Gemengde berichten. Telegrafische berichtan. TER NEUZEN, 24 November 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Door de zangafdeeling jrGedult overwiot" der /./Yereenigde Handwerkslieden" alhier, werd gister- avond een uitvoering gegeven op de bovenzaal van het estaminet //La belle vue". De zangnummers, benevens een tweetal komische voordrachten gaven blijk van goede studie en werden met belangstelling aangelioord en de uitvoerders oogstten daarmede veel bijval in. De opvoering van het voor kinderen bewerkte dramatisch sprookje //Sneeuwwitje" hield echter het meest de verwachtingen gespannen. De kinderen deden flink hun best en aan hun zang en optreden bleek dat het den directeur, den heer Bierle, niet aan ijver en volharding had ontbroken om de kleinen dit stukje aan te leeren. De aanwezigen gaven dan ook door een daverend applaus blijk van hunne tevredenheid, terwijl een hunner als tolk van alien aan het einde der uitvoering de vereeniging dankte voor het geschonken genot, onder het uiten van de beste wenschen voor de vereeniging. Werd deze uitvoering gegeven in besloten kring voor leden en donateurs, blijkens achterstaande advertentie zal aanstaandeu Dinsdag de opvoering van Sneeuwwitje worden herhaald en dan voor ieder toegankelijk ziju. Waar de uitvoering zoo de tevredenheid van alle aanwezigen wegdroeg zal dit voorzeker velen aansporen om de heropvoering bij te wonen. Axel, 23 Nov. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders aanbesteed het afbreken van het bestaande en het bouwen van een nieuw brandspuithuis. Alleen inwoners der gemeente hadden het recht er naar in te schrijven. Het minst werd ingeschreven door A. A. Slijpen, voor f 957, aan wien het werk is gegund. Koewacht, 23 Nov. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het nieuw gekozen lid, de heer E. Plasichaert beeedigd. Tot wethouder (vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. B. Plasschaert) werd gekozen de heer J. J. van de Vijver, die tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd. Dinsdagmorgen omstreeks 4 uren trok eene bende smokkelaars met een groot aantal koeien hier over de grenzen. Niet ver van de grens werden zij door eenige ambtenaren overvallen, die drie koeien in beslag namen. De meeste werden over de Hollaudsche grens in veiligheid gebracht, slechts enkele bereikten de plaats hunner bestemming. Sas van Gent, 23 Nov. Op de veemarkt van heden werden aangebracht21 stieren, 53 ossen, 87 koeien en vaarzen en 27 schapen, samen 188 beesten, die alien goed verkocht werden. Daar er een groote partij Hollandsche beesteD, wegens de mist niet konden worden overgebracht, was er veel vee te kort, hetgeen de prijzen aanmer- kelijk deed stijgen. De mazelen, die langdurig alhier geheerscht hebben, door geheel de gemeente, zijn thans geweken. Ook de typhus heeft zich tot nu toe bij de drie voorgekomen gevallen bepaald, en wordt eveneens beschouwd als te zijn geweken. 's Gravenhage, 24 Nov. TweedeKamer. Nadat de Minister de heeren Van Kol en Van Kerkwijk, bevredigend had beantwoord werd de Indische begrooting aangenomen zoomede het ontwerp tot invoering van de opium-regie op Java, Madura en Lombok. boot op de gansche rivier. Zij is pas geschilderd, zwart met twee roode strepen." //Ik dank u. Ik hoop dat gij spoedig iets van Mr. Smith zult vernemen. Ik ga verder de rivier af, en als ik iets van de Aurora mocht zien, zal ik hem laten weten dat gij ongerust zijt. Een zwarte pijp, zegt ge ,/Neen, sir. Zwart met een witten band." ,/0, juist. De zijdeu waren zwart. Goeden morgen, Mrs. Smith. Ginds ligt een schipper met een roeiboot, Watson. Die zullen wij nemen en de rivier oversteken." z/Ilet is het verstandigst," zei Holmes toen wij op de bank in de schuit gezeten waren„om dat soort volk nimmer te laten merken, dat hunne inlichtingen voor u van het minst belang kunnen zijn. Als gij dit wel doet, sluiten zij zich onmid- dellijk gelijk een oestersehelp. Indien gij hen uithoort, verueemt gij meestal wat gij verlangt te weten." z/Thans schijnt onze koers tamelijk zeker," zeide ik. z/Wat zoudt gij dan doen z/Ik zou een stoomboot nemen en het spoor van de Aurora volgen." z/Beste jongen, dat zou een kolossale taak wezen. Zij kan bij een of andere werf langs de rivier tusschen hier en Greenwich hebben aangelegd. Voorbij de brug bevindt zich mijlen ver een doolhof van aanlegplaatsen. Als gij die alien zoudt willen aandoen, zou u dit dagen en dagen bezighouden." z/Neem dan de politie te hulp." z/Neen. Ik zal waarschijnlijk Athelney Jones eerst op het laatste oogenblik te hulp roepen. Hij is geen kwade kerel, en ik zou niet gaarne jets doen waardoor ik hem in zijn beroep zou Middelburg, 24 Nov. Gedeputeerde Staten bepaalden de opening der zitting van den militie- raad voor Hulst op 21 en Oostburg op 18 December. Het contingent voor Ter Neuzen bedraagt 18, Hontenisse 11, Axel 10, Zaamslag 9, Clinge en St. Jansteen 7, Westdorpe 6, Hoek, Koewacht en Stoppeldijk 5, Graauw 4, Boschkapelle, Hulst, Sas van Gent, Overslag en Zuiddorpe 3, Philippine 2, Hengstdijk en Ossenisse 1. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Nov het volgende vonnis uitgesproken J. B., oud 22 j., werkman te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Als een bewijs van een buitengewoon zacht najaar meldt men ons, dat bij den melkboer Ch. Vermast te Philippine een appelboom in de maand September in vollen bloei stond en nu met een twintigtal vruchten prijkt ter grootte van hoender- eieren. Te Wijnandsrade (Limburg) is zekere Haagens op weg naar huis even buiten de gemeente door een onbekend manspersoon aangevallen en door 2 revolverschoten zoodanig gewond, dat hij bewusteloos neerviel; de dader beroofde hem toen van zijn geld, waarna hij aan den haal ging. Het Centrum verneemt, dat Dr. Schaepman sedert enkele dagen ongesteld en bedlegerig is. Te Heerlen bracht bij openbare verkooping edn eiken boom de kapitale som van f 435 op. De stam is slechts 5 meter hoog, doch hg heeft een enorme dikte. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is de bezoldiging der stationschefs 4de klasse met f 100 verhoogd en alzoo gebracht op f 800. Te Joure ning deze week voor de ramen van een der logementen een lijstje, waarop de namen van personen, die aldaar van 40 cents tot ruim een gulden voor drankschulden in het krijt stonden. Spoedig verdwenen een paar namen van personen, die zich haastten hun schuld te voldoen. Te Zevenbergen heerscht tegenwoordig de influenza in nog al hevige mate. Het getal lijders en lijderessen aan die ziekte is zeer groot. Bijna geen huisgezin of een of meer leden zijn er door aangetast. Gelukkig is de ziekte niet van ernstigen aard en eischt zij weinig offers. De treinen van de Geldersche stoomtram mogen wegens den lagen waterstand op den IJsel te Doesburg, niet over de schipbrug rijden. Bij het wapen der infanterie ontbreken thans 374 korporaals. De kaasboeren onder Sloten en Haarlemmerliede hadden deze week nog maar weinig vee gestald, ja zelfs waren verschillende veehouders nog aan ket grasmaaien. De afdeeling Renkum-Doorwerth der Geldersch-Overijselsche maatschappij van land- bouw heeft besloten, op een nader te bepalen dag in het volgend jaar, een wedstrijd in het melken te houden, voor dienstboden en boerenknechten van de leden der afdeeling. Verschillende prijzen en premien zullen beschikbaar worden gesteld. De Brusselsche tentoonstelling zal ook een tekort hebben. Maar Brussel is nu eeumaal het troetel- kind van de Belgische regeering en deze houdt fr. 600.000 klaar om de ondernemers te hulp te komen. De gemeenteraad van New-York heeft besloten de daken der schoolgebouwen tot speel- plaatsen in te richten, om de kinderen te midden van het volgebouwde New-York tusschen het leeren in een weinigje vers-achtige lucht te kunnen laten inademen. Of de katten der nieuwe wereld deze inbeslagneming van haar ontspanningsoord wwmmMmmmmmmammmmmmam—mi wmmuk kunnen beleedigen. Maar, nu wij zoover gegaan zijn, ben ik er op gesteld om de zaak zelf uit te werken." z/Zouden wij dan ook kunnen adverteeren, en om informaties van eigenaars van werven vragen ,/Al erger en erger Dan zouden onze mannen gewaar worden dat men hen op de hielen zit, en spoedig het land uit zijn; zooals het nu is zullen zij dit zeker ook willen doen, maar zoolang zij zich veilig wanen, zullen zij daar geen haast mede maken. Daarbij zal de ijver van Jones ons te stade komen, want volgens zijne opvatting van de zaak, zal hij haar in de dagbladen laten vermelden, waardoor de vluchtelingen zullen denken, dat elkeen op het verkeerde spoor is." z/Wat moeten wij dan doen vroeg ik, toen wij in de nabijheid van het klooster van Millbank landden. z/Dit huurrijtuig nemen, naar huis rijden, ont- bijten, en een uur gaan slapen. Want hoogst- waarschijnlijk zullen wij van nacht wederom op de been zijn. Koetsier, leg bij het eerste telegraaf- kantoor aan Wij zullen Toby bij ons houden, want hij kan ons nog van dienst zijn. Wij hielden voor het postkantoor in de Great Peter-Street stil, en Holmes verzond zijn telegram. z/Aan wien denkt gij dat het gericht was vroeg hij, toen wij verder reden." z/Ik kan het niet bedenken." ,/Herinnert gij u de afdeeling der detective- politic in de Baker-Street, waarvan ik mij bij de zaak van Jefferson Hope bediende z/Welnu vroeg hij lachend. yDit is juist een geval waarbij zij hoogst nuttig zoude kunnen zijn. Indien zij falen heb ik nog andere hulpbronnenmaar ik zal het eerst met zonder verzet zullen gedoogen, moet worden afge- wacht. Op de laatst gehouden kermis te Kovna in Rusland is op het einde eener voorstelling de dierentemmer Kolberg, oud 23 jaar, door zijn leeuwen en tijgers verscheurd. Een groote paniek ontstond hierdoor onder het publiek, waardoor 8 personen dood gedrukt en velen ernstig gewond werden. De bevolking in westelijk Saksen en noordelijk Bohemen verkeert in groote ongerustheid, omdat de aardstooten die onlangs zijn waargenomen, zich hebben herhaald en neviger zijn geworden. De te Vlissingen wonende 23jarige sjouwer- man C. U., is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, onder verdenking van diefstal gepleegd te hebben ten huize van een zijner te Vlissingen wonende familieleden. Tengevolge van den dikken mist voer Maandagmorgen de nachtboot, ,/Koningin Regentes" bij het binnenloopen te Vlissingen beoosten het havenhoofd der Nieuwe Haven op de slikken aan den grond. Mail en passagiers werden met een sleepboot afgehaaldde //Koningin Regentes" kwam na een paar uur, met eigen kracht vlot. De koopman P. v. d. V. te Hansweert, is Zaterdag te Bergen op Zoom gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, ter zake dat hij in eene voor het kantongerecht te Goes afgelegde scheepsverklaring, een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Te Rotterdam kwam iemand hulp verzoeken voor zijn neef een goudsmid op de Meent wonende, bij wien men gedreigd had de ruiten te zullen inwerpen. Een agent ging met den man mede, doch toen men voor het huis van zijn neef kwam, haalde hij een steen uit zijn zak en trachtte zelf een ruit in te gooien, wat mislukte. Hij werd nu natuurlijk zelf ingerekend. Hij had aan zijn neef geld gevraagd en maar twee kwartjes ont- vangen, hij was geen bedelaar zoo zeide hij, en zou daarom op andere wijze met hem afrekenen. H. Heijkens, de ex-voorzitter der algemeene werklieden-vereeniging te Groningen, ging bij het vervalschen der dokters- en apothekersrekeningen als volgt te werkdoor hem werden de nota's opgevraagd, onmiddellijk vervalscht (natuurlijk aanmerkelijk verhoogd) en aan de commissie van toezicht het bedrag voorgelezen dat schuldig was. Heijkens ODtving hiervoor de contanten, doch voorde dokters en apothekers kwiteerde was het bedrag tot het oorspronkelijke teruggebracht. Zonder ver- moeden werd dit in ontvangst genomen en de kwitanties werden weder verhoogd tot het bedrag dat hij van den penningmeester ontvangen had. Door een toeval kwam dit aan het licht en werd aan deze voor de werklieden zoo nadeelige hande- ling een einde gemaakt. Het door de stoomboot Munifisent aangevaren Nederlandsch aakschip //Anna Petronella", is gezonken op 18 voet diepte bij hoogwater en ligt bij laag water ongeveer 3 voet boven water. Het vaartuig is middenscheeps gebrokenhet is als eerste klasse verzekerd. Een vreemde vondst deed Zondagavond een postbeambte bij de laatste lichting van de brievenbus op het Rusland te Amsterdam. Uit de bus kwamen te voorschijn een gouden horloge met dito ketting en charivari, een paar gouden ringen en twee spaarbankboekjes, alles in een oude courant gewikkeld. Men vermoedt dat deze voorwepen van diefstal afkomstig ziju. Het kamerlid Mr. P. J. Troelstra heeft twee dagen te Britsum (Er.) doorgebracht en daar een nauwkeurig onderzoek ingesteld omtrent de zaak van gebr. Hcogerhuis, die hoe langer hoe meer de aandacht trekt. Het verdwijnen van Paulus van Dijk, die zeer onverwacht naar Amerika is vertrokken en door tal van personen als een der drie daders wordt aangewezen, geeft aanleiding tot onderscheidene vermoedens. Voor eenige dagen is de heer J. W. K., adjunct-inspecteur eener levensverzekering-maat- schappij en agent eener veeverzekering-maatschappij, wonende te Huizum bij Leeuwarden, spoorloos verdwenen. ■jKBmivm.aw, N.I. hen beproeven. Dat telegram was aan mijn slimmen kleinen luitenant Wiggins, en ik vertrouw dat hij met zijn troep bij ons zal zijn, nog eer wij ons ontbijt geeindigd zullen hebben." Het was nu tusschen acht en negen uur en ik voelde een groote reactie na de vermoeicnissen van den afgeloopen nacht. Ik was loom en afge- matbeneveld van geest en vermoeid naar lichaam. Ik bezat niet dien beroeps-ijver en geestdrift die mijn metgezel staande hield, noch kon ik de zaak anders dan als een abstract vraagstuk beschouwen. Wat den overleden Batholomeus Scholto betreft ik had weinig goeds van hem vernomen, en kon geen genoegzame antipathie tegen zijne moorde- naars gevoelen. De schat was echter geheel iets anders. Deze, of een deel ervan behoorde aan Miss Morstan. Zoolang er eenige kans zou bestaan om dien te ontdekken was ik bereid er mijn leven voor op te offeren. Wel is waar zou zij indien ik hem ontdekte, voor mij verloren zijn. Maar het zou gewis een zelfzuchtige liefde zijn die zich door een dusdanige gedachte liet influenceeren. Indien Holmes werkzaam kon zijn om de misda- digers uit te vinden, had ik een tienvoudig gewichtiger reden om den schat te ontdekken. (Wordt vcrvolgt.) Vooraf had hij nog van eenige Leeuwarder ingezetenen op sluwe wijze gelden weten machtig te worden. Hij heeft vrouw en kinderen achter- gelaten. Men schrijft uit Tilburg lengevolge van het sluiten der grenzen zijn de veepnjzen thans tot eene ongelooflijke laagte ge- daald. Jong slachtvee van goede kwaliteit wordt a 12 15 cent het '/3 kilo verkocht. Hiertoe draagt ook bij het feit, dat vele vetweiders voor de beesten, die den geheelen zomer in de weide liepen, geen voldoende stalling hebben en deze tot elden prijs te gelde moeten maken. Velen, die nooit van het slagersvak gedroomd hebben en nu voor weinig geld een stuk vee kunnen koopen, worden door de goede vleeschprijzen, die met de dalmg van het vee geen gelijken tred hebben ge houden, tot het slagersbedrijf uitgelokt. Ook tal van boeren, niet wenschende hun vee tegen elken prijs van de hand te doen, slachten zelf hnn vee en trachten het vleesch tot elken prijs te verkoopen, wat hun, als de vele slachters, slechts atnper ge- lukt. Be laatsten zien dan ook reikhalzend naar hooge veeprijzen uit, waardoor de een-dag-slachters, die nu de markt overvoeren, wel spoedig zullen verdwijnen. Misbruik van sterken drank was Maandag- nacht oorzaak van een hevigen wonrdentwisttusschen vader en zoon H., op de Voorheide te Oosterhout, welke ruzie zoo hoog liep, dat de vader het raad- zaam oordeelde te vluchten en daarom de wijk nam in het huis van zijn getrouwden zoon. Deze zoon, zijn vader willende beschermen, werd met een mes zoo deerlijk toegetakeld, dat opneming in het gasthuis noodig bleek. De dader werd Maandag met zijn broeder geconfronteerd en daarna geboeid naar Breda opgezonden. Zaterdagmiddag is in de Waalwijksche haven binnengevaren schipper Van der Dussen uit 's Gravenmoer, geladen hebbende 50 last pulp. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de schipper gewekt door het hevig schreien van een zijner kinderen. Het schip was aan 't zinken, de kajuit liep vol en zoo snel mogelijk werden de vrouw en drie kinderen aan wal gebracht. Het schip is geassureerd, de lading niet. De oorzaak wordt aan den slechten toestand der haven toegeschreven. Een vleeschhouwer, te Amsterdam, kwam Zondagmorgen tot de treurige ontdekking, dat zijn dochter des nachts heimelijk de ouderlijke woning had verlaten, met medeneming van al het aan- wezige geld, zijnde ruim 600. Een jonge dochter uit Wageningen ging er met een hardlooper van door. Zij liepen echter niet zoo hard, of de politie haalde haar te Enschedd in en bracht haar weer thuis. Zaterdagavond vervoegde zich in den sigaren- winkel van de firrna Koevoet en Hoogerhuis, Mare hoek Clarensteeg, te Leiden, een persoon, die aan de juffrouw, die zich in den winkel bevond, om een dubbeltje sigaren vroeg en waarvoor hij een rijksdaalder ter inwisseling aanbood. Nadat de juffrouw hem het geld had teruggegeven, wierp hij opeens al het geld in de lade en vroeg den rijksdaalder terug. De juffrouw, die de zaak niet vertrouwde, zeide, dat ze eerst in de lade zou kijken, om te zien, of werkelijk alles wat er be hoorde te wezen, er wel was, waarvan de slotsom was, dat de juffrouw een gulden mistte en zij den rijksdaalder niet gaf. Deze poging tot oplichting schijnt de man dien avond bij een anderen winkel ier aan de Mare ook herhaald te hebben, waarna deze de politie waar- schuwde, die den man inrekende. Te Gratz hebben ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal sociaal-democraten drongen eene vergadering van christelijke socialisten binnen, waar zij de christelijke socialisten aanvielenver- scheiden werden gewond. De wanorde duurde voort in de straten, waar de politie en de gewapende macht tusschenbeide kwamen en met de bajonet en de blanke wapenen eene charge op de menigte deden. Hierbij werden velen gewond, en ook hadden verscheiden arrestatien plaats. Door het moedig gedrag van een baan- wachtster aan de Russische spoorlijn Tambow- Katchiminck, is een misdadig opzet van een paar schurken, dat vele menschenlevens had kunnen kosten, ferijdeld. Elisabeth Petrowna Wedjanina bemerkte onlangs kort voordat een trein haar wacht- post zou voorbij komen dat twee mannen bezig waren steenen op de spoorstaven te leggen. Zonder zich te bedenken, wierp zij zich op de mannen en nu ontstond een verwoed gevecht met uiterst ongelijke kanseu. De beide misdadigers hadden de vrouw aangegrepen en sleurden haar naar een brug in de nabijheid om haar in het water te werpen. Zij rukte zich los, trok een mes en viel opnieuw op de schurken aan. Gelukkig naderde er op dat oogenblik een man voor wien de kerels de vlucht namen. De baan- wachtster snelde naar den spoordijk terug en verwijderde de steenen, terwijl de trein reeds zichtbaar was. Nauwelijks was zij gereed en zonk zij van inspanning machteloos neder, toen de trein voorbijsnorde. Het leven der reizigers was gered. Het spoorwegbestuur zond aan de moedige vrouw een belooning van 300 roebels en de minister van verkeer schonk haar de herinnerings- medaille.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2