(iemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 15 December 1897. RECHTSZAKEN Arrondissemeuts-reclitbaiik te Middelbnrg. M. t. d. Kw. De heer Van Karnebeek acht in het belang en aanzien der openbare school beperking der Trijheid van openbare onderwijzers noodig. Ook de Minister verklaarde zich, onder bravo's, niet voor onbeperkte vrijheid der onderwijzers, die echter gerust sociaal-democraat mogen zijn. Maar de Minister zal niet dulden, dat de onderwijzer in de school den kinderen beginselen leert strijdig met de Christelijke deugden. De beer Mutsaers wees er den Minister op, dat de onderwijzer Bergmeyer te Dordrecht steeds in het openbaar met name te Tilburg, propageert voor de arbeiders. De heer Troelstra verzekerde dat de sociaal- democraten eveens voor hun beginselen mogen strijden als bijzondere en liberale onderwijzers. Door Minister Borgesius is in de Kamer verklaard dat hij in de kieswet de volgende wijzigingen wenscht gebracht te zien 1. Aangiften van candidaten niet op een formnlier van de secretarie geplaatst, moeten door den burgemeester in ontvangst worden ge- nomen, zoo de aangiften zelven natuurlijk aan de wet voldoen. 2. De burgemeester mag niet vorderen, dat de huurkiezer een briefje medebrengt, waaruit blijkt dat de huur is aangegaan en voor welken prijs. 3. De //vrije kost" wordt voor den Zondag niet gerekend. Hij die zes dagen in den kost is bij den patroon maar des Zondags niet, wordt toch geacht den vollen kost te genieten. 4. De dienstvervulling behoeft niet, maar wel de dienstbetrekking 13 achtereenvolgende inaanden te duren. Bijv. den visscher, die in dienst is bij den schipper, maar tijdelijk bij een ander gaat werken, omdat de visseherij voor eenigen tijd is gestaakt, kan toch kiezer worden, mits hij slechts bij den schipper alleen het vereischte loon verdient. Evenwel moet de visscher in dienstbetrekking blijven. Hij, die in dienst is van een naamlooze vennoot- schap, blijft in dienst der vennootschap, wanneer een verandering van directeur plaats heeft, maar hij, die in dienst is in een particuliere zaak ver- liest het kiesrecht, indien de zaak in den loop van het jaar van eigenaar verandert. 5. Het is niet voldoende, dat men het minimum- loon opgeeft, men moet het voile en juiste loon opgeven, op gevaar dat de burgemeester den kiezer anders niet op de lijst brengt. 6. Zoo er verschil is tusschen het loon, dat de patroon en het loon dat de werkman opgeeft, is de burgemeester verplicht een onderzoek in te stellen. De landbouwers, die aan de Noord- Nederlandsche Suikerfabriek te Vierverlaten (Gron.) hunne bieten verkochten, hebben vooral wanneer zij de prijzen dezer fabriek vergelijken met die van andere fabrieken alle aanleiding om meer dan tevreden te zijn. Door alle andere fabrieken werden de kooplieden met f 8,50 betaald, doch hier, wordt ook volgens het participatiestelsel ge- leverd en uitbetaald, en er zijn landbouwers, die, in plaats van 8,50, 10,50 hebben ontvangen, terwijl nog f 0,50 is blijven staan. Waren de suikerprijzen niet zoo buitengewoon laag, dan zou er zonder twijfel nog f 1 zijn bij- gekomen. Deze meerdere winst, tengevolge Van genoemd stelsel, komt alleen ten bate van de landbouwers, zoodat de weldenkende landbouwers in deze streek voor eigenlijk deze reusachtige fabriek is gesticht ongetwijfeld bereid zullen zijn haar niet tegen te werken, zooals enkele on- tevredenen dat schijneu te doen, door een hooger suikergehalte te begeeren dan de analyse aanwijst. Wanneer aldus kan men redeneeren deze fabriek evenals de andere alleen koopbieten ver- werkte, zou dit op de massa, welke gekocht is, reeds een belangrijk kapitaal verschillen, dan dat ten voordeele van de frabrikanten zelven zou komen, in plaats van ten nutte van de verbouwers. op een politie-bureau het rapport hadden opge- maakt. Mijn metgezel lag met zijn gewoon luste- loos gelaat in zijn armstoel, terwijl Small tegenover hem zat. Toen ik de ledige kist vertoonde, wierp deze zich luid lachend achterover in zijn stoel. ,/Dat is uw werk, Small," zei Athelney Jones woedend. z,Jaik heb hem ergens geborgen, waar gij hem nooit zult vinden," riep hij op sarrenden toon //het is mijn schat, en als ik hem niet bezitten mag, zal ik wel zorg dragen dat een ander dat ook niet doet. Ik zeg u dat geen sterveling er recht op heeft behalve de drie mannen, die zich in gevangenschap op de Andaman- eilanden bevinden, en mijn persoon. Ik weet nu dat noch ik, noch zij er gebruik van zullen kunnen maken. Ik heb even goed voor hen als voor mij zelven gehandeld. Het //teeken der vier" heeft altijd tusschen ons bestaan. Welnu, ik weet dat zij mijn daad zouden goedkeuren en ook de schat lievtr in de Theems zouden werpen dan hem aan een nakomeling van Sholto of Morstan in handen te spelen. Wij verinoordden Achmet niet om hen rijk te maken. Gij kunt den schat vinden waar de kleine Tonga en de sleutel zijn. Toen ik zag dat uw boot ons moest inhalen, wierp ik den inhoud in de rivier. Er valt dezen keer niets voor u te verdienen." (Wordt vervolgd.) Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Oost- en West-Souburg. De heer J. F. Kamermans, hulp-binnenloods alhier, heeft voldoend aanvullings-examen afgelegd als binnenloods, ter standplaats Vlissingen. De scherpschutters-vereeniging //Voor Vader- land en Koning" alhier, besloot, in hare vergadering van 12 December, tot het samenstellen eener voorloopige commissie, welke in opdracht heeft plannen te beramen tot het vieren van de kronings- feesten in het volgende jaar. Zeer waarschijnlijk zullen pogingen in 't werk gesteld worden, daartoe medewerking te krijgen van andere, alhier gevestigde vereenigingen. Door den notaris P. Dregmans te Axel werd heden alhier in het //Hotel de Commerce", ten verzoeke van den heer P. J. Th. Bruggeman herveild een woonhuis, verdere gebouwen en aanhoorigheden en het recht van gebruik van den grond, eigendom van den staat (departement van oorlog), alles op het Zandplein te Ter Neuzen, groot 2 aren 21 centiaren. Bij eerste veiling ingesteld op 3300, werd de koop thans toegewezen aan den heer S. van Hoeve, te Axel, voor f 3325. De op 29 Nov. j.l. op de Caloot gestrande Eng. 3mastschoener Vixen, bestemd voor deze haven, is Zondag vlot gekomen en in de haven te Vlissingen gesleept, waar de nog overige lading pijpaarde wordt gelost, waarna het schip zal worden gerepareerd. Tot gemeente-veldwachter te IJzendijke is benoemd P. Loof, marechaussee te paard te Aardenburg, vroegcr alhier woonachtig. De heer A. H. Scholte, candidaat te Oost- burg, heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Peperga c. a. De verplaatsing van den kommies 3de klasse P. Bouwens Az., van Sas van Gent naar St. Maartensdijk, is ingetrokken. Sas van Gent, 14 Dec. Op de veemarkt van heden werden aangevoerd 21 stieren, 34 ossen, 63 koeien en vaarzen en 4 schapen, samen 122 beesten. Een tiental oude koeien bleven onverkocht, wegens de lage prijzen, die daarvoor werden ge- boden, al het andere vee ging vlug, aan hooge prijzen van de hand. Westdorpe. Aan den biljartwedstrijd van Zon dag 11. te Westdorpe bij den heer Dellaert werd er, niettegenstaande het slechte weder, dat natuur lijk menig liefhebber weerhouden had te komen, door 48 spelers deelgenomen. Ware het weer gunstig geweest, zeer zeker had men dan op een zeventig spelers kunnen rekenen, want het was een prachtige prijskamp. Drie prijzen in geld, n.l. 12, 8 en 6 franc plus 4 levende groote snoeken zijn wel de moeite waard om daarnaar eens mede te diugen. Om half vijf begon de concours en om tien uur was hij geeindigd. Als men nu eens nagaat dat er in dien tijd 24 partijen van 20 carr. gespeeld werden, dan kan men wel begrijpen, dat er puike, zeer puike spelers opgekomen waren. Respectievelijk werden le, 2e en 3f prijs behaald door de heeren Van den Berg en Bruggeman, Mul en Hulstaert en Dellaert. Biervliet. Vrijdag jl. heeft W. N., arbeider alhier, de gemeente verlaten om zich in Amerika te gaan vestigen. Vrouw en kinderen blijven voorloopig achter. Boven 't hoofd van de gebroeders N. hangt een veroordeeling van twee maanden gevangenisstraf wegens mishandeling, welk vonnis der Middel- burgsche rechtbank door die te's Hage is bekrach- tigd geworden. Hoewel beiden cassatie van het vonnis lieten aanteekenen, heeft W. N. derhalve de behandeling der strafzaak niet verder afgewacht. 's Gravenliage, 15 Dec. Tweede Kamer. Bij behandeling der Marine-begrooting werd een vierde pantserschip sterk brstreden maar ook verdedigd. De Minister verzekerde dat het paste in het ver- dedigingsstelsel en dat zijn stelsel in hoofdzaak niet afweek van dat zijns voorgangers. Hij ver klaarde het nieuwe schip niet op stapel te zullen zetten voor dat gebleken is dit in Indie geschikt te zijn. Het amendement van den heer Kerdijk om de post voor het schip te schrappen werd aaiigenomen met 46 tegen 41 stemmen. De Minister vroeg daarna schorsing van het debat. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. L. d. B., oud 16 j., zonder beroep te Hoek, 2°. J. P., oud 16 j., zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij vrijgesproken. 1°. J. D., oud 58 j., 2°. A. J. V., oud 33 j., werklieden te Graauw, gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal veroordeeld de l6 tot 3 maanden, de 2e tot 2 maanden gevangenisstraf, met inminde- ringbrenging der voorloopig doorgebrachte hechtenis. V. H., oud 23 j., graanhandelaar te Walsoorden (Hontenisse), is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. Door H. M. de Koningin-Regentes is ten be- koeve eener vrouw, moeder van vijf kinderen, die met haar schip in de kade te Goes ligt en wier man, een schipper, reeds geruimen tijd in een krankzinnigengesticht vertoeft, aan den burge meester dier gemeente eene som van 100 gezonden. Door twee burgers werd Maandagochtend op de stoep van een winkelhuis in de Hoogstraat te Rotterdam een kistje gevonden met het lijkje van een pasgeboren kind. Dit kind is zeer waar schijnlijk een gewelddadigen dood gestorven, aan- gezien om het halsje een met bloed bedekte strook, van een bonte schort afkomstig, was gebonden. lie politie heeft terstond een streng onderzoek begonnen, hetgeen tot dusverre geen resultaat heeft gehad. Een schipper uit Farmsum, die met zijn tjalk voor Borkum lag, is verleden week Woens- dagnacht, tijdens het stormachtige weder, omge- komen van koude en uitputting. In een Geldersche gemeente had dezer dagen het volgende vermakelijk voorval plaats. Een daar vertoevend reiziger in manufacturen uit Groningen stapte, nadat hij met zijne werk- zaamheden gereed was, gestreeld door het heerlijke gebak dat voor de glazen lag, een banketbakkers- winkel binnen, om eenige versuapering te koopen. Op dat oogenblik stond ook de vrouw van den burgemeester in den winkel. De reiziger die deze dame niet kende meent uit hoffelijkheid goed te doen met haar te vragen of zij ook op eenig gebak onthaald wil zijn. De aangesprokene be dankt. De reiziger kon zeker niet vermoeden, wel gevaar hem boven het hoofd hing. Mevrouw had zeker hare ontmoeting bij den banketbakker aan haar gemaal verteld op een wijze, die zijn aehterdocht moest opwekken, want kort nadat de reiziger zich in een koffiehuis had neergezet verscheen de burgemeester met den gemeente- veldwachter met het bevel dat de reiziger moest medegaan, daar hij iets op zijn kerfstok had. De reiziger die zich van geen kwaad bewust was en in die gemeente niet anders dan voor zijn handel was werkzaam geweest, was niet genegen om zich onder politie-geleide uit het koffiehuis te laten halen. Hij vroeg dan ook opheldering wat het optreden van den burgemeester te beteekenen had en nu bleek het dat hij diens vrouw had beleedigd Daar de reiziger veel te goed ge- humeerd is om eene dame te beleedigen, vroeg hij waarin de beleediging bestond en het antwoord was zzgij hebt mijn vrouw een koekje gepresenteerd." Nadat de reiziger zijn verbazing had uitgesproken over den burgemeester, die om dergelijke nietigheden zooveel beweging maakte, droop de burgemeester af. Later vervoegde zich de reiziger aan het huis van den burgemeester om mevrouw ter verantwoording te roepen, en deze verklaarde, dat zij door zenuw- achtigheid oorzaak was van het gebeurde. Onlangs is medegedeeld dat de loting voor de nationale militie te Baarderadeel wegens eene onder het oog van den burgemeester gepleegde informaliteit, welke op den uitslag der loting, van no. 6 der alfabetische naamlijst af, invloed had kunnen hebben, van onwaarde is verklaard. Bij de Zaterdag gehouden, door den Commissaris der Koningin gelastte, nieuwe loting, werd door 59 jongelingen deelgenomen. Aan hen, die bij de eerste loting waren vrij- geloot en thans een dienstplichtig nummer hebben getrokken, werd door den burgemeester medegedeeld, dat voor zijne rekening voor hen een nummer- verwisselaar zal worden gesteld. Een nieuwe aanrandingverzonnen Wilhelmina C., een 16jarig meisje, wonende op den Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam deed aangifte dat zij 's avonds te ruim 6 ure op de Lijubaansgracht nabij de Bloemgracht onverwacht door een manspersoon met een mes in de borst was gestoken, welke steek op het corset was afgestuit. Zij vertoonde de snede in haar mantel, japon en onderlijfje. Bij een verhoor van den rechter-commissaris in tegenwoordigheid van den officier van justitie en van den hoofd- en sectie-commissaris heeft zij bekend, dat haar verhaal verzonnen was en ten doel had van hare moedereen nieuwen mantel te krijgen Vanwege de //Echo" zal een portret worden verspreid van den Amsterdamschen vrouwenaan- rander. Daartoe zal het zeer gedetailleerde sig- nalement dienen, dat het slachtoffer van den jongsten aanslag, Klara de Yries, van haar aanrander ge- geven heeft. Zoo ten naastebij zal het portret dus eenigermate met de werkelijkheid overeen- stemmen. Een 100,000 afdrukken daarvan zullen in Amsterdam verspreid worden. Zwigtman van Noppen In geen tijd hebben wij iets van dezen ouden kennis uit Kralingen gehoord dezer dagen echter werd ons van belangstellende zijde een bericht toegezonden, ontleent aan The Chicago Record van 28 October 1897. Het luidt aldus Een kwakzalver naar de gevangenis gezonden. z/Dr." D. A. Zwigtman van Noppen, zich noemende professor aan de People Medical Institute, was schuldig bevonden aan het uitoefenen der genees- kunde, zonder daartoe gerechtigd te zijn en derhalve door een jury veroordeeld tot 200 dollars boete en de kosten. Hij was niet in staat te betalen en werd daarom tot gevangenisstraf veroordeeld. Het proces was Van Noppen aangedaan door John A. Barnes, procureur van de gezondheids-com- missie, en wel tengevolge van een groot getal klachten tegen hem ingebracht. Bij de behandeling der zaak bleek dat hij reeds vroeger wegens dezelfde overtreding was gestraft, weshalve de hoogste straf werd gevorderd. Er werd verder op gewezen dat Van Noppen zich, jaren geleden, door een dubbelzinnige advertentie in het bezit had weten te stellen van een dertigtal diploma's van Duitsche geneeskundigen, waarvan hij de namen vervalschte. De gevangene is 50 jaar oud. De brand in de Staalstraat Aangaande het drama in de Staalstraat te Am sterdam voor de rechtbank schrijft het Hbl. Deze Nicolaas Exter moet wel zwaar geleden hebben Daar werden vertoond aan alle getuigen, die iets weten konden, afgescheurde huidlappen van zijne vingers, gevonden hier en daar. Op een gipshand waren ze te zien, wasgeel, gerimpeld, de nagels, zoover aanwezig, in kleur niet te onder- scheiden van het vel. Op een andere modelhand, de linker, heeft men stukjes opgeprikt, te klein om gespannen te worden. Men heeft ze opgeraapt, bloedend, weekmen heeft gegruwd bij de aanraking. Drie vingers waren aan elkaar, met twee nagelseen vierde vond men afzonderlijk liggen, een vijfde en zesde werden door een jongen aangebracht, die ze in bloed ontdekt had bij de brug over den Groen- burgwal. Als handschoenen had de ontploffing het vel van de handen gerukt. Met gevilde vingers heeft Exter de deuren gegrepen, die ook daar stonden, getuigen van namelooze pijn, met korsten bruin bloed, dat in lange stralen gedropen was langs het hout, op drie plaatsen. En daarbij, op het tafeltje, daar stond, in papier gewikkeld, een glazen pot, met de handen des ongelukkigen, verteerde handen, geamputeerd van het lijk als //stukken van overtuiging." En verder, op den grond, lag geblakerd blik, afkomstig van een bus of een kruik, en dragend alweer de sporen van verminkingeen boschje haar, gekleefd in vuil bloed. Wel moet die Exter geleden hebben, ontzettend geleden, zooals hij voortliep, ontvluchtend de kamer van zijn misdaad, met gescheurde kleederen en zwartgebrand hoofd, zooals hij klimmen moest door openingen van gebroken ruitenzooals hij daarbij liet vallen het losgereten vel zijner handen zooals hij kermend zijn vlucht zocht in den nacht, huilend de Zwanenburgerstraat door„0 God, wat een pijn Wat heeft die man verbazende wilskracht gehad, dat hij niet flauw is gevallen op de plaats zijner misdaad zelve. Dat hij bereiken kon zijn huis, een half uur loopens bijua, in het Sarphatipark. Dat hij het ziekbed verdragen heeft, dagen laug, zonder voldoende verpleging, zich verzettend tegen overbrenging naar het Gasthuis, om het gevaar niet te loopen, dat hem nog erger dacht dan te sterven van de wreedste aller pijnen Nicolaas Exter, de vierde beschuldigde in het proces, dat, bijua de geheele afgeloopen week de Amsterdamsche rechtbank bezig hield, is buiten het gerecht om gevonnisd met een straf zoo zwaar, als ons hedendaagsch recht niet meer dulden wil. De Ostendsche vischsloep 72, Louise-Eu- phrosine, schipper Ponsaert, heeft in zee opgevischt en te Ostende aangebracht, een compleet haring- vischtuig, toebehoorende, blijkens de op de boeien geschilde merken, aan den Scheveningschen haring- jager 91. De waarde van zulk een vischtuig wordt op ruim 2000 fr. geschat. Te Parijs is een afschuwelijke moord gepleegd. Een zekere Carrara en zijn vrouw hebben een bediende van een bank, die bij hen geld kwam innen vermoord en zich meester gemaakt van de 26000 frs. die hij bij zich had. Nadat de man den bediende met een reusachtigen sleutel de hersenpan verbrijzeld had, sleepte het echtpaar het lijk naar de eetkamer. Toen de kinderen thuis kwamen werden zij in de keuken opgesloten i maar men moest het lijk kwijt raken voor de thuiskomst van den commensaal. Zij hebben het daarop een touw om het middel gebonden en het laten zakken in een nauwen put, welks bodem gevormd wordt door den rooster der centrale ver- warming van het huis. Carrara is langs een trap naar den oven gegaan en heeft zitten wachten tot het lijk geheel en al verbrand was, acht uren lang. Slechs wat metaal en een half gesmolteu horloge is teruggevonden. De moordenaars waren ontsteld over da groote som die zij bij hun slachtoffer vonden. Zij kregen ruzie, de politie kwam tusschenbeide en de vrouw bekende alles. Zaterdag had de //reconstitutie" der misdaad ten huize van Carrara plaats en kwamen nog nadere bijzonderheden aan het licht. De vrouw bracht ook uit dat de man meer dan eens zijn huis in brand gestoken heeft, om de assurantie- penningen te beuren. Een zesdaagsche wielerwedstrijd heeft te New- York weer aanleiding gegeven tot afschuwelijke tooneelen, welke zelfs of, liever gezegd juist onder vurige sportvrieuden groote verontwaar- digiug wekten, en de bladen dringen, evenals bij den vorigen wedstrijd van dien aard, er op aan, dat zulk een wedstrijd voor het vervolg verboden zal worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2