Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 19 Janu'ari 1898. RECHTSZAKEN Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. Bij de heden te Tholen gehoudea aanbesteding door de vereeniging //Landbouwbelang" toor de levering van 25000 Kg. chilisal peter is de minste inschrijver de heer P. J. Versluijs, alhier, voor 8,62 per 100 Kg. In de 2e helft der maand December is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van Th. de Keijzer, Antwerpen. Yolgens mededeeling in de Staatscourant is het telefoonkantoor te Hoek, tot nadere mededeeling, op werkdagen alleen open van 11/2 tot en van 6 tot 8 uur namiddags (spoortijd). Antonis Bernardus Robers, geboren te Koe- wacht, den 25 Jan. 1830, als gegageerd zieken- vader overleden te Weltevreden, met een bedrag van f 16,14L komt voor op een staat van nalaten- schappen, bernstende bij de weeskamers te Batavia, Samarang, Soerabaya en Padang, opgenomen in een bijvoegsel van de Staatscourant. Rechthebbenden kunnen die opvragen en ont- vangen bij het ministerie van kolonien. De uit- keering eener nalatenschap in Nederland zal niet eerder geschieden dan nadat van het Indisch be- stuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader bij de weeskamers hebbeu aangemeld en het ministerie van kolonien tot betaling van het saldo kan overgaan. Sluiskil. Van vele huizen alhier wapperde heden, Dinsdag, de driekleur. Uitgenoodigd door eene commissie uit de bevolking van Sluiskil, was de heer Hennequin, lid derTweedeKamer, herwaarts gekomen, om persoonlijk de verandering, die het Rijk van plan is te doen in de ligging der brug, te onderzoeken. Moge dit ouderzoek tot een goed resultaat leiden, n. 1. om de brug in de kom van Sluiskil te behouden. Hoek. De loop der bevolking dezer gemeente in 1897 was als volgt Geboren 29 m., 54 vr., totaal 83. Overleden 24 m., 28 vr., totaal 52. In de gemeente vestigden zich 30 m., 30 vr., totaal 60, terwijl naar elders vertrokken 39 m., 28 vr., totaal 67. Voltrokken huwelijken 12. Echtscheidingen 1. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1896 1073 1091 2164 31 Dec. 1897 1069 1119 2188 Alzoo vermeerderd met 24 personen. Sas van Gent, 18 Jan. De veemarkt van heden was beter bezet, dan de vorige week, aan- gevoerd waren 24 stieren, 18 ossen, 57 koeien en vaarzen en 9 schapen, samen 108 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Westdorpe. Tot sub-ontvanger der accijnzen alhier is benoemd de heer M. J. B. Kieboom, gemeente-secretaris, en is op deszelfs verzoek als zoodanig eervol ontslagen de heer J. P. Kieboom, die deze betrekking bijna 50 jaar bekleedde. Koewacht. Zondagnacht hebben eenige bel- hamels een aardigheidje uitgehaald, dat niet de eer heeft in ieders smaak te vallen. Na de straatlantaarn op het dorp zoo met steenen gegooid te hebben, dat er geen glas meer heel bleef, trok men naar de woning van den heer H. IJsebaert, en daar wierp men met een stuk dakpan zoodanig tegen een der vensterruiten van de slaapkamer, dat de stukken in alle richtingen door het vertrek vlogen en de bewoners vol schrik ontwaakt.en. 't Is te hopen, dat de politie er in mag slagen de daders op te sporen alsdan zullen zij tot belooning voor hun heldenstuk wel eenige dagen vrij logies in een staatshotel ontvangen. Hoofdplaat, 15 Jan. Heden werd alhier door het bestuur der landbouwersvereeniging „Onder- linge Samenwerking" aanbesteed de levering van 59,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. To! te Breskens, voor f 2,39 Coenen Schoen- z/Waarmede kan ik u alzoo dienen vroeg de burggraaf op waardigen toon. z/Gij herbergt den jongen graaf Charles de Miraye in uw slot, burger Etienne. Ik hoop, dat gij dit niet ontkennen zult. Het zou u niets baten. Ik ben nauwkeurig ingelicht." Madeleine snikte zachtjes. //Graaf Charles de Miraye is mijn gast." z/Ik weet het. Eever hem aan mij uit." z/Waarom vVoor den duivel, wijl ik hem gevangen nemen wil. //Hier, lees het bevel van arrestatie." Daarmee trok de burger-kapitein uit zijn borst- zak een brief, dien hij den burggraaf overhandigde. Het was een der gewone bevelen tot inhechtenis- neming, die het Parijsche Comite van Openbaar Welzijn sinds maanden bij honderden de provincie inzond. Het was gericht tegen graaf Charles de Miraye en droeg de onderteekening //Het Comite van Openbaar Welzijn, Miximiliaan Robespierre/ De burggraaf had dezen naarn den laatsten tijd reeds dikwijls in de couranten gelezen. Het was een advocaat uit Noord-Frankrijk, afgevaardigde van Arras, die in Parijs veel macht en invloed verkregen had. z/Het Comite van Openbaar Welzijn mom- pelde de burggraaf. //Welk een bloedige ironie Simon Nadet stootte ongeduldig met den degen op den vloer, zoodat het kletterde. //Nu Waar is mijn gevangene P" makers te Uden, voor 2,33Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 2,31P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 2,23 P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom, voor 2,23 S. Gazan te Rotterdam, voor 2,20 M. de Jonge te Ter Neuzen, voor f 2,19 P. Hoste te St. Laurens, voor /2,19; P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor 2,1898/10o en J- A Pateer te Hontenisse, voor 2,16. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Jan. het volgende vonnis uitgesproken 1°. F. W. D'H., oud 23 j., 2°. J. C. S., oud 19 j., schippers te Graauw, zijn wegens vernieling door twee vereenigde personen, veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Een commissie van afgevaardigden uit het Landbouwcomite te Eecloo (Belgie) en uit de afd. Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, van welke com missie Mr. P. C. J. Hennequin, voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, voorzitter, de heer J. de Schepper, voorzitter van het Landbouw comite te Eecloo, tweede voorzitter, en de heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg secretaris is, heeft voor de bietenverbouwers, die niet op gehalte en suikerprijs contracteeren, eene overeenkomst ontworpen, waarbij de rechten en verplichtingen van de contracteerende partijen om- schreven zijn, zoowel wat het leveren, het wegen, het nemen van tarra, als het betalen betreft. De heer Vorsterman van Oyen heeft eene op- roeping tot d# bietenverbouwers gericht, waarin hij hun aanraadt, geen bieten te zaaien dan op gehalte of op de in bovengenoemde overeenkomst opgenomen voorwaarden en tegen een prijs die niet minder bedraagt dan 11,75 per 1000 kilo wortelen netto, franco aan de fabriek, dat wil zeggen tegen dien prijs onder vermindering met het bedrag van de vracht tot aan de fabriek. Het cijfer van 11,75 baseert hij op de uit- komsten van de contracten op gehalte met de fabrieken te Oud-Gastel, onder directie van den heer Vlekke. Over 1897 zal aan die fabrieken, volgens zijne opgaaf betaald worden minstens 11,75 per 1000 kilo netto voor bieten uit Zeeland met 15 percent suikergehalte. De heer Vorsterman van Oyen wil, dat de landbouwers zich daartoe aaneensluiten en dat de besturen van de afdeelingen der verschillende landbouwmaat- schappijen daarbij haudelend optreden. De kruiser //Zeeland" die naar Vlissingen is teruggekomen om te repareeren, heeft bij het naar de werf sleepen aldaar, belangrijke schade toegebracht aan de Tonnebrug, waardoor de passage over het marinedok gestremd is. Gister morgen te ongeveer half zeven, had eene aanvaring in de Wielingen plaats tusschen het stoomschip //Prins Hendrik" der Maatsch. /Zeeland", gezagvoerder Buskop, en het Engelsche stoomschip //Avoca" dat voor anker lag aldaar. Beide schepen bekwamen schadede //Prins Hendrik" aan de kastbalk, verschansing enz., welke echter niet zoo groot is als bij gerucht wordt vermeld en evenmin reeds begroot isde z/Avoca" kreeg een gat in den voorsteven. De aanvaring geschiedde bij zwaren mist. Dat doet men dadelijk De afdeeling Deventer van de schippersver- eeniging //Schuttevaer" besloot op de agenda van de algemeene vergadering, half Februari te Oude Tonge te houden, te plaatsen //Den betrokken Minister te verzoeken in de rijksinrichtingen zooveel mogelijk turf als brandstof te willen doen bezigen." //Burger-kapitein," zei de burggraaf, zich trotsch oprichtende, //de burggraven de Leuronsac zijn bijna drie eeuwen bezitters van dit kasteel. Sinds drie eeuwen hebben zij het recht, op hun eigen grond recht te spreken. Dat recht laat ik mij door geen advocaat ter wereld, door geen Comite van Openbaar Welzijn ontnemen. Het is z/Voor den duivel, wat beteekent al dat gezwets viel Nadet hem in de rede. //Ik wil mijn gevangene Waar is de afgezant de emigranten Met al de waardigheid en grootheid van den edelman keerde de burggraaf zich thans van den burger-kapitein af en zei kortweg//Zoek hem dan maar Simon Nadet stond verstomd en wist blijkbaar van louter verrassing niet, wat hij zeggen zou. z/Zijt ge dan een duivel, burger Etienne riep hij eindelijk. Gelooft gij dan, dat uw aristocra- tische kunsten indruk op mij maken Ik laat uw slot steen voor steen afbreken of in brand steken, als gij mij den graaf niet uitlevert." De burggraaf werd zeer bleek en kampte eenige seconden met zich zelf, eer hij antwoordde //De graaf was mijn gast en ook tot voor korten tijd nog hier. Toen wij uwe nadering gewaar werden, is hij gevlucht." z/Ha, werkelijk En gij weet niet, waar hij zich verborgen houdt ,/Neen Een 4jarig kind te Stamprooi heeft zijn jonger broertje met een vork in het oog gestoken, dat daardoor voor altijd verloren zal zijn. Te Rijswijk is verleden week WToensdag ingebroken in het Evangelisatiegebouw aldaar, en wel gedurende de afwezigheid van eene bejaarde dame die in genoemd gebouw woont. De dieven hebben eenige gouden voorwerpen, kleedingstukken en eenig geld medegenomen, en de offerbus gele- digd. Door de ijverige nasporingen van de rijks- veldwachters J. Nijenboer en W. van Oosten, waren nog dienzelfden dag de namen der daders bekend. Zaterdag middag werden de daders ge- arresteerd, tot bekentenis gebracht en de voorwerpen op vier verschillende plaatsen te 's Gravenhage in beslag genomen. De van diefstal verdachten zijn twee Hagenaars die reeds vroeger met de justitie kennis maakten. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van de dwaze weddenschap van twee personen in Friesland, die om een prijs van 200 de wedden schap aangingen dat een hunner geen 4000 bezatDe een verloor en betaalde de verloren som, terwijl zijn tegenpartij hem voor de contante betaling 25 pet. schonk, zoodat hij er met/150 afkwam. Het licht voor de hand, dat deze wed denschap niet voorviel onder gewone omstandig- heden, men zat in de herberg en was uit. Wat is echter nu het eerste gevolg Dat alle aanwezigen, de wedders, incluis proces-verbaal hebben gekregen wegens het te laat vertoeven in de herberg. En het tweede is niet beter. De winner gaf aan den verliezer een kwitantie van /150, zonder plakzegel. De laatste heeft hiervan aangifte gedaan en de eerste kan nu eene hooge boete betalen wegens ontduiking van de zegelwet. Het Leger des Heils in Bazel heeft een brigade gevormd die 's nachts van 11 tot 1 uur door de straten patrouilleert, om dronken men- schen op te nemen en hen zoo mogelijk naar huis, of naar een heilstoevlucht te brengen. De brigadier is een vrouw. De politie te Amsterdam heeft eene vrouw gearresteerd, wonende in de Vrouwensteeg, die eene buurvrouw met een pennemes aan den buik heeft verwond. Eerst heete het, dat de vrouw gestoken was door een manspersoon, wiens signa- lement nogal nauwkeurig werd opgegeven. De daderes heeft echter bekend, en de gewonde vrouw is naar het binnengasthuis vervoerd. Terwijl Vrijdagavond een kar, waarvoor een hit gespannen was, op den Loosduinsche weg onder de gemeente Loosduinen onbeheerd stond, werden paard en wagen gestolen. Twee mannen, verdacht van dien diefstal, zijn door de politie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring, terwijl inmiddels voertuig en paard zijn opgespoord. Omtrent het gebeurde te Bleskensgraaf, dat in verband werd gebracht met geloof aan spokerij, wordt nader geschreven, dat er daar niet velen zijn, die aan spoken gelooven en dat het een verzinzel is, dat eene dame een nacht in den toren zou hebben doorgebracht, om te ontdekken wat er gaande was. De waarheid is, dat er te Bleskensgraaf, zoowel in den avond als in den nacht, menigmaal met steenen geworpen wordt en om de daders, die zich zelfs niet ontzien de liederlijkste briefjes, bij nacht en ontijd aan het adres van geachte ingezetenen te bezorgen, te betrappen, heeft men menigen keer gewaakt. Zelfs heeft de heer C. de V., op wien het vooral gemunt is, vijftig gulden uitge- loofd, voor het ontdekken van de daders. Nu wordt te Ililversum weer een 70jarige landbouwer vermist, sedert verleden week Woens- dagavond. Hij is het laatst gezien in een winkel aan de Vaart, waar hij zijn lantaarn heeft aangestoken en vervolgens is heengegaan om huiswaarts te keeren. Daar is hij echter niet aangekomen. Het lijk van den aldaar sedert Oudejaarsavond z/Gij liegt, burger Etienne Waar hebt gij deu verrader verborgen De burggraaf kroinp ineen, maar bedwong zich. z/Gij hebt mijn antwoord, burger-kapitein Zoo gij mij niet gelooft, laat dan het kasteel doorzoeken." z/Gij wilt het, burger Goed Daarmee zette Nadet zijn hoed weder op zijn rechteroor en verliet met dreunende stappen het vertrek. Madeleine sprong haastig op en wierp zich aan de voeten van haar vader. Zij zeide niets, maar hare tranen vloeiden onophoudelijk, en met bran- dende lippen kuste zij dankbaar de hand van den grijzen edelman. z/Wees bedaard, mijn kind," vermaande de burggraaf haar. z/Wanneer zij hem echter vinden, vader vroeg zij bang en snikkend. z/Stil, stilMen komt." De officier kwam met een aantal soldaten terug, die terstond met veel gedruisch alle hoeken der kamer begonnen te doorzoeken. Daarbij riepen zij elkander ruwe scherts toe. De burggraaf zat met de hand onder het hoofd en staarde somber naar den grond. Het slot zijner vaderen, waariii ieder meubel zijne geschiedenis had en van de vreugde en smart der familie de Leuronsac verhaalde, dat slot werd nu door ruwe soldatenbenden ontwijd. Voor de beeltenissen zijner moeder en zijner vroeggestorven gemalin maakten vermisten geneesheer, is gisteren in de Vaart gevonden. Een, naar gezegd wordt, door huiselijke omstandigheden overprikkeld man te Flarlingen, maakte zich zoo driftig, dat hij de winkellamp op straat wierp en in de vlammen ging liggen, Daaruit gehaald door toegeschoten hulp, sprong de man in de vaart, waar door afstrooming een felle stroom ging. De toegeworpen reddings- middelen wilde hij niet grijpen, zoodat hij ten slotte door de politie met geweld uit het water moest worden gehaald. Eindelijk in huis gehaald, wist hij in den vroegen morgen te ontsnappen en werd pas later, nauwelijks gekleed, buiten de stad opgevangen. Zaterdag zijn te Schore in de nabijheid der hofstede van den heer A. Rottier, twee otters gevangen, de eene 1,10 M. en de andere ruim 1 M. lang. Den visschers, die klaagdeii over gebrek aan visch, doet dit groot genoegen. De Nederlanders in de Noordelijke provin- cien schijnen heel wat meer aan adverteeren te doen, dan die uit de Zuidelijke, niet wat de neringdoenden, maar wat de particulieren betreft. Het is bepaald vermakelijk, in een Groninger krant de advertentie-kolommen na te gaan, om de vreemde dingen, die gevraagd en aangeboden worden, maar ook om de amusante combinaties die men aantreft. En men schijnt er succes mee te hebben. Als voorbeeld diene de volgende advertentie „GEEN WITTEBROOD maar SUCADEKOEK op brood. Haast. 5 ons 10 ct. en de 7 ons 18 ct. Tevens heb ik 2 dichte handkarren te liuur, ook geschikt om er iets in staan te laten met slot. De bekende Snijboonen 7 cent. Idem Zuurkool 4 cent." Zoo word er ook aangeboden //een rouwhoed (capotmodel) 2 en 2 kippen"//een goed ge- bruikt theeservies, met een bakbarst in het eene k°pje"//een halfsleten kolomkachel en 3 paar gedragen schoenen." Daar wordt b. v. Eiigelsch zonder meester gevraagd, of //een jonge kat goede muizenvanger," of ook //gevraagd een makke kat," en meermalen vraagt een //net burgermeisjs een vriendin" welke vriendin vijf van de zes keer van de //geref. godsd." moet zijn. Ook vroeg onlangs een slager, //een knecht met kost en iuwoning gereformeerd." Ons leger is met de in den laatsten tijd aangebrachte veranderingen in de kleedij geducht in strijdwaarde vooruitgegaan, waaronder die van de sportmanteltjes wel een voorname plaats bekleedt. Men verbeelde zichdie manteltjes hadden het gebrek dat die van meerderen en minderen zulk een treffende overeenkomst vertoonden, dat het meer dan eens gebeurd is dat een korporaal een sergeant voorbijliep zonder saluut enz. Dat gevaar is nu gelukkig verdwenen door het aanbrengen van onderseheidingsteekenen. In het Limburgsche dorp Weert hebben de vorige week in een zinkfabriek twee ernstige onge- vallen plaats gehad. Des Maandags had een werkman eene tuit met water op een gloeiende heete plaat gezet, teneinde koffie te zetten. Toen de inhoud kookte, wilde hij het vastsluitende deksel aftrekken, doch de kracht van den gevangen zittenden stoom was hem te vlug en hij kreeg een gedeelte van 't kokende water in het gezicht en over het lichaam. Hij zal waarschijulijk in de toekomst het gebruik zijner oogen moeten derven. Donderdag daarop reed een andere werkman, die belast was met het lossen van een drietal kolenwagens, met de machine naar de losplaats, die in de nabijheid van de Zuid-Willemsvaart gelegen is. Ternauwernood op de plaats van bestemming aangekomen, sprong hij van een der wageus, met het gevolg, dat hij tusschen den wagen en de loopplank terecht kwam, waardoor de onge- lukkige zeer zwaar uit- en inwendig gekneusd werd. Hij werd onmiddellijk naar de fabriek overgebracht en daarna per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Terwijl de winkelier in goud- en zilverwerken W. Zegers, in de Anjeliersstraat te Amsterdam, achter de toonbank stond, kwam onverwachts een die eenigszins beschonken lieden opmerkingen, die hem onwillekeurig de vuist deden ballen en waartegen hij machteloos was. z/Hier is hij niet," wendde Nadet zich thans tot zijne lieden. ,/Verspreidt u door het slot, Alles moet doorzocht worden, elke hoek, elk zolder- kamertje, elk keldergat, elk meubel, waarin zich een mensch verbergen kan. Waar deuren en sloten niet geopend worden, breekt gij ze met geweld open in het kortdoet, wat ge wilt, maar brengt mij den graaf hier. Voorwaarts Onder luid gejoel snelden de manschappen voort. Zij zagen in de woorden van hun aanvoerder een bevel tot plundering. Deze //aristocraten-execu- tie," zooals men zulke tochten noemde, waren bij de troepen zeer geliefd. Bij weinig gevaar leverden zij gcwoonlijk rijken buit op, en nadat men ze in Parijs eerst geleerd had, bracht men ze in de provincie spoedig in toepassing. Men zocht uren lang. Het waren uren van vertwijfeling en smart voor den burggraaf en zijne dochter. Doch men vond den jongen graaf niet, Dat was een troost in deze bange oogenblikken. Simon Nadet was razend van woede. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2