Gemengde berichten. TER NEUZEN, 22 November 1897. Hij doet dit door het geven van concerten. Wat hij meer ontvangt dan hij strikt noodig heeft om te leven is hij verplicht aan de armen te geven. 's Avonds gaf hij een concert, dat door middel van den omroeper bekend gemaakt was. Daar de heer Maximor een goed geschoold, uiterst beschaafd zanger is en over een prachtig orgaan beschikt, was het wel de moeite waard dit concert bij te wonen. Den volgenden morgen heeft hij zijn reis vervolgd en hij dacht in den loop van den dag Crefeld te bereiken. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te IJzendijke hebben zich 47 sollicitanten aange- meld. Hoek, 20 Nov. In de heden alhier gehouden raadszitting werd allereerst lezing gegeven van een verzoekschrift van den secretaris W. S. J. Dieleman om eervol ontslag uit zijne betrekking wegens zijne benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Ter Neuzen. Nadat de leden hun leedwezen hadden betuigd over bet vertrek van den secretaris werd met algemeene stemmen besloten het ge- vraagd ontslag te verleenen, in te gaan met bet tijdstip dat in de ontstaande vacature zal zijn voorzien. Vervolgens werd den heer J. Jurrij verzocht zich met de vorming eener zoogenaande nieuwjaars- commissie te willen belasten, waartoe deze zich wederom bereid verklaarde. Yerder werden met algemeene stemmen tot leden van het Burgerlijk armbestuur herbenoemd de heeren M. de Feijter en S. J. Robijn. Nog werd besloten tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1897, noodig geworden om te kunnen bestrijden de kosten van het splitsen van een der lokalen van de openbare school, terwijl eenige ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Ook besloot de Raad met vier tegen drie stemmen afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van M. Bedet en 19 anderen om aan de vereeniging ,/Al doende leert men" vergunning te verleenen tot het gebruiken van de oude school voor het louden van repetities en het geven van uitvoeringen; tegen stemden de heeren Van Wijck, De Jonge, De Regt en Dieleman, voor de overige leden. De heer L. J. van Erp Taalman Kip, directeur der gasfabriek te Harlingen, die verleden Maandag 's avonds 9 uur zijne woning verliet om inspectie over de verlichting te houden, is sedert niet teruggekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Door de politie is opsporing en bericht omtrent den vermiste verzocht. Te Jutfaas is het roodvonk epidemisch verklaard. Een loteling voor de nationale militie, wonende te Barendrecht, was er ingeloot, doch kon als reden van vrijstelling inbrengen, te zijn eenige wettige zoon. Zeer onaangenaam werd hij echter dezer dagen verrast, door de komst van een nieuwen wereldburger, die hem als broeder zijn vrijstelling ontnam, zoodat hij weldra den soldateuransel zal moeten dragen. Naar men verneemt zal de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zich met ultimo December 1898 afscheiden van de sedert het jaar 1891 bestaande centrale controle van Nederlandsche spoorwegen. Ten nadeele van den veehouder P. K., aan den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder, is ontvreemd een schelf hooi van pi. m. 500 Kg., staande bij de woning, alsmede een boerenwagen. Van den koopman D. aldaar werd een paard, dat in de weide liep, gestolen. Langs de IJselkade te Deventer ligt een gedeelte van de bedding der rivier geheel bloot. Te Weenen wordt wegens majesteit- beeld die kelderknecht, Lai Rao, dien wij niet gezien hebben. Mrs. Bernstone beschrijft hem verre van gunstig. Small kon echter niet uitvinden waar de schat verborgen werd gehouden, want, behalve den majoor en een trouw dienaar die inmiddels overleden was, was dit aan niemand bekend. Plotseling verneemt .Small dat de majoor op sterven ligt. Vol angst dat het geheim van den schat met hem ten grave mocht dalen, ver- schalkt hij de waakzaamheid der wachters, baant zich een weg naar het venster der sterfkamer, en wordt alleen teruggehouden van naar binnen te klimmen door de tegenwoordiglieid der beide zonen. Maar, als waanzinnig door haat tegen den doode, klimt hij dien nacht de kamer binnen, onderzoekt zijne bizondere papieren, in de hoop eenige aan- teekeningen betreffende den schat te ontdekken, en laat ten slotte een herinnering aan zijn bezoek achter, in den vorm van het korte opschrift op de kaart. Hij had ongetwijfeld vooraf het plan beraamd, om, in geval hij den majoor doodde, hij een of ander bewijs op het lichaam zoude achterlaten, ten teeken dat het geen alledaagsche moord wasmaar, van het standpunt der vier bondgenooten beschouwd, een zekete daad van gerechtigheid. Dusdanige zotte grillen zijn in de jaarboeken der lijfstraffelijke rechtspleging vol- strekt niets ongewoons, en zijn gewoonlijk van onberekenbaar nut voor de ontdekking van den misdadiger. Is u dit alles duidelijk „Volkomen." „Welnu, wat kan Jonathan Small thans doen Niets anders dan een wakend oog houden op de pogingen die worden aangewend om den schat te vinden. Waarschijnlijk verlaat hij Engeland en komt slechts bij tusschenpoozen terug. Daar wordt het vliering-kamertje ontdekt, en onmiddellijk wordt hij ervan in kennis gesteld. En opnieuw bespeuren wij de aanwezigheid van den een of anderen bondgenoot onder de huisgenooten. Jonathan is met zijn houten been niet in staat om de kamer van Bartholomeus Sholto te bereiken. Hij neemt echter een bondgenoot met zich, die deze moeilijkheid overwint, doch deze stapt met schenuis een meisje vervolgd, dat in een cafe gezegd had, dat de Keizerin er eenvoudig uitzag Dicht bij Quebec in Canada, heeft een berg- storting plaats gehad, waarbij veertig personen gedood moeten zijn. Te Luffenham in Engeland is Woensdag in den trein naar Londen de as van een beestenwagen gebroken. De waggon vervoerde tal van paarden die den vorigen dag te Leicester hadden geloopen. Vele dieren zijn ernstig gewond. De oude schouwburg te Wiesbaden is bij veiling, voor 120,000 mark aangekocht door een hotel- houder, die op het terrein een //reuzenhotel" wil bouwen. TeMunchen is bij een verbouwing(zonder machtiging der bouwpolitie), in den Maximilians Keller een vloer ingestort. Zeven menschen bleven dood, twee zijn zwaar, acht minder zwaar gekwetst. In de laatste dagen is onder den Engelschen wal tamelijk veel haring gevangen, er zijn bommen, welke in minder den eene week met voile lading thuiskwamen. De Amerikaanscbe amateur Doughby heeft de 10 mijlen gereden in 21 min. 48s/5 sec., wat record is. Te Kowno werd een jonge dierentemmer aan het einde der voorstelling door een tijger aangevallen en toen de andere dieren bloed zagen, wierpen zij zich alien op den ongelukkige dien zij verscheurden. Een vreeselijke paniek onstond onder de toeschouwersin het gedrang werden 8 personen gedood en velen zwaar gewond. Een hevige zeestorm heeft in de buurt van St. Petersburg kanalen en zelfs de Newa buiten haar oevers doen treden. In de laag ge- legen wijken van St. Petersburg en omliggende eilanden zijn de benedenverdiepingen en kelders ondergeloopen en in verschillende openbare ge- bouwen is de electrische verlichting gestoord. ongeveer 1800 personen, die door den vloed dak- loos zijn geworden, heeft de politie van huisvesting voorzien. Ook te Reval heeft een hevige storm gewoed. Te Berlijn zijn 14 Chineezen aange- komen, die in de omstreken van Stettin voor den veldarbeid gehuurd zijn 1 In het station Grosbor is een locomotief op een personentrein gereden. Vier waggons werden verbrijzeld en andere beschadigd. Vijf personen zijn zwaar, negen licht gekwest. De broodbakker te Vlissingen, bij wien verleden week Donderdag brand ontstond, werd als verdacht van brandstichting gearresteerd en legde bij het verhoor een volledige bekentenis af. Hij is daarop naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de ontploffing in een der ketels van den kruiser Zeeland moet ontstaan zijn door een brandende kaars, die het in den ketel aanwezige knalgas deed ontvlammen. Door eenige vrouwen, wonende in den omtrek van de Van Spijkstraat te Rotterdam, is aan de politie medegedeeld, dat zij in de laatste weken bedrogen zijn bij den koop van eieren aan de deur. Partijen van 90, 60 en 30 eieren, door haar gekocht voor 3£ cent per stuk, bleken later alle bedorven te zijn. De verkooper scheen een buitenman te zijn, vrij schamel gekleed. Te Groningen heeft een kleermakersgezel, den heer J. Jonkers, kassier, met een hamer die hij uit de kroeg had gestolen, het linkeroog verbrijzeld. De heer J. die reeds het rechteroog zijn eenen voet in de creosoot, waarop Toby ten tooneele verschijnt en een slecht betaald ambtenaar benevens een half kreupel geneesheer zes mijlen ver met zich voorttrekt. „Maar, de geheime bondgenoot, en niet Jonathan pleegde de misdaad." //Juist. En niet met Jonathan's instemming, te oordeelen naar de wijze waarop hij door de kamer rondsprong. Hij droeg Bartholomeus Sholto geen wrok toe en zou er de voorkeur aan gegeven hebben dezen slechts te binden en hem het roepen onmogelijk te maken. Hij wenschte zijn hoofd niet aan den strop te wagen. Er was echter niets meer aan te doende wilde hartstocht van zijn metgezel was lesgebroken en het vergif had zijn werk gedaandaarom liet Jonathan Small zijn teeken achter, liet de kist met den schat naar omlaag zakken en volgde haar langs denzelfden weg. Dit was in zooverre ik het ontraadselen kan, de loop der gebeurtenissen. Het spreekt van zelve dat hij, wat zijne persoonlijkheid betreft, van middelbaren leeftijd en door de zon gebruind moet wezen, daar hij zijn tijd in een oven als de Andamans-eilanden heeft uitgediend. Zijne lengte is makkelijk te berekenen naar de lengte van zijn voet, en wij weten dat hij een baard draagt. Zijn harig gelaat werd door Thaddeus Sholto immers met schrik opgemerkt, toen het zich voor het venster vertoonde. Meer is er niet, naar ik geloof?" „En de medeplichtige „0, dat is een lastig geheim. Maar spoedig genoeg zult ge ook daar alles van weten. at een heerlijke morgen is hetZie hoe die kleine wolk daar drijft als een gespikkelde veder van den een of anderen reusachtigen flamingo. Thans dringt de roode zonne-gloed door de Londensche ochtend-schemering. Zij beschijnt zeer vele men schen, maar ik durf wedden, dat niet een hunner op een vreemdsoortiger wandeling is dan gij en ik. Hoe nietig gevoelen wij ons met al onze eerzucht en begeerten bij het aanschouwen van de groote elementaire krachten der natuurZijt gij goed op de hoogte met Jean Paul?" miste, is door deze wandaad thans geheel van het gezichtsvermogen beroofd. Verleden week geraakte zekere C. v. B. te Veldhoven onder een in voile vaart zijnde tram en werd meer dood dan levend door een nabij- wonenden boer naar huis gereden. Vrijdag bezweek hij na een pijnlijk lijden. Aan het station te Arnhem is bij het rangeeren de wisselwachter S. S. overreden en gedood. Door de gemeente- en rijkspolitie is te Schoonhoven en in de omliggende gemeenten een groote partij manufacturen en kleeren in.beslag genomen, afkomstig van diefstal ten nadeele van den winkelier W. B. aldaar. Als verdacht van de ontvreemding dezer goederen is gehoord een werkman van Langerak, die later naar Rotterdam is opgezonden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een kist met overtuigings- stukken, die geschat worden op een waarde van f 500, werd mede opgezonden. Zaterdagmorgen is het Nederlandsch aakschip //Anna Petronella," schipper A. Hartman, met kolen van Pruisen naar Belgie, ter hoogte van Saeftingen, door de Eugelsche stoomboot „Munifi- sent" aangevaren en daarna gezonken. De op- varenden zijn gered. Vrijdagnacht had aan de Handelskade te Dordrecht een hoogst droevig ongeluk plaats. Het schip, De Jonge Andreas, bevaren door schipper P. van Vessem, thuis behoorende te Made en Drimmelen, geladen met beetwortelen voor de suikerfabriek, is gezonken, waarbij eene 25jarige vrouw en een kind van 7 maanden zijn omgekomen. Het ongeluk had vermoedelijk plaats, door dat het achterschip in de klem was geraakt tusschen de trappen van den steiger der suikerfabriek en een aak. Daardoor liep het schip vol water. De opvarenden sliepen in het vooronder. Toen de schipper en ziju knecht het zinken bemerkten, konden zij nog juist aan den wal komen, doch de gelegenheid ontbrak om de vrouw van den schipper en het kind te redden, daar het schip plotseling in de diepte verdween. Te Nederweert is zekere P. H. Verheijen, arbeider aldaar, op onmenschelijke wijze toegetakeld. Tusschen de drie gebroeders Hompes en genoemden V. ontstond twist, waarbij een hunner hem met een stok een slag toebracht, waarop V. vluchtte. Hij werd achterhaald en toen werden hem toege- bracht drie gevaarlijke wonden aan het hoofd, twee in den hals, drie in den rug en nog wel twintig kleinere sneden over andere deelen van zijn lichaam. W. Hompes is door de marechaussdes van Weert naar de gevangenis te Roermond over gebracht, doch zijn beide andere broeders wisten zich hieraan te onttrekken, door de wijk te nemen naar Belgie. Donderdagavond ontstond er brand ten huize van een kleermaker te Barendrecht. Kinderen zouden appels van den zolder halen, gingen met een petroleumlampje naar boven, en kort daarna sloeg de vlam uit het dakwaarschijnlijk hadden de kinderen een ongeluk met het lampje gehad. Van den schamelen inboedel kon niets gered worden. Het vertrek met schuurtje is verbrand. Het afidere, pas vernieuwde deel van het huis bleef gespaard. Het gebouw, dat aan een ander toebe- „Dat gaat nog al. Ik werkte hem door aan de hand van Carlyle. ffDat was even alsof men een sloot voor een meer aanziet. Hij maakt 66n zonderlinge doch diep- zinnige opmerking, en weldat het voornaamste bewijs voor iemands waarlijke grootheid gelegen is in de overtuiging van zijn eigen nietigheid. Dat bedoelt een kracht van vergelijking en erkenning die op zich zelve reeds edel te noemen is. Er ligt zeer veel geestes-voedsel in Richter. Gij hebt geen pistool bij u, wel z/Ik heb mijn stok." z/Het is waarschijnlijk dat wij iets soortgelijks zullen noodig hebben als wij hun schuilplaats ont dekken. Jonathan zal ik u overlaten maar als de ander lastig wordt, zal ik hem neerschieten." Terwijl hij dit zeide, haalde hij zijn revolver te voorschijn en na twee kamers ervan geladen te hebben, stak hij het in zijne rechter jaszak. Gedurende al dien tijd hadden wij Toby gevolgd over den half-landelijken, langs villa's loopende weg, die naar de wereldstad voerde. Thans echter kwamen wij in lange straten, waar arbeiders en dokwerkers reeds bezig waren en onzindelijke vrouwen luiken en deuren openden. Op den hoek begonnen de public-houses (tappeiijen) reeds volk te krijgen en zag men ruw-uitziende kerels naar buiten komen, die met hunne mouwen hunne monden afveegden. Groote honden staarden ons verwonderd aan terwijl wij voorbijgingen, doch onze ongeevenaarde Toby keek noch rechts nog links, maar liep voort met zijn neus op den grond van tijd tot tijd met voldoening blaffende, als om ons te overtuigen dat hij de creosoot nog rook. Wij hadden Streatham, Brixton en Camberwell doorgeloopen, en bevonden ons nu in Kennington Lane, terwijl wij ons door zijstraten naar het oostelijk gedeelte van den omtrek van Londen begeven hadden. De mannen die wij achtervolgden, schenen een vreemdsoortigen, in zigzagloopenden weg genomen te hebben, gewis met het idee om aan elke nasporing te ontsnappen. Zij waren geen mkelen keer rechttiit geloopen, waarneer zich een iijstraat of steeg aan hen vertoond had. Aan het hoorde, is geassureerd, de verbrande inboedel echter niet. Donderdag had in de Staalstraat te Amsterdam, een droevig ongeluk plaats. Daar woonl de 83jarige vrouw Matteman met haren zoon. Deze was uitgegaan om vleesch te koopen, nadat hij de twee op het fornuis staande petroleumstellen, waarop eten stond te koken, had neergedraaid. Voor hij weg ging, had hij nog aan zijn moeder gezegd, dat zij niet noodig had naar het eten te kijken. Dit schijnt de oude vrouw toch gedaan te hebben en daarbij een der stellen omver te hebben ge- worpen, waardoor hare kleederen in brand ge- raakten. Op haar hulpgeschrei kwamen de buren toeschieten, die den brand bluschten en de vrouw in een tapperij brachten, waarna zij per rijtuig naar het Israelitisch gasthuis werd gebracht, waar de brandwonden werden verbonden. Ofschoon er geen oogenblikkelijk levensgevaar is, is zij toch aan armen, gezicht, rug en borst zoodanig verbrand, dat het moeilijk te zeggen valt of zij er van op zal komen. De brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen water te geven. De bekende Engelsche jager, die in d«a laatsten tijd op de Eriesche wadden met een kleiu kanon jacht maakte op waterwild, is Woensdag andermaal te Finsterwold aangekomen, na zich eerst vergewist te hebben omtrent den wilstand op de Dollard. Dagelijks wordt nu gejaagd op smienten, talingen, eenden en andere watervogels. Uit Venlo wordt gemeld Dezer dagen arriveerde hier een zekere heer Maximor uit Calais, die door zijn vreeselijk lange haren bijzonder de aandacht trok. Deze heer maakt tengevolge van een weddenschap een reis te voet om de wereld, welke reis in 7 jaren volbracht moet zijn. Hij vertrok 10 Mei van Marseille en heeft, blijkens overgelegde attesten, sedert dien 972 plaatsen bezocht. Hij moest geheel zonder geld zijn reis beginnen en in zijn onderhoud zelf voorzien. Het straatschrobben verboden en tegelijkertijd voorstellen, de geheele stadsreiniging in het krankzinnigengesticht te plaatsen ziedaar het heldenstuk, dat B. en W. en de gemeenteraad van Rotterdam Donderdagmiddag hebben durven verrichten. En waarlijk een heldenstuk mag dit genoemd worden, want zoodra het voorstel om het straatschrobben te verbieden werd ingediend had den B. en W. den toorn van alle ,/zindelijke" huisvrouwen, maar vooral die van de dienstmeisjes die dat straatschrobben-uur even heilig achten als heur uitgaansavondje op zich. Twee raadsleden hadden een lesje van moeder de vrouw medegekregen, misschien wel meerdere, einde van Kennington Lane waren zij links afge- slagen door Bond-Street en Miles-Street. Waar laatstgenoemde straat naar Knigtht's Place afloopt, bleef Toby stilstaan, en begon toen voorwaarts en weer terug te loopen, met een hangend en een opstaand oor, waaruit duidelijk zijne besluiteloos- heid bleek. Daarop begon hij een cirkel om ons heen te loopen, terwijl hij ons van tijd tot tijd aankeek alsof hij ons om raad in zijne verlegen- heid vroeg. z/Wat drommel is er te doen met den liond bromde Holmes#zij zullen toch gewis geen rijtuig of luchtballon gebruikt hebben." //Misschien zijn zij hier eenigen tijd blijven stilstaan," merkte ik op. z/Ha 1 't is al in orde. Daar gaat hij weer," zei mijn metgezel, met een zucht van verlichting. Het was sok zoo, want na rondgesnuffeld te hebben, scheen hij plotseling een besluit te nemen en liep hij nog vlugger en met meer vastberaden- heid dan tot nu toe voort. Ik kon aan Holme's gelaat zien, dat hij dacht dat wij nu spoedig het einde van onzen tocht zouden bereiken. Onzen weg liep nu Nime Elms af tot wij bij de groote timmerwerf van Boderick en Nelson kwamen, juist voorbij de herberg de Witte Arend. Hier liep de hond, zichtbaar opgewonden het zijhek in, en de werf op, waar de zagers reeds aan het werk waren. Hier draafde de hond door zaagmeel en krullen heen de laan in, tusschen twee houtstapels door en sprong ten slotte met vroolijk geblaf op een groot vat dat nog op den hand wagen stond, waarmede het was binnengebracht. Met uit den bek hangende tong en schitterende oogen stond Toby op het deksel, terwijl hij ons beurtelings aankeek, om een teeken van goedkeuring vragende. De naden van het vat en de wielen van den wagen waren met een donkerkleurig vocht besmeerd, en de lucht was vol met den reuk van creosoot. Sherlock Holmes en ik, wij keken elkander als verbijsterd aan, en begonnen toen luidkeels te lachen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2