Mieuws- emeen en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. mi priii i mi Gemeente-Secretaris 3540. Donderdag 25 November 1897. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT; Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A, B en 0) in de kom en D op SluiskU, gedurende 1898. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETQISI. A. CONAN DOYLE. De onregelmatiglieden uit de Baker-Street. IEUZENSCHE COURAMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1'40' Voor Amerika M2*- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit Iliad Yerscliljnt W..enS,laB- VriJ.iat,«von«l, uitse»..a.lerJ op Fee8»JageH, bij den Htgever 1-. J. VAX UK «e Ter Neaien. Burgemeester en Wethouders van 1 ER IS EUZEN zullen op Dinsdag 7 December a. s., des namiddags 4 uren, op het gemeenteliuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen aanbesteden De voorwaarden liggen van 25 dezer ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van VAN SELE te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten, op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in een verzegelde bus tot het oogen'blik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 22 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK roepen sollicitanten op naar de betrekking van aldaar. De jaarwedde is door Gedeputeerde Staten aan- vankelijk bepaald op f 600, Stukken in te zenden vdor 3 December a. s. aan den Burgemeester. Hoek, 20 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De afgevaardigden van Griekenland en Turkije, wier taak het was op grond van het voorloopig vredesverdrag het definitieve tractaat vast te stellen 14) DOOR VIII. „Wat nu vroeg ik„Toby heeft zijne onfeilbaarheid verloren." //Hij handelde naar zijne gegevens," ze.i Holmes, den hond van het vat tillende en hem buiten den timmer-tuin brengend //als gij in aanmerking neemt, hoeveel creosoot er op een dag om Londen vervoerd wordt, dan is het geen wonder dat ons spoor gekruist is. Het wordt thans veel gebruikt, vooral voor het conserveeren van hout. Toby heeft dus geen schuld." „Wij moeten dus weer naar den zelfden reuk gaan zoeken, naar ik veronderstel ^Ja. En gelukkig behoeven wij niet ver te gaan. Waarschijnlijk was de hond op den hoek van Knight's Place in de war geraakt, omdat er twee sporeu waren in tegenovergestelde richtingen Wij volgden het verkeerdedus rest ons thans niets anders dan het andere te kiezen." Dit was niet moeilijk. Toen wij Toby terug brachten op de plaats waar bij zich vergist had liep hij weder in een cirkel rond en suelde einde- lijk in een nieuwe richting voort. //Thans moeten wij oppassen dat hij ons niet brengt naar de plaats vanwaar het vat met creosoot gebracht werd," inerkte ik op. //Daar had ik reeds aan gedacht. Gij ziet tusschen beide landen, zijn zoo ongeveer aan 't einde der lijdensgeschiedenis eergisteren kwamen de heeren gereed op artikel 11 na, in welk artikel moet bepaald worden het door Griekenland aan Turksche onderdanen te betalen bedrag als schade- oosstelling voor hun verwoeste eigendommen. 't Was niet te verwachten, dat dit artikel de onderteekening aanmerkelijk zou vertragen volgens een bericht van Engelsche zijde zou Griekenland zich tot de mogendheden hebben gewend opdat dezen zich door tusschenkomst van de gezanten maar weer eens zouden doen gelden te Konstantinopel volgens een andere lezing zouden de Grieksche gedelegeerden het door de regeering te Athene te oetalen bedrag hebben bepaald op ten hoogste P/4 millioen gulden en zouden de Turksche ge- volmachtigden met deze schikking genoegen hebben genomen, onder voorbehoud eveuwel van nadere definitieve vaststelling, terwijl Havas de definitieve onderteekening voorspelt op korten termijn en de iwestie aangaande de schadeloosstelling van particu- lieren (boven en behalve de oorlogsschatting na- tuurlijk opgelost heet. Zoo kan dus Griekenlands regeering tevreden zijn, de hoofdvoorwaarde tot de ontruiming van het door Turkije bezette deel van Thessalie, is vervuld. Indien de terugtrekking der Turksche troepen niet geschiedt met den door de Grieken gewenschten spoed is dit voorzeker niet te wijten aan de soldaten zelven. Die stakkers hebben 't er lang niet plezierig evenmin als in Epirus. De winter doet er zich reeds geducht gelden en 't schijnt, dat men er volstrekt niet op ingericht is. Zoo is dan een brigade van het legerkorps in Epirus verplaatst van de grens naar Monastir en omgeving en in Thessalie trekt men zich ook zooveel mogelijk buiten het onbeschutte terrein terug, naar Ellasona andere Turksche plaatsen. Tachtig officieren van gezondheid trokken van Konstantinopel naar Thessalie. 't Is nu waarlijk meer dan tijd voor de gezanten om weer eens ernstig aan Kreta te gaan denken. Eergisteren kwamen de heeren er maar weer eens over praten. Keizer Wilhelm heeft te Kiel aan de Marine- recruten den eed afgenomen. Daarbij hield Z. M. twee korte toespraken. In de eerste wees hij op de trouwe plichtsvervulling van den onlangs met een torpedoboot ongelukkig omgekomen Hertog van Mecklenburg en diens makkers. In de tweede echter dat hij den straatweg houdt, terwijl het vat langs het zandpad vervoerd werd. Nu zijn wij op het rechte spoor." Dit liep naar den rivierkant uit, door Belmont Place en Prince's Street. Aan het einde van Broad Street liep het regelrecht naar het water waarbij een kleine werf stond. Toby bracht ons naar den hoek daarvan en bleef daar luid jaukend staan, terwijl hij in den stroom staarde. n,Dat valt tegen," zei Holmes//hier hebben ze een boot genomen." Er lagen verscheidene kleine aken en schuiten op het water en aan den hoek van de werf. Wij brachten Toby beurtelings daarbij, doch, hoewel hij ze alien besnuffelde, gaf hij niet het minste teeken. Vlak bij de aanlegplaats stond een steenen huisje, met een houten uitgangbord. //Marc Smith, Booten te huur bij het uur of per dag, stond er op. Een tweede opschrift berichtte ons dat er ook een stoombootje te verkrijgen was, iets wat door een grooten hoop cokes op de binnenplaats nader bevestigd werd. Sherlock Holmes keek op lettend rond, en zijn gelaat nam een hoogst erustige uitdrukking aan. ,/Dat ziet er slecht uit," sprak hij, //die kerels zijn listiger dan ik dacht. Zij schijnen hun spoor vernietigd te hebben. Ik vrees dat hier met voorbedachten rade gewerkt is." Juist naderde hij de deur van het liuis, toen deze geopend werd, en een kleine krullekop van zesjangen leeftijd naar buiten stormde, gevolgd door een forsch gebouwde vrouw, met vuurrood gelaat, en een groote spons in haar hand. //Wil je wel eens hier komen, en je laten was- schen, Jack schreeuwde zij //hier, zeg ik, jij kleine deugnietwant als je vader t'huis komt, dankte de Keizer de officieren van den, in de haven voor anker liggeuden Russischen kruiser voor hunne aanwezigheid, herinnerde er aan dat de Czaar Duitsch admiraal was en prees de flinkheid der Russische matrozen, om te eindigen met //een drievoudig hoera voor Keizer Nicolaas." De Kolnische Zeitung bericht, dat de Kaiserin Augusta met het Duitsche landings-corps wel is waar Creta verliet, maar dat met een ander pantserschip nieuwe Duitsche troepen zullen worden aangebracht. Het blijkt dus slechts een ver- verschings-maatregel te zijn geweest. Het Oostenrijksch Huis van afgevaardigden koos tot onder-voorzitter den heer Fuchs van de Katholieke volkspartij. De vermaarde twaalfurige redevoering van den Oostenrijkschen rijksdag-afgevaardigde Lecher is in druk verschenen en werd binnen weinige dagen geheel uitverkocht. Er is nu een tweede druk ter perse. Vele vereenigingen bestelden honderden exemplaren tegelijk, om onder de leden te verdeelen. De opbrengst van den verkoop is bestemd voor de Duitsche school vereenigingen. Keizerin Elisabeth, wier Hongaarsche sym- pathieen bekend zijn, zond, gelijk eerst nu blijkt, destijds aan keizer Wilhelm een hartelijk tele gram van dankbetuiging, //wegens den prachtigen toast, door u uitgebracht op mijn dierbaar Hon- garije." In Spanje blijven de maatregelen van clementie aanhouden. Een decreet van de Regentes wordt verwacht tot opheffing van den staat van beleg te Barcelona. In den jongsten Ministerraad zijn de ontwerpen tot regeling der aan Cuba en Portorico toe te kennen zelfstandigheid goedgekeurd. De aange- legenheid der tolrechten evenwel (tegen de invoering van zelfstandigheid op dit gebied openbaart zich veel verzet) is uitgesteld tot nadat het Ministerie uit Catalonie het vandaar toegezegd bezwaarschrift van industrieelen zal onderzocht hebben. Het gedrag van generaal Weyler heeft ook het onderwerp eener gedachtenwisseling uitgemaakt. Nu blijkt, dat hij ten slotte met zooveel woorden eerbiediging van en gehoorzaamheid aan de be- sluiten der regeering heeft aangeraden, schijnt men hem eenige niet geheel onverklaarbare uitingen van ongeduld en wrevel wel te zullen kwijt- schelden. en je zoo vuil ziet, dan komt er wat kijken z/Wat een lieve jongen zei Holmes//wat een rood-wangige wildzang Zeg Jack, zou je wel iets willen hebben De knaap dacht een oogenblik na. z/Ik wil een shilling," zei hij toen. Wil je niet iets beters z/lk wil liever twee shillings," antwoordde de kleine vluchteling, na eenig nadenken. z/Nu heb ik je, meteen Een mooi kind, Mrs. Smith Ja, zeg dat wel, mijnheer. Hij is mij bijna de baas, vooral als mijn man dagen achtereen van huis blijft." //Is hij weg vroeg Holmes op teleurgestelden toon//dat spijt me, want ik had Mr. Smith willen spreken." z/Hij is sedert gister morgen weg, sir, en om u de waarheid te zeggen, ik begin mij ongerust over hem te maken. Maar als het betreffende een boot was, sir, zou ik u even goed kunnen helpen. z/Ik wenschte zijn stoomboot te huren." z/We 1 hij is juist met de stoomboot vertrokken, sir. Dat beangstigt mij het meest, omdat ik weet dat zij niet meer kolen in heeft dan om naar Woolwich en terug te varen. Indien hij met de bark vertrokken was, zou ik er niet over denken want vaak moest hij wel heel naar Gravesend, en dan bleef hij ook meestal over nacht uit, Maar wat moet er worden van een stoomboot zonder kolen z/Hij kan er wat aan de een of andere werf langs de rivier hebben gekocht." vDat kon wel, sir, maar dat doet hij nooit Ik heb hem dikwijls hooren klagen over de buitengewoon hooge prijzen die zij daar voor wat slecbte kolen vragen. Bovendien, die man met Tot voorzitter, hoofd der commissie voor het luldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes, is gekozen Mr. S. A. Yening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, ter vervanging van Mr. J. Heems- rerk Azn. Voorts is Mr. Th. Heemskerk, oud-lid der Tweede Kamer, benoemd tot lid der hoofd-commissie, uit loogachting voor den overleden voorzitter Mr. J. Heemskerk Azn. Zooals bekend, bevinden zich de kroonju- weelen, in den oorlog op Lombok buit gemaakt, in bewaring bij de Nederlandsche Bank. Zij werden door HH. MM. bij het bezoek, dit jaar aan Amsterdam gebracht, bezichtigd. De onlangs afgetreden Minister van kolonien was voornemens deze kostbaarheden ten bate der schatkist te laten verkoopen, doch zijn opvolger, de Minister Cremer, is blijkbaar van andere meening, althans wij vernemen dat deze kostbaarheden eer- lang onder goede bewaking publiek zullen worden ten toon gesteld in het Rijksmuseum. Yoor de bezichtiging zal een klein entree worden geheven, dat ten goede zal komen aan het Nationaal Fonds, opgericht ten behoeve van in den Indischen krijg verminkte militairen en hun weduwen en weezen, waarvan de heer Mr. N. P. van den Berg, directeur der Nederlandsche Bank, voor zitter is. Daarna zullen deze kostbaarheden teruggezonden worden naar Batavia en aldaar in bruikleen afge- staan worden aan de verzameling van het Bata- viaansch Genootschap voor Kunsten en Weten- schappen. Op 20 Januari zal te Stuttgart eene confe rence worden gehouden van afgevaardigden der verschillende spoorwegmaatschappijen ter bespreking van aangelegenheden betreffende het personen- verkeer. Ook de Nederlandsche spoorwegen zullen aan de conferentie deelnemen. In de Wieringerwaard contracteerden de boeren dit voorjaar met den fabrikant op gehalte met een minimum van 14 procent tegen f 8,50 de 1000 K.g. Meerdere procenten zouden prijs- verhooging tengevolge hebben. Thans, nu de afrekening komt, blijkt, dat verscheidene telers veel hooger gehalte hebben, zoodat de prijzen zelfs 10 tot /II per 1000 K.g. bedragen. het houten been met zijn leelijk gezicht en vreemde spraak stond mij niets aan. Waarom zwierf hij altijd hier in den omtrek rond z/Een man met een houten been vroeg Holmes verbaasd. ;/Ja, sir; een bruine kerel met een gemeene tronie kwam dikwijls bij mijn man. Hij was het die hem gisternacht opklopte en wat meer zegt mijn man wist dat hij zou komen, want hij had stoom op in de boot. Ik zeg u eerlijk sirik gevoel mij lang niet op mijn gemak." z/Maar, mijn beste Mrs. Smith," zei Holmes, zijn schouders optrekkend, //gij maakt u onnoodig ongerust. Hoe kondet gij met mogelijkheid zeggen dat het die man met het houten been was die in den nacht gekomen is Ik begrijp ten minste niet hoe gij er zoo zeker van kunt zijn." z/Zijn stem, sir. Zoo een zwaar en schor geluid heb ik nooit meer gehoord. Hij klopte op het venster, het zal omstreeks drie uur geweest zijn. //Kom voor den dag, maat riep hij. //Het is tijd om op wacht te gaan z/Mijn oude man wekte Jim, dat is mijn oudste, en voort gingen zij, zonder zelfs een enkel woord tot mij te spreken. Ik kon het houten been op de steenen hooren stampen." z/En was die man met het houten been alleen z/Dat zou ik niet met zekerheid kunnen zeggen, sir. Maar ik hoorde er anders geen." z/Het spijt mij, Mrs. Smithwant ik had een stoomboot noodig, en heb goede geruchten ver- nomen omtrent de laat mij eens bedenken, hoe heet zij ook weer z/De Aurora, Sir." z/Ha juist. Is het niet die oude, groene boot met een gele streep, zeer breed gebouwd z/Neen, dat niet, er is geen slankere en kleiuere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1