Gemengde berichten. Een tochtje op de Wester-Schelde bij mist Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Januari 37 23 s., 6 m., 5 ij., 1 pp. 2 1. 95278 Februari 41 23 s., 9 m., 4 ij., 1 Ibz., 4 1. 101247 Maart 43 23 s., 9 ij., 8 m., 2 h., 1 1. 110229 April 39 22 s., 4 h., 4 ij., 3 m., 2 pp., 2 Ibz., 1 vl., 11. 80148 Mei 37 18s., 5 p.p., 4 h., 8 ij., 2 m., 1 Ibz., 1 ale., 81. 88164 Juni 32 18 s., 10 h., 1 ij., 1 Ibz. 1 k., 1 1., 81197 Juli 34 19 s., 6 h., 6 ij., 2 pp., 1 1. 75870 Augustus 40 19 s., 9 h., 7 ij., 3 m., 1 pp., 1 k. 104365 September 31 20 s., 4 h., 3 ij., 1 m., 1 pp., 2 1. 78035 October 30 17 s., 4 m., 4 h., 2 ij., 2 pp., 1 1. 75420 364 889953 Prov. Staten van Zeeland. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 6 Nov. 12.5 Zondag 7 u 0.25 12.44 Maandag 8 1.11 1.17 Dinsdag 9 a 1.34 1.50 Woensdag 10 n 2.5 2.21 Donderdag 11 u 2.36 2.52 Vrijdag 12 v 3.7 3.23 Verder werd door somtnige leden gewezen op de schade en het ongerief, die voor de aan het kanaal GentTer Neuzen grenzende gemeenten te duchten zijn bij uitvoering van de werken tot verbetering van dit kanaal. Op Nederlandsch gebied wordt tegen vervuiling van het kanaal door fabriekswater gewaakt. Met nadruk drong men er op aan, dat de regeering tegen vervuiling door uitloozing uit Belgische fabrieken zou waken. Gedurende het loopende jaar zijn aan de spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, pp. pijpaarde, Ibz. landbouwzont, b. hoat, vl. vlas, ale. aluminiumerts, k. kolen, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 27, in Februari 29, in Maart 33, in April 29, in Mei 24, in Juni 25, in Juli 27, in Augustus 25, in September 17 en in October 25, totaal in dit jaar 261 zeeschepen. In de Woensdag gehouden openbare ver- gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is behandeld de reclame van E. Geirnaerdt, tijdelijk gepensioneerd wacht- meester bij de le divisie Kon. marechaussee te Sas van Gent, betreffende de regeling van zijn pensioen. Rapporteur de staatsraad Mr. Moltzer. De Kon. beslissing volgt later. Zondag is te IJzendijke een bijeenkomst ge houden van de Internationale commissien in Nederland en Belgie benoemd om besluiten vast te stellen aangaande de te sluiten concracten met de beetwortelsuikerfabrikanten. Philippine. Aangesteld tot kommies 4de klasse bij 's Rijks belastingen de heer F. van Hurck, alhier, met standplaats Budel (Noord-Brabant) tegen 8 November a. s. Middelburg, 5 Nov. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Raming f 250 per jaar). Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer P. Monje te Breskens, voor 247. Zitting van Dinsdag 2 November. In de hedenavond gehouden vergadering der Prov. Staten, welke door den Voorzitter in naam der Koningin werd geopend, werd het eerst aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer D. J. Dron- kers. De door den Voorzitter daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren Pompe van Meerdervoort, Moerdijk en M. Bolle Lz., adviseerde tot toelatiug, waartoe werd besloten. zijne bedrevenheid zou noodig hebben. Mr. Thad- deus Sholtokeek ons beurteliugs aan met welgevallen, wegens den indruk dien zijn verhaal op ons ge- maakt had, en hulde zich voortdurend in de rook- wolken uit zijn pijp. ,/Mijn broeder en ik," zeide hij//waren, zooals gij wel denken kunt, ten zeerste nieuwsgierig naar den schat waarvan mijn vader gesproken had. Weken en maanden groeven wij den ganschen tuin om zonder iets te ontdekken. Het was om er waanzinnig van te worden te moeten denken dat mijn vader juist gestorven was op het oogenblik dat hij de schuilplaats wilde noemen. Wij konden den omvang van den vermisten schat beoordeelen naar het snoer dat hij ervan afgenomen had. Over deze snoer spraken mijn broeder Bartholomeus en ik herhaaldelijk. De parels waren van zeer groote waarde en hij kon er niet van scheiden, want mijn broeder was we] eenigszins met gebreken mijns vaders behept. Daarbij dacht hij, dat als wij afstand deden van het snoer, dit ons ten laatste nog in ongelegenheid zou kunnen brengen. Alles waartoe ik hem bewegen kon was, dat hij mij toestond Mis Morstan's adres uit te vorschen en haar op vaste datums een losgemaakte parel toe te zenden, opdat zij tenminste nimmer gebrek zoude Jsehoeven te lijden. HDat was zeer braaf van u," merkte zij op. (Wordt vervolgd.) Ter vergadering waren deels met, deels zonder kennisgeving afwezig de heeren D. A. Dronkers, Snijders, Hammacher, van Houte en Ilombach. Na mededeeling door den Voorzitter van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk koninklijke besluiten betreffende goedkeuring van besluiten der vergadering in de zomerzitting genomen, welke alle voor kennisneming werden aangenomen werd besloten naar de te trekken afdeelingen te renvoyeeren tot onderzoek de ver schillende voorstellen van Gedep. Staten. Tot deze voorstellen behooren o. a. 1°. Toekenning van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan het bestuur van den Isabdla- polder benoorden Aardenburg. 2°. Vaststelling van een reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst in de provincie. 3°. Af wij zing van een verzoek van den ge- meenteraad van Hoofdplaat om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. 4°. Naar aanleiding van een adres van H. Nieveen te Lemmer, om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg over den weg van's Graven- polder naar Go«s en vergunning tot het gebruiken van den prov. steiger te Hoelekenskerke. 5°. Aanschaffing van eene nieuwe boot voor den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. 6°. Het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 130,000 voor het aanschaffen der bedoelde boot. De verschillende afdeelingen werden vervolgens aldus saamgesteld Tot de l,te afdeeling zullen behoorem de heeren Huvers, Den Boer, D. J. Dronkers, Van Buren, Van Woelderen, M. Bolle Lz., J. A. Bolle, Noor- dijke, Aan Houte, Van der Have, IJsebaert, met de heeren Van Rompu en Lucasse als leden van Gedep. Staten. Tot de 2de afdeeling de heeren Van der Lek de Clercq, De Smidt, D. A. Dronkera, Van der Meer, Hollestelle, Vader van 's Gravenpolder, Pompe van Meerdervoort, Heijse, Hombach, Fokker, Fruijtier, Moerdijk, en de heeren Siegers en Van Waesberghe Janssens als leden van Gedep. Staten. Tot de 3de afdeeling de heeren Oggel, Kakebeeke, Kloppers, Maas, Van Deinse, Van Teijlingen, De Jonge, Hammacher, De Bats, Moes, Erasmus, Henuequin, en de heeren Van Lijnden en De Casembroot alg leden van Gedep. Staten. Naar aanleiding van een ten slotte door den Voorzitter gedaan voorstel om de voortzetting der vergadering op a. s. Vrijdag te bepalen, wordt door den heer Heijse voorgesteld eerst Vrijdag 12 November weder bijeen te komen, wat den heer Fruijtier aanleiding geeft een amen- dement in te dienen om Donderdagavond te voren de vergadering voort te zetten. Op de desbetreffende vraag des Voorzitters vereenigt de heer Heijse, zich met dit amendement. Het geamendeerde voorstel van de heer Heijse, daarop in stemming gebracht, wordt met 82 tegen 5 stemmen aangenomenzoodat de Staten opnieuw in openbare vergadering zullen bijeenkomen Donder- dag 11 dezer des avonds te 7£ ure en voortzetting Vrijdag d. a. v. des morgens te 10 ure. De vergadering wordt hierna gesloten en de leden begeven zich naar hunne afdeelingen. Voor de nagelaten weduwen en weezen der om- gekomen drie Vlissingsche roeiers van het loods- wezen was tot eergisteren ingekomen ongeveer 916. Eergisteren werd dit bedrag vermeerderd met 700, bijeengebracht door eenige Antwerpsche handelsfirma's. Een beroep op de openbare liefdadigheid is voor deze zaak niet gedaan, zoodat de giften gelieel uit eigen beweging geschonken zijn. Men schrijft van Schiermonnikoog Menigeen zal met verwondering de berichten hebben gelezen, dat er in de jongste dagen op ons eiland zoo groote menigte hazen en fazanten zijn geschoten, en, wat meer zegt, nog voort durend houdt de jacht op dit wild aan. En toch was er vroeger nooit van dit wild op ons eiland. Van waar het dan zoo in eens is gekomen De eigenaar van Schiermonnikoog, graaf Berthold Bernstorff, liet er een paar jaar geleden door zijn Wildmeister verscheidene hazen van beide ge- slachten uit Duitschland overbrengen, en verleden jaar geschiedde hetzelfde met fazanten. Hij houdt er nu formeele jachtpartijen met eenige Duitsche vrienden, graaf Carl Wedel, graaf Ehrhard Wedel en Freiherr von den Bussche Munch, benevens nog andere heeren, zoowel van dit eiland, als van het vaste land van Friesland. Het geeft hier veel leven en beweging en de geldelijke voordeelen voor de ingezetenen blijven natuurlijk niet uit. Men meldt uit Heusden aan het U. D. Dat de flesschentrekkers thans ook op het platteland bezoeken brengen, om er hun practijk uit te oefenen, bleek verleden week. Twee als heeren gekleede personen meldden zich in het Land van Heusden bij sommige lieden aan, en veilden, met eene welbespraaktheid aan dat volk eigen, loten, die zij voor 10 gulden, maar ook wel voor minder verkochten, onder voorwaarde dat bij het trekken van een prijs ('t was eene loterij zonder nieten) het ontbrekende werd inge- houden. Zoo kwamen zij te Veen bij iemand, van wien zij wisten dat hij verleden jaar een lot uit zulk eene denkbeeldige loterij had gekocht. Zij maakten zich bekend als reizigers van eene handelsfirma te Amsterdam, en verklaarden, door die firma gezonden te zijn om hem mede te deelen dat hij een prijs van 750 getrokken had, maar dat die prijs niet kan worden afgegeven dan tegen vooruitbetaling van 5 pet. in dit geval 371/1. Toen nu die menschen verklaarden niet zooveel geld te bezitten, stelden zij zich ook met 71/, tevreden, al weer onder voorwaarden, dat men er genoegen in moest nemen, dat de resteerende 30 bij het ontvangen der prijs daarvan werd ingehouden. Na hun slachtoffer een ^goeden dag" gewescht te hebben, vertrokken zij. De wakkere brigadier-titulair Smoor, te Veen, wien die heeren en hun handelen verdacht voorkwam, spoorde hen op, en rustte na hun signalemeut opgenomen te hebben niet voordat zij in handen der politie waren. Te Rotterdam werden zij aangehouden en in ver- zekerde bewaring gezet. Dames, rukt toch die vogeltjes van uw hoed zegt de #Zwolsche Ct." Naai er linten en strikken op, zooveel en zoo hoog ge er maar op kunt bergen, maar help niet mee aan het vermoorden van die diertjes Praat maar toe. Tegen een mode vechten, is een werkje zonder eenige redelijke hoop op succes, adres aan de hooge hoeden en corsetten. Noem doorslaande argumenten zooveel ge wilt, het blijft stukknijpen van water ge komt er wel door, maar het laat geen spoor na. En de hooge hoed blijft met zijne tergende hardheid en leelijkheid waar hij is; de corsetten blijven om de lichamen der dames geknelden de vogeltjes worden bij millioenen vermoord en op de hoeden der dames gezet met uitgespannen vleugels, als een over- tuigingsstuk van de gruwelijke wreedheid der vrouw. Gruwelijke wreedheid en onverstandige onwil. Want wanneer men leest, dat een Parijsche firma aan een groothaudelaar de levering van 20,000 kwikstaartjes en andere vogels opdraagt en dat het vasteland, naar men berekent, jaarlijks 150 millioen van die slachtoffers eicht, dan is het heel begrijpelijk, dat de insectenplaag voor den landbouw steeds grootere afmetingen zal aannemen. Maar voer eens een landbouwargument aan tegen een mode En de vrouwelijke zachtheid dan In het z/Zondagsblad" van het ,/N. v. d. D." zette iemand boveu een opstel over dit onderwep de woorden van Schiller over de vrouwen //Sie flechten und weben himmlische Rosen ins irdische Leben," en vroeg, waar die tegenstrijdigheid dan toch vandaan komt. Mogelijk ligt er een verklaring in de omstandig- heid, dat die dames de vogeltjes niet hebben zien vermoorden, en dat de dames, die vogels op den hoed dragen, ze voor het grootste deel ternauwer- nood levend in de natuur gekend en gadegeslagen hebben. Ze kennen alleen maar stadsche vogels, als musschen e. d., en die worden door haar genegeerd de andere worden alleen op de wandeling gehoord en zelden anders gezien danop een hoed. Maar de wreedheid blijft en die vogels met hun uitgespreide vlerken en verglaasde oogjes zijn, trots hun schitterende kleuren, afschuwwekkende tropeeen, die een stom beroep doen op uw mede- werking, dames En al kunt u de mode niet veranderen, met een beetje goeden wil is het toch wel mogelijk, er althans in dit opzicht niet aan mee te doen. Op de zolderverdieping van eenperceelind e Westerstraat te Amsterdam in een klein achter- kamertje woonde de familie Van Buren. Vijf kinderen hadden zij, vijf mondjes moest dus de kost gegeven worden en vader en moeder moesten daarom reeds 's morgens vroeg de deur uit om brood te verdienen. Beiden waren krantenombrengers bij de Echo. Thuis kon er natuurlijk geen toezicht blijven. De drie grootste kinderen werden naar school gestuurd, maar de beide kleintjes van 4 en 5 jaar bleven zonder toezicht achter. Zoo ging het dag in en dag uit, zoo ook Woensdag. De dag begon als alle vorige maar zou heel anders eindigen. Tegen kwart voor twaalf nl. werd door een der benedenbewoners bemerkt dat rook uit de boven- verdieping kwain. Hij liep eens naar boven want je kon nooit weten, twee kleine kinderen alleen thuis. Toen hij op zolder kwam, bleek hem echter onmogelijk iets anders te doen dan de brandweer te roepen. De rossige vlammen dansten reeds heen en weder in de kleine huiskamer der Van Burens. Snel vloog hij naar beneden en weldra verscheen de brandweer ter plaatse. Het vuur bleek niet zoo sterk te zijn als men verwacht hadmet vier slangen op de Vechtwaterleiding wist men het te blusschen, maar helaas het had zijn prooi ook reeds bemachtigd. In een kastje, waarin gewoonlijk hun slaapplaats was, lagen de kinderen dood naast elkaar. Zij waren voor de vlammen gevlucht, te zamen in hun angst in bed gekropen en tegen elkaar aan- gedrukt gestorven. Door het verbrande dak bracht men hen in dekens gewikkeld naar het aangrenzende huis, van waar zij per rijtuig naar het gasthuis werden vervoerd. Aandoenlijk was het te zien hoe wanhopig de moeder weende, die inmiddels geroepen was, en hoe ook de buurvrouwen in dat leed deelden. Behalve dit verlies hebben de arme lieden ook nog hun beetje bezitting verloren. Niets was verzekerd. En de oorzaak Men kent ze niet. In het vertrek braudde een kachel. Misschien hebben de kinderen daarbij gepeeld. Met zekerheid is niets te zeggen. De benedenverdiepingen kregen vrij belangrijke waterschade. De Cougo-negers, die op de tentoonstelling te Tervueren waren, zijn te Boma teruggekeerd. Men schrijft nu van daar Niet zoodra waren zij ontscheept van den n Professor Woerman" of het spel begon. Zij verkochten al wat zij in Belgie hadden gekregen voor een appel en een ei en hadden spoedig weder kennis gemaakt met de jenever, die hun te Tervueren stelselmatig was onthouden. Een hunner verkocht een gouden uurwerk voor 10 frs. Na de kennismaking met de jenever kwam het tot een gevecht met de politie, waarin de laatste Europeesche kleeren, die zij aan 't lijf hadden vernield en verscheurd werden. INGEZONDEN STUKKEN. Met een dertigtal passagiers aan boord vertrok de prov. boot Donderdagmiddag van Vlissingen naar Ter Neuzen, waar het volgende een gezellige afleiding gaf op de lange reis, die door den mist onderbroken werd. Ongeveer bij de haven van Ter Neuzen zijnde, meenden de passagiers, bij het gaan der bel, binnen de haven te loopen, doch spoedig bleek, dat men door den mist niet verder kon en de kapitein besloot het anker te laten vallen. Dit gaf aanleiding tot eenige gedachienwisseling onder de opvarenden, waaronder vele aannemers uit Ter Neuzen, die heusch een woord van lof toekomen, en bewezen hebben gezellige lui te zijn in een gezelschap als het onze. Men schaarde zich spoedig aan tafel, berustende in ons lot en allengskens kwam er een zeer gezellige stemming onder de luidjes. Heel vriendschappelijk zat het gezelschap sainen en de humor van dezen of genen deed soms alien schudden van't lachen. Doch de maag begon te jeuken. Hof, wat heb je aan boord, was de vraag. Brood, kaas, rook- vleesch Op hetzelfde oogenblik komt een der oudste passagiers binnen. Heerenwe hebben geen honger te lijdenEr is een poelier aan boord, die heefl hazen, konijnen, haantjes, wat wil je nog meerMet gejuich wordt het voorstel aangenomen er van te laten brad en en onverbe- terlijk vlug en goed bereid had de hofmeester, bereidwillig bijgestaan door den kok-conducteur het volgende menu gereed Pottage a la Schelde. Lapin au loup. Pain de luxe. Poule a VAxel. Dessert. Den disch werd alle eer aangedaan en er bleken passagiers te zijn die er een soort wolfsmaag op nahielden. Nu zoude men gezamenlijk domino spelen en het verlies in een potje doen dat nadien verteerd zou worden. Hiermee druk bezig, komt een eenvoudig vrouwtje de kajuit binnen. Goeden avond, heeren, zegt ze. Mag ik dat potje hebben De conducteur zegt mij, hier is een potje. Maar vrouwtje, wat zoudt ge daarmee willen Ik zou het gaarne even willen gebruiken voor mijn kindje, was 't ant woordik bedoel een #waterpotje" vulde zij aan. Algemeene hilariteit, en 't vrouwtje werd het huismeubel overhandigd. Tot Vrijdagmorgen half zeven bleven we aan boord en was er reeds weer gesproken of de poelier nog voorraad had. En\ paar reizigers. AANBESTEDINGEN. Op Yrijdag 19 November 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het driejarig onderhoud van de Rijks contr'es- carpe te Tholen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming 750 per jaar.) Op Vrijdag 26 November 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan hetzelfde gebouw, van Het driejarig onderhoud der Rijks groote wegen in de provincie Zeeland, in vier perceelen. Raming per jaar: le perceel 2500, 2e perc. f 12000, 3" perc. f 4500, 4e perc. f 7500.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2