schoone Fruitboomen, J. de Smidt-Pothoven. Kiesvereeniging „de Vrijheid." Boomkwekerij van F. Qetlaert Bonkers, Overjassen enTruien is Dr. HIRSCHEL, BURGERL1JKE STAND. j Ilandelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Den eersten W^Oensdag te Westdorpe. Thans ruim voorzien Yan verschillende voor Heeren- en Jongenspakken. Gemeenleraad van Sas van Gent.* a Van 29 tot en met 31 Oct. werden angs de DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 2 Nov. 7.29 8.13 Woensdag 3 8.58 9.40 Donderdag 4 10.17 10.49 Vrijdag 5 11.18 11.44 Zaterdag 6 12.5 Zondag 7 0.25 12.44 1.11 1.17 MICHIEL, Chirurgijn en Tandmeester, Yerkoop (dit seizoen) aan vermin- derde prijs. TER NEUZEN. in verschillende soorten, alsmede eene schoone sorteering Men heeft in Duitschland in den laatsten tijd gelegenheid genoeg om studie te maken van persoonlijke ongelukken bij spoorwegongevallen. Heel interessant is wat Dr. Stepp daarover vertelt in de Miinchener Med. Wochenschr. s. De schijnbaar onbeteekenende ongevallen, waarbij personen slechts geringe kwetsuren bekomen, heb- ben niet zelden ernstige gevolgen door den schrik, die het slachtofer heeft bevangen. Een 46jarige con- ducteur viel bij een ontsporing van een vrij lagen spoordijk en scheen bijna geheel ongedeerd gebleven te zijn. Na veertien dagen wilde hij zijn dienst weder hervatten. De man gevoelde zich geheel wel, tot dat vijf of zes weken na het ongeval pijn in den rug en in het hoofd hem noodzaakte rust te nemen. Na een jaar kreeg hij last van uitvallen van het haar, zoodat de geheele baard verdween, en het gezicht werd oudachtig en mager. De nachtrust werd gestoord door neuralgische aan- doeningen. Een ander geval deed zich voor bij een 38jarig machinist, die bij een botsing over de machine was geslingerd en 15 minuten bewusteloos was blijven liggen. Na enkele dagen gevoelde hij zich in orde, maar na verloop van drie weken kreeg hij hoofd pijn. Zijn loop en zijn spreken werden langzaam, en zijn geheugen verzwakte sterk. Na zeven maanden verloor de man zijn hoofdhaar en zijn baard, na een jaar zag hij er uit als een oud, afgeleefd mensch. Drie jaar na het ongeval overleed hij, vermoedelijk aan de gevolgen. Een aantal andere gevallen verliepen geheel gelijksoortig. De psychische uitwerking van den schrik is vooral zeer opvalleud bij een machinist, die een botsing bijwoonde en daar zoo weinig lichamelijk letsel bij opdeed, dat hij gewoon zijn dienst bleef doen. Na elf dagen meldde hij zich echter ziek, doch was na vier weken opnieuw present. Vier maanden later was hij totaal buiten staat om zijn werk te doen. Lichamelijk zag hij er goed uit, maar hij leed zeer aan hysterische verschijnselen. Hij kon zelfs geen stukje hout meer oprapen, werd vermoeid bij het eten en was voortdurend melan- choliek. Hij moest gepensioneerd worden, omdat er niets meer met hem te beginnen was. Deze mededeeling bevatten zeker de ernstige waarschuwing om schijnbaar lichte kwetsuren bij spoorwegrampen niet al te licht te tellen. De te Chicago overleden fabrikant van slaap- wagens Pullmann, heeft zooveel vijanden achter- gelaten, dat zijn verwanten vreezen, dat zijn lijk gestolen zou kunnen worden. Voor 20 jaar is dit ook gebeurd met het lijk van den New-Yorkschen millionair Steward. Men heeft daarom de doodkist laten zetten in een omhulsel van cementijzer, dat 13 voet lang is en 9 voet breed. Hieromheen zijn tralien aangebracht, terwijl hij geheel bedekt is met een laag asphalt. Als dit zware mummiegraf nu nog gestolen wordt, moeten de dieven wel heel sterke kerels zijn. Zijn er in ons land wel eens gemeenteraads- vergaderingen, waar de burgemeester en de leden elkaar niet heel vriendelijk behandelen, zoo erg als te Baume, een Fransch plaatsje, is het bij ons nog nooit geweest. Daar heeft de burgemeester een der raadsleden na een hevige discussie een fermen klap om de ooren gegeven. Het gevolg is geweest, dat de rechtbank den burgemeester, die zoo vlug met de hand is, veroordeeld heeft tot 16 francs boete en tot een franc schadeloos- stelling aan het geslagen lid. Zitting van 28 October 1897. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester. Aanwezig de heeren Schils, Oole, Warrens, Verhaak, Wauters en Stevens. Afwezig de heer Malotanx. De notulen van de vorige vergadering zijn nog niet opge- maakt waarom bet lezen uitgesteld wordt tot de volgende. Punten van behandeling 1. Vaststelling begrooting voor 1898. Eerst ztillen de uitgaven en daarna de ontvangsten behandeld worden. Post voor post zal voorgelezen worden en wie op- of aan- merkingen heeft kan ze dan doen gelden. A. Uitgaven a. Jaarwedde der Wethouder9 f 40. De Voorzitter: Reeds vroeger is er over gesproken de jaarwedden der Wethouders te verhoogen het is een weinig zonderling dut van hen zelf zoo'n voorstel uitgaat daarom stel ik verhooging voor. De heer Verhaak: Ik heb reeds meermalen gezegd dat de jaarwedde te klein is voor die Wethouders welke zich goed met de gemeentezaken willen bemoeien. De heer Wauters Is er niet bekend wat in andere gemeenten gegeven wordt. De heer Verhaak: Westdorpe geeftmeer; dat weet ik zeker. De heer Schils stelt voor dat de beide Wethouders de zaal zouden verlaten waaraan gevolg wordt gegeven. Thans wordt besloten dit punt aan te houden en het bedrag van f 40 op de begrooting te behouden. De Wethouders komen weder ter vergadering. b. Jaarwedde klokkenist. Deze post is sedert het vorige jaar vervallen. De heer Wauters: Ik ben er voor dien post te behouden. Het voorstel vroeger door het R. K. kerkbestuur gedaan vindt ik wel aannemelijk, n. 1. de kerk op haar kosten eene klok plaatsen en de gemeente elk jaar f 60 bijdragen voor onderhoud en jaarwedde. De heer Verhaak Ik zag liever f 1000 in eens gegeven, dan is men van alles af. De heer Schils is voor het voorstel van den heer Wanters op die manier blijft men bij slechte nakoming nog altijd meester. De heer OoleMen kon aan beide kerkbosturen de voorwaarden vragen. De burgemeester wordt verzocht met de kerkbesturen te onderhandelen. In het verslag van de zitting van 26 October 1.1. is eene vergissing geslopenGedeputeerde Staten schreren niet dat extra veebootcn op So* van Gent zouden varen, maar wel tot Ter Neuzen. e. Jaarwedde vaste arbeider f 330. De heer Verhaak: Welke uren moet Van Asch werken? Ik vindt f 1 per dag in de wintermaanden wel wat weinig. De Voorzitter: Van Asch is tevreden; ik vindt dat hij genoeg verdient. De heer Verhaak: Ik geloof niet dat Van Asch zoo tevreden is. De heer Oole Van Asch heeft reeds meer dan hij gevraagd heeft; ik geloof wel dat hij tevreden mag zijn. Het cijfer blijft gehandhaafd. d. Onderhoud riolen, slooten, putten, waterleidingen, enz. Is f 50 meer uitgetrokken. De heer Wauters: Waarvoor is die verhooging noodig? De VoorzitterLangs de nieuw gebouwde huizen moet nog een riool aangelegd worden, terwijl de riool die in de vest uitwatert zal moeten verlegd worden naar die welke aan het kerkhof uitwatert. Nog kan ik mededeelen dat de Waterstaat plan heeft langs achter den wal een riool tot spui'ing aan te leggen, zoodat de gemeente op het verzamelpunt een put zou moeten metselen. Het cijfer wordt goedgekeurd. e. Onderhoud straten, pleinen, markten, enz. is met f 50 verhoogd. De heer Schils: Die verhooging is noodig tot onderhoud van de veemarkt. De VoorzitterElke week moet f 0,70 betaald worden voor het schuren der standplaatsen. De heer Wauters Waarom wordt geen marktgeld geheven? Ik heb het reeds zoolang gezegd maar er komt niets van; men steekt het voorstel maar in den doofpot. Al heft men maar 5 cent per kop om de kosten de dekken. De heer Verhaak Ik ben tegen het heffen van staangeld vooral nu de markt op een zwak punt staatzij zou er mede kunnen te niet gaan. De heer Oole is voor het heffen. De heer Wauters: zou het niet mogelijk zijn binnen veer tien dagen een voorstel te doen De Voorzitter belooft hiervoor te zullen zorgen. f. Kosten van het gedeeltelijk afvoeren van vesting- gronden f200. De VoorzitterDit is uitgetrokken tot het gedeeltelijk afvoeren van den Ezelwal op dat nieuw te verpachten plekje grond en opvoeren plekje grond gepacht door de Grof. De heer Stevens Zoo op de nieuw aangewezen perceelen gebouwd wordt, zal het noodig zijn den Ezelwal gedeeltelijk weg te breken om eene goede bouwruimte te krijgen. De heer Wauters Ik vind het beter dat geld te besteden door die weide aan Zeelandia wat op te voeren dan kon daarvan ook bouwland gemaakt worden dat zou veel fraaier worden en geld opbrengen ook. De vest aan den Ezelwal zal wel door de suikerfabriek gevuld worden De vraag wat zal afgevoerd worden wordt aangehouden. g. Jaarwedde van keurmeesters. De lieer Verhaak Wordt er wel gekeurd. Zoo ja, waarom wordt dan het vleesch van Storme—de Boever niet gekeurd die slacht toch paarden. De Voorzitter Alle rundvee en varkens die geslacht wor den, worden toch ook niet gekeurd. Het gebeurt alleen bij zieke of uit nood geslachte dieren. De heer Schils Als men hierop gaat reclameeren komt men met de begrooting nooit klaar. Ik heb het trouwens altijd verkeerd gevonden een slachter tot keurder te benoemen, wijl die partijdig staat, maar het is moeilijk hier een deskundige te vinden die niet tevens slachter is. De heer Wauters: In groote plaatsen gaat het keuren slecht, dus valt er hier niet veel van te zeggenin ons land wordt over het algemeen de keuring zeer verwaarloosd. h. Kosten van de brandweer f 100. De heer Verhaak: Waarvoor zijn die kosten noodig? De jaarwedde van den opperbrandmeester is ook nog tot de helft verminderd wat volgens mij niet had moeten geschieden. De heer Wauters: Is er nu reeds een nieuwe opper- brandmeecter benocmd? De Voorzitter: Er zijn geen geschikte personen te vinden ik heb reeds van drie verschillenden toezegging gekregcn, die telkens bij hunne benoeming bedankten. De heer Wauters: Er zouden er wel te krijgen zijn maar er is altijd iemand die hen in den weg loopt. De h?er SchilsIk moet bekennen dat het niet gemakkelijk is een geschikt persoon te vinden. De heer Verhaak noemt den reeds vroeger voorgedragen L. van Haalst en gelooft wel dat deze de geschikte persoon is, hij vindt echter de jaarwedde te gering. De Voorzitter De plaats van opperbrandmeester wordt thans waargenomen door den oudsten brandmeesterik zal evenwel trachten spoedig een brandmeester te benoemen. i. Kosten straatverlichting. Met j 40,verhoogd. De heer Verhaak: Waartoe die verhooging nu voor de petroleum nog lager ingeschreven is De heer Wauters Waarom zijn op sommige plaatsen twee lantaarns bij elkaar geplaatst. De VoorzitterDe inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht vond dat er aan de brug nog niet genoeg stonden, er mocht er nog wel een bijstaan. De heer WautersWat heeft de verlichting met de gezondheid te maken? Die zet mag ook wel in de notulen geplaatst worden. Het cijfer der begrooting wordt goedgekeurd. k. Jaarwedden der onderwijzers 2100. De heer VerhaakBij de behandeling der begrooting zouden de aan vragen tot verhooging der jaarwedden van De Caluwe en De Lauwere ook ter tafel gebracht worden. Ik ben voor verhooging, maar wenschte dan ook dat herhalings- onderwijs gegeven wordt. De Voorzitter Het herhalings-onderwijs zal niet veel nit- maken daar toch geen leerlingen zullen komen. De heer Schils Ik kan mij herinneren, dat de heer Van den Hurck een avond zeide, dat het druk geweest waser waren toen 10 leerlingen opgekomen. De heer Verhaak Het onderwijs is van groot belang en het herhalingsonderwijs ook zeer nuttig. Ik zou willen, dat alleen leerlingen uit de twee hoogste klassen de herhalings- lessen konden bezoekenmen kon b. v. onderwijs geren in meetkunde en in kennis van maten en gewichten. De heer Schils Die vakken zijn juist uit het leerplan geschrapt en onderwijs in de gymnastiek is er voor in de plaats getreden. De heer VerhaakDaarom juist zou men in de herha- lingsschool die vakken kunnen onderwijzen. Als de onder wijzers hun best doen, vind ik eene verhooging billijk. Ik zou voorstellen den onderwijzers bij lOjarigen dienst f 50 en bij 20jarigen dienst weer f 50 verhooging te geven, met ver- plichting van het geven van herhalingsonderwijs. De heer WautersBurg, en Weth. hebben gezegd niet te weten of het onderwijs goed is. Dc heer Oole Het gaat niet aan dit zoo maar in eene publieke vergadering te verklaren als het onderwijs slecht zou zijn. De heer VerhaakAls lid van den Raad is men vrij in het spreken. Burg, en Weth. zijn verplicht tweemaal per jaar de school te bezoeken om zich van het onderwijs te overtuigen. De Voorzitter merkt op, dat hij wel tweemaal in de maand gaat zien. De heer WautersJa, dat geloof ik; er zoo langs gaan. De heer Verhaak spreekt nog over het geven van beloo- ningcn aan leerlingen. Er is reeds vroeger over gesproken en toen zou de Voorzitter met de onderwijzers in overleg treden, maar tot nu toe is er nog niets van gekomen hij zelf heeft er de onderwijzers over gesproken en die zijn er wel voor. De VoorzitterIk heb er met het hoofd der school over gesproken en die was er tegen, maar stelde voor eene school- bibliotheek op te richten, dan konden aan de kinderen boeken ter lezing worden uit gegeven. De leden kunnen zich hiermede slecht vereenigen, daar de leesboeken spoedig zouden stuk zijn. B. Ont angsten a. Hoofdelyken omslag. De heer Verhaik Wil men met de nieuwe regeling wachten tot 1901 ik ben er voor dadelijk werk van de nieuwe ver- ordening te maken, omdat het toch moet gebeuren. De andere leden zijn er voor nog maar te wachten en af te zien hoe men in sommige andere gemeenten handelt. b. Vergunningsrechten, f 25 lager geraamd. Op eene vraag van den heer Wauters of het aantal ver- gunningen met een is verminderd wordt bevestigend geantwoord. De begrooting voor 1898 wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12845,10. II. Gewone om vraag. De heer Verhaak Zou het, nu in de gemeente besmettelijke ziekten heerschen, niet wenschelijk zijn de woningen in de Pottenbakkerij na te zien, of die wel zindelijk zijn. De Voorzitter De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht is hier geweest en is er tevreden over. De heer Verhaak Ja, maar die zal wel niet geweest zijn waar drie of vier personen in eene kamer wonen. De heer Warrens Dan mag er wel in verscheidene huizen nanr gezien worden. De heer Verhaak De gemeente moet het voorbeeld geven zij kan de bewoners verplichten hunne muren te witten. De vergadering wordt gesloten. Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 26 Oct. Pieter van Roggen, ond 27 j., jm. en Sara Stoffels, ond 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Oct. Dirk de Blaeij, oud 23 j., jm en Wilhelmina Schoonakker, oud 24 j., jd. Geboorten. 24 Oct. Johanna Paulina, d. van Maarten de Regt en van Pieternella Dieleman. Krijn, i. van JanHarte en van Elisabeth Boerman. 29 Oct. Sara Maria, d. van Frederik Willem van der Hooft en van Jacomientje 'tGilde. Cornelia Jozias, z. van Abraham Moens en van Levina Cornelia Hoi. Hendrika Elisabeth, d. van Pieter Stouthamer en van Hendrika Jonkman. Overlijden. 29 Oct. Michiel Maandag, oud 19 j., z. ran Pieter Gideon (overl.) en van Neeltje Leunis. Zuitlrtorpe. Huwelijks-aangiften. 29 Oct. Alphonsius Gijsel, oud 31 j., weduwn. en Dominica Verstrepen, oud 30 j., jd. ZEETlJUlNaEIM. Van 29 tot en met 31 Oct. VLAG. NAAM. M*. V an en aaar. Lading. Voor Ter Meuzen 29 Eng. s.i. Osborne 1613 Leith •tukg. idem Antiquari 291 idem idem 31 idem Kronos 3031 Bilbao minerie Van Ter Meuzen t 30 Eng. i.s. Hailing 2199 Londen stukg. 31 idem Osborne 1613 Leith steen Zweed. a.s. Atland 4429 Sunderland ledig k 0 0 s* (••eat 29 Noor. brik Augusta 813 Drammen hout Belg. t.s. Stad Nieuport 1551 Amble kolen Eng. 8.8. Dynamo 1364 Hull stukg. 30 idem Spindrift 2003 Londen idem Deens. s.e. Amalienborg 3808 Maja hout idem Rozenborg 4432 Helzingfors idem 31 Noor. i.s. Banan 2769 Hernosand idem Eng. B.i. Altona 1901 Goole stukg. Deens. s.s. Saturn 3S36 Hudiksral hout Van Kent! 29 Eng. s.s. Fulmar 3007 Liverpool atukg. Deens. 8.8. Volmer 4336 Blyth ledig Duits. 8.8. Martha 2382 Dantzig ijzergrond 30 Eng. i.a. Rallus 3015 Antwerpen stukg. idem Albertina 1947 Londen idem 31 idem Sea Gull 2100 idem idem idem Faraday 2525 New-Caatle idem idem Echo 2719 Bristol suiker Deens. s.s. Dan 4405 Blyth ledig Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. Oostsluizen alhier 65 binnenvaartuigen op- en 57 afgeschut; door de Westsl. 8 op- en 2 afgeschut. Rotterdam, 1 November 1897. Binnen 1. Granen. De Katholieke kerk- dag, Allerheiligen, deed zijn invloed gelden op de graanbeurs. De aanvraag was niet groot en de kooplust beperkt. Puike Tarwe gevraagd. Boonen en Erwten aangeboden. Men noteert Jarige Tarwe 7,25 a /8,30; nieuwe 6,50 a 8,25; Rogge 5,a 5,70; Wintergerst 5,a 5,50 Zomergerst f 4,50 k f 5, Chevaliergerst 5,50 a 6,Haver 2,50 a f 3,40 alles per hektoliter. Witte Boonen f 7,25 a f 9,50 Bruine Boonen f 6,50 a 7,80Paardenboonen f 5,80 a 6, Kookerwten 6,50 a 7,40; niet kokende 6, a /6,50; Kanariezaad 4,50 a 6,50, alles per hektoliter; Karwijzaad jarig f 11,25 a 11,50; dito nieuw 10,871 a 11,25 per 50 kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo op levering Nov. 219 a 220, Maart f 217, Mei _/~215; Rogge per 2100 kilo op levering Maart 130 a 131, Mei 130 a 129, Juli 127Helena-Rogge 148 a /152; Gerst Zwarte zee f 96 a f 98Amerik. Mais 90 a 92 Cinquantin f 110 it f 1J 5 per 2000 kilo. Boekweit f 135 per 2100 kilo; Haver Peters- burger 6,75 a 7,20; Amerik. 6,60 Tarwe f 10,a f 10,50 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch f 14,a f 14,75; 1° soort f 13,a f 13,75; le soort Duitsch 13,25 a f 13,75extra puik Hong, f 18,50 a 19,25; 1" soort 16,75 it 17,75; Prima Amerik. 14,75 k 15,25; 1" soort 12,50 a 13,2e soort 11,a f 12,Zeeuwsche Tarwemeel f 13,50 a f 14,Duitsche Rogge- bloem 9,50 a 9,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 40 a 58; Stieren 30 a 48; Kalveren 59 it 75; Schapen 40 k 45; Varkens 36 it 44 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien f 140 a 210Stieren f 70 a f 120Graskalveren f 15 a f 45; Pinken 45 a 60 Biggen en nuchtere Kalveren 6 k f 15 per stuk. Aardappelen. Spuische jammen 3,25 a f 3,50 Zeeuwsche f 2,80 a f 3,dito blauwe /2,75; Overmaasche /3,75; Champions 2,75; Poters f 1,90 a 2,per mud. Boterprijzen in vaten 46 a f 54 stukken 60 a 70 cent per half kilo. Z oe t e m elk sche kaas f 25,50 a 27,50 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 4,30 a f 4,50 per 100, Buitenlandsche f 4, Zeeuwsche Ajuin 85 it 90 cent per 50 kilo. V 1 a s en L ij n z a a d als voren. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten f 7,25 per 100 kilo en 6 cent per liter. Java-Koffie in balen 45 cent en Santos 23f cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. De middenprijzen van het vette vee op de voornaamste markten hebben nogmaals geene veran- dering ondergaan. De prijs van de vette kalvers, alsook die van de vette varkens is een paar centimen gedaald. De markten waren goed bezet. Maandag 8 H Zoo de Heere wil, hoopt aanstaande Woensdag 3 November onze geliefde vader, behuwd- en grootvader SIMON LEIJS, te Hoek, zijn 60,ttn geboortedag te herdenken. Namens zijne dankbare kinderen, Ter Neuzen, behuwd- en kleiukinderen, 1 Nov. 1897/ A. LEIJS. De Heer en Mevrouw NELEMANS Van Dam geven kennis van de geboorte eener dochter. Ter Neuzen, 1 November 1897. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde oudste zoon en broeder in den jeugdigen leeftijd van 19 jaar. Wed. P. G. MAANDAGLeunis en Kinderen. Ter Neuzen, 29 October 1897. VERGADERING Woensdag a. s., 'savonds 8 uur, in het //Hotel de Commerce." Wijziging reglement. Oprichting centr. kiesver. HET BESTUUR. van iedere maand te spreken bij den beer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Kimsttanden en Gebitten, Yolgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. waaronder vele van onze oude inlandsche vrucht- soorten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3