Nieuwe kanaal. Kroningsfsssten ts Slaiskil. „Eigen Hulp." Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Onderl. verzekeringfonds van varkenstegen sterfte. „Waarborg tegen huurverlies." Groote Schouwburg te Gent. g Donderdag 28 Oct. 2.48 Vrijdag 29 3.31 Zaterdag 30 4.18 Zondag 31 5.9 Maandag 1 Nov. 6.11 Dinsdag 2 7.29 Woensdag 3 8.58 VERGADERING Vrijdag 29 October a. s. Een gewichtig Terschijnsel trekt in deze dagen in den Gelderschen Achterlioek de aandacht. Terwijl de landbouwers het vorige jaar klaagden, dat ze zulke lage prijzen, hoogstens 19 cent per pond voor hun varkens konden knjgen, is de prijs nu reeds tot 25 a 26 cent per pond gestegen. Het is te verwachten, dat het Yarkenstleesch nog duurder zal worden omdat de voorraad zeer schaars is. De oorzaak daarvan is, dat de landbouwers ontevreden over de opbrengst van het vorige jaar zich maar voornamen zich dit jaar met de yarkens- teelt niet druk te maken. Een ander verschijnsel is nog dat er in het voorjaar veel jonge varkens- naar Engeland werden verzonden. Het kan voor menig landbouwer dus nog een voordeelig jaar •worden. De gewone vleeschhouwers zijn reeds begonnen den prijs van het rundvleesch te verminderen. Te Heerenveen werd eergisterenavond eene meeting gehouden ten gunste van de gebroeders Hoogerhuis. Als sprekers traden op Ds. Van Heide te Scherpenzeel en E. Domela Nieuwenhuis te Amsterdam. Ds. Klein had berieht gezonden verhinderd te zijn, daar hij op eene meeting te Dordrecht moest spreken voor hetzelfde doel. De zaal van het gebouw Aurora" was tot aan den nok gevuld. Beide sprekers gingen in den breede de feiten na en kwamen tot de conclusie, dat het overtuigend bewijs voor de schuld der gebroeders Hoogerhuis niet was geleverd. Eene motie, vra- gende hunne onmiddellijke invrijheidsstelling werd aangenomen. De heer Nieuwenhuis deelde o. m. mede, dat de moeder der gebroeders Hoogerhuis beslist geweigerd had gratie voor hare zoons aan de Koningin-Regentes te vragen, wijl zij wist, dat hare zoons onschuldig waren aan het gebeurde te Britsum. Eigen Haard bevat het middel tegen mond- en klauwzeer. Sedert eenigen tijd wordt in Zwitserland, naar het schijnt met uitstekend ge- volg, de methode van den heer Dr. Luigi Morandi toegepast tot genezing van mond- en klauwzeer bij het vee. Het middel bestaat uit een aftreksel van wilden thjm (Thvmas serpillum), dat zoowel uitwendig als inwendig wordt toegediend. Bij de aangetaste dieren wordt de mondholte, na met koud water te zijn uitgewasschen, met dit aftreksel op de wondeplekken begoten, ook de hoeven worden met dit aftreksel gewasschen. Tevens geeft men aan de dieren dagelijks een liter van dit thym-aftreksel te drinken. Volgens mede- deelingen in Zwitsersche bladen is eene zelfde dosis, eenmaal ingegeven, voldoende om gezonde dieren voor besmetting te bewaren. Dr. Luigi Morandi, 21 Corso Vittoria Emanuel, heeft een aantal berichten uit dagbladen over de werking van het middel verzameld. Waarschijnlijk zal men bij hem nadere inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent de toepassing. Teneinde in een trein medereizigers die men bestelen wil te verdooven, wordt thans ook wel geprobeerd het aanbieden van sigaren die een be- dwelmenden rook geven. Een heer uit Luik, die voor zaken naar Parijs ging, ontmoette in den trein een beleefden Fransch- man, die een praatje begon over het rooken en hem eindelijk een //heel fijne" aanbood. De Luikenaar, die op dat oogenblik geen trek meer had, vroeg of hij de sigaar mocht bewaren, en stak die in den zak. Kort daarna kwam men te Parijs en de reizigers namen afscheid. Een nurtje later toen de Luikenaar in een caf6 zat, stak hij de sigaar aan en voelde zich spoedig onwel worden. Een onoverwinlijke zucht tot slapen bekroop hem. Gelukkig had hij de tegen- woordigheid van geest, dadelijk de sigaar neer te leggen. Toen hij weer bijgekomen was, vertelde hij 't geval, en een politie-beambte knoopte dat in zijn oor. Men zocht en vond den man, die zoo royaal was met fijne sigaren. De Belg was er best afgekomenals hij in den trein de bedwelmende stinkadores gerookt had, zou ze hem duur gekost hebben want hij had een welvoorziene portefeuille in den zak. De vorige week heeft de luchtreiziger Louis Godard een luchtreis gemaakt die bijna 24 uur geduurd heeft. Kwart over vijven steeg de ballon met 9 reizigers uit het tentoonstellingsterrein te Leipzig op en dreef naar het Noorden. Tegen 11 uur geraakte hij in de wolkenhet begon te regenen en weldra te onweeren terwijl hij dicht bij de Oostzee was. Het baatte niet of de ballon steeg of daalde, hij bleef in het onweder. De richting der vaart kon niet worden nagegaan. Eerst na eenige uren hield het onweder op en tegen den ochtend werd de ballon in oostelijke richting gedreven zoodat de reizigers naar Peters burg dachten gevoerd te worden. Daarna were de wind echter noordelijk en jaagde den ballon met zeer groote snelheid over West-Rusland en Polen, steeds onder stortregens. Met veel moeite landde men "Woensdag namiddag bij Oppeln in Opper-Silizie na een toeht van 221/a uur, ander- half uur langer dan de langste luchtreis die vroeger gemaakt was. Zekere Kolen te Nagelbeck (L.), een 40jarig jongman, geraakte eergisteren van het veld komende, onder zijn met 2 paarden bespannen en zwaar ge- laden kar, waardoor hij zoodanige verwondingen bekwam, dat hij eenige uren later een lijk was. Zijn vader, die op de kar zat en er afviel, kwam er met eenige lichte kneuzingen af. De gele koorts, welke zich in de zuidelijke staten van Noord-Amerika en in Centraal-Amerika uitbreidt, heeft zich ook geopenbaard aan boord van een Engelsch schip, de Medway, komende van Jamaica en gaande naar Plymouth. Aan boord zijn twee personen aan de ziekte bezweken. Het schip is de vorige week te Plymouth aangekomen, waar de noodige maatregelen voor ontsmetting en observatie werden genomen. Te Ramsbury, in Engeland, legde Zondag een jongen van veertien jaar voor de grap een geweer aan op zijn zesjarig zusje, en zei //Ik zal je doodschieten". Het geweer ging af en het meisje vie! dood neer. De tram van 6,30 eergisterenavond van Beverwijk komende, was bijna in het kanaal te Velsen gereden, aangezien de brug open was en 't sein op veilig stond. De heer v. Spl. ontdekte intijds wat er gaande was, en wierp het seinlicht om, waardoor de tram onmiddellijk stopte en de reizigers aan een groot gevaar ontsnapten. Een begaafd schilder, Eduard G., van wien de Eransche regeering een van zijne laatste schilderijen aangekocht had, is in de kerk St. Bernard de la Chapelle te Parijs op heeterdaad bij diefstal betrapt. De koster van de kerk greep den 50jarigen man op het oogenblik dat hij met behulp van een balijn, waarvan het einde met vogellijm was besmeerd, geldstukken uit het offerbusje trachtte te halen. Voor den eommissari6 van politie ver- klaarde de schilder dat hij sedert twee dagen niets gegeten had en de uiterste nood hem had ge- dwongen, zich aan de almoezen van het offerbusje te vergrijpen. In zijn zak werden eenige waardelooze koperen muntstukken gevonden. In eene postzegelveiling te Berlijn hebben 2 exempl. van het Britsch-Guianapostzegel uit den jare 1850, de waarde van 2 cents aanwijzende, te zamen 20,000 Mark opgebracht. Dit zegel werd destijds in 't verwijderd land zelf met zeer primitieve hulpmiddelen vervaardigd. De stempel heeft den vorm van een cirkel, waarom heen, in onregelmatige letters, de naam van het land, binnen den cirkel het cijfer 2, er onder de hand- teekening van den postmeester, als waarmerk. Meestal werd het papier rondom den stempel afgesneden de nu verkochte exempl. zijn echter behouden gebleven met den vierhoekigen papier- rand vandaar de buitensporig hooge prijs, die er voor betaald is. In Amerika heeft men dezer dagen een oude spoorwegbrug in den tijd van 12 minuten door een nieuwe vervangen. En 't was geen kleine; de brug in den Pennsylvania-spoorweg was ongeveer 80 meters lang en 8 meter breed. Binnen 2^ minuut was de oude brug wegge- nomen, en 91/, minuut daarna lag de nieuwe zoo op hare plaats, dat een trein er over reed. Vier machines hebben een gewicht van gemid- deld 1700 ton verzet en heschen de eene brug weg en de andere er voor in de plaats zonder de minste stoornis voor het verkeer op de drukste spoorlijn der Vereenigde Staten. Wij gelooven, aan de bekwaamheid van onze ingenieurs niet te kort te doen, als wij zeggen dat men voor zulk een wonderwerk in Amerika moet zijn. Baron Miinehhausen is een slecht profeet geweest, zegt het Hbl. er zijn nog altijd geen menschen op de maan. De eene teleskoop werd al beter gemaakt dan de andere, maar de maan bleef dezelfde, vol bulten en gaten, vol kraters en scheuren, maar zonder water of lucht, dus zonder levende wezens. Nu is de groote Yerke-steleskoop voor het observatorium der hoogeschool te Chicago gereed gekomen. De enorme koker werd eerst gericht op de maanmaar het eenige wat men kon ontdekken, was nog meer bulten en gaten, nog meer kraters en scheuren dan vroeger maar geen spoor van leven in aardschen zin, geen spoor van materiaal, dat leven mogelijk zou maken. Het mannetje in de maan blijft voor poetische en eenvoudig aangelegde menschen nog de eenige bewoner. De astronomen met hun reuzenkijkers hebben ook dit mannetje al lang ontleed tot kraters en scheuren De teleskoop te Chicago is de grootste ter wereld. De bovenlens heeft een middellijn van 40 inches en weegt 205 Eng. ponden. De lengte van den koker is 61 voet. Het geheele toestel kost f 162,000, waarvan voor de lens alleen 62,000. Casimir-Perier is een geweldig wielrijder Zijn liefste uitspanning is 's morgens vroeg kilo meters te verslinden en dan zoo heel eenvoudigjes in een willekeurig herbergje te gaan ddjeuneeren Een dag of wat geleden kwam de oud-president van de Eransche republiek met zijn zoon, niet ver van Champigny-sur-Yonne, in een kroegje Restaurant de //la Gare" verzeild, waar zij de waardin een ontbijt bestelden. //Sardines en eieren" zei de vrouw ganders heb ik niets." z/Geen kans om aan biefstuk te komen O, daarvoor zou ik naar 't dorp moeten, en dat is een heel eind, zeker een half uur Tenminste, als u met met die machine w De biefstuk ging halen z/Wel waarom niet Casimir-Perier klimt glimlachend op zijn zadel, en gaat in Champigny bij den slager de bood- schap doen voor de herbergierster. Den volgenden dag eerst hoorde de vrouw met wien zij te doen had gehad. Te Etterbeek (Belgie) beminden twee jongelui elkander met eene liefde, die door niets scheen verbroken te zullen worden. De dag voor het huwelijk was reeds vastgesteld, toen het meisje een afkeer kreeg van haar aanslaanden man en hem brutaalweg zijn afscheid gaf. De verontwaardigde Romeo in plaats van op zijn meisje een schot te lossen, zooals in dergelijke gevallen meer en meer gebruikelijk wordt, heeft haar, practisch man als hij is, voor de rechtbank gedaagd met den eisch hem eene schadevergoeding te betalen van 3000 frs. Dat heet wel practische liefde Er wordt in de Belgische gemeente Etterbeek van niets anders gesproken dan van een vijfdubbelen kindermoord, waarvan een aardappelenverkooper zijn nicht beschuldigt, met wie hij gedurende acht jaren heeft samengewoond. Hij heeft er bijgevoegd, dat hij zelf de lijkjes begraven heeft nabij een kerk. Opgravingen, daar ter plaatse gedaan, hebben geen uitslag opgeleverd. De nicht is aan- geliouden. De beschuldiger is getrouwd en vader van vier kinderen. In een groot magazijn te Londen werd veiling van overgebleven artikelen gehoudende vloer kon echter het gewicht van de vele menschen niet dragen, en stortte in, waardoor velen in den kelder vielen. Een groote paniek ontstond onder de anderen, die de spiegelruiten verbrijzelden om spoedig op straat te komen. Een schipper heeft te Walmer aan de Kentsche kust een pak met brieven opgevischt. Er waren 50 brieven in en het pak was gemerkt 21 December 1894, bestemd voor Dublin. De posterij is van meening, dat het pak losgeraakt moet zijn uit een mail zak van een gezonken stoomschip. In Noord-Italie hebben overstroomingen veel schade aangericht. Zware regens deden de rivieren overloopen. De treinenloop werd op verschillende plaatsen gestremd, en er hadden talrijke ongelukken plaats. Bij Pinocchio werd een equipage met twee paarden door het water meegesleeptde eigenaar, graaf Ricotto, verdronk. De koetsier werd met moeite gered. In de buurt van Nimes is een wandelende berg. Het verschuiven van dien berg verwekt natuurlijk groote onrust. In twee dagen verschoof het gevaarte 30 M., waardoor een huis is vernield. De bewoners konden zich tijdig redden. Hoewel dit misschien niet op vereerend verzoek was, heeft men den Koning van Siam in Portugal een spoorwegongeluk laten meemaken. De trein waarin de Yorst zat ontspoorde bij Pevasantaria. Alles bepaalde zich tot materieele schade. Er is een nieuw gevaar ontdekt, dat aan rijwielen is verbonden. Niet alleen bedreigen zij armen en beenen, maar ook de oogen. Een oogarts verklaart nl., dat vooral bijzienden er voorzichtig mee moeten zijn, en dit niet om het voor de hand liggende gevaar, dat zij niet behoorlijk voor zich uit kunnen zien, maar voor- namelijk, omdat de bijziende fietser lichtelijk netvliesbloeding kan krijgen. Vooral zijn tochten, die uren duren, gevaarlijk maar ook al die van een uur, als snel gereden wordt. Oogbaden met boorwater voor en na het fietsen acht hij zeer gewenscht. AANBESTEDINGEN. Op Yrijdag 5 November 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het onderhoud van het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900 (Raming 250 per jaar.) Op Vrijdag 12 November 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan hetzelfde. gebouw, van I. Het onderhoud van de Rijkszeeweringen en havenwerken te Ylissingen en te Veere, ge durende de jaren 1898, 1899 en 1900. Raming per jaar le perceel f 8750, 2e perceel f 3800. II. Het onderhoud, gedurende 1898, 1899 en 1900, van de havenwerken te Breskens, pro- vincie Zeeland. (Raming f 6500 per jaar.) Op Vrijdag 19 November 1897, des voormiddags ten 11 ure, aan hetzelfde gebouw, van Het bestorten van een gedeelte zeewering te Vlissingen, behooreude tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Raming f 4000. Zondag 31 October a. s., des namiddags te 2 ure precies, opvoering van MIREILLE, opera in 3 bedrijven naar Mistral, door M. Carre, muziek van Gounod. Tot slotLE CHALET, opera komiek in ^n bedrijf, woorden van Scribe en Mesleville, muziek van A. Adam. 0 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Q Hulst, 25 Oct. Middamprijs per 100 kila: Tarwe f 7,50 4 f Rogge 5,10 a Wintargerel 5,20 i Zomergerat 4,50 Havar 3,00 a f Erwten fa fPaardenboonen 5,80 a f Duivenboonen fa fWittcbooncn f 9,a fBruineboonea f 7,50 a fBoekweit fjijnzaad a Aardappela f Koolzaad per zak ran 106 liters f Boter per kilo 1,00 a Eieren per J6 stuks f 1,25 a f Er waren ter markt te koop gesteld: lfljstuka boornvea en 33 rarkens, Verkocht 8 stuks hoornree en 27 rarkens. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,70 k 47,75 u 12,h 12,05 ZEET1JDINGEIN. Van 25 tot en met 26 Oct. 25 25 Zweed. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem idem Deens. s.s. Eng. s.s. Bus. bark Noor. sch. Noor. bark Eng. s.s. Voor Ter K'euzen Atland I 4429 I Hudiksral Ann Webstar 2241 Londen Voor (went: Don 2658 i Goola Ouse 2158 idem Celynen 4283 Louvisa Dan 4405 Riga Van (went t Altona Guido Petter Aker Spindrift 1901 10S0 678 1356 2003 Goola Helzingfors Frederikshald Frederikstad Londen hout stukg. stukg. idem hout idem stukg. kolen ballast idem stukg. Van 25 tot en met 26 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 50 binnenvaartuigen op- en 47 afgeschut; door de Westsl. 10 op- en 3 afgeschut_ DAGEN. Voorm. n n ir H Nam. 3.9 3.54 4.43 5.38 6.48 8.13 9.40 Ondertrouwd D. BUIJZE, 2e Luitenant der Inf. O. I. leger, en J OH. H. B. CRUCQ. Stavenisse, 27 Oct. 1897. Huwelijks-voltrekking 10 Nov. 1897. Ondergeteekenden betuigen, ook na- mens hunne kinderen, hun hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling bij hun 25jarige echtvereeniging ondervonden. Ter Neuzen, 27 October 1897. J. VERLINDE en Eehtgenoote. Aangezien er wel zal moeten gehandeld worden naar de wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad n°. 125, reg§lende de onteigening ter algemeene nutie, zal er nog heel wat moeten gebeuren en zal het daardoor nog al eenigen tijd aanloopen alvorens de outeigenende partij pogingen kan aanwenden om met de grondeigenaren een minnelijke schikking te treffen. Eerst als de te doene bekendmakingen zijn gedaan en o. a. ter gemeente-secretarie de plannen, kaarten en grondteekeningen voor een ieder ter inzage zullen zijn nedergelegd, kan het blijken welke perceelen zullen moeten onteigend worden. Op de volksvergadering van 23 October is met algemeene stemmen besloten, dat er te Sluiskil EEEST gevierd zal worden. DE HOOEDCOMMISSIE. 's avonds om 8 uur, bij M. Adriaansen, ,,'s Lands Welvaren". Ter vergadering zal gelegenheid bestaan tot inschrijving van nieuwe leden. De eontributie bedraagt per maand f 0,25 voor ieder varken. Inleggeld f 0,50. HET BESTUUR. Vereeniging VERGADERING Donderdag den 28 October a. s., 's avonds 8 uur, bij M. Adriaansen, „'s Lands Welvaren." Gelegenheid tot inschrijving van nieuv* leden. HET BESTUUR.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3