Gemengde berichten. TER NEUZEN, 3 November 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te dezer stede weder baldadigheden gepleegd. Aan de Westsluis zijn eenige aldaar vanwege den Water- staat en het departement van Oorlog geplaatste lantaarns moedwillig vernield. Een daar op den wal liggende roeiboot werd omgekeerd en daarna als het ware geheel uit elkaar getrapt of geslagen. Na een onderzoek dat zich tot in de gemeente Westdorpe uitstrekte, is het aan de gemeentepolitie gelukt de bedrijvers op te sporen. Gisteravond veroorloofdc een persoon te dezer stede zich in een cafe in velertegenwoordigheid ergerlijke uitlatingen ointrent H. M. de Koningin- Regentes. De politie daarvan onderricht, stelde zich van een ander op de hoogte en heeft naar aanleiding daarvan proces-verbaal opgemaakt. De heer J. W. H. Hogervorst, gepasporteerd sergeant te Voorburg, is benoemd tot kommies der 4de klasse bij 's Rijks belastingen en hem als staudplaats aangewezen Aardenburg (tijdelijk). Sas van Gent, 2 Nov. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 17 stieren, 95 ossen, 159 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 273 beesten, waarvan een 40 stuks onverkocht bleven. Verkoop en prijzen waren als de vorige week. Een paar koopmans, die met een 40 stuks vee van de Tielsche markt, eerst om 4VS uur hier aankwamen, konden maar enkele beesten meer verkoopen, daar de meeste slagers reeds vertrokken waren. Westdorpe Jongstleden Zondag overleed alhier onze nog eenig overgebleven oudstrijder Pieter Jacobus D'haene, (drager van het metalen kruis), in den ouderdom van ruim 85 jaren. Koewaclit, 2 Nov. Heden had alhier de ver- kiezing plaats voor een lid van den gemeenteraad vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. B. Plasscbaert. Daar slechts een candidaat werd voorgedragen, namelijk de heer E. Plasschaert, werd deze door den burgemeester verkozen verklaard. Aardenburg. Daar op den termijn van toe- treding door de vooTloopige commissie voor het oprichten van een roomboterfabriek alhier gesteld (30 October) geen voldoend aantal koeien voor deelname was aangegeven dit was bepaald op 250, terwijl het er slechts 162 bedroeg heeft de commissie hare taak als afgeloopen beschouwd. De roomboterfabriek zal er dus nu niet komen, en wellicht ook nooit meer, daar men zich na de ijverige pogingen van de commissie die thans toch geen gunstig resultaat opleverden, niet licht ten tweeden male daaraan zal wagen. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken A. v. R., oud 21 j., arbeider te Sas van Gent, is Wegen mishandeling, huisvredebreuk en belee- diging ambtenaren veroordeeld te 2 maanden ge- vangenisstraf J. C. M., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 5 weken gevang. le. J. C. M., oud 18 j., werkman, 2°. J. B. D., oud 23 j., zonder beroep, 3e. C. C., oud 19 j., werkman, alien te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk de le. en 2". veroord. ieder tot 14 dagen gevang., de 3e vrijgesproken. E. W., oud 27 j., daglooner te Hulst, is wegens burengerucht en beleediging ambtenaar veroord. tot 3 of 3 dagen hechtenis en 14 dagen gevang. A. d. M., oud 52 j., arbeider te Koewacht, is wegens verduistering veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. le. D. v. D., oud 17 j., dienstknecht, 2e. P. d. E., oud 19 j., werkman, 3e. M. S., oud 21 j., dienstknecht, alien te Axel, zijn wegens mishan deling veroord. ieder tot een maand gevang. In de maand October werden aan 't Kraling- sche Veer ter markt aangevoerd 684 zalmenin October 1896 werden aangevoerd 286 zalmen. Te Grosthuizen had iemand de laagheid om van een rund van den landman H. G. de tong uit te snijden. Volgens een telegram uit Batavia aan de N". R. Ct. is kapitein Schmidt auf Altenstadt te Malang door den planter Wilken gedood. Dezer dagen werd door een smidsleerling te 's Hertogenbosch een koperen schroef ingeslikt. Hij is reeds in het ziekengasthuis opgenomen. Zijn maag moet erg opgezwollen zijn. Hoewel hij nog buiten gevaar is, vreest men toch het ergste. Moge dit wederom een waarschuwend voorbeeld zijn om dergelijke dingen niet in den mond te steken. Men schrijft uit Zevenbergen Maandag zag het water in de haven onzer gemeente inktzwart en verspreidde een verpestenden stankdoor de vuile uitwaseming verkleurde zelfs de verf aan deuien en vensters der aan de havenzijde staande huizen. Dat zwarte, stinkende water in onze haven wordt tijdens de campagna der suikerfabrieken meermalen waargenotnen. Te Overschie had P. v. d. Most, werkzaam bij L. J. Veeman, het ongeluk een flesch met creoline te breken, tengevolge waarvan hij een gedeelte in de oogen kreeg. Onder hevige pijnen zakte hij ineeu en verloor het be- wustzijn, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Waarschijnlijk zal hij het gebruik van een zijner oogen moeten missen. Blijkens de Engelsche verslagen blijft de kwade droes in Engeland voortdurend onder de paarden heerschen. In den loop van dit jaar tot het begin dezer maand zijn daar te lande door deze ziekte 1217 dieren op 732 stallen en erven besmet. In het- zelfde tijdperk ten vorigen jare waren 1050 paarden op 660 hoeven door de ziekte aangetast. Te Gorlitz in Silezie zijn Zaterdag bijkans onafgebroken aardbevingen waargenomen. De schokken gingen vergezeld van een donderend onderaardsch gerommel en waren zeer hevig. De bevolking is door schrik bevangenvele gezinnen kampeeren in de open lucht. buiten de stad. Dinsdagvoormiddag is te Vlissingen een 15jarige jongen, die om graan naar den oranje- molen ging, door een wiek getroffen. Zijn toestand is bedenkelijk. De bode van Middelburg op Oost-en West- Souburg vertrok verleden Vrijdagmorgen en sedert heeft men van hem niets meer vernomen, waarom men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Een kippenhouder te Borssele heeft in twaalf maanden van 4 kippen 665 eieren gegaard en een andere van een even groot aantal in gelijke tijdruimte 676 stuks. Naar uit Bergen op Zoom bericht wordt, zullen, wanneer niet binnen enkele dagen regen valt, de suikerfabrieken aldaar moeten stil liggen wegens watergebrek. Nog nooit is het voorge- koinen, dat in de geheele maand October geen regen van eenige beteekenis is gevallen. De Zoom is bijna uitgeput. wat mijn broeder Bartholomeus ook moge zeggen. Ik ben zoo blijde dat gij vrienden bij u hebt, niet alleen als een geleide voor u, maar tevens als getuigen bij hetgeen ik voornemens ben te doen en te zeggen. Wij kunnen met ons drieen broeder Bartholomeus beter te woord staan. Doch laat ons er noch politie noch andere ambte naren in mengen. Wij kunnen alles voldoende onderling regelen, zonder eenige tusschenkomst van anderen. Niets zou broeder Bartholomeus meer hinderen dan publiciteit." Hij zette zich op een lagen zetel, en keek ons onderzoekend aan met zijn doffe, waterige, blauwe oogen. ,/Wat mij betreft," zei Holmes „ik zal al wat gij ook mocht willen spreken voor mij houden." Ik boog mijn hoofd ten teeken van instemming. ,/Dat is goed dat is goed!" zei hij: „mag ik u een glas Chianti aanbieden. Miss Morstan Of Tokayer? Andere wijnen houd ik er niet op na. Zal ik een flesch opentrekken Neen Welnu dan, ik vertrouw dat gij geen hinder zult hebben van tabaks-rook, vooral niet van den balsamieken geur van Oostersche tobacco Ik ben een weinig zenuwachtig en daarvoor is mijne hookah een onschatbaar geneesmiddel." Hij hechtte een mondstuk aan den grooten bol, en de rook dwarrelde onmiddellijk door het rozenwater. Wij zaten met ons drieen in een halven cirkel met onze kinnen in de handen ge- leund, terwijl de vreemdsoortige, dwergachtige snaak, met zijn groot, glimmend hoofd in het midden, zat te dampen. //loen ik het eerst het besluit nam om u deze mededeeling te doen," sprak hij ,,zou ik gaarne mijn adres gegeven hebben; ik vreesde echter dat gij mijn verzoek niet zoudt vertrouwen en vreemd volk met u zoudt brengen. Deswege nam ik de vrijheid de zaak zoodanig te regelen, dat mijn hedieude In den laatsten tijd gingen te Groningen zeer slechte geruchten omtrent den voorzitter der Algemeene Groninger Werkliedenvereenigiug ./Vooruitgang zij ons doel", H. Heijkens, bediende bij de firma Kamerlingh, naar aanleiding van onregelmatigheden als administrateur van het fonds„vrije dokter en apotheker", een onder- afdeeling van de Werkliedenvereeniging. Zaterdagavond is naar de N. Gron. Ct. meldt in een vergadering van genoemde ver- eeniging gebleken dat Heijkens zich schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering ten nadeele van genoemd fonds. Daarop is hij Zaterdagnacht ongeveer half een, in zijne woning op last van den Officier van Justitie door den hoofdinspecteur van politie gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Daar heeft hij de strafbare feiten nota bene een 20 tal bekend. Zondag is Heijkens op last van den rechter van instructie naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Zoo gaat de wereldsche roem voorbij Dezelfde man, wien de leden der Werklieden vereeniging in de Pinksterdagen van 1896, bij gelegenheid van het zilveren jubild dier vereeniging, als blijk van erkentelijkheid voor „bewezen diensten", een met zilver gemonteerd inktstel en een gouden vingerring aanboden, die lid was van het bestuur der Centrale Vrijzinnige Kies- vereeniging treurige nagedachtenis die eenige keeren tot candidaat voor den gemeenteraad was geproclameerd, diezelfde man sorteert nu koffieboonen in de gevangenis, omdat men geen termen vindt hem schrijfwerk te geven, waarom hij gevraagd had. Loting en geen lotelingen. Vrijdagvoor- middag moesten o. m. te Kapelle ook loten zij, die in Januari j. 1. voor de Nat. Militie in de gemeente Schore waren ingeschreven. Op het bepaalde uur was alles present en in orde doch de lotelingen (8 in getal) waren absent, zoodat de Burgemeester voor alien een nummer moest trekken en die later uitdeelde. De a. s. vaderland-verdedigers waren in Biezelinge blijven hangen. Yoor het nieuwe station met rangeerterrein te Roosendaal zal, naar men mededeelt, voor ruim f 100,000 moeten onteigend worden. Het plan bestaat twee overwegen te maken. Yrijdagnacht is diefstal en inbraak gepleegd te Maashees en Vierlingsbeek. In de eerste plaats zijn ten nadeele van Cup vijftig marken ontvreemd, bij den pastoor een bril en postzegels en te Vier lingsbeek bij Denen twee gouden kettingen. Den vorigen nacht is men te Horst door het opschuiven van een raam in een herberglokaal binnen gedrongen. Daar werd slechts een kistje sigaren ontvreemd. Zaterdag avond dreef een met suikerpeeen geladen vaartuig met zooveel kracht tegen de remmingswerken der brug over de Oude Maas, bij Barendrecht, dat het brugpersoneel nauwelijks tijd had om de opvarenden te redden voor het schip zonk. Het vaartuig is onder de brug, maar buiten het vaarwater gezonken. Het schip is niet, de lading wel verzekerd. Zondagavond voer weder een schip met tamelijk veel kracht tegen die palen, maar kwam met niet noemenswaardige averij vrij. Door de marechaussee is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Assen gesteld een 18jarig jongeling, bediende ten kantore van Williams u het eerst zoude zien. Ik stel het volste vertrouwen in zijne discretie, en hij had in last om, zoo hij onvoldaan mocht zijn, de zaak niet voort te zetten. Gij zult deze voorzorgs- maatregelen wel willen excuseeren, maar ik ben een eenigszins achterdochtig man, en ik durf er bijvoegen, van verfijnden smaak, en er bestaat niets dat meer in strijd is met de aesthetica dan een politie-man. Ik heb een natuurlijken afkeer van alle vormen van het ruwe materialisme. Ik kom dan ook zelden in aanraking met de ruwe menigte. Ik leef, zooals gij ziet, in een eenigs zins elegante atmosfeer. Ik mag mij eenbeschermer der kunst noemen. Dat is nu eenmaal mijn zwak. Dit landschap is een zeldzame Corot, en hoewel een kenner wellicht eenigen twijfel mocht opperen omtrent deze Salvator Rosa, zoo kan dit bij deze Bouguereau geenszins het geval zijn. Ik behoor gedeeltelijk tot de morderne Fransche school." „Gij zult mij excuseeren, Mr. Sholto," zei nu Miss Morstan, „maar ik ben hier op uw verzoek om iets te vernemen wat gij mij wenscht mede te deelen. Het is reeds zeer laat, en ik wenschte ons onderhoud zoo min mogelijk te rekken." „Er zal toch nog eenigen tijd toe noodigzijn," antwoordde hij, ,/want wij zullen gewis naar Norwood moeten gaan en broeder Bartholomeus bezoeken. Wij zullen er gezamenlijk heengaan en zien wat wij uit broeder Bartholomeus kunnen krijgen. Hij is zeer boos op mij wegens den weg dien ik gekozen heb, doch die mij recht- vaardig toeschijnt. Ik had nog gisteravond zeer hooge woorden met hem. O, gij kunt u niet voorstellen wat een verschrikkelijke jongen hij is, als hij boos is." „lndien wij nog naar Norwood moeten, was het wellicht beter als wij ons onmiddellijk op weg begaven," waagde ik op te merken. Hij lachte totdat zelfs zijne ooren vuurrood waren. ,/Dat zou bezwaarlijk gaan," riep hij „ik weet niet wat hij zou zeggen als ik u zoo plotseling bij hem bracht. Neen, ik moet u voorbereiden door u te toonen op welken voet wij met elkander staan. In de eerste plaats moet ik u zeggen dat er verscheiden punten in de geschiedenis zijn, die mij zelf onbekend zijn. Ik kan u dus de feiten slechts mededeelen voor zooverre ik ermede vertrouwd ben „Mijn vader was, zooals gij zeker reeds gegist hebt, Majoor John Sholto, vroeger in Indischen dienst. Hij nam voor ongeveer elf jaren geleden zijn ontslag en vestigde zich op Pondicherry Lodge te Upper Norwood. Hij had fortuin ge maakt in Indie en bracht een aanzienlijke som gelds, een groote verzameling kostbare zeldzaam- heden en een gansch gevolg van Inlandsche bedienden mede. Onder deze omstandigheden kocht hij zich een huis en leefde in groote weelde. Mijn tweeling-broeder Bartholomeus en ik waren zijne eenige kinderen. Ik herinner mij nog zeer goed de sensatie die de verdwijning van kapitein Morstan veroorzaakte. Wij lazen de bizonderheden ervan in de bladen, en wetende dat hij een vriend van onzen vader was geweest, bespraken wij het geval openlijk in zijne tegenwoordigheid. Dan was hij gewoon met ons over hetgeen er met hem gebeurd kon zijn te redeneeren. Nooit veronder- stelden wij voor <ien oogenblik dat hij het geheele geheim in zijn eigen hart verborgen hield, dat van alle menschen, hem alledn het lot van Arthur Morstan bekend was. Wel wisten wij, dat eenig geheim, eenig bepaald gevaar onr.en vader bezwaarde. Hij was steeds zeer beangst om alleen uit te gaan, en hij hield altijd twee prijs-vechters als portiers van Pondicherry Lodge Williams, die u heden avond gereden heeft, was een hunner. Hij was eens de kampioen athleet van Engeland. Onze vader wilde ons nimmer zeggen wat het was dat hem zoo beangstigde, maar hij legde altijd een de waterleiding-maatschappij, beschuldigd van valschheid in geschrifte. De jonge man maakte van een valschen kwi- tautie-stempel met den naam van den president van het bestuur der maatschappij gebruik om gelden, der maatschappij toekomende, te innen en deze gelden te behouden. Ook moet hij bekend hebben, zich aan diefstal van 100 ten nadeele van den president der maatschappij te hebben schuldig gemaakt. Hij is in het huis van arrest en be waring te Assen opgenomen. Te Derwerth is, op de steenfabriek van den heer De W., de arbeider H. M., uit Renkum, die in den Zondagnacht bij een gestookt wordende oven in slaap was gevallen, in brand geraakt. Met vreeselijke brandwonden overdekt is hij naar zijn woning vervoerd, doch onder smartelijk lijden kort daarop overleden. Op de Oudegracht te Utrecht werd Maandag middag een ruim 70jarige vrouw door een tram- rijtuig ovverreden. Onder het rijtuig te voorschijn gehaald, bleken de wielen haar over de linkerzijde te zijn gegaan, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Te Groningen wierp een venter met post- papier enz., bij eene mevrouw, die niet van hem verkoos te koopen, een fleschje met inkt door de glazen. Zoo iets is voorwaar geen handeling die tot koopeii uitlokt. Dinsdagnacht zijn twee werklieden aan de kerk te Haastrecht door duisternis in den IJsel gevallen. De eerste redde zichzelf, doch de tweede werd slechts met moeite gered. Na eenige oogen- blikken herkreeg hij het bewustzijn, doch na even, gesproken te hebben, zakte hij ineen en overleed, De man laat eene vrouw met een zoon na, die te 's Gravenhage woonachtig zijn. Ook een record De landbouwer Dunckel te Wehr bij Sittard heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 28,tB kind. Vier en twintig zijn er in leven. Naar de N. R. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt is het bericht, dat de Minister van justitie bij zijn jongste bezoek aan de bijzondere strafge- vangenis te Leeuwarden, daar een onderhoud met de gebroeders Hoogerhuis heeft gehad, onjuist is. De zaak komt eenvoudig op het volgende neer De Minister was te Leeuwarden gekomen om, evenals op andere plaatsen, een persoonlijk onder zoek te doen naar de gehoorigheid in de gevangenis. De Minister kwam daartoe ook in de cellen. In een daarvan was een der gebroeders Hoogerhuis gezeten. Toen de Minister binnen was, begon H. met de bekende klacht over de volgens zijn zeggen, onschuldige veroordeeling van hem en zijn twee broeders. De Minister hoorde hem aan, doch zei ten slotte dat hij aan de zaak niets kon veranderen. Een drukfout over het pianospel van mevrouw Roger Miclos te vinden in de TelegraafIn een paar woorden saamgevat, is het een der beste van de tegenwoordige concerteerende virtuozen, wier pels, zoo niet altijd door warmte, dan toch zeker door juistheid, nauwkeurigheid en gratiebewonde- ring afdwingt. De politieposten voor de verdachte huizen zijn te Amsterdam weer ingetrokken. Bij de be- grootingsdebatten deelde de burgemeester mede dat op den duur niet zulk een groot aantal man- schappen aan den gewonen dienst onttrokken kon worden. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd t« Meppel, na afloop van een zilveren bruilofts- feest, in een steegje aan de Groote Oeverstraat aldaar, zekere J. P. Mast door J. T. zwaar verwond aan den linkerpols en het dijbeen, wat veel bloed- verlies tengevolge had. Hij werd door Dr. Stoffels verbonden, die de wonden gevaarlijk acht. Naar gemeld wordt is in Nieuw Dordrecht een reeds bejaard man vermoord. Hij moet over- grooten afkeer aan den dag voor mannen met houten beenen. Bij zekere gelegenheid vuurde hij eens zijn revolver op zulk een gebrekkige af, die niets anders bleek te zijn dan een rustig besteller die een boodschap kwam verrichten. Het kostte ons een aanzienlijke som, om de zaak te sussen. Mijn broeder en ik beschouwden dit enkel als een gril van mijn vader maar latere voorvallen hebben ons oordeel daaromtrent ten zeerste gewijzigd. In het begin van 1882 ontving mijn vader een brief uit Indie, waardoor hij zwaar geschokt werd. Hij bezwijmde bijna aan de onbijttafel toen hij hem opende en vanaf dien dag bleef hij sukkelend tot aan zijn dood. Wat die brief behelsde werden wij nimmer gewaar, maar toen hij hem in de hand hield merkte ik op dat hij kort, en met krabbelend schrift geschreven was. Hij had reeds sedert jaren aan toenemende „spleen" geleden, maar nu werd hij snel minder en tegen het einde van April werd ons medegedeeld dat hij hopeloos was en hij een laatst onderhoud met ons wenschte te hebben. I'oen wij zijn kamer binnentraden, werd hij door kussens overeind gehouden, en ademde hij zwaar. Hij verzocht ons de deur te sluiten, en ons elk aan een zijde van het bed te plaatsen. Toen greep hij onze handen, en deed ons een merkwaardige bekentenis, met een stem, die even- zeer afgebroken werd door ontroering, als door zijn lijden. Ik zal trachten u die met eigen woorden weer te geven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2