Aigemeec Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderen. No. 3562. Zaterdag 15 Januari 1898. 38e Jaargang. KIEZERSLIJSTEN. HI Q1IT1BH0ESIB. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. BRANDWtER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. voor den 15 Februari 1898. F E UILLETON 3) Vrij bewerkt door A MO. II. De ruiters met burggravin Madeleine waren reeds vertrokken en bij den toren was alles sti geworden. Jacques Beauchene was in de schaduw gaan liggen en staarde half droomend en halfluid zingend naar den blauwen heme]. Plotseling zweeg hij en liief luisterend het hoofd op, alsof een verdacht geruisch hem gestoord had. Een kort, schel gefluit deed zich hooren, waarop Jacques Beauchene opsprong en op dezelfde wijze antwoordde. Toen werd alles weder een korte poos stil, tot het van beneden klonk /Jacques z/Hier 1" antwoordde Jacques. Nu wexd ook het geluid van krakende takken en het kort afgebroken blazen en hijgen van een man vernomen, die zicli blijkbaar met groote moeite omhoog werkte. Eindelijk dook onder de boomen een boer op, die op Jacques toetrad. z/Zijt gij het, Pierre Donard vWie zou het anders zijn Ontvangt gij hier boven op uw bespiederspost meermalen zulk gezelschap antwoordde de aangekomene. z/Ik verwachtte u heden niet." z/Waarom niet Gij weet, Jacques, de dienst voor het vaderland is gebonden aan dag noch uur. "Wat voor nieuws?" Hierop bood de jongeling hem de hand tot welkomstgroet. Het was een De verschillende modellen II tot en met X voor de aangiften zijn GRATIS verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. TER NEUZEN, 14 Januari 1898. Naar wij vernemen heeft de heer J. Bertel zijn ontslag aangevraagd als gemeente-bouwmeester alhier. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge meester der gemeente Hoek, de heer H. Wolfert Tot lid van het //Algemeen college van toe- zicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de Hervormde gemeenten in Nederland," is, voor Zeeland, benoemd de heer A. de Roo Pz., te Groedetot diens secundus, de heer Mr. P. J. Callenfels te Middelburg. Naar wij vernemen is bij eene bekende Rotterdamsche Tramwegmaatsehappij de aanleg van een tramverbinding EllewoutsdijkGoes in ernstig onderzoek en heeft de heer J. C. van Hattum, die voor enkele jaren tot hetzelfde doel opmetingen en berekeningen deed verrichten, de voorhanden bescheiden op verzoek van bovengemelde maat- schappij bereidwillig afgestaan. Sas van Gent. Op de wekekelijksche veemarkt zijn van 18 Mei 1897 tot 1 Januari 1898 alhier aangebracht3326 koeien en vaarzen1858 ossen 912 stieren82 kalveren en 165schapen, totaal 6343 stuks, waarvan verkocht werden 5962. Westdorpe. Gedurende het jaar 1897 werden door het telephoonkantoor alhier 326 telegrammen behandeld waarvan 139 verzonden en 187 ontvangen. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar al volgt Geboren werden 27 m., 22 vr., totaal 49, waaronder 1 vr. onecbt. Overleden zijn 14 m., 12 vr., totaal 26. In de gemeente vestigden zich 23 in., 24 vr., totaal 47, terwijl naar elders vertrokken 35 m., 38 vr., totaal 73. Er werden 7 huwelijken voltrokken, alien tusschen jongmans en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1896 937 907 1844 31 Dec. 1897 938 903 1841 alzoo eene vermindering van 3 personen. merkwaardig fijne hand, waaraau men terstond bemerkte, dat zij nooit ploeg of houweel gehanteerd had. Ook zag de omgeslagen kiel van Pierre Donard er in het oog vallend frisch en nieuw uit, zoodat een opmerker wel spoedig op de ge- dachte moest komen, dat het geheele boerschap van hem van zeer jongen datum moest zijn en zich alleen tot de kleeding bepaalde. Van voren was de kiel op eigenaardige wijze opgevuld, en wanneer de man zich omwendde, vertoondeu zich duidelijk de omtrekken van twee pistolen, die hij onder den kiel in den gordel dreeg. z/Hoe zullen de nieuwstijdingen in deze wildernis doordringen, Pierre Donard Vertel gij mij liever wat daarbuiten in de wereld omgaat," zei Jacques Beauchene. z/Het is alles dolheid en verraad, en de ergste schel men zijn de edelen, Jacques. Wees op uw hoede, zeg ik u, want het vaderland is in gevaar." z/Alweder z/Hebt gij nog niets van de emigranten gehoord Aan de Duitsche en Italiaansche grenzen is men ernstig bezig hemel en aarde in beroering te brengen om de heilige zaak der vrijheid, gelijk- heid en broederschap te vernietigen. Hunne ge- zanten intrigeeren aan alle vorstenhoven in Europa en doortrekken reeds het land vooral Tranche Comte is aan de opruierijen van gene zijde der grenzen blootgesteld. Zij verdeelen geld en wapenen onder de bevolking, om zich met hare hulp weder op slinksche wijze in het bezit van hunne voorrechten en goederen te stellen en het oude spel opnieuw te beginnen. Zij willen den invloed der Parijsche regeering in het oosten van Fraukrijk breken, ja ten slotte geheel vernietigen. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Jan. 6.19 6.45 Zondag 16 7.12 7.43 Maandag 17 8.16 8.55 Dinsdag 18 9.35 10.17 Woensdag 19 10.58 11.36 Donderdag 20 12.10 Vrij dag 21 0.41 1.8 I I j L T I B. Bij de politie is als gevonden gedeponeerd een gouden oorbel en een gordijnbandinlichtingen te verkrijgen aan het bureau. Bloedige botsingen tusschen Parijsche troepen en het door emigranten opgeruide volk hebben reeds plaats gegrepen. Ontzettende daden zijn bedreven, Hel flikkerende vuren verlichten over een groote uitgestrektheid den nacht, terwijl gedurende den dag de vloeken en verwenschingen der strijdenden weerkliuken. Jacques Beauchene, gij staat liier op een gewichtigen post. Telkens, wanneer ik het slot Leuronsac zie, dat als een vervloekte dwangburcht zijn trotsche torens verheft kau ik de gedachte niet van mij afzetten, dat wij hier een emigrantennest, een toevluchtsoord der huiche- lende aristocraten voor ons hebben, die het ongeluk van ons land zijn. Jacques Beauchene, geef goed acht Terwijl Pierre Donard zoo sprak, gloeiden zijn oogen van haatzijne bewegingen waren levendig en overredend. Zonder zijn helder overleg en zijn ingewortelde sluwheid slechts een oogenblik te verliezen, wist hij met alle middelen der wel- sprekenheid, met al den gloed der overtuiging en de levendigheid zijner gebareu te overreden. Jacques Beauchene dacht een oogenblik na. ,/En wat ontvang ik, wanneer ik u een der gevaarlijkste emigranten aan wij s, Pierre Donard De ander keek hem verrast aan. //Hebt gij iets ontdekt, Jacques Gij weet, het is een plicht der vaderlandsliefde, een heilige plicht jegens het vaderland, mij alles te zeggen, wat gij weet. Daarvoor zijt ge hier en krijgt ge uw loon." Al het vuur en al de groote redenaarsgaven vermochten ditmaal niets op den boer. Rustig en koel den mail tegenover hem van het hoofd tot de voeten opnemende, vroeg hij weder z/Zeg mij eerlijk en precies, hoeveel ik krijg, wanneer ik u een der voornaamste en gevaarlijkste emigranten aanwijs. Ik weet zeer goed, Pierre Donard, dat gij voor uwe vaderlandsliefde ruim betaald wordt, en ik zie derhalve niet in, waarom ik vaderlandslievend zou zijn zonder geldelijke belooning." De ander bedacht zich. Na een korte poos zei hij echter snel en vertrouwelijk//Gij ontvangt tien duizend frank voor het hoofd, Jacques." z/In assignaten?" /,In assignaten." z/Dat is ongeveer zestig frank in goud." //Ja." z/Voor een gewoon emigrantenhoofd //Ja." z/Maar voor den graaf de Miraye Haastig trad Pierre Donard eene schrede nader. Zijne oogen flikkerden bij het noemen van dien naam, zijne hand greep met een ruk naar den arm van Jacques, als vreesde hij, dat deze hem met zijne gewichtige nieuwstijding zou ontglippen. y/Hebt gij hem gezien, Jacques //Ja." z/Den ouden graaf de Miraye z/Neen, zijn zoon." ,/Dat is volmaakt hetzelfde. Uw fort.uin is ge- maakt, Jacques, als gij hem ons in handen levert. Ik ben zeker, dat men u voor een Miraye tien duizend frank in goud betaaltin goud, Jacques Beauchene, niet in assignaten. Eene aanbeveling aan de regeering te Parijs kan u niet ontgaan. Gij treedt in dienst der republiek, verkrijgt een ambt en geld in overvloed. Uw fortuin is ge- maakt, Beauchene, zoodra gij hem aan ons uitlevert." (Wordt vervolgd.) HSCHE ■lit blatt verse |,ijn« yl,i».Woea»>lag- en Vrijaagavon.l, »Hges»niier.l op reest.lagen, bij den »ifSever I'. J. AM BE «e Ter Meuzen. In den loop der maand Februari a. s. rnoeten, ter voldoe- ning aan art. 8 der betrekkelijke verordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1867, en ook die van ouderen leeftijdvoorzoovtr zij hun 50° jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigdter gemeente-secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onverminderd de daartcgen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wan- neer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 14 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die voor of op den 15 Mei 1898 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, die niet in die gemeente over het voile dienstjaar 1897 zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van minstens f 1,of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, of niet in die ge meente over het voile dienstjaar 1896/97 zijn aangetlagen in de vermogensbelasting of belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, en aanspraak willen maken om geplaacst te worden op de LIJST, aanwijzende hen, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciate Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, A. zoo zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen over het voile dienstjaar 1897 in de grondbelasting (in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag in hoofdsom en Rijksopcenten van ten minste 1), of over het voile dienstjaar 1897 naar een of meer der vijf eerste grond slagen van de personeele belasting of over het voile dienst jaar 1896/97 in de vermogensbelastingof over het voile dienstjaar 1896/97 in de belasting op bedrijfs- en andere inkomstendaarvan door overlegging der behoorlijk voor geheel voldaan geteekende aanslagbiljetten te doen blijken It. overeenkomstig vastgesteld Model no. II en onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ontvanger ge- waarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezil, aangifte te doen zoo zij als mede-eigenaar over 1897 zijn aangeslagen in de grondbelastingwegens onroerende goederen eener onverdeelde na/atenschapmits het aandeel in dien aanslag (hoofdsom en Rijksopcenten) minstens f 1 bedraagt en de aanslag ten voile zij betaald C. overeenkomstig Model IIIA aangifte te doen, zoo zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende pcrsonen op den 31 Januari 1898 sedert den 1 Augustus 1897 hebben bewoond krachtens huur, achtereenvolgens EEN huis, oj gedeelte van een huiswaarvoor met of zonder bijbehoorende grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprija per week berekend ten minste heeft be- dragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente. waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de kieswet ge- voegde tabel voor deze gemeente in de kom f 1,en het overige deel f 0,80 s weeks Hij, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub C is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt en op 31 Januari 1898 nog hetzelfde huis of gedeelte van een huis bewoont, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van deze gemeente te zijn. IB. overeenkomstig Model III, B aangifte te doen, zoo zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen, op den 31 Januari 1898 sedert den 1 Augustus 1897 hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan TWEE huizen of gedeelten van huizen, voor elke waarvan met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis is gelegen, vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel ovor deze gemeente in de kom f 1,en het ovenge deel f 0,80 'j weeks) E. overeenkomstig Model IV aangifte te doen, zoo zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1898 sedert den 1 Augustus 1897 hebben bewoond krachtens eigendom, vruchlgebruik of huur een zeljde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter Hij, die verkeerende in gelijk geval als hierboven sub E is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt en op 31 Januari 1898 nog hetzelfde vaartuig bewoont, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner ran deze gemeente te zijn. E. overeenkomstig Model V aangifte te doen, zoo zij op den 31 Januari 1898, sedert den 1 Januari 1897, bij den- zelfden persoon, ondememing, openbare of bijzondere instelling en dienstbetrekking en als zoodanig over het jaar 1897 een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij de kies wet gevoegde tabel voor deze gemeente f 325 of f 275, met dien verstande dat bij de berekening van dit inkomen ad f 325 of f 275 vrije woning ofinwoning als f 50 of f 25 inkomen geldt, dat vrije kost en inwoning als f 225 of f 175 inkomen geldt, en dat enkel vrije kost als 175 of f 150 inkomen geldt); Aan hem, die verkeerende in gelijk geval als hier voren sub F is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt, wordt, zoo hij noch in deze gemeente woont, door den Burgemeester voor 8 Februari een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. CS. overeenkomstig Model VI aangifte te doen, zoo zij op den 31 Januari 1898 sedert den 1 Januari 1897 als in- wonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over he' jaar 1897 een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel voor deze gemeente als tusschen haakjes bij F is vermeld) Aan hem, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub G is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt, wordt, zoo hij noch in deze gemeente woont. door den Burgemeester voor 8 Februari een aangifte biljet ter invulling toegezonden. H. overeenkomstig Model VII aangifte te doen, zoo zij op den 1 Februari 1898 in het genot zijn van een door eene OPENBARE instelling vtrleend pensioen van gelijk bedrag als het inkomen hiervoren onder F en G bedoeld voor deze gemeente zooals bij F tusschen haakjes is vermeld) "J Hij, die yerkeerende in gelijk geva! als hiervoren snb H is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor de kiesbevoegd heid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van deze gemeente te zijn. overeenkomstig Model VIII aangifte te doen, zoo zij zoowel in het geval onder F als onder dat van H verkeeren of zoo zij zoowel in het geval onder G als onder dat van H verkeeren, en het noodig is dat ter bereiking van het ver- eischte inkomen, het inkomen en pensioen worden sam mgeteld Aan hem, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub I is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voor komt, wordt, zoo hij nog in deze gemeente woont, door den Burgemeester voor 8 Februari een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. J. overeenkomstig Model IX, A aangifte te doen, zoo op den 1 Februari 1898 sedert den 1 Februari 1897 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld Hij, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub J is bedoeld reeds op de kiezerslijst van 1897 voorkomt, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor de kiesbevoegd heid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van deze gemeente te zijn. Ikovereenkomstig Model IX, B aangifte te doen, zoo zij op den 1 Februari 1898 sedert den 1 Februari 1897 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank Hij, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub K bedoeld, reeds op de kiezerslijst van 1897 voor komt, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst voor 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor de kies bevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van deze gemeente te zijn. h. overeenkomstig Model X aangifte te doen, zoo zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid', door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub L bedoeld, reeds op de kiezerslijst van 1897 voor komt, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslijst van 1898 geplaatst, tenzij hij eene der voor d. kies bevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van deze gemeente te zijn. Ter Neuzen, den 14 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. maun. vr. totaal H H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1