Hofstede en Landerijen ,.De Volharding. VERKOOP1NG Mandelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Muziek- en Tooneelvereeniging verpachten Z E E T IJ DINGEN. Van 6 tot en met 7 Dec. Q 1 DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 9 Dec. 1.47 2.3 Vrijdag 10 2.21 2.37 Zaterdag 11 2.53 3.10 Zondag 12 3.27 3.44 Maandag 13 u 4.1 4.19 Dinsdag 14 4.38 4.58 Woensdag 15 H 5.18 5.41 onder IJzendijke en St. Kruis. de grasetting van den dijk des polders gelegen bij het Zaam- slagsche Veer, groot 86 aren 30 centiaren. het liik van den hoofd-conducteur met afgereden been liggen. Men vermoedt, dat hij van de loop- plank is gevallen. Gisterenmorgen werd zijn lqk naar zijne woning te Nijmegen vervoerd. De overledene, een oppassend en zeer flink spoorweg- beambte, laat een weduwe met nog vier jeugdige kinderen achter. De jonkman uit Leiden, die verdacht wordt op den 26en October te Leiden het kind, waarvan zijn meisje berallen was, eerst een uur tusschen kussens te hebben gelegd en het daarna met, een touw om het halsje verder te hebben geworgd, had zich eergisteren met de moeder van zijn meisje, een 54jarige werkvrouw, voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Met een niet te begrijpen bedaardheid vertelde de man de toedracht der zaak. Geld om te trouwen had hij niet, werk had hij ook met, en zoo had hij na vooraf beraamd plan met de moeder van zijn meisje, het kind vermoora en het daarna, weer met behulp van die vrouw, in een karbies met een steen gestopt en het daarna, in een sloot nabij de vliet geworpen, waar het door een jongen bij het visschen werd gevonden. Ook de vrouw die het ten doode gedoemde kind nog met eigen hand had gedoopt (de men- schen waren R. K.) bekende met een weerzinwek- kende kalmte hoe zij had ingestemd met het plan om haar kleinkind te vermoorden en zelf nog een eindje de tasch had gedragen, toen zij het samen 's avonds in het water gingen werpen. Het getuigenverhoor bevestigde hetgeen rroeger over deze treurige zaak reeds was gemeld. Welk een onverschillig, koud man de beklaagde was, blijkt o. a. hieruit dat hij met zijn patroon over diens kinderen sprekende, zeideals ik kinderen krijg, smoor ik ze. Waarom bindt ge ze niet aan elkaar en smijt ze in het Galgenwater Subst.-off. van justitie mr. van den Brandeler, die de daad van vader en grootmoeder in al hare afschuwlijkheid teekende als een voorbeeld van het treurige ego'isme, het cynisme dezer eeuw deed [uitkomen dat hier geen enkel argument ter verzachting is aan te voeren. Hier geen moeder die uit vrees voor de ontdekking harer bevalling haar kind in een oogenblik van tijdelijken waan- zin het leven ontneemtneen, hier alleen een lust van den jonkman om zich zoo spoedig moge- lijk van een last te ontdoen. Voor deze afgrijselijke daad meende Z. E. A. dat een zeer zware straf paste en hij vorderde dan ook de veroordeeling van den man tot 10 jaren en van de grootmoeder tot 5 jaren gevangenisstraf. Donkere avond Mijnheer op reis. Mevrouw bij een der kennissen op visite. Dienstmeid te bed. Ruim elf uur. Mevrouw komt thuis. Betreedt de slaapkamer. Na eenige oogenblikken bij het ledikant komende, bemerkt zij een indruk op 't hoofdkussen. Geschreeuw, geroep Daar heeft een man op gelegen 1 Ontsteld komt de meid aanvliegen. MevrouW: ,/Haal terstond de politie, er is een man in huis De meid, bevende, verschijnt weldra met een vertegenwoordiger der H. Hermandad. Bedenkelijk gevalHoofdschuddend verklaart deze, eerst hulp te moeten halen. Nummer twee en drie verschijnen. En nu wordt het huis doorzocht van vliering tot kelder, maar niets te vinden. In 't hoekje der kamer, fox-terrier, al grommende en zich verkneuterende dat heb ik eens aardigjes gedaan Slot scene. Mevrouw verlaat het huis, dienst meid ontslagen verlaat het huis. Zij brengen den nacht elders door Politie af scherm valt. Te Maastricht heeft een vader zijn zoon van 14 jaren tot straf, omdat hij een kruiwagen had stuk gereden, in een kist opgesloten. De buren, die den jongen hoorden kermen, waarschuwden de politie, welke hem uit zijne gevangenis kwam ver- lossen. Hij had van 's morgens 10 tot 's avonds 10% uur in de kist doorgebracht. Tegen den vader is proces-verbaal opgemaakt. Eergisteravond, toen te Amsterdam twee meisjes zich over de Westermarkt van de Keizers- gracht naar de Prinsengracht wilden begeven en zich op dezen weg bevonden in den hoek gevormd door de kerk en de gymnastiekschool, hoorden zij achter zich de behoedzame voetstappen van een man, die haar achternaliep. Het eene meisje keerde daarom om en zag den man een blinkend voorwerp ter lengte van omstreeks drie decimeters voor den dag halen, waarop zij hevig geschrokken tot haar vriendin riep //God, A. daar is ie." Die vreemde man uitte daarop een luiden vloek en liep op haar toe waarop de meisjes vluchtten, door hem een einc achtervolgd. Deze vlucht had plaats in de richting van de nieuwe brug bij de Raadhuisstraat, waarna de meisjes weer naar de Prinsengracht liepen, waar zij, omziende, ontdekten, dat hun vervolger verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde. In Midden- en Zuid-Italie hebben in de laatste dagen zware stormen gewoed en is ont zaglijk veel regen gevallen. Bij Napels zijn tal van schepen gestrand. Een zwaar onweder heeft in die stad en ook te Palermo en omstreken groote schade aangericht. In verschillende streken o. a. op Sardinie en bij Ancona is het spoorweg verkeer gestremd. Hoe men aan de speelbank te Monte-Carlo (Monaco) de menschen uitplundert, kan worden afgeleid uit het feit, dat de aandeelen in de maat- schappij tot exploitatie van de speelbank de zg. Casino-maatschappij met 200 frs. zijn gestegen op het bericht, dat Zijne Doorluchtigheid de vorst van Monaco, de edele Grimaldi, de concessie dier maatschappij heeft verlengd. De speelbank geeft, om er nog wat meer van te halen, eerlang een 4 leening van 20 millioen frs- uit. (Men herinnert zich, dat indertijd, toen de door- iuchtige vorst der speelbank trouwde met mejuffrouw Heine, te Parijs, werd bericht, dat de bruid ais voorwaarde voor haar jawoord had gesteld, dat de bank zou worden gesloten. En men zeide toen ook, dat de heer Grimaldi deze voorwaarde had aangenomen. Maar de voordeelen zijn zoo groot Uit St. Petersburg schrijft men Spoorweg-ongelukken zijn nog steeds aan de orde van den dag. Zaterdag werden liefst twee ongelukken gemeld, haast op een dag. Behalve de vreeselijke katastrofe op de lijn St. Petersburg Warschau, bij het station Thisjtsj, waarbij 15 menschen gedood en 22 zwaar gewond werden, liepen in een nacht van 24 November bij het station Sjarowka op de lijn CharkofNikolajef een goederen- en een personentrein op elkaar, waarbij verschillende personen zwaar verwond werden. t Locomotief- personeel van den personentrein van W arschau naar Petersburg, waaraan de schuld wordt gegeven van de ramp, is dadelijk uit den dienst ontslagen en in preventieve hechtenis gesteld. Het bestuur >-vaTi het Rijnsch-Westfaalsche kolensjndicaat heeft met den raad van toezicht een nieuwe verhooging der prijzen vastgesteld. Deze zou tegen 1 April in werking treden en 25 pfen- ninge per ton bedragen. De Belgische socialist Van Beveren is Zondag onder een grooten toeloop van belangstellenden van heinde en ver begraven. Men had te Gent bij meuschenheugenis niet zooveel menschen gezien bij een begrafenis. Het gemeentebestuur, de leden van den raad en een groot aantal afgevaardigden van vereenigingen, genootschappen, muziekkorpsen, enz. namen deel aan de plechtigheid. De burgemeester hield bij de baar een toespraak, waarin hij de groote verdiensten van den over ledene roemde en vooral ook zijn verdraagzaamheid jegens politieke tegenstanders. Anseele had ook willen sprekeumaar hij was te zeer ontroerd en stond het woord aan een ander af. Bij het graf werden vele toespraken gehouden. Er waren honderden bloemkransen als laatste hulde aan den doode. In een omnibus-bureau op den Boulevard Denain te Parijs is een vreeselijk echtelijk drama afgespeeld. Zekere Meunier kreeg daar twist met zijn vrouw, van wie hij sinds maanden ge- scheiden leefde en toen zij weigerde in de echte- lijke woning terug te keeren, schoot hij haar met een revolver dood en loste daarna twee schoten op zichzelven. Hij werd in zeer bedenkelijken toestand weggedragen. Er wordt te Parijs weer een kassiersknecht vermist een looper van het Oomptoir d'Es- compte, die voor een bedrag van 65,000 fr. wissels bij zich droeg en reeds 15,000 francs had ontvangen. De vermiste, Lumare genaamd, was een oppassend man. Men vreest, dat hij vermoord en beroofd is geworden. De rooverijen in den Kaukasus duren steeds voortroofaanslagen en gevechten met gendarmes of soldaten zijn aan de orde van den dag. Maar het gaat er soms ook wonderlijk toe, en onder de gendarmes zijn er velen, die vervolgde landslieden helpen. Onlangs meende men den beruchten roover- hoofdman Kerim zoo goed als in handen te hebben. Men had hem dicht omsingeld hij kon niet ontsnappenMaar hij ontsnapte toch. Hij was plotseling verdwenen, en men zocht hem overal te vergeefs. De roover was gevlucht in het huis van den Pristaw, die de gendarmes aanvoerde. Daar was hij door het gastrecht gevrijwaard tegen verraad, en de Pristaw was blijde, toen hij den ongenooden gast na een paar dagen veilig over de grens kon brengen. Kerim leeft nu op grooten voet in Perzie, waar hij zich generaal laat noemen. In de maand Pebruari van dit jaar huwde een zekere mijnheer L. te Gennevilliers met Hermentine Duhamel, 35 jaar oud. Na de huwelijksplechtigheid installeerde het paartje zich te Pontoise en het huishoudentje scheen uiterst gelukkig. Mijnheer L., verrukt over zijn vrouw, wenschte zich iederen dag meer geluk, haar gehuwd te hebben, toen de politie, volgens opdracht van den rechter van instructie te Pontoise, dezer dagen Hermentine Duhamel aanhield, onder aanklacht van bigamie. De slag was hard voor mijnheer L. De ongelukkige echtgenoot geloofde eerst aan een dwaling, maar hij moest weldra erkennen, dat de justitie zich niet bedrogen had. Zijn vrouw was reeds gehuwd en zelfs sedert lang Hermentine Duhamel had, ongeveer 10 jaar geleden, mijnheer D. gehuwd. De beide echtge- nooten waren van elkander afgegaan en een echt scheidingsproces was hangende. Maar ongeduldig als zij was om zich ten tweede male in het huwelijk te begeven, had Hermentine Duhamel niet geaarzeld valsche verklaringen af te eggen bij den burgemeester van Gennevilliers. Op het oogenblik zelf, dat de echtscheiding met haar eersten echtgenoot zou uitgesproken worden door de burgerlijke rechtbank, was alles ontdekt. De cominissaris van politie, belast met het onderzoek, heeft op het stadhuis van Genvilliers het dossier in beslag genomen, dat de stukken bevat van den burgerlijken stand, opgesteld volgens de valsche verklaringen van Hermentine Duhamel. Aschinger is de groote kok voor Berlijn. Hij heeft op 25 plaatsen bierhuizen, waar men bovendien allerlei spijzen kan krijgen. En nu heeft hij een centrale inrichting tegenover het Polizei- Prasidium tot stand gebracht, die de moeite van een bezichtiging waard schijnt te zijn. Gelijkvloers zijn de expeditielokalen 12 wagens met 30 paarden bespannen staan 's morgens om 8 uur en 's middags om 4 uur gereed voor die okalen om de waren in draagbare etenskisten naar de 25 bestemmingsplaatsen te voeren. Natuur- lijk is een heel leger van beambten noodig voor aet klaarmaken van de honderdduizenden porties, die vervoerd worden en voor de verdeeling daarvan over de verschillende wagens. Bij de expeditielokalen vindt men ook de berg- plaatsen voor boter en voor specerijen enz. benevens de koelkamer. In die uiterst zindelijk gehouden vertrekken, waarvan de wanden met porseleinen tegels zijn belegd, komt men o. a. te staan tegen over de mayonnaise- en saladebassins, die elk 8 centenaars kunnen bevatten. In de koelkamer worden voor dagelijksch gebruik 1000 a 1500 porties kreeft in gelei enz. bewaard. Azijn en olie worden van gelijkvloers gelegen lokalen met groote pompen naar boven gevoerd. Op de eerste verdieping vindt men de afdeeling voor verduurzaamde levensmiddelen, waarin 6000 bussen a 10 pond voor wekelijksch gebruik aan- wezig zijn (in 't afgeloopen jaar zijn alleen 82,000 bussen kreeft verbruikttoen -waren de bussen nog hier en daar in de verschillende magazijnen.) Ook is op deze verdieping de keuken, waarin 50 personen van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur bezig zijn en waarin men allerlei nieuwe vindingen aantreft, meestal van gebroeders Aschinger zelven. In een groot bassin van gepolijst graniet worden langs machinalen weg dagelijks 25 centenaars Kartoffelsalat geroerd. 30 vrouwen zijn voort- durend aan 't schillen van aardappelen, die door stoomkranen uit den kelder en in den reusachtigen kookketel worden gebracht. De grootste bezienswaardigheid der keuken schijnt de gas-braadoven te zijn, waarop 60 ganzen ge- lijktijdig kunnen worden gebraden. Een eierkoker, die daar in de buurt staat, kan 942 eieren tegelijk koken. Voorts is er ook een slachterij, waarin dagelijks 80 a 100 centenaars vleesch worden verwerkt. Een automatisch weegtoestel is voortdurend in de weer met zijn 9 messen, om het vleesch op 't gewenschte gewicht te brengen. In de vier rookkamers worden per uur 4000 paren worst gerookt en in den worstketel kunnen 10 centenaar worst worden gekookt. Ook is er een eigen wasscherij, een eigen bakkerij enz. Om nog een laatste staaltje van den ontzaglijken omvang dezer zaak te geven, zij vermeldt, dat in de messenkamer dagelijks 40,000 messen en vorken worden gereinigd. Deze merkwaardige inrichting is tegen een klein entree voor het publiek te zien. Wie dus in 't vervolg naar Berlijn gaat, mag voorloopig wel, wat Baedekers reisgids betreft, //buiten zijn boekje gaan." HERBESTEDINGEN. Op Yrijdag 17 December 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, van 1. Het onderhoud van de Rijks zeeweringen en havenwerken te Vlissingen, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Raming per jaar 8750). 2. Het onderhoud gedurende 1898, 1899 en 1900 van de havenwerken te Breskens, provincie Zeeland. (Raming f 6500 per jaar). VLAG. NAAM. Van en naar. Lading. 6 Eng. s.s. Eng. 8.8. Eng. s.s. Noor. brik Noor. bark Noor. s.s. Deens. s.e. Eng. s.s. idem Voor Ter Keuzen Bittern I 2493 I Liverpool Von Ter I'eiizem Bittern I 2493 I Antwerpen Voor (went: Aire I 1763 I Goole Van (went i G rims tad idem Blyth Methil Thulo Specula Actie Erik Spindrift Ous# 860 825 1594 3792 2003 2158 Londen Goole stukg. itukg. stnkg. ballast idem idem ledig stukg. idem Van 6 tot en met 7 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 11 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschut; door de Westsl. 3 op-en 2 afgeschut, Hulst, 6 Dec. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 9,60 a f Rogge 6,50 a Wintergerst /8,10 a Zomergorst f a fHaver 5,80 a f Erwten 6,60 a Paardenboonen 6,60 a f Duivenboonen f 7,70 a jf Witteboonen f a fBruineboonea f 7,50 a fBoekweit f Lijnzaad 8,50 Aardappels f 2,75 Koolzaad per zak ran 106 liters f Boter per kilo 0,85 a Eieren per 26 stuks f 1,20 a f Er waren ter markt te koop gesteld32 stuks hoornvee, 24 yarkens. Verkocht 18 stuks hoornvee, 14 varkens. Op Vrijdag 10 December a. s. hopen onze ge- iefde ouders JAN MEEUSEN EN JOHANNA BOUTENS, hunne 30jarige echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen Breskens Dec. 1897. Aanstaande Zaterdag den 11 dezer hoopt door Gods goedheid onze geliefde vader, behuwd-, groot en overgrootvader JOHAN MARCUS RAUTZ, oud-strijder 18301831, in het Evang. Luth. weeshuis te 's Gravenhage, zijn 95sten geboorte- dag te herdenken. Namens de familie, ,T J G. DE ZEEUW. ler Neuzen. E j DE ZEEUW—Bautz. J. C. BAUTZ. J. BAUTZKramer. 's Gravenhage. Tengevolge het St. Nicolaasfeest, zal de le UITVOERING plaats hebben op Donderdag 9 Dec. a. Allen die nog lid wenschen te worden kunnen zich aanmelden bij den secretaris T. VAN BORSSUM WAALKES. VAN EEN Notaris Zylstra, te IJzendijke, zal ten ver- zoeke van het Administratiekantoor aldaar qq., finaal verkoopen Maandag 20 December 1897, des voormiddags 11% uur, bij J. B. v. Acker, te IJzendijke in de gemeenten IJzendijke en St. Kruis, groot 55,06,64 h. a. 1NGESTELD koop 1 8700, 2 4300, 3 7000, 4 f 7200, 5 4400, 6 4200, 7, 8, 9 en 10 samen f 13,300, 11 4600, 12 f 1700, samen f 55,400. Het Bestuur van den AAN- EN GENDERDIJKEPOLDER zal, in het logement van den heer G. de Visser te Zaamslag, op Maandag 20 December 1897, namiddag 2 uur, in het openbaar voor den tijd van ZEVEN JAREN, ingaande 1 Januari 1898: De voorwaarden liggen tot en met het oogenblik der verpachting ter lezing ten kantore van den Wd Ontvanger-Griffier des polders. Zaamslag, 6 December 1897. Het Bsstuur van voornoemden polder, A. NIJSSEN, Dijkgraaf. P. J. WORTMAN, Wd Ontv.-Griff.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3