Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 8 December 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. heid den naam dier societeit in hooge mate ge- compromiteerd. Gebruik makende van de gelegenheid, die daartoe gegeven wordt door de bepaling, dat een candidaat- lid 4/5 van de uitgebrachte stemmen vodr moet hebben, deballoteerden zij niettegenstaande een buitengewoon groot aantal leden opkwamen, om dat kabaal te doen mislukken een lid der Tweede Kamer van de partijgroep Kerdijk c. s. En wat het ergerlijke van dat feit zoo mogelijk nog verhoogt, is dat oud-liberale Kamerleden rond- liepen om tegen den candidaat te werken. Dat, wie zoo -ids doet, niet den getroffene, maar zichzelven veruedert, schijnt den heeren te zijn ontgaan. Dat zij de bijne algemeene verontwaardiging hebben opgewekt, kunnen wij hun echter verzekeren. Uit Kotaradja meldt mep aan de //Deli Courant" Heden (21 October) kwam bier telefoonbericht, dat 2 compagn. inf. van Indrapoeri van nacht waren uitgerukt om een huis te omsingelen, waarin vijandeu zouden zijn. Het gelukte den waarn. controleur, le luit. Boon, met een detachement het huis te omsingelen, zonder door de Atjehers bemerkt te zijn. Eenige salvo's deden 8 vijanden vallen. terwijl een 10-tal wist te ontkomenbij de ingestelde vervolging waarbij luit. Boon en luit. Baudoin onder de voorsten waren, werden er nog 4 neer- geschoten, terwijl bij den terugtocht nog I in hinderlaag vieleenige Beaumontgeweren, klewangs en lansen werden buitgemaakt, terwijl van onze zijde geen enkel man sneuvelde of gewond raakte, zoodat wij op succes konden bogen. Selimoen zal spoedig bezet worden. En bij een later schrijven Op den 25 October is Selimoen bezet door twee compagnien van het 12de bataljon uit Kota radja, eene compagnie van het 7de bataljon van Gleieng en eene niet bespannen sectie artillerie. Overste Krul van Gleieng gaat mede om het bivak in te richten, dat uit een kampement zal bestaan van 1 ij lelijke materialencavalerie en artillerie-paarden komen als alles klaar is. In de memorie van antwoord van den Minister van waterstaat op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over zijne begrooting wordt o. m. gezegd dat, waar tengevolge van de verbeteringswerkes aan het kanaal GentTer Neuzen door aangren- zende gemeenten schade of ongerief mocht worden ondervonden, daaraan zal worden te gemoet gekomen. Aanhangig is een nader overleg over het plan tot indijking van schorren in den Brakman. Een geheel nieuw type van Nederlandsche post- zegels is in bewerking, waarbij wellicht type kleuren zullen worden aangenomen voor de brieven naar het buitenland. De mogelijkheid van bestelling van aangeteekende brieven wordt overwogen. Verhooging van de gewichtsgrens voor een enkel- voudigen brief wordt onnoodig en bezwaarlijk ge- acht. Aan verhooging van het bestelporto op Zondag zijn overwegende bezwaren verbonden. Voor verhooging van jaarwedden der postboden was reeds 30,000 uitgetrokken. Op hunne lotsverbetering is de Minister bedacht. Dit zelfde geldt van de brievengaarders. Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, beroepen te Cortgene, heeft ook een beroep ontvangen naar die gemeente te Oost- en West-Souburg. ILL™mjiiii" iiimiMHai nu begeven, waar zij ongetwijfeld reeds passage naar Amerika of de Kolonien genomen hadden. //Maar de boot? Die konden zij toch niet medegenomen hebben naar hun logies." ,/Juist. Ik redeneerde dat de boot, niettegen staande hare onzichtbaarheid, niet zeer ver af kon zijn. Toen stelde ik mij in mijne verbeelding in de plaats van Small, en beschouwde de zaak van zijn standpunt en met zijn gegevens. Ilij zou, waarschijnlijk overwegen dat wauneer hij de boot terug zou zenden, of haar op een of andere werf zou brengen, eene vervolging gemakkelijk zoude maken, indien de politie hem op het spoor mocht komen. Op welke wijze kon hij de boot dan verbergen en haar evenwel zoodra hij haar noodig mocht hebben, ter zijner beschikking hebben Ik peinsde er over, wat ik doen zoude, als ik in zijne schoenen zou staan en kon daarvoor slechts een uitweg vinden. Ik zou de boot bij een scheepstimmerman brengen, met de opdracht er een kleine verandering in aan te brengen. Daar zou zij dan op de werf feitelijk verborgen zijn, terwijl ik haar den volgenden nacht of wanneer ik wilde ter mijner beschikking zou hebben." „Dat schijnt eenvoudig genoeg." ,/Juist zulke kleinigheden worden het meest uit het oog verloren. Ik besloot evenwel volgens dit idee te handelen. Ik stak mij onmiddellijk in dit zeemanskleed en informeerde op al de werven langs de rivier. Op vijftien kwam ik tevergeefs maar op de zestiende, die van Jacobson, vernam ik dat de Aurora voor twee dagen geleden daar was gebracht door een man met een houten been, met een onbeduidende bestelling betreffende het roer. //Er mankeert niets aan het roer," zeide de meesterknecht, »daar ligt ze, met die roode -Jrepen." Wie denkt ge dat juist op dat oogen- Naar we vernemen heeft de heer D. E. j Wolfert alhier de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aangenomen. Door Burg, en Weth. dezer gemeente werd gister alhier aanbesteed het schoonhouden, ver- warmen en verlichten der openbare scholen (A, B en C) in de kom en D op Sluiskil, gedurende 1898. Daarvoor waren biljetten ingekomen van School A. E. van Driessen, schoonhouden 93, verwarmen f 3, verlichten /"1,50; J. C. Verheijke, schoonhouden 90, verwarmen 2,60, ver lichten f 1,30. School B. M. de Groot (wed. Willemsen) schoonhouden 100, verwarmen 3, verlichten 1,50. School C. A. Leijs Sz., schoonhouden f 85, verwarmen f 2,50, verlichten f 1. School D. A. Brakman, schoonhouden 113, verwarmen f 2,49, verlichten f 1,45 M. Scheele, schoonhouden 99, verwarmen 2,69, ver lichten f 1,45. Het schoonhouden berekend per jaar, het ver warmen en velichten per uur. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Het detachement van het 2de bat. 3d8 reg. inf. uit Middelburg, te Ter Neuzen gedetacheerd onder bevel van den 26n luit. W. J. van Hattum, wordt uit. Dec. afgelost door een detachement van het 4de bat. 3d8 reg. inf. uit Ylisssingen, onder bevel van den 2tn luit. J. C. Regenliardt. Naar gemeld wordt zijn Maandag de werk- lieden, meest bewoners van de Nieuwesluis, gemeente Breskens, die werkzaam waren aan't kanaal BruggeZeehaven, door de Belgische werklieden verjaagd. Voldoende politiemacht ter bescherming was niet aanwezig. Hoek. Voor de betrekking van gemeente- secretaris hebben zich tien sollicitanten aangemeld. Sas van Gent, 7 Dec. Op de veemarkt van heden werden aangevoerd 30 stieren, 48 ossen, 73 koeien en vaarzen en 17 schapen, samen 168 beesten, die alien op 10 schapen na vlug ver- kocht werden. De markt ondergir.g geene veran dering. 's Gravenhage, 8 Dec. Tweede Kamer. De Minister van justitie verklaarde in zake gebroeders Hoogerhuis dat de aanklacht van meineed tegen den hoofdgetuige rechterlijk onderzocht wordt, zoodat verdere beschouwingen onnoodig ziin. In zake de uitzetting van Biller en Kronauer is geen enkele buitenlandsche mogendheid betrokken, deze is geschied wegens onvoldoende bestaansmiddelen en nadat gebleken was dat Biller in Pruisen ge- vangen gezeten had wegens deelneming aan een vereeniging die onbeperkte gehoorzaamheid aan haar chefs eischte, wat ongetwijfeld gevaarlijk is. Asylrecht voor politieke misdagers of vervolgden om Godsdienstwil zal de Minister in Nederland handhaven, maar sterk tegengaan de overstrooming van arme vreemdelingen en zulks ten bate van Nederlandsche arbeiders. Herziening van de wet op strafvordering is aanstaandenotarissen-examens zullen tijdelijk geschorst en de algemeene eischen verscherpt worden. Hij bestreed sterk de wederinvoering der doodstraf. De heer Troelstra heeft zijn motie ingetrokken. De heer Van der Zwaag stelde eene motie voor tot afkeuring van de handelwijze der autoriteiten inzake uitzetting der vreemdelingen. Deze werd verworpen met 72 tegen 3 stemmen. blik op de werf kwam Marc. Smith, de vermiste eigenaarHij was buitengewoon beschonken. Het spreekt van zelve dat ik hem niet gekend zoude hebben, maar hij schreeuwde zelf zijn naam en dien van Jijn boot. ,/Ik heb haar van avond om acht uur noodig," riep hij ,/precies om acht uur, denk erom want ik heb twee heeren die niet zouden willen wachten." Zij hadden hem blijkbaar goed betaald, want hij was zeer vrijgevig en wierp een groot aantal shillings onder de werklieden. Ik volgde hem op eenigen afstand, doch hij verdween in een wijnhuis daarom keerde ik naar de werf terug en toevallig een mijner jongens onderweg ontmoetende plaatste ik hem als schildwacht tegenover de boot. Als zij afvaren, moet hij aan den waterkant staan, en oris met zijn zakdoek toewuiven. Wij zullen stroom- afwaarts aanleggen, en het moet al zeer vreemd loopen als wij de mannen, den schat en al niet in handen krijgen." ,/Of zij de rechte lui zijn of niet, ge hebt het netjes overlegd, zei Jones, ,/maar als ik de zaak in handen had, zou ik een sterke politie-macht op Jacobson's werf hebben, en hen bij hunne aankomst aldaar gevangen nemen." ,/Wat nimmer gebeurd zou zijn. Deze Small is, zooals ik zeide, een zeer geslepen kerel. Hij zal zeker een spion vooruit zenden en als er iets verdachts op de werf mocht zijn, wel een reden voor uitstel bedenken." //Maar gij zoudt Marc. Smith in het oog hebben kunnen houdeD, en op deze wijze hun schuilplaats ontdekt hebben," zeide ik. ,/In dat geval zou ik mijn dag verspild hebben. Ik denk dat het honderd tegen den is, dat Smith weet waar zij wonen. W aartoe zou hij vragen doen, zoolang hij drinken kan en goed betaald wordt? Zij laten hem weten wat hij doen moet. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. v. L., oud 21 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. S., oud 20 j., werkman te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. W. W., oud 22 j., landbouwersknecht te Axel, i* wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. In Eriesland, waar de tongblaar onder het rundvee geweken is, komt nu die ziekte veelvuldig voor bij menschen, en wel zoo hevig, dat genees- kundige hulp moet worden ingeroepen. Bij som- migen zijn tong en gehemelte zoo gezwollen, dat de patienten niets kunnen doorkrijgen. Reeds sedert eenigen tijd gaan vele inwoners van Aalten werken op verschillende fabrieken te Bocholt. En dat daar flink betaald wordt, bewijst wel dit, dat die toeloop steeds grooter wordt en zich zelfs geheele families aldaar hebben gevestigd, ten spijt van hooge huurprijzen en dure eetwaren. Ajs bewijs voor de vischrijkheid van de Vecht hoorden wij dezer dagen het volgende aanvoeren. Dinsdag werden met de zegen tusschen Breukelen en Nieu- wersluis, in drie trekken gevangen101 snoeken, 194 baarzen, pi. m. 150 vorens en brasems. Daar het gentleman-visschers waren, spreekt het van zelf, dat al de visschen onder de maat weder werden losgelaten. Dat zulk een vangst niet ougaarne door de inwoners van Breukelen gezien wordt, laat zich licht begrijpen, daar vele huisgezinnen dien dag door de edele visschers bedacht werden. In de afgeloopen maand zijn langs het grens- station Rozendaal 8040 stuks vee uit Nederland naar Belgie verzonden ter waarde van f 740,000, uitsluitend slachtvee. De eau de colognefabriek van den heer Joh. Thomassen te Amsterdam is uitgebrand. Vijf brandspuiten beperkten den brand tot het benedeDgedeelte van het perceel. De oorzaak is onbekend. De eigenaar was afwezig. Vrijdag is te Havelte de SOjarige boerenzoon J. Reinders in een put gevallen en daarin ver- dronken. De ongelukkige zou anders met Mei a. s. getrouwd zijn. Een treurig ongeluk viel voor ten huize van den landbouwer B. S. te Vriezenveen. Een jongentje van 7 maanden zat in een kin- derwagen vlak bij het vuur te spelen. Een paar iets oudere kinderen, die bij het wagentje stonden, hadden het ongeluk het wagentje omver te gooien, waardoor het kleine kind in het vuur viel. Toen de moeder, die op de deel was, kwam toeloopen, was het kind reeds deerlijk verbrand en is aan de gevolgen overleden. Te Venloo is een schipper die 13 weken met zijn vaartuig in de Maas moest blijven liggen, wegens laag water, thans eindelijk kunnen ver- trekken. Ter gelegenheid van het Sint-Nico- laasfeest te Utrecht heeft de Sinterklaas-commissie aan 11000 kinderen van openbare scholen gebak uitgedeeld. Het is dit jaar de 328 maal, dat de commissie deze taak vervult, natuurlijk in steeds breeder wordenden kring. De bekende oogarts, hertog Karl Theodor van Beieren, heeft deze week in zijn kliniek te Munchen voor den 30008ten keer de staaroperatie verricht. Mejuffrouw Chenot, een honderdjarige, die bij gelegenheid van het presidential bezoek aan Marseille aan Felix Faure werd voorgesteld, heeft dezer dagen haar 107den Neen, ik heb de zaak van alle zijden beschouwd, en deze weg is de beste." Terwijl dit gesprek gevoerd werd, waren wij de de groote menigte bruggen, die de Theems over- spannen, doorgevaren. Toen wij de City passeerden vergulden de stralen der ondergaande zon het kruis op den top van den St. Paul, en nog voor wij den Tower bereikten was de schemering ingevallen. //Dat is Jacobson's werf," zei Holmes op een woud van masten wijzendeKruis hier lang- zaam op en neer achter deze lichters." Hij nam een paar nachtglazen uit zijn zak en staarde eenigen tijd naar den horizon //Ik zie mijn schildwacht op zijn post," vervolgde hij //doch geen bewijs van een zakdoek." z/Indien wij eens een kort eind stroom-afwaarts voeren en aanlegden om hem op te wachten vroeg Jones gejaagd. Wij waren thans alien opgewonden, tot zelfs de politie-beambten en stokers, die slechts een vaag idee hadden van hetgeen er moest gebeuren. wWij mogen niets als zeker aannemen," ant- woordde Holmes //het is gewis tien tegen &n, dat zij stroom-afwaarts gaan, maar zeker kunnen wij dit niet zeggen. Van hier kunnen wij den toegang tot de werf zien, terwijl men ons van daar niet kan waarnemen. Het zal een heldere avond en volop licht zijn. Wij moeten dus blijven waar wij zijn. Zie hoe de lieden ginds in den schijn van het gaslieht dooreen krioelen." z/Zij komen van hun werk op de werf. Plotseling riep Holmes, overeindspringend Zie ik daar geen zakdoek Ik zie ginder iets wits fladderen ,/Ja," zei ik //het is uw knaap. Ik zie hem duidelijk." ,/En da&r is de Aurora," vervolgde Holmes ,/en zij loopt als de duivelFull-speed, machinist verjaardag gevierd. De oude vrouw verricht nog met den opgewektsten ljver haar werkzaamheden in een dagbladkiosk te Marseille. Naar luid van een bericht uit Oldenburg, is de gemeente Klein-Warastorf gedeeltelijk door brand vernield. Drie en veertig woonhuizen liggen in asch en een oude vrouw is met twee kinderen levend verbrand. Er zijn naar Cuba jn het geheel 200,000 man versterkiugen afgezonden. Volgens de Impartial waren daarvan bij de laatste wapenschouwing nog maar 53030 man over Oorlog en ziekte hebben 150,000 man weggenomen. In den Wilhelminapolder werd bij het jagen een witte haas geschoten, iets wat wel niet dikwijls zal voorkomen. Aan boord van het stoomschip //St. Andrews" aan de Handelskade te Dordrecht, is Maandagochtend een matroos, die het blok van den laadboom smeerde, in het ruim gevallen. Daar de stoomboot bijna ledig was, deed hij een val van ongeveer 70 voet. Hij was dadelijk dood. De 19jarige G. M. te Bergen op Zoom, viel in de zoutziederij van den heer Kok in een ketel met kokende pekel, en is na een paar dagen van vreeselijk lijden in het gasthuis overleden. In het rijksopvoedingsgesticht De Kruisberg te Doetinchein ontstond Zondagochtend in de touwbaan een begin van brand, die door het personeel met eigen brandspuit gebluscht werd. Men vermoedt dat een der jongens, die in het bezit was van lucifers, de touwbaan in brand heeft gestoken. Te Rheden is Zaterdagavond ingebroken in de woning van den aldaar wonendeu diacones, tijdens deze afwezig was. Door het uitsnijden eener ruit heeft men zich toegang tot de woning weten te verschaffen en aldaar een kastje open- gebroken, waaruit ongeveer 30 is gestolen. Een in de keuken hangende armenbus had men eveneens geledigd. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. De heer B., winkelier aan de Lijnmarkt te Utrecht, betrapte Zaterdagmiddag een juffertje, dat bij hem in den winkel was, op diefstal van een portemonnaie en andere voorwerpen. Hoewel zij aanvankelijk alle schuld ontkende, was zij ten slotte toch genoodzaakt de ontvreemde voorwerpen voor den dag te brengen, waarna men haar liet gaan. Bij nader onderzoek kwam men echter tot de ontdekking, dat er nog meer voorwerpen en sieraden werden vermist, zoodat men besloot de politie met het gebeurde in kennis te stellen. Het gevolg hiervan was, dat de juffrouw kort daarna in hechtenis werd genomen en dat de politie tevens een aantal nieuwe portemonnaie's, lederen naai- etui's, broches, enz., die nog in haar bezit werden bevonden, in beslag nam. Een bejaard man te Amersfoort, die aan rheumatiek leed en zich bij het gure weder in een wollen deken had gewikkeld, rookte zijn pijpje. Zonder dat hij het merkte, vielen eenige vonken op de deken, die weldra in brand stond. De man bekwam ernstige brandwonden en zijn toestand is niet zonder gevaar. Toen de heer Verbruggen te Grathem (Lim- burg) zich onlangs 's avonds aan een boschrand had verdekt om eenige konijnen te verschalken, bemerkte hij hoe een vos, nauwelijks 50 pas van hem verwijderd, op een veldhek klauterde en zich daarna languit daarop neerstrekte. Nieuwsgierig naar de dingen die komen zouden, bedwong hij zijn lust om den roover het genadeschot te geven, zoodat hij zich verscholen hield, zelfs nauwelijks acht gevende op het vele wild, dat zich allengs uit de bosschen vertoonde. Een haas trok echter zijn bizondere aandacht, wijl dit argelooze dier reeds meermalen tot zeer nabij het hek was geko men, zonder dat reintje evenwel in 't rninst deze aanwezigheid te bespeuren scheen. Op eens echter, en wel na circa i uur bewegingloos te hebben gelegen, maakt de vos een vervaarlijken sprong naar den rustig daarheen grazenden haas er volgt een jammerkreeteen knal en zoowel roover als buit rolden over elkander heen, gezamenlijk door hetzelfde schot getroffen. Eergisteravond met den laatsten t.reiu van Kleef naar Nijmegen is een treuiig ongeluk ge beurd. Toen de trein aan de hajte Donsbruggen stilhield, miste de conducteur met het seiu tot doorstoomen geven, het contra-sein van den hoofd- conducteur, die bij nader onderzoek niet meer in den trein aanwezig was. De trein moest door stoomen, doch den blokwachter werd opgedragen de lijn langs te gaan ter opsporing van den vermiste. Bij de halte Thiergarten onder Kleef vond men - "i_ tI IB I 'I MjLi Zet gindsche boot met dat gele licht achterna. Bij den hemel, ik zal het mij nimmer vergeven als zij ons te vlug af is." Zij was ongemerkt de inham van de werf uitgevaren en maalde met halve kracht achteruit zoodat zij, alvorens wij haar gewaar werden, gedraaid had en Full-speed liep. En nu vloog zij stroomafwaarts, dicht langs de kust in vliegende vaart voorwaarts. Jones keek haar met bezorgd gelaat na, en schudde zijn hoofd /Zij is zeer snel," zeide hij //ik betwijfel het of wij haar wel zullen kunnen inhalen." „Wij moeten haar inhalen I" riep Homes tanden- knarsend „Werp de ovens vol, stokers 1 Laat haar doen al wat zij kan Al moet de boot verbranden, wij moeten hen hebben (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2