Algemeen Nieuws- en Advertentieblad yoor Zeenwsch-Vlaanderen. Gemeente-Secretaris GELDLEENING dsr gsmssnts IJZENDIJKE, No. 3541. Zaterdas 27 November 1897. 37e Jaargaog. ^3 Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten, Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. A. CONAN DOYLE. TER NEUZEN, 26 November 1897. En nu ingerukt, marsch Ul/JVStllt ('OiKlVT ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IHt blml verschiJnl Maandag., WoeusrtHtg- Vrijdagavond, aHgeaonderdjo^eesd^gei^ijjjlenj^itse^rJ^J^ Bij deze courant behoort een bi,j voegsel. Burgemeester en Wethouders van HOEK roepen sollicitanten op naar de betrekking van aldaar. De jaarwedde is door Gedeputeerde Staten aan- vankelijk bepaald op 6(10, Stukken in te zenden voor 3 December a. s. aan den Burgemeester. Hoek, 20 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. groot f 12000 rent. 3yg pCt. verdeeld in 24 Aand. ieder a 500, gemerkt No. 1 12 a en b. Jaarlijks worden 2 aandeelen uitgeloot. De storting moet geschieden 1 Januari 1898. Aan heeren Makelaars en Commissionnairs in Effecten wordt 1/s pCt. provisie toegekend. Inscbrijvingen in te leveren ten gemeentehuize v6or of op Maandag 13 December 1897, des voormiddags 10 uur. De Burgemeester, DE YOS. De Secretaris, F. J. M. BEV1N. De Tweede Kamer was gisteren voormiddag bijeen tot bebandeling van eenige eenvoudige wets- ontwerpen. Bij het eerste van de reeks bebield de heer Drucker zich voor, bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, ter sprake te brengen de intrekking door de Regeering van tal van wetsontwerpen bij de Kamer aanhangig. Het handelstractaat met Frankrijk betrekkelijk de handelsrelatien met Tunis werd goedgekeurd, nadat de heer Van Karnebeek had aangedrongen op herstel der onbillijkheid, gelegen in de achter- stelling van den invoer van kaas bij dien van gelijksoortig artikel uit andere landen, met name Zwitserland, en de Minister van buitenlandscbe zaken had toegezegd, bij de Fransche regeering aan te dringen op gelijkstelling van Hollandsche kaas met Gruyere kaas bij invoer. Bij een suppletoire begrooting bepleitte de heer DOOR 15) In Baker-Street aangekomen, frischte mij een bad en het verwisselen mijner kleederen geheel op. Toen ik naar beneden in onze kamer kwam, stond het ontbijt gereed en schonk Holmes de koffie in. ,/Hier is het reeds", zei hij lachend, op een geopend Nieuwsblad wijzend „de volijverige Jones en de goedgeloovige reporters hebben het samen geregeld. Maar gij hebt er zeker genoeg van. Het is beter dat ge eerst wat ham en eieren gebruikt." Ik nam het blad van hem aan en las het kort bericht dat tot opschrift droeg //Geheimzinnig voorval te Upper Norwood." „Gisteravond omstreeks twaalf uur", zoo schreef de Standard „werd Mr. Bartholomeus Sholto, van Pondicherry Lodge, te Upper Norwood dood in zijn kamer gevonden onder omstandigheden die van kwaadwilligheid getuigden. Zoo ver wij ver- nemen, werden er geen sporen van geweldpleging Yan de Velde opheffing van het mond- en klauw- zeer als besmettelijke veeziekte, maar de Minister van binnenlandsche zaken was daartoe thans niet bereid, vooral met het oog op de maatregelen buitenslands tegenover onzen veehandel. De Kamer is uiteengegaan tot a. s. Dinsdag, tot behandeling der Staatsbegrooting. De Minister van binnenlandsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artt. 100 en 102 der Kieswet (handelende over de lijsten van hoogstaangeslagenen, verkiesbaar voor de Eerste Kamer), omdat, zonder daardoor te kennen te geven dat andere technische wijzi- gingen van deze wet onnoodig zijn, het bij ge- noemde artikelen bepaalde onmiddelijke voorziening vordert. Bij de invoering van de nieuwe Personeele be- lasting toch is gebleken, dat het opmaken van de kohieren, voorafgegaan door beschrijving, schatting en regeling der aanslagen, in tal van gemeenten onmogelijk voor 15 Maart kan zijn afgeloopen, en dientengevolge de voorschriften, vervat in ge- noemde artikelen der Kieswet, in 1898 en volgende jaren geen behoorlijke uitvoering kunnen erlangen. Tegen verlenging van den gestelden termijn van 15 Maart bestaat, volgens den Minister, overwegend bezwaar. Dientengevolge heeft hij voorgesteld, voor zooveel de Personeele belasting betreft, de kohieren van het laatst verloopen dienstjaar in plaats van het loopende dienstjaar als grondslag voor de samenstelling der lijst te doen strekken. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat op St. Nicolaasdag, 5 Dec. slechts een bestelling van paketten zal plaats hebben. De //Maatschappij tot Nut van't Algemeen" ontving eenigen tijd geleden, als erfgenaam van Mr. Hamelberg, in 1896 te Arnhem overleden, een dwangbevel van den ontvanger der successie- rechteu, tot betaling van ruim f 100,000, wegens verschuldigde rechten en boete (die zeer hoog is). Haar bestuur was ook weigerachtig geweest tot het indienen van eene memorie van aangifte van de nalatenschap van Mr. H., op grond dat deze geen Nederlander was en als consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat moet geacht worden, daar zijn woonplaats te hebben gehad, zoodat de erfgenaam niet tot het doen van aangifte verplicht was. Eergister is daarover voor de rechtbank te Arnhem gepleit. De officier van justitie concludeerde, dat de rechtbank aan het bestuur der registratie het bewijs zou opdragen, dat Mr. H. niet bet voor- nemen heeft gehad, naar den Oranje-Vrijstaat terug te keeren, en dus als ingezetene van Arnhem, in den zin der successie wet zou moeten worden beschouwd. De cichorei-verbouw op Zuid-Beveland is dit jaar, het eerste waarin men met het gedeeltelijk op het lichaam van Mr. Sholto gevonden, maar een verzameling Iudische edelgesteenten van aan- zienlijke waarde, die de overleden heer Sholto van zijn vader geerfd had, is ontvreemd. De zaak werd het eerst ontdekt door Mr. Sherlock Holmes en Dr. Watson, die het huis bezocht hadden met Mr. Thaddeus Sholto, broeder van den overledene. Door een gelukkigen samenloop van omstandig heden, bevond zich Mr. Athelney Jones, de welbe- kende detective, juist aan het Norwoodsch politie- bureau, en was reeds binnen een half uur na het eerst alarm ter plaatse. Zijn geoefendheid, onder- vinding en bekwaainheid brachten hem onmiddellijk op het spoor der misdadigers, met het gunstig resultaat dat de broeder Thaddeus Sholto reeds is gevangen genomen, evenals de huishoudster Mrs. Bernstone, een Indiaansche huisknecht, Lai Rao, en een portier met name Mc. Murdo. Het is volkomen zeker dat de dief of dieven ten zeerste met de inrichting van het huis bekend waren, want Mr. Jones' welbekende bouwkuiulige kennis en zijn snel waarnemingsvermogen hebben hem in staat gesteld om te bewijzen, dat de misdadigers niet door de deur of het venster konden zijn binnengekomen maar hun weg moesten genomen hebben over het dak van het gebouw en zoo door een trapdeur naar de kamer, die in gemeensciiap stond met die, waarin het lijk gevonden werd. zelf bereiden is begonnen, niet zonder voordeel geschied. A1 is de behaalde winst nu niet zoo bijzonder groot, toch kan men tevreden zijn en loont het de moeite wel, beter dan sommige andere landbouwproducten. De zuivere winst toch, die een gemet land heeft opgebracht, bedraagt f 75 a fm 80. Daar de cichorei dit jaar zeer goedkoop is en bij dien lagen prijs toch nog een tamelijke winst genoten wordt, mag men tot levensvatbaar- heid der nieuwe industrie besluiten. Mej. E. S. Kok, onderwijzeres te Breskens, is als zoodanig benoemd aan de Noorderschool te Oostzaan. Philippine. Woensdagmorgen te half zes ure is de oudste knecht van August de Bock, land- bouwer op het gehucht het Boerenhol, gemeente Assenede, van de hooischelf gevallen en op de plaats dood gebleven. Hij stond bekend als zeer oppassend en was ongehuwd. Koewacht. Woensdagavond het was nog maar half acht hoorde H. B. op het hof eenig verdacht gerucht en het kakelen van hoenders. Hij grijpt zijn geweer en loopt haastig naar buiten, waar hij in de duisternis eenige mannen bemerkt, die bij zijne nadering in allerijl de vlucht nemen. Hij lost zijn geweer en hij, met de op het geweer- schot toegesnelde buren, achtervolgen de dieven, maar deze zijn in de duisternis spoorloos ver- dvenen. Ofschoon het kippenhok reeds geheel openge- broken was, schijnen de dieven geen tijd meer gehad te hebben om eenige bewoners mede te nemen. Zij moesten het dus zonder hoenderboutje doen, tenzij zij elders gelukkiger geweest zijn. Middelburg, 26 Nov, Een jeugdige timmer- mansbaas struikelde heden over een balk die over een zolderluik eener woning was gelegd. Hij stortte naar beneden, kwam op de hersens terecht en was onmiddelijk dood. Middelburg, 26 Nov. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aan- besteed het maken en inhangen van twee paar ijzeren deuren voor de Oostschutsluis te Sas van Gent en het verrichten van bijkomende werkzaam- heden (raming 14,300). Hiervoor werd het minst ingeschreven door de firma De Vries, Robbe Co. te Gorinchem voor f 13,715. Voor het driejarig onderhoud van den Rijks- grooteweg door het voormalig vierde district (raming 7500 'sjaars), was laagste inschrijver de heer J. H. van de Ven te Middelburg voor 6909. Dit feit, dat ten duidelijkste is vastgesteld, bewijst dat het geen toevallige waarneming was. Het spoedig en energiek optreden van de ambtenaren der wet bewijst opnienw het groot voordeel der tegenwoordigheid van een enkel helder brein bij dusdanige gelegenhedeu." „Is dat bluf of niet?" vroeg Holmes lachend »Wat dunkt u daarvan z/Ik denk dat het weinig gescheeld had, of hij had ons ook als verdacht van de misdaad gevan gen genomen." z/Ik ook. Ik zou zelf thans nog niet voor onze veiligheid durven instaan, als hij opnieuw zulk een aanval van energie kreeg Op dit oogenblik werd er zeer hard gescheld en hoorde ik onze huishoudster, Mrs. Hudson, luid hare verontwaardiging te kennen geven. z/Bij den Hemel, Holmes," zei ik, half op- staande „ik geloof dat zij ons al komen halen z/Neen, zoo erg is het niet. Het is miju garde, de onbetaalde polilie van Bakerstreet." Terwijl hij dit zeide, vernam ik het geklik-klak van naakte voeten op de trap, en onder luid getier stormde er een dozijn kleine, morsige straatjongens het vertrek binnen. Doch zoodra zij binnen waren, kon men zien dat zij aan eenige tucht gewend waren, want zij plaatsten zich onmiddellijk in een gelid en bleven in afwachtende houding voor ons Te Maastricht is Woensdagavond een agent van politie bijna het slachtoffer geworden van zijn plicht. Met een anderen agent op surveillance zijnde, zagen zij, dat een persoon bezig was met het stelen van steenkolen uit een vaartuig, dat in het kanaal lag. Zij liepen op het schip aan en terwijl de eene agent den dief aangreep, struikelde de andere over het touw, waarmede het schip was vastgemaakt, en viel in het water. De eene agent het gevaar ziende waarin zijn collega verkeerde, liet den dief los en haastte zich den kameraad te redden, wat eerst na veel inspanniug en met behulp van nog een inmiddels toegeschoten agent kon geschieden. Van den dief, die onbekend is en er tvan door was gegaan, werd niets meer ontdekt. Een roeier te Katendrecht deed gisteren- avond bij het overzetten van menschen, die zich naar boord van op stroom liggende schepen moesten begeven, met zijn roeiboot een aldaar liggend vaartuig aan om zich te orienteeren. De sehippers- vrouw van dat vaartuig, in de meening dat er kwaad volk aan boord kwam, riep om hulp, waarop de roeier, die met geen oneerlijke be- doelingen kwam, met zijn roeiboot onmiddellijk vertrok. Hij werd echter, zonder iets daarvan te weten, nagezet met een roeiboot, waarvan de bestuurder, nabij hem gekoinen, hem eensklaps verraderlijk, zonder iets te zeggen, met een roei- spaan een arm stuk sloeg. De mishandelde man werd naar zijn woning vervoerd. Door de justitie is ten huize van een 16jarigen knaap aan den Provenierssingel te Rotterdam beslag gelegd op een groot aantal cliche's, bevattende onzedelijke platen, waarvan de knaap afdrukken maakte. De knaap is in dienst van een boekhandelaar en heeft een gestreng verhoor ondergaan. Te Hattem had Woensdag een ongeluk plaats. De wed. W., den overweg van de Nederl. locaalspoor over de z. g. n. Eierdijk, waar geen afsluitboomen zijn, passeerende, werd door een uit Zwolle daar aankomenden trein aangereden. Ernstig aan het hoofd gewond en met gebroken arm werd zij door de machine van den weg geworpen. Het mocht den machinist niet gelukken door herhaald fluiten haar aandacht ^op den trein te vestigen. Zij is sedert overleden. De consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek te Londen spoort het publiek tot de uiterste voorzichtigheid aan, ten opziehte van advertenties, waarbij jonge vrouwen worden ge- vraagd om te Johannesburg als dienstboden, buf- fetjuffrouwen enz. geplaatst te worden, en niet dan na zorgvuldig onderzoek de inlichtingen van zoogenaamde dienstagentschappen te vertrouwen. staan. Een hunner, slanker en ouder dan de anderen, trad voorwaarts met een zeker gezaghebbend voor- komen, waardoor ik mijn lachen nauwelijks kon bedwingen. z/Ik heb uw boodschap ontvangen, sir," zeide hij //en ze dadelijk bij elkaar geroepen. Drie zitten er in de doos en een staat met tramkaartjes." "Gij zijt nu eenmaal hier," zei Holmes, hem eenig zilvergeld gevende,/maar in het vervolg kunnen zij het met u afmaken en dan onder- handelt gij met mij, Wiggins. Ik kan het huis niet zoo laten bestormen. Maar het is nu wel zoo goed dat gij alien mijn instructies verneemt. Ik moet weten waar zich een stoomboot bevindt, met name Aurora, eigenaar Marc Smithkleur zwart met twee roode lijnen, zwarte pijp met witten band. Zij is ergens de rivier afgevaren. Een der jongens moet de wacht houden bij de aanlegplaats van Smith, tegenover Millbank om kennis te geven als de boot terugkomt. Gij moet dat maar onder u zelve uitmaken, en alien flink uw best doen. Zoodra gij iets verneemt, laat ge het mij weten. Goed begrepen //Best, overste," antwoordde Wiggins. z/Het gewone loon en een guinea voor den jongen die de boot vindt. Ziehier een dag loon vooruit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1