Gemengde berichten. TeSegrafische berichten. TER NEUZEN, 22 December 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Voldoende aan de uitnoodiging van de voor- loopige commissie, waren gisterenavond in grooten getale ter vergadering opgekomen besturen en afgevaardigden van verschillende vereenigingen en verdere belangstellenden bij de viering van de inhuldiging van H. M. de Koningin. De ver gadering werd geleid door den heer J. A. van Boven. Besloten werd het uitvoeren eener cantate door de kiuderen der verschillende scholen als n°. 1 op het programma te plaatsen, daar uit de mededeelingen van de hoofden van drie scholen bleek, dat men 1 Januari met het aanleeren daarvan hoopte te beginnen, terwijl een onderwijzer mede- deelde er in zijn klasse reeds mede begonnen te zijn. De uitvoering zal echter beperkt blijventot die der scholen in de kom, daar men te Sluiskil afzonderlijk zal feestvieren. De heer Van Braband, daartoe uitgenoodigd door eene commissie van directeuren en afge vaardigden van eenige der hier bestaande zang- vereenigen en van de orkestvereeniging deelde mede, dat die vereenigingen het voornemen hebben, gezamentlijk, en met medewerking van krachten, welke daarhuiten staan, eveneens eene feest-cantate uit te voeren. Aangezien de voorloopige commissie aan de kinder-cantate bereids no. 1 ran't programma had toegedacht, stelde spreker voor, op dit besluit terug te willen komen en uitte den wensch dat de te benoemen commissie bij de eventueele samen- stelling van een programma aan de cantante der vereenigingen eene zoodanige plaats zou willen inruimen, als voor de goede uitvoering van een dergelijk werk noodig mag wordeu geacht. De voorzitter antwoordde daarop, dat men deze mededeeling met genoegen vernam en dat de te benoemen commissie zeker nota zal nemen van de door den heer Van Braband geuitte wensch. Hij stelde voor over te gaan tot het benoemen van een definitieve commissie en verzocht voor zooveel mogelijk opgave van vereenigingen die aan de feestviering wenschen deel te nemen, teneinde afgevaardigden daarvan in die commissie op te nemen. Door respectieve bestuursleden van vereenigingen werd alsnu toegezegd dat aan de feestviering verder zouden deelnemende scherpschutters- vereeniging //Voor Vaderland en Koning," de z/Vereenigde Handwerkslieden," de kegelclub //Hard gaat ie," de muziek- en tooneelvereeniging z/De Volharding," de gymnastiekvereeniging z/Sparta," de wielrijdersclub //De Schicht," het fanfarengezelschap //Apollo," het Belgisch loods- wezen, het Belgisch consulaat en het Nederlandsch loodswezen. Tot leden van het hoofdbestuur werden bij acclamatie benoemdtot eere-voorzitter de heer J. A. van Boven, tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot secretaris de heer J. Sturm en tot penningmeester de heer C. H. Engels. Bij stemming werden als commissarissen daar- aan toegevoegd de heeren A. Visser en J. P. W. Rommel, P. J. Versluijs, H. Koelmans, J. C. Harte, E. van Braband, M. de Jonge, J. L. Jurrij, A. van den Oever en A. G. J. F. Schagen van Leeuwen. Verder werd ieder deelnemende corporatie uit genoodigd om een lid als commissaris af te vaardigen, teneinde aan het bestuur te worden toegevoegd, dat dan de verdere regelin.g der feest viering zal vaststellen. Maandagavond vergaderde de muziek- en tooneelvereeniging //De Volharding" met de ver schillende zangvereenigingen te dezer stede, tot nadere bespreking van het uitvoeren eener cantate, met begeleiding van orkest, bij gelegenheid van de a. s. kroningsfeesten. de Sikhs. Luister dus naar hetgeen ik u te zeggen heb. z/Er leeft in de Noordelijke provincien een rajah, die hoewel zijn land zeer klein is, groote schatten bezit. Veel daarvan heeft hij van zijn vader geerfd, en nog veel meer heeft hij zelf opge- stapeld, want hij bemint niets dan goud. Toen het oproer uitbrak wilde hij zoowel bevriend blijven met den leeuw als met den tijger, met den Sepoy en met den Raj van den Compagnie. Spoedig echter bleek het hem dat de dagen van den blatiken man geteld waren, want hij vernam door het gansche land van niels dan hunnen dood en nederlaag. Maar, wijl hij een zorgzaam man was, nam hij zoodanige maatregelen, dat, wat er ook mocht gebeuren, ten minste de helft van zijn schat voor hem bewaard zoude blijven. Het goud en zilver hield hij in de kelders van zijn paleis geborgen, maar de meest kostbare edel- gesteenten en de zeldzaamste paarlen laadde hij in een ijzeren kist, en zond die door een vertrouwd dienaar, die als koopman vermomd was, naar het fort Agra, om die daar te verbergen tot de vrede hersteld zoude zijn. Zoodoende zoude hij, indien de opstandelingen het zouden wiunen, zijn goud en geld behouden, maar wanneer de Compagnie het won, zouden zijne juweelen in veiligheid zijn. Nadat hij op deze wijze zijne bezittingen gesplitst had, koos hij de partij der Sepoys, omdat die in menigte bij zijne grenzen gelegerd waren. Door z6<5 te haudelen, ziet gij wel Sahib, dat zijn be- zitting toekomt aan hen, die hun vaandel trouw bleven. (Wordt vervolgt). Tot algemeen directeur voor het uitvoeren der cantate werd benoemd de heer J. Bierle en tot regelings-commissarissen de heeren E. van Braband, A. J. van der Werff, J. J. van den Ouden, J. A. Rijnberg en Adr. H. Donze. De commissie benoemde respectivelijk tot haren voorzitter en secretaris de heeren Donze en Van den Ouden. Heden werd alhier op het raadhuis door de Commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek aanbesteed 1°. Het leveren van 300 M3. grind. Hiervoor werd ingeschreven doorP. Dobb'elaar te Ter Neuzen voor 1,80, P. de Lege te Ter Neuzen voor f 1,77J, P. A. Dolk te Dordrecht voor f 1,75 en L. Kanters te Sliedrecht voor f 1,69, alles per Ms. Aan den laagsten inschrijver gegund. 2°. Het vervoeren van dien grind langs den weg. Daarvoor schreven in L. Kolijn te Hoek voor f 0,37, L. B. van Kerkvoorde te Ter Neuzen voor 0,36 en D. de Witte te Ter Neuzen voor 0,34£, alles per M3. Aan den laagsten inschrijver gegund. De gisteren alhier binnengekomen Eng. stoomboot Ann Webster, van Londen met stuk- goederen, is bij Gravesend in aanvaring geweest met het barkschip Gladiateur. Eerstgenoemd schip leed schade aan de sloep, davids aan bakboordzijde en aan de brug. Het barkschip verloor den boegspriet. Het tjalkschip //Hoop op Zegen", schipper Hoogladen, dat verleden week Donderdag, geladen met pulp in de Wemeldingsche vallei zonk, is later drift geworden en op de Grevelingen voor Bruinisse aan den grond gedreven, waar het Zaterdag door de assuradeuren bezocht is, die plan hebben het te doen lichten. Tegen 1 Januari a. s. is, ter vervanging van den tegenwoordigen gepensioneerden arbeider Baveco, tot arbeider in vasten dienst der provincie Zeeland op den provincialen weg Walzoorden Hulst benoemd J. Cappendijk, herbergier te Hulst. In de Maandag gehouden zitting der Tweede Kamer werd bij de behandeling van art. 65 der waterstaatsbegrooting door den heer Hennequin gewezen op den slechten toestand der haven van Philippine. Hij herinnerde dat de Minister 4 Dec. antwoordde dat het overleg met den Minister van Financien niet was afgeloopen. Spreker vroeg of de Minister nog geen nader antwoord kon geven. De Minister verklaarde daarop nog geen definitief antwoord te kunnen geven omdat het onderzoek der aangelegenheid nog niet geheel is afgeloopen. Wel heb ik mij bereid verklaard het plan tot indijking, waarbij een kanaal voor Philippine behouden wordt, te bevorderen, doch het is mij nog niet bekend in hoeverre mijn ambtgenoot van Financien daarmede instemt, zoodat ik te dien opr.ichte nog geen bepaalde toezegging aan den geachten afgevaardigde kan geven. Bij de gisteren voortgezette behandeling der waterstaatsbegrooting werd door den heer Van Dedem ontraden de nieuwe post van art. 112 (bijdrage aan de gemeente Zuiddorpe van f 12,783, in de kosten van aanleg van een weg in die ge meente naar de Belgische grens in de richting van Selzaete), vooreerst omdat de post bij nota van wijziging is aangevraagd en voorts omdat de kosten van onderhoud niet verzekerd zijn. De Minister antwoordde dat de aanvullingspost noodig was om niet weder een geheel jaar te ver- liezen en dat de gemeente Zuiddorpe de kosten van het onderhoud van den weg zal moeten dragen. De heer Van Dedem achtte deze verklaring niet voldoende, want men moet zekerheid hebben dat de gemeente het onderhoud ook kan betalen. Kan zij dat niet dan moet de rijks-subsidie krachtens art. 49 der begrooting verhoogd worden en dan is het tocli indirect het Rijk dat het onderhoud zal bekostigen. Op verzoek van den heer Van Dedem in stemming gebracht, wordt de post aangenomen met 55 tegen 22 stemmen. Sas van Gent, 21 Dec. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 31 stieren, 15 ossen 54 koeien en vaarzen, 5 kalveren en 5 schapen, samen 110 beesten. Tengevolge van de groote aanvoer van vee, op de veemarkt van jl. Arijdag te Gent, waren weinig slagers hier opgekomen, waardoor al het vee langzaam en aan lage prijzen werd verkocht. Kijkuit, 21 Dec. Heden werd alhier door de maatschappij //Voorwaarts" aanbesteed de levering van 107,600 Kg. superphosphaat. Hiervoor hadden ingeschreven Maatschappij //Dordrecht" te Dordrecht voor f 2,49 Coenen Schoenmakers te Uden voor f 2,37, Maat schappij ,/Unitas" te Limburg (Belgie) voor 2,34, D. J. Oggel te Axel voor 2,33, Iman van der Have te Zierikzee voor f 2,33, E. Staal te St. Jansteen voor f 2,32i, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,32 en T. Gazan te Rotterdam voor f 2,31, alles per 100 Kg. '8 Gravenhage, 22 Dec. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der Waterstaatsbe grooting is met 44 tegen 28 stemmen verworpen het amendement van den heer Dobbelman tot herstel van de tot opheffing voorgestelde ijkkantoren Nijmegen en Breda. De Minister heeft toegezegd regeling der mijn- concessien, weder indiening van werklieden-ver- zekering tegen ongelukkeu en beperking van overmatigen bakkersarbeid. De werklieden-leden wezen vooral op de zware diensten tegen eene lage belooning van kleine postbeambten. De Minister zal het volgend jaar een verlaging van perstelegrammen invoeren, waarop de heer Vermeulen aandrong. Hierna is de Waterstaatsbegrooting aangenomen en de behandeling van die van Kolonien begonnen. Aangenomen werd met 69 tegen 10 stemmen een door de regeering van 22 leden overgenomen voorstel om f 75,000 uit te trekken voor de ontvangst van Indische Yorsten bij de inhuldiging der Koningin, onder protest en verontwaardiging van den heer Van der Zwaag over dergelijke uitgaaf in ongunstigen finantieelen toestand. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Dec. de volgende vonnissen uitgespoken 1°. H. v. L., oud 16 j., 2°. E. J. v. L., oud 22 j., landbouwersknechts te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling de 1". veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, de 2". vrijgesproken. A. V., oud 26 j., timmermansknechtte Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maaud gevang. 1°. J. L., oud 19 j., schippersknecht, 2°. P. J. H., oud 24 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling, dronkenschap en wederspannigheid de 1". veroord. tot 14 dagen gevang. en 3 of 3 dagen, de 2e. vrijgesproken. J. d. K., oud 23 j., metselaar te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hecht. Eene juffrouw vervoegde zich aan het kantoor van den collecteur der Staatsloterij, den heer M. in de Spuistraat te 's Gravenhage, om een twin- tigste lot te verwisselen voor de volgende klasse. Doch de heer M. vroeg haar, of zij niet wist dat op dit nummer in de vorige klasse de f 5000 gevallen was. Op haar ontkennend antwoord, vernam zij, tot haar groote verrassing, dat zij een tegoed van ruim f 200 had Te Weesp, met 6000 inwoners, wordt jaarlijksch f 120,000 aan sterke dranken uitgegeven. De Regentes heeft aan generaal Kool, chef van den generalen staf, opgedragen dezen winter voor de Koningin voor- drachten te houden over legeraangelegenheden. De kantonrechter te Schiedam veroordeelde J. Koepel aldaar, die verleden week terechtstond wegens het niet-verleenen van hulp aan zijn in brand staande, aan de gevolgen daarvan overleden vrouw, te dier zake tot het maximum der straf, zijnde 3 maanden hechtenis. Ter voorkoming van gevaar voor treinen bij mistig weer of sneeuw- jacht zal de Staatsspoor bij wijze van proef gedurende den winter een regeling invoeren tot het plaatsen van knalsignalen. Te Brussel waarschuwt men het publiek voor zakkenrollers, die bij voorkeur in voile trams //werken." Zij zijn voorzien van zeer scherpe scharen en messen, waarmee zij de zakken uitsnijden, om vervolgens met eene tang de portefeuille, het horloge of wat het ook zij, naar zich toe te trekken. De Zuid-Afrikaansche Republiek schijnt door een nieuwe veeplaag bezocht te worden. De schapen in het Philippolisdistrict sterven aan een geheimzinnige ziekte. Een boer heeft meer dan 1000 dieren aan deze ziekte ver- loren. Te Gent in Belgie is het ook zomer- weder. 't Heeft een meikever van de wijs gebracht 't dier is den grond ontkropen, opgetuigd voor de vlucht naar de pruimeboomen, die nog niet voor de smulpartij zijn ingericht. De stoomboot Cleveland, die goudzoekers en levensmiddelen over- bracbt naar het Zuiden van Alaska, heeft op de Westkust van Yancouvereiland schipbreuk geleden. Twee-en-twintig menschen moeten verdronken zijn. Ter bestrijding van het gebruik van sterken drank heeft de firma P. Stoffel Czn te Deventer besloten, na verloop van een jaar aan iederen arbeider, werkzaam in hare zaak, die kan verklaren, gedurende dat jaar geen sterken drank gebruikt te hebben, f 15 uit te keeren, terwijl de firma bovendien gelijk bedrag in een fonds zal storten, dat den grond moet leggen voor een pensioenfonds, dat genaamd zal worden //het onthoudersfonds" en beheerd zal worden door genoemde firma. Maandag heeft zich te Terborg zekere L. K. uit Ambt Doetinchem voor de tram geworpen, met het gevolg dat hij vreeselijk verminkt daar- onder werd weggehaald. De locomotief ontspoorde en de trein kwam te Doetinchem met iy3 uur vertraging aan. Naar aanleiding van het denkbeeld door Dr. Kuyper geopperd, om stemglaasjes in te voeren, verneemt het Hbl. dat een onzer industri- eelen een toestel heeft uitgevonden, waardoor de kiezer geheel mechanisch kan stemmen, en waarbij alle waarborgen gegeven worden tegen vergissiugen of fraude. De uitvinder laat de toestellen in Engeland aanmakenbinnen korten tijd zal een proef plaats hebben, die door den lord mayor van Londen en verschillende autoriteiten zal wordeu bijgewoond. Terwijl Zondagmiddag een bewoner van de Zorgvlietstraat te 's Gravenhage bij zich thuis een revolver schoonmaakte, ging het wapen eensklaps af, waarbij de man zoodanig door den kogel werd getroffen, dat hij oogenblikkelijk stierf. Men schrijft uit Amersfoort Waarschijnlijk wegens niet-betaling van eenige huurpenningen en om zoodoende de bewoonster tot ontruiming te dwingen, is door den huisbaas van de behoeftige weduwe J. alhier het dak harer armzalige woning gedeeltelijk afgebroken en het glasraam uit het kozijn gelicht, welke laatste ruimte nu met zakken is afgesloten. Het arme mensch is daardoor aan weer en wind blootgesteld. Als om de maat vol te meten, stichtte de wind brand in haar huisje en veruielde nagenoeg het hoogst schamele huisraad en dekking. Evenmin als het burgerlijk armbestuur, schijnt eenige instelling van weldadigheid tot nog toe termen te kunnen vinden om eenige hulp te verleenen. Een merkwaardig verschijnsel deed zich dezer dagen op een villa, in den omtrek van Maastricht gelegen, voor. Drie honden, twee jachthonden en een fox-terrier, waren in een hok opgesloten. Toen de tuinman den volgenden morgen de dieren ging voeren, be- merkte hij tot zijn verbazing, dat een der jacht honden bijna verscheurd en gedeeltelijk opgegeten was. Het corpus delecti liet men in het hok liggen en de jachthond en de fox werden in een ander hok gezet. Maar ziet wat gebeurtden volgenden morgen was ook de terrier opgegeten en wel totaal, want alleen de pootjes bleven over. Zoo iets is voorwaar nog zelden in de dieren- wereld gehoord. Omtrent een tweegevecht te 's Gravenhage meldt men het volgende Het geschil tusschen de beide heeren, tot dusver intieme vrienden, moet ontstaan zijn uit een grappig qui proquo over eene jonge //schoone." De eerste uitdaging welke van deze geschiedenis het gevolg was,, moet aanvankelijk, zeer verstandig, door den uit- gedaagde zijn afgewezen. Doch toen de uitdager eenige dagen later op een societeit moedwillig het glaasje van zijn tegenstande zou hebben om- vergeworpen, Hep de maat over, en lokte dit incident den casus belli uit. Het duel heeft des ochtends halfzes in stik- donker op den Wassenaarschen weg plaats gehad. Van daar dat de sabels op lichaamsdeelen terecht kwamen, welke de duellanten bij daglicht zeker niet tot plek van verwonding zouden hebben gekozen. Daardoor moesten ook de getuigen zich op eerbiedigen afstand houden, wilde ook zij niet met bebloede hoofden thuisgekomen zijn. De secondanten waren twee jonge advocaten, een jonker en een pas gevestigd arts, die voor zooveel mogelijk in de Egyptische duisternis de eerste hulp verleende. Men schrijft uit Haarlem In den nacht voor het vertrek uit Amsterdam van het eskadron, bij de laatste garnizoensverwis- seling te 's Gravenhage gestationneerd, is in de haverkamer van de cavalerie-kazerne te Amsterdam door drie huzaren ingebroken. De sluiting van die kamer, en van verschillende kisten met boerenjongens en jenever, is verbroken en de inhoud geledigd gevonden. De verdachten van dien diefstal werden toch naar Den Haag overgebracht, maar zijn nu, na gehouden onderzoek, door den auditeur-militair aldaar, naar zijn ambtgenoot in dit militaire arron- dissement teruggezonden en ter beschikking gesteld, onder aanklacht van diefstal, door meer dan twee vereenigde personen, met buiten- en binnenbraak op een besloten erf in den voor nachtrust be- stemden tijd. Zij zullen eerstdaags voor den krijgs- raad terechtstaan. Zaterdagavond heeft de gewezen maire van een plaatsje bij Troyes (Frankrijk), Damaiseau genaamd, bij een twist over geldzaken zijn schoon- zoon vermoord, zijn eigen dochter en elfjarigen kleinzoon doodelijk en den vader van zijn schoon- zoon aan de hand gekwetst. Te Tischerwiet, aldns meldt een Hamburgsche correspondent, werd vodr kort een oude matroos begraven. Naast zijne weduwe stonden een paar oude vrienden aan de groeve, waarvan de een, zekere Thomas Nurse, tranen met tuiteu huilde. Toen de doodgraver zich gereed maakte om den kuil toe te werpen, haalde Thomas met plechtig gebaar een vierkantje met jenever uit zijn broekzak en liet dit in de groeve neerdalen. De koster duwde hem op zij en scharrelde de de flesch uit het zand op. //Zijn laatste wil zal gebeuren" riep echter de wakkere janmaat en goot den geestelijken inhoud tot op den laatsten drop over de kist uit. Voor de schepenrechtbank had hij zich nu dezer dagen wegens //grober Unfrug" te verantwoorden. Toen evenwel bleek dat hij met de kerkelijke plechtigheid niet den spot had willen drijven, maar zijn vriend hem op zijn sterfbed had ver zocht, hem een goede flessch van zijn geliefkoosden drank mee te geven, moest de rechtbank hem wel vrijspreken, aangezien ook de weduwe van deu overledene er niets in vond en //daar ook de doode geen bezwaar had gemaakt."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2