Gemengde berichten. TER NEUZEN, 27 October 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelbn rg Beschrijving van het geval. //Mijn vader was officier in Indischen dienst, die mij, toen ik nog een kind was, naar het vaderland zond. Mijne moeder was overleden, en ik had geene betrekkingen in Eugeland. Ik werd echter in een net opvoedingsgesticht te Edinburgh geplaatst, waar ik tot mijn zeventiende jaar ver- toefde. In het jaar 1878 verkreeg mijn vader, die toen de oudste kapitein bij zijn regiment was, een jaar verlof, en kwam naar Engeland. Hij telegrafeerde mij uit London dat hij gezond en wel was aangekomen en noodigde mij uit om onmiddellijk over te komen, terwijl hij mij het Langham Hotel als zijn adres opgaf. Ik herinner mij dat zijn bericht van verlangen en liefde ge tuigde. Toen ik te Londen aankwam, reed ik naar Langham en vernam daar, dat kapitein Morstan er logeerde, doch dat hij den vorigen avond was uitgegaan en tot nog toe niet teruggekeerd was. Ik wachtte den ganschen dag, zonder iets van hem te vernemen. Des avonds stelde ik, op aanraden van den hotelhouder, de politie hiermede in kennis en den volgenden morgen plaatsten wij eene oproeping in alle bladen. Onze onder- zoekingen leverden echter niet het minste resultaat open vanaf dien dag tot op heden heb ik nooit weder een woord van mijn ongelukkigen vader vernomen. Hij kwam naar het vaderland met een hart vol hoop en liefde, om er eenige rust en vaderlijk genoegen te vinden, en in stede daarvan Men bericht dat de beer E. de Val, in Den Haag, die reeds eenige jaren in Sambar als plan ter werkzaam was, zich binnenkort tijdelijk naar Borneo zal begeven, om ten behoeve van een Fransch-Nederlandsch syndicaat werkzaam te zijn voor de exploitatie van eene belangrijke uitge- strektheid terreinen in de Westerafdeeling. Ver- moedelijk reeds tegen half November zal de heer De Val naar zijne bestemming vertrekken met de opdracht om voor bedoeld syndicaat nog verschil- lende concession bij den Sultan te verkrijgen. Men voegt er bij dat deze opdracht in verband moet staan met de talrijke aanvragen om conees sien voor mijnbouwkundige opsporingen in het Rijk van Sambar, welke in den laatsten tijd zijn gedaan naar aanleiding van geruchten omtrent de goudhoudendheid van die streek. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Zeven Triniteitpolder werd met algemeene stemmen benoemd tot ontvanger- griffier de heer M. Verbrugge alhier. De ingelanden van den Serlippeuspolder, heden alhier vergaderd, benoemden eveneens tot ontvanger- griffier voor dien polder de heer M. Verbrugge voor- noemd en de ingelanden van den polder Noord bij Neuzen, gelijktijdig met die van van voornoemden polder vergaderd, benoemden in die betrekking de heer W. S. J. Dieleman te Hoek. De functie van ontvanger-griffier bij die polders vaceerde tengevolge van het overlijden van den -heer J. Dieleman Wz. Heden namiddag werd alhier ten overstaan van den notaris Van der Moer alhier, in het /Hotel Centraal", ten verzoeke van den heer J. F. Eaas, geveild een ruiin en geriefelijk woonhuis met toebehooren en het recht van gebruik van den grond aan de Zandstraat te Ter Neuzen, groot 2 aren 90 centiaren. Kooper hiervan werd de heer P. H. du Pree te Sas van Gent, voor f 1975. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen van den Van Alsteinpolder, de heer J. J. Bouwens. Met ingang van 1 Nov. a. s. is aangesteld als kommies bij 's Rijks belastingen, standplaats Ter Neuzen, de heer H. Bouma, thans gemeente- veldwachter te Langezwaag. Aan den heer K. ter Laan, hoofd der open- bare school te Sluis, is, wegens benoeming tot hoofd van een openbare school te Delft, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag uit eerst- genoemde betrekking verleend. Een voorstel van een der Raadsleden om dit ontslag onder dank- betuiging te verleenen, werd niet voldoende ondersteund. Hontenisse. De kantonnier Baveco op den provincialen weg van Hulst naar Walsoorden is tegen 1 Januari a. s. op verzoek, wegens ouderdom, eervol ontslagen uit zijne betrekking en hem met ingang van dien datum een pensioen verleend van 210 'sjaars. Sas van Gent, 26 Oct. Op de veemarktvan heden waren aangebracht8 stieren, 65 ossen, 128 koeien en vaarzen en 1 schaap, samen 202 beesten. De markt was beter dan de vorige week, op 8 stuks na, werd alles vlug verkocht. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken S. d. R., oud 17 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. gebruikelijk om het nommer van het bewijs met een graveernaald op de binnenzijde der kast te schrijven. Dit is een maatregel tegen het verloren gaan van het bewijs. Er zijn niet minder dan vier zulke nommers door mijn lens op de binnen zijde der kast zichtbaar. Gevolgtrekking dat uw breeder zeer dikwijls op zwart zaad zat. Tweede gevolgtrekking dat hij van tijd tot tijd er beter bij zat, anders zou hij het pand niet hebben kunnen lossen, en ten slotte verzoek ik u de binnenplaat te bezichtigen, waarin zich het sleutel- gat bevindt. Let dan op de duizende krassen rondom die openingalien teekenen van het uit- glijden van den sleutel. Welk nuchteren man kon die plaat zoo hebben toegetakeld Maar dat verzeker ik u, gij zult het horloge van een droukaard er nimmer zonder zien. Hij windt het des nachts op, en laat deze sporen van zijn onvaste hand achter. Waar blijft nu de mysterie van dit alles „Het is zoo klaar als de dag," antwoordde ik ,/ik betreur het onrecht dat ik u aandeed. Ik had meer vertrouwen moeten stellen in uw wonder- baarlijk vermogen. Mag ik vragen of gij thans nog op een of ander onderzoek uit moet z/Neen. Daarom gebruikte ik de cocaine. Ik kan niet leven zonder hersen-inspanning. Waartoe anders dient het levenHier voor het raam gaan staan Was de wereld ooit zoo droevig vervelend en ongenietbaar Zie hoe de gele mist over de straat hangt en langs de zwart-geblakerde huizen dwarrelt. Wat zou meer hopeloos prozatsch en stoffelijk kunnen zijn? Wat baat het ver- mogens te bezitten, dokter, en geen arbeidsveld ervoor te vinden Misdaad is iets algemeems, bestaan is dit eveneens, en geene andere dan E. v. K., oud 60 j., ondernemer van een wagendienst, wonende te Hulst, is wegens het toebrengen van letsel door schuld vrijgesproken, met afwijzing der civiele vordering. Naar de Z., N.bode meldt werd te Zierikzee v6or ongeveer 18 jaar opgericht eene schiet- vereeniging onder den naam //Onderling Genoegen". Het doel dezer vereeniging, waarbij zich ook eenigen van het kader der d.d. schutterij hadden aange- sloten, waszich op eene aangename wijze te oefenen in den wapenhandel. Onlangs werd besloten tot ontbinding dezer vereeniging, met bepaling dat Zondag de laatste schietwedstrijd (die telken jare werd gehouden) zou plaats hebben. Bij het besluit tot ontbinding werd ook besloten de aan de vereeniging behoorende geweren te verkoopen, echter onder deze voorwaarde, dat zij nog gebruikt zouden mogen worden bij den laatsten schietwedstrijd, Zondag te houden. Toen zich echter op het bepaalde uur de nog overgebleven 13 leden der vereeniging zich op de aangewezen plaats (in den tuin van den heer Verwer) aanmeldden om den laatsten wedstrijd mede te maken, bleek het, dat noch geweren, noch ammunitie aanwezig waren, zoodat deze vereeni ging zonder een militair salvo is ten grave gedaald In aanmerking nemende, dat het St. Nicolaas- feest dit jaar op een Zondag valt, noodigen Burg, en Weth. van 's Gravenhage de ingezetenen uit om het in plaats van des Zondags, des Maandags te vieren. Het Yaderland zag het liever op Zaterdagavond, daar nu voor velen de Dinsdag ook weer verloren gaat. Op de werf der Nederlandsche scheepsbouw- maatschappij te Amsterdam zijn plakkaten aan- geplakt, waarbij door de directie f 60 wordt uitgeloofd aan hem, die den persoon aanwijst, die Zaterdag voor het te water laten van de Madura een ijzeren bout in de talk of het vet van de sleephelling, waarvan het schip moest afloopen, heeft ingedrukt, zoodat er gevaar voor ongelukken zou hebben bestaan, wanneer het boos opzet (want daaraan wordt gedacht) niet tijdig ware ontdekt. Achter een vrachtwagen van Gorinchem op Herwijnen was een wagentje, beladen met een grafzerk gespannen, daarop had eene vrouw plaats genomen. Te Vuren gekomen verloor zij het even- wicht, viel tusschen de beide wagens en werd mede- gesleurd. Haar roepen baatte niet, want de voerman meende dat de Vurensche bevolking hem najouwde (zooals velen aldaar gewoon zijn vreemdelingen te doen). Alzoo werd de vrouw steeds medegesleept. Niet voordat zij deerlijk verwond was, werd de voerman haren benarden toestand gewaar. Te Winschoten is de waterduiker-scharenslijper wegens dronkenschap in arrest gebracht. Had hij te Zuidbroek met het lichten eener machine in een half uur tijds 27,50 verdiend, een uur later was er van verteerd aan //korte drank" 24. Een 18jarig jongeling, werkzaam ter griffie van de rechtbank te Breda, is door de rijkspolitie gearresteerd als verdacht van het ontvreemden van overtuigingsstukken, n.l. een zilveren horloge en een nikkelen revolver. In het Limburgsche dorp Gruitrode stak bij een twist iemand zijn tegenstander zoodanig met een stalen riek in het lichaam dat de inge- wanden zichtbaar werden. De ongelukkige bleef op de plaats dood. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. In de moordzaak te Turnhout, waar onlangs een koddebeier werd doodgeschoten, heeft men thans twee personen aangehouden, op wie ernstige algemeene eigenschappen zijn op aarde werkzaam." Ik had mijn mond reeds geopend om op deze ontboezeming te antwoorden, toen er bescheiden op de deur geklopt werd en onze hospita binnen- trad, terwijl zij een visitekaart op het kopereu blad droeg. z/Een jonge dame voor u, sir," zeide zij zich tot mijn metgezel wendende. z/Miss Mary Morstan," las hij //Hum ik herinner mij dien naam niet. Verzoek de jonge dame boven te komen, Mrs. Hudson. Neen ga niet heen, dokter. Ik zou gaarne zien dat gij hier bleeft." II Miss Morstan trad met fermen stap en vrijmoedig voorkomen het vertrek binnen. Zij was een blonde jonge dame, klein van gestalte en zeer smaakvol gekleed. Evenwel was haar gewaad zoo eenvoudig dat het elke gedachte aan weelde buitensloot, doch eerder van beperkte middelen getuigde. Het bestond uit een kleed van donker-grijze beige, zonder de minste versiering, en een klein hoedje van dezelfde kleur, dat alleen verlevendigd werd door een witte veder. Haar gelaat was noch regelmatig noch schoon te noemen, doch hare trekken waren zacht en innemend, terwijl hare groote blauwe oogen zeldzaam geestig en sympathiek waren. Met al mijne ervaring omtrent de vrouwen, die ik in drie verschillende werelddeelen had opgedaan, had ik nog nimmer een gelaat gezien dat meer van een beschaafd en gevoelig karakter getuigde. Alleen merkte ik op, dat toen zij zich op den stoel plaatste dien Scherlock Holmes haar vermoedens rusten. Reeds vroeger was op hen de verdenking gevallen, maar zij voerden een alibi aan dat nu bleek valsch te zijn. Te Tzummarum is een knaapje van 3 jaar in de vaart gevallen en verdronken. De moeder, die in huis werk moest verrichten, had het kind aan een touw vastgebonden, opdat het zich niet verwijderen zou, maar het heeft zich weten los te rukken. Zaterdag en Zondagavond hadden de eerste vertooningen van De Zwerver in den Hollandschen schouwburg te Amsterdam door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneellisten plaats. Beide avonden was het stampvol, en moesten velen teleurgesteld huiswaarts keeren, omdat de eerste rangen uit- verkocht waren. Het succes was volkomen. Na het 3" bedrijf, na de groote scene, tusschen mevr. Beersma en Willem van Zuylen, moest beide avonden het doek viermaal omhoog. Zondagavond kreeg de heer Alex. Faassen na het vierde bedrijf een fraaie lauwerkrans, als een hulde voor zijn meesterlijke creatie van Boer Pierre. Minder aangenaam voor den heer Willem van Zuylen was 't, dat op tot nu toe onverklaarbare wijze, Zaterdagavond uit zijn kleedkamer, zijne portemonnaie, inhoudende ongeveer Kh, verdween. Een door de politie voorloopig ingesteld onderzoek leidde tot geen resultaat. Nu is Zondagnacht te Rotterdam weer een belangrijke hoeveelheid koffie ontvreemd en wel uit een pakhuis aan de Rijnhaven. Kort na aan- gifte bij de politie werd door een agent-majoor een sleperswagen aangehouden, waarop 16 balen koffie, van dien diefstal afkomstig geladen waren. Deze koffie werd door een sleper vervoerd voor rebelling van twee bekende opkoopers, die volgens hun voorgeven de koffie van twee hen onbekende personen gekocht hadden. Op de 16 balen is voorloopig beslag gelegder zijn vermoedelijk 82 balen gestolen. Men meent de daders op het spoor te zijn. Nader wordt gemeld dat nu uit het bovenbedoelde pakhuis ook nog worden vermist tusschen de 40 en 50 schuitjes roodkoper en even zooveel blokken tin. Zeer waarschijnlijk zijn de schuitjes rood koper, in de vorige week hier en daar aan de Rijnhaven onder zand bedolven gevonden, van deze diefstallen afkomstig, die zoo goed als zeker niet alleen dateeren van Zondagnacht, doch stelsel- matig sedert geruimen tijd zouden hebben plaats gevonden. Met hoeveel brutaliteit deze diefstallen hebben plaats gehad, blijkt hieruit, dat de gestolen koffie met paard en volgeladen wagen vervoerd werd. Voor zoover men reeds kon nagaan wordt de waarde van het gestolene op f 1700 begroot. Te Wageningen had een ruim 60jarige vrouw het ongeluk, achterover van een ladder te vallen, waardoor zij een schedelbreuk bekwam en een pols brak. Haar toestand is zeer zorgelijk. Door een veehouder in de Friesche gemeente Kollumerland werd een kalf, dat aan koudvuur leed, geslacht. De helft van het vleesch had hij aan zijn arbeiders beloofd, het overige moest be- graven worden. Bij den rijksontvanger werd het kalf aangegeven voor f 8. Daar de kommiezen, van oordeel dat dit te weinig was, het kalf be- naderden, kon de boer zijne belofte tegenover de de arbeiders niet vervullen, wat voor hen een groote teleurstelling was. Hij kwam er echter achter, dat de kommiezen het vleesch te Kollum voor goed verkochten tegen een prijs, waarvoor gewoonlijk het kalfsvleesch waaraan niets mankeert, verkrijgbaar is en heeft daarvan aanklacht bij de justitie gedaan. Hier wordt dus te verstaan gegeven, dat lands- ambtenaren willens en wetens ziek vleesch in aanbood, hare lippen beefden, hare hand trilde en zij alle blijken gaf van innerlijke opgewondenheid. ,/ik ben tot u gekomen, Mr. Holmes," zeide zij, //omdat gij eens mijne meesteres, Mrs. Cecil Forrester in staat hebt gesteld om een kleine aangelegenheid met een harer dienstboden in het reine te brengen. Zij was ten zeerste verrukt wegens uwe dienstvaardigheid en bekwaamheid." ffMrs. Cecil Forrester herhaalde hij //ja, ik geloof dat ik haar eens een kleinen dienst bewezen heb. Het betrof echter, als ik mij goed herinner, slechts een hoogst eenvoudig geval." z/Zij beschouwde het zoo niet. Maar van het mijne zult gij dit ten minste niet kunnen beweren. Ik kan mij nauwelijks een meer vreemdsoortigen en onverklaarbaren toestand voorstellen, dan dien, waarin ik mij bevind." Holmes wreef zijne handen en zijne oogen schitterden. Hij leunde voorover in zijn stoel met eene uitdrukking van buitengewone aandacht op zijne scherpe, havik-achtige trekken. z/Verhaal mij uw geval," zeide hij op korten toon. Ik gevoelde dat mij toestand eenigszins ge- dwongen werd. z/Gij zult mij gewis wel willen excuseeren vroeg ik van mij stoel opstaande. Tot mijne verwondering strekte de jonge dame hare net gehandschoende hand uit, als om mij tegen te houden. z/Indien uw vriend zoo goed zoude willen zijn hier te blijven," sprak zijffzoude hij mij wellicht een onschatbaren dienst kunnen bewezen." Ik zette mij weer neder. z/In het kort zijn de feiten als volgt," hernam zij. consumtie hebben gebracht. Is dat zoo, dan zou een zeer strenge straf niet mogen uitblijven, niet- tegenstaande Kollumer boeren vleesch, dat door koud vuur is aangetast, blijkbaar goed genoeg vinden voor hunne arbeiders. Zondagmiddag schrikte een paard gespannen voor een huurrijtuig, aan het Noorder Spaarne te Haarlem, voor een hond, die het aanblafte, en sprong regelrecht te water. De in het rijtuig zittende heer werd slechts met moeite gered. De koetsier was spoedig op het droge, doch het paard verdronk. Een onder de oostelijke viaduct te Amsterdam zittende boerenbedrieger, is Zondagmiddag, terwijl hij bezig was met het bekende een-twee-drie- klaverenaas-spelletje, door de politie, die gewaar- schuwd was, ingerekend. Twee kornuiten, die met hem waren, kozen de vlucht. Daar dichtbij, op de De Ruijterkade, had de politie het te kwaad met eenige kwartjesvinders. Een agent had hen in hun bedrijf gestoord en toen hij hen achtervolgde, nainen zij een dreigende houding aan ze zouden hem met een dolk over- hoop steken als hij hen nog langer volgde. Toen de agent als eenig antwoord zijn sabel trok, zette het heele troepje het op een loopen. Door den wereldbekenden recordrijderCordang werd j.l. Zondag, daartoe uitgenoodigd, deelge- nomen aan een door de wielrijdersvereeniging Tavenu te Middelburg gehouden clubtocht van daar naar Goes. Gedurende den tocht werden door hem herhaalde malen blijken gegeven van hetgeen hij op het rijwiel vermag. Door de rechtbank te Assen zijn Maandag twee personen, woonachtig te Beilen, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens openlijk met vereende krachten geweld plegen tegen een anders goed. Door het O. M. was eene gevan genisstraf van 4 maanden tegen hen gevorderd, ter zake dat zij in den namiddag van 8 Aug. 1.1. in vereeniging met een groot aantal andere per sonen geweld hadden gepleegd tegen het huis van den bakker Werdly te Weister, gemeente Beilen, door met steenen tegen of op die woning te werpen. Te Rotterdam heeft een verversknecht zijne vrouw zoodanig mishandeld, dat zij thans op last der politie in het ziekenhuis verpleegd wordt. Deze ellendeling, Zondag van het visschen thuis komende, gelastte zijn zoontje drank te halen. Het kind echter, bang voor zijn vader, kwam niet boven water, zoodat de moeder naar haar zoontje ging zoeken. Haar man was inmiddels ook uitge- gaan. Zoekende passeerde zij een herberg en hoorde daar haar mans stem boven alles uit. Vreezende de dingen die komen zouden durfde zij niet naar huis doch zocht een schuilplaats in een portaal. De man was inmiddels thuis gekomen en zijne vrouw niet vindende mishan- delde hij zijne kinderen op gruwelijke wijze. De vrouw te 4 uur in den nacht ontwaakt, keerde nu naar huis en vond haar man nog op. Op al zijn razen en tieren gaf zij geen antwoord tot hij haar bij de keel greep en zoodanig mishandelde dat zij bewusteloos werd. Hij liet haar na enkele pogingen om haar tot bewustzijn te brengen liggen en ging naar zijn werk. Later op den dag kwam de vrouw bij kennis, doch was in een deerniswaardigen toestand. Haar eene oog was dicht geslagen en uit het andere druppelde bloed. Onder hevige pijnen trachtte zij bij de politie geneeskundige hulp te zoeken, doch toen zij aan het bureau kwam verloor zij andermaal het bewustzijn. Op advies van een dokter is zij toen naar het ziekenhuis getrans- porteerd. Zij bracht haar hand aan hare keel, en een korte snik besloot den volzin. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2