Gemengde berichten. TER NEUZEN, 15 November 1897. in liet dok stonden is gebleken, dat de romp goed is. De ,/Zeeuwsch-Vlaanderen" was duurder dan de ,/Walcheren", maar zij biedt ook meer comfort. De adviseurs zijn Ged. Staten aan de hand I gedaan door den heer Schnebbelie, hoofdingenieur I van den Rijks-waterstaat in Zuid-Hollandzij zijn I in ons land geen onbekeuden op het punt van I machine-bouw. De ,/Wester-Schelde", in 1866 gebouwd, heeft natuurlijk nu gebreken. Dat schip is bovendien I ingericht naar het vervoer van dat jaarhet ver- voer is echter zeer toegenomen, zoodat nu de I ruimte in de kajuiten te bekrompen is. Ver- plaatsing van den ketel van die boot in een nieuw I schip zou ten gevolge hebben, dat men weer niet I krijgt eene uniforme vloot. Zoo'n schip zou goed zijn voor den dienst BreskensVlissingen, maar niet voor Ter NeuzenVlissingen. Er is maar den kolenbergplaats en maar een waterleiding, nl. te Vlissingen, en daardoor wordt ran de booten veel gevergd. A1 komt er een tram EllewoudsdijkGoes, dan acht spr. toch een derde boot noodig. Het denkbeeld om schroefbooten te nemen, acht hij verwerpelijk. Met het oog op de engte der havens te Breskens, Vlissingen en Ter Neuzen is een schroefboot onmogelijk te gebruiken. Zoovrel schip als machine in de bestaande sche- pen zijn op zich zelf goed. Alleen de geforceerde trek geeft soms moeilijkheden. De heer Heijse merkt op, dat in het verslag niet ge'insinueerd is, maar dat in de afdeelingen alles in den breede is overwogen. Het voorstel is laat gekomenhangende deze zaak was het niet mogelijk, zich omtrent de strooming in de vergadering eenig oordeel te vormen. De vorige spr. heeft beweeid, dat schepen en machines zeer goed waren. De heer Heijse merkt op, dat de maatschappij //De Schelde" in zake de gegolfde vuren de booten voor proef heeft gebruikt, wat de Provincie veel geld gekost heeft. Spr. is niet v6or uitstel, en wenscht met den heer Van Woelderen eene beslissing. Hij wenscht er echter eene voorwaarde bij, nl. dat Ged. Staten zich een bekwaam deskundige toevoegen en dat er niet alleen aan //De Schelde," maar ook aan andere fabriekeu opgaaf gevraagd werd. Voorts zou spr. een maximumprijs vrillen stellen. Blijft men daar onder, dan kunnen Ged. Staten door- gaanzoo neen, dan moet er een6 buitengewone vergadering komen, of de beslissing moet wachten tot de zomervergadering. Spr. heeft vroeger ook tegen het voorstel tot aankoop gestemd, maar zegt met den heer Van Rornpu, dat men in Nov. 1896 niet kon weten, wat men nu weet. Wei was bekend, dat het onderhoud veel kostte, maar dat het zoo erg zou zijn, wist men niet. De heer Van Woelderen herinnert er aan, dat hij in Nov. 1896 voorspeld heeft, wat nu ge- beuren zou. De reden, dat de schepen in den laatsten tijd zooveel geleden hebben, is eenvoudig deze, dat ze geen rust hebben gehad. De heer Van Waesberghe vraagt met weerzin het woord. Hij komt terug op de eerste zinsnede van het algemeen verslag, dat Ged. Staten de gebreken in 1896 hadden moeten kennen. Dat is zoo, maar de gebreken bestonden reeds in 1887, toen de ,/Walcheren" gebouwd werd. Pas waren de booten 14 dagen in dienst, of ze waren defect. Ze zijn toen aan eene andere werf hersteld, maar weer kwamen dezelfde gebreken voor den dag. Toen zijn de deskundigen geraadpleegd. Deze zijn bekend met stoomwerktuigen. De provinciate hoofdingenieur achtte zichzelf daartoe niet in staat; de heer Schnebbelie, hoofdingenieur 1" kl. te 's Gravenhage, heeft toen die deskundigen aange- wezen als zeer geschikt. Mocht men in het algemeen verslag geen insinuatie aan Ged. Staten kunnen lezen, dan is dat in directen zin waar. Maar het verwijt van frontverandering is er dan toch een. De heer Eruijtier deelt mede, wat door hem in het verslag zijner afdeeling is opgenomen en geeft verder op, hoe dat verslag is ontstaan. De heer Heijse stelt voor, Ged Staten te mach- tigen, eene boot aan te schaflen voor ten hoogste 110,000, daarvoor een deskundige te raadplegen en ruime mededinging open te stellen. De heer Siegers heeft daartegen geen bezwaar, als dan de vergadering maar deskundigen aanwijst. De commissie van toezicht heeft deskundigen aan- gii bracht ons op het juiste spoor; maar gij zult thans zelf toestemmen dat het meer aan goed geluk, dan aan uwen leiddraad te danken was." ,/Het was niets dan een eenvoudige redeneering." ,/Och, kom, kom Niet al te nederig zijn Maar wat is dit alles hier Kwaad werk Ernstige feiten hier, geen gelegenheid voor theorieen. Hoe gelukkig dat ik juist te Norwood aanwezig was voor een ander gevalIk was joist aan het station toen de boodschap aankwam. Waaraan denkt gij dat de man gestorven is?" ,/Och, het is nauwelijks een geval voor mij om er theorie over te houden," zei Holmes droog. z/Neen, neen. Wij kunnen niet logenen dat gij somwijlen den spijker op den kop slaat. Wei, wel Deur gesloten, dat begrijp ik. Voor een half millioen aan juweelen vermist. Hoe stond het met het venster z/Gegrendelddoch er zijn voetstappen op Jiet kozijn." (Wordt vervolgd.) gewezen, waarvan nu wordt betwijfeld of zij des- I kundig zijn, dat zou weer kunnen gebeuren. De commissie moet eene aanwijzing van de vergadering hebben, hoe te handelen anders moet deze het aan haar overlaten. De heer Van Woelderen heeft van een reeks van deskundigen gesprokenmaar als spr. nagaat, hoe veel verdeeldheid er altijd onder deskundigen is, dan kan hij geen uitvoering geven aan de opdracht tot het zoeken naar des kundigen. De heer Heijse meent dat de heer Schnebbelie niet de aangewezen man is, omdat hij met rivier- beheer is belast; waarom neemt men niet de heeren Rijnberk of Strouck, die vroeger geraad pleegd zijn De heer Siegers releveert, dat de deskundigen eenvoudig geraadpleegd zijn over de vraag, wai aan de bestaande schepen mankeert, maar dat nu de vraag wordt, wat in het vervolg noodig zal zijn. Daarvoor moet men bekend zijn met schepen, met machines en ook met het vaarwater. De heer Van Woelderen zegt, dat men niet bij den Waterstaat moet informeeren naar de beste deskundigen, maar bij fabrieken. De heer Van Teijlingen is verbaasd over het voorstelHeijse. De door dezen genoemde prijs geeft bijna de zekerheid, dat de zaak niet tot stand zal komen. De heer Heijse releveert, dat de „Walcheren" heeft gekost f 95000, de ,/Zeeuwsch-\Taanderen" 105,000 hij heeft nu 5000 meer genomen. Wordt het cijfer van 130,000 vastgehouden, dan is dit voor de fabrieken als het ware eene uitnoodiging om conclave te maken. De heer Siegers dealt mede, dat //De Schelde" aan de beide vorige schepen verloren heeft, en niet meer eene boot voor minder dan f 120,000 zou maken. Spr. heeft elders geinformeerd en den- zelfden prijs gehoord. Tegenover die verklaring, hadden Ged. Staten geene vrijheid een ander cijfer te stellen maar zij hebben nu eene wat ruime marge genomen. De heer Heijse zegt, dat twee joden weten wat een bril kost, en hecht daarom niet aan eene ver- I klaring van //De Schelde." De heer Van Woelderen meent, dat er wel eenig gevaar is in het stellen van een grens van f 110,000, wanneer twee fabrikanten gezegd hebben, dat zij I het voor f 120,000 niet kunnen doen. Spr. stelt I dus als sub amendement voor, het cijfer f 110,000 I in f 120,000 te veranderen. Na een korte opmerking van den heer an Waesberghe, wordt in stemming gebracht het sub-amendement-Van Woelderen. Dit wordt ver- worpen met 22 tegen 15 stemmen, die der heeren Van der Lek de Clercq, Hennequin, Kloppers, Eruijtier, De Casembroot, Hammacher, Siegers, De Bats, de Smidl, Van Rompu, Van Woelderen, Erasmus, Van Houten, Oggel en Van Lijnden. Het amendement-Heijse wordt daarna verworpen met 30 tegen 7 stemmen, die der heeren \an Woelderen, Heijse, Oggel, Van Lijnden, Huvers, D. A. Dronkers en Van der Have. Alsnu wordt het voorstel van Ged. Staten to den bouw der boot voor ten hoogste f 130,000 aangenomen met 24 tegen 13 stemmen, die der heeren Noordijke, M. Bolle, Fokker, Vader, Den Boer, Luccase, Heijse, Maas, Van Buren, Huvers, D. A. Dronkers, Van der Have en de Jonge. Zondagavond juist bij het vertrek van den trein naar Gent 8.07 ontstond er aan het spoor- wegstation alhier een twist tusschen bewoners van Sas van Gent en Assenede. Al spoedig vielen er klappen, en wel zoo dat een in deze gemeente woonachtig meisje, die in gezelschap van een der Sassenaren was, een stomp op het hoofd en in de zijde werd toegebracht, tengevolge waar van zij in de stationswachtkamer bewusteloos ineen zakte en daar ruim een uur heeft gelegen. De inmiddels geroepen geneesheer constateerde geen direct gevaar, doch achtte rust noodzakelijk, weshalve bedoeld meisje, die nog altijd niet in staat was om te loopen, door de politie per rijtuig naar haar woning is gebracht. Heden morgen was haar toestand, hoewel pijnlijk, toch veel beter. Door de gemeentepolitie is tegen de daders, die bekend zijn, proces-verbaal opgemaakt. Minnenijd schijnt de oorzaak van den twist te zijn. Het eerste perceel van het onderhoud der rijkszeeweringen en havenwerken te Vlissingen en te Veere, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer C. van der Hooft alhier en C. de Wilde te Kattendijke, ieder voor 8800, is bij loting aan eerstgenoemde toegewezen. Gedurende de 2e helft der maand October zijn door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brieven verzonden aan de adressen van T. Wadson, Vlissingen en mej. E. v. Tiel, Antwerpen. Tot onderwijzer aan een Roomsch-Katholieke school te Roermond is benoemd de heer H. H. Maassen, onderwijzer te IJzendijke, school Oranje- polder. De heer Weyen, onderwijzer te Hoofdplaat, is als zoodanig benoemd aan de openbare lagere te Roosendaal. Axel. In de afgeloopen week slaagde te Amsterdam voor arts den heer P. J. A. Kruijsse geboren te Axel. Koewaclit. De alhier gestationeerde rijksveld- wachter Cremer kreeg dezer dagen bezoek. Een persoon moest hem even spreken. En toen de zaken afgedaan waren, wilde onze politieman zijn bezoeker een eindje vergezellen, hij moest toch op dienst. Hij wil zijn revolver bij zich steken, maar tot zijne niet geringe verbazing is deze verdwenen. Gezocht, nog eens gezocht, geen revolver te vinden. Zou zijn bezoeker hem soms //bij vergissing" op zak gestoken hebben Deze haalt, evenals de gasten in het bekende verhaal van //de vermiste snuifdoos," aanstonds al zijne zakken uit, geen revolver te zien. Opeens valt het onze politieman op, dat zijn gast zijn linkerarm wat stijf houdt en bij nader onderzoek blijkt, dat de revolver onder de mouw van de jas verborgen is. En tot loon voor zijn fijn kuststukje krijgt ons handjegauw nog een proces-verbaal. Oudank is toch 's werelds loon Hontenisse. De gevaarlijke keelziekte (diphte- ritus) blijft in deze gemeente maar heerschen en eischt nu hier, dan daar een slachtoffer. Thans komen weer enkele gevallen op het gehucht Walsoorden voor. En niet alleen jeugdigen van jaren, maar zelfs personen van 18 it 20 jaar worden aangetast. 't Is vreemd, dat, ondanks de beste maatregelen van gemeentewege, die ziekte maar niet van de gemeente wil verdwijnen. Zaterdagmiddag is door de politie te Dordrecht op straat zwervende aangetroffen een 15jarigen jongen, afkomstig uit Walsoorden, die volgens zijn opgaaf Donderdag door zijn vader de wijde wereld was ingezonden om te trachten werk te bekomen. De knaap is kort daarop naar de ouderlijke woning teruggezonden. Het ingestelde deskundig onderzoek naar de oorzaak der ziekteverschijnselen, die zich te Vlissingen na het gebruik van leverworst zouden hebben voorgedaan, heeft aan het licht gebracht dat die ten onrechte daaraan zijn toegeschreven. Dezelfde ongesteldheid toch openbaarde zich ge- lijktijdig ook bij andere personen, die niet van de worst hadden gegeten. Donderdag onstond onder Heinkenszand bij eene alleen wonende oude, arme weduwe, brand, die aan den schoorsteen begon. De vrouw, die het vuur wilde blusschen door eerst de kachel weg te nemen, viel achterover, waardoor zij dit toestel op het lichaam kreeg en haar kleeren en de vloer- matten vuur vatten. Gelukkig werd het spoedig door de buren opgemerktzij snelden dadelijk toe en droegen de vrouw, die reeds buiten kennis lag, uit de woning. Middelerwijl wisten anderen den brand met eenige emmers water te blusschen. Alleen aan den schoorsteenmantel en eenig huis- raad is schade berokkend, die door assurantie ge- dekt is. Ongeveer 200 Meters uit den wal lag Vrijdagmorgen voor de haven van Colijnsplaat het tjalkschip van schipper E. Smits, uit Amsterdam, geladen met suikerpeeeu. Daar het in zinkenden staat verkeerde, werd de noodvlag geheschen. Daarop gingen eenige mannen aan boord en begonnen met de opperlast overboord te werpen en te pompen. Het schip rees daardoor en men kon het lek bespeuren, dat gedicht werd, zoodat de schipper des avonds zijn reis kon voortzetten. De lading is geassureerdhet schip niet. Te Noordgouwe ontstond Donderdag in de dorpsherberg, terwijl Dr. Niermeyer, van Sneek, daar een Nutslezing hield over de macht van het woord, een hevige brand. Een kamer is totaal verwoest. Na de blussching zette de spreker voor een talrijk gehoor zijn rede voort. Een vonk van eene kaars schijnt den brand veroorzaakt te hebben. Zaterdag hield de politie te Rotterdam een 20jarigen jongen aan, die vermoedelijk met andere jongens des nachts 11 balen spruitjes had ont- vreemd uit een pakhuis op het Gedempte Doel- water. Hij wilde de gestolen spruitjes dien ochtend met de eerste gelegenheid naar Dordrecht zenden, maar vdor de afzending kon plaats hebben, werden de balen door de politie in beslag genomen. De aangehoudene is reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest. Een persoon die voor eenigen tijd het onge- luk had in Winterswijk onder den tram te geraken, waardoor hij zijn beide beenen verloor en in het ziekenhuis te Zutphen werd verpleegd, heeft Zaterdag met een paar kunstbeenen, waarop hij zich al tamelijk vlug kan voortbewegen, verlaten. Onder Lunteren is een vierjarig kind in een sloot geraakt en verdronken. Een voorbijganger zag een paar klompjes drijven en vond het lijkje. De vorige week is te Sellingen des nachts een moord gepleegd op een man van ruim SOjarigen leeftijd. De daders, twee in getal, hebben het slachtoffer op eene eenzame plek geborgen. De ontdekking schijnt echter spoedig te zijn gevolgd, de bereden politie was althans den volgenden morgen met een paar verdachten in aanraking en 't zou haar gelukt zijn deze tot bekentenis te brengen en aan de justitie over te leveren. Men schrijft uit Schiedam Het ongeluk dat de vrouw van J. K. trof, die door het omvallen van een petroleumstel zoo- danige brandwonden bekwam, dat zij aan de ge- volgen ervan in het ziekenhuis overleed, heeft een treurigen nasleep. Volgens een bericht waaruit min of meer oversohilligheid van den echtgenoot van het slachtoffer was af te leiden, gaf dezen aanleiding zich in een ingezonden stuk te verdedigen. Dit ingezonden stuk wordt beantwoord door dat van een 22tal buren of getuigen van het ongeval, waarin J. K. o. a. verweten wordt dat hij, terwijl zijn vrouw in nood verkeerde, met zijn werk voortging enz. enz. Blijkens haar mededeeling heeft de redactie nog een schrijven ontvangen, dat zij niet kan opnemen, omdat zij geen vrijheid heeft den vollen naam der schrijfster te publiceeren. De debatten sluitend geeft de redactie het voor- nemen te kennen het in haar blad geschrevene in handen van de justitie te stellen. Met behulp van twee rechercheurs is door de politie van Halfweg te Haarlem een verdacht persoon aangehouden, zekere Krikkemeer bekend onder den naam van //eendenmepper de bij naam duidt 's mans //beroep" voldoende aan. Hij werd van talrijke eendendiefstallen in den omtrek der stad verdacht gehoudenhet bewijs kon evenwel niet bewezen worden, want steeds waren de eenden, in 's mans bezit gevonden, gekocht van een ,/onbe- kenden koopman met blauwen kiel aan en een hooge zijden pet op." Donderdag waren weer eenden gestolen en de ^mepper" was aldaar met zijn zoon in de buurt gezien, eerst met een legen, daarna met een ge- vulden zak. De politie met een en ander in kennis gesteld, begaf zich naar Haarlem, waar haar bij information bij de poeliers voldoende bleek dat K. eenden had aangeboden en verkocht. Vader en zoon werden daarop gearresteerd en afzondelijk opgesloten Vrijdag werden zij voor den burgemeester van Haarlemmerliede c. a. gebracht, en afzonderlijk verhoord legden zij uiteenloopende verklaringen af. Na langdurig verhoor bekende K. en werd zijn zoon vrijgelaten. De heer O. B. te Oosterbeek was Donderdag op de jacht geweest en met zijn rijtuig tot voor zijn huis teruggekeerd. Bij het uitstappen nam hij zijn geweer aan, hetwelk ongelukkig nog ge laden was. Het schot ging af en het geheele schot hagel trof den heer B. in de borst. Onmiddellijk zeeg hij neer, en stierf eenige oogenblikken, nadat hij in huis gedragen was. Denzelfden dag was te Stad aan 't Haringvliet een heer aan 'tjagen, toen opeens terwijl hij wilde vuren, zijn geweer uit elkaar sprong, met het gevolg dat zijn linkerhand werd verbrijzeld. Door de politie te Leiden is op verzoek van een vader procesverbaal opgemaakt tegen drie zijner zoons, die zich ten zijnen nadeele door middel van een valschen sleutel toegang hadden verschaft tot een afgesloten kamer en aldaar 2 bankbiljetten, elk van f 40, hebben ontvreemd. Een treurig tooneel speelde zich Donderdag- morgen op den Absterdijk te Utrecht af. Een oud, armoedig gekleed mannetje strompelde over de straatsteenen en zakte plotseling ineen. Door eenige voorbijgangers opgenomen, werd de man die zijn bewustzijn verloren had, in een naastbij- zijnde woning binnengedragen. Daar bleek weldra dat zijn ineenzakken alleen het gevolg was van gemis aan voedsel, daar hij eenig brood dat hem werd voorgezet, letterlijk verslond. De man vertelde dat hij sedert eenigen tijd zware armoede had en honger leed en niet durfde gaan bedelen. Na zich versterkt te hebben werd hij door een politieagent medegenomen. Verleden week kreeg een ingezetene van Dalen bezoek van een koe. Door een paar honden achtervolgd was het dier, dol van angst, bij dien ingezetene door de ruiten in de woonkamer geko men, waar het over tafel en stoelen eindelijk met de voorpooten op de piano terecht kwam. Veel werd er beschadigd. De koe zelf kreeg twee belangrijke wonden, waarvan een niet minder dan 27 c. M. lang. De vrouw des huizes slaagde er in de lastige gast door de gang weer uitgeleide te doen. Een vreemde inbreker. Woensdagavond werden de bewoners van een koffiehuis te Baarn, nadat zij zich reeds ter ruste hadden begeven, plotseling opgeschrikt door het gerammel van rollende glazen, beneden in het buffet. In bun angst schoven zij het raam op en riepen luide z/dieven dieven Kort daarop verschenen eenige buren met de politie, die op den inbreker los- gingen. Na licht ontstoken te hebben, ontwaarde men tot niet geringe verbazing een egel, dien een spotvogel onder de clientele daar had achter- gelaten. Op Urk is bericht ontvangen dat Woensdag op de Noordzee, over dag bij goed zicht weer, de Urker hotter U. K. 24, schipper J. Bakker, door een Italiaaansch zeilschip is aangevaren. De hotter kreeg een groot lek en al pompende kon men hem boven water houden. Een in de nabij- heid zeilende Volendammer kwam Bakker te hu.lp, totdat een sleepboot den zinkenden hotter oppikte en de haven van IJmuiden binnensleepte. Zonder eenige notitie van de gehavende visscher- schuit te nemen, zeilde het Italiaansch schip door. De namen van dit schip en den gezagvoerder zijn bekend. Naar aanleiding van een bericht van een man te Hoek van Holland met kunstarmen en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2