Nieuws Algemeen en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vla&nderen. No. 3529. Zaterdag 30 October 1897. Weekmarkt. BEK E H B M A1118. VACCIHA7IS. 3)3 37e Jaargang. PAARDEN- en VEEMARKT, Binnenland. abonnemen t Yoor ADVERTENTlEN: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. tit Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burg, en Weth. van HULST, brengen ter kennis van het publiek, dat, wegens het invallen van ALLERHEILIGEN op Maandag, den 1 November e. k., de gewone IVeekmarkt zal gehouden worden op dcu daiiropvolg6ii(l6ii Dinsdag. Hulst, den 25 October 1897. Burgemeester en Wethouders, Fr. van WAESBERGHE, Burgem. J. F. ROTTIER, Seer. POLITIEK OVERZICHT. Het niet willen ontvangen door den Russischen Czaar van het bezoek van den Groothertog van Baden wordt in de Duitsche pers nog druk en zeer afkeurend besproken. Is men niet vreenul aan het denkbeeld, dat de telegraphische kortheid, die ineD bij deze gelegenheid moest betrachten, niet gunstig heeft gewerkt op den beleefden vorm der gewisselde mededeelingen, waardoor wat niet als eene onbeleefdheid bedoeld washetonwillekeurig is geworden, dat er iets //zit", wordt algemeen aangenomen. En minder wijt men dan dat het FEUILLETON A. CONAN DOYLE. 8) „De datum vroeg Holmes, zijn notitie-boek openende. ffHij verdween op den 3aen December 1878, dus omstreeks tien jaren geleden." t/Zijn bagage?" ,/Bleef in het hotel. Er was eehter niets in dat tot eenige opheldering kon dienen wat kleeren, eenige boeken en een groot aantal curiositeiten van de Andaman eilanden. Hij was een der officieren geweest die met de bewaking der daar gebannen misdadigers belast zijn." //Had hij een of ander vriend in de stad //Zoover wij weten slechts een zekere majoor Sholto, van zijn eigen regiment, het 34ste Bombay- Infanterie. De majoor had kort te voren den dienst vaarwel gezegd en woonde te Upper Nor wood. Wij stelden hem natuurlijk van het geval in kennis, maar bet was hem zelfs onbekend, dat zijn mede-officier in Engeland was." ,/Een vreemdsoortig geval," merkte Holmes aan. //Het vreemdsoortigste ervan heb ik u echter nog niet besclireven. Omstreeks zes jaren geleden, of om nauwkeurig te werk te gaan op den 4den Mei 1882, verscheen er een advertentie in de //Times", waarin gevraagd werd naar het adres van Miss Mary Morstan, met de verklaring dat het in liaar belang zoude zijn, zich bekend Darmstadtsche familie, en bepaaldelijk aan het vrouwelijk gedeelte, dat het indertijd hoogst kwalijk heeft genomen,. dat aan het Badensche Hof de overgang van Prinses Alix tot de Russische kerk openlijk en zeer streng werd afgekeurd. De Spaansclie minister van financien, aldus deelt de Frankf. Ztg. mede, bestudeert nauwgezet den toestand der schatkist en van het openbaar krediet. De oorlog op Cuba kost maandelijks 40 tot 45 millioen pesetas, waarbij dan nog een groot deel der traktementen van militaire en civiele beambten achterstallig blijft. De dienst der oude en der nieuwe schuld van Cuba vorderen evenals de oorlog op de Philippijnen, aanzienlijke bedragen. Zuinig berekend, beloopen de aan het slot van het begrootingsjaar noodzakelijke dekkingen een bedrag van meer dan 400 millioen. De Bank van Spanje zal binnen enkele dagen een nieuw voorschot van 50 millioen voor den kolonialen dienst verleenen. De minister acht de uitgifte van eene nieuwe groote leening noodzakelijk. Uit Athene wordt aan de Pol. Corr. bericht, dat de Minister van oorlog bepaald heeft, dat het legerkorps, dat permanent garnizoen zal houden in Thessalie, uit 12,000 man infanterie, 3 esca- drons cavallerie en batterijen zal bestaan. Een gedeelte van de troepen zal speciaal worden benuttigd tot zuivering der provincie van de rooversbenden, die gezamenlijk meer dan 1200 man sterk moeten zijn. Eerstdaags zullen via Furka en Munzaki de eerste partijen van de Thessalische vluchtelingen onder toezicht van commissarissen huiswaarts gezonden worden. Een andere partij, meer dan 1000 uitgewekenen sterk, zal over Trikala en Almiro naar huis terugkeeren. De regeering heeft alle maatregelen genomen om tegen't laatst van November met de terugzending van de vluch telingen gereed te zijn. De aandacht in Oostenrijk is op het oogenblik niet uitsluitend op den presidentscrisis gevestigd. Ook Hongarije neemt een deel van de belang- stelling in beslag. De uitlatingen van den Hongaarscben premier, baron Banffy, in de Kamer omtrent de verhouding tot Oostenrijk hebben in het rijk aan deze zijde van de Leithe bijzonder de aandacht getrok ken en dat te meer, omdat men overtuigd is dat Banffy niet op eigen gelegenbeid zulke ver gaande ver- klaringen zou hebben afgelegd. Wanneer hij niet door den Koning daartoe gemacbtigd is, dan is te maken. Er werd noch naam, noch adres bij vermeld. Ik was op dat tijdstip juist in het gezin van Mrs. Cecil Forrester als gouvernante in betrekking gekomen. Op haar raad rnaakte ik per advertentie mijn adres bekend. Nog op dien- zelfden dag werd er door de post een aan mij geadresseerd kartonnen doosje bezorgd, waarin zich een zeer groote, schitlerende parel bevond. Er was geen letter schrift bij gevoegd. Sedert dien dag, kwam er elk jaar op denzelfden datum een gelijksoortige doos, die een zelfde parel bevatte, zonder eenige aanwijzing omtrent den afzender. Zij zijn door een deskundige onderzocht en deze verklaarde dat zij hoogst zeldzaain en van buiten- gewoon groote waarde zijn. Gij kunt zelf oordeelen hoe fraai zij zijn.' Zij opende een platte doos en toonde mij zes der praehtigste paarlen, die ik ooit gezien had. z/Uw verhaal is hoogst belangwekkend," i Sherlok Holmes //is u nog iets anders gebeurd Ja, en dat wel juist heden. Dat is de reden waarom ik tot u gekomen ben. Hedenochtend ontving ik dezen brief, die gij wellicht wel zult willen lezen.' z/Dank u," zij Holmes, //de enveloppe ook als 't u belieft. Poststempel Londen S. W. Datum Juli 7. HumDe afdruk van een mansduim in den hoek, waarschijnlijk van den besteller. Beste kwaliteit papier. Enveloppe van six-pence het pak. Een zonderling man. Geen adres. z/Wees hedenavond te zeven uren aan den derden pilaar van de linker-buitenzijde van bet Lyceum Theater. Indien gij bevreesd zijt, breng dan twee vrienden mede. Gij zijt een kwalijk behandeld meisje en u zal gerechtigheid geschieden. Breng ministerraad besproken en vastgesteld. Baron Banffy verklaarde zeer beslist dat het ministerie volstrekt niet voornemens is van de verwikkelingen in Oostenrijk gebruik te maken ten voordeele van Hongarije. z/Het is ons streven", zeide hij, //het grond- wettig leven in Oostenrijk te lateu voortbestaan en met een constitutioneel Oostenrijk de banden die in 1867 zijn aangeknoopt, te vernieuwen. z/Mochten de omstandigheden er toe leiden dat Oostenrijk ooit anders dan grondwettig geregeerd wordt, waarvoor ons de Heinel behoede, dan zal de Hongaarsche regeering niet verzuimen haar wettigen plicht in het belang van Hongarije te vervullen." De premier wees vervolgens op art. 68 van den Aushleich, hetwelk bepaalt dat, wanneer een overeenkomst tusschen beide rijken niet mocht tot stand komen, Hongarije zijn volkomen vrijheid van handelen terugkrijgt en eiiidigde aldus //Wanneer tegen verwachting de omstandigheden zoo zouden loopen dat wij in dien zin moesten handelen, dan zal de Regeering het voor haar plicht houden met de noodzakelijke vOorbereiding niet langer te talmen en aan de Kamer de noodige voorstellen doen, opdat alle quaeslies langs wette- 1 ijken weg geregeld worden." De redevoering werd door de rechterzijde van de Kamer levendig toegejuicht. De Tweede Kamer zal vermoedelijk reeds 9 of 10 November weder bijeenkomen. Naar men ons meedeelt, is het wetsontwerp tot invoering van persoonlijken dienstplicht thans bij den Raad van State ingekomen. (Vad.) Naar wij vernemen, zegt de //Tel.", is van den minister van Waterstaat enz. eene nieuwe regeling te wachten van de bezoldiging der post- ambtenaren in de lagere rangen. De bezoldigingen zouden meer in verhouding van het dikwijls zeer groot aantal diensturen worden gebracht. Kosteloos vervoer voor Kamerleden Door sommige leden der Tweede Kamer werd bij het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting gewezen op de ongelijkheid die bestaat tusschen de leden der Kamer, die te 's Gravenhage wonen i hen, die elders gevestigd zijn. De laatsten moeten zich toch voor reiskosten niet onbelang- rijke uitgaven getroosten, welke de eersten niet hebben te doen. Hierdoor wordt in de hand geen politie mede. Indien gij dit doet, zal alles tevergeefs zijn. Uw onbekende vriend." z/Wel, dat is een zeer aardig geheimWat denkt gij te doen, Miss Morstan z/Dat was juist de vraag die ik u wilde doen." z/Dan zullen wij zeer zeker gaan, gij en ik en ja, wel Dr. Watson is juist de rechte man. Uw briefschrijver spreekt van twee vrienden. Hij en ik hebben reeds vroeger samen gewerkt.' z/Maar zou hij willen komen vroeg zij met iets smeekends in haar stem. z/Ik zal mij gelukkig aehten en er eene eer in stellen," zeide ik gejaagd //als ik u in eenig opzicht van dienst zal kunnen zijn." z/Gij zijt beiden zeer vriendelijk," antwoordde zij i //ik heb een afgezonderd leven geleid en bezit geene vrienden waarop ik mij zou kunnen beroepen. Als ik om zes uur hier ben, zal het, naar ik denk, vroeg genoeg zijn z/Ja, maar vooral niet later zei Holmes„ex rest ecliter nog een vraagIs dit handschrift het- zelfde als dat van de adressen op de doosjes met de parelen z/Ik heb ze bij mij," antwoordde zij, terwijl zij hem een half dozijn stukjes papier overreikte. z/Gij zijt bepaald een model-client, en zijt zeer correct. Laat ons nu eens zien. Hij spreidde de papiertjes op de tafel uit en keek snel van het eene op het andere. Zij zijn met een verdraaide band geschreven, belialve de brief," zeide hij on- middelijk//maar het lijdt geen twijfel dat de schrijver dezelfde is. Zie eens hoe de e afge- broken is en beschouw dan de krul van de S. Die zijn stellig van denzelfden persoon. Ik zou niet gaarne ijdele hoop bij u opwekken, Miss gewerkt, dat de leden zich na hun verkiezing in Den Haag vestigen, voor zoover zij niet door andere betrekkingen aan elders gebonden zijn. Men acbtte het intusschen voor de goede ver- vulling van het werk der Kamer beter, dat de leden in de verschillende deel en des lands zijn gevestigd. Men drong aan op kosteloos vervoer van de leden der Kamer door de spoorweg-maatschappijen. Andere leden betwijfelden, of beding van vrij vervoer voor de leden der Kamer wel met de Grondwet zou zijn te rijmen. Naar wij vernemen, moeten thans Gedepu- teerde Staten van Zeeland in de bootkwestie een beslissing hebben genomen en, naar het sehijnt, door de omstandigheden en bestaande toestanden daartoe gedrongen, besloten hebben alsnog een voorstel te doen aan de Provinciale Staten tot aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst op de Wester-Schelde. Dit voorstel zal dan in de a. s. najaarszitting, die de volgende week wordt geopend, in behandeling komen. M. Ct. - Meermalen is het voorgekomen dat het vee, met de Prov. stoombooten te vervoeren naar de overzijde der Wester-Schelde, lang moet wachten aan de balie bij den steiger-Borssele, aangezien de boot vertraging ondervond of den steiger niet aandeed tengevolge van storm. Om aan de daaraan verbonden bezwaren en onaangenaamheden tegemoet te komen, wordt door veehandelaars en fokkers beproefd een stal voor tijdelijk verblijf van het vee te verkrijgen. Mocht men zoover geraken dan ware eene belangrijke behoefte vervuld. De waterscbapsbesturen beginnen een wel wat hoogen toon aan te nemen in Nederland. Nadat den Haag nu een tiental jaren met Delfland geworsteld heeft om de beerschappij over het water, is thans het bestuur van den Haarlemmermeerpolder in daadwerkelijk verzet ge komen tegen bet Rijksgezag. Volgens het //Hbl." is nl. de intercomunale telefoonverbinding tusschen Amsterdam en Rotter dam in den Haarlemmermeerpolder doorgekapt,zooal niet op rechtstreekscb bevel van het hoogheem- raadschap, dan toch met zijn medeweten en toe- stemming, omdat 't aan het Rijk het recht betwist, die lijn over zijn gebied te leggen Van de zes lijnen werden er vijf doorgekapt, zoodat de verbinding van Amsterdam met Rotter dam groote vertraging ondervond Er komt een proces van. wssmm ^gi Morstan, maar is er eenige overeenkomst tusschen deze hand en die van uwen vader z/In geen enkel opzicht." z/Dit antwoord verwachtte ik. Wij zullen u dus om zes uur verwachten. Wees zoo goed en laat mij de papieren behouden. Dan kau ik de zaak eens overzien. Het is nu pas half vier. Au revoir, dus." z/Au revoir, zei onze bezoekster, en met een vriendelijken blik op ons beiden, verborg zij haar doos met paarlen weder in haren boezem, en verliet haastig bet vertrek. Mij voor het venster plaatsende zag ik haar snel de straat afloopen, terwijl haar grijs hoedje met de witte veder op een vogel geleek tusschen de dichte menigte. z/Wat een aantrekkelijke vrouw riep ik uit, mij tot mijn metgezel wendende. Hij bad zijn pijp weder opgestoken en lag met halfgesloten oogen achterover in zijn fauteuil. //Is zij dat vroeg hij op langwijligen toon //ik heb het niet opgemerkt." vGij zijt werkelijk een automaat, een reken- machine," riep ik//er is somwijlen iets bepaald onmenschelijk^in u Hij glimlachte ondeugend. z/Het is van het grootste belang," antwoordde hij //uw oordeel niet te laten leiden door per- soonlijke eigenschappen. Een client is voor mij slechts eene eenheid, een factor in een vraagstuk. De op het gemoed werkende eigenschappen staan een zuivere redeneering in den weg. Ik geef u de verzekering dat de bekoorlijkste vrouw die ik ooit gezien heb, werd opgehangen, wegens het vermoorden van drie kleine kinderen om hunne levensverzekeringssom machtig te worden, terwijl TER \EimS( HE COIIRANT. J. VAS UK IAAOK te Ter A'euien. en Vri|«l»«»vond, .iHgeiomlertt op K eestriagen, bij den Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN -maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woen.dag, lO November i§»:. Ter Neuzen, 29 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WLSKERKE, f Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat gelegenbeid tot gratis vaccinatie zal bestaan in het ziekenhuls aldaar, op JI wanting 1 Sovember, 's middags een uur. Ter Neuzen, 29 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, fd Secretaris. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1