t A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 3533. Dinsdag 9 November 1897. 37e Jaargang. P U 5 L_I_C_A T I S. Nationale Militie. 2)3 B E K E N BM A KING. Binnenland. ABONNEMENT; Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave Oproeping van Vrijwilligers. FEUILLETON. A. CONAN DOYLE. POLITIEK OVERZICHT. Het drama in Pondicherry Lodge. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nil blad vt-rscliijnt ilaandair., Woensdag- en Vrijdai-nviiail, itU*ezoinler<l op Feesfdagen, l»ij den ni«n«-ver P. J. tAS l>K HAADK te Ter Semen. De Burgemeester van TER NEUZEN gezien de circulates van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voor- gekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nienwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitsch- land ten belioeve van industricele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt knnnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, bfzelf M door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loon en on de hnurprijzen der woningen aldaar. Ter Neuzen, den 8 November 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van de gemecnte TER NEUZEN Brengen bij deze ter kennis van een ieder, dat zij die ge- negen mochten zijn vrijwilliy te dienen bij de nationale militie, zich gedurende de loopende maand November, dagelijks, met uitzondering van de Zondagen, zullen kunnen vervoegen ter gemeente-secretarie. vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige inwoners dezer gemeente, die de vereischte verklaring omtrent den burgerlijken staat en het gedrag van den persoon, die als vrijwilliger verlangt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigaehrift onderteekenenvoorts, dat de vrijwilligers voor de militie rnoeten zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezetene van het Rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt en ten minste 1,56 meter lang en eindelijk dat zij op den 1 Januari van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19 jaar ingetreden rnoeten zijn en het 35 jaar niet hebben volbracht. Zij, die in het bezit zijn van de hieronder snb 2 vermelde stukken, kunnen tot en met hun 40 jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps hunner keuze dat zij behalve het bovenbedoelde getuigschrift zullen rnoeten o-verleggen 1. het bewija, dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die te vervullen waren, hebben voldaan 2. indien zij als militair of op 'a lands vloot gediend hebben een bewija van ontalag en een getuigschrift van goed gedrag, afgevende door den Commandant van het korpa, wanrbij zij laatstelijk hebben gediend. (Dit getuigschriftknn bij den Commandant worden aangevraagd) 3. indien zij minderjarig zijn, een bewija van toestemming van hnnnen vader of voogd dat hij die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger slechts wordt toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervnllen hebbe. Ter Neuzen, den 8 November 1897. Burgemeester en Wethondera voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. WISKERKE. DOOR Be kleine man maakte een afwerend gebaar met de hand. Wij waren uwe schuldenaars," zeide hij, „zoo beschouwdeikhettenminste, hoewel broeder Bartho- lomeus het niet uit dit oogpunt beschouwde. Wij waren zelf rijk genoeg. Ik begeerde niet meer. Bovendien zou het ongevoelig geweest zijn om een jong meisje zoo kwalijk te behandelen. ffLe mauvais gout mene au crime," zegt de Fransche spreekwijze terecht. Het verschil in onze meening omtrent deze aangelrgenheid ging zoo ver, dat ik het 't raadzaamst vond, om kamers voor mij zelve te hurjn en zoo verliet ik Pondicherry Lodge, terwijl ik den ouden Khitmutgar en Williams met mij nam. Gisteren echter vernam ik dat er een hoogst belangrijke gebeurtenis had plaats gehad. De schat was ontdekt geworden. Ik stelde mij onmiddellijk in gemeenschap met Miss Morstan en thans rest ons nog slechts naar Nor wood te rijden en ons aandeel op te vragen. Ik stelde broeder Bartholomeus gisteren avond met mijne zieuswijze in kennis, dus zullen wij zooal De heftige zittingen in de Oostenrijksche Kamer der vorige week, zijn j.l. Donderdag gevolgd door een niet minder stormachtige vergadering. De heer Lueger hield een redevoering ter bestrijding van het vergelijk met Hongarije, maar terwijl hij het woord had, werd tevens geredevoerd door Schonerer en Wolf, zoodat geeu hunner verstaanbaar was. Het regende bovendien scheldwoorden. Op een oogenblik van betrekkelijke kalmte zeide Lueger, dat eerlijke Duitschers niets met zulke straatjongens gemeen kunnen hebben. Men behoort de 4 Schonerer-mannen van de overige Duitsche partijen uit te sluiten. Hij stelde een geheime zitting voor. De vice-president weigerde dit in stemming te brengen. Lueger beproefde zijne rede voor te zetten, maar werd onophoudelijk door de linkerzijde in de rede gevallen. Lueger bestreed het Ausgleich- ontwerp en bestempelde de Schonerer-partij als landverraders en schurken, onder bijvoeging dat men in Pruisen aan de onbeschaamdheid dezer lieden wel spoedig een eind zou weten te maken. Ten slotte werd het tumult oorverdoovend. Eenige Kamerleden geraakten handgemeen. Ten 2 ure 's nachts duurde de zitting nog voort. Te Athene is het officieele rapport over de ver- grijpen en tekortkomingen van de tot het leger in Epirus behoorende officieren openbaar gemaakt. Dit rapport is voor de Grieksche officieren bijna verpletterend niet minder dan 50 hunner werden verklaard hunnen rang or.waardig te zijn. Van dezen zijn tien luitenants en de overigen behooren tot de stafofficieren en de compaguies-commandanten. De geheele generale staf wordt als onbekwaam gebrandmerkt. Een kapitein staat onder de aan- klacht duizend schapen geroofd te hebben en een divisie-generaal wordt beschuldigd, de vernieling van een Griekschen winkel bevolen te hebben ten einde dien te plunderen. Generaal Weyler, de zoo juist tegen zijn zin afgetredeu gouverneur-generaal van Kuba, is nog lang niet gelijk te stellen met de //doode elementen," met de mopperaars en ontevredenen, die 't in den regel bij woorden laten. Weyler moet gezegd hebben, dat het optreden der regeering zoo ongeschikt mogelijk is, dat het wel leek alsof zij met den eenen voet in de monar chic en met den anderen in de republiek staat. De generaal moet aan boord van het schip met het oog op later toe te kennen belooningen, aan de officieren hebben gevraagd of zij aanhangers van zijn staatkunde zijn, want hij moet voornemens zijn een nieuwe partij te vestigen, steunende op de militaire macht, die hem gunstig gezind is. Men schrijft verder aan generaal Weyler opruii'ng toe van de Spanjaarden, die van de hervormingen niets willen weten. Bovendien gaf generaal Weyler geen welkome, dan toch verwaehte bezoekers zijn." Mr. Thaddeus Sholto zweeg, terwijl ook wij nadachten over den nieuwen loop dien den geheim- zinnige zaak thans genomen had. Holmes was de eerste die overeind sproug. z/Gij hebt van begin tot einde goed gehandeld, sir," zeide hij, (/en het is wel mogelijk dat wij instaat zullen zijn eenigen dienst te bewijzen, door eenig licht te verspreiden over datgene wat u nog duister is. Maar, zooals Mis Morstan zooeven terecht opmerkte, het is reeds laat en het ware het best de zaak zonder uitstel door te zetten." Ohze nieuwe kennis rolde de slang van zijn tookah op en haalde van achter een gordijti een zeer langen gevoerden kapmantel met astrakankraag en belegsels te voorschijn. Deze knoopte hij tot boven dicht, niettegenstaaude het weder zeer zacht was en voltooide zijn toilet door een muts van konijnenvel op te zetten, welker afhangende klep- pen zijne ooren bedekten, zoodat er niets van hem te zien was dan zijn beweeglijk en scherpgeteekend gelaat. z/Mijne gezondheid is eenigszins zwak," zeide hij, terwijl hij ons in de gang vooruitliep „ik ben ge- noodzaakt mij ten zeerste in acht te nemen." Ons rijtuig wachtte voor de deur, en de koetsier, die vooraf verwitligd scheen te zijn, reed terstond zoo snel de paarden draven konden, heen. Thaddeus Sholto praatte onophoudelijk met een stem die boven het geratel der wielen uitklonk. het opperbevel niet over, voordat hij zich inge- scheept had en liet hij in het hoofdkwartier voor maarschalk Blanco geen enkel stuk over den stand van den opstand achter. In elk geval moet in aanmerking worden geno men dat maarschalk Blanco niet toelaat dat tele- grammen, die voor generaal Weyler ongunstig zijn, worden verzonden en dat 't dan ook over Key West komt. Uit Madrid komt het bericht, dat de regeering heeft besloten de krijgswet op Weyler toe te passen, indien hij bij aankomst in Spanje (wel niet voor 20 dezer) de hem volgens bovengemeld telegram toegedichte verklaringen handhaaft. Te New-York viel Vrijdag waar te nemen een aanzienlijke daling der effectenmarkt, welke werd toegeschreven aan de vrees voor oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, voor een deel voortspruitende uit nieuwe uitlatingen van den heer Taylor, den gewezen gezant te Madrid, waarin deze de meening uitspreekt, dat de hervormingen op Kuba geen resultaat zullen opleveren en dat de inmenging van de Vereenigde Staten slechts het herstel van den vrede beoogt. Te Belgrado wordt vermoed, dat Milan een inval in Macedonia in den zin heeft en natuurlijk in de eerste plaats ruzie met Bulgarije zal zoeken in Minister-president Georgewitsj zou hij daarvoor een gewillig werktuig gevonden hebben. Sinds eenige dagen krijgen Servische bladen van officieele personen opruiende berichten over Macedonie. Te Ueskjub heeft een bloedige kloppartij tusschen Serviers en Bulgaren plaats gehad. Een hand- langer van Milan is tot profect te Nisj benoemd en er zijn een aantal verdachte lieden naar de grens gestuurd. Wij vernemen, dat in zake de tractements- regelingen van burgemeesters en secretarissen voor die gemeenten in Zeeland, waar de Rijksbijdragen niet of niet naar behooren wordt verdeeld, nadere voorstellen van Ged. Staten te wachten zijn. Tel. Bij het departement van marine is eene nieuwigheid ingevoerd. Vroeger ontvingen de zeemiliciens bij het vertrek met groot verlof een zakboekje benevens een afzonderlijk verlofpas. Dit was voldoende omdat toen geen herhalings- oefeningen voor de zeemiliciens bestonden, en de eens afgegeven verlofpas dus nimmer werd vernieuwd. Nu door wijziging van de militiewet verlof- gangers der zeemilitie wel voor herhalingsoefeningen zullen worden opgeroepen, wordt hun geen afzonder- lijke verlofpas meer afgegeven, doch zijn in de i/Bartholomeus is een vernuftige jongen, zeide hij //hoe denkt ge wel dat hij er achter kwam, waar de schat zich bevond Hij was tot de con- clusie gekomen dat hij binnenshuis moest wezen en daarom mat en berekende hij de kubieke af- meting van het huis. Onder andere zaken bevond hij dat de hoogte van het gebouw vier en zeventig voet bedroeg maar, toen hij de hoogte van alle vertrekken afzonderlijk bijeen telde en de dikte der zolderingen door middel van een boor berekende en die van de verkregen som aftrok, leverde deze niet meer dan zeventig voet op. Er kwamen dus vier voet te kort, en deze konden zich bijgevolg slechts in den top van het gebouw bevinden. Hij sloeg dus eene opening in het plafond van de bovenste kamer, en daardoor kwam hij op een daarboven gelegen kleine vliering, die verzegeld, en aan niemand bekend was. In het midden iaarvan stond de kist waarin zich de schat bevond, op twee schragen. Hij liet die door de opening omlaag, en daar staat zij thans. Hij schat de waarde der juweelen op niet minder dan een half millioen pond sterling. Bij het vernemen van dit reusachtig bedrag, keken wij elkaar met wijdgeopende oogen aan. Miss Morstan zou dus, indien wij hare rechten konden bewijzen, van een behoeftige gouvernante een der rijkste erfdochters van Engeland worden Het was gewis de plicht van een welmeenend vriend om zich over zulk een tijding te verheugen zakboekjes, evenals in die van de verlofgangers der militie te land, meerdere formulieren verlofpas opgenomen. Eene bladzijde van het nieuw model zakboekje is gewijd aan eene herinnering aan de straf- bepalingen op de overtreding van de artikelen 133 en 134 der militiewet, waarbij geregeld zijn de termijnen van aanmelding bij den burgemeester en art. 156, waarbij is verboden dat zeemiliciens- verlofgangers zonder toestemming van den Minister van Marine zich langer dan gedurende vier weken buitenlands begeven. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de nieuw ingevoerde overjas bij de infanterie niet moet worden beschouwd als kapotjas, doch meer als overkleed en dientengevolge alleen mag worden gedragen bij zeer koud of ongunstig weder. In de afdeelingen der Tweede Kamer is op tal van verbeteringen bij het postwezen aan- gedrongen. Zoo op vermeerdering van bestelling van brieven ten platten laude, althans voor die plaatsen, waar thans slechts eene bestelling per dag geschiedt. Geklaagd werd, dat zeer dikwijls de poststempels zoo slecht afgedrukt zijn dat uur en dag van van verzending of ontvangst niet zijn te lezen, en over de ruwheid waarmede aan de post toe- vertrouwde stukken vaak behandeld worden. Eenigszins zware pakketten komen, zelfs bij zeer zorgvuldige verpakking, dikwijls geschonden aan. Men wees er verder op, dat onze postzegels in sierlijkheid en fijnheid van bewerking bij vele buitenlandsche achterstaan. Ook werd het wensche- lijk geacht, dat Nederland voor het internationaal verkeer de door vele andere Staten reeds ingevoerde typekleuren zou aannemen, nl. groen voor de zegels van 21/2 cent, rood voor die van 5 cent en blauw voor die van 12% cent. Yoorts werd aanbevolen de waarde-cijfers op meer in het oog vallende wijze aan te brengen, bijr. met zwarte cijfers op de vier hoeken, zooals in Oostenrijk geschiedt. Vermeerdering van het aantal bijpostkantoren werd door enkele leden wenschelijk geacht. Ter wijl te Weenen een bijpostkantoor gevonden wordt op 10,000 inwoners, te Berlijn op 14,000, te Brussel op 17,000, vindt men in onze groote steden slechts 6en bijpostkantoor op 34,000 inwoners. Dan werd aangedrongen op belangrijke ver meerdering van het aantal brievenbussen. Ook in dat opzicht staat Nederland ten achter bij andere landen. Te Weenen vindt men een brievenbus op 1277 inwoners, te Berlijn op 1578, te Londen op 2571, te Amsterdam en Rotterdam op ongeveer 6000 inwoners. Behalve Noorwegen is Nederland thans het en toch schaam ik mij te bekennen, dat ik door zelfzucht bevangen werd en mijn hart zoo zwaar werd als lood. Ik stamelde eenige onsamen- hangende woorden van gelukwenschen en zat toen zwijgend met gebogen hoofd, doof voor het gebabbel van onzen nieuwen kennis, en ik was ten zeerste verheugd toen ons rijtuig met een schok stilstond en de koetsier van den bok sprong om het portier te openen. z/Dit is Pondicherry Lodge, Miss Morstan," zei Mr. Thaddeus Sholto, terwijl hij haar bij het uitstijgen behulpzaam was. V. Het was omstreeks elf uur toen wij dit einddoel van ons nachtelijk avontuur bereikten. Wij hadden den vochtigen mist van de groote stad achter ons gelaten en de avond was zeer schoon. Er woei eene zoele wind uit het Westen en de wolken dreveu snel langs diet uitspansel terwijl de halve maan van tijd tot tijd daartusschen zicht- baar was. Het was helder genoeg om tot op eenigen afstand te zien, maar toch nam Thaddeus Sholto een der rijtuig-lantaarns ten einde ons beter voor te lichten. Pondicherry Lodge stond op eigen grond en was omgeven door een zeer hoogen steenen muur die van boven met glasscherven voorzien was. Een enkele, kleine met ijzer beslagen deur vormde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1