Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. safe aareyjawass# No. 3557. Hinsdale 4 Januari 1898. 38e Jaargang. Binnenland. H abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op dsn dag der uitgave^ POLITIEK OVERZICHT. FJillJi_Li JL JB1TO N TER NEUZEN, 3 Januari 1898. TER IEIIZENSCHE COBEMT. Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit lilad versehijnl riiiiind Wanneer de Engelsclie pers zich met de Oost- Aziatische zaken bezig houdt, dan keert geregeld de fraze terug, dat /,er wat gedaan" moet worden. De verschillende bericliten van krachtige stappen, die er in de Oost-Aziatische politiek van Engeland te verwachten zijn, worden echter in Berlijn nogal speptisch opgevat. Als een teeken van de daar heerscbende meening moge dienen het bier volgende citaat uit de Nordd. allg. Zeitung De berichten over eene deinonstratie van En gelsche oorlogsscbepen voor Tschemulpo, de haven van de Koreaansche hoofdstad Seoel, bevestigen zicb met. Tot dusver is eene dergelijke manifes- tatie niet geschied, en de aanduidingen van den algemeenen toestand getuigen er voor, dat een demonstratief optreden van Engeland in Koreaan sche zaken ook voortaan in Louden als ontijdig wordt beschouwd. A1 is het ook in 't algemeen eene onzekere onderneming, zich over de houding van het kabiuet van St. James tegenover de ge- beurteuissen in Oost-Azie naar datgene wat in de Engelsche pers gezegd wordt, een oordeel te vormen, het schijnt toch, dat eene Londensche correspon dence, die wij in de Matin vinden, meer met de werkelijkheid overeenkomt dan de veelvuldige aankondigingen van geruclit makende stappen, waartoe, naar beweerd wordt, de Britsche diplomatic om deze of gene redenen zich genoopt zou voelen. De Engelsche regeering, zegt de correspondent van de Matin, hoezeer zij bereid is tot bescherming van hare belangen in China, is volstrekt niet tot onberadenheid geneigd, en de ongeduldige aanspo- ringen van een gedeelte der pers en de openbare meening lateu liaar, zoo wordt mij verzekerd, tamelijk koel. Men zou kunnen zeggen, dat zij zich bewust is van den misslag, die Engeland beging, toen het Duitschland naast Rusland in zijne Chineesche politiek eene plaats liet innemen, die Engeland zelf had kunnen en moeten vervullen. De vrijspraak van al de beschuldigden in het Panama proces, Arton er onder begrepeu, is ge schied op grond van het ontkennend antwoord, door de jury gegeven op alle vragen, die liaar ter beantwoording waren voorgelegd. Na de uitspraak, die door stormachtig applaus werd begroet, vroeg de civiele partij (houders van Panama-aandeelen en obligation) de veroordeeling van Arton tot teruggave van de sommen, die hij zelf opgaf te hebben uitgedeeld. Maar het hof heeft deze vordering als ongegrond afgewezen en de eischers in de kosten veroordeeld. Woensdait- en Vrl|.laK»v««.l, ultCe,o...l» r,l op Fe.^,1 Kgei, bij den uileever t*. J. VAM BE «e Ter lea.en. Daarna werd de zaak tegen Naquet, den eenige van de beschuldigden die afwezig was, uifgeroepen. De zoon van Naquet vcrscheen voor het hof om, steunende op certificaten van geneeskundigen, te verklaren, dat zijn vader in de onmogelijkheid verkeerde te verschijnen. Hij deed opmerken, dat het vrijsprekende vonnis ten aanzien van Arton in zich sloot, dat zijn vader niet was omgekocht en bijgevolg verzocht hij van het hof een vonnis, waarbij zijn vader werd vrijgesproken. Na overweging in raadkamer wees het hof een vonnis, waarbij de behandeling van de tegen Naquet ingebrachte beschuldiging een maand wordt uit- gesteld. Wanneer Naquet aan het einde van dien termijn nog in de onmogelijkheid verkeert om te verschijnen, dan zal hij op grond van nieuwe certificaten een nieuw uitstel moeten vragen. De vrijgesprokenen werden bij 't verlaten van de gevangenis der conciergeiie met warmte toege- juicht. Arton moet, zooals bekend is, wegens eene uit anderen hoofde ondergane veroordeeling gevangen blijven. Uit Peking wordt gemeld, dat de Chineesche Regeering aan eene Engelsche leeuing de voorkeur zou geven boven eene Russische. China heeft bedenkingen tegen de door Rusland geeischte vreemde contrdle over de binnenlandsche inkomsten. De onderhandelingen met ltusland zullen daar waarschijnlijk op afspringen, en in dat geval zal de oorlogschatting aan Japan niet dadelijk in haar geheel, gelijk het plan met de leening was, betaald worden, maar in termijnen, overeenkomstig het verdrag van Simonoseki met Wei-hai-Vei als onderpand tot de volledige aflossing. China nam evenwel nog geen beslissing, maar hield die aan tot voor na het Nieuwjaarsfeest en de ontvangst van een uit Londen verwacht antwoord. In de provincie Shantung moeten weer nieuwe vervolgingen van Duitsche zendelingen hebben plaats gevonden, die waarschijnlijk tot nieuwe onderhandelingen aanleiding zullen geven en ver- warring brengen in de nog loopende. Op Korea zou nu besloten zijn zoowel den afgezetten Britschen hoofd-iutendantder tolkantoren als den nieuwbenoemden Russischen, zoowel den heer Mcleavy Brown dus als den beer Alexieff, te handhaven. Zij zullen, die beide hoofden, en wij hebben er niet best begrip van hoe dat zal moeten gaan, „nevens elkander arbeiden." Een Britsch eskader liep inmiddels Chemulpo binnen, om aan de Britsche aauspraken ,/zedelijken steun" bij te zetten. Van verschillende zijden wordt gemeld, echter van andere weer tegengesproken, dat het eiland Hainan, in de Golf van Tonking, door Fraukiijk is bezet. George Chapuis studeerde in de rechten, toen zijn vader het einde voelde nadereu. ,/lk laat je geen schulden na," zeide de grijsaard, „maar dat is ook alles. Ga naar Parijs en breng dezen brief bij advocaat Lance. Hij zal u op zijn kantoor nemen. Wanneer je eeumaal bij de recht- bank zult zijn geplaatst, vergeet dan niet, dat je vader rustig en vreedzaain is gestorven, omdat hij steeds gehoor gaf aan de roepstem van zijn geweten." George drukte een kus op het koude voorhoofd, waarop de dood reeds zijn stempel had gedrukt en daarna werd de grijsaard bewusteloos. Een uur later kwam hij weer tot zichzelven en fluis- terde tot tweemaal toe yDenk aan het geweten Dit waren zijn laatste woorden. Een maand later was George secretaris van den heer Lance. Een streng, onbuigzaam man, zeer geleerd, groot redenaar, geestig, soms scherp, werd hij zeer geeerd, maar weinig bemind. George verdiende bij hem meer dan hij behoefde om goed te kunnen leven, zijn boeken te betalen en hctgeen hij verder voor zijue studien noodig had. Maar hij was zwak van karakter. Weldra werd hij aan het spel verslaafd. Nu eens winnend, dan weer verliezend, was hij aan al de hevige aandoeningen ten prooi, welke die hartstocht medebrengt. Op een morgen kwam George bleek en ontdaan In de Kerk. Ct. wordt het denkbeeld in overweging gegeven //dat op den 81 Augustus 1898, den dag der troonbestijging van Koningin Wilhelmina, in stad en dorp door het geheele land, des voormiddags ten 10 uur, eene openbare godsdienstoefening gehouden wordt, opdat het gezamenlijke volk terzelfder ure Gods zegen afsmeeke over het hoofd der jeugdige vorstin." De schrijver meent dat dit zou zijn in den geest der Koningin en in overeenstemming met de volks- traditie. Ook De Herv. gelooft, dat aan zulk een opzet- telijke godsdienstoefening een plaats toekomt op het programma der inhuldigingsfeesten. De beperking van het vervoer over de kunst- wegen, niet in ouderhoud bij het Rijk, is opge- heven, te beginnen met middernacht tusschen 31 Dec. 1897 en 1 Jan. 1898. De buitenlandsche scheepvaart is te Rotterdam wederom toegenomen. Er arriveerden 6345 zee- schepen tegen 6015 in 1896, derhalve een ver- meerdering van 330 schepen. Ook de binnenl. vaart nam in 1897 toe. Naar aanleiding van hetgeen door den heer J. A. Frederiks in de Midd. Ct. is medegedeeld omtrent eene werkvrouw te Sluis, die tevens katttwerkster is, schrijft een lezer aan dat blad Heeft de heer Frederiks er wel aan gedacht, dat er van 1854 tot 1870 te Sluis eene kant- werkschool bestaan heeft, onder directie van mevrouw RenierStaalstra van Willes In de provinciale verslagen komen daaromtrent bijzonderheden voor. De school ging te niet, omdat de afzet te klein was, ten gevolge der hooge kosten van het geproduceerde. Het is alzoo wel een beetje twijfelachtig of de fraaie modellen uit het brein der werkvrouw zijn voortgekomen. De heer Frederiks voegt hier de volgende opmerking aan toe Het is mij zeer goed bekend, dat er te Sluis eene kantwerkschool heeft bestaan, niet alleen uit de provinciale verslagen, doch ook uit de gedrukte jaarverslagen van de school zelve. De school verdween niet in 1870, doch rekte haarkwijnend bestaan nog tot 1872. Wat het maken der ontwerpen aangaat, gaf ik slechts weer, wat de vrouw mij zeideen dat zij het kunstvak op genoemde school heeft geleerd, is mij ook bekend. Dat de ontwerpen uit het brein der vrouw zouden komen, heb ik niet beweerd, doch wel, dat zij die ontleende aan oude kantmotieven. En of zij de kennis daarvan op eene school heeft verkregen, dan wel of zij die heeft opgedaan door het raadplegen van kantwerken in originali, zal toch zeker weinig afdoen aan de waarde van het door mij geschrevene. Mijn doel was alleen om meerdere bekendheid te geven aan een feit, dat zeker merkwaardig is, en tevens te trachten om voor de aanstaande tentoon- stelling van vrouwenarbeid nog eene inzending te verkrijgen van het Sluische kantwerk. De belangstelling, die ik daartoe heb kunnen opwekken, is reeds van dien aard, dat mijn doel niet alleen is bereikt, doch dat vrouw De Pauw gedurende een groot deel van het volgende jaar ruimschoots ook gelegenheid zal kunnen vinden om hare geliefkoosde bezigheid uit te oefeneu. Onder meer stelde een onzer vermogende gewest- genooten gedurende de vier eerste maanden van het jaar 10 franken per week (dus het dubbele van het bedrag, waarmede de vrouw zich reeds gelukkig zou gevoelen) beschikbaar om kant te te vervaardigen en dit op haar naam in te zenden. Tot zelfs uit Brussel mocht ik voor hetzelfde doel eene stoffelijke bij d rage ontvangen. op het kantoor. Hij had dien nacht in de club doorgebracht, daar zijn winst van den vorigen avond verloren en bovetidien vijf-en-twintig duizend gulden op zijn eerewoord. Den volgenden dag moest de schuld zijn afgedaande eer vorderde dit, geen uitstel was mogelijk. Koortsig, de oogen rood beloopen, zat hij, met het hoofd op de hand gesteund, angstig te peinzen, wat hij doen, hoe hij zich hieruit redden zou. Het geld verdienen of winnen Maar hoe Leenen? Yan wien Van zijn patroon, den gestrengen advocaat, die, zelf geheel vrij van zulke zwakheden, geen oogenblik zou aarzelen, hem aan zijn lot over te laten Neen, dat was onmogelijk, hij zou terstond worden weggejaagd. Werktuigelijk dwaalden zijne oogen naar de brandkast, waarvan hij den sleutel bezat. De morgen ging in angstige spanning voorbij. De heer Lance, die van tijd tot tijd met stukken en papieren uit zijn eigen kantoor kwam, vroeg tot tweemaal toe vZijt ge ongesteld z/Neen, mij deert niets," antwoordde George. Tegen elf uur ging hij uit en bleef met een gloeiend hoofd door de straten dwalen, steeds denkende aan het geld in de brandkast. Zou het diefstal zijn? Welneen, bij wilde het geld slechts leenen. Hij zou dertigduizend gulden nemen, zijn schuld betalen en met de andere vijt- duizend opnieuw de leans wagen. Het was of een innerlijke stem hem toeriep //Gij zult win nen, gij zult gered zijn aarzel niet Tegen twee uur was hij weder op het kantoor. Alles wat goed en eerlijk in hem was, kwam op tegen zijn vreeselijk voornemen, toen de heer Lance binuentrad en, na eenige stukken te hebben nagezien, opeens zeide z/Ik ga naar Chateauroux voor het proces Delle- vaux en zal drie dagen afwezig blijven." Een half uur later bevond George zich geheel alleen op het kantoor en de brandkast, die hem redding beloofde, stond daar. Was het diefstal? Neen, hij wilde het geld slechts leenen. Dat was immers alles De heer Lance zou er nooit iets van vernemen Hij sluit de kantoordeur en maakte de gordijnen voor de vensters toe, zoodat geen onbescheiden blik kan binnendringen. Niemand is in de uabij- heid. Den loopjongen heeft hij weggezonden zijn handen beven, bet hart slaat hem tot in de keel, groote zweetdroppels parelen op zijn voor hoofd. Als de zware ijzeren deur opengaat, springt hij verschrikt achleruithij meent een vermagerd, vervallen gelaat te zien, dat hem weemoedig aan- staart, hij verbeeldt zich, de woorden te hooren uitspreken met de zwakke stem eens stervenden „Denk aan het geweten Hij veegt zich het voorhoofd af en tracht te laclien; zijn zenuwachtig trillende vingers kreukelen de dertig bankbiljetten. 's Avonds in de club betaalt hij zijn schuld en te middernacht heeft hij een groote som gewounen. Als hij tegen den morgen naar liuis gaat, wankelt hij louter van vreugde. Hij heeft vijftig duizend gulden in zijn bezil Te tien uur zijn de dertig bankbiljetten weder in de brandkast. Het is afgeloopen. Hij heeft niets meer te vreezen. Van de vreeselijke daad is niets overgebleven dan de herinnering. Maar den geheelen dag wordt hij door zenuw- Naar aanleiding van de kwestie ontstaan tusschen Burg, en Weth. dezer gemeente en den Raad, betreffende de vaststelling van het salaris van den nieuw benoemden ambtenaar ter secretarie, en waarover Burg, en Weth. in de vergadering van 16 Dec. 1.1. werden ge'interpelleerd, is door eenige raadsleden bij Ged. Staten dezer provincie een bezwaarschrift ingediend. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag werd alhier door de politie gearresteerd zekere C. E. Barbe, geboren te Zuiddorpe. Deze in 1891 tamboer bij het 3" regiment, deserteerde naar Belgie. Hij huwde daar met een meisje uit Ter Neuzen en kon het naar het schijnt evenmin bij zijn vrouw als in den dienst gewoon worden, bij liet haar tenminste in den steek. Zeer veranderlijk van natuur kreeg hij weer achtige huiveringen gekweld, want aanhoudend zegt hij bij zichzelven z/lndien de heer Lance onverwacht ware terug- gekeerd, zou de diefstal zijn ontdekt. Een toe- vallige omstandigheid, een kleinigheid en ik zou verloren zijn geweest." Twintig jaren zijn voorbijgegaan. De advocaat Lance is overleden. George Chapuis is getrouwd en rechter geworden. Wij vinden hem te Parijs terug, op een zitting van de rechtbank, als een man met reeds vergrijsde hareu. Zijn vrouw is nog in levenhij heeft een dochter, die zijn vreugde uitmaakt en een zoon, op wien hij trotsch is en die, evenals George en zijn vader, voor een betrekking aan de rechtbank wordt opgeleid. Niets ontbreekt aan George's geluk. De herinneringen aan den misstap zijuer jeugd is met de jaren ver- flauwd. Sedert dat voorval heeft hij een vlekke- loozen levenswandel geleid, veel weldoende en werd kan ook door ieder geacht en bemind. Yoor het oogenblik zijn er weinig belangrijke zaken te bebandelen, gewone boeven, reeds meer- malen voor de rechtbank verschenen, oude beken- den van de tuchthuizen. Chapuis doorbladert de de stukken, die hem worden voorgelegd. Vier diefstallen, een oplichterij, een paar beschuldigin- gen van valsche handteekening. Onder de diefstallen trekt echter een geval zijn aandacht. Het proces-verbaal, het verhoor van den beschuldigde, zijn bekentenissen, zijn smeek- beden, al de bijzonderheden treffen hem. Zenuw achtig doorloopt hij het stuk en na het te hebben

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1