Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 20 December 1897. Gemeenteraad van Zaamsiag. Voor het bouwen van een sluisknechtswoning aan den oostelijken arm van het kanaal van Ter Neuzen (raining 3475), Vrijdag j.l. aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg aanbesteed, werd, zooals in ons vorig nnmmer is gemeld, het minst ingesehreven door den heer G. J. Ralkenstein voor f 3324. Nog werd ingesehreven door de heeren A. J. de Kort, voor f 4045J. van der Velden, voor 3900 C. van Beers, voor 3499 en A. C. Rijuberg, voor 3469. Met uitzondering van den heer Van Beers, te Vlissingen wonende, wonen alle inschrijvers alhier. In de tweede helft der maand November is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres van W. v. d. Berge, Grand Rapids. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Alblas- serdam, A. Luehof, thans agent van politie te Gouda, vroeger marechaussee alhier. De heer A. H. Scholte, candidaat te Oostburg, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Zuidwolde. Bij Kon. besluit. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg, de heer P. A. de Jong, thans in gelijke betrekking te Holwerd. Tot postbode voor de gedeeltelijke bestelling te Groede is met ingang van 1 Januari 1898 benoemd P. van Roo, thans postbode te Schoondijke. Sas van Gent, 20 Dec. Gisteravond werd alhier het aangekondigde luisterrijk concert uit- gevoerd, door de nieuw gestichte tooneelvereeniging, met medewerking en ten voordeele van het fanfarengezelschap //De vereenigde vrienden." De vereeniging smaakte het genoegen, te kunnen optreden, voor een vol, ja te vol lokaal, daar het hoofdzakelijk daaraan was toe te schrijven, dat bij oogenblikken een voor de spelers en hoorders hinderlijk gegons en gemompel gehoord werd. Opgevoerd werden het drama in vier bedrijven //Andrea, de beeldhouwer onschuldig ter dood veroordeeld" en De barbier van Napoleon, of 'nen kozak gevangen," blijspel in drie bedrijven. Tus- schen de bedrijven, kregen wij ter afwisseling, een paar zangstukken ten gehoore als ,/De philosophic van een arm mismaakt man," door den heer A. Lioen en eene romance //De arme man," door den heer L. van Haalst, die beiden luid werden geapplaudiseerd. De duo concertant voor bugle en baryton, uitgevoerd door de heeren E. Claeijssen en C. Visser, met begeleiding van piano, benevens eenige uitgevoerde muziekstukken, door het fanfarengezel schap, gaven blijk van de goede leiding, door hun directeur in deze aangewend. Al de uitvoerders deden flink hun best, vooral de heer C. Nevejans bleek buitengewoon geschikt te zijn, in het vervullen van zijne zoo zeer ver- schillende rollen. Zij wisten door hunne uitvoering met de schit- terende costuums, goed de belangstelling van het opeengepakte publiek gaande te houden, dat door een daverend applaus meermalen van zijn tevreden- heid deed blijken. In aanmerking genomen, dat dit hunne eerste opvoering was, mag het concert voor goed geslaagd beschouwd worden, waarvoor dan ook door de vereeniging, bij monde van den heer Van Haalst, eenige woorden van dank werden toegesproken tot het publiek. IJzendjjke, 18 Dec. In den nacht van 16 op 17 dezer zijn ook bij den landbouwer A. B. alhier van 17 paarden de staarten afgesneden om voor eenige franken haar te bekomen. Dat buren wel eens twist hebben komt meer voor, maar dat de plagerij zoo hoog loopt dat een der buren met een hoeveelheid petroleum het water in den regenbak, die ze gezamenlijk bezitten, ondrinkbaar maakt en daardoor dus zelfs geen water heeft, dat zal wel zelden voorkomen, toch is dit gisteren nacht alhier gebeurd. Toen heden morgen twee huisgezinnen drinkwater schepten bevonden zij dat daariu petroleum was ge- worpen vermoedelijk door vrouw J. B., die mede uit dien bak moet drinkenzij had hare buren l 11 1"J ijgMiiiMjmii.r/r.. onze troepen bewoond werd, bewaakt worden. Wij kwamen handeu te kort, met nauwelijks manschappen genoeg om de hoeken van het gebouw te bezetten en de kanonnen te bedienen. Daardoor was het ons onmogelijk om bij ontelbare poorten genoeg- zame wachten te plaatsen. Deswege organiseerden wij een centraal-wachthuis in het midden van het fort en stelden wij elke poort onder de bewaking van een blanke en twee of drie inboorlingen. Ik werd uitgekozen om gedurende eenige uren van den nacht de wacht te houden bij een kleine afge- legen deur aan de Zuid-Westelijke zijde van het gebouw. Twee Sikhs werden onder mijn bevel geplaatst en mijn instructie luidde om bij het minste onraad mijn geweer af te vuren, opdat men mij uit de centraal-wacht ODmiddellijk te bulp zoude komen. Daar mijn wacht echter ruim twee honderd passen daarvan verwijderd was, en de ruimte tusschen ons doorsneden was met een doolhof van gangen en corridors, betwijfelde ik het zeer of men bij een overvalling wel spoedig genoeg ter plaatse zoude kunnen zijn. (Wordt vervolgd.) daarmede gedreigd. Onnoodig te zeggen dat de wachtmeester der marechaussee zich nu met de zaak bemoeit. 's Gravenhage, 20 Dec. Tweede Kamer. De vesting-begrooting is aangenomen na verwerping van het amendement Bahlman, met 44 tegen 41 stemmen, om f 25000 te schrappen voor sommige gebouwen in 2 forten en na de verklaring van den Minister dat hij de vestingwerken te Ter Neuzen wil opheffen, indien de gemeente de daarvoor inplaats komende kustbatterij wil bekostigen. De oorlogsbegrooting en de verlenging van den militie-diensttijd is aangenomen. De discussie over de Waterstaatsbegrooting is aangevangen. De uniform der adjudanten van H. M. de Koningin zal binnenkort eene geheele verandering ondergaan. O. a. worden voor het groot- en gala-uniform de de jas met epauletten en de steek met pluim ingevoerd. In de omstreken van Almelo woedde Woensdagmiddag een kort, maar vrij he vig onweer. Te Wierden sloeg de bliksem in een huis, dat geheel afbrandde. De regeering heeft wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in Zweden den invoer van vee uit dat rijk verboden. lemand te Stavenisse verloor dezer dagen een portefeuille met geldswaarde. De //eerlijke vinder" (die een belooning van tien gulden zou ontvangen) was een hond. De eigenaar van het dier bezorgde de portefeuille aan het juiste adres. Even buiten de gemeente Ylijmen is een persoon in aanraking gekomen met de stoomtram, die hem een eind wegslingerde. Hij werd ernstig verwond en inwendig gekneusd, zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Bij een gehouden drijfjacht, op grof wild, op het landgoed //De Duno" (bij Wageningen), zijn twee reeen geschoten. De aanslagbiljetten voor den hoofdelijken omslag te Loo (gemeente Duiven) werden 14 December eerst bezorgd. Op de biljetten staat dat de belasting vdor of op 15 December moet betaald worden Terwijl mej. Alice Procureur, eene koopvrouw te Brussel, op bezoek was, zijn dieven in hare woning gekomen en hebben alle meubelen open- gebroken. Zij roofden veel zilverwerk, juweelen enz., te zamen voor ongeveer 15,000 frs. Door het instorten van de stelling, welke tegen het raadhuis van Ayr in Schotland stond, zijn drie werklieden gedood en drie ernstig gekwetst. Er heeft een hevige brand gewoed in de briquetten- fabriek der Mijnmaatschappij te Antzin (Nord). De schade wordt op 225,000 frs. berekend. De heer Ballet, een bekend Fransch tuinbouwkundige heeft een werk uitgegeven over het enten, en beschrijft daarin o, a. hoe het hem gelukt is tomaten, op aardappelen te enten, zoodat de plant zoo in den grond als daarboven knollen draagt. De jonge Amerikaansche millionair Joseph Leiter heeft in eens vijf millioen bushels tarwe verkocht. Leiter, de //graankoning", beheerscht thans de graanmarkt. Te Drontheim is een zaakgelastigde van de regeering der Vereenigde Staten aangekomen met een opdracht tot het aan- koopen van 1000 rendieren en het aanwerven van 100 mannen voor een expeditie, die tot leniging van den nood naar Klondyke zal worden gezonden. De Belgische regeering zal te Esschen een nieuw station bouwen met ruime douane-zaal, remise en quarantaine-stal. Waarlijk geen over- tollige weelde Schmitz uit Honnef, die den 15 September zijn kamaraad Jacobi in een duel doodgeschoten heeft, is te Giessen tot 2^ jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een deurwaarder, die te Enspijk beslag wilde leggen op den inboedel van een schuldenaar, werd, na eerst door dezen zwaar gewond te zijn, met een spade en daarna met een snoeimes bedreigd. De deurwaarder is naar Geldermalsen gevoerd en onder geneeskundige behandeling gesteldde dokter vreest voor hersenschudding. De deurwaarder zou wellicht hebben moeten bezwijken, wanneer niet een paar getuigen den woestaard hadden gegrepen. De aanrander, die slecht ter naam en faam bekend staat, is gearresteerd en naar Tiel vervoerd. Op de woeste gronden onder het Friesche dorp Jubbega, aangekocht door den heer P. W. Janssen te Amsterdam, om die te ontginnen en daardoor werk te verschaifen, zijn nu 70 arbeiders aan het werk gezet, om die gronden te ontginnen en voor de cultuur geschikt te maken. Miristens vier hoeven zullen in het aanstaande jaar op die gronden worden gesticht, waarvoor de bewoners reeds zijn uitgekozen en waartoe bij voorkeur jonge, gehuwde lieden worden uitgezocht. Zoo noodig wordt hun het geld tot aankoop van een koe als voorschot verstrekt, waardoor ze bij billijken huurprijs meer weerstandsvermogen krijgen dan bij de meeste losse arbeiders het geval is. De directie der rijkstelegraaf te Amsterdam had dezen zomer den dienst tusschen de bijkantoren en het hoofdkantoor, door een zeker aantal wiel- rijders doen uitoefeneD, maar op verzoek van de Kamer van Koophandel werd deze maatregel mge- trokken. De wielrijders, die daardoor werden afgedankt, hebben nu aan genoemde Kamer een adres gericht met verzoek, dat dit lichaam, hetwelk hun broodeloos heeft gemaakt, hun thans een ander baantje zal bezorgen. Door de marechaussee te Woudrichem werd een jongetje getransporteerd, dat, ouderloos, op een eigenaardige wijze daar terecht was gekomen. Bedoelde jongen een Duitscher van oorsprong en te Leiden geboren werd door een schipper, bij wien hij in dienst was, te Nijmegen aan wal gezet. W oudrichemsche visschers kregen op het gejammer van het ventje medelijden en namen hem mede naar hun woning, terwijl een hunner hem tot dusver liefderijk verzorgde. In October overleed te Nijmegen Jacobus Roest, die wegens betoonden moed en zelfopoffering de eere-medaille had verworven, daar hij met levensgevaar 15 drenkelingen redde. Zijne weduwe heeft thans van H. M. de Koningin-Regentes een geschenk van 40 ontvangen. -Door het voortdurend afnemen van den duinvoet, komen op het strand bij Loosduinen de overblijfselen van het bosch te voorschijn, dal zich voorheen op het laagveen landwaarts uitstrekte. Voor de betrekking van hoofd-opzichter bij de gemeente-reiniging te Schiedam, jaarwedde f 900 it f 1100, hebben zich 133 sollicitanten aangemeld. Door een visscher te Ochten zijn in de Waal 2 snoekbaarzen gevangen. Deze visch komt hier te lande zelden voor. Men schrijft uit Rijssen Wanneer hier in den boerenstand een huwelijk plaats heeft, is het gewoonte, dat eenige dagen tevoren twee jongelui, meestal bloedverwanten van bruid en bruidegom, de bruiloftsgasten gaan uit- noodigen. Dit zijn de z. g. brulfenneugers (bruilofts- noodigers). Met rijk versierde pet, gewapend met een stok, wordt de reis, soms uren ver, ondernomen in den regel heeft een hunner een gedicht in Twentsch dialect van buiten geleerd, waarmee de gasten tot bij woning der plechtigheid worden uitgenoodigd. Deze oude gewoonte schijnt langzamerhand voor eene meer met de tegenwoordige tijdsomstandigheden overeenkomende te zullen moeten plaats maken, ten minste dezer dagen kon men hier twee zulke brulfenneugers op de fiets zien. Langs de huizen van vele ingezetenen te Aarlanderveen vervoegde zich Donderdagavond een schamel gekleed man, die om eenige schoone kleedingstukken vroeg, teneinde zich te kunnen reinigen. Nadat hij vier kleedingstukken bijeen had gegaard verkocht hij ze voor een kwartje en begaf zich onmiddellijk naar een tapperij. Hier zijnde, had hij nog de brutaliteit te vertellen hoe hij aan het kwartje kwam er bijvoegende //dat kom ik nou hier verzuipen." Te Bergen op Zoom werd Donderdagnacht ingebroken bij een boer in de Poorterij. De boer wekte zijn knecht en lostte een paar schoten. Toevallig werden die veinomen door in de nabijheid surveilleerende marechaussee's, die daarop afkwamen en de inbrekers arresteerden. Aan de Keizersgracht te Amsterdam sprong een jonkman te water, omdat zijn meisje niets meer van hem wilde weten. Toen eenige burgers en agenten hem wilden redden, verijdelde hij opzettelijk die pogingen, zoodat hij weldra zonk. Gelukkig kreeg men hem door middel van een dreg op den walkant, bracht hem in eene tapperij, waar het bewustzijn werd opgewekt, waarna de levensmoede per raderbaar naar het Binnen- Gasthuis werd vervoerd. De moordaanslagen te Amsterdam De toestand van de slachtoffers der beide laatste aanrandingen is zeer bevredigend. Cato Ramus, het meisje, dat Zaterdag 27 Nov. op de Heerengracht in den rug werd gestoken, ligt nog steeds in het gasthuis, doch zij neemt steeds in beterschap toe. Clara de Vries, die Zaterdag in de Westerdok- straat in de borst werd gewond, doch niet in het gasthuis werd opgenomen, heeft reeds het bed verlaten en zich naar het gasthuis kunnen begeven, om naar de wonde te laten zien. Zij is nauw- keurig onderzocht, en ook haar kon worden ver- klaard, dat de wonde goed genas. Door Belgische ambtenaren die in hindernis lagen tusschen Luik en Maastricht, zijn eenige Hollandsche smokkelaars overvallen, die koebeesten over de grenzen wilden brengen. Op het zien der ambtenaren namen de smokkelaars de vlucbt, waarbij hun eenige schoten werden nagezonden, met het noodlottig gevolg dat een der vluchtelingen doodelijk werd getroffen. Zijn lijk is later gevonden. De ongelukkige woonde te Stamproy en laat eene vrouw met 3 kinderen na. Aangaande dit geval meldt men nog Naar uit het voorloopig getuigenverhoor is ge- bleken, moeten zich de smokkelaars hevig tegen de ambtenaren verzet hebben. De ambtenaren verklaarden, dat de smokkelaars het eerst van hunne vuurwapens hebben gebruik gemaakt, waarop zij uit zelfverdediging ook hunne revolvers af- vuurden. Opmerkelijk is echter dat bij den ver- moorde geen enkel wapen is gevonden, niets dan een gewone stok. Donderdagmorgen werd het lijk op een kar naar Molen-Beersel gevoerd, waar de gerechtelijke lijk- schouwing zou plaats hebben. De Belgische politie heeft aldaar Donderdag reeds een onderzoek in- gesteld, om meer licht in deze treurige zaak te verkrijgen. De politie van Parlermo heeft een talrjjke bende booswichten in handen gekregen, tengevolge van de verklaringen van een klein meisje. Dit kind had in eene grot op het landgoed Lagana in den omtrek der stad, ietnand levend zien begraven. Zij had dit thuis verteld, maar haar werd onder allerlei bedreigingen verboden er iemand over te spreken, zoozeer was men er voor weerwraak der bondgenooten beducht. Toch had de hoofdoommissaris argwaan gekregen en zond een zijner speuragenten op het bedoelde huisgezin af, die met allerlei listen en kunstgrepen er in slaagde het kind uit te hooren. Toen vader er achter kwam, dat het meisje //geklapt" had, maakte hij zich uit de voeten en men heeft sedert niets van hem vernomen. De eerste die op het zeggen van het kind in hechtenis genomen werd, legde op zijne beurt belangrijke verklaringen af en van lieverlede kreeg men kennis van eene uitgestrekte vereeniging boosdoeners, welke over het geheele eiland hare vertakkingen had. Men spreekt van zeventig personen, waarvan sommigen door hun opzichtige pracht en groote uitgaven in koffiehuizen enz. reeds eenigen tijd de aandacht hadden getrokken. Het opperhoofd der bende moet een bekend koop- rnan zijn, ridder der Italiaansche Kroonorde. De bende legde zich toe op het oplichten van gegoede lieden, wier familie zware losprijzen konde be- talen, afdreigingen, het fabriceeren en in omloop brengen van valsche banknoten enz. Zoo had zij niet lang geleden een halven ton //verdiend" door een meisje te schaken uit eene familie van millionairs. Er zijn tot nog toe 64 personen in hechtenis; alien waren voorzien van wettelijke vergunning om wapens te dragen. Reeds is gebleken, dat een herbergier, twee koetsiers en een bakker, voor eenigen tijd omgebracht, leden der bende waren, wier dood besloten werd omdat zij ontevreden met hun aandeelen in den buit, gedreigd hadden de politie te waarschuwen. De namen dergenen, die het //vonnis" voltrokken, zijn thans bekend, Aan De \olksstem wordt uit Johannesburg geschreven Donderdag den ll4en November brak er hier door ontploffing van een met gazoline gevuld blik, in de werkplaats van den telefoontoren brand uit, die toren en machinerieen met totale vernieling bedreigde. Ongetwijfeld zou het daarop uitgeloopen zijn, zoo niet juist na de ontploffing de heer D. A. Van Trotsenburg, de telefoon-directeur, den toren was binnengekomen. In een oogwenk doordrongen van het groote gevaar, vloog hij zijn kantoor binnen, bracht de belangrijkste documenten en boeken in veiligheid cn stormde vervolgens de trappen af naar de werkplaats, ten einde te zien wat gedaan kan worden. Tot tweemaal toe werd de heer v. T. door de vlammen en de verstikkende gasdampen teruggeworpendoch hoewel haren en knevel ver- zengden, drong hij ten derdenmale, en thans met een natten handdoek voor de mond, met goed gevolg in de werkplaats door. Met bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest sloot hij eerst de openstaande vensters, om te beletten dat de wind de vlammen zou aanwak- kerengreep daarna het in lichte laaie staande blik met gazoline en wierp het met groote krachts- inspanning uit de werkplaats naar buiten, waardoor het grootste gevaar geweken was. De* brandweer had dan ook een niet zeer zware taak en was het overige spoedig meester. De commandant der brandweer moest den kranigen directeur beletten, zich opnieuw naar binnen te begeven, en niet voor dat alles in orde was, was hij te bewegen zich door zijn eersten klerk, den heer Koomans, naar een naburig dokter te laten geleiden. De heer Van T. heeft veel geleden. De rechter- hand heeft verschrikkelijke brandwonden bekomen kleinere brandplekken verder in het gezicht, en na afloop was hij nagenoeg geheel bedwelmd door gas- en rookdampen. Het verdient verder bijzondere opmerking dat in het kritiekste oogenblik de heer v. T. zijn personeel door zijn kalmte geheel beheerschte en hen naar hun werk dreef, uitroepende //Wanneer het tijd is om den toren te verlaten, zal ik u waarschuwen. Ga nu direct kalm aan uw werk terugde dienst moet steeds doorgaan tot het laatste oogenblik Zitting van 17 December 1897. Voorzitter de burgemeester de heer J. Barendregt Az. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Van een brief van Ged. Staten, vaststelling van den gewijzigde ligger der wcgen en voetpaden en mededeeling dat omtrent de adressen tot opheffing van voetpaden door hun nader zal worden beslist. b. Van een brief van hetzelfde college, vaststelling der rekening ran ontvangsten en uitgaven over 1896. c. Van een schrijven van de raadsleden, De Kraker, Van de Ree,'Van Dixhoorn, De Mul en De Rnijter mededeelende eenige wijzigingen in de door Burg, en Weth. voorgestelde verordening op de heffing der haven- en kaaigelden. d. Van een een brief van Ged. Staten, goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van den tuin bij het gemeentehuis aan K. Dees voor f TO 'sjaars. Al deze stukken aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt aan den heer H. W. Odink, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school in den Groote Huissenspolder. 3. Worden vastgesteld de verordeningen op de heffing en en de invordering van de haven- en kaaigelden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2