A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3530. Dinsdag 2 November 1897 37e Jaargang. SBELASTING. BEE ENPM AK1H G. PAARDEN- en VEEMARKT, feuillbton Binnenland. ProY. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Tr,~r„1ina van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. 4) A. CONAN DOYLE. Op onderzoek. TER REIZEISCHE C011RANT. ABONNEMENT: Pe, drie maanden binnen Ter Neuzen /l, Franco p«, postToo, v, n rn Voor Beleie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men^abonneert zicii bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worrit de pnjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergader.ng van den Gemeenteraad is belegd tegen Oonderdag movem her voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 1 November 1897. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Bnrgemeester van TER NEUZEN brengt by deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den beer Directeur der Directe B e _a,s ti n g,e> n enz. te Miidelburgden 3» October 1S»S, mvor- derbaar verklaard kohier van de belasting op bedr'J^"./e" andere inkomsten n°. 3 dezer gemeente, over den jare 1897/8, op heden aan den Ontvanger der Directe Be lasting e n ter invordenng, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalde voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 30 October 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woenstlag, H» November ■ho;. Ter Neuzen, 29 October 1897. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, j A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. W1SKERKE, Secretaris. In de Belgische Kamer mogen de stroomen der parlementaire welsprekendheid nu wat rijke- liiker vloeien. Een voorstel om den redenaars een half uur voor hnnne redevoeringen toe te staan, in plaats van een kwartier, is daar aan De burgemeester van Brussel, de heer Bnls, zal in bet volgend jaar naar den Congo-staat gaan, om de opening van den spoorweg van Matidi naar Leopoldville bij te wonen. Er heeft in de Duitsche politiek geruimen tijd een toestand van onzekerheid bestaan, welke zeer ongunstig werkte op den geregelden gang van zaken en bij de bevolking een toestand van onte- vredenheid te voorschijn riep. Het eene gerucht volgde op het andere dan zou deze Minister heen DOOR III. Het was half zes eer Holmes terugkwam. Hij was opgeruimd en zeer goed geluimd, iets wat bij hem van tijd tot tijd werd afgewisseld door een gemoedsgesteldheid die aan ontzenuwing grensde „Er schuilt geen groot geheim in deze aange legenlieid," zeide hij, den kop thee aannemende dien ik voor hem had ingescbonken, ,/de feiten schijnen slechts eene verklaring mogelijk te maken. „WatHebt gij het reeds opgelost „Nu dat zou te veel gezegd zijn. Ik heb een feit outdekt dat een veronderstelling wettigt, dat is alles. Het is slechts een zeer vage ver onderstelling. De nadere bizonderheden ontbreken er nog aan. Ik heb zooeven in oude nommers van de „Times" gevonden, dat Majoor Sholto van Upper Norwood, oud-gediende van het 34e regiment Bombay-Infanterie op den 28 April 1882 over- ll<iffIk moge zeer onbegrijpelijk zijn, Holmes, maar ik kan niet inzien tot welke onderstelling dit leiden kan." Niet? Gij verbaast mij. Beschouw het dan van deze zijde. Kapitein Morstan verdwijnt. De gaan, dan een andere; zelfs de rijkskanselier was niet meer veilig en moest volgens de loopende berichten reeds lang op de politieke doodenlijst worden opgeschreven. l)e oneenigheid, welke over de hervorming van het militaire strafrecht bestond, werd als de oorzaak van het verdwijnen des prin- sen Hohenlohe beschouwd. De gevreesde wijzigingen in het Ministerie hebben plaats gehad en zich tot kleine propoties bepaald. En de vreugde der Duitschers is groot, nu ook met deze onzekerheid langs offieieelen weg een einde wordt gemaakt aan de ongerustheid, welke bestond over het lot der hervorming van het militaire strafrecht. Er zal aan den Rijksdag een daarop betrekking hebbend ontwerp worden inge- diend De persoonlijke tusschenkomst des Keizers moet tot dit resultaat hebben geleid. „Een lang onderhoud, dat de Keizer voor zijn vertrek met den rijkskanselier Prins Hohenlohe heeft gehad in het paleis van den kanselier, heeft het verblijdende resultaat gegeven", zoo schrijft de Kolnische Zeitung, //dat de eigenlijke kern, waartegen in de laatste weken en maanden alle vrees steun zocht, van nu af kan beschouwd wor den als een krachtig vereenigingspunt voor alle partijen, die het handhaven van den staat wenschen. Dat de Keizer deze wending in het leven heeft geroepen, kunnen alle oprechte vrienden des vader- lands hem niet hoog genoeg aanrekenen". Over den inhoud van het te verwachten voorstel is nog niets bekend. Wei is waar zijn reeds enkele bijzonderheden uitgelekt, ,/doch deze zijn niet voldnende om ons daarvan een vertrouwbaar beeld te geven". Zoolang de inhoud nog niet bekend is meent daarom de Kolnische Zeitung, dat alle partijen het vaderland het best kunnen dienen, wanneer zij de discussie over het militaire straf-proces voorloopig uit den publieken strijd houden. Generaal Lockhart heeft Vrijdagochtend den Sempagha-pas genomen. Een Britsch otficier werd gedood, een ander gevtond. Hoe groot de verdere verliezen der Engelschen waren, wordt niet gemeld. De vijand bood niet lang weerstand aan het vuur van zes dicht bij elkaar geplaatste batterijen. De Britsche strijdmacht bestond uit 6200 man Engelsche troepen, 11,800 man Engelsch-Tndiers daarvan moesten echter afgetrokken worden de Indische troepen, die het kamp van Khangarbur bezet gehouden hebben. De hoogten rechts van den Sempagha-pas werden door het Northamptonshire regiment en het 36'ten Sikhs bezet, terwijl de eenige persoon in Londen dien hij kon bezocht hebben is Majoor Sholto. Majoor Sholto verklaart niet geweten te hebben dat hij te Londen was. Vier jareu later sterft Sholto. Binnen een week na zijn dood ontvangt de dochter van Kapitein Morstan een kostbaar geschenk, dat jaarlijks herhaald wordt en nu eindigt in een brief die haar als een kwalijk behandeld meisje beschrijft. Op welke kwalijke behandeling kan dit anders doelen dan op de verdwijning van haren vader? En waarom zouden de geschenken onmiddellijk beginnen na Sholto's dood, of het moest zijn dat Sholto's erfgenaam iets ran het geheim weet, en een schikking wensclit te maken? Hebt gij eenige tegenovergestelde theorie?" „Maar welk een vreemdsoortige gevolgtrekking En hoe ver gezochtWaarom zou hij nu eerder een brief schrijven dan voor tien jareu geleden Bovendien in den brief staatom haar recht te doen wedervaren. Welk recht wordt daarmede bedoeld De veronderstelling dat haar vader nog in leven is, is zeker te gewaagd. En van een ander onrecht is u niets bekend." „Er zijn moeielijkhedenzeer zeker groote moeielijkheden," zei Sherlock Holmes nadenkend ,/maar onze expeditie van heden avond zal ze alien oplossen. Ha, daar is een vierwieler en Miss Morstan zit erin. Zijt gij gereed Dan was het beter dat wij naar beneden gingen, want het is reeds even over den tijd." Ik nam mijn hoed en stevigsten stok, doch merkte op dat Holmgs zijn revolver uit het wapenrek nam eil in zijn zak liet glijden. Het was dus duidelijk dat hij dacht dat ons avond- werk van ernstigen aard zou kunnen worden. linkerzijde van den pas door de brigade van generaal Gaselee schoongeveegd werd. De vallei is zeer breed en gemakkelijk te begaan in het begin maar eindigt in ravijnen, die zich, tot aan de grootste hoogte van den pas, drie mijlen ver uitstrekken. De oppositie in de Oostenrijksche Kamer is er in geslaagd, de telegrafisten en journalisten een etmaal lang van arbeid te voorzien, zonder dat er iets werd verricht. Zeven en twintig uren werd door een nieuw soort obstructionisme de Kamer- zitting gerekt, die daarna is gesloten. Vrijdag begonnen verscheidene leden der Duitsche Yolkspartij en de vrijzinnigen te protesteeren tegen de avondzitting en tegen verschillende besluiten, die genomen waren. Na veel lawaai vroeg de Duitsch-vrijzinnige afgevaardigde Gross, het ont werp van de regeering over de suikerbelasting aan de orde te stellenen de heer Kaiser vroeg een hoofdelijke stemming. De ondervoorzitter zei, dat hij de beslissing der meerderheid moest eerbiedigen, en dat hij geen van beide voorstellen wilde aan de orde stellen. Dat alles ging met groot rumoer gepaard. Eindelijk kreeg de heer Lecher, Dnitsch-vrijzinnige, het woord, telkens in de rede gevallen. Maar hij ging steeds voort, pratende van 9 tot 1 uur. Toen werd de vergadering geschorst, maar later hervat. Lecher bleef door redeneeren tot half zes in den morgentoen, nadat er een korte schorsing was geweest, weer tot 9 uurdie man heeft een wijzertje rond gepraat De president wilde de vergadering sluiten, maar men wilde dit niet. Om tien uur werd zij hervat. Wei werd, op voorstel van den heer Pfersch, besloten, over te gaan in geheime zitting, zoodat het publiek kon heengaan ,/Uiterst karig" noemt het ,/Hbl." de som van 50,000, door de Regeering op de begrooting van Binnenlandsche Zaken aangevraagd voor de kosten der Inhuldigingsfeesten. Zonder onbescheiden te worden, meenen wij te mogen vragen, zegt het blad, hoe de Re geering zich voorstelt, in de uitgaven behoorlijk te kunnen voorzien met slechts 50,000. Zonder in buitensporigheid te vervallen, zal ook j de Regeering er zeker prijs op stellen, dat de Inhuldiging met den noodigen luister plaats vinde en dat de buitenlandsche vertegenwoordigers, die er getuigen van zullen zijn, een goeden indruk van de plecbtigheid ontvangen. En dan is het oils niet duidelijk, hoe het mogelijk zal zijn, met de aangevraagde som zelfs in matige eischen te voorzien. Op grond van art. 4 litt. d, der wet tot regeling van de pensioenen der burgerlijke amb- tenaren zijn bij kon. besluit o. m. debrievengaarders, conducteurs der brievenmalen, adsistenten en kan- toorknechts bij de posterijen, respectiev.elijk hij de telegrafie, aangewezen als gerechtigd tot het genot van pensioen, na bekomen ontslag, indien zij den ouderdom van vijf en vijftig jaar bereikt en den staat ten minste tien jaar in de gezegde be trekking gediend hebben. ,/De Hollander" komt met de volgende behar- tigenswaardige waarschuwing Eer het te laat is. Wat er te waarschuwen valt Dat het Personeel over dit jaar (1897) uiterlijk 31 Januari a. s. geheel moet betaald zijn, of men komt absoluut niet op de kiezerslijst voor het volgende jaar. Men weetde belasting over het laatst verloopen dienstjaar moet dan ten voile zijn betaald. Welnu het Personeel over het laatst verloopen dienstjaar is voor 1898 het Personeel van dit jaar. In het voorjaar was dit anders. Toen liep het nog over het oude Personeel, dat van Mei tot Mei liepmaar het nieuwe Personeel loopt van 1 Januari tot 31 December. En dahromop 31 Januari moet de laatste termijn van de Personeele belasting betaald zijn. Door Ged. Staten van Zeeland wordt aan de Provincial Staten gevraagd hun college te machtigen tot het aanschaffen van een nieuwe stoomboot voor den dienst op de Wester-Schelde, van gelijke snelheid als de ,/Walcheren en de ,/Zeeuwsch-Vlaanderen" tot een prijs van ten hoogste 130,000, voor zooveel noodig te dekken door een leening. In hun voorstel herinneren Ged. Staien aan het besluit der Staten van 6 Nov. 1896, waarbij op preadvies van Ged. Staten verworpen werd een door zeven leden ingediend voorstel, om onverwijld over te gaan tot den bouw van een derde stoomboot voor den dienst op de Wester-Schelde. Dat ad vies was toen gegrond op de ontijdigheid van de aanschaffing. De commissie van toezicht op den Wester- Miss Morstan was in een donkerkleurigen mantel gewikkeld, en haar zacht gelaat was rustig, doch bleek. Zij zou meer dan vrouw geweest moeten zijn om zich niet een weinig onrustig te gevoelen bij de vreemdsoortige onderneming waar- voor wij ons op weg begaven maar toch was hare zelfbeheersching bewonderenswaardig en zij beant- woordde kort en zakelijk de weinige vragen die Sherlock Holmes het nog noodig oordeelde tot haar te richten. /Majoor Sholto was een bizonder vriend van mijn papa," zeide zij ,/zijne brieven waren altijd vol van toespelingcn op den Majoor. Hij en papa voerden het bevel over de troepen op de Andaman eilandendaardoor woonden zij ge ruimen tijd tezamen. Indertijd werd in papa s lessenaar een vreemdsoortig papier gevonden, wat niemand begrijpen kon. Ik veronderstel niet dat het van eenig aanbelang kan wezen, ik dacht echter dat gij het wellicht gaarne zoudt willen zien, en daarom heb ik het medegebracht. Hier is het." Holmes ontvouwde het papier zorgvuldig en streek het glad op zijn knie. Daarna onderzocht hij het nauwkeurig met zijn dubbele lens. ,/Het papier is in Indie gefabriceerd," zeide hij, //het was voor eenigen tijd op een bord geprikt geweest. De teekening erop schijnt het ontwerp te zijn voor een gedeelte van een groot gebouw, met talrijke zalen en gangen. Aan den eenen hoek staat een met rooden inkt geteekend kruis en links daarboven staat geschreven 3,37 Op den linker hoek staan vier kruisjes op een liju, waarvan de armen elkander raken. Daarnaast staat in ruwe karakters z,Het teeken der vier" Jonathan Small, Ma homet Singh, Abdullah Khan, Dost Akbar. Neen, ik beken dat ik niet begrijp in welk verband dit met de zaak staat. Desniettemin is het een belangrijk document. Het is zorgvuldig in een zakboek bewaard gewordenwant het is aan beide zijden even helder." z/Wij vonden het in zijn zakboek." z/Bewaar het dan zorgvuldig, Miss Morstan, want het zou ous later van nut kunnen zijn. Ik begin te veronderstellen, dat deze zaak blijken zal inge- wikkelder en van meer teederen aard te zijn, dan ik haar in het eerst beschouwd heb. Ik moet mijne gedachten opnieuw regelen." Hij leunde achterover in het rijtuig en ik kon aan zijn geheele houding zien dat hij in zijue gedachten verdiept was. Miss Morstan en ik, wij onderhielden ons op gedempten toon over onze expeditie en den mogelijken uitslag ervan, doch onze metgezel bleef peinzend en afgetrokken tot aan het einde van den rit. Het was een avond in September en nog geen zeven uur, maar het was een donkere dag geweest en er hing een vochtige, doordringende mist over de groote stad. Gelijk zwarte wolken zweefde de mist over de modderige straten. Langs het strand drong het licht der lantaarns slechts met moeite door den nevel heen en wierpen een schaarsch schijnsel over de glibberige bestrating. De gele lichtstralen uit de winkelramen drongen naar buiten door de dampachtige lucht, en wierpen een spookachtig licht op de menigte daarbuiten. Deze omstandigheid en het doel waarvoor wij ons tusschen dat licht en donker voortbewogen, maakte mij zenuwachtig en zwaarmoedig. Ik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1