Gemengde berichten. berouw en kwam naar hier, waar de vrouw inmid- dels bij hare ouders was komen inwonen, om een verzoening tot stand te brengen. Onvoorzichtig voor hem moet hij zich alhier te veel omtrent zijn antecedenten hebben uitgelaten, althans de politie kreeg de lucht van zijn bezoek, arresteerde hem en leverde hem aan de militaire autoriteiten over, waarop hij in het arrestanten- lokaal aan de achterzijde van de infermerie, werd opgesloten. Toen hedenmorgen een der manschappen daar binnentrad bleek dat de vogel was gevlogen. Hoe hij dit uitgevoerd heeft, is nog een raadsel, daar geen sporen van deze operatie gevonden werden. Daar de ontvluchting in den nacht zal hebben plaats gehad, heeft de deserteur natuurlijk alien tijd gehad om de grens over te komen eer men van zijn ontsnapping af wist. In 1897 heeft het in deze gemeente de volgende dagen geregend Januari 6, Februari 14, Maart 23, April 16, Mei 14, Juni 12, Juli 9, Augustus 19, September 17, October 4, November 7 en December 16 dagen. Zamen 157 dagen. De heer A. H. Scholte, candidaat te Oostburg, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Arkel aangenomen. Ds. G. H. Haspels, predikant te Oud- Kralingen, maakte Zondagmorgen bekend, dat hij bedankt heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Utrecht. De gemeente zong den leeraar toe psalm 66 10. Sluiskil. Vrijdagavond 1.1. gaf de tooneel- vereeniging //Geduld overwint" alhier haar eerste concert. Het programma bestaande uit 3 blijspelen 't Is morgen de 13de, Naar het gemaskerd bal en De gestoorde diefstal, werd van 't begin tot 'teinde uitmuntend gespeeld. Als men in aanmerking neemt dat de vereeniging nog maar een maand geleden is opgericht, dan mag men zeggen dat hare leden hun best gedaan en getoond hebben goed in staat te wezen de bevolking van Sluiskil eenen aangenamen avond te verschatlen. De zaal was dan ook vol. Moge de volgende concerten, naar men verneemt den 2den Februari e.k., de vereeniging in hare pogingen slagen en weer voor een talrijk publiek spelen. Axel. Voor de betrekking van beambte ter secretarie alhier, hebben zich 17 sollicitanten aan- gemeld. In het afgeloopen jaar werden alhier door het Eijkstelephoonkantoor behandeld 2551 tele- grammen, waarvan ontvangen 1326 en verzonden 1225. De ontvangst bedroeg f 475,60. Onder den titel //De moedersmart eener schier 70jarige weduwe, die drie harer zonen onschuldig zag veroordeeld", heeft de heer M. Valk Lzn. (bij H. Masereeuw te Rotterdam) nog- maals eene brochure geschreven over de zaak Hoogerhuis en deze //opgedragen aan alle moeders in Nederland". Op Nieuwjaarsdag hielden de onthouders- vereenigingen wederom een samenkomst in het verkooplokaal te Rotterdam, welke druk bezocht was. Het Ned. Dbl. verneemt, dat een der voor- naamste hotels te Amsterdam nu reeds verhuurd is aan de Duitsche ambassade, die het tijdens de huldigingsdagen zal betrekken. Als huurprijs voor die enkele dagen werd het bedrag van 16,000 genoemd. ten einde gelezen, staat hij heftig op, angstig roepende //Het geweten Het geweten Hij verbeelt zich, met goed te hebben gelezen en begint op nieuw. Neen, hij heeft zich niet bedrogen. Het staat er we] degelijkLavardin, kassier bij den heer Janselme, was aan het spel verslaafd zooals hij, George, vroeger. Eens, toen hij verloren had stal hij vijfduizend francs uit de brandkast van zijn patroon, in de hoop, daarmede het verloren geld terug te winnen en het onhemerkt terug te geven. Weder evenals George maar hij had verloren en was in onmoge- lijkheid geweest, de som terug te betalen. De diefstal werd ontdekt, Lavardin was in hechtenis genomen en zou weldra voor de rechtbank ver- schijuen. ,/En ik ik zal het vonnis moeten uit- spreken mompelde Chapuis ontzet. //Is het mogelijk Droom ik niet? Is die ongelukkige schuldiger dan ik Ik, zijn rechter Maar zijn misdaad is de mijne Hoe kan ik hem veroordeelen p" Onbeschrijfelijk is de angst, die woedt in zijn binnenste, waar de herinnering aan den misstap van zijn jeugd verflauwd, maar niet uitgedoofc was. Hij dacht er aan, zijn ontslag als rechter te nemen, maar wat zou dat baten Een ander zou in zijne plaats komen en misschien veel ge- strenger oordeelenwie weet, of hij Lavardin niet de zwaarste straf zou opleggen. Gebooc zijn plicht hem niet te blijven en zoo mogelijk verzachtende omstandigheden voor den armen man te zoeken Hij bleef dus, omdat hij het als zijn plicht beschouwde. De dag der zitting was daar. De arbeider te Knijpe, die een dreigenden brief ontving, onderteekend //Eenige arbeiders", waarin hem verzocht werd niet langer bij zijn 'ooer per week voor 3 van 's ochtends 5 tot's avonds uur te werken, wendde zich daar ook mee tot tot den boer, en kreeg daarop de mededeeling dat hij voortaan f 4 zou verdienen. Een boertje uit de Achtzaligheden, zoo vertelt de Limb. K., dat maar zeer schraal door Vrouwe Fortuna begunstigd wordt, zooals trouwens de meest.e zijner collega's uit deze streek, had onlangs zijn varken geslacht. Graag zou hij nu een zakje zout gaan smokkelen, maar hij vertrouwt zijne spieren en beenen niet te best. Terwijl hij er over peinst hoe aan zout te komen op de meest voordeelige wijze, ziet hij juist toevallig twee mannen met een zak zout op het hoofd in de verte voorbijsluipen. Daar krijgt hij een gelukkigen inval. Hij zal de lui achterna zitten en roepen *sta." Zij zullen, in den waan verkeerende dat het een ambtenaar, is, stellig het hazenpad kiezen en de zakken achterlaten. Zoo gedacht zoo gedaan, en werkelijk ons snugger boertje had niet buiten den waard gerekend. De smokkelaars vluchtten zoo haastig mogelijk en lieten het zout in den steek. Nu was hij er wat gauw bij, om den buit naar huis te zeulen. Onzen smokkelaars was echter de handeling van het boertje ter oore gekomen, tenminste 's anderendaags legden zij zich in de nabijheid zijner woning in hinderlaag en toen die boer zich even buiten zijne woning begaf, regende het zoo onbarmhartig stokslagen op zijn lichaam, dat hij met een bloedend hoofd, huilend en kermend zijne woning binnenstormde onder den uitroep: ,/De's eens, mer zoo iets za'k niemer aenvange Gelukkig nog, dat ons boertje het zout goed verstopt had, want 's anderendaags kwamen de commiezen nog huiszoeking doen er bij. In de gemeente Ttietjerksteradeel (Fr.) komt een geval voor, dat van veel zich doet spreken. Onder den omtrek Bergum is n.l. ontdekt, dat een landbouwer diens eenigel dochter als een beest werd opgesloten gehouden in een hoi onder het hooi, waarin zij zich ternauwernood kon bewegen. Ver- oudersteld. wordt, dat zij daar zoowel bij dag als bij nacht moest verblijven het hoi was afgesloten door een dichte schutting met zware grendels. Aan de gemeente-politie is het te danken dat deze zaak, die aan het ongelooflijke grenst, aan het licht is gekomen. Vanwege de justitie is de opname van het half verwilderde kind gelast in een gesticht. Tegen den vader, die aldus kon handelen tegen- over zijne 26jarige dochter, die alleen in hare verstandelijke vermogens moet zijn gekrenkt, doch overigens niet kwaadaardig of gevaarlijk was, is proces-verbaal opgemaakt. Het stoomschip Quentin heeft te Rotterdam uit Leitli 4 Duitschers aangebracht, jonge mannen uit Amerika teruggekeerd, die, te Leith aangekomen zijnde, beweerden geen hulp voor de verdere reis van hun consul te hebben kunnen krijgen. Daarom hadden zij zich te Leith heimelijk aan boord van het stoomschip Quentin verstopt en waren eerst voor den dag gekomen toen het schip in voile zee was. Tot straf had de kapitein hen gedurende den overtocht op de kolen laten slapen, waardoor zij bij aankomst alhier veel op negers geleken. Zij zijn naar het centraal-bureau van politie ge- bracht om, als vreemdelingen zonder geld of middel van bestaan over de grenzen te worden gezet. Men meldt uit Stamproy Verleden week Dinsdagmorgen werd aan het grenskantoor te Molen Beersel een ambtenaar zoo deerlijk mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Lavardin verscheen vrij kalm voor den rechter, die beefde en hoog rood zag. De zitting kon niet lang duren, want de schuldige had alles bekend. z/Ik wilde niet stelen," zeide Lavardin, wien de tranen langs de wangen rolden. //Ik hoopte te winnen en het geld weder in de brandkast te leggen, voor mijn patroon iets van de zaak had ontdekt. Kon het dien dag nog niet, dan wilde ik het den volgenden beproeven. En bleef het ongeluk mij vervolgeu, dan had ik vast besloten mij te dooden. Men liet mij daarvoor evenwel niet den tijd." De president luisterde en zag den jongen man, die wanhopig klaagde, dat zijn leven nu voor altijd was verwoest, zoo onafgebroken aan, dat langzamerhand een zonderlinge werking in zijn hersens ontstond. Het was hem, of hij zelf daar tusschen die agenten stond. Hij zag zich in de plaats van Lavardin op de bank der beschuldigden. Ja, hij was het. George, die zich daar schreiend stond te verdedigen. Had hij iets anders kunnen bijbrengen Wat had hij anders kunnen zeggen dan dat hij zwak was geweest, zich had laten medeslepen, dat hij gespeeld en gestolen had z/Mijnheer de voorzitter," zeide Lavardin, //ik bezit nog eene oude, gebrekkige moeder. Zij vroont buiten en elke maand zend ik haar de helft van mijn traktement, het eenige, dat zij heeft om van te leven. Zij weet niets van mijn misstap, niets van mijn inhechtenisneming. Als gij mij veroordeelt, zal men 't voor haar niet langer kunnen verbergen. Indien de wanhoop en de schande haar niet dooden, zal zij van gebrek moeten omkomen Men meent dat in den vroegen morgen eenige werklui gepasseerd zijn, welke hij heeft willen visiteeren, en om die visitatie te ontgaan hebben ze hem dadelijk tegen den grond geslagen. Te Grevenbicht (L.) keerde de vorige week de 25jarige knecht uit de brouwerij van den heer M. Vencken aldaar op een met vaten geladen bierkar huiswaarts. Daar een der vaten van de kar rolde, sprong de knecht onder het rijden af, om 't vat weer op te ladenhij struikelde en kreeg een der radcren over het hoofd. Hij bleef op de plaats dood. Donderdagnacht heeft een zware brand te Haarlem in het rijwielmagazijn van den heer Joh. Doornkamp, Groote Houtstraat 108, gewoed. De eigenaar ontdekte den brand eerst toen deze reeds een aanzienlijken omvang had aangenomenhij kon niet spoedig den huissleutel vinden, zoodat de redding der bewoners van het benedenhuis eenige moeielijkheden opleverde. De boven- bewoner, de heer P. van Bremen, iemand op leeftijd en slecht ter been, kon zich eveneens slechts met moeite redden. Het benedenhuis en de winkel brandden geheel uit, terwijl het bovenhuis aanzienlijk van de vlammen te lijden had. De brand, welke te 3 uur uitbrak, was men te vier uur meester. De Friesche plattelands-gemeenten zijn uit- gestrekt, en het meerendeel der belastingschuldigen verschijnt dan ook niet in persoon, om aan den fiscus te offeren. De meeste bewoners der buiten- dorpen geven het geld aan den vrachtrijder mede, om het af te dragen. Zoo ook deed zekere B., in de gemeente Schoterland in de maand September j.l. Hij moest 40 hoofdelijken omslag betalen en de vrachtrijder E. H., kreeg dit bedrag mede. Deze week verscheen de gemeente-veldwachter met eene sommatie om te betalen. De man keek raar op en toonde het gekwiteerde aanslagbiljet. De politie-beambte zag al dadelijk, dat de naam van den gemeente-ontvanger niet in orde was en ver- voegde zich bij den vrachtrijder. Deze bekende zich het geld toegeeigend te hebben en het biljet valschelijk met den naam van den gemeente-ont vanger te hebben onderteekend. Proces-verbaal is De voorspelling van pastoor Kneipp omtrent Worishofen gaat reeds reeds spoedig in vervulling. Het plaatsje had zich kunstmatigensnelontwikkeld, maar gaat nu even hard achteruit. In alle takken van handel en bedrijf heerscht lusteloosheid, zoodat reeds verschillende faillissementen hebben plaats gehad. Een zware ramp trof het Fransche dorpje Montauban, bij Luihou, niet ver van Toulouse. Tengevolge der verbreking van een dam werd het nagenoeg geheel bedolven onder eene neer- storting van kittelsteenen en grind, een stortvloed van kleine keien, die op 2000 kubieke meters geschat wordt. Nog 12,000 andere kubieke meters, sedert 40 jaar verzameld, staan op het neervallen. Men weet nog niet of menschen zijn omgekomen. In den Hofschouwburg te Weenen heeft dezer dagen bij een voorstelling van Tannhauser Wolfram van Eschenbach het te kwaad gekregen met het publiek. In dien schouwburg bestaat nog de slechte ge- woonte dat er een claque is, dat zijn gehuurde toejuichers. Reeds lang had een groot gedeelte van het publiek zijn ongenoegen te kennen gegeven over toejuichingen voordat het scherm was gevallen, vooral bij Wagner-opera's. Toen nu deze week Reichman Wolfram's lied bij den zangerwedst-rijd had voorgedragen en de claque uitbundige toe- De advocaat, die Lavardin verdedigde, was eveens welsprekend. Werktuigelijk knikte de president van de recht bank met het hoofd, geheel vergetende dat hij niets mocht verraden van hetgeen in zijn binnenste omginghij scheen als het ware den verdediger aan te moedigennu en dan kruiste zijn blik zich met dien van den beschuldigde en't was niet de laatste, die zijn oogen dan nedersloeg. Altijd nog in zijn zinsbegoocheling verkeerend, scheen het Chapuis, dat het voor hem was, dat de ver dediger zich zoo beijverde en hij zag naar de jury, alsof hij zijn redding van haar verwachtte. Het Openbaar Ministerie eischte voor Lavardin de toepassing der wet. De rechter zweeg. Men zag hem verwonderd aan. Hij moest uitspraak doen en vreesde, er niet de kracht voor te hebben. Langzaam stond hij op, zijn plicht gebood hem te spreken. Hij eindigde met den beschuldigde te verdedigen. Na nauwkeurig te hebben opgegeven, op welke vragen de jury zal hebben te antwoorden, verliet hij wankelend de rechtzaal. Weinige minuten later weerklonk de schel. De jury kwam terug en de uitspraak luidde schuldig, maar met aanneming van verzachtende omstandigheden. De president hernam zijn plaats. Hij was doodsbleek en zijn oogen schitterden met zonder- lingen gloed. Van een waardige houding geen sprake meer. Onrust en angst stonden op zijn gel a at te lezen. Met de hand streek hij langs zijn voorhoofd, als om zijn gedachten te verzamelen. Stamelend en zeer zacht begon hij z/Het hof, overwegende den eiscli en de daarbij juichingen begon aan te heffen, werd er van alle zijden gefloten en gesist, zoodat de anderen moesten zwijgen en het orkest even moest ophouden. Reichmann was daarover zeer verstoord en keerde het publiek den rug toe. Toen hij in het volgend bedrijf het lied van de Avrondster had gezongen en zijn vrienden wederom luidruchtig toejuichten, ging er uit de zaal een vreeselijk gefluit en geroep op. De zanger wierp zijn harp naar den grond, riep het publiek toe //Zoo kan ik niet verder zingen en liep van het tooneel. Miller, de winnaar van den zesdaagschen wedstrijd te New York, heeft zoo meldt de N. R. Ct. van een schouwburgdirectie een aanbieding gekregen om zich zes dagen achtereen op haar tooneel te vertoonen zonder eenige bewe- ging te maken. Hij zou 2500 gulden krijgen voor deze nuttigebezigheid. Eenige eigenhandige brieven van vorst Bis marck, welke, hoe weet men niet, in handen van antiquaren waren gekomen, zijn dezer dagen op een veiling verkocht. Een daarvan, een brief aan Keizer Friedrich toen nog Kroonprins ter aanbeveling van^en jonkman zonder betrekking, bracht, 105 mark 63) op. Voor een ander, een briefje van prius Friedrich Karl, waarin Bismarck bedankt voor eene uit- noodiging, werd niet meer dan 30 mark 18) betaald, en voor een aanklacht van den vorst tegen een politiek tijdschrift ook 30 mark. Een mooie burgemeester staat aan het hoofd van Vrsjovee, de voorstad van Praag. Deze, de Czeech Janda, is in hechtenis genomen wegens het heelen van gestolen goederen. Bij hem in huis zijn goederen gevonden, die met medeplichtig- heid van spoorwegbeambten gestolen waren aan het station van de staatsspoorwegen te Praag. Janda wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan den aanval op de Duitsche school iu zijn gemeente. In de Brusselsche voorstad Ixelles heeft een groote brand de gebouwen der meubelfabriek en het woonhuis van den heer Slabbaert vernield. De bewoners van het huis konden nog in t.ijds vluchtten, hoewel de heer S. zelf, zijn vrouw en een naaister met moeite door een venster werden gered De brand, welke groot gevaar voor de buurt opleverde, maakte groote opschudding en het kostte veel moeite, de nieuwsgierige menigte in bedwang te houden. In een oogenblik van vrij heftig verzet werden een onderofficier der grenadiers door een nog onbekenden man uit de menigte een paar mes- steken toegebracht. In Zwitserland is een belangrijke spoorweg- diefstal gepleegd. Uit een goederentrein, waarmee de stationschefs de ontvangen gelden aan de directie zenden, is tusschen de stations Frick en Hornussen een bedrag van eenige duizenden francs gestolen. Een gewezen spoorwegbeambte, zekere Geuggis, die een eindweegs was meegereden, werd terstond verdacht van dien diefstal. De politie deed nasporingen en achterhaalde hem maar hij loste een paar revolverschoten op zijn vervolgers en wist hun te ontkomen. Geuggis vluchtte naar een vriend, te Bern. Maar de politie omsingelde het huis, waar hij zich verschanst had, brak eindelijk de deuren open en drong er binnen. De man sprong uit een venster op de binnenplaats en vloog een ladder op, die daar gereed stond, om over den muur te klimmen. Op het laatste oogenblik echter grepen de agenten hem bij de beenen. Hij loste twee r i ma in aanmerking genomen verzachtende omstandig heden Zijn stem wordt al zachter en zachter en nauwelijks kan men hem verstaan, als hij er op laat volgen Veroordeelt Andre Lavardin tot twee jaren gevangenisstraf en de kosten z/De president scheen ongesteld te zijn," zeiden de jonge advocaten, die gewoon waren, geregeld de zittingen bij te wouen, tegen elkander, terwijl zij het gerechtshof verlieten. De heer Chapuis was naar huis gegaan en zonder de vriendelijke begroeting van vrouw en dochter te beantwoorden, begaf hij zich naar kamer en was, door zware koorts oveivallen, weldra ge- noodzaakt, zich te bed te begeven. Toch stond hij den volgenden morgen op, ging naar het paleis van den president, waar hij met dezen een onderhoud van meer dan een uur had. Na dit onderhoud zag men, dat de heer Chapuis rood gezwollen oogen had, als iemand, die geschreid heeft. Den volgenden dag las men in de Staats- courant, dat aan Lavardin gratie was verleend. Dien^elfden nacht werd de heer Chapuis door een zenuwkoorts aangetast en niet veel later stonden zijne vrouw en kinderen diep bedroefd om zijn sterfbed geschaard. In een van de weinige oogen- blikken, dat hij weder tot bewustzijn was gekomen,. keerde hij zich echter naar zijn zoon en zeide, wat zijn vader tot hem had gezegd z/Denk aan het geweten Dit waren zijn laatste woorden. EINDE. had

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2