A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3547. Zaterdag 11 December 1897. 37e Jaargang. 700T S3 &5JSB&-3S33&® Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. ITKUILLJfaiTQ-N A. CON AND OYLE. \EIZE\ Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. COVMNT ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit III ml verschijnt SinnnduK-, IVorii *il as;- en Vr iJ<iai;H vouil, uilgezunderd op Feeslda^eD, bij den nitgever I". J. VAW IIK I1SDE te Ter Nenien. De eindelijk gesloten vrede tusschen Turkije en Griekenland wordt door de Grieksohe dagbladpers over het algemeen nogal gunstig beoordeeld, hoewel een groot deel der bladen meent, dat alle onder- werpen van werkelijk belang nog niet ziju geregeld en dat daarvoor moet worden vertrouwd op de uitspraak der gezanten. De Times erkent de juistheid dezer opmerking. De goedkeuring van het tractaat kan de moeilijk- heden niet opheffen, die door het optreden van Griekenland zijn ontstaan, zegt het blad. Nog moet worden geregeld de consulaire con- ventie en moeten maatregelen worden genomen om de betaling van de oorlogsschatting te verzekeren, waarbij tevens rekening moet worden gehouden met de belangen der Grieksche schuldeischers. Griekenland heeft door zijn optreden het interna- tionale vertrouwen geschokt. Wij kunnen dus met zekerheid zeggen, dat de vorming van een iuternationale controle-commissie, zender eenigen anderen waarborg van de mogendheden, door de Europeesche geldschieters als een onvoldoende zekerheid zal worden beschouwd." Van Turksche zijde weet men alleen, dat de vredesvoorwaarden, benevens de daarbij behoorende protocollen, in den ministerraad zijn gelezen en goedgekeurd en dat de ministers besloten hebbeu de stukken aan den sultan ter teekening aan te bieden, vergezeld van een mazbata, waarin de keizerlijke bekrachting van den sultan wordt af- gesmeekt. Wat zal er met het ontwerp der Duitsche vlootuitbreiding gebeuren Het schijnt uitge- maakt, dat de wet, hoe de algemeene beschouwingen ook mogen loopen, niet naar een bijzondere com- missie, zooals de regeering liever zou hebben, maar naar de begrootingscommissie zal gezonden worden. In deze commissie zal er dan wel over gestreden worden, wal het eerst aan de orde zal komen, de begrooting of de vlootwet. De meerderheid schijnt de begrooting voor te willen laten gaan, en daar dit gewoonlijk twee maanden in beslag neemt, zou de vlootwet zoolang moeten rusten en de be- slissing daarover eerst in het volgende voorjaar vallen. En voor het zoover is, kan er heelwat in de politieke toestanden veranderen. DOOR Wij waren een heel eiud aehter. De ovens snorden, en cylinders suisden en klopten als een reusachtig metalen hart. Haar scherpe, puntige boeg doorkliefden den rustigen stroom, en stuwde twee wanden van schuim langs onze beide boorden omhoog. Bij elken slag van den cylinder sprong en trilde onze boot gelijk een levend wezen. Een groote gele lantaarn aan onzen voorsteven wierp een langen dansenden lichtstraal voor ons uit. Recht voor ons uit toonde een donkere stip op het water, waar de Aurora zich bevond, en het witte schuim achter haar be wees met welke razende snelheid zij voorwaarts vloog. Wij snelden barken, stoomers en koopvaardij-schepen voorbij. Wij werden in de duisternis van alle zijde toegeroepen, maar de Aurora vloog nog steeds voort, terwijl wij haar spoor al dichter en dichter volgden. ,/Werpt op, mannen, werpt opschreeuwde Holmes naar omlaag in de machine-kamer, terwijl de helle gloed van het kolenvuur zijn opgewonden en scherp geteekend gelaat verlichtte,/Zet zooveel stoom als mogelijk is ,/Ik geloof dat we een weinig winnen," zei Jones met zijn oogen op de Aurora gericht. „Ik ben er zekcr van," zeide ik „binnen eenige minuten zullen wij haar inhalen." Maar op dit oogenblik zeilde, alsof het noodlot tegen ons was, een groote sleepboot met drie schepen achter zich dwars in onzen koers. Alleen door nog juist bijtijds te stoppen voor- kwainen wij eene aanvaring, en alvorens wij om- gevareu en onzen koers hervat hadden was de Thans worden reeds velerlei voorstellen geopperd om tot een compromis te komen, o. a. van den kant der Agraiers, die de eischen voor de vloot wel willen toestaan, maar die dit ontwerp een ongeschikten weg daartoe vinden. Over het onderhoud van den Keizer met de voorzitters van den Rijksdag wordt nog het een en ander bekend. Op de opmerking, dat deze Rijksdag wel niet verder zal willen gaan dan gelden voor een jaar toe te staan, om het overige aan den volgenden Rijksdag over te laten, had de Keizer laten uitkomen, adat een volgende Rijksdag er wel niet veel anders uit zou zien dan deze" Voor de bescherming der zending in China had de Paus den Keizer zijn bijzonderen dank laten betuigen. Ook over de staking der Engel- sche arbeiders in het machinevak liet de Keizer zich uit en wel op een wijze, die gefuigde van eenige waardeering voor het volhouden der arbeiders maanden lang, zonder tot gewelddaden over te si aan. Het meer actief optreden der Israelieten in Roemenie en speciaal in Boekarest heeft een plot- selinge reactie teweeggebracht, waaraan de ge- beurtenissen in Praag zeker niet vreemd zullen zijn. De Israelieten waren van plan om propoganda te maken voor het denkbeeld //gelijk recht, ook voor de Israelieten." Zij wilden niet langer uit- gesloten zijn van het leger, noch van de kostelooze scholen d. w. z. van het staatsburgerschap. De eerste groote vergadering door hen daarvoor te Boekarest gehouden is aanleiding geweest tot tooneelen, niet veel minder dan te Praag. Eerst verstoorden de studenten en hun aan- hangers de vergadering's avonds liep het volk te hoop en gewapend met ijzeren stangen en knuppels werd de jodenwijk binnengedrongen en plunderde de menigte de Israelietische winkels en huizen. De gewone politie kon niets doen. De gendar merie maakte toen met gevelde bajonet een charge op de menigte, waarbij velen ernstig gewond werden. De rust was daarmee echter nog niet hers t eld. In de Kamer werd de Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Pherekijde, geinterpelleerd over het oproer, en hij gaf ronduit de schuld aan de Israelieten. Zij hadden door hun agressief op- Aurora ons een goede honderd meter voor. Zij was echter nog goed in 't zicht, en de donkere onzekere schemering ging tot een helderen avond over. Onze ketels waren tot barstens toe gevuld en de veiligheidskleppen trilden en floten door de kracht waarmede wij voortgestuwd werden. Wij waren de Pool doorgesneld, de West-India- dokken voorbij, de lange Deptford Reach langs en voeren nu het Isle of Dogs om. De donkere stip voor ons veranderde thans duidelijk in de slanke Aurora. Jones richtte ons seinlicht op haar; zoodat wij de figuren op haar dek duidelijk konden waarnemen. Ben man zat in voorover- gebogen houding bij den achtersteven met iets zwarts tusschen zijne knieen. Naast hem lag een donkere massa, die op een Newfoundlandschen hond geleek. De jongen stond aan hetroer, terwijl ik door den rooden gloed van den oven den ouden Smith half ontkleed aan het stoken zag. Mochten zij in het eerst eenigen twijfel gekoesterd hebben, of wij hen werkelijk op de hielen zaten, thans, nu wij elke wending die zij maakten navolgden, kon daaromtrent geen twijfel tneer bestaan. Te Greenwich ware wij omstreeks drie honderd passen achter hente Blackwall kon het niet meer dan twee honderd en vijftig zijn. Ik heb gedurende mijne onrustige loopbaan verschillende schepsels achterna gejaagd, maar nog nimmer wond mij een jacht zoozeer op dan deze vliegende menschen-jacht langs de Tbeems. Wij bleven gestadig op hen winnen. In de stilte van den nacht konden wij het stampen hunner machine vernemen. De man op den achtersteven zat nog ineen gedoken op het dek, en zijne arm en be- wogen zich alsof hij druk aan het werk was, terwijl hij telkens opkeek en met zijne oogen den afstand seheen te meten, die ons nog van hem scheide. Wij kwarnen al nader en nader. Jones schreeuwde hen toe te stoppen. Wij waren nog slechts vier boot-leugten achter hen, terwijl de treden in de laatste dagen ,/allgemeinen Unwillen" verwekt, en de standjes zelve waren begonnen, doordat Israelieten twee Roemeniers mishandelden. De Kamer vond dit antwoord blijkbaar geloof- waardig en een groote meerderheid viel de regeering bij. H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes heeft, natr men verneemt, overeenkomscig den wensch van H. M. de Koningin, bepaald dat de plechtige beeediging en inhuldiging van H. M. de Koningin, binnen de stad Amsterdam, zal plaats hebben in deNieuwe Kerk aldaaropDinsdag6September 1898. Volgens de Westminster Gazette zal de Koning van Zweden en Noorwegen, op weg naar Rome, waar hij een maand denkt te vertoeven, ook den Haag aandoen. De Koning zou in het begin van Januari uit Stockholm vertrekken en dan zijn weg nernen over Kopenhagen, den Haag, Brussel, Londen en Parijs. In Engeland zou Z. M. niet langer dan een week blijven. Bij het gisteren in de Tweede Kamer over hoofdstuk justitie voortgezet debat beloofde de Minister den heer Van Karnebeek overweging, in hoever uitbreiding van de Rijksveldwacht mogelijk was. Bij de afdeeling gevangenissen en gestichten drong de heer Travaglino aan, om de verpleegden in opvoedingsgestichten liever uit te besteden. De heer Kerdijk drong aan op uitvoering van de wet om gedetineerden desverlangd hunne straf in afzondering te doen ondergaan. De Minister verdedigde de opvoedingsgestichten, waarin de onzedelijkheid sterk is afgenomen en waarvan de resultaten gunstig zijn. Meer afzonde ring van de gevangenen zal mogelijk worden na de voorgenomen classificatie en meer celgelegenheid. Aan den heer Rethaan Macare verzekert de Minister bij suppletoire begrooting een nieuwe ge- vangenis te zullen voorstellen te Haarlem en gaarne met den Voorzitter der Staats-commissie voor het burgerlijk wetboek middelen te willen overwegen tot bespoediging van den arbeid. Het hoofdstuk justitie is aangenomen met 73 tegen 1 stem (de heer Van der Zwaag). aa beide booten met dezelfde snelheid veortvlogen. Het was zeer helder weerBarking Level lag ter rechter, en de naargeestige PIumstead Marshes ter linker zijde. Op onzen aanroep sprong de man aan den achtersteven overeind en schudde zijn gebalde vuisten tegen ons, terwijl hij met krijschende stem de ellendigste verwenschingen tegen ons uitbraakte. Hij was een forsch ge- bouwrl, krachtvol man, en toen hij zich hoog oprichtte, zag ik dat hij aan de rechterzijde een houten been had. Op het geluid van deze snijdende, woedende kreten, kwam er beweging in de ineengedoken gedaante op het dek. Ook deze richtte zich op en bleek een kleine neger-dwerg te zijn, de kleinste dien ik ooit gezien heb, met een groot misvormd hoofd, en verward kroesachtig haar. Holmes had zijn revolver reeds getrokken en ook ik nam, op het gezicht van dit wild, afschuwelijk schepsel, de mijne ter hand. Hij was in een soort donkere ulster gewikkeld, waaruit alleen zijn gelaat te voorschijn kwam; maar dat gelaat was voldoende om iemand een slapeloozen nacht te bezorgen. Nimmer heb ik zulke beestachtige, wreedaardige trekken gezien. Zijn kleine oogen gloeiden en brandden met een onheilspellend vuur en zijn dikke lippen waren omgekruld waardoor zijn lange tanden ons met dierlijke woede aangrijnsden. z/Geef vuur als hij zijn hand opheft," zei Holmes kalm. Op dit oogenblik waren wij hen tot op een bootslengte genaderd, en bijna binnen het bereik van onze prooi. Ik kan mij hen beiden nog voor den geest halen zooals zij daar stonden, de blanke met zijne beenen van elkander, voortdurend vloeken en verwenschingen uitstootende, en die menscheneter met zijn afschuwelijk gelaat op zijn lange, gele tanden knarsend. Het was gelukkig dat wij hem zoo goed in het oog hadden, want op 't onverwachtst trok hij van onder zijn ulster een kort rond stuk hout te Bij het onderzoek van de suppletoire be grooting van binnenlandsche zaken voor 1897, werd door sommige leden der Tweede Kamer andermaal aangedrongen op schrapping van het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke veeziekten. Gevraagd werd, hoeveel de maatregelen in zake van het mond- en klauwzeer het Rijk gedurende de laatste 5 jaren hebben gekostof er gegevens zijn uit welke blijkt dat deze ziekte ten gevolge van de genomen maatregelen afneemt. Men drong er op aan te onderzoeken of er niet maatregelen zouden te nemen zijn om bij het heerschen van mond- en klauwzeer het bezoek der veeartsen in het algemeen te beperken tot het noodzakelijke. Men vroeg of de gegevens waarop de voorgedragen cijfers van 35,000 en f 70,000 berusten, toch zooveel zekerheid bieden, dat een verdere suppletoire begrooting niet behoeft te worden gevreesd. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer konden sommige leden op financieele gronden zich met het wetsontwerp tot afschaffing van het uitvoerrecht van suiker in Nederl.-Indie niet vereenigen. Afschaffing van het recht zou invoe- ring van eene betere speciale belasting van suiker in gunstiger tijden zeer bezwaarlijk maken. Men achtte het beter om de heffing thans te schorsen, waarvan de noodzakelijkheid echter enkele leden, lettende op de dividenden der suikerondernemingen op Java gedurende de laatste jaren, niet inzagen. Bovendien achtte men het voorgestelde equivalent niet voldoende en wilde men de aanneming daarvan in elk geval doen voorafgaan. Zeer vele andere leden konden zich daarentegen met het voorstel van de Regeering wel vereenigen. Zij wezen op het groote verschil in de houding van den Staat, tegenover de Nederlandsche- en tegenover de lndische suikerindustrie. Het uit voerrecht werd in beginsel onbillijk geacht, om- dat 't van het bruto-gewicht geheven wordt. Sommigen achten zelfs geen equivalent noodig. Voldoende is zeker het voorgestelde en de be- doeling was bjijkbaar om de voorgenomen herziening van de in- en uitvoerrechten ter Oostkust van Sumatra en Lombok gelijktijdig met de afschaffing van het uitvoerrecht op suiker in werkiug te brengen. Die afschaffing is niet alleen billijk voorschijn, en sloeg dit tegen zijne lippen. Onze schoten knalden tegelijk. Hij draaide om zich zelf rond, hief zijn armen omhoog, en stortte zijdelings in de rivier. Ik ving nog een glimp op van zijne woedend-dreigende oogen terwijl het blanke water zich over hem sloot. Op hetzelfde oogenblik wieip de man met het houten been zich op het roer en wendde dit met een ruk om zoodat zijn boot recht op den zuidelijken oever aanliep, terwijl wij haar bijna rakelings voorbij stoven. Wij wenden ijlings den steven en volgden haar, doch zij was reeds zeer dicht bij den oever. Dit was een woeste en verlaten plek waar de maan een uitgestrekte heidevlakte bescheen. De boot stootte met een doffen slag tegen den oever, met den boeg in de lucht, terwijl het water over den achtersteven stroomde. De vluchteling sprong van boord, maar zijn houten stomp zakte onmiddelijk in den mullen zandigen heidegrond. Tevergeefs worstelde en wrong hij om los te komen, hij kon zelfs geen stap voor- of achterwaarts doen. Hij schreeuwde in machtelooze woede, en stampte als razend met zijn anderen voetmaar bij elke beweging zakte zijn stomp al dieper en dieper in de aarde weg. Toen wij onze boot hadden aangelegd, was hij zoo uitgeput dat wij alleen door hem een touw over de schouders te werpen, in staat waren hem er uit te halen, en even als een zeegedrocht bij ons aan boord te slepen. De beide Smiths, vader en zoon, zaten als verbijsterd in hun boot, en kwarnen toen hun dit gelast werd, gedwee tot ons. De Aurora zelve maakten wij weder vlot en bevestigden haar aan onzen achtersteven. Een sterke ijzeren kist van Indiaansch fabrikaat, stond op het dek. Deze had ongetwijfeld den ramp- zaligen schat der Sholtos geborgen. Er stak geen sleutel op, maar zij was buiten- gewoon zwaar, en dus brachten wij haar voor- zichtig naar onze kleine kajuit. Toen wij weder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1