A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3558. Donderdag; 6 Januari 1898. Aangifte voor de Zeemilitie. 38e Jaargang;. HANS BULOW. Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- buslionders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Be Keizer van Rusland heeft op Nieuwjaar het volgende telegram gezonden aan president Faure //Aan den drempel van bet nieuwe jaar is het mij eene behoefte u in mijn naam en in dien van de Keizerin de oprechtste wenschen uit te druk- keu, die wij voor uw persoon en voor het bc- vriende Frankrijk koesteren. Gij kent de gevoelens, die ons bezielen, en kunt er niet aan twijfelen, dat uw bezoek in Rusland bij ons eene onuitwisch- bare herinnering heeft achtergelaten. Nicolaas. President Faure antwoordde eveneens per tele- graaf ,/De wenschen, die Uwe Majesteit en H. M. de Keizerin op dezen dag voor mijn vaderland koesteren, zullen de harten van alle Franschen treffen. In hun naam dank ik U M. ten zeerste FEUILLETON. i) ,/Kom, speel eens," zei eene bejaarde vrouw terwij] zij, in haar grooten zorgstoel gezeten aan het open venster van haar kamer, die uitzicht gaf op een fraaien tuin, zich verlustigde in het heerlijke wederzij verlangde naar een zachte melodie, die haar terneergedrukt gemoed wat vroolijker zou stemmen. En weldra klonken haar de heerlijke tonen van eene viool in de ooren. Met liefdevollen blik zag zij naar den talentvollen speler, haar zoon, die jaren lang van huis geweest en onverwacht was teruggekeerd. In dit kleine stadje had hij zijne jeugd doorge- bracht, van zijn vader vioolspelen geleerd en daarna was hij de wijde wereld ingegaan. Zijn vader, eeu musicus, was plotseling gestorven. Zijne vrouw had daarna moeten leven van het weinigje, dat hij haar had nagelaten en toen dat op was, zond Hans haar alles, wat zij be- hoefde. Soms had hij haar uitknipsels gestuurd uit verschillende couranten, welke zijn roem ver- melden en overal verspreidden. ,/Gebruik zooveel geld als u maar noodig hebt, moeder, ik verdien meer dan genoeg. Laat het u aan niets ontbreken en verbitter uw leven niet door ons huis ook aan anderen te ver- huren. Bewoon het liever alleen, neem een gezelschapsjuffrouw en huur dienstboden. Kortom en ik ben U. M. dankbaar voor de wenschen tot mij persoonlijk gericht. Ik hernieuw U. M. de verzekering van mijne oprechte genegenheid. Felix Faure." Te Berlijn is nu bericht ontvangen, dat de Chineesche Regeering, voldoeude aan het ver langen van den Duitschen gezant, per telegraaf den bevelhebber van Tsao-Chou, die de zendelingen gedreigd had, ontsloeg. Sinds de troonsbeklimming van Keizer Wilhelm (1889) tot het eind van 1896 zijn in Duitschland niet minder dan 5526 vonnissen wegens Majesteit- schennis geveld. Men weet hoe treurige aan- brengerijen daar soms bij plaats vonden. In het jongste nummer van Die Gegenwart wisselen een aantal schrijvers van naam van ge- dachten over dit onderwerp, waarbij men meeren- deels tot de slotsom komt, dat ware Majesteit niet schendbaar is, en niet te straffen, zelfs niet te bemerken waar het lage het verhevene smaalt, de wijsste houding is. Zonder de bestaande wet in te trekken is het algemeen oordeel moet hare toepassing aanmerkelijk gewijzigd worden. Keizer Wilhelm laat een nieuwen gedenkpenning slaan ter eere van zijn grootvaders nagedachtenis, de //Kaiser Wilhelm-Centenar medaille." Zij zal worden uitgereikt aan 800,000 oud-strijders. Von Bismarck is zoo weinig ongesteld geweest, dat hij in den nacht van Oud- op Nieuwjaar eerst om half twee van het gezelschap ten zijnent scheidde. In een gesprek met een vertegenwoordiger van de New-York Herald heeft de bekende staatsman Li Hung-Chang Duitschland's gewelddadig op- treden tegenover China gelaakt, als in strijd met de verdrageu en de internationale wetten. Dat de klachten der Duitsche Regeering juist ge- beurteuissen betreffen in het binnenland van de provincie Shantung, waar het erkenderwijs ge- vaarlijk is en van misdadigers wemelt, zoodat de Regeering er weinig of niets te zeggen heeft, acht de Chineesche staatsman vooral onrechtvaardig. In elk land, merkte Li goedmoedig op, bestaan dergelijke vrijgevochten of vogelvrije gedeelten, dergelijke wettelooze toestauden, dus ook in China, en niet alle misdaden kunnen door verdragen, wetten of godsdienst worden tegengegaan. Een dergelijk oord nu is, volgens Li de plaats in Shantung, waar de Duitsche zendelingen zijn gemolesteerd. Duitschland weet, dat China in een overgangstijdperk verkeert en met binnen- landsche inoeilijkheden worstelt, en daarom acht Li zijn tegenwoordig optreden niet gerechtvaardigd. bekrimp u in niets en maak u het leven zoo aangenaam mogelijk." Zoo had hij dikwijls in zijne brieven ge- schreven. Maar het oude vrouwtje dacht er anders over dankbaar nam zij zijne gaven aan, maar deed geen andere dan onvermijdelijke uitgaven. Op het verlangen dat zij het geheele huis alleen zou bewonen, schudde zij het hoofd en zij bleef het gedeeltelijk verhuren. Toen haar zoon eenigen tijd gespeeld had, verzocht zij hem, zijn instrument weder weg te bergen. ,/Uw spel is zeer mooi," zeide zij, //maar het heriunert mij te veel aan uwen vader en die herinnering maakt mij van streek." De jonge man legde zijne viool weg, knielde naast zijne moeder, drukte hare handen en zeide z/Lieve moeder, was u maar weer heelemaal gezond." z/Mijn gezondheid zal wel komen, ik voel het, Hans; wanneer gij niet gekomen waart, zou ik misschien gestorven zijn, maar nu weet ik, dat ik genezen zal." Op dit oogenblik werd, onder een haastig uit- gesproken verontschuldiging, de kamerdeur ge- opend en een meisjeskopje, met oogen foukelend van nieuwsgierigheid, vertoonde zich, om echter dadelijk weer te verdwijnen. //Wie was dat vroeg Hans. wDat is Specia, de dochter van onzen nieuwen huurder, den organist." z/Nette luidjes z/Ja, maar eenigszins zonderling. Haar vader is dikwijls van huis, Specia zingt veel en bespeelt Uit Kanea wordt bericht, dat de botsingen uit den laatsten tijd tusschen Christenen en Moliame- danen op Kreta sterk overdreven zijn voorgesteld. Het beteekende niets't waren eenige onderlinge vechtpartijen. Zoo gebeurde het, dat eenige ge- wapende Christenen binnen een kordon een kudde schapen overvielen, die aan een bey toebehoorden, en daarbij werd men handgemeen en werd een Mahomedaansche herder gedood. Toen de consuls van het geval hoorden, richtten zij dadelijk een schrijven aan den Christenaanvoerder, waarin de schapen werden teruggeeischt, hetgeen werd toe- gezegd. De botsing had echter nog eenige ge- volgen. Den volgenden dag verlieten 50 ge- wapende Mohamedanen de stad, en buiten het kordon wachtten zij in een hinderlaag op de Christenen, die in de vroegte het veld zouden komen bebouwen. De Turken werden echter outdekt, alarmschoten werden gelost en andere Christenen kwamen te hulp. Er ontstond toen een geweervuur tusschen beide partijen, waarbij een Turk en twee Christenen gewond werden. Zulke gevalletjes worden met booze bedoelingen genoemd vhet weer uitbreken van een oproer". Intusschen blijkt wel, dat Christenen en Muzel- mannen op Kreta aan elkaar gewaagd zijn. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van den Raad van State, zijn de heeren Mr. J. E. Henny en Mr. Th. L. M. H. Borret als leden van dat college gei'nstalleerd. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in 1898 slechts eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onder- wijs, en dat voormeld examen zal aanvangen op 1 April. Met de voorbereidende werkzaamheden van de aan te leggen stoomtram Brouwershaven ZierikzeeZijpeSteenbergen is begonnen. Althans zijn verschillende materialen reeds aangevoerd en naar den Anna Jacobapolder overgebracht. Het ,/Hbl." meldt Nu en dan hoort men vertellen, dat enkele hotels te Amsterdam reeds geheel of gedeeltelijk verhuurd zijn aan vorstelijke personen voor de a. s. kroningsfeesten. Ons is gebleken, dat die verschillende instrumenten. Zij schijut buitenge- woon muzikaal te zijn." z/Zoo, zoo zeide Hans. Een poosje later werd er geklopt en oude kennissen traden binnen, die van de terugkomst van Hans hadden gehoord. Zij namen huunen vriend spoedig mede en bezochten met hem de oude plaatsen, waaraan voor hem zooveel herin- neringen waren verbonden uit zijne kinderjaren. Toen Hans kort voor den middag terugkeerde, zag hij in den tuin een meisje het was Specia onder een boom staan, waarvan zij eenige kersen plukte en oppeuzelde. Hare bewegingen hadden iets jongensachtigs. z/Goeden dag," zeide Hans, terwijl hij Specia, die met den rug naar hem stoud gekeerd, zacht- kens naderde. Zonder te antwoorden keerde zij zich om, wierp, als een betrapte dievegge, de kersen weg en over het fijne gezichtje, omlijst door donker haar, vloog een bios. Hans lachte. //Met uw verlof Is u de dochter van den organist en woont u in het huis mijner moeder De aangesprokene knikte. Ja, Specia Rast heet ik," zeide zij, zonder eenige verlegenheid. z/Specia Hoe komt u aan dien zonderlingen naam, als ik vragen mag z/Naar een viool, die mijn grootvader bezat," antwoordde zij met een wonderschoone, diepe, heldere stem. z/Naar een viool z/Ja, zij was zeer kostbaar en omdat mijn groot vader het instrument zoo lioog in waarde hield, verhalen grootendeels onjuist zijn. De meeste groote hotels hebben wel van' vele hooggeplaatste personen uit binnen- en buitenland reeds aanvragen om logies gekregen, en in een hotel zijn o. a. kamers gevraagd voor het Saksische hof, in een ander voor hooggeplaatste personen uit Berlijn, maar verhuurd is er nog niets. De meeste hotel- houders willen zich voor de eerste helft van Maart liever niet binden, omdat zij eerst willen weten, welke ruimte zij beschikbaar moeten houden voor de vaste klanten hunner inrichting. Een aantal hotelhouders is bovendien overeengekomen, lijsten te laten drukken, waarop wordt medegedeeld waar en tegen welken prijs kamers of etages te huur zijn. Is er dan in een hotel geen ruimte meer, dan wordt den aanvrager een dergelijke lijst toe- gezonden, waarop hij kan nagaan, waar hij zich om logies zal kunnen vervoegen. Nog kan hieraan worden toegevoegd, dat in een eerlang te houden vergadering van den Neder- landschen Hotelhoudersbond deze zaak vermoedelijk ter sprake zal worden gebracht. Gedurende het jaar 1897 zijn door het kanaal van Zuid-Beveland gepasseerd 48 zee- schepen met 28,040 M3., 5143 stoomschepen met 595,661 M3., 5501 rijuschepen met 2,705,342 Ms. en 26,314 andere schepen met 1,577,242 M3. Te zamen 37,105 schepen met 4,906,285 M3. De Makkassarsche Ct. schrijft: Den 2 Nov. j.l. vertrokken van het eiland Kisser twee prauwen, onder het bevel van den wijkmeester van Kota lama, Kaffin, naar Letti. Door den posthouder van Kisser was hun een behoorlijke zeepas uitgereikt, waarin duidelijk vermeld stond dat zij voor zelfverdediging 5 geweren en 9 sabels aan boord hadden. Bovendien was Kaffin de overbrenger van drie dienstbrieven voor den post houder van Letti. Door wind en stroom afgedreven, werden de vaartuigen gedwongen, 4 uur na hun vertrek van Kisser, onder den wal van Portugeesch Timor ten anker te gaan en daar een gunstig tij af te wachten. 's Avonds komt daar toevallig het Portugeesche oorlogsbootje Dilhy voorbij stoomen, ziet onze praauwen, pikt ze op en sleept ze, niettegenstaande krachtig protest, naar de hoofdplaats Dilhy, waar de bodems van hunne roers en zeilen ontdaan werden en den opvarenden (26 mannen en 4 vrouwen) daardoor de gelegenheid tot verder reizen ontnomen werd. Als reden wordt opgegeven, dat men hen verdenkt kruit en geweren in de Portu geesche kolonie te hebben willen binnensmokkelen verzocht hij mijn vader, mij Specia te noemen." z/Zoo en u houdt veel van muziek Met van geestdrift fonkelende oogen ant woordde zij z/Ja en ik wilde dat ik spelen kon zooals u. O, hoe schoon hoe wonderschoou en toch ,/Welnu //Ik erger mij, toe, speel niet meer. Gaat u spoedig weer been Hans schudde het hoofd en zeide //Hoe vreemd zijn uwe gedachten. Is u eene Duitsche Waar hebt u vroeger gewoond z/In Venetie, maar mijn vader is een Duitscher en uit deze streek afkomstig. Toen een vriend hem schreef, dat hier eene voor hem geschikte betrekking vacant was, spoedde hij zich hierheen." z/Waarom ergert mijn spel u en moet ik weg gaan Het schoone meisje aarzelde even. Toen ver toonde zich een eenigszins booze uitdrukking in haar oogen en heftig viel zij uit: „lk ben jaloersch ik kan kan het niet verdragen, dat u zoo mooi speelt." //Daardoor zal u niet vooruit komen. U speelt toch ook z/Ja e zeide zij en liet daarbij haar prachtige tanden zien. //En opdat u niet meer jaloersch behoeft te zijn, moet u flink studeeren." Specia gaf geen antwoord, maar richtte haar oogen vragend op Hans en zeide,/Niet waar, u speelt niet meer Hans zag het meisje aan en schudde het hoofd om hare dwaze vraag. Ww \E(7iEVS('Ht COURANT Hit bla<l verscliijnt tlaanilag-, Woeusdag- en Vrijilagavond, ultneiondepd op Feestdagen^i^^^ingeTi^^. J. ViH U». &A A ItK te Ter Aeuzeu. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN noodigen de lotelingen banner gemeente, behoorende tot de lichting ran dit jaar, uit, om wanneer zij bij de zeemilitie verlangen te dienen, zich daartoe in persoon voor den 1 Februari eerstkomendeop een werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 urenter secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de zeemilitie, komen hoofdzakelijk op bet volgende neder 1°. de zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de kolonien en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, in geval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe maclitiging verleene 2°. de manscliappen der zeemilitie komen in het derde dienstjaar eenmaal te zamen om gedurende niet langer dan zes weken te worden geoefend 3°. voor de ingelijfden bij de zeemilitie duurt den dienst vijf jar en 4°. aan de manscliappen der zeemilitie wordt in gewone tijden vergunning verleend tot uitoefening der buitenlandsche zeevaart zonder die vergunning worden zij niet tot eene verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart toegelaten 5°. gelijke vergunning wordt verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden al worden zij daarbij niet aangenomen 6°. de manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht 7°. zij zijn na het bekomen van een behoorlijk paspoort, in tijd vvn vredevan den dienst der schutterijen vrijgesteld. Gedaan te Ter Neuzen, den 4 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. WISKERKE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1