BIJVOEGSEL Ter Ksuzsnsche Cozrant Zaterdag 27 November 1897. No. 3041. Gemengde berichten. POLITIEK 0 V FrZICH a VAN DE VAN Zooals verwacht werd, heeft de zitting van het Huis van afgevaardigden van Oostenrijk-Hougarije op Woensdag alles overtroffen wat op parlementair gebied aan onhebbelijke tooneelen ooit is geleverd. Het wordt nu bepaald gevaarlijk om in Oostenrijk- Hongarije het volk te vertegenwoordigen. Gelijk men weet zou aan de orde komen de tweede lezing van het zoogenaamde Ausgleich-provisorium" met Hougarije. De Jong-Czechische afgevaardigde stelde voor enkele petitien tegen de taalwetten voor te lezen en in het verslag der zitting op te nemen. Toen begon het geweldwant de linkerzijde riep, dat dit een staatsgreep was. De discussies werden zeer rumoerig en er ontstond een groot tumult. Versoheiden beleedigingen werden ge- wisseld, en de afgevaardigden verdrongen en stieten elkaar in de nabijheid van het bureau van den president, van wiens bel men zich meester maakte. De zitting werd geschorst, doch de opgewonden- heid duurde voort, zoodat de zitting onmiddellijk, nadat zij heropend was, opnieuw werd geschorst. Gedurende de schorsing trachtten verscheidene afgevaardigden den heer Wolf van den zetel van den president te rukken, 't geen een formeel ge- vecht van eenige minuten ten gevolge had. Het Het publiek op de tribune kon zelfs niet nalaten teekenen van afkeuring te geven. De afgevaardigde Schonerer greep een stoel van een der ministers en zwaaide daarmede in de luchtanderen pakten hem bij zij n keel. Wolf en Pfersche kregen slagen op het hoofd, in het gezicht en beiden verloren hun brilde jas van Wolf werd in tweeen ge- scheurd. In den hoog opgeheven arm hield professor Pfersche een geopend zakmes, hetgeen een onbeschrijflijke sensatie veroorzaakte. De af gevaardigden der rechterzijde pakten Pfersche bij den arm er ontstond een worsteling om het mes, tot Lemisch het hem ontwrong en het in een hoek der zaal smeet. In het gedrang werden heelwat slagen uitge- deeldgraaf Yetter gooide een glas water leeg over de twistenden. Eindelijk kwam de president weer binnen en sloot de zitting met het oog op de gepleegde gewelddadigheden. Na afloop der zitting riep de president eenige afgevaardigden, die getuigenis konden afleggen omtrent daden van geweld, bij zich in zijn kabinet. Verscheiden afgevaardigden hebben verklaringen omtrent het tumult gedaan. De Kamer van Griekenland heeft het voorstel tot benoeming van een commissie van onderzoek naar de handelingen der machthebbenden tijdens den oorlog, aangenomen. Een der afgevaardigden vroeg of het ministerie de verdaging der zitting verlangde waarop de minister van justitie verklaarde, dat de Kamer vrij is om te beschikken over haar agenda. Waarschijnlijk zal de Kamer, die stilzwij- gend de zitting heeft verdaagd, eerst na de ondertee- kening van het vredesverdrag opnieuw bijeenkomen. Dat kan dan vrij spoedig zijn eergisteren heeft de 24e zitting der vredes-gevolmachtigden te Kon- stantinopel plaats gevonden en dat zal de laatste wel geweest zijn over de schadeloosstelling aan particulieren is men 't eens geworden (bedrag 100000 pond sterling) en heden zou de ondertee- keniug piaats hebben. President Kriiger heeft op zijne reis door het land onderscheidene kleine toespraken gehouden. Zoo te Irene, waar hij onteigening der spoorwegen, althans voorshands, ontried, daar het gevolg zou wezen, dat dan de tariefovereenkomst tusschen de Nederlandsche en Portugeesche Maatschappijen zou komen te vervallen, en daardoor zouden slechts de plannen der Rhodes-mannen worden in de hand gewerkt. Elders had hij het over het dynamietmonopolie, waarvan hij zeide, dat het een der hoeksteenen was van het gemeenebest. Maar de prijs moest verlaagd worden met het oog op de behoeften der mijn-nijverheid. Aangaande het met Natal gesloten uitleverings- verdrag wordt nader vernomen, dat het geheel in stilte werd voorbereid en aanstonds na afkondiging in werking is getreden. Men is er zeer mede ingenomen. De Volksstem van Pretoria hoopt, dat de Portugeesche Cortes nu ook spoedig het met de andere heeren gesloten uitleverings-verdrag zullen goedkeuren, waarvan door de Transvaal reeds, overeenkomstig de bestaande verdragen, aan de Regeering van Koningin Victoria werd kennis gegeven. Anders is te vreezen, dat Lauremjo- Marques de loopplaats wordt der voortvluchtige misdagers uit geheel Zuid-Afrika. Aangaande een met Rhodesia te sluiten uit leverings-verdrag moet President Kriiger zich bijzonder krachtig afkeurend hebben uitgelaten. z/De Transvaal" zou Oom Paul hebben gezegd z/heeft wel wat beters te doen dan verdragen te sluiten met het uitschot der menschheid, met roovers en moordenaars De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat, weet men, denkt er eveneens over, weigerde althans verleden jaar aan een dergelijk verdrag zijne goedkeuring te schenken. Nu de vijvers in het Volkspark te Bergen op Zoom tengevolge van de aanhoudende droogte bijna geheel droog zijn, vertoonen zich op den bodem verscheidene zoetwatermosselen, waaronder velen een respectabeleu leeftijd moeten hebben, daar de schaal meer dan een manshand groot is. De oudste officier der schutterij, de heer C. Peters te Groningen, draagt thans een kruis, waarop het aantal dienstjaren als 55 vermeld staat. Een zoo langdurige diensttijd bij de schutterij is eenig in de hislorie. Maar er is meer. De heer Peters is eigenlijk 66 jaren in actieven dienst. Den 3en April 1832 trad hij in militairen dienst onder Koning Willem I; in 1841 onder Koning Willem II verliet hij den dienst, maar reeds in het volgende jaar werd de heer Peters benoemd tot officier bij de schutterij te Groningen. Ofschoon de nestor der officieren van land- en zeemacht reeds den leeftijd van 82 jaren heeft bereikt, houdt hij zich nog bezig met de leiding van de exercitien der schutters en neemt nu reeds maatregelen voor de oefeningen der schutters in het volgend jaar. Nu de behandeling van de staatsbegrooting in de Tweede Kamer in aantocht is, is weder, voor de zooveelste maal, de aandacht gevestigd op de kleeding onzer grensbeambten, voor wie men een uniform zou wenschen. Voor de personen zelven zou dit misschien aangenaam zijn, en in de oogen van velen uit het publiek zou 't zeker hun prestige verhoogen. Vooral echter zou het zegt de //Arnh. Ct." welkom wezen aan de smokkelaars, die dan op een afstand reeds kunnen gewaar worden dat zij in hun bedrijf gevaar loopen. //Un homme averti en vaut deux." De uniform zou er dus toe kunnen medewerken, dat er meer gesmokkeld werd, ten nadeele van de schatkist. Het zou dus een dure jas zijn, die de staat aan zijne ambtenaren gaf. Door het korps cadetten van de Kon. Militaire academie is eene belooning uitgeloofd van f 100 voor dengene, die inlichtingen verstrekt, leidende tot de ontdekking en veroordeeling van den dader der gepleegde mishandeling op den cadet-sergeant A. H. T., in den avond van 14 dezer. Een koperslagersbaas te Zevenbergen had het ongeluk een zwaar voorwerp op het hoofd te krijgen, terwijl hij werkzaam was aan de gasfabriek, en is aan de gevolgeu daarvan overleden. Woensdagavond is de trein van de Hollandsche spoorwegmaatschappij, die van Amsterdam naar Rotterdam loopt, nabij de poldervaart (gemeente Ketel) aan een groot gevaar ontsnapt door de activiteit van den overwegwachter. Deze zag op de rails iets liggen, doch toen hij dichter bij kwam, werd hij aangevallen door een paar personen, die hem een mouw uit zijn jas trokken, hem met een mes dreigden en een snede over het gelaat gaven. Hij wist zich echter los te wringen en snelde naar het nabij gelegen blok om den trein een onveilig signaal te geven. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwarsliggers een meter van elkaar op de rails liggen. Nadat die weggenomen waren, kon de trein met eenige vertraging verder gaan. Van de daders, die onmiddellijk in de duisternis verdwenen, is nog geen spoor ontdekt. Men schrijft uit Drenthe Het mooie weer van den laatsten tijd geeft aan onze landschappen een mooi aanzien. De winter- rogge geeft het veld een prachtig groen kleed, welks gelijke men slechts ziet op vruchtbare weilanden in het late voorjaar. Of de boeren zich ook verheugen in het wassen der rogge in dezea tijd is twijfelachtig. Men meent dat dit aan de vrucht geen voordeel doet. Toch is het mooie weer voor hen niet zonder waarde. Zij kunnen nog ploegenzij kunnen nog mesten en hnnne koeien kunnen nog buiten zijn. De bezig- heden buitenshuis maken het dus niet noodig dat zij den ganschen dag bij den haard zitten om de kousen en sokken voor de leden van het huisgezin te breien en te herstellen. Dat is hier het werk der mannen. De vrouwen kammen en spinnen de wol. Het is eene uitzondering, als hier eene vrouw kan breien. Het verplichte onderwijs in handwerken brengt hierin langzamerhaud ver- andering. De onlangs te 's Gravenhage opgerichte z/vereeniging tot bestrijding van oneerlijke con- currentie en van valsche reclame," heeft zich gisteren genoodzaakt gezien werkdadig op te treden. Voor een lokaal in de Willemstraat, waarin een uitverkoop vanjmantels werd gehouden heeft zij een paar mannen geposteerd met een aanplakbord, waarop de vereeniging bekend maakt, dat de mantels, welke Jn dat lokaal te koop worden aangeboden, niet"afkomstig zijn van een liquideerenden buitenlandschen fabrikant (zooals de verkooper schijnt aangekondigd te hebben), maar worden verkocht door iemand, bij name aangeduid, die buiten deze stad een mantel- magazijn houdt. Een gevangene in de bijzondere straf- gevangenis te Leeuwarden zou, wegens het voortdurend maken van rumoer. uit zijne eel naar een der strafcellen worden overgebracht. Daar hij zich hiertegen verzette, wilden eenige bewaarders zich van hem meester maken, toen hij, hij was met kleermakerswerk bezig, onverhoeds eene bij de naaimachine liggende schaar greep en daarmede den hoofdbewaarder P. eene wonde in de linkerzijde, bij een der ribben, toebracht. De andere bewaarders wisten hem nu spoedig meester te worden, waarna hij naar de voor hem bestemde strafcel werd overgebracht. De wonde bleek gelukkig niet gevaarlijk te zijnde schaar stuitte op de rib af. De wonde werd spoedig verbonden en de bewaarder beweegt zich reeds weder langzaam op straat. Waar een goederenwagen al niet voor gebruikt wordt, blijkt uit het volgende: In een kleine stad van Noord-Holland begaf zich eenigen tijd geleden een reeds vrij bejaard heer van eenige positie met een jongere vriendin, met wie hij een ongestoord rendes-vous wilde hebben, 's avonds in een open- staanden goederenwaggon, die wat afgelegen op het stationsterrein stond. Een waakzaam beambte van het station, die zag welke kostbare lading er in stapte, haastte zich om den wagen van buiten af te sluiten en noodzaakte daardoor het paar den geheelen kouden nacht er in te blijven. Toen men den volgenden morgen Sink begon te rangeereu en het den bewoners onbekend was, waarheen zij ter huwelijksreis gevoerd zouden worden, maakten zij hun aanwezigheid aan de werklieden bekend en verlieten onder groote hilariteit van het aanwezige publiek hun koets. Aan de fleuve du Tage had Maandag een eigenaardig ongeluk plaats. Te Lissabon zonk eene uitgestrekte gemetselde kade plotseling in den stroom weg. De kade had een front van driehonderd meter aan de rivierzij was op modder gebouwd omdat bij de peilingen voor den aanleg tot een diepte van 36 meter geen vaste bodem werd gevonden. Dank zij het vroege uur, waarop het ongeluk plaats greep, waren er geen menschen op de kade. Ware het ongeluk een paar uur later gebeurd, dan zou het wellicht honderden menschen- levens hebben gekost. De materieele schade wordt ruw op zes millioen gulden geschat. De bijstand van een Nederlandsch ingenieur zou goedkooper geweest zijn. In een"vuurwerk-fabriek te Berlijn zijn bij een ontploffing een man en twee meisjes omge- komen en zeven personen gekwetst. Te Emmerik is de burgemeestersplaats vacant. Een der sollicitanten schreef in zijn request, dat hij zich geheel naar de inzichten van den gemeenteraad zou regelen wenschte de raad dat hij Evangelisch moest zijn, dan zou hij met zijn gezin tot dat kerkgenootschap overgaan vond de raad 't beter dat hij Roomsch werd, dan was hij ook daartoe gaarne bereid. 't Komt ons niet waarschijnlijk voor, dat die bereidvaardigheid ten gunste van dien sollicitant zal hebben gepleit. Voor eenige jaren was te Leipzig een op- zienbarend proces aan de orde, waarbij de weduwe van den Turkschen generaal Hakki-pacha beweerde vroeger met den bekenden Afrika-reiziger Emin- pacha gehuwd geweest te zijn, op grond waarvan zij recht meende te hebben op een deel van de nalatenschap van dezen haren voorlaatsen echt- genoot. De uitspraak is dezer dagen bekend geworden, mevrouw de weduwe Hakki-pacha krijgt niemendal. Haar eisch is als ongegrond afgewezen. Te Brussel bestaat het grootsche plan de bovenstad met de benedenstad te verbinden door een brug van staal, die 800 meter lang wordt en van den Boulevard Central over de huizen der benedenstad naar de Place du Palais tegenover het Park zal loopen. Zij zal tevens door een electrische tram worden bereden, die den afstand in 4 minuten aflegt. Aan het eene uiteinde daalt men dan in een lift, door de brugpeilers, in den minuut neder. De heer Eichefet, de ontwerper, neemt aan, die brug in drie jaren gereed te hebben. De Koning steunt het plan krachtig. De Noord-Amerikaansche North Western- spoorwegmaatschappij is door de rechtbank te Chicago veroordeeld tot betaling van een scliade- vergoeding van f 53,000 aan een ontslagen beambte van de maatschappij, Ketcham, omdat hij door haar van zijn bestaan werd beroofd. Ketcham was in 1894 machinist bij de maatschappij. Toen de vakvereeniging der spoor- wegbeambten de werkstaking afkondigde, legde ook hij den arbeid neder, en sedert heeft hij geen werk meer kunnen vinden bij een andere spoorwegmaatschappij, omdat de North Western de andere maatschappijen voor hem gewaarschuwd heeft. De goudzoekers, die op de geruchten van goudvondsten in Siberie daarheen trekken, begaan afschuwelijke wreedheden aan de Siberische inboor- lingen, om hen te dwingen, den weg naar de goudvelden te wijzen. Zoo werd een inboorling in den omtrek van Olekmarsch aan een boom ge- bonden en zoo doorschoten. Daarna werd hij met messteken doodgefolterd, alleen omdat de man weigerde, de gelukzoekers naar de plaats te brengen, waar het goud gevonden werd. Gelijk men weet, is kapitein Dreyfus ver- bannen naar een van de Heilseilanden, en wel naar het Duivelseiland. Dit is een van de drie eilandjes, die aan de kust van Fransch Guyana, ten noordoosten van Zuid-Amerika, liggen, tegenover Cayenne, het land van de peper. Het grootste is het Koningseiland de beide andere, het reeds genoemde en het St. Jozefseiland, zijn half zoo groot. Deze drie eilandjes dienen, evenals Cayenne, als verbannings- oord en in den regel worden de gevaarlijksten daarheen gebracht. Het Duivelseiland was in 't bijzonder bestemd voor melaatschen in Cayenne komt veel lepra voor. Toen bepaald was, dat Deyfus naar dat eiland verbannen zou worden, werden de melaatschen naar het vasteland van Guyana overgebracht, waaraan de Boven-Maroni een nieuw leprozenhuis werd gesticht. Op het Duivelseiland zelf werden de leprozenhuizen ver- nieldde bodem werd gedesinfecteerd, en voor Dreyfus en zijn bewakers werden aan de zuidpunt kleine woningen gebouwd. Alle drie de eilanden zijn koraalvormigmet steile wanden steken ze uit zee op, en zij zijn overal ontoegankelijk, met uitzondering van een kleine plaats aan den zuidrand van het Konings eiland, waar de eenige aanlegplaats voor booten is. Van het Koningseiland loopt onder water een lange zandbank van omstreeks 150 meters naar het Duivelseiland en aan beide einden kunnen booten landen om levensmiddelen naar het eiland te brengen. Op alle eilanden bevinden zich bodemverheffingen, waarvan de hoogste, 60 meters op het Koningseiland is. Daarop zijn het kom- mandantshuis en de overige militaire en bestuurs- woningen gebouwd en daarop staat ook de vuurtoren. Van dit eiland en vooral van het kommandants- huis af, kan men bij dag en bij nacht alles zien wat er gebeurd bij de woning van Dreyfusals Dreyfuspogingen tot ontvluchting zou willen doen, dan kan dit alleen onder het oog van zijn talrijke en waakzame bewakers. Vluchten is dus feitelijk onmogelijk. Vreemde schepen kunnen alleen op de eene landingsplaats aanleggen en zij kunnen dus be- hoorlijk gecontroleerd worden, gesteld eens dat een schip dit rotsachtige eiland, waar alleen Eransche beambten, soldaten en zieken verblijf houden, zou willen aandoen. Ook is, om alle gelegenheid tot vluchten te voorkomen, de directe postverbinding opgeheven, zoodat de eilandengroep de post alleen van Cayenne uit met de regeerings- boot krijgen. Om het eiland zijn tal van zandbanken en binnenwateren, die vol haaien zitten. - Dit alles is al weinig bevorderlijk aan ontvluchtingsplannen. Bovendien heeft de Eransche regeering om de woning van Dreyfus en die van zijn bewakers een sterk bek laten maken, zoodat de veroordeelde kapitein feitelijk in een kooi is geplaatst. De inrichtig van het eiland tot verblijf van den banneling heeft f 30,000 gekostde algemeene kosten van bewaking, onderhoud, correspondentie, telegrammen enz. bedragen f 25,000, zoodat Dreyfus in de drie jaren van zijn verbanning, volgens officieele gegevens. reeds meer dan 100,000 heeft gekost. Elke bewaker krijgt boven zijn bezoldiging nog f 700 als gratificatie. Het personeel bestaat uit oud-onderofficierenaan 't hoofd staat een luitenant. In den laatsten tijd wisselt het personeel sterkwaarschijnlijk om te groote vertrouwelijkheid met den banneling te voorkomen. Hoe het den veroordeelde gaat laat zich eenigs- zins begrijpen. Zijn brieven komen eerst in handen der regeeringdaarin staan dus niet veel meer dan algemeenhedeu. Een officieuse mededeeling bracht eenigen tijd geltden het volgende ter kennis z/De banneling is zich volkomen bewust van de onverzoenlijke gestrengheid zijner bewaking hij is oud geworden en vervallen; zijn haren zijn bijna wit en hij is steeds akelig onderworpen en meegaand. Zelden leest hij meestal zit hij heele dagen in een hoek van zijn hut. Zelden gaat hij ook uit; hij rookt, schijnt steeds in gepeins ver- zonken en kijkt dof, stompzinnig haast, met be- traande oogen voor zich uit. Alles wijst er op, dat dit bestaan niet lang kan durenverveling en nietsdoen zullen dezen man spoedig dooden." Als deze man onschuldig is hoe zal men hem iets van het leed kunnen vergoeden En zelfs als hij schuldig is, hoe verantwoordt dan een beschaafde regeering zulk martelen ZEET1JD1NGEN. Van 24 tot en met 25 Nov. J? VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter I'euzen 24 Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. idem Bivouac 3244 Bristol idem idem Ann Webster 2241 Londen idem 25 idem Faraday 2525 New-Castle idem idem Antiquari 2915 Leith idem Van Ter lenzen 25 Eng. s.s. Bivouac 3244 Rotterdam stukg. Voor t«ent 24 Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. Eng. bark Routenbeek 2668 Loboo guano 25 Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen siukg. Deens. s.s. Madvig 4991 Riga liout Duits. s.s. Martha 3571 Frederikstad idem Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. idem Rallus 3015 Manchester idem idem Dynamo 1364 Hull idem Van (pent! 24 Duits. s.s. Franz 2406 Burntisland ledig Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Van 24 tot en met 25 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 52 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschutdoor de Westsl. 1 opgesehut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5