Landbouwberichten. (iemengde berichten. TER NEUZEN, 10 November 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Over algemeene malaise bij de landbouwers mag men zeker dit jaar niet klagen, zegt de z/Aruh. Ct." Gelukkig zijn tenminste de eigenaren van appelboomgaarden, die dit seizoen buitenge- woon hooge prijzen gemaakt liebben. Er zijn o. a. boeren, die ongeveer 5000 voor hun fruitgewas maken, terwijl in andere jareu de opbrengst ge- middeld 1500 tot 2000 bedroeg. En de koopers van dat dure fruit zijn niet minder teyreden want zij verdieneu nog gemiddeld 70, ja 100 percent. De prijzen zijn en blijven willig en de verzendingen naar het buitenland gaan geregeld haar gang. Verzochten burg, en weth. van 's Gravenhage aan de ingezetenen om het St. Nicolaasfeest op Maandag te houden, die van Amsterdam verzochten om dit des Zaterdags te doen. De Midd. Ct. vraagt hoe het in andere gemeenten, o. a. ook in Ter Neuzen zal gaan en vindt Zater- dag den besten dag, omdat de jeugd dan vrij is en men haar anders 's Maaudags weer een halve dag vacantie zou moeten geven en het er's Zaterdags- avonds op een uurtje niet op aankomt en Zondags oud en jong gelegenheid hebben om uit te slapen, terwijl laatstgenoemden zich nog den ganschen dag met de gekregen schatten kunnen vermaken. Altijd zij, die zoo gelukkig zijn iets te krijgen. Wij voor ons betwijfelen of de Zaterdag over het algemeen in den smaak zal vallen, daar die avond uiteraard toch in vele huishoudens, vooral met kinderen en voor neringdoenden veel beslom- meringen met zich brengt en de huismoeders in plaats van te kunnen uitslapen 's morgens dan weer al vroeg bij de hand zouden moeten zijn, om de kinderen te geven hetgeen St. Nicolaas op zijn nachtelijke omwandeling heeft achtergelaten en om de orde in de huishouding, door den feest- avond verstoord, te herstellen. Daarbij komt de alhier heerschende gewoonte, om bij familie en in winkels //bennetjes te zetten, die den morgen na St. Nicolaasavond worden af- gehaald. Dit zou voorzeker op Zondagmorgen bezwaren opleveren en het ongeduld der jeugd te beteugelen tot Maandagochtend zou ook een heele toer zijn. Er zal dus niets anders overblijven dan den Maandag voor de viering aan te wijzen, in navolging van Den Haag. Geeft daar het gemeentebestuur den ingezetenen een vingerwijzing, hier zijn de bakkers gewoon zulks te doen. Bij gelegenheid der heden alhier gehouden paardeu- en veemarkt waren aangevoerd 20 paarden, 2 stieren, 12 ossen, 61 koeien, 30 kalveren en 166 varkens. De uitgeloofde premieu werden toegekend als volgtvoor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud f 5, aan A. de Kraker te Zaamslag voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 ja.ar oud, 1® premie 4, aan Jan de leijter te ler Neuzen, 2" premie 2, niet aanwezigvoor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, 1®' premie f 5, aan wed. H. Wolfert, 2s premie f 2, aan Jan de Eeijter beiden te Ter Neuzen; voor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4, aan J. P. Scheele te Ter Neuzen, 2® premie f 2, aan denzelfdevoor het schoonste veulen beneden het jaar, f 4, aan Jan de Eeijter te Ter Neuzenvoor het grootste getal paarden van een eigenaar, 4, aan L. Bareman te Hoek voor den schoonsten springstier minstens een jaar oud, 5, aan E. A. Ysebaert te Ter Neuzen voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) ter markt gebracht uit de. kantons Hulst en Ter Neuzen, 1® premie 4, aan H. Hartog, 2e premie 2, aan P. de keijter Jacz. beiden te Ter Neuzenvoor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd, le premie f 4, aan P. Baecke te Assenede, 2l premie 2, aan denzelfde; voor de beste baat- gevende of kalfdragende koe, le premie 5, aan P. Baecke te Assenede, 2e premie 2, aan den zelfde voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, 4, aan H. Hartog te Ter Neuzen voor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud, J 3, opening in de zoldering, groot genoeg om een man door te laten. Aan den voet van deze treden lag een lang touw, blijkbaar op onverschillige wijze weggeworpen. Bij de tafel zat de eigenaar van het huis ineen- gedoken in een houten armstoel, met zijn hoofd op den rechter schouder gezonken, en dien spook- achtigen, afschuwelijken lach op zijn gelaat. Hij was stijf en koud en was blijkbaar reeds sedert verscheidene ureu gestorven. Het scheen mij toe dat niet slechts zijn gelaat, maar ook al zijne ledematen verwrongen en verdraaid waren. Naast zijn hand op de tafel lag een vreemdsoortig in strument; een bruine, knoestige stok met een steeneu knop in den vorm van een hamer, die er op ruwe wijze met bamboesstroken aan verbonden was. Daarneven lag een stuk papier waarop eenige woorden gekrabbeld waren. Holmes wierp er een blik op en reikte het toen aan mij over. z,Gij ziet," zeide hij met een veelbeteekenenden oogopslag. Bij het licht van de lantaarn las ik, met een ^chok van ontzetting //Het teeken der vier. ffIn 's Hemels naam, wat beteekent dit yroeg ik. aan K. Broekhoven te Ter Neuzen voor het vetste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) f 5 aan Joh. Dekker te Hoekvoor het grootste getal rundvee van <;en eigenaar f 4, aan E. A. Ysebaart te Ter Neuzenvoor het grootste getal schapen (boven de 3 stuks) van een eigenaar, f 3, niet aanwezigvoor het grootste getal varkens (boven de 6 stuks) van 6en eigenaar, f 2, aan wed. Nuijtens te IJzendijkevoor idem (boven de 25 stuks), f 5, aan J. de Meij te Zuiddorpe. Naar men ons mededeelde was de liandel in rundvee levendig, en werd nimmer zooveel vee omgezetvarkens vonden als naar gewoonte gretig koopers. De gisterenavond op de bovenzaal van de estaminet ,/La belle vue" gehouden vergadering van contribueerende leden van en belangstellenden in het voortbestaan van het muziekgezelschap //Apollo" alhier was tamelijk goed bezocht. De voorzitter, de heer Sturm, gaf een overzicht van den staat der financien van het gezelschap, naar aanleiding van het raadsbesluit waarbij de subsidie ad 75 die //Apollo" van wege de ge- meente genoot na 31 Dec. dezes jaars niet meer wordt verleend. Uit de verdere mededeelingen bleek dat de rekeningen toch reeds met een tekort sloten we hoorden tekorten oplezen van f 43 en f 95 welke tekorten door een welwillende hand steeds zijn gedekt, zoodat //Apollo" geen schulden heeft. Het doel dezer vergadering was middelen te beramen om te voorzien in de met f 75 ver- minderde inkomsten. Door een contribueerend lid was reeds een ver- hoogde jaarlijksche bijdrage toegezegd, terwijl de directeur er genoegen mede nemen zal dat zijn salaris van 100 wordt gebracht op 75. Het raadslid de heer Moes had den voorzitter, ook namens zijn mede-hd den heer Joz. de Feijter toegezegd contribueerend lid te willen worden, onder voorwaarde dat geen muziek op Zondag zou worden gegeven. Dit aanbod op die voor waarde, had de voorzitter echter niet gemeend te kunnen accepteeren en de vergadering gaf blijk het daarin met hem eens te zijn. De heer Van IJsselsteijn deelde mede te hebben gehoord dat er bij enkele raadsleden geneigdheid bestond om eene subsidie van wege de gemeente te geven indien de verschillende gezelschappen zich vereenigden, daar die leden ook overtuigd waren dat er een muziekgezelschap behoorde te zijn. De voorzitter gaf te kennen dat de gezelschappen daarover zelf zouden moeten beslissen, maar hij is overtuigd van het onuitvoerbare van dat plan, daar geen der gezelschappen zijn directeur aan den dijk zou willen zetten. Op voorstel van een der aanwezigen werd ten slotte besloten bij de contribueerende leden een lijst te laten circuleeren, teneiude hen die daartoe geneigd zijn, gelegenheid te geven een bijdrage te verleeneu boven de contributie, »d /4, die men niet wenschelijk achtte te verhoogen, daar dit tot vermindering der contribueerende leden aanleiding zou kunnen geven. Eenige aan wezigen traden als zoodanig toe. In een later te houden vergadering zal de voorzitter mededeeling doen van den uitslag dezer poging en, blijft het voortbestaan van het gezel schap verzekerd, zal het bestuur, waarvan alleen de voorzitter is overgebleven, worden aangevuld. Op den kanaaldijk, tegenover de loskade aan het spoorwegstation, overkwam den voerman Vermeulen van Philippine gisterenvoormiddag een ongeval, dat hoewel het zich ernstig liet aanzien toch nog tamelijk goed afliep. Het voor den wagen gespannen paard, dat naar men zegt, wel eens meer dartele kuren vertoont, raakte geheel van koers door de geluiden veroor- zaakt door den daar in het kanaal werkzamen baggermolende voerman kon het niet meer beteugelen en het gevolg was dat paard, wagen en voerman een buiteling maakten, den dijk af, naar de diepte in de waterleiding. De vrouw van den voerman had nog bijtijds het voertuig weten te verlaten en kwam met den schrik vrij. Een aantal aan de loskade werkzaam zijnde boot- werkers, het ongeval bemerkt hebbende, lieten zich overzetten, en met hunne hulp werden voer man en paard uit hunne benarde positie gered en op het drooge gebracht, waarna ook de lading en de wagen, die geheel verbrijzeld was, uit de leiding werden gehaald. Vermeulen, die reeds een stijf been heeft, „Het beteekent moord," antwoordde hij, den doode naderende//Haik verwachtte het. Zie hier I" Hij wees naar een donkerkleurigen doom die juist achter het oor uit de huid stak. ,/Het schijnt wel een doom te zijn," zeide ik. ,/Dat is het ook. Gij moogt hem er vrij uit- halen. Doeli wees voorzichtig, want hij is vergiftig." Ik nam het voorwerp tusschen vinger en duim. Het liet zoo makkelijk los dat er nauwelijks een teeken achterbleef. Een kleine droppel bloed toonde aan waar de punt was doorgedrongen. z/Dit is alles een onbegrijpelijk geheim voor mij," zeide ik,/Het wordt mij hoe langer zoo meer onverklaarbaar." z/Integendeel," antwoordde hij,/het heldert elk oogenblik al meer op. Er ontbreken mij slechts eenige aanwijzingen om een volkomen samenhangend geval vast te stellen." I (Wordt vervolgd.) tengevolge van een slag van een paard, was bezeerd aan schouder en heup, doch naar het schijnt niet van ernstigen aard. Het paard is er oogenschijnlijk ongedeerd van af gekomen. De heer Jansen,aannemer alhier, die Maandag- morgen met de prov. stoomboot ,/Walcheren" naar Vlissingen moest reizen, vond, kort nadat hij op de boot was, een portefeuille waarin een briefje van f 60 en een van f 25. Hij stelde de vondst den conducteur ter hand en door een zich mede in de portefeuille bevindend briefje op het spoor van den eigenaar gebracht, kon men dezen 's avonds reeds zijn eigendom ter hand stellen. De heer C. L. Vervaeck te Rilland-Bath is benoemd tot kommies 4d° kl. bij 's Rijks directe belastingen en als standplaats aangewezen Sas van Gent. De kommiezen 44® kl. L. Michielsen teSluis en I. E. Eckebus te Hontenisse zijn bevorderd tot de 3d® kl. Sas van Gent, 9 Nov. Op de veemarkt van heden waren aangebracht11 stieren, 7 5 ossen, 108 koeien en vaarzen en 20 schapen, samen 214 beesten. Daar er veel slagers waren opgekomen, werd al het vee vlug en aan goede prijzen verkocht. Sas van Gent. De heer D. J. Domela Nieuwen- huis, predikant te Ostende, heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Koewacht. Zondagnacht, toen de herbergier C. Stevens rustig lag te slapen, werd hij eensklaps gewekt door het verbrijzelen van vensterruiten. Een paar luidjes vonden er hun vermaak in de vensterruiten met een boomstaak, die zij op het hof gevonden hadden, stuk te stooten. In een oogweuk was de man uit de veeren en zag, buiten komende, twee personen haastig de vlucht nemen. Hij achtervolgde ze, tot hij ze herkend had en keerde toen terug. Een zestal glazen hadden de belhamels stuk- gestooten. Daar voor eenigen tijd in dat zelfde huis ook vensterruiten waren verbrijzeld, denkt men aan eene wraakoefening en is het gelukkig, dat de daders nu bekend zijn, die nu wel niet aan de hand der gerechtigheid zullen ontsnappen. Dat iemand zijn 80st® verjaardag viert, is gelukkig voor ons menschenkinderen een feit, dat nog al eens voorvalt, waarom velen zich met de hoop vleieti, dien schoonen feestdag ook eens te mogen vieren. Maar dat twee personen op denzelfden dag, van dezelfde moeder, een tweeling alzoo, beiden dien dag mogen beleven, is zeker wel zoo'n zeld- zaam feit, dat zulk een feest niet onopgemerkt mag voorbijgaan. De heer D. Baert alhier en zijne zuster viel Maandag dit voorrecht te beurt en talrijk waren dan ook de gelukwenschingen en felicitaties, die beide oudjes, welke zich nog in eene bloeiende gezondheid mogen verheugen, ont- vingen. Wij spreken den wensch uit, dat beiden nog lange jaren mogen gespaard blijven. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken W. J. v. D., oud 22 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. H., oud 30 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. P. G., oud 56 j., huisvrouw van C. V. te Philippinne, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin vergaderden den 31'*®° der vorige rnaand te IJzendijke de afgevaardigden van het Landbouw-comice Eecloo en die van de afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, ten einde ingevolge de opdracht hun gegeven in eene vroeger gehouden vergaderiug te Watervliet,de voorwaarden te bespreken, welke dienen opgenomen te worden in een contract, tusschen suikerfabrikanten en landbouwers betreffende de levering van beten voor het jaar 1898. Na eene inleiding door den voorzitter gaf hij het woord aan den heer Vorsterman van Ojen, z/den onvermoeiden verdediger van de belangen der landbouwers in dezen" om aan de hand van een contract voor 1897 toe te lichten, welke ver- anderingen en wijzigingen daarin niet alleen ge- wenscht waren, maar zelfs noodzakelijk. Deze het woord nemende gaf lezing van het bestaande contract, merkte daarbij op, dat nergens daarin sprake was van eene korting van 2 pet. voor grondverlies en las daarna een brief voor van een agent, waarin op die korting met alle kracht werd aangedrongen, omdat de laudbouwer, die gecontracteerd had, een overeenkomst had geteekend, waarin bepaald werd, dat op de kleine bascule moest gewogen worden, ofschoon bij het aangaan van het contract wel degelijk bepaald was, dat weging op de fairbank werd toegestaan. Hij gaf lezing van een en ander om daardoor de overtuiging te vestigen, dat het hoogst nood zakelijk is door een goed georderd contract zoo wel de rechten, als de verplichtingen van beide partijen nauwkeurig te omschrijven. „Een goed akkoord gaf later eene gemakkelijke scheiding. Hij wenschte daarom in het nieuw contract op- genomen te zien de volgende bepalingen Weging op de fairbank of op de groote bascule der stations met bepaling, op welke fairbank of bascule zou gewogen worden en met toekenning van het recht aan beide partijen, of aan hunne gemachtigden, om bij die weging tegenwoordig te zijn. Aan beide partijen worde het recht toegekend om de te gebruiken weegtoestellen door deskun- digen te doen onderzoeken. Weging en daarna tarreering ter plaatse, waar de beten moeten geladen worden in waggon of schip, zonder naweging of natarreering aan de fabriek. Overlading in waggon of schip voor rekening van den verkooper. Bij gebrek van waggon of schip wordt den ver kooper eene plaats aangewezen, in de nabijheid van de plaats, op welke anders in waggon of schip geladen zou worden, waar de verkooper zijne beten behoorlijk kan opstapelen. Dit opstapelen blijft voor rekening van den verkooperalle verdere kosten, alle verdere risico zijn voor den kooper. De verkooper is gehouden te leveren binnen het tijdperk van 15 September tot 20 November Bij levering in September tot een bedrag van 5000 k.g. per gecontracteerde hektare zal de ver kooper eene vergoeding ontvangen van 10 cent voor elken dag vroeger dan 1 October, en per 1000 kilogram. De kooper moet drie-vierde van den betenoogst voor 1 November in ontvangst nemende ver kooper heeft het recht om na 1 November het overblijvende vierde deel zoo spoedig te leveren als hij kan. Na 20 November behoeft de kooper geene beten meer te aanvaarden. De kooper levert op de gewone voorwaarden het zaad, maar is verplicht de beten, die van het door hem geleverde zaad voortkomen, te aan vaarden onverschillig van welk gehalte zij zijn. De kooper heeft te alien tijde het recht om op het land te gaan voor hetwelk men met hem gecontracteerd heeft, om te onderzoeken, of te doen onderzoeken, of de gegeven groote overeen- komt met de waarheid, of het gezonden zaad ge- bruikt wordt, enz. De bepalingen omtrent het voorschot en de terugbetaling daarvau blijven onveranderd. De afrekening heeft plaats binnen de 14 dagen na de laatste levering. Voor iedere week later betaalt de fabrikant eene vast te stellen boete ten 100. Al deze bepalingen, die telkens, na een voor een toegelicht te zijn, besproken werden en mees- tal ongewijzigd, soms ook geamendeerd met algemeene stemmen werden aangenomen, zullen in het ontwerp-overeenkomst worden opgenomen om aan het oordeel der reeds genoemde vergadering te worden onderworpen. Algemeen was men van oordeel, dat contracten op gehalte de eenige goede warenwillen alle landbouwers hun voordeel behartigen, dan moeten zij alle anderen overeenkomsten weigeren, maar de heer Vorstenrnan van Oyen wees daarop met nadruk //er zijn rentmeesters, die de boeren onder hun beheer dwingen"deze kunnen dus onmoge- lijk medewerken om het groote. doel te bereiken. Toch mag dit niet uit het oog worden verloren, en daarom moest uit het oude contract de bepaling verdwijnen, dat hij, die met eene of andere fabriek gecontracteerd had, geene overeenkomst op gehalte met eene andere fabriek mag siuiten. Allen waren van meening, dat den verkooper, wanneer hij aan de verplichtingen van het contract voldeed, volstrekt niet mocht belet worden ook met anderen eene over eenkomst te sluiten, teneinde op deze wijze te kunnen onderzoeken, welke wijze van handelen de voordeeligste is. (W. v. Z.-Vl.) Te Chaam (Noord-Brabant) zijn 5 paartjes in ondertrouw, die van elkaar neef of nicht zijn of dit door het huwelijk worden. Bij de sollicitatie voor de betrekking van vader en moeder in een Oude Maunen- en Vrouwenhuis in Zuid-Holland moest ook worden opgegeven tot welken godsdienst men behoorde en gaf een hunner op //godsdienst naar verkiezing In Dantunadeel is na nog al tegenstribbelen in ondertrouw opgenomen een bedeelde, bijna 78 jaar, die regelmatig op zijn stokje steunend zijn vaste klanten afloopt om 1 of meer centen te ontvangen. 't [s zijn derde gang voor zoo'n gewichtig onderuetnen. De vrouw, onlangs als lijdende aan uona, in het ziekenhuis te Zutphen opgenomen, heeft thans hersteld dit gesticht verlaten. Naar het Vad. verneemt, zijn het Hotel Garni met inventaris en de daarbij behoorende villa Dr. Mess" te Scheveningen in eigendom overgaan aan een combinatie, bestaande uit de heeren Gaarlandt, Oppenheim en Van der Pijlhet hotel voor f 400,000 en de villa voor 36,000. De heer Magnee te Horn, hield eene drijfjacht, waaraan door 17 jagers werd deel- genomen. Er werden geschoten 260 hazen, 120 konijnen, 1 houtsnip en 1 vos. Driehonderd pond sterling schadevergoeding is deze week door een rechter te Londen toegekend aan een schilder, wiens oog gekwetst was door de kurk van een flesch sodawater in een caf£. De onhandigheid

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2