A1 g e m e e n Meows- en Advertentieblad Zeenwsch-Viaanderen. voor A 40 cent. 3555. 7" ©£3 11^3310 Donderdag 30 December 1897. 37e Jaargang. Binnenland. Voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van dit blad dat in plaats van Y rij dagavond, Zaterdag- morgen, 1 Jan. 1898, zal verschijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot Vrijdagavond 6 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1897. De Uitgever, P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geon lijst om advertentien wordt rondgegaan. POLITIEK O V E R Z I C H T. Wie van de Europeesche en misschien ook wel enkele niet-Europeesche rij ken 't best zal varen bij de ,/verzorging" van het groote Hemelsche Rijk, is nog niet te zeggen docli een feit is't, dat de hooge heeren te Peking alle reden bebben om zich niet //lekker" te gevoelen, juist in ver- band met die opgedrongen hartelijkheden China's leger moet een modelleger worden, een geheel om Keizer Wilhelm te doen waterlanden dat schijnt besloten te Tokio, te Berlijn, te Londen en te Petersburg Na Engeland is Duitschland de Chineesche regeering komen helpen in het drillen van liaar strijdmachtthans zijn de Russische ofBcieren bezig den Chineeschen soldaten het exerceeren te leeren en nu heeft ook nog Japan zijn diensten aangeboden Inderdaad meldt een telegram uit Tikio, dat de regeering van het Oostersche eilandenrijk aan China heeft voorgesteld de behulpzame hand te bieden bij het drillen der soldaten en tevens om de betaling van de rest der oorlogschating uit te stellen. Men zal echter goed doeu met aan dit bericht niet onvoorwaardelijk geloof te slaan evenmin als aan de bijvoeging, dat te Peking deze voorstellen een willig oor gevonden hebben. Uit Shangai wordt over Londen bericht dat de ontscheping van Engelsche troepen op Korea, door Rusland wordt beschouwd als een daad van 29) A' C0NAN DOYLE. ,/De geneesheer, Dr. Somerton, was een sterke, jonge maneen groot liefhebber van bet spel, waarom de andere jonge officieren des avonds in zijn kamer bijeenkwamen om kaart te spelen. De apotheek, waar ik gewoonlijk de dranken be- reidde, grensde aan zijn zitkamer, zoodat ik hunne gesprekken kon hooren en hun spel gadeslaan. Ik ben zelf een groot liefhebber van het kaartspel en het zien vermaakte mij bijna even goed als het zelve te doen. Daar waren dan Majoor Sholto, Kapitein Morstan en Luitenant Bromley Brown, die het bevel voerden over de inlandsche troepen, en de geneesheer zelf met nog twee of drie amb- tenaren over de gevangenen; alien uitmuntende spelers. z/Welnu, een zaak trof mij reeds spoedig en wel dat de militairen altijd schenen te verliezen en de burgerlijke ambtenaren te winuen. Ik wil daar niet mede zeggen dat er valsch gespeeld werd, maar toch was het zoo. De gevangen- bewakers hadden vanaf zij op de Andamans ge- komen waren, bijna niets anders gedaau dan kaart spelen, en zij kenden elkanders spel op een haar, terwijl de anderen slechts speelden om den tijd te verdrijven en meer onverschillig bij het spel waren. Avond aan avond gingen de militairen armer heen dan zij gekomen waren, en hoe meer geld zij verloren hoe meer verzot zij op het spel vijandige gezindheid en dat Groot-Brittannie, gezien Dnitschlands bouding juist in den laatsten tijd, zich niet graag zou wagen aan een oorlog met Rusland. Deze mededeeling heeft betrekking op de ont scheping van troepen te Chemulpo, door het Britsche eskader. De bevelhebber vice-admiraal Buller, zou kracht willen bijzetten aan het door bemiddeling van den Engelschen consul-generaal tot Korea's Koning gerichte ultimatum. De regeering van Groot-Brittannie protesteert, maar 't heet, tegen de overdraging van het bestuur van Korea aan den gazant van Rusland Speyer en tegen de begunstiging van een Russisch onderdaan in het douanebestuur ten koste van den Engelscb- man Mac Leavy Brown. Te Seoul zou men over John Bull's krachtig vertoog verbouwereerd zijn en zelfs zou, onder den indruk van de landing der troepen, de heer Brown zijn post hebben teruggekregen. Dit nieuws van de Engelsche Daily Mail, welk blad doet uitkomen dat Japan met Eugelands doen hoogelijk is ingenomen, wordt ook ter alge- meene kenuis gebracht door de Parijsche Matin, die zelfs spreekt van 17 Engelsche oorlogschepen te Chemulpo en de aanwezigheid van 30 Japansche oorlogsbodems om zoo noodig gemeene zaak te maken. Voorts bericht het Fransche blad, dat Russische troepen Korea zijn binnengetrokkeu en dat Japan voornemens is hun doen met geweld tegen te gaan. Het is mogelijk, dat de zaak Dreyfus nog al- gemeene belangstelling te Parijs vir.dt. De woord- voerders en speciaal de verdedigers van Esterhazy gebruiken den tijd, dat er geen nieuws is te mel- den, anders niet op een wijze, die die belangstelling ten goede zal komen. Rochefort raast als een bezetene en de meerder- lieid der bladen steken den draak met zijne //ont- hullingen," waarmee hij de Dreyfns-mannen wil verpletteren. De //Ulk" geeft een vermakelijk plaatje van den al te heet gebakerden redacteur van den ,/Intran- sigeant." Yolgens dit Duitsche ,/Witzblatt", is de redactie van het Fransche orgaan, op advies der Parijsche gezondheids-autoriteiten, verplaatst naar een gummi-cel te Charenton. Twee journalist-psychiaters zijn dag en nacht bezig de Rochefort'sche hoofdartikelen te bewaken. De arme waanzinnige is afgebeeld in een dwang- buis met een douche-inrichting boven zijn hoofd, alleen de armpjes vrij om te schrijven over Wil helm II, Dreyfus en Esterhazy. werden. Majoor Sholto had het het zwaarst te ver- antwoorden. Hij placht in het eerst met bank- noten en goud te betalen, maar al spoedig kwam het tot wissels, en wel voor groote sommen. Van tijd tot tijd won hij weder een weinig, als om hem den moed niet te doen verliezen, en daarna keerde het geluk hem weer hardnekkig den rug toe. Den ganschen dag liep hij vloekend en grommend rond, en begon meer te diinken dan goed voor hem was. Op zekeren avond verloor hij veel meer dan gewoonlijk. Ik zat in mijn hut toen hij en kapitein Morstan naar het kwartier terug strom- pelden. Zij waren boezemvrienden, en altijd bij elkander. De majoor raasde wegens zijn verlies. //Nu is alles op, Morstan," zeide hij toen zij mijn hut voorbijgingen. Ik zal mijn ontslag moeten aanvragen. Ik ben geru'ineerd." jrOnzin, kameraad autwoordde de ander, hem op den schouder slaande,/ik heb het er zelf ook slecht afgebracht, maar.Dat was al wat ik kon hooren, maar het was voldoende om mij tot nadenken te stemmen. z/Een paar dagen later slenterde majoor Sholto langs de plek waar ik aan het werk was en ik nam mijn kans waar en sprak hem aan. z/lk wenschte uw raad wel in te winnen, majoor," zeide ik. //Wel, Small, wat is er vroeg hij, zijn sigaar uit den mond nemend. z/Ik wensch u te vragen, sir," antwoordde ik, of u ook een geschikt persoon weet aan wien men een verborgen schat kan toevertrouwen. Ik weet een plaats waar zich een half millioen be- vindt en daar ik er zelf geen gebruik van kan De vernuftige man gaat nu zoo ver, dat hij reeds vooruit de valsche stukken publiceert, waar- van het //Dreyfus-syndicaat" gebruik zal maken. Die onthullingen zouden zeker opgang maken, als de valschlieid van het bewuste stuk niet algemeen bekend ware en als de verdedigers van Dreyfus er werkelijk gebruik van maakten. Nu lacht iedereen er om. De Duitsche schepen Deutschland en Gefion, gecommandeerd door Prins Heinrich, zijneergisteren te Gibraltar aangekomen. Von Bismarck's gezondheidstoestand is, volgens de Hamburger Nachrichten, in den laatsten tijd weer minder bevredigend, Het voetenvel ver- oorzaakt hem veel pijn, belet hem het loopen en ontneemt hem de nachtrust. Van het ontvangen van bezoek en het beanlwoorden van brieven moet dus voorloopig door hem worden afgezien, Audermaal is er sprake van, dat Denemarken zijne West-Indische kolonien, de drie eilandjes St. Thomas, St. Croix en St John, waar in de laatste jaren geld bij moet wel 30,000 p. st. per jaar aan de Ver. Staten zal overdragen. Reeds vroeger is hierover onderhandeld, en de prijs van afstand werd toen op 1,600,000 pond bepaald, maar toen is het op het laatste oogenblik afgesprongen. Nu zijn de tijden misschien gunstiger. Om de Yankees grager te maken, moet van Deensche zijde zijn te kennen gegeven, dat nog twee andere mogendheden waarschijnlijk Duitsch land en Engeland de eilanden zouden willen over:iemen< H. M. de Koningin wordt in 1898 na hare meerderjarigheid van rechtswege groot-meesteres der Militaire Willemsorde, der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van Oranje- Nassau. Bij vroegere gelegenheden was H. M. begiftigd met den graad van grootkruis-dame der orde van de Zon van Perzie, der orde van Santa Isabel van Portugal, der orde van Maha-Chakri van Siam, der orde van Koningin Maria Louisa van Spanje en der orde van Chefakat van Tnrkije. H. M. de Koningin-Regentes ontving vroeger de orde van grootkruis-dame van het Legioen van Eer van Erankrijk, van Perzie, van Portugal, van Siam, van Spanje en van Turkije, bovengenoemd, benevens de orden van Koningin Louise van Pruisen en van St. Catharine van Rusland. maken, dacht ik dat het misschien het best zou zijn om het aan de autoriteiten ter hand te stellen wellicht zou mijn straftijd dan wel verkort worden." z/Een half millioen, Small stamelde hij mij doordringend aanziende, als twijfelde hij eraan, of ik wel in ernst sprak. z/Juist sir; in juweelen en paarlen. Het ligt daar onder het bereik van elkeen. En het ergste is, dat de rechtmatige eigenaar geen aanspraak heeft op de besclierming van de wet. //Dan is het het eigendom der regeering, Small," stamelde hijmaar hij sprak deze woorden op een toon, waaruit ik afleidde dat ik de rechte z/snaar" getroffen had. z/Gij raadt mij dus om den gouverneur-generaal er mede in kennis te stellen vroeg ik zoo kalm mogelijk. z/Gij moet vooral niet overijld te werk gaan, want dat zoudt gij later kunnen betreuren. Deel mij de zaak mede, Small." //Ik verhaalde hem de gansche geschiedenis, doch eenigszins gewijzigd, zoodat hij de betrokken plaatsen niet kon bepalen. Toen ik mijne mede deeling geeindigd had, bleef hij in gedachten verdiept voor mij staan, en kon ik aan het beven zijner lippen merken, dat er een strijd in zijn binnenste plaats greep. z/Dit is een hoogst belangrijk geval, Small," zeide hij ten slotte, //gij moet er met niemand meer een woord over spreken, en ik zal u spoedig weerzien." z/Twee nacliten later kwamen hij en zijn vriend, kapitein Morstan, met een lantaarn bij zich in mijn hut. z/Ik wilde kapitein Morstan de geschiedenis die Tot lid der Eerste Kamer is door de Provin cial Staten van Noord-Holland gekozen Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, oud lid der Tweede Kamer, met 33 van de 64 stemmen, nadat de meerderheid der vergadering een twijfelachtige stem aan den heer Rutgers toegekend had. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging het vervoer over de kunstwegen, met in onderhoud bij het rijk, in de geheele provincie beperkt, te beginnen met middernacht tusschen 28 en 29 December. Bij de behaudeling der Indische begrooting in de Eerste Kamer hield de heer Pijuacker Hordijk namens de Comm. van rapporteurs de juistheid der becijferingen in het verslag vol. De heer Van der Biesen bestreed de bedevaarten naar Mekka als hoogst gevaarlijk, en meende dat de regeering die moest verbieden. De heer Van Asch van Wijck juicht het optreden van dezen Minister als hoofd van Kolonien" toe. Hij wenscht dat decentralisatie worde voorbereid door aanschrijvingen aan de hoofden van gewes- telijk bestnur, om overleg te plegen met deskun- digen. Verder drong hij aan op verlaging der Indische pensioenen en op herziening der Indische predikantstractementen. Hij vroeg inlichtingen omtrent geruchten uit Indie, dat kolonel Van Heutsz buiten de voorbereiding is gebleven van den tocht naar Segli. Ook dringt hij aan op splitsing van hetdepar- tement voor Eeredienst, Onderwijs en Nijverheid, en op benoeming van een commissie tot onderzoek daarnaar en van de bestuursindeeling. Vervolgens betreurt hij, dat de uieuwe bestuurs- regeling op Nieuw-Guinea incidenteel wordt behan- deld en constateert dat dit niet geschiedt ten bate der zending, die ook zonder rechtstreeksch bestuur beschavend heeft gewerkt. I en slotte komt hij op tegen de bejegening van den zendeling Wijnveldt te Sawa Loenki. De heer an Alphen achtte beeindiging van den Atjeh-oorlog alleen mogelijk door rustelooze vervolging der Atjehers, en wenschte scherper toepassiug der scheepvaartregeling en aanschaffing van meer recherchevaartuigen. Hij verdedigt voorts de invoering van recht streeksch bestuur op Nieuw-Guinea. Hij heeft den Minister met ingenomenheid zien optreden. Naar de ,/Midd. Ct." verneemt, zal de nieuwe stoomboot voor den dienst op de Wester- Schelde iets langer en breeder worden dan de ge mij verhaald hebt uit uw eigen mond doen vernemen, Small", zeide hij. z/lk voldeed aan zijn verlangen." z/Het klinkt waar, is 't niet P" vroeg hij, //zou men er op kunnen vertrouwen Kapitein Morstan knikte bevestigend. z/Luister, Small," zei de majoor: //mijn vriend en ik, wij hebben de zaak samen overlegd, en wij zijn tot de overtuiging gekomen dat uw geval in geenerlei opzicht een gouvernements-zaak is, maar in elk geval u zelf betreft, en gij gerechtigd zijt te handelen, zooals zulks u het heste lijkt. Nu is de vraag welken prijs zoudt gij er voor vragen Het zou kunnen gebeuren dat wij, indien wij aan de gestelde voorwaarden konden voldoen, ons met de zaak zouden willen ,/inlaten". Hij trachtte zoo koel en onverschillig mogelijk te spreken, doch zijne oogen schitterden van opgewondenheid en begeerte. z/Welnu, wat dit betreft, heeren," antwoordde ik, mijn best doende om, niettegenstaande mijne opgewondenheid, even koel te blijven als hij „er bestaat slechts een prijs, dien een man in mijne positie kan bepalen. Ik zal uwe hulp noodig hebben, om mij, en mijne drie makkers onze vrijheid terug te geven. Dan zullen wij u in ons boudgenootschap opnemen en u een vijfde deel afstaan om onder u beiden te verdeelen." //Hum zeide hij //een vijfde deelDat is niet zeer verleidelijk." z/Dat zou toch vijftigduizend pond voor elk worden," zeide ik. z/Maar hoe kunnen wij uwe invrijheidsstelling bewerken Gij weet zeer goed dat gij iets onmogelijks vraagt." NEIIZEHISCBE C011A1VT. Dit b!a<l verschijnt Tiuundojg-, U oen.Mlag> en VriJ«ln^avond9 uit^ezomlerd op Feesfdag^en, bij den nitgever S". <1. VAI OK HIDE te Ter leuzea. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1