(iemengde berichten. TER NEUZEN, 8 November 1897. eenige beschaafde land van Europa, waar de aan- geteekende brieven zonder aangegeven waarde niet a an huis besteld worden. Men wenschte, dat ten deze het door andere landen gegeven roorbeeld gevolgd zou worden. Gevraagd werd, of bij de toenemende opbrengst der posterijen de gewichtsgrens voor met 5 cent porto belaste brieven niet van 15 op 25 gram kon worden gebracht. Voorts werd opnieuw ter bevordering van Zon- dagsrust aangedrongen op verzwaring van het porto van op Zondag te bestellen brieven en pakketten. Door de bemoei'ingen van de besturen der liberate kiesvereeniging alhier en te Zaamslag is thans tot stand gekomen eene centrale liberate kiesvereening, zichteu doel stellende bij verkiezingen voor de Tweede Kamer in het district Oostburg en bij die voor de Provinciale Staten in het district Hulst, de keuze te bevorderen, van personen die in het algemeen instemming betuigen met de beginselen, neergelegd in het program der Liberale Unie. Naar we vernemen zal alhier binnenkort eene openbare vergadering worden gehouden.. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sliedrecht de heer B. W. de Jong, thans te Oostburg. Zaamslag. Tot hoofd der openbare school te Kruisdijk, gemeente Groede, is benoemd de heer C. P. Geelhoedt, onderwijzer alhier. Axel, 5 Nov. Heden had alhier ten overstaan van den Notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven Ebrina Zegers wednwe van Jan Verstraten de verkoop plaats van 1. 88 aren bouwland gelegen in den Buthpolder. Kooper hiervan werd de heer P. de Eeijter Lz., landbouwer te Axel, voor 1060 per 44 aren 56 centiaren en 2. 89 aren 70 centiaren bouwland gelegen in den Buthpolder. Kooper hiervan werd de heer L. de Eeijter Jz., landbouwer te Axel, voor 1190 per 44 aren 56 centiaren. Axel, 6 Nov. Heden werd alhier vanwege het Nederl. rundvee stamboek een keuring gehouden voor stieren, die minstens 2 breede tanden hadden (2 jaar oud). Aangebracht werden 3 stieren waarvan een niet in aanmerking kwam. De prijzen zullen later worden bekend gemaakt. Koewacht. Zondag gaf de rederijkerskamer ,/Tot Nut en Genoegen" alhier haar eerste winter- concert in het schoollokaal aan den Ouden Molen. Het groote lokaal was goed bezet, vooral merkte men vele vreemdelingen. De stukjes werden, zooals men van dit gezelschap gewoon is, netjes en correct afgespeeld. Aooral de blijspelen //Geen likdoorns meer" en *De Trouwlustige" vonden veel bijval. Ook het drama //De Brandbrief viel in de smaak. Als duo had men het bekende komisch duet van Johan //Wullem en Siene van Krabbendieke" gekozen, dat met veel succes ge- zongen werd door de heeren E. Baert en D. Meerte en het glanspunt van den avond was. Het zangge- zelschap van Stekene, dat de vooistelling bijwoonde, gaf tot afwisseling eenige zangstukken ten beste, die luide werden toegejuicht. IJzendijke, 8 Nov. Eenige personen uit IJzen- dijke kwamen gisteren avond nabij deze gemeente aan de Belgische grens in botsing met een aantal Belgen, waarbij van het mes werd gebruik ge maakt, waarmede de onderwijzer W. te Hoofdplaat een belangrijke wond in het hoofd werd toegebracht tengevolge waarvan hij veel bloed heeft verloren. Door de brigadier der marechauss^e Looijsen werd het eerste verband gelegd. Ieder marechaussde draagt thans een verbandpakje bij zich. Binnenkort worden weder 30 officieren der infanterie van het leger hier te lande gedetacheerd bij het Oost-Indisch leger. De zouterijen in De Streek hebben de laatste weken druk werk gehad. Honderden vaten bloemkool, tegen flinke prijzen opgekocht, zijn ingemaakt. Het gereed- maken van de bloemkolen voor het vat verschaft aan menig huisgezin eene belangrijke bijverdienste. De prijs per vat bedraagt thans 16 a 18. De voorraad der vorige jaren schijnt geheel opgeruimd. Donderdagochtend, omstreeks 6 uur. is te Elden (gem. Elst) brand uitgebroken in het koffiehuis //De Koeweide", aan de spoorbrug, be- woond door Th. Boekhorst, en eigendom van den heer Van Dijk te Amsterdam. Door den vrij hevigen wind waren huis en inboedel spoedig in asch gelegd. Het levend vee werd geredeenige kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel was verzekerd. Daar Sint Nicolaas dit jaar op Zondag valt, dringt men in verscheidene plaat.sen er op aan, dat van overheidswege de viering op Maandag worde bepaald. De Pruisische Minister van spoorwegen heeft door twee orders, die hij in de laatste dagen verspreidde, weder het bewijs gegeven, dat hij met de behoeften van het publiek wenscht rekening te houden. Allereerst is ver- zocht, dat men in de wachtkamers 3de en 4de klasse zal zorgen koffie voor het publiek verkrijg- baar te stellen voor 15 pf. de kop met en 10 pf. zonder melk en suiker en voorts te rekenen van 20 September af reeds te zorgen dat de waggons verwarmd worden als de weersgesteldheid dit noodig maakt. Bij ons te lande is dit nog auders. Op 28 October, toen het bitter koud was, reisde men van Emmerik naar Arnhem zonder dat er eenige verwarming was aangebracht. Zooals reeds ge- meld is, is de hoofdprijs der Brusselsche tentoon- stellingsloterij hier in 't land gevallen. Gelukkige winnaar is de heer Kersemaekers te Maastricht. Bij Horsholin op Seeland zijn in een moeras eene moeder met drie kinderen dood gevonden. Verscheidene personen te Vlissingen zijn door het gebruik van leverworst ziek geworden. De verschijnselen die zich voordoen, zijn buikpijnen en diarrhee. Er wordt een onderzoek ingesteld. Door twee ingezetenen van Vlissingen is op een verkooping, gehouden op 26 en 27 October te Amsterdam, aangekocht de verguld zilveren beker van het goudsmedengilde te Vlissingen uit het jaar 1666. Deze beker zal naar men verneemt door hen aan de oudheidkundige verzameling van Vlis singen geschonken worden. In sommige streken wordt //de domine" nog al eens meegedeeld van den mondvoorraad der boeren, en bovenal in den slachttijd is zijn oogst soms niet te verwerpen. Dat die giften niet altijd uit de bron van goedgeefschheid voor den herder en leeraar vloeien, moge uit het volgende blijken, den eenigen ingang. Op deze klopte onze gids op eigenaardige wijze. //Wie is daar?" riep een grove stem van binnen. z/Ik ben het, Mc. Murdo. Gij kent mijn teeken toch wel." Men vernam een grommend geluid en het rammelen van sleutels. De deur ging krakend open en een klein, ineengedrongen man stond in de opening, terwijl het gele licht van de lantaarn op zijn terugstootend gelaat, en gluipende wantrouwige oogen viel. z/Gij hier, Mr. Thaddeus Maar wie zijn de anderen Ik heb omtrent hen geene orders van mijn meester ontvangen. z/Niet, Mc. Murdo Gij verbaast mij Ik zeide toch gisteravond aan mijn broeder, dat ik eenige vrienden mede zou brengen." z/Hij is heden nog niet uit zijn kamer geweest, Mr. Thaddeus, en ik heb dus geene orders. Gij weet immers zeer goed dat ik mij stipt daarnaar te gedragen heb. Ik kan u binnen laten, maar uwe vrienden moeten blijven waar zij zijn." Dit was een onverwachle hinderpaal. Thaddeus Sholto keek hulpeloos om zich heen. wDat is toch te erg van u, Mc. Murdo!" zeide hij//wanneer ik voor hen insta, is dit voldoende voor u. Hier is de jonge lady ook. Zij kan op dit uur toch niet buiten wachten. z/Het spijt mij zeer, Mr. Thaddeus," zei de portier onverbiddelijk //deze lieden kunnen uwe vrienden zijn maar daarom nog niet van mijn meester, hij betaalt mij goed om mijn plicht te betrachten en dat zal ik dus ook doen. Ik ken geen uwer vrienden." ,/0 ja, dat doet gij wel, Mc. Murdo," riep nu Sherlock Holmes//Ik kan niet denken dat ge mij vergeten hebt. Herinnert gij u den amateur die drie rondes met u vocht bij den wedstrijd te Alison voor nu vier jaren geleden »Wel Mr. Sherlock Holmes riep nu de prijs- f echter//hoe is het mogelijk dat ik u niet her- kende Iudien gij inplaats van daar te blijven staan, vooruitgekomen waart en mij dien kaakslag van u gegeven hadt, dan zou ik u ongetwijfeld terstond herkend hebben. Gij hebt u toen kranig gehouden Gij hadt het ver kunnen brengen, indien gij u op het boksen hadt toegelegd." ,/Gij ziet Watson, dat ik, als alles mij mocht tegenslaan, nog een ander beroep kan kiezen," zei Holmes lachend //ik ben er zeker van dat onze vriend ons u niet in de kou zal laten staan." z/Zeker komt gij binnen, sir; gij met uwe vrien den," antwoordde de portier //het spijt mij wel, Mr. Thaddeus, maar mijne orders zijn strikt. Ik moest eerst weten wie uwe vrienden zijn, eer ik hen binnen liet." Van binnen voerde een met kiezel bestrooid pad door een eenzaam veld naar een hoog plomp ge bouw, dat geheel in de schaduw lag. De groote omvang van het gebouw gevoegd bij zijn duister voorkomen en de doodelijke stilte die er heerschte, sloeg ons koud om het hart. Zelfs Thaddeus Sholto scheen niet op zijn gemak te zijn en de lantaarn beefde in zijn hand. ,-Ik kan het niet begrijpen," zeide hij wer moet eene vergissing plaats hebben. Ik deelde Bartholomeus duidelijk mede, dat wij hier zoudcn komen en toch is er geen licht aan zijn venster. Ik weet niet wat ik er van denken moet." //Iloudt hij altijd zoo zijne beloften vroeg Holmes. z/Ja; hij heeft de gewoonten mijns vaders over genomen. Hij was de bevoorrechte zoon, en som wijlen denk ik dat mijn vader hem meer geopen- baard heeft dan mij. Daar, waar nu de rnaan op schijnt, is Bartholomeus' venster. Ik geloof niet dat es binnen licht brandt." z/Neen," zei Holmes, //maar wel zie ik den schijn van een licht door dat kleine venster naast de deur." ffO, dat is de kamer waar de oude huishoudster dat op een Zuid-Bevelandsch dorp is voorgevallen. Iemand komt bij boer A., die zoo juist geslacht heeft. //Als ik jullie was, zou ik den domenie een ferm stuk vleesch laten brengen." Op den vragenden blik van den boer, die tot de vrekkig- ten onder de vrekkigen behoort, vervolgt de mentor //B. heeft verleden week, toen hij, zooals je weet, geslacht heeft er ook aan laten brengen en als ik jullie was, zou ik voor B. niet onder willen doen." (A. en B. zijn geslagen vijanden, wat ieder op het dorp natuurlijk weet.) De waarhrid is, dat de raadgever zijne laatste mededeeling //uit zijn duim zoog." Maar de boer, die dat niet wist, dacht//nu die akelige B. vleesch aan den domenie heeft gegeven, wil ik niet minder wezen en zal ik er ook laten brengen. Zoodoende kwam er bij domenie eene groote mand met rundvleesch thuis als cadeau van den gierigen boer, die uit eigen aandrift stellig nooit zoo iets over zijn hart had kunnen krijgen. Het gebeurt te Amsterdam herhaaldelijk, dat ledig staande woningen door menschen worden betrokken, die gaarne goedkoop willen wonen. Zij dringen met of zonder sleutel het huis in en installeeren er zich zonder voorkennis van den eigenaar, die knap is als hij hen er weer uitkrijgt. In de Korte Leidschedwarsstraat is het verleden week gebeurd, dat twee vrouwen zich rustig in een huis hebben genesteld. Kennisgeving aan de politie niets aan te doen Aanklagen bij den rechter gerechtelijk laten opzeggen, uitzetten betalen Een dochter van den winkelier v. D., te Rotterdam, bespeurde Zaterdagavond dat een jongen van 17 jaar bezig was in haars vaders boekwinkel de lade te lichten. Zij greep den ladelichter bij den kraag en hield hem gevangen tot er polite- agenten kwamen opdagen, die hem meenamen naar het politie-bureau. In de nalatenschap van een onlangs in de gemeente Oostdongeradeel overleden persoon, die eene kerkelijke betrekking bekleedde, werden niet minder dan 1000 halvecent en 2000 centstukken gevonden. Zij waren door hem opzettelijk inge- wisseld en opgezameld, om zooveel mogelijk te bevorderen, dat er in de kerk geldstukken van meer waarde zouden worden gecollecteerd. Een ander ingezetene van dezelfde gemeente, mede onlangs overleden, liet eene hoeveelheid gouden tientjes na, zod groot, dat er ruim een deciliter mede kon worden gevuld. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat de buiten gewoon lage waterstand der rivieren daar groote vertraging veroorzaakt in het vervoer der beet wortelen, daar de schepen meestal met minder dan een halve lading de haven wegens ondiepten aan de monding bij de rivier moeten verlaten, om verder hetzij bij de rivier of aan andere goed gelegen ladingsplaats, bij te laden. Bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn vier koelwagens in aanmaak ten dienste van het botervervoer. Door een aantal bewoners van den Schuiten- berg te Roermond is een verzoekschrift gericht tot den officier van justitie, teneinde door diens be- middeling te verkrijgen, dat zekere J. Jansen worde ontslagen uit het krankzinnigengesticht teVucht, Genoemde Jansen heeft zoo wordt in de Limb. Koerier medegedeeld reeds vijftien jaren in dat gesticht doorgebracht en werd onlangs daaruit ont slagen, omdat de geneesheeren van het gesticht van oordeel waren, dat de man niet meer krank zinnig was. Naar Roermond teruggekeerd, wist een der familieleden echter te bewerken, dat Jansen weer naar Yucht werd overgebracht. De bewoners van Schuitenberg hebben nu de aandacht van den officier van justitie op deze zaak gevestigd, en het geval wekt te Roermend begrijpelijkerwijze de be- langstelling, want, zooals men weet, dus besluit het blad, kan opneming in een krankzinnigenge sticht niet anders plaats hebben dan na een ver- klaring van een geneesheer en een beschikking van den kantonrechter of der rechtbank. Een brutale straatroof had Vrijdagmiddag in de drukke Spuistraat te 's Gravenhage plaats. Een opgeschoten jongen rukte een taschje, dat aan den arm van een Indische dame hing en waarin zich een vrij belangrijke som bevond, van den ketting, waaraan het bevestigd was en zette het op een loopen. Op aanwijzing van eenige getuigeu werd deknaap, die inmiddels het taschje had weggeworpen, door de politie aangehouden. Hij ontkende alle schuld De eerste varkensmarkt te Dordrecht brengt elk jaar een aantal boeren-arbeiders en arbeidsters naar de weekmarkt aldaar, die dan hunne huur- penningen voor een deel in sterken drank komen omzetten en vaak aanleiding geven tot allerlei walgelijke tooneelen en vechtpartijen. alles van Mrs. Bernstone zit. Zij kan ons er vertellen. Doch stil, wat is dat Hij hield de lantaarn omhoog, en zijn hand beefde zoodanig dat wij als het ware te midden van flikkerende lichtstralen stonden. Miss Morstan greep mijn hand en wij bleven alien met kloppend hart staan luisteren. Uit het groote, donkere huis klonk ons het afgebroken angstgeschrei eener vrouw tegen. (Wordt vervolgd.) Zoo ook Vrijdagavond. Een viertal boeren uit Maasdam liepen tierende langs de Voorstraat, op den voet gevolgd door een troepje der lieve straat- jeugd, die hen uitjouwde. Ter hoogte van de Vischbrug keerden de boeren zich plotseling om, om de jongens te lijf te gaan, maar als gewoonlijk maakten deze zich uit de voeten. Een drietal sjouwers, die achter de jongens liepen, kwamen toen met de Maasdammers in aanraking, van wie er een aan den 19jarigen F. Geldorp een slag op het hoofd gaf, terwijl een ander hem met zijn mes een geduchte snede over het aangezicht gaf, zoodat dit van het voorhoofd tot de kin een ga- pende woDde vertoonde. Hevig bloedende werd de jongeling door zijne kameraden naar het politie- bureau gebracht, waar de geneesheer D. J. Admiraal hem voorloopig verbond, om hem vervolgens naar het gasthuis te doen overbrengen. De vechtersbazen waren terstond aan den haal gegaan, maar de dader had in den strijd zijn pet verloren, terwijl een zijner kameraden al spoedig achterhaald en in arrest genomen was, zoodat voldoende gegevens aanwezig schijnen te zijn om den werkelijken schuldige te straffen. Een internationale zakkenrollersbende maakt sinds eenige dagen de spoorwegstations in ons land onveilig. Hun hoofdkwartier schijnt te Antwerpen gevestigd te zijn, van waar uit zij, evenals voorgaande jaren, hunne operaties beginnen. Het gezelschap bestaat uit dames en heeren. Vrijdagmiddag werd o. a. aan een dame in de wachtkamer eerste klasse aan het station Delftsche poort te Rotterdam haar portemonnaie ontvreemd, nadat zij die nog even te voren te voorschijn ge- haald had, om zich te overtuigen dat haar spoor- kaartje er nog inzat. Het gebeurde met deze dame is een aardige illustratie tot het verhaal van den zakkenroller, die zeide zoo dankbaar te zijn voor die borden z/pas op de zakkenrollers". Als de menschen dat lezen, zoo zeide deze menschenkenner, dan grijpen ze direct naar de plaats waar hun portefeuille of portemonnaie zit, om te zien of ze die nog hebben en dan weet ik waar den buit te vangen. Het gebeurde is dus een waarschuwing tegen de I gewoonte, om op openbare plaatsen onnoodig zijn geld voor den dag te halen en ook een waarschuwing tegen de domme gewoonte, om spoorkaartjes in de portemonnaie te bergen. Want als iemand dan zijn portemonnaie verliest, of daarvan beroofd wordt, dan is hij met zijn kaartje ook het geld kwijt waarvoor hij anders een nieuw had kunnen koopenen omgekeerd met zijn geld het middel om verder te reizen. Donderdagochtend werd door de politie te Rotterdam een vrouw bewusteloos op straat ge vonden en naar het ziekenhuis gebracht. Daar is de 64jarige, zonder tot bewustzijn te zijn ge- I komen Vrijdagmiddag overleden. Men meldt uit Schiedam. Nadat men hier ook al geruimeu tijd voor het I vleesch een prijs heeft betaald, die ver boven de marktwaarde van het vee is, brengt sedert een I paar weken de concurrence uitkomst voor de I koopers met een schrale beurs. Was vroeger de prijs van het vleesch zonder I been 35 a 40 cents, thans wordt bij aauplakbiljet I en bekkenslag bekend gemaakt, dat het voor 1525 I cts. te verkrijgen is. Er zijn in de laatste drie I weken reeds drie //vleeschmaatschappijen" opgericht I ten //voordeele" van den werkman. Zelfs is er I deze week een opgericht die aan de eerste 25 I koopers den pond vleesch cadeau gaf. Het is natuurlijk, dat de keurmeester deze //koopjes" ter- I dege onderzoekt, maar het schijnt, dat het in I orde is, want er is nog niets afgekeurd. Is in het slagersbedrijf de concurrentie aan het I woeden, ook het omroepers bedrijf is er door I getroffen. Sedert jaren kenae men te Schiedam I maar den omroeper, thans is een tweede opgestaan. Zaterdag trachtte de een te verkondigen dat er I visch aan de markt was, terwijl de ander, hem op hielen volgend, wilde bekend maken dat er in den Bataviermolen vleesch te koop is voor 20 cent per half kilo. Terwijl de een sprak, sloeg de ander met zijn i bekken. Het ongewone en komische van beider optreden maakte, dat het doel van hun zenders beter werd bereikt dan ooit. Bij aankomst te Vlaardingen rapporteerde schipper L. Joneson van den logger Dina Cornelia, reeder Alb. Pronk te Scheveningen, op zee last te hebben gehad van den Engelschen kottervisscher Grimsby 663, die, zonder licht varende, aan het visschen ging waar genoemde schipper zijn vleet uithaalde voor een stoomtrawler. Door des schippers beleid kwam er geen schade, maar de waarschu- wingen beantwoordde de Engelschman met schelden. De zaak is ter bevoegde plaatse aangebracht. Men schrijft uit Voorburg Het aantal typhuslijders bedraagt thans 25. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Het gemeentebestuur meende te mogen ver- onderstellen, dat de ziekte niet veroorzaakt werd door infectie van den bodem, maar dat het conta- gium ontstaan moest zijn door het gebruik van melk of iets dergelijks en wel op grond van het aantal lijders in enkele dagen. O. a. bleek dat in de huizen van lijders en verdachten melk van denzelfden melkslijter ongekookt was gebruikt. Het gemeentebestuur heeft zich onverwijld in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2