Gemengde berichten. Telegrafische berichten. (VI. Crt.) Gemeenteraad van Zaamslag. De Eng. schoener Vixen, van Pintowan met pijpaarde voor deze haven bestemd, is Maandag op de Caloot gestrand en zit daar nog. Het schip schijnt geen averij te hebben bekomen, het maakt althans geen water. Heden werd alhierin het //Hotel de Commerce", ten overstaan van den nolaris P. Dregmans te Axel, ten verzoeke van den heer P. J. Th. Bruggeman te Ter Neuzen, geveild een woonhuis, verdere gebouwen en aanhoorigheden en het recht van gebruik op den grond, eigendom van den staat (departement van oorlog), alles op het Zand- plein te Ter Neuzeu, groot 2 aren 21 centiaren. Het huis werd op f 3300 opgehouden en zal herveild worden. Philippine. ivDoor den hevigen storm van Maandag jl. bereikte het water eene zeldzame hoogte, zoodat er van de vloedbalken gebruik moest gemaakt worden. Tot ongeveer half zes rees het waler, toen het opeens in een paar minuten ongeveer een decimeter daalde, waaruit de sehippers eene doorbraak constateerde. Behalve enkele daken en schoorsteenen die het dezen keer moesten ontgelden, moet er in de inlage bij den zoo genaamden Koninginnepolder een nog geheel nieuw huis van den landbouwer Buijze aldaar zijn omvergewaaid. Nadere bijzonderheden ontbreken. Een later bericht d. d. 30 Nov. meldt: Wat Maandagavond vermoed werd is heden be- waarheid. Het water is over de inlage bij den Koninginnepolder gislagen, zoodat de landbouwer August Claeijs aldaar met zijn vee is moeten vluchten over den dijk naar de hofstede van Daelman in den Clarapolder. Ook is in den dijk tusschen de Boekhoutsche haven en de Isabellasluis eene groote scheur ont- staau van ongeveer 50 Meters lengte, waardoor een deel van den kruin des dijks in den watergang is afgezakt. Het water echter kwam terecht in de Isabellawatering, zoodat slechts weinig land is ondergevloeid. Aan de Isabellasluis zijn twee gaten in den kruin van den dijk geslagen. Sits van Gent. Door de Ned. Herv. gemeente alhier is voor de tweede maal tot predikant be- roepen Ds. J. Domela Nieuwenhuis te Ostende. Sas van Gent, 30 Nov. De veemarkt van heden was minder bezet, dan de vorige week. Aangevoerd werden 11 stieren, 45 ossen, 74 koeien en vaarzen en 20 schapen, samen 150 beesten. Wegens het geringe aantal, was al het vee spoedig verkocht aan hooge prijzen. Daar de grasbeesten niet gemakkelijk meer te koopen zijn, zal de aanvoer nog een week of drie slap zijn, alsdan zal de opkoop van stalbeesten beginnen en verwacht men grootere aanvoer. Nienwvliet. Van wege de Ned. Herv. gemeente alhier, is een beroep uitgebracht op den heer H. van Essen, cand. te Zierikzee. 's Gravenhage, 1 Dec. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting werd door de heeren A. van Dedem en Travaglino aangedrongen op verbetering van het muntwezen. De heer Nolens wilde medegaan met de politiek der regeering van sociale rechtvaaidigheid op grondslag van de Encycliek en drong aan op arbeiderspeusioneering. De heer V. d. Loeff wilde regeling der admini- stratieve rechtspraak. De heer Van Kol dankte den heer Nolens voor diens erkennnig van de noodzakelijkheid van sociale rechtvaardigheid en hoopte dat hij en de Kamer woorden in woorden zou omzetten ten bate van de arbeiders, van de onterfden en ter bestrijding van het bezit en het kapitaal. Door den heer Van Karuebeek werd aange- spoord tot gemaligheid in de oplossing der sociale kwestien en bestreed de stellingen van den heer Troelstra en de strekking van de rede des heeren Nolens. De heer Staalman verheugde zich in het optreden der socialisteu omdat dit prikkelde Gods woord voorop te stellen naast hen zal hij strijden voor het volk. Van de Regeering verwacht hij niet veel. De heer Kuijper hield een uitvoerige rede om aan te toonen het gemis van homogeniteit van het kabinet in eigen boezem, blijkens het karakter, oorsprong en vroegere geschriften. De heer Harte betoogde dat de socialisten en liberalen niet de meerderheid van het land ver- tegenwoordigen en de regeering op alle partijen moet letten. De burgemeester van Scherpenisse ontving j.l. Zaterdag van de Koningin-Regentes eene gift van 30 ten behoeve van een bijna blinden jongen, voor den aankoop van eene nieuwe handkar, om daarmede melk te venten. Gedurende den storm ondervonden de stoom- schepeu der Stoomvaart-Mu. //Zeeland" eene niet onbelangrijke vertraging. De nachtboot ,/Koningin Wilhelmina," die Zondagavond van Vlissingen vertrok, werd eergistermiddag te 121/* uur gezien door het stoomschip //Duitschland," dat eergister- avond om 7 uurte Vlissingen arriveerde om 2 uur des middags arriveerde de Wilhelmina" aan de Pier. Passagiers, mail en bagage konden niet naar Louden vervoerd worden, doordat eene doorbraak van een dijk plaats heeft gehad, waardoor een ge- deelte van den Spoorweg van de Londen-, Chatham- en Dover-Spoorweg-Mti. onder water staat, zoodat ze per sleepboot naar Chatham moesten vervoerd worden. Gisterenmorgen kwam die nachtboot zonder pas sagiers en mail te Vlissingen aan. Het eergisterenmorgen uitgegane stoomschip z/Prinses Marie," kwam eerst des avonds half 12 te Queenboro aan. Naar men meldt zal de dienst voorloopig van Dover in plaats van Queenboro geschieden. Door den storm werd Maandag over een lengte van 70 M. weggerukt het gegalvaniseerd ijzeren dak van de machinegalerij op de werf van de Kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen. De platen kwamen voor een deel terecht in de Marinehaven en op de werfde werklieden waren gelukkig op dat oogenblik afwezig. De schade wordt op ruim f 10,000 geschat. Te Rotterdam zijn eergisteren door het hooge water vele kelderverdiepingen ingeloopen. Te 's Gravenhage vertoonde het marktplein een chaos van omvergeworpen kraampjes en goederen, die door den wind overal verspreid werden. Te Schie dam liepen velen straten onder. Een schoorsteen- pijp te Haarlem werd door den bliksen getroffen, waardoor veel schade werd aangericht. De locaaltrein 77 AmsterdamHaarlem moest een half uur stoppen om den wegtebevrijdenvan telegraafdraden, die door den sterken wind en het uitwijken van een der palen over de spoorbaan hingen. Een drietal huizen in aanbouw te Amsterdam werden door den storm zeer beschadigd. Vermoedelijk omdat door den wind de spoorbrug was dichtgewaaid en de lichten van de brug het sein van veiligheid aangaven, voer de stoomboot Maarssen tegen de brug en bekwam belangrijke schade aan den steven. Te Scheveningen zijn nog ongeveer 300 schuiten in zee, zoodat er in het dorp groote ongerustheid heerscht. Te Leiden zijn een boom en een tuinmuurom- gevallen, waaronder een juist daar passeerende dienstmeid bedolven werd. Zij werd er bewusteloos van onder gehaald en moest naar het Academisch- Ziekenhuis overgebracht worden. Op andere plaatsen vloeiden polders onder. Te Dordrecht had men ook veel schade van den hoogen waterstand. Heele straten waren van het verkeer afgesneden. Het eiland Marken liep ge heel onder. Te Herwen waaide een huis in, doch zonder iemand letsel te veroorzaken. De bliksem sloeg te Apeldoorn in het Doorgangshuis, een gesticht voor verwaarloosden. De schoorsteen werd van 't dak geslagen en onder de verpleegden heerschte groote ontsteltenis. Niemand werd echter gedeerd. Te Scherpenisse kwam het water zoo hoog op, dat de handelaar V. geen tijd had zijn vee in veiligheid te brengen. 194 schapen zijn daardoor verdronken. De schade bedraagt ruim 2000. Te Kampen werden twee woonwagens, toe- behoorende aan twee muzikanten en staande aan den Zwolschen weg bij de steenfabriek van den heer Van Hasselt onder IJselmuiden, door den hevigen wind opgenomen en met de tien bewoners in een sloot gewaaid. Twee kinderen hebben zich door het omvallen van een kachel gebrand. De wagens werden vernield. De arme bewoners hebben met hun zes kinderen bij een paar mensch- lievende buren een schuilplaats gevonden. Maandagnamiddag werden een drietal metselaars werkzaam aan een in aanbouw zijnd, geheel afgezonderd staand huis te Rotterdam, opmerkzaain op eenig gekraak. Het huis was reeds tot de tweede verdieping opgetrokken en men zou juist beginnen met de kap er op te zetten. Het gekraak hield aan en ijlings vluchtten de lieden, hetgeen hun behoud was, want eens- klaps weken de binten en stortte het huis in, met stukken der muren in cluis. Slechts een der metselaars bekwam een lichte hoofdwonde door een vallenden steen veroorzaaktde beide anderen kwamen met den schrik vrij. Vermoedelijk was een windhoos de oorzaak van het onheil. Te Middelburg is onder den naam //De reeele handel" eene vereeniging gesticht, waartoe reeds een 24tal winkeliers zijn toegetreden, wier streven het is te strijden tegen de kunstgrepen van enkele handelaars, die hunne waren aan den man trachten te brengen door het uitloven van bons en prijzen en meer andere trues, die aan de realiteit van den handel schaden en den degelijkeu winkelier benadeelen. Men meldt uit Veere aan de N. R. Ct. Hoe gevaarlijk de passage over de sluisdeuren bij avond of nacht blijft, in weerwil der waakzaam- heid van het personeel, is thans weer gebleken. Toen Zaterdagavond, terwijl het reeds donker was een achttienjarige jongeling, Abraham Brouwer, van het veld huiswaarts keerde, stortte hij bij het passeeren der sluis in de dieptehij had niet opgemerkt dat de deuren, welke hij wilde overgaan, open stonden. Op zijn hulpgeroep kwam al spoedig een nabijliggende schipper, Daane van Tholen, toeschieten, die met hulp van eenige anderen den jongen nog levend uit de kolk ophaalde. Minder gelukkig is waarschijnlijk het lot ran een Arnemuidschen visscher, Salomon van Eene- naam. Voor acht dagen liep deze hier des avonds beschonken rond. Na dien avond heeft men niets meer van hem vernomen. In de sluis is echter een pet opgevischt, welke door de familie wordt gehouden voor die van den vermiste. Algemeen vreest men daarom, dat deze op zijn tocht onop" gemerkt te water geraakt en verdronken is. Door de marechaussees te Dokkum is proces- verbaal opgemaakt tegen den 62jarigen M. Prins, wonende te Leeuwarden, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde aldaar en in den omtrek. De man gaf recepten uit tegen rheumatiek en maagaandoeningen, waarvoor hij zich goed liet betalen. Zondagavond werd door de tram Velzen Haarlem bij Sandpoort een hondenkar aangereden. De bestuurder daarvan, die het gevaar zag aan- komen en daarom het stuur wilde omwerpen, kreeg dit met zooveel kracht tegen het lichaam, dat hij tegen den grond werd geslagen. Inwendig zwaar gekwetst werd hij op last van den geneesheer per rijtuig naar zijn woning te IJmuiden vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Zondag kreeg te Rotterdam zekere G. twist met zijn vrouw. Deze, voor mishandeling bevreesd, vluchtte het huis uit. Eenige oogenblikken daarna kwam zij met haar schoonzuster en moeder terug en eischte de schoonzuster van G. dat hij zijn vrouw niet mishandelen zou. Als antwoord greep de man zijn schoonzuster en beet haar in de hand, waarop de schoonzuster hem met een telhout een paar gaten in het hoofd sloeg. Hij werd ver- bonden door de politie in de Lange Torenstraat en de wonde van de vrouw werd in het ziekenhuis uitgebrand. De werkzaamheden op het wrak der ,/Lutine," het goudschip dat in de gronden van Terschelling ligt, zijn voor dit jaar gestaakt. Ook dit jaar heeft genoemd wrak zich wederom als //kwelduivel" (lutin) doen kennen, daar alle werken om schatten op te halen vruchteloos is geweest. Maar in het volgende jaar lioopt men toch weer met frisschen moed de werkzaamheden voort te zetten. Uit Zevenaar wordt d.d. 27 Nov. aan De Tijd geschreven Door de verificateurs, belast met de visitatie aan het station alhier, werd heden een belangrijke aanhaling gedaan. Een juwelier uit Amsterdam, die op geregelde tijdstippen van en naar Duitschland reisde en gewoonlijk per harmonicatrein terugkeerde, arri veerde ook heden weder met dezelfde gelegenheid. De reizigers, welke niets te declareeren hebben, blijven gewoonlijk zitten in den trein en ontsluiten alleen hun valies. Op de gewone vraag van den dienstdoenden verificateur „Niets aan te geven volgde het antwoord van den juwelier //Niets dan een pakje chocolade." Onze beambte tastte in het openstaand valies en vond daarin een pakje goud, hetwelk onder een papier was verborgen. z/Mijuheer, dit is geen chocolade; u moet mede naar de visitatiezaal." De juwelier had een paar handkoffers onder de rustbedden gezet. Ook deze werden door den beainbte opgemerkt. Natuurlijk moesten die handkoffers ook al worden nagezien. Bij het ontpakken, vond men de koffers gevuld met juweelen en gouden voorwerpen. En of dit nog met genoeg was moest de sinokkelaar zich ook ontkleeden. Na het ontdoen van zijn overjas en jas was de man als het ware met goud beslagen geen plekje voor of achter op zijn lichaam, of het wat bedekt met goud. Zelfs binnen in zijn broek had hij om zijn midden en in zijn broekspijpen de artikelen met massaas verborgen. Al zijn ondergoed was op smokkelarij ingerichtmet haken was alles vastgemaakt. Het aaugehaalde wordt door kenners geschat als een waarde vertegenwoordigende van vijftig- duizend gulden. Tegen borgtocht van f 800 werd de man vrijgelaten, de goederen zijn ver- beurd verklaard. Een schadepostje, dat den juwelier lang zal heugen. De vermoedelijke dader van de zware mis handeling, gepleegd op den kadet T. te Breda, is te Oosterhout gearresteerd en ter confrontatie naar Breda overgebracht. Hij was eenige dagen voortvluchtig. De conducteur van den stoomtram Reuzel Eindhoven is Zondagavond te Steensel van de tram gevallen, waardoor hij werd vermorzeld, zoodat hij oogenblikkelijk een lijk was. De ongelukkige was pas sedert een jaar gehuwd en laat eene weduwe met een kiiidje achter. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde Maandag tegen een melkboer uit Noordwijkerhout, die ten behoeve van een fabriek te Sassenheim melk leverde, welke hij met slootwater had ver- dund, zoodat de melk niet voldeed aan het gehalte bij het contract vastgesteld, 5 maanden gevangenis- straf, met last tot openbaarmaking van het vonnis in nader door de rechtbank aan te wijzen dag- of weekbladen, daar het O. M. het noodig acht dat dergelijke knoeierijen, die de gezondheid van het publiek bedreigen, openbaar worden, en zulks te meer, daar het publiek uit den aard der zaak vertrouwen stelt in de controle der zuivelfabrieken. Omtrent den moordaanslag te Amsterdam meldt men De toestand van Cato Ramus is nog steeds dezelfde, hoewel niet gezegd kan worden dat zij verergerd is. Toch achten de doktoren het nog niet wenschelijk dat het meisje door den com- missaris van politie in de St. Pietershal, den heer Versteeg, gehoord wordt. Aan haar moeder vertelde het meisje, dat de man haar van achteren is aangevallen, (de steek raakte de linkerlong) en dat hij een donkere jas droeg. De eerste moordaanslag waarvan werd gehoord en die groote opschuding veroorzaakte, was die van 18 December van den vorigen winter in de Van Eegheustraat, waarvan de 21jarige Hendrika Beijer het slachtoffer werd. Later werd echter ontdekt dat de eerste aanslag al had plaats ge had op 1 December, nl. in de Spinozastraat, waarop 4 .Tanuari weer een aanslag volgde op de 30jarige Maria Hoek ten slotte volgde, op 18 Januari van dit jaar de laatste aanslag op de JOjarige Anna hristina Kempers in de Haarlemmer Houttuinen. Daartusschen vonden nog een paar aanrandingen plaats die het vermoeden wekten, dat ze door denzelfden persoon waren bedreven. Opmerkelijk is dat ook thans de getroffene, Cato Ramus, een brunette is, naar den donkeren kant zweemende, van eenigszins tengeren lichaams- bouw, gelijk al de slachtoffers van de vroegere aanrandingen. Volgens prof. Winkler is de waarschijnlijkheid groot, dat hier een sadist in het spel is, iemand die, door een afwijkende neiging in zijn geslachte- lijk bestaan, is voorbeschikt tot geweldpleging op vrouwen. Zulke personen handelen met groote sluwheid en hebben juist, tengevolge van hun perverse neiging geen voorafgaande betrekkingen gehad met hun slachtoffer. Dit komt ook thans weer uit. Catharine Ramus kan niemand aanwijzen, die reden zou hebben om haar leed aan te doen, en 't staat vast dat de aanrander niet haar in het bij zonder op het oog gehad kan hebben, haar niet kan hebbeu opgewacht, daar zij in afwijking van den regel Zaterdag een uur vroeger het atelier verliet dan gewoonlijk. Tengevolge van het overleg en de sluwheid, waarmede sadisten handelen, kan 't alleen van het toeval afhangen of de dader gevonden zal worden hij moet op heeterdaad worden betrapt, maar het ongelukkige feit, dat de aangevallen vrouw doorgaans te laat ontdekt wat met haar gebeurd is, maakt die kans uitersf gering. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond 1.1. werd te Amsterdam weder een dienstmeisje Johanna Hupser genaamd, in de Sweelinckstraat bij de Ceintuurbaan bedreigd door een persoon, die volgens hare verklaring in zijn uiterlijk overeenkomt met den dader van de aanranding dienzelfden avond op de Heerengracht gepleegd. Zij werd door dezen persoon van uit de Sweelinck straat gevolgd tot aan de Van de Helststraat. Hij sprak haar aan, waarop zij hem eenige malen aanmaande weg te gaan. De man bleef echter bij haar en begon te vloeken, waardoor eenige voor- bijgangers bleven staan. Op den hoek van de Sweelinckstraat en Ceintuur baan haalde hij een mes onder zijn jas te voorschijn, waarmede hij eeu steek deed naar de rug van het meisje. Daar zij doorliep raakte hij haar niet. Een voorbijganger, die 't gebeurde zag, vroeg haar of zij den man kende. Toen zij daarop ontkennend anlwoordde bracht hij haar naar de woning waar zij diende. De man, die den steek wilde toebrengen, was inmiddels gevlucht. Het meisje en de heer die haar thuis bracht meenen den man te kunnen herkennen. Het geval is bij de politie aangegeven. Aan de Belgische kust, vooral te Ostende, is door den jongsten storm groote schade aange richt. Daar en te Blankenberghe zijn verscheidene villa's vernield. Voor Heyst verging een Hol- landsche schoener. Voor warmoezeniers en landbouwers is het van veel belang nachtvorsten in den herfst en in het voorjaar vooruit te kunnen bepalen. Prof. Dr. Drude in Dresden beveelt daarvoor het volgende middel aan, dat in de meeste gevallen goed moet blijken. Men neemt een zoogenaamde vochtige thermometer, waarvan het bolletje kwik in gaas is gewikkeld en laat die in een bak met water hangen. Daarmede meet men 's middags om twee de temperatuur en trekt van het verkregen aantal graden 5 graden C. of 4 gr. R. af. Dan krijgt men den laagsten stand van de temperatuur in den volgenden nacht tot op een halven graad. In Klondyke, het goudland, verschijnt ook reeds een dagblad, getiteld //The Klondyke Morning Times. Een nummer van dat blad kost 18 (zegge achttien gulden), het abonnement per jaar kost f 900. Men ziet, dat de lezers zich wel in het goud moeten baden. Het blad is nog niet half zoo groot als de Ter Neuzensche Couraut. Het blad wordt gedrukt op pakpapier, daar de [ndiaan, die nieuw papier moest bezorgen uit de beschaafde wereld, met het geld er voor op den loop is gegaan. In het blad komt o. a. de spijskaart van een restaurant voor. Daaruit blijkt, dat een diner in de goudstad op zijn allerminst 18 kost, een pond gerookt vleesch f 12,50, een hondscotelet f 5, een kan whisky f 45. In het blad worden werklieden gevraagd voor een weekloon van 250 tot 1500. Onder de rubriek stadsnieuws wordt meegedeeld, dat een goudzoeker in een week voor f 40,000 goud vond. Advertentien worden in het blad geplaatst voor f 180 per regel. Zitting van Dinsdag 30 November 1897. Vooraitter de heer J. Barendregt Az., Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer De Ruijter. Secretaris de heer P. J. Wortman. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Van een vijftal brieven van Gedeputeerde Staten, goed- keuring van raadsbesluiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2