Gemengde berichten. TER NEUZEN, 17 Januari 181)8. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering ran den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Reclames hoofdelijken omslag; ligger wegen en voetpaden en toegangsweg station Ter Neuzen verzoek ontslag gemeente-bouwmeester; verzoek ontslag commissarissen brandweerbenoeming lid Burgerlijk Armbestuur; af- en overschrijving be- grooting 1897ingekomen stukken. Zaterdag bad alhier op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" bij den heer J. Michielsen, de jaarlijksche gewone vergadering plaats van de afdeeling Ter Neuzen der schippersvereeniging z/Schuttevaer." De Voorzitter, de vergadering geopend hebbende, heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom en uitte de beste wenschen voor de schipperii in 1898. Hierna werd door den secretaris lezing gegeven van de notulen der twee laatste vergaderingen, welke werden goedgekeurd, zoo ook de rekening van den penningmeester, waaruit bleek dat de finaneieele toestand gunstig is te noemen, als slui- tende met een voordeelig saldo van f 61,50. Wegens periodieke aftreding van de twee be- stuursleden, de heeren F. Dooms en P. J. van de Sande, rnoest eene verkiezing plaats hebben waarvan de uitslag was, dat genoemde heeren werden her- kozen de eerste als commissaris, de laatste als secretaris-penningmeester. De Voorzitter opent tbans de besprekingen over de waterweg van Dordrecht naar zee. Zooais men weet, ziju door de Staals-commissie zes verschillende wegen voorgesteld, waarvan een voor de Zeeuwsche schippers en de vaart van uit Holland op Belgie van het hoogst belang, n.l. uit zee langs Brouwers- haven. Wordt toch dezen weg gekozen, dan zal het slechte vaarwater het Hellegat moeten ver- beterd worden, waarvan de begrooting 1,530,000 gulden bedraagt. Breedvoerig wordt deze aangelegenheid nauw- keurig besprokeu en door kaarten en teekening duidelijk gemaakt. Het resultaat hiervan was, dat met algemeene stem men besloten werd het voorstel van de afdeeling Brouwershaven te onder- steunen, als zij op de algemeene vergadering te Oude Tonge dien weg als de meest geschikte vraagt. Nog werd door eenige leden gewenscht a. de geheele opruiming van de plaat buiten de Dordsche kil aan de zwarte ton-zij b. een gasboei in het Engelsche gat en een dito in het pas van Ter Neuzen op de hoogte van de zwarte ton n°. 3 A c. meerdere ankerplaats voor Dordrecht d. een peilschaal aan de bruggen te Bommel en Nijmegen, zooais te Sliedrecht. Voor al deze punten zal een plaats gevraagd wor den op de agenda der algem. verg. te Oude Tonge. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J. Tollenaar, die evenwel de benoeming niet kon aannemen, waarna werd aangewezen de heer B. van Eck, die de opdracht aanvaardde. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Gisteren morgen werd bespeurd dat brand was ontstaan in eene partij oud papier, in balen verpakt, opgeslagen op de loskade aan het spoor- wegstation alhier. Met behulp van de stoomspuit van het aldaar liggend stoomschip Hailing werd de brand door het aanwezig personeel gebluscht. De oorzaak van den brand ligt in het duister. De heer J. A. Louwers van Renesse, metter- woon te Borssele gevestigd, is benoemd tot adsisteut-dijksopzichter te Scharendijke, gemeente Elkerzee op Schouwen. //Charles, gij hebt mij gezegd, dat gij u op dit slot verborgen hadt omdat gij u niet mocht laten dwingen tegen Eranscheu te vechten, plaats te nemen in de rijen der monarchale troepen die de Fransche grenzen bedreigen. Dat was echter niet de werkelijke reden, zooais uit dezen brief blijkt." z/Het was de waarheid, heer graaf; doch niet de geheele waarheid." z/Gij bemint- Madeleine z/Meer dan mijn leven, en ik ben hier om u om hare hand te verzoeken." z/Sta op, Charles. En Madeleine vZij was met mijn voornemen bekend en heeft mij daartoe aangemoedigd." z/Waar is zij thans z/Ik heb haar zooeven, vol vrees en verwachting, in de balkonkamer achtergelaten, waar zij beveud •uw antwoord wacht." z/Laat ons dan tot haar gaan, Charles." De burggraaf stond op en ging met den jonkman in de kamer terug, waar hij indendaad zijne dochter aantrof. Zij had blijkbaar geluisterd en was reeds bekend met het onderhoud der beide mannen. Thans vloog zij op haar vader toe en viel hem weenend om den hals. //Madeleine," fluisterde haar vader haar zacht in het oor, //bemin je hem Bemin je hem werkelijk Een sidderende zucht ontsnapte hare borst. z/En wil je hem volgen Mij verlaten z/Nooit, vader," snikte het jonge meisje teeder, z/nooitGij gaat met ons, of wij blijven bij u. Niet waar, Charles?" z/Zooals gij het beveelt, Madeleine." Langzaam maakte de oude edelman den arm Tot gemeeuteveldwachter te Stoppeldijk is benoemd D. de Koning van Hulst. Provinciaal blad no. 7 bevat een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij, krachtens 2 van art. 86 van het reglement op de wegen en voetpaden, ontheffing wordt verleend van het ver- bod in 1 van dat artikel, voor de Posth^ornstraat (no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Philippine) en voor het eerste bekeide gedeelte van den toegangsweg van de hoofdkom van Philippine bij de haven naar het station (no. 3 van den ligger der toegangswegen naar spoorweg- stations en halten in Zeeland). Op die wegen is dus het gebruik van den korten dissel toegelaten. In het begin der vorige week werd Hulst bezocht door een Zigeunersfamilie, die haar voordeel trachtte te doen met het inkoopen van duhbeltjes van een zeker jaar, en daar dan ook bij een herbergierster in slaagdede zigeunersvrouw die haar hielp zoeken lichtte de herbergierster voor ongeveer 6 op. Een andere herbergier was slimmer en Hep niet in de val. Toen een en ander bekend werd, waren de oplichters reeds vertrokken. Sas Tan Gent, 17 Jan. Zaterdag 11. had alhier, ten overstaan van notaris E. B. Dumoleyn te Hontenisse, de geannonceerde verkoop plaats der vaste goederen ten verzoeke der erven van wijlen den Weled. heer P. Ch. Pauwels, in leven bierbrouwer te Sas van Gent, die verkocht werden als volgt Koop 1. Een woonhuis, magazijn met erf, genaamd //de Wacht" aan de Westkade te Sas van Gent, aan den heer C. J. Adriaansen particulier alhier, voor en ten behoeve van mej. M. J. Adriaansen wed. A. Prins, winkelierster alhier, voor f 2300. Koop 2. Een woonhuis, zijnde tweewoonst, aan de kleine markt te Sas van Gent, aan J. B. Braet, spoorwegbeambte alhier, voor f 1200. Koop 3. Een perceel grond, achter de kleine markt, nabij de oude vischmijn te Sas van Gent, groot 4 aren 40 centiaren aan den heer P. Wauters raadslid alhier, voor en ten behoeve van de ge meente Sas van Gent, voor 400. Koop 4. Een perceel bouwland, gelegen in den Autrichenpolder, Passluis, gemeente Westdorpe, groot 2 hectaren, 40 aren 29 centiaren aan de gebr". A. en D. Bauwens, particulieren te Westdorpe voor f 860 per gemet. Gisternammiddag deed ons muziekgezelschap z/De vereenigde Vrienden" eene muziekale wande- ling door de gemeente, waarbij een bezoek werd gebracht, aan eenige eereleden-herbergiers. Het spelen der muziek bracht veel volk op de been, zoodat door menige vergezeller een glaasje meer als gewoonte genuttigd werd, waardoor het's avonds al te woelig was en door eenige bekende lawaai- makers de rust verstoord werd. Koewacht. De loop der bevolking dezer ge meente was over 1897 als volgt Geboren 38 m., 39 vr., totaal 77. Overleden 22 m., 16 vr., totaal 38, waaronder 1 m., niet tot de werkelijke bevolking behoorende, dus 37. In de gemeente vestigden zich 44 m., 46 vr., totaal 90, terwijl naar elders vertrokken 79 m., 67 vr., totaal 146. Levenloos aangegeven 2 m., 6 vr., totaal 8. Getal huwelijken 21, als 20 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1896 1218 1105 2323 ,z 31 Dec. 1897 1200 1108 2307 alzoo verminderd met 16 personen. zijner dochter van zijn hals los, greep hare hand en legde die sprakeloos in die van den jongen graaf. Hij zag beiden diep en innig in de oogen, en eerst na een lange poos zei hij met bewogen stem en tranen in de oogen z/Graaf Charles, gij bewijst mijn huis een eer, die mijn hart goed doet. Ik ken u. Gij zijt een man van eer en karakter, maar ook een braaf, goed mensch, en daarom vertrouw ik u het geluk van mijn kind toe. Zij is mijn eenige, Charles Weet gij, wat dat beteekent Zij is de zorg van een lang leven, de steun en vreugde van mijn ouderdom. Neem gij haar tot umaakt u het vertrouwen waardig blijf immer, wat ge tot nu toe waarteen edelman in den besten zin des woords, en gij zult mijn kind gelukkig rnaken." z/VaderVaderriep de jonkman snikkend en kuste onstuimig de handen van den burggraaf. Hij kon van ontroering en dankbaar geluk geen woord meer uiten. In andere tijden zou men met luidruchtige feestelijkheden, met vroolijk vermaak en uiterlijken glans een gebeurtenis hebben gevierd, die twee der oudste, rijkste en invloedrijkste familien zoo nauw verbond. Thans was dit anders. De toestand van het land lag als een ban op de bewoners en deed de vroolijkheid en de uitgelatenheid der feest- stemming plaats maken voor ernst en ingetogenheid. De zon neigde ten ondergang en de drie menschen zagen in sprakelooze ontroering, hoe zij, gloeiend- rood, langzaam wegzonk, toen men plotseling een verward geluid van vragen en wilde vloeken op de slotplaats vernam. z/Voor den duivel klonk er een gebiedende stem van beneden. //Wilt ge ons voor den gek Te Burgh (Schouwen) is de vorige week een 15jarige knaap aan nona overleden. Hij had drie dagen achtereen in een rustigen slaap doorgebracht, waaruit hij niet weer ontwaakte. Het volgende bericht ontving de Goesche Ct. uit Scherpenisse Met een meisje uit de gemeente Scherpenisse, dat bij een familie te 's Gravenhage diende, heeft zich het volgende voorgedaan. In de laatste dagen van het vorige ontmoette zij voor haar huis, aan de deur, op straat, een haar onbekend persoon van onaangenaam voorkomen, die haar vroeg mede te gaandoch toen zij een afwijzend antwoord gaf, uitte hij allerlei bedreigingen. Een paar dagen later ontving zij brieven, waarin hij haar bedreigde te zullen dooden, zoodra hij daarvoor de gelegenheid zou hebben; als hij door de politie zou worden gevat, voordat hij zijn plan zou uitgevoerd hebben, zou hij na zijn invrijheid- stelling niet rusten voor hij haar bloed had ver- goten. Die ontmoeting heeft op de bedoelde dienstbode en op haar ouders zooveel iudruk ge maakt, dat zij dezer dagen voor haar veligheid naar de ouderlijke woning is teruggekeerd. Men schrijft uit Alblasserwaard Misschien in geen streek van ons vaderland, waar men nog zoo achterlijk en bijgeloovig is als in de binnenlanden van Zuid-Holland. Op het gebied van tooveren en spoken weet men u daar de zonderlingste verhalen te doen. Thans is er weer sprake van een spokerij in de gemeente Bleskensgraaf. 's Avonds om 8 uur ongeveer doen de spoken zich gelden door een steenenregen op de daken der woningen van zekeren Dr. V. De zaak trekt veel publiek en Dinsdagavond heeft zelfs het college van burgemeester en wethouders, vergezeld van den gemeenteveldwachter, eene poging aangewend om de spoken op te sporen, doch tever- geefs. Ging men de genoemde woningen binnen, dan gingen de onzichtbare machten buitengewoon te keer op de dakpannen, totdat men zich buiten vertoonde, en danja, dan waren de spoken in rust en weer niet te ontdekken. Daar het tooneel speelt in de kerkbuurt, heeft men ook reeds den toren te baat genomen. Naar men zegt, moet eene moedige dame een nacht in den toren hebben doorgebracht om van daaruit de spoken te bespieden, doch ook al zonder gevolg. Van een koetje dat niet emigreeren wou. Eenige dagen geleden werden te Leeuwarden eenige koeien, geboren en getogen in Friesland, ingescheept met bestemming naar Holland. Een der beestjes, dat hierin weinig goeds scheen te zien, zette het op een loopen, de groene weiden in van het Huizumer Nieuwland en trok in den nacht verder, tot het in den morgen werd gevonden in eene weide tusschen Wirdum en Wijtgaard. Vreedzaam genoot ze hier in het zachte winter- weder de zoete vrijheid, iedereen ongemoeid latende, die slechts haar terrein niet betrad. Wie dit toch waagde, toonde zij dadelijk hare hoorens, die eer- bied inboezemden. Daar over de weide twee voet paden liepen, zat er ten slolte niets anders op, dan een paar inanschappen te requireeren van den sterken arm die van buiten haar vesting op een afstand van 200 pas het koetje velden, dat haar vaderland niet wou verlaten. Terwijl de vrouw van den wachter bij den overweg van den locaalspoor onder Heerde bezig was om voor een naderenden trein de boomen te sluiten, liep haar kind onverwachts naar buiten en tusschen de rails. De heer C. D., die, per houden De valbrug neer, of ik laat de touwen door mijne manschappen stukschieten." Madeleine slaakte onwillekeurig een kreet. Graaf Charles sloot haar ridderlijk in zijne armen, alsof hij haar tegen de gansche wereld wilde be- schermen. Snel en krachtig stapte de burggraaf naar een venster, vanwaar hij den slottuin en de valbrug, die aan de noordzijde het kasteel met de vlakte verbond, kon overzien. Voor de thans nog opgehaalde valbrug zag hij soldaten staan. Hij kon niet zien, hoeveel er waren, wijl kreupelhout en boomgroepen hen voor een deel verborgen doch het konden er licht een honderd zijn en wel meer ook. z/Gij moet geduld hebben, burgerkapitein," hoorde hij nu zijn slotvoogd zeggen,//tot ik onzen heer naar bevelen gevraagd heb." De burggraaf werd iets bleeker, maar ging met vasten tred in de kamer terug. z/Luister goed, Charles, naar hetgeen ik u thans zeg," sprak hij ernstig en met nadruk tot den jongen graaf. vIk weet nog niet, wat dit te beteekenen heeft en wien dit bezoek geldtmaar in geen geval mag men u hier vinden. Neen, spreek niet tegen," voer hij dan haastiger voort, //want de oogenblikken zijn te kostbaar om lange onderhandelingen te voeren." Toen begaf hij zich haastig naar den muur der tamelijk groote en hooge kamer en schoof, op den achtergrond der kamer gekomen, de gobelins, die als behangsel dienden, uiteen, waardoor er een van ouderdom zwart geworden houten beschot, waarmee de geheele muur was bekleed, zichtbaar werd. Aan dat beschot was niets te zien, doch rijwiel passeerende, het gevaar zag, spoedde zich ijlings er heen en mocht het genoegen smaken de kleine nog juist bijtijds voor de machine weg te grijpen en van een anders wissen dood te redden. Op sportgebied is dezer dagen in een koffie- huis te Groningen iets zeldzaams vertoond. Het gold namelijk een biljartwedstrijd tusschen twee jonge fabrikanten, vurige sportlui, die op gebied van biljart matches nu het record wel zullen hebben geslagen. De eene fabrikant gevoelde zich zooveel sterker dan zijne tegenpartij, dat hij deze uitdaagde tot een match van honderd par- tijen. Elke partij zou bestaan uit honderd punten op welk aantal de uitdager zijne tegenpartij nog tien voorgafverloor de eerste dan betaalde deze aan den overwiunaar 1000, terwijl deze voor elke verloren partij slechts 10 had te dokken. Als laatstgenoemde dus van de honderd partijen den enkele verloor en negen en negentig won, kwam hem dit nog juist op 10 te staan. Dan, de godin Fortuna lachte den moedigen kampioen niet toena acht en twintig partijen te hebben gespeeld had hij er reeds twee, dus 2000, ver loren En de afloop van den met zooveel moed aangevangen reuzenstrijd zal zijn, dat de heer C. voor een civiel sommetje de verplichting, om de honderd partijen af te spelen, zal trachteu af te koopen. Te Vessem bij Eindhoven zijn bij het om- spitten van grond 30 gouden en zilveren munt- stukken gevonden, dagteekenende uit het jaar 1600. De 62jarige C. R., werkzaam aan de water- leiding te Tilburg kreeg Donderdagmiddag een zwaar heiblok op het hoofd, tengevolge waarvan hij onmiddellijk stierf. Bij de marechaussees te Heusden kwam gisteren een rondreizend kermisganger den bijstand der politie inroepen om hem behulpzaam te zijn in het opsporen van een kind. Begin Januari uit de gevangenis ontslagen, deelde zijn vrouw hem mede, dat zij tijdens zijne afwezigheid uit gebrek zich genoodzaakt zag, het arme wicht aan een andere rondreizende familie af te staan. Het gekste is, dat de vrouw den uaam vergeten heeft, zoodat het onderzoek voor de politie moeielijk is. Te Utrecht haalde een heer, terwijl hij zat te lezen, een sigarenzakje uit zijn zak, nam er de laatste sigaar, welke er in zat uit, frommelde daarna het zakje ineen en wierp het in den brandenden haard. Nauwelijks had hij dit echter gedaan, of hij herinnerde zich op eens, dat in dat zakje een muntbiljet van /HO geborgen was, dat hij bij het koopen van sigaren, waarbij hij een bankbiljet van f 25 in betaling had gegeven, had ontvangen en gemakshalve in dit zakje had gestoken, zonder er daarna meer aan te denken. Natuurlijk viel aan redden niet meer te denken, daar het zakje met inhoud in weinige oogenblikken door het vuur was verteerd. Donderdagavond is, vermoedelijk door ins!ui- ping, in het hulpkantoor der posterijen te Voort- huizen een brutale diefstal gepleegd. Behalve eenige kaarten, is voor een bedrag van f 19,10 aan geld ontvreemd. Men vermoedt. dat een zekere R., die bij den gemeenteveldwachter aldaar in den kost lag en die nog denzelfden avond gevlucht is, zich aan dezen diefstal heeft schuldig gemaakt. Van 2 hofsteden nabij Gouda, doch behoorende tot de gemeente Reeuwijk, brandden 2 schuren af. De brandspuit van Reeuwijk is ongeveer een uur van deze woningen verwijderd en Gouda geeft geen hulp aan vreemde gemeenten. De brand begon om half 7, om half acht verscheen de veldwachter van Reeuwijk en maakte aan belang- hebbenden bekend, dat hij het aldaar zou gaan zeggen. Om half negen kwam de spuit eindelijk, als wanneer bijna alles tegen den grond lag. Een zelfde geval had twee jaar geleden ook plaats. plotseling ging er, toen de burggraaf er zacht tegenaan drukte, een kleine deur open, waarachter eene smalle wenteltrap naar een lager gelegen ruimte voerde. z/Ga hier in, Charles. Gij zult in eene ruimte komen, juist groot genoeg, dat gij u er kunt neer- leggen om te slapen. Gij zijt daar volkomen veilig en ligt er in elk geval gemakkelijker dan in de conciergerie te Parijs. Uit deze ruimte komt gij niet weder te voorschijn voordat ik u persoonlijk kom halen. Hebt ge dat begrepen z/Mijnheer zei de jonge man dralend. z/Geen woord Niet voordat ik u kom halen, Hebt ge dat verstaan Wat hier ook moge ge- beuren, ja, al valt en kraakt alles om u heen, gij verroert u niet, tot ik of Madeleine u komt halen. Wilt ge mij dat beloven z/Mijnheer wanneer er gevaar dreigt wilde Charles moedig tegenwerpen. z/Geen woord meer Naar beneden. Ik hoor reeds menschen komen. Gij zijt mijn gast; ik ben het uw vader, mijne dochter, mij zelf ver- schuldigd, u te beschermen. Gij kwetst mijn eergevoel, wanneer gij mijne gastvrijheid onmoge- lijk maakt door ontijdig gedruisch. Beloof mij, dat gij het daar uithouden wilt, tot ik of Madeleine u haalt z/Ik beloof het." z/Vooruit dan Naar beneden. Gauw (Wordt vervolgd.) mann. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2