Gemengde berichten. TER NEUZEN, 29 November 1897. In een oogwenk had de loodskotter twee harer booten bemand en op weg naar de plaats des onheilsdat die spoed niet overbodig was, bleek uit het feit dat de geheele equipage van het Oostenrijksch schip reeds den dood nabij was, daar zij alien te water lagen en zich vastklemden aan de deklading (balken) van het schip, die bij het zinken van het schip losgekomen waren en ronddreven. volgt even snel een stilstand in zaken en kost Let de grootste moeite om nieuwelingen eenig werk te bezorgen. Personen, dien in zulke slechte tijden hier aankomen, hebben het dikwijls hard te verantwoorden. Flinke ongetrouwde menschen of getrouwde menschen, die hun gezin in Nederland, hebben achtergelaten, komen die moeielijkheden wel te boven, en zoodra de tijden verbeteren, hebben zij de eerste kansen. Naar aanleiding van verschillende gevallen, dat onbemiddelde personen, die op goed geluk in dit land komen, hunne families dadelijk hebben mede- gebracht, mag ik niet nalaten er hier op te wijzen dat bij de bijzondere dnurte van woningen en eerste levensbehoeften het komen met eene familie zeer is af te raden. In het ongunstig geval, dat zij geruimen tijd naar eene betrekking moeten zoeken, gaan zij zoo hard achteruit, dat zij jaren lang in financieele moeielijkheden kunnen ver- keeren. Eerst nadat zij een werkkring hebben gevonden en voldoende kennis van de toestand hebben opgedaan, is het raadzaam voor hen om hun familie uit Nederland te doen vertrekken. Door de directie der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij werden 415 Nederlanders voor den spoorwegdienst uitgezonden terwijl met behulp der zoo nuttige Voorschotbank voor Zuid-Afrika te Amsterdam in het verslag- tijdperk ruim 50 landgenooten naar deze Republiek zijn vertrokken. Laatstgemelde emigranten slaagden meestal goed, een bewijs dat de keuze met groote zorg heeft plaats gehad. Ofschoon het niet mogelijk is, met zekerheid het aantal aangekomen landgenooten op te geven, meen ik uit verschillende gegevens tc mogen afleiden, dat de Nederlandsche bevolking hier te lande in het afgeloopen jaar met circa 2000 personen is vermeerderd. Van de Europeanen te Johannesburg zijn bijna s/g uit het Vereenigd Koninkrijk afkomstig. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de 922 Australiers, 754 Amerikanen en een gedeelte der 15,162 Kaapkolonisten en 1,734 personen uit Natal zich uitsluitend of bij voorkeur van de Engelsche taal bedienen, dan wordt het begrijpelijk dat te Johannesburg Engelsch meer dan eenige andere taal wordt gehoord. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Iustructie ambtenaren ter secretarie wijziging begrootingen 1897 eu 1898 concessie electrische verlichting; benoemen leden Burgerlijk Armbe- stuur; idem voorzitter Nieuwjaars-commissie; adres bewoners Sluiskil, over brug; idem J, L. Koole, toepassing bouwverordening idem bewoners Kerk- hoflaan, uitbreiding brievenbestellingidem afdee- ling Ter Neuzeu van het Nederl. onderwijzers genoodschap enz. om toelage in kosten levens- verzekeringidem lantaarnopstekers verhooging looningekomen en aangehouden stukken. Bij koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf voor den polder Serlippens de heer F. Dekker. De heer J. J. Doorenbos alhier is benoemd tot buitengewoon opzichter bij het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte aan het kanaal Gent Ter Neuzen. Het zachte herfstweder is voorbij en de najaarsbuien woeden thans met voile kracht, ten- gevolge waarvan de gewone ongevallen door den storm, afwaaien van dakpannen en schoorsteenen weer zijn te vermelden. Op de Spijkerplaat zit omhoog de Engelsche stoomboot Cyprus, en daar men gevaar voor de bemanning vermoedde vertrok heden morgen de reddingboot ,/Kouing Willem III" met zes personen bemand derwaarts, om pogingen tot redding in het werk te stellen. Met klein zeil op kwam de boot nabij het stoomschip doch door overmacht van wind en van de onstuimige golven was het onmogelijk dit te bereiken. Voor zoover de bemanning der redding boot er over kon oordeelen bestond er ook geen direct gevaar voor de schepelingen. Daar de Noordwestenwind het terugkeeren naar q—m M' in orde, en volkomen tegen een nieuwe nachtwake bestand." yNeen, wij kunnen niets doen dan wachten. Indien wij van huis gaan, dan zou de boodschap in onze afwezigheid kunnen komen, en de tijd verloopen. Gij kunt doen wat gij wilt, doch ik moet hier op post blijven." „Dan zal ik even naar Camberwell gaan en een bezoek brengen aan Mrs. Cecil Forrester. Zij heeft het mij gister verzocht." ,/Aan Mrs. Cecil Forrester?" vroeg Holmes lachend. //Wel, het spreekt van zelve, ook aan Miss Morstan. Zij waren verlangend om het of ander te vernemen." ,/Ik zou hen niet te veel vertellen," zei Holmes ,/vrouwen zijn nooit volkomen te vertrouwen, zelfs de beste niet 1" Ik achtte het beter op deze onbillijkheid niet te antwoorden. ,/Over een uur of twee zal ik terug zijn," zei ik. (Wordt vervolgd.) Vlissingen te zeer zou bemoeilijken, achtte men het raadzaam naar deze haven koers te zetten, waar de reddingboot met zijn stoere bemanning ongeveer 12 uur arriveerde, na op haren tocht tweemaal te zijn vervuld. Zoodra het weer het veroorloofd, zal de terugreis aanvaard worden. Naar anderen mededeelden was men ook uit- gevaren voor de eveneens omhoog zittende schoener Vixen, die een noodvlag had opgezet. Hieromtrent vernamen we echter van de bemanning niets. De booten van den prov. stoombootdienst hielden zich kranig. Drie reizen van Ter Neuzen naar Vlissingen en omgekeerd werden ondanks den storm volbracht. Bij de laatste aankomst alhier stond tengevolge van het zeer hooge watergetijde de steiger en de landingsplaats geheel onder water. De passagiers werden met een sloep afgehaald en zij die bang voor natte voeten waren moesten door hulpvaardige handen daaruit gedragen en op het droge gebracht worden. Heden ontstond brand in het achteronder van een in het kanaal liggend aakschip van schipper P. v. W., van Roosendaal, geladen met beetwortelen voor die plaats. De kachel ontlastte zijn rook langs een door het dek uitstekende pijp, ter weers- zijden waarvan zich kleerkastjes bevondendoor de hitte van de pijp geraakten de kleeren in brand. Door een gat in het dek te kappen en daardoor water te werpen, was de brand spoedig gebluscht. De Staats-courant no. 279 bevat de wijzi- gingen in de statuten van de vereeniging Christelijk nationaal schoolonderwijs te Axel. Bij de Ned. Herv. gemeente te Oosterwolde en Fochteloo is tot predikant beroepen de heer A. H. Scholte, candidaat te Oostburg. Met ingang van 3 December a. s. is belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. te Hulst, de' heer J. M. Mulder, thans fungeerende te Hansweert. Verleden week werden bij een landbouwer te Biervliet drie zakken tarwe en een kruiwagen gestolen. De dief of dieven schijnen daaraan echter te groote vracht te hebben gehad, daar op twee plaatsen langs den weg ongeveer driekwart hectoliter is uitgestort. Door de politie te Zutphen is eene bende zeer jeugdige knapen ontdekt, die in vereeniging allerlei diefstallen pleegden, door insluiping in de winkels. Door verschillende eigenaars van honden te Venraai werd geweigerd de honden belasting te betalen. Deswege werd van een dier nalatigen de inboedel publiek verkocht. Deze bracht slecht negen gulden op, en de helft van dit bedrag zou zelfs niet bereikt zijn geworden, indien niet de deurwaarder een kleerkast tot vijf gulden opgeslagen had. De postbode van Nieuw-Helvoet op Helle- voetsluis is in zijn betrekking geschorst, verdacht van verduistering van stukken met geldswaarde. Hij gaf voor onderweg aangevallen en beroofd te zijn, doch bij een onderzoek werden brieven en andere stukken, die hij had moeten bestellen, in zijn huis gevonden. Op den Koningsweg te Utrecht werd Woens- dagavond ten half tien uur ongeveer, een jeugdige dienstbode, op weg naar huis zijnde, onverwachts door iemand aangerand en zoodanig mishandeld, dat zij op last van den geneeskundige, wiens hulp men had ingeroepen, naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader, een gehuwd man, werd kort na het.gebeurde door de politie ge- arresteerd. Een aardig staaltje van schranderheid eener kraai werd dezer dagen te Zandvoort waargenomen. Een kraai vond aan het strand een mossel en bestemde die voor zijn middagmaal. De schaal bleek echter zoo hard te zijn, dat hij die met den snavel niet kon stuk krijgen. Toen vloog hij met zijn buit herhaalde malen omhoog en liet de mossel dan vallen, in de hoop dat de schaal op die wijze zou breken. Toen hem echter ook dat niet gelukte, wist het dier er wat beters op hij vloog hoog boven den boulevard, waar de schaal, na eenige malen op de steenen gevallen te zijn, ten laatste barstte en de kraai aldus zijn doel bereikte. Uit Wamelen wordt gemeld dat een land- looper, wien Vrijdagavond de middelen ontbraken om in zijn logement het logies vooruit te betalen, den anderen morgen dood aan den weg is gevonden. Te Halstereri (N.-Br.) hebben dieven bij den gemeente-secretaris ingebroken. Langs een raam dat zij met breekijzers omhoog hadden weten te krijgen, zijn zij door de binnenblinden heen ge- broken en zoo naar binnen gekomen. De sloten van alle kasten waren stuk, doch de brandkast, waarin een groote som geld lag, hebben zij niet kunnen openen. Slechts een som van tien gulden werd vermist. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag is te St. Oedenrode zekere J. S., die zich 's avonds naar het dorp had begeven om eenige inkoopen te doen in een kuil verdronken gevonden. 14 aar- schijnlijk was hij door de duisternis daarin gcraakt. Toen in den gemeenteraad van Alblasserdam gehandeld werd over de aanvraag om concessie voor een stoomtram, voerde een der leden daartegen o. a. aan, dat hij bang was voor gevaar van brand. Een der andere leden merkt toen op, dat daarin was te vooorzien, door er b. v. gereld een brank- spuit achter te laten rijden. Na de aanslagen op meisjes in de Van Eeghenstraat en in de Spinozastraat te Amsterdam, had men gelukkig niet meer van dergelijke aan slagen gehoord. I bans heeft, helaas, wederom een dergelijk rerfoeilijk feit plaats gehad. Eergisteravond ontvingen wij, aldus meldt het Handel sblad, van de politie de volgende kennis- geving om op te nemen in ons blad z/Hedenavond te ongeveer 6 uur is aan de Heerengracht bij de Romeinsarmsteeg een 16jarig meisje, dat van haar atelier kwam en zich naar huis wilde begeven, door een jongen man met een pet op, die achter haar liep, onverwacht in den rug gestompt, waarna de onbekende ijlings door de gemelde steeg vluchtte. Het bleek spoedig dat zij verwond waszij is eerst door eene oude vrouw en daarna door een politieagent en anderen ondersteund, naar het politie- bureau in de Molsteeg geleid, waarop hare opname in het Binnen-Gasthuis is gevolgd. De commissaris van politie in de le sectie (voormalige St. Pietershal) alhier verzoekt boven- gemelde oude vrouw en voorts een iegelijk die in deze inlichtingen zou kunnen geven omtrent den onbekenden dader, zich ten spoedigste te zijnen bureele te vervoegen." Omtrent dezen aanslag zijn ons nog de navolgende bijzonderheden ter oore gekomen. Het meisje is de dochter van een horlogemaker, woonachtig in de buurt van de Nieuwmarkt. De ouders vertelden ons dat zij werkzaam was op een mode-atelier op de Heerengracht bij de Romeins armsteeg. Zij was steeds vroolijk en opgewekt van aard en gewoon des avonds na het einde van haar arbeid dadelijk naar huis te gaan. Dit is ook blijkbaar eergisteravond haar bedoeling geweest. Naar zij haar ouders verteld heeft, voelde zij op eens een stomp in den den rug en zag, zich om- keerende, een man, die haastig wegliep, zoodat zij alleen weet te vertellen dat de man een pet op had, maar overigens geen signalement kon opgeven. Aauvankelijk voelde zij geen pijn, doch toen zij de Gasthuismolensteeg doorgegaan zijnde bij de Paleisstraat kwam, voelde zij erge pijn in den rug en vroeg een oude vrouw om eens te zien of er iets bijzonders aan haar rug was. De vrouw ontdekte toen in den wintermantel, juist onder den kraag, dien de verwonde tegen den regen had opgezet, een snede, blijkbaar toegebracht met een scherp voorwerp. Onderwijl waren ook een politieagent en nog een paar burgers toegeschotenhet meisje werd door hen naar het politie-bureau aan de Molsteeg gebracht, waar bleek dat de steek door de overige kleeren was gegaan en het meisje in den rug was gewond. Of die verwonding ernstig was, kon daar ter plaatse niet geconstateerd worden. Het meisje is toen per brancard naar het Binnen- Gasthuis gebracht. Daar is gebleken dat de verwonding in den rug vrij ernstig moet worden genoemd en zelfs gevreesd werd dat de longen waren aangedaan. De toestand der patiente was eergisteravond tegen elf uur weer vrij bevredigend, doch den ouders was verzocht in den nanacht toch nog eens in het Gasthuis te komen. De ouders, door deze treurige geschiedenis natuurlijk diep geschokt, konden zich niet begrijpen waarom men hun dochter dit leed had berokkend. Zij was nog veel te kinderlijk om zich metjonge maunen in te laten, nooit was iets opgemerkt of gehoord van een vrijerij of iets dergelijks. Ook aan wraak van den een of ander persoon kan, naar zij vertelden, in 't minst niet gedacht worden. De politie-commissaris der l,te sectie, de heer Versteeg, heeft dadelijk een gestreng onderzoek gelast en 't is zeker te hopen dat de personen, die opgeroepen worden, meerdere inlichtingen zullen kunnen verschaffen, die tot de arrestatie van den bedrijver van dezen even snooden als lafhar- tigen aanval zullen kunnen leiden. In de Romeinsarmsteeg heeft men op het in de oproeping der politie genoemd uur niets bijzonders opgemerkt, niemand verdacht hard zien wegloopen. Op dat uur was het in de steeg zeer druk; de knechts van den stalhouder Korthof, die op dat uur bezig waren rijtjiigen schoon te maken, noch de melkboer, die er woont en bezig was voor de deur zijn gereedschap schoon te houden, hebben een verdacht persoon bespeurd. Met betrekking tot den dezer dagen over- leden //waterdokter", den heer B. de Haan te Bleskensgraafwordt de volgende ware ge- beurtenis in herinnering gebracht. Een boertje, woonachtig in de Lingestreek, die ook reeds dikwijls over de bekwaamheid van ge- noemden waterkijker had hooren roemen, maar te verstandig was om zoo maar aan die //malligheid" geloof te slaan, wilde zich toch wel eens overtuigen in hoeverre de wetenschap van den heer De Haan de proef kon doorstaan. Op zekeren dag kwam hij op het idde zijn vrouw met eene flesch paarden-urine naar //Blesgraaf" te sturen. Bij dokter De Haan gekomen schreef deze, na den inhoud der flesch goed bekeken te hebben, een recept, sloot het met bedenkelijk gezicht en schouderophalend in een couvert, overhandigde dat der vrouw en verzocht haar om het thuis te openen. Nieuwsgierig wat het voorgeschreven middel mocht zijn, werd het couvert bij thuiskomst dadelijk door den wantrouwenden boer geopend, maar was beschamend voor hem toen hij las,/Geef het dier een vijfkop haver." Te Odoorn zijn Vrijdagavond een viertal boerenbehuizingen, waaronder het logement-Kuipers en de kerk met toren, totaal afgebrand. De brand schijnt ontstaan te zijn in een schuur naast het logement Kuipers. Met de kerk en het logement liggen tegen den grond de boerenbehuizingen van Marissen, Schutrup en de wed. Reinders. De brand nam zeer snel in oinvang toe, te elf uur 's avonds was het gevaar voor andere perceelen geweken. De telefonische gemeenschap met Emmen was verbroken, daar een telefoonpaal verbrandde. Men schrijft uit de Alblasserwaard Een oud gebruik is het nog in deze streek wanneer het vee van onze landbouwers, in St. Ivathrijnennacht nog niet is opgestald geworden en dus nog in de weide loopt, dat dan vele arme luidjes dien nacht er op uitgaan om de koeien te melken en zoodoende menig pintje melk huis- waarts brengen. Komt dan de boer in den vroegen morgen, dan ontwaart hij, dat men hem is voor geweest en in den regel wordt niet veel onderzoek naar het gepleegde feit ingesteld. De vorige week nu hebben de St. Kathrijnmelkers het uitmuntend getroffen. Daar door het ongekend zachte en droge weer Donderdag 25 November nog veel melkyee buiten liep, kon menige arme drommel zich koste- loos en ongestraft menige pint melk verschaffen; 'n groot verschil met verleden jaar, toen er reeds half November geen beest meer in het land te zien was. Nu door de koude der laatste dagen is het vee in de weiden zeer opgedund. Van den heer D. Nieman, gezagvoerder van het Zaterdag binnengekomen stoomschip Prins Frederik Hendrik, ontving het Handelsblad de volgende mededeeling /Toen wij hedenmorgen met het stoomschip Prins Frederik Hendrik op reis van Havre naar Amsterdam Dungeness passeerden en aldaar den loods voor IJmuiden aan boord namen, maakte deze ons deelgenoot van een ongeluk hetwelk eenige uren te voren daar had plaats gehad. Volgens zijne mededeeling dan had er ten 0 u 30 m. v.m. eene aanvaring plaats tusschen een Engelsch en een Oostenrijksch stoomschip even beoosten Dungeness. Het Eng. stoomschip komende van Antwerpen, had juist zijn loods, dien dat schip van die haven mede had genomen, op den loods- kotter voor Goeree, Maas en Brouwershaven afgezet. toen het 't Oostenrijksche schip aanvoer, hetwelk onmiddelijk daarna zonk. Aan boord van den Hollandschen loodskotter was men getuige van de aanvaring. Wegens den helderen sterrenlucht zagen de tot redding gekomen Hollandsche loodsen de geheele equipage aldus ronddrijven, uit al hun macht schreeuwende om hulp en weinig minuten later stonden 20 man der equipage op het dek van den loodskotter. Voorwaar een groote satisfactie voor de tot redding uitgegane manuen. Vier schipbreukelingen verdronken, terwijl de geredden stijf van de koude waren en eenige van hen zich reeds niet meer konden staande houden. De loodskotter bracht de schipbreukelingen te Folkstone aan wal. Toen wij de plaats des onheils passeerden staken de beide masten van het gezonken schip een paar voet uit het water, terwijl het Eng. schip een mijl er van af met ingeloopen boeg ten anker lag doch later onder stoom ging. Door peiling bevonden wij dat de ligplaats van het wrak is O. 2° N. miswijzend van den vuur- toren van Dungeness op ongeveer 3 Eng. mijl afstand van laatstgenoemden toren, terwijl als bewijs hoe gevaarlijk dit wrak voor de scheepvaart ligt diene dat een om de West koersend stoomschip heden morgen slechts op het uiterst oogenblik de top- pen der masten in 'I zicht kreeg en alleen door hard stuurboord te reven er juist van vrijliep. Te Windsor wordt een liefdadigheidsbazaar gehouden. Prinses Christaan verkochtden eersten dag o. a. portretten van de Koningin, voorzien van Hr. Ms. handteekenening. De foto's giugen tegen een guinea het stuk grif weg. De voorraad was spoedig uitgeput. ^Waarom zouden wij mama niet om een paar meer vragen zei Prinses Chris- tiaan. Er werd iemand naar het kasteel gezonden en die kwam terug met een nieuwe bezending. De administrate der ,/Banque Nationale" te Brussel heeft bericht ontvangen, dat valsche bankbiljetten van 100 francs in het buitenland zijn voorgekomen. De voornaamste kenteekenen zijn: De valsche biljetten zijn gevormd uit twee tegen elkander geplakte stukken papier. Een der punten gedu- rende eenige seconden in water houdende, is dit gemakkelijk te zien. 2°. De lijnen die de schaduw der cijfers 100 op de voorzijde moeten vormen, zijn zeer grof gedrukt. De bruine tint is zeer sterk. 3°. In het valsche biljet gaat het handvat van den schepter, welken de vrouwenfiguur in de hand houdt, aan de rechterzijde vau den voorkant aan het biljet door en door de draperie welke over den linkerschouder is geslagen van den per soon in de goede biljetten rust de schepter op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2