A lgemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Ylaanderen No. 3536. Dinsdag 16 November 1897. 37e Jaargang. 2)3 Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON A. CONAN DOYLE. Prov. Staten van Zeeland. TER \EIZEVSCHE COllRAiT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DM bind verschljnt Woeusdag- en Vrijdagavonduitgeznnderd op *'ee«tdagen, bij den nitgever 1*. J. VA» H* 8AIBE te Ter %ew»en. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft eergisteren het uitleveringsverdrag met Nederland goedgekeurd. Met de begrooting het gaat ditmaal met reuzenschreden is men al gevorderd tot en met lioofdstuk 64. Amendementen tot vermin- dering der politie-uitgaven of schrapping der ge- heime fondsen werden, nadat de Regeering er zich tegen verzet had, met groote meerderheid ver- worpen. De verkiezing van den abbd Gayraud de eerste maal ongeldig verklaard is nu goedge keurd, voor den geestelijke, die zijne herkiezing voorspelde, een groote triomf. De Kamer-afgevaardigden Castelin en Mirman hebben hun voornemen te kennen gegeven de Regeering te interpelleeren over de zaak Dreyfus, tenzij aan eene nader ophelderende officieuse nota aan de dagbladen door haar de voorkeur mocht worden gegeven. De beer Scheurer-Kestner presideerde Vrijdag de Senaatszitting, Er was niets bizonders aan hem te zien of uit hem te krijgen, waartoe die hem kennen trouwens geen moeite doen. Daar werd, na korte beraadslaging, het ontwerp tot verplaatsing van het Orleans-station naar de Orsay-kade goedgekeurd. De dierentemmer Pezon heeft zich, naar men bericht, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Fransche Kamer. Keizer Wilhelm vond ten laatste tijd om het door overstroomingen geteisterde deel van Silezie te bezoeken. Van Hirschberg uit heeft hij de streek bezocht, achtereenvolgens Seitorf, Arnsdorf, Bickicht en Querseiffen aandoende. Hier en daar steeg hij uit zijn rijtuig. Z. M. werd zeer toege- juicht en is nu naar Groot-Strehlitz vertrokken, om te jagen. In de Oostenrijksche begrootings-commissie beeft Vrijdag de Minister ran financien, de heer Beliresky, zijne zienswijze ontwikkeld omtrent de beteekenis van art. 14 der grondwet, ten betooge dat dit wel degelijk aan den Keizer het recht geeft in sommige gevallen wetten, waarover de vertegenwoordiging het niet eens kan worden, te doen afkondigen bij decreet. Gelijk gezegd is de afgevaardigden hebben het zelven geheel in de hand om het niet zoo ver te laten komen. In de vergaderzaal van den Rijksraad zijn nu van al de lessenaars de kleppen afgenomen, zoodat IP—ii i i* DOOR 10) ,/Hier ziet gij," zei Sherlock Holmes, terwijl hij zijn hand tegen den schuinoploopenden muur bracht//een trapdeur die naar de vliering voert. Ik kan haar openduwen. En hier is de vliering zelve. Dit is dus de weg dien nommer een ge- nomen heeft om binnen te komen. Laat ons zien of wij eenig spoor omtrent zijne persoonlijk- heid kunnen vinden. Hij hield de lamp omlaag en toen hij den vloer er mede verlichtte, zag ik wederom dien van verbazing getuigenden blik in zijne oogen. Doch toen ik dien blik volgde, werd ik koud tot op mijn gebeente toe. De vloer vertoonde overal het spoor van een naakten voet, zeer duidelijk afgedrukt, van volmaakten vorm, doch nauwelijks de halve afmeting hebbende van dien van een gewoon man. //Holmes," fluisterde ik //een kind heeft deze afschuwelijke daad verricht." In een oogenblik had hij zijue zelfbeheersching herwonnen. z/Ik was voor een oogenblik in de war," zeide hij, //maar de zaak is zeer natuurlijk. Mijn ge- heugen liet mij in den steek, anders zou ik het terstond begrepen hebben. Hier valt voor ons niets meer te leeren. Laat ons omlaag gaan." //Welke is dan uwe theorie omtrent deze voet- geen gelegenheid meer is tot het maken van het, wanluidend accompagnement, waarin vooral de afgevaardigde Wolf zulk een virtuoos was. Kon men dan ook maar de andere rumoer- instrumenten onschadelijk maken of er een sourdine op zetten. Tot den nieuwen Spaanschen Premier, den heer Sagasta, is door het New-Yorksche dagblad World met echt Amerikaansche vrijmoedigheid per telegraaf de vraag gericht, hoe het nu stond tusschen Spanje en Amerika. De premier heeft hierop niet rechtstreeks willen antwoorden, maar zond toch, naar aanleiding daarvan, aan den Spaanschen gezant te Washington de opdracht om tegen te spreken, dat Spanje een voorwendsel zoekt om aan de V. S. den oorlog te verklaren. Integendeel wordt door Spanje alles in het werk gesteld om de vriendschappelijke ver- houding te versterken. Er is toch, helaas weer gevochten op Cuba, maar laat ons hopen, dat het de laatste stuiptrek- kingeu van het verzet of de ontevredenheid zullen blijken. Omtrent die gevechten het waren er verscheidene wordt gemeld, dat daarin 143 opstandelingen gedood werden en dat 280 zich overgaven. Spanjaarden werden er 24 gekwetst. Het was Kolonel Gonzales wiens strijdkrachten, hier zegevierden over die van Maximo Gomez. De conservatieve fractie, welke door Romero Robledo wordt aangevoerd, heeft zich gereorganiseerd tot een groep van 36 leden der beide Kamers. Zij heeft besloten een standbeeld op te richten voor Canovas de Castillo. Voorts zal haar aanr voerder Generaal Weyler gaan opwachten, wauneer deze uit Cuba terugkomt. Zij hopen hem in hunne partij op te nemen, althans daarvoor te winnen. De Europeesche reis van den Koning van Siam moge voor de toekomst zegenrijke gevolgen hebben, voor het tegenwoordige is het er niet beter op geworden, terwijl daar de Koning afwezig en het z/hek van den Dam" was. De onveiligheid in Siam, zoo meldt een te Marseille ontvangen bericht, neemt steeds toe. Gewelddadigheden, roof, moorden, worden meer en met grooter vermetelheid gepleegd dan ooit te voren. Te Bangkok wordt op de openbare straat met revolvers geschoten. Voertuigen en tramwagens moeten echter door de politie worden beschermd. Zelfs het koninklijk paleis is, ondanks de schild- wachts, niet veilig voor dieven, enz. enz. Mogelijk echter dat men van zekere zijde de zaken wat overdrijft om den doorluchten reiziger ongerust te maken. stappen vroeg ik nieuwsgierig, toen wij weder in de benedenkamer waren. z/Mijn beste Watson, tracht uw eigen analyse te maken, antwoordde hij ongeduldig//gij kent mijne methodes. Breng ze in toepassing en het zal leerzaam voor u zijn om de uitkomsten te vergelijken." //Ik kan geen veronderstelling maken, die de feiten met elkander in verband brengt,"zeide ik. „Het zal u weldra duidelijk genoeg zijn," sprak hij ontwijkend, //ik denk dat hier niets belang- rijks meer te vinden isdoch ik zal nog eens rondzien." Hij nam zijn lens en een maatstok en kroop op zijne knieen de kamer rond, al metende, verge- lijkende en onderzoekende, met zijn langen smallen neus slechts een paar duiin van de planken ver- wijderd, terwijl zijne oogen er met buitengewone scherpte op gevestigd waren, als die van een vogel die naar voedsel zoekt. Zijne bewegingen waren zoo vlug en onhoorbaar en geleken zoozeer op die van een afgerichten bloedhond die een spoor moet ontdekken, dat ik onwillekeurig de gedachte in mij voelde opkomen, wat een verschrikkelijk misdadiger hij zou hebben kunnen worden, indien hij zijn geestkracht en moed tegen de Wet gekeerd had, in plaats van ze ter harer verdediging aan te wenden. Terwijl hij zoo voortwipte, prevelde hij gestadig in zich zelven en slaakte ten slotte een blijden uitroep. z/Wij hebben waarlijk geluk," zeide hij ffwij zullen nu zeer weinig moeite hebben. Nummer Een heeft het ongeluk gehad om in de creosoot te stappen. Gij kunt hier den uitersten omtrek van zijn kleinen voet zien, ter zijde van dit kwalijk In de afdeelingen der Tweede Kamer hebben zeer vele leden, bij het ouderzoek van de begrooting van Binnenlandsche zaken, aangedrongen op eene oplossing van het vraagstuk der pensioenen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers. De mogelijkheid en de weg daartoe zijn h. i. aangewezen in het rapport van Prof. Van Pesch, en men vertrouwde, dat de Regeering dit ge- wichtige onderwerp ter hand zou nemen, als niet alleen in het belang van de betrokkenen zelven, maar ook, en in hooge mate, in dat van het onderwijs, hetwelk niet met de vereischte opge- wektheid kan worden gegeven door mannen, die door bange zorgen voor de toekomst hunner ge- zinnen worden gedrukt. Hoewel instemmende met den wensch naar zoodanige pensioenregeling, achtten daarentegen enkele leden het onbillijk, indien daarvoor ten deele het overschot van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren zou bestemd worden, hetwelk door stortingen dier ambtenaren is gevormd en nu niet aan zijne be- stemming mag worden onttrokken ten behoeve van de weduwen en weezen eener categorie van ambtenaren, die in het fonds niet bijdroegen. Daarbij werd de vraag gedaan, of reeds eene be- stemming is toegedacht aan het belangrijke saldo van f 9,000,000, hetwelk, blijkens de weten- schappelijke balans, genoemd fonds in 1896 op- leverde. Eenige leden stelden er prijs op, reeds thans de verklaring af te leggen, dat zij alledn bereid waren, aan eene regeling der bedoelde pensioenen hunne medewerking te verleenen, indien in de daarbij toegekende voordeelen op voet van gelijkheid werd gedeeld door de onderwijzers aan bijzondere scholen. Als eenige ingeleverde candidaat is de heer J. H. C. Heijse gekozen verklaard tot lid van den gemeenteraad te Middelburg. De vorige week is door den gemeenteraad van 's Gravenpolder toegestaan de aanvraag van den heer II. Nieveen te Lemmer, om concessie tot het aanleggen van een stoomtram door die gemeente. De agitatie, door de bakkersgezellen van Nederland op touw gezet, tot verkrijging van afschaffing van nachtarbeid, heeft ook bij de Ned. Regeering de aandacht getrokken, terwijl de omstan- riekend vocht. De kruik is gebarsten, en de inhoud is er uitgelekt. ,/En wat dan vroeg ik. z/Wel, wij hebben hem, dat is alles," zeide hij z/ik ken een hond die dezen reuk zou volgen tot aan het einde der wereld. Indien een haringvisscher den haring op een afstand kan ruiken, hoe ver kan dan een bizonder afgerichte hond een zoo doordringenden reuk als dezen volgen Het lijkt wel wat op een som uit den regel van drieen. Het antwoord zou ons deMaar, hallodaar zijn de vertegenwoordigers der Wet." Zware voetstappen en de klank van luide stemmen werden van beneden vernomen en de buitendeur werd met een zwaren slag dichtgeworpen. z/Voor zij bovenkomen," zei Holmes: //kunt gij nog even met uw hand den arm en het been van dezen armen kerel aanraken." z/De spieren zijn zoo hard als ijzer," antwoord de ik. z/Juist. Zij zijn in een staat der zwaarste ver- stijving, veel erger dan de gewonde rigor mortis. Wanneer gij daarbij let op de vreemdsoortige ver- wrongenheid van het gelaat en dezen Hippocratischen glimlach of//risus sardonicus," zooals de oude schrijvers dien noemen, welke gevolgtrekking zoudt gij dan uit deze verschijnselen maken?" z/Gestorven ten gevolge van een uiterst vergiftige plant," antwoordde ik//een of andere op strychnine gelijkende stof die tetanos (doodskramp) veroorzaakt." z/Dit was het eerste idee dat bij mij opkwam, zoodra ik de verwrongen gelaatsspieren zag. Toen ik de kamer binnenkwam, keek ik onmiddel- lijk naar het lijk, om te zien op welke wijze hem het vergif was toegediend. digheden, waaronder de gezellen leven, ook niet hare aandacht is ontgaan. Het gevolg hiervan is, dat door de Regeering aan een deskundige is opgedragen, de in Noor- wegen bestaande wet tot regeling van den arbeid in bakkerijen in 't Hollandsch te vertalen. Dezer dagen bracht deze dame, aan wie door de regeering de belangrijke vertaling was opgedragen, een bezoek aan een bakkerij te 's Ilage, teneinde over eenige vak-termen te worden ingelicht. Omtrent de behandeling van het voorstel om Ged. Staten te machtigen tot het aanschaffen van een nieuwe boot voor den dienst op de Wester- Schelde, ontleenen we het volgende aan het verslag der G. Crt. van de Vrijdag gehouden zitting De heer Van Woelderen heeft reeds 10 jaar lang aangedrongen op completeering der vloot. Nu bestaat er natuurlijk veel verscheidenheid van opinie; en hoe langer het duurt, hoe meer ver scheidenheid er komen zal. Er is een rapport van deskendigenmaar spr. twijfelt er aan of zij, die gehoord zijn, in deze zaak wel de juiste des- kundigen waren. Spr. gelooft werkelijk, dat veel spreken in deze vergadering tot niets leiden zal. Wordt tot aanbouw der boot besloten, dan zou spr. wenschen, dat alles verder overgelaten worde aan werkelijk deskundigen, waaraan Nederland rijk genoeg is. De twee schepen, die we nu heb ben, kunnen den dienst niet volhouden, zooals die nu wordt gedaan. Het is onverantwoordelijk, ze nog een halfjaar of een jaar te laten voort- werken. Spr. zou wenschen, dat tot den bouw besloten werd, dat dan opgaaf gevraagd zou wor den van verschillende fabrieken en deze aan de beoordeeling van een bekwaam, deskundig ingenieur zou worden onderworpen. De heer Van Rompu verdedigt Ged. Staten tegen de insinuation in het afdeelingsverslaghij gaat dit na en wederlegt verschillende onjuistheden, welke daarin voorkomen. Ged. Staten wisten in 1896 niet, wat zij nu weten. Met twee booten kan de dienst niet naar behooreu worden uitge- voerd. Om de 5 of 6 weken moet er een uit de vaartdan moet de oude boot inspriugen, en dan moet er zoo hard worden gevaren, dat de booten er onder lijden. De geldquaestie zal bij velen den doorslag geven. Maar de rente van 120,000 is niet onover- komelijk hoog en zal worden opgewogen door meerdere ontvangst en door minder slijtage. De tegenwoordige schepen zijn goed. Toen ze Gij zaagt inij immers een doorn van achter zijn oor verwijderen. Onderzoek nu dezen doorn." Ik nam hem voorzichtig op en beschouwde hem bij het licht der lantaarn. Hij was lang, scherp en zwart en glasachtig aan de punt, alsof er eene gomaclitige zelfstandigheid op gedroogd was. Het stompe einde was met een mes afgerond. //Is dit een Engelsche doorn vroeg hij. z/In geen geval." //Met al deze gegevens zoudt gij in staat zijn een juist oordeel omtrent de zaak te velleu. Maar, daar zijn de bevoegde machten, dus moeten de onbevoegde het veld ruimen." Terwijl hij dit zeide klonken zware voetstappen in de gang, en terstond daarop stapte een zeer zwaar gebouwd man, met trotsch uiterlijk, in een grijs costuum gekleed, het vertrek binnen. Hij had een hoogrood, vet en volbloedig gelaat, met een paar zeer kleine, bewegelijkc oogen. Hij werd op den voet gevolgd door een inspecteur in uniform en door den nog bevenden Thaddeus Sholto. z/Hier is aardig wat te doen 1" riep hij met een heeschen neusklank//maar wie zijn dit? Wel, het huis schijnt even vol te wezen als een konijnenhok *Mij dunkt dat gij u mij wel moet herinneren, Mr. Athelney Jones," zei Holmes kalm. z/Wel, dat spreekt van zelveschreeuwde hij //het is Mr. Sherlock Holmes, de theorist. Herinner je eens Ik zal nooit vergeten hoe gij ons alien een lesje gaaft omtrent oorzaken, bij- komende omstandigheden en gevolgen in het geval van de juweelen van Bishopsgate. Het is waar,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1