GHAANZAKKEN. BONT, H.H. Landbouwers! GRASKALVERS, JL J. TAN DIXHOORN. - Ter Neozen. als; Moffen, Kragen, Boas, enz. BURGERL1JKE STAND? Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. De polders Oud-Vogelschorre en Westdorpe of Nieuw-Vogelschorre Uit de hand le hoop: ADR. H. DONZE-POTHOVEN a DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 23 Nov. 0.19 12.41 Woensdag 24 1.4 1.25 Donderdag 25 1.48 2.11 Vrijdag 26 2.34 2.58 Zaterdag 27 3.22 3.47 Zondag 28 Woensdag 24 November a. s., bij Mej. de eene parti j l8t0 soort J. A. VAN BOVEN. Nieuwstraat, Ter Neuzen. ONTVANGEN een groote sorteering maar twee slechts, de heeren Tan Vessem en De Klerk, hadden den moed in deze vergadering van mannen den eisch der vrouwen te stellen. De heer Yan Yessem wilde het straatschrobben laten voort- bestaan als tot nu toe; de heer De Klerk wilde ten minste dat voorrecht gedurende de heetste zomer- maanden behouden. Het mocht echter met baten. De raadsleden bleken er zoodamg tegen gekant, bij mooi weder toch een emmer water of slijk over hunne mooi gepoetste laarzen te krijgen, dat zij, alle beleefdheid tegenover de dames uit het oog verliezende, de verordening, inhoudende het verbod, na verwerping der beide moties, bij acclamatie aannamen. Maar hoe kwamen B. en W. er nu toe tegelij- kertijd voor te stellen, de gemeentereiniging welke nu het werk der dienstmeisjes zal hebben te ver- richten, in het krankzinnigengesticht op te sluiten De lezers kunnen zich echter op dit punt gerust stellen, want dat deden zij slechts in overdrach- telijken zin. Tengevolge van de opheffing van het krankzinnigengesticht te Rotterdam zijn daar nl. lokalen vrijgekomen, die hun geschikter voorkwa- men om tot kantoren der gemeentereiniging te dienen dan de tegenwoordige, welke daarenboven in verbaud met andere plannen afgebroken moesten warden. Vandaar hun voorstel. Een onderwijzer in eene Geldersche gemeente schrijft „Eenigzins verrast keek ik eergisteravond op, toen me de post een pakketje bracht met Engel- sche zegels gefrankeerd. Nieuwsgierig om te weten, wat me zoo onverwacht van over de zee werd thuis gestuurd, haastte ik mij het pakket te openen en tot mijn verbazing rolden een honderdtal aardige reclameplaatjes over de tafel welke mij werden toegezonden door den heer Thomas Holloway, Oxfordstreet, Londen. Tusschen de plaatjes bevond zich een gedrukte brief, waarin de heer Holloway mij verzocht de plaatjes aan de leerlingen mijner school te willen uitdeelen. Op verlangen zou mij tevens gratis en franco eene mooie schilderij, ter grootte van 91 X 63 cM., worden toegezonden, voorstellende het Royal College Holloway, benevens het sanatorium Hollo- way, met het portret van den stichter in het midden. ,/Daar ik aanneem, dat al mijn collega's, hoofden van scholen, een dergelijke zending hebben ont- vangen, en ik verder veronderstel dat de plaatjes, al is 't maar voor de aardigheid, aan de kinderen werkelijk worden uitgedeeld, zullen de Nederlaudsche moeders, die 't nog niet weten, eerstdaags tot de kennis worden gebracht, dat ze in Holloway's zalf en pilleu een probaat middel vinden tegen alle mogelijke menschelijke kwalen en miserien." Men meldt uit Doetiuchem De oplichter Leervink uit Aalten, die door de rechtbank te Zutphen wegens het uitgeven van uit de courant geknipte afdrukken van bankbil- jetten tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld is, heeft zijn praktijken klaarblijkelijk ook in Doetinchem toegepast. Een onzer inwoners heeft voor hem althans in de maand October op een schemeravond een zooge- naamd baukbiljet gewisseld, aanplakzegels aan de achterzijde bevestigdeen bevatte den naatn van Louis Sprenger. Doordien het biljet lang in portefeuille bleef, bleek eerst voor enkele dagen bij de uitgifte de valschheid. Uit de Groninger veenkolonien zijn dezen herfst duizenden mudden aardappelen via Rotterdam naar Engeland verzonden. Tot Donderdag jl. ging het nog zoo druk als 'tkon, doch het schijnt nu minder te worden. Enkele aardappelkoopers die voor eigen rekening haudelen, zitten nog met groote partijen, en als nu de handel vast zit, zullen ze misschien tegen verlaagde prijzen moeten afzetten. Het kan naar veler zeggen ook wel een beetje lijden, waut ze hebben grof geld verdiend. De boer heeft er echter niet extra van geprofiteerd, want de geheele campagne door was de prijs voor magnum bonums f 1,20 h f 1,25 en voor de Richters 95 cts. a 1, alles per hectoliter. Paulus van Dijk, de vrachtrijder uit Beetgum, een van de drie personen, die door sommigen worden aangewezen als de schuldigen aan de inbraak te Britsum, voor welk feit de drie gebroeders Hoogerhuis zijn veroordeeld, is naar Amerika vertrokken. Gelijk hij aan een geacht ingezeteneteLeeuwarden schrijft, werd hij door financieele omstandigheden er toe gedwongen. Hij was moedeloos geworden over de tot hem gerichte beschuldiging. Waar hij zich in het openbaar vertoonde, werden hem allerlei scheldwoorden naar het hoofd geworpen hij werd als het ware geboycot. Volgens zijn beweren stond men hem zelfs naar het leven en daarom was hij steeds van een revolver voorzien teneinde desnoods zich te kunnen verdedigen. Hij heeft zijn vrouw en kinderen achtergelaten om die, als het hem maar eenigszins goed gaat naar Amerika te laten overkomen. Een aannemer wonende te Zuid-Eschmarken nahij Enschede, vermiste uit zijn woonhuis, waar zich een oogenblik niemand had bevonden, f 300 De zoon had een der knechts, zekere W., kort te voren het huis zien binnengaan. De wachtmeester der marechaussde, van het geval in kennis gesteld stelde een onderzoek in, met het resultaat dat hij in het bezit van W. eene som van 816 vond. De man is gearresteerd. Het personeel, dienstdoende op een goederen- trein der Staatsspoor op de lijn Utrecht Bokstel, is ter beschikking van de justitie gesteld-hoofd- conducteur, conducteur en eenige remmers worden verdacht champagne te hebben ontvreemd. De edige flesschen lagen langs de lijn. Een der remmers is reeds tot bekentenis gekomen. He ontvoering van een meisje uit het gesticht „De Goede Herder", te Almelo, is sinds eenige dagen in onderzoek bij de justitie. De drie per sonen uit Enschede, die vermoedelijk aan de ont voering hebben meegewerkt, zijn reeds in verhoor geweest. Van de vluchtelingen zelf, die naar Duitschland moeten uitgeweken zijn, is nog niets bekend geworden. XJit de Friesche gemeente Gaasterland ver trokken eenige dagen geleden dertig arbeiders naar Duitschland, teneinde aldaar grondwerk te verrichten. Thans zijn reeds 17 teruggekeerd Als reden hiervan geven zij op, dat zij misleid zijn. In plaats van 2,10 per dag te verdienen, zooals beloofd was, kregen zij 1,80, en in stede van 5,50 kostgeld per week te betalen, moest f 6 gegeven worden. Wijl dan echter, naar hun oordeel, te weinig voor vrouw en kinderen over- schoot, bliezen zij den aftocht. Toen een heer van Roermond Vrijdag te Eindhoven uit een coupd van den trein van Venlo stapte, bemerkte hij dat zijn portefeuille met bankbiljetten verdwenen was. Hiervan gaf hij terstond kennis aan de politie, maar tot nog toe heeft men den dader niet kunnen opsporen. Te Leeuwen is Zaterdagnacht in de kelders van 3 huizen ingebroken en aldaar alles gestolen. Te Gent was een jong echtpaar, dat, 10 September gehuwd, reeds gescheiden leefde. Don- derdagavond wachtte de man zijn vrouw op, om haar te vragen weer bij hem te komen. Zij weigerde, waarop hij haar aangreep en in het water wierp. De menigte wilde den man grijpen, maar deze sprong ook in het water. Beiden verdronken voor de oogen der menigte. In het circus-Wulff te Brussel werd een dierentemster gewond, door den klauwslag van een leeuw. Zij behield haar tegenwoordigheid van geest en verliet de kooi. Maar toen viel zij in zwijm. De wond is niet ernstig. Een geweldige brand, feller dan in jaren gewoed had, heeft, tegen den middag uitgebroken, Vrijdag een deel der Londensche City geteisterd. Een uitgestrekt blok huizen is nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden. Men is het vuur nu meestermaar de puin- hoopen smeulen nog. De vermelde bebouwde oppervlakte bedraagt twee acres, ongeveer tachtig are. Omstreeks honderd magazijnen, vol manufacturen en andere goederen gingen verloren. De aangerichte schade wordt op 3 millioen pond sterling of 36 millioen gulden geschat. Een later bericht spreekt van 5 millioen. Als oorzaak wordt eenegas-ontploffingopgegeven, als reden der verspreiding de groote brandbaarheid der opgestapelde zijde- en andere lichte waren, gevoegd bij schaarschte van water. Een betrekkelijk geluk, dat het overdag ge- schiedde, zoodat ieder zich bij tijds kon redden en geen menschen omkwamen. Sedert den grooten brand (1666) is eene der gelijke vernieling te Londen niet voorgekomen. Twee geheele straten zijn verdwenen. Te Berlijn heeft een heer die in een tram een dame haar portemonnaie ontrolde, zijn diaman- ten ring in den zak der dame verloren. In het Brunswijksche dorp Alvesse is de predikant Huge in hechtenis genomen, wegens verduistering eener som van 15000 mark, welke hij als ambtelijk fonds onder zich had. De deerniswaardige was zichzelf bij het consistorie gaan aangeven. Naar men zegt is door hem in verband met deze verduistering herhaaldelijk valsch heid in geschrifte gepleegd. De nieuwgekozen eerste Mayor van New-York, Robert van Wijk, is sedert 1889 rechter aldaar en staat als goed jurist bekend. New-York is ook zijn geboorteplaats. Hij heeft er schoolgegaan tot zijn 13e jaar. In 1863 kwam hij in den handel. Yan jongste bediende bracht hij het tot klerk. Het koopmansleven trok hem niet aan. Hij ging in de rechten studeeren en promoverde in de 1872 aan Columbia College In de Vereenigde Staten behoort het tot den goeden toon om van een der Hollandsche uitge- wekenen af te stammen. Men verzekert echter, dat de tegenwoordige Mayor werkelijk zijn stam- boom kon opvoeren tot 1650. Toen zou Cornelis Barents uit Wijk (welk Wijk den Oceaau zijn overgestoken, om zich te Nieuw- Amsterdam te vestigen. In 1680 huwde hij met een dochter van den eersten Hollandschen gereformeerden predikant in Amerika: Johannes Theodorus Polkemus, en zoo werd hij de stamvader van de Amerikaansche Yan Wijk's, die wel nooit een talrijke, maar voor de openbare zaak zeer verdienstelijke familie gevormc hebben. Door aanhuwelyking werden de Van Wijk's verwant aan de oudste familien des lands Yan Rensselaer, Beekman, Gardiner, Yan Vechten, Livingston, Hamilton, Seymour en anderen. Robert van Wijk en zijn broeder Augustus zijn bestuurs- eden van de Holland Society. Robert van Wijk moet een zeer geacht en populair man zijn. Toen Koning George van Griekenland het vorige jaar in het Parkhotel te Wiesbaden logeerde, zag hij daar op een vensterruit de handteekening van zijn vader met een diamant ingekrast. Vlug trok Koning George een met diamanten bezetten ring van den vinger en zette zijn naam onder dien zijns vaders. Dezen zomer viel de blik van den Czaar van Rusland op deze vensterruit en terstond voegde hij bij den Koninklijken naam zijn eigen naam. Thans wordt er veel geld geboden voor deze vensterruit. Een Engelsche diplomaat en een Amerikaansche millionair bieden met reusachtige sommen tegen elkaar op. Men schrijft uit Rome aan de Tel. d.d. 15 Nov. De Paus bevindt zich, ondanks de ongunst der tijden, in uitnemenden welstand. z/Zijne Heiligheid is nimmer te voren zoo goed gezond geweest als nu zijn de woorden waar- mede Professor Lapponie, 's Pausen medicinalen adviseur, onveranderlijk antwoordt als hem in- lichtingen gevraagd worden, en zeer dikwijls heeft hij zulke vragers te woord te staan, vooral in Januari en Augustus, als de vinnige koude of ondragelijke hitte licht een noodlottigen invloed kunnen oefenen op een zoo hoogbejaarden grijsaard. Ook tusschen 1 October en medio November wordt de vraag naar 's Pausen gezondheidstoestand dikwijls herhaald, als de bureaux van het Vaticaan gesloten zijn, en Z. H. dientengevolge niet zijne gebruikelijke audientien verleent. Het is ook opmerkelijk, hoe spoedig ieder nieuwtje omtrent denkbeeldige ongesteldheden van den Paus naar buitenlandsche couranten wordt getelegrafeerd, en hoe gretig dit gepubliceerd en vervolgens in de Italiaansche bladen overgenomen wordt. Nog nooit echter heeft een dergelijk nieuwsbericht zijn oorsprong gevonden in een Romeinsch blad. Op dit oogenblik geniet de Paus eene volmaakte gezondheid, en lijdt zelfs niet aan vele gebreken van den ouderdom. Hij bezit een buitengewoon, wonderlijk sterk geheugen. Vooreerst is hij op de hoogte van alle bijzonderheden der Italiaansche zaken in Afrika, en weet hij zelfs van onbeduidende voorvallen, die aan de eerste bezetting voorafgingen of daarop volgden, met inbegrip van namen en data. Ter leuzen. Huwelijks-aangiften. 19 Nov. Christi- aan Arie de Sraidt. oud 22 j., jm., en Paulina Petronella Cecilia Boerjan, oud 22 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. 17 Nov. Pieter van Roggen, oud 2 7 j, jm. en Sara Stoffels oud 24 j jd. 18 Nov. Alouisius Franciscus Simoen, oud 18 j., jm. en Philomena Eduarda Martens, oud 25 j., jd. Geboorten. 14 Nov. Reinier, z. van Jan Harms en van Sara Adriana Scheele. 17 Nov. Pieter Jozias. z. van Jacob Cornelis Jolijt en van Cornelia Catharina de Kraker. 20 Nov. Adriana, d. van Dirk Scheele en van Elizabeth Susanna Leenhouts. Pieter, z. van Jacobus Kroon en van Geertruida van Wijck. Johannes Jacobus Marinus, z. van Jacobus van Doeselaar en van Jacomina Louisa Adriaansen. Petrus Josephus. z. van Jacobus van Damme en van Christina Piessens. Overlijden 15 Nov. Rensje Scheerhout, oud 82 j., wed. van Reijer Pothoven. 17 Nov. Anna Geertruida Laport, oud 50 j., echtg. van Jacobus Hamelink. Rotterdam, 22 November 1897. Binnenl. Granen. Doordat het aanbod van Tarwe, Rogge en Gerst ruimer was dan ver- leden week, waren de prijzen daardoor gedrukt. Afwijkende soorten van Boonen en Erwten waren moeilijk te plaatsen. Men noteert Jarige Tarwe f 7,50 a f 8,40; nieuwe f 6,50 ii 8,20; Canada f 6,40 a f 6,75Rogge /4,75 a 5,50; Wintergerst 5,a/5,50; Zomergerst f 4,25 a 4,80Chevaliergerst 5,50 h f 6,Haver f 2,50 a f 3,40, alles per hektoliter. Witte Boonen f 6,50 a f 9,Bruine Boonen f 6,a yj 7,85Paardenboonen f 5,60 a 5,90; Duivenboonen f 6,20 a f 6,70; Kookerwten f 6,a f 7,15 voedersoorten f 5,50 ii 5,80 Kanariezaad 4,50 it 6,50, per hektoliter. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo onveranderd, Nov. f 227Rogge op levering per 2100 kilo prijshoudend, Maart f 131 it f 180, Mei 129; Wintergerst Zwarte zee f 110 a /115; Amerik. Mais 100 f 102Cinquantin f 112 a f 115 per 2000 kiloHaver Petersburger 7,it 7,25 Tarwe 10,a 10,35 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch f 14,25 a f 14,75; le soort f 13,25 a f 13,75; le soort Duitsch 13,75 14,extra puik Hong, f 18,50 a 19,50; le soort f 17,it 18,Prima Amerik. f 14,75 a f 15,50; le soort 13, a 13,502e soort f 11,25 it f 12,25 Zeeuwsche Tarwemeel f 13,it 14,Duitsche Roggt bloem 9,75 it 10,per 100 kilo netto. Runderprijzen 40 it 58; Stieren 30 50; Kalveren 55 a 75; Schapen 40 it 45 Yarkens 35 a 43 cent alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien /160 it 200 Stieren 70 it f 130; Graskalveren f 20 it 45 Yaarzen 65 it f 110Biggen en nuchtere Kalveren f 7 it f 15 alles per stuk. Aardappelen. Spuische jammen f 3,30 it 3,75; Zeeuwsche dito f 2,90 it f 8, dito hlauwe 2,50 it /2,70; Geldersche f 2,75; Overmaasche jammen /3,*75a f 4,Champions f 2,80 Poters f 1,90 it 2,per mud. Boterprijzen in vaten f 54 f 50 it 46 en stukken per half kilo 60 it 70 cent. Zoetemelksche kaas /26 it f 28 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 6,it f 6,50 per 100. Buitenlandsche f 4,a f 5, Zeeuwsche Ajuin 1,per 50 kilo. L ij n z a a d 8,75 it f 10,per hectoliter, flarwijzaad, jarig 11,a f 11,25 per 50 kilo. V 1 a s puike soorten willig. Amerik. Petroleum in vaten per 100 cilo f 7,25 en 6 cent per liter— Java-Koffie in balen 35 cent en Santos- roffie 21 cent per half kilo. ZEETIJD1NGEN. Van 19 tot en met 21 Nov. 3 S Q VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Nenien 21 Eng. s.s. Cattersty 1389 Skinningroye ijzer Van Ter Venzeni 20 Eng. 8.8. Hailing 1 2199 Londen stukg. Voor Gent: 19 Duits. s.s. Alice 3270 Petersburg rlas idem Franz 2406 Pernau lijnzaad Eng. sch. Sarah 442 Fowe pijpaarde 20 Eng. 8.8. Spindrift 2003 Londen stukg. Duits. 8.8. Secunda 2016 Gefle hout Van Gent 19 Eng. s.s. Tadorna 3730 Antwerpen stukg. idem Ibis 3024 idem idem 20 idem Calder 1992 Goole idem Italiaan.bark Maria Madre 1894 Newport aardapp. Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. Duits. 8.8. Alice 3270 Burntisland ledig 21 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Faraday 2525 New-Castle idem idem Astrologer 2580 Leith idem idem Newport 3450 Blyth ledig idem Adolf 2652 Methil idem Van 19 tot en met 21 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 43 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 4 afgeschut. 0 0 0 0 4.12 4.38 Maandag 29 n 5.4 5.31 Heden overleed tot mijne diepe droefheid na een kortstondig lijden, mijn geliefde echtgenoot PIETER BAREMAN, Opzichter der Domeinen, in den ouderdom van 68 jaar en 8 maanden. Wed. P. BAREMANVan Doeselaar. Hoek, 20 November 1897. zullen eene buitengewone Vergadering van Inge- landen beleggen op Dinsdag den 30 November 1897, 's namiddags ten een uur, ten huize van den heer IVO PIERETS te Sas van Gent. De Dijkgraven, HIP. DE YLEESCHAUWER. EDM. BUIJSSE. Wed. Susijn, (waaronder fokstieren).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3