6&IBJ&SSSSI Nederl. Rundvee Stamboek. Stierenkearingen, Ter Heua. J. DE SMIDT-POTHOYEH. BURGERL1JKE STAND. 1 Hoogwatergetij te Ter Neuzen. met Rijks-subsidie, Advertentien. Handelsberichten. in soorten. Eng. 1 DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 26 Oct. 1.29 1.48 Woensdag 27 n 2.7 2.27 Donderdag 28 n 2.48 3.9 Vrijdag 29 3.31 3.54 Zaterdag 30 4.18 4.43 I Zondag 31 5.9 5.38 Maaudag 1 Nov. 6.11 6.48 de veeren uit, en hoe meer de toeschouwers lachen, hoe erappiger hij zich aanstelt. Dit duurt zoo lang tot men de dieren Tan elkander losmaakt, waarmee het schouwspel is geeindigd. Aangenaam was de verrassing, onlangs nan 129 huisvaders uit Schnega (Duitschland) en omstreken bereid. Een klacht van den predikant Budde te Schnega, dat kinderen aam openbare danspartijen deelnamen, zonder dat de politie daartegen optrad, heeft vruchten gedragen. Door de gendarmen werd alien vaders, wier kinderen aan het laatste oogstfeest hadden deelgenomen, aangezegd, dat elk tot een boete van 1 mark was veroordeeld. Daaronder was ook de predikant Budde. Yoor de rechthank te Kassel is een proces gevoerd over een nul. Een telegrafische order tot aankoop van zekere aandeelen bevatte het cijfer 3200, maar dit kwam aan met een nul er hij, dus als 32,000. De lasthebber kocht nu voor 32,000 mark aandeelen, tot groote verbazing van den lastgever, die nu bij den verkoop der te veel gekochte 651 mark schade leed. Bij onderzoek bleek dat het telegram over Kassel was verder geseind en dat een telegraafbeambte aldaar bij vergissing de nul te veel had overgeseind. De afzender vroeg vergoeding van de administratie der posterijen en telegrafie, die antwoordde dat de beambte, die zich vergist had, evenals een tweede die met het nalezen belast was geweest, disciplinair gestraft waren, en dat die ambtenaren ook aansprakelijk waren voor de schade. Met den nalezer trad de afzender in een schikking, wat de andere beambte echter weigerde. Deze werd nu in rechten aangesproken en de rechtbank te Kassel veroordeelde hem tot betaling van de helft der schade met de kosten. Uit Londen wordt onder dagteekening van 10 October gemeld In de zeebadplaats Southport heeft zich een buitengewoon schandaal voorgedaan. Een onderwijzeres van een der nonconformistische kerkgemeenten heeft zich als man ontpopt en is er met een liulponderwijzeres van doorgegaan. De pseudo-onderwijzeres kwam zeven jaar geleden met haar moeder en een gezelschapsjuffrouw van St. Helena naar Southport; ze werd in een non conformistische gemeente opgenomen en wijdde haar krachten aan den dienst der kerk. Zij kreeg een meisjesklasse der Zondagsschool onder haar hoede en werd speciaal belast met de taak, de volwassen meisjes, die als leden der kerk zouden worden aangenomen, te bezoeken en met haar over de eeuwige dingen te spreken. Zij bezocht ook uit eigen beweging de Zondags- schoolmeisjes, die de school verzuimd hadden, was buitengewoon lief voor haar en zond haar bij verjaardagen enz. felicitatiekaartjes. Zij noodigde ook enkele meisjes uit, bij haar thee te komen drinken, doch deze uitnoodiging werd in den regel niet aangenomen, omdat men zich in tegenwoor- digheid der juffrouw min of meer beklemd voelde; ook mishaagde het enkelen, dat zij haar gasten met een kus ontving. Dat duurde zeven jaar, totdat op zekeren dag de gezelschapsjuffrouw der onderwijzeres overleed, een hulponderwijzeres voor de opengevallen plaats in aanmerking kwam, en spoedig //onder het zegel der geheimhouding" bekend werd dat de onderwijzeres een man was Deze laatste verliet daarop met haar moeder en de hulponderwijzeres in allerijl het badplaatsje en naar men wil, moet zij thans te Manchester met de hulponderwijzeres gehuwd zijn. De ontzetting over deze geschiedenis is in de geheele gemeente Southport groot. Men heeft intusschen ook ver- nomen, dat de pseudo-onderwijzeres zeven jaar geleden te St. Helena een dergelijk schandaal veroorzaakt heeft. De valsche juffrouw moet door familieomstandigheden genoodzaakt geweest zijn, zich voor een meisje uit te geven, teneinde van haar vader te kunnen erven. De portier van een hotel te Bazel heeft van een loge eenige honderden franken baargeld en honderd gouden en zilveren horloges gestolen. Hij is gevlucht maar werd te Olten gearresteerd Zekere heer Ferenczy te Weenen klaagde zijn keldermeester aan, dat deze hem 25 flesschen champagne, ter waarde van 30 florijnen, had gestolen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat de champagne in den kelder van den heer Ferenczy gefabriceerd werd uit wijnsteenzuur, sodawater en suiker, zoodat de ,/fabrieksprijs" per flesch ongeveer een dubbeltje bedroeg In Frankrijk, waar het binnenlandsche briefport thans nog 7^ ct. is, wil men dit ook verminderen op 5 cts., maar met behoud van dien prijs ook voor de binnenlandsche brief kaarten, die daardoor wel grootendeels in onbruik zullen geraken, en met verhooging van het tarief voor drukwerk (buiten de kranten), waarvoor men thans enkelvoudig port ct. betaalt, waarop zoo berekent men de schatkist 1£ ct. toelegt. Eene schaking, en nog wel eene van een man door zijne vrouw, heeft te Parijs groot opzien gewekt. Het betreft den Prins de Sagan, in de sport- wereld welbekend, die door zijne echtgenoote op gansch eigenaardige wijze in verzekerde bewaring is genomen. De Prins, die een paar maanden geleden door een aanval van beroerte werd getroffen en wel lichamelijk hersteld, maar niet meer helder van geest is, leefde sinds jaren gescheiden van deze vrouw. De Prinses, die zeer rijk is, bewoont haar groot huis in de Rue Saint Dominique, terwijl de Prins een bescheiden gargons-woning had in het bijgebouw van de Cercle de la Rue Royale. Nu heeft de Prinses haren echtgenoot, die nooit den wensch had geuit, weer bij zijn vrouw te wonen, door een barer zoons naar huis laten brengen. Zij beweert, dat zij dit deed om hem behoorlijK te verplegen. Maar 's Prinsen broeder, de Hertog van Montmorency, verzet zich tegen de ontvoering. Zijn broeder, zegt hij, zou, als hij weer tot be- wustziju kwam, zeer smartelijk aangedaan worden, als hij zich in die door hem gehate woning bevond. De echtgenooten zijn echter destijds in der minne uiteengegaan zonder gerechtelijke tusschen- komst, en er zullen dus nu wel geen termen zijn, om de Prinses te beletten haren zieken echt genoot in haar huis met al de toewijding van teruggekeerde genegenheid of mogelijk ook van laat berouw te verplegen. De oude leerboeken hebben jaren lang zooveel onjuiste theorieen verkondigd, dat 't nog te ver- wonderen is, wanneer ouderen niet nog meer voor- oordeelen tegen nieuwe en nuttige zakeu hebben. In de leerboeken onzer jeugd konden we onder meer lezen //Alle groene planten nemen overdag koolzuur op en ademen zuurstof uits nachts daarentegen geven alle planten koolzuur aan de atmosfeer af en ademen zuurstof in. Overdag is dus de geur der bloemen en de uitwaseming van alle planten aangenaam en nuttig,'s nachts daaren tegen in slaapvertrekken nadeelig en gevaarlijk". Is 't te verwonderen dat zelfs meer ontwikkelden er tegen zijn planten in de slaapkamer te hebben, die men toch niet elken avond even kan ver- plaaisen Maar indien dit waar is, hoe is't dan mogelijk, dat alle dieren des velds, dat herten, reeen en hazen in de bosschen (waar de mensch niet koint) zoo gezond kunnen zijn, dat ze geen dokter noodig hebben, hoewel ze elken nacht de uitwaseming van zooveel planten en boschbloemen inademen? Nafuurlijk, omdat de plantengeur des nachts bepaald ook niet zoo nadeelig is, ja, niet alleen onschadelijk, maar zelfs zeer weldadig, ge zond en daardoor nuttig. Dr. Baillon te Parijs heeft dan ook in de vertrekken der ziekenhuizen planten doen plaatsen, die hij beschouwt als heil- zaam voor de zieken en tevens als voorbehoed- middel tegen epidemische ziekten. In Augustus 1896 is in den Stillen Oceaan de Noorsche bark Seladon op een rif gestooten en onmiddellijk gezonken. De bemanning kon zich in de beide booten redden, maar kon niet meer dan een paar bussen levenstniddelen en twee vaatjes water uit het schip bergen. Ook een kaart en een kompas gingen mede, maar onge- lukkig werd in de haast de sextant vergeten. Zoo was het onmogelijk om de plaats te bepalen, waar de booten zich bevonden en moesten zij dus op goed geluk rondzwerven. Elf dagen lang hadden zij op de wijde zee gezwalkt toen een der booten verging. De stuurman verdronk, maar de zeven anderen die met hem waren, konden zwemmende de tweede boot bereiken en werden daarin opge nomen. De eene boot zette daarop met zijn dubbelen last den tocht in het onbekende voort. Met den voorraad werd zoo zuinig mogelijk omgesprongen. Tweemaal per dag kreeg elk man van de veertien vier eetlepels water te drinken en de maaltijd bestond uit een sardientje en toch minderde de voorraad reeds onrustbarend. In den wijden omtrek was geen land te bespeuren. In de brandende zon dreef de boot maar voort, waarheen wist men niet. De tongen zwollen op, de kelen werden droog en brandend, de lippen kleefden op elkander, maar niemand vroeg om meer water dan ziju deel was. Nu en dan greep een der mannen een vliegenden visch en peuzelde deze lekkernij op. De kapitein stierf van uitputting. Het was kort na den maaltijd, toen hij tot een bootsman zeide //Ollsen, ik zal het niet lang meer maken." Hij vroeg wat water en na dit gedrouken te hebben bleef hij dood liggen. Zijn lijk werd in een mand gepakt die in de boot was. Naar hun beste weten vierden de mannen den lijkdienst zij zongtn een eenvoudig lied, gelijk dat in hun vaderland gebruikelijk is bij een sterfgeval, en legden daarop den overledene ter ruste in de groote zee. Toen gebruikten de overigen hun laatsten maal tijd en zes dagen lang doolden zij rond, terende op 8 lepels water per dag. Zij roeiden en zagen uit zij zagen uit en roeiden in wanhoop, maar zij leefden. Op den negen en twintigsten dag na het verlaten van het schip zeide de bootsman tot den hofmeester//Hofmeester, als je land ziet voor vijf uur, roep mij dan. Als je niets ziet, laat mij dan slapen." #Wij zullen geen land meer zien," luidde het antwoord. z/Zeker zullen wij," hernarn de bootsman. //Wij zullen nog varkensvleesch eten." En, ziet een paar uur later kwam er land in zicht en op den dertigsten morgen lieten de schipbreukelingen, te uitgeput om een lid te bewegen, de boot op een der vele koraal-eilanden van de Stille Zuidzee loopen. Het vaartuig werd verbrijzeld, maar de ongelukkigen kwamen alien behouden aan wal. Twee eilanders kwamen naar hun toe, een mes en een tomahawk zwaaiende, maar een hunner verstond wat Engelsch en toen de bootsman hem had uitgelegd dat zij schip breukelingen waren, werden zij door de bewoners vriendelijk opgenomen. Het eiland was slechts twintig minuten >n omtrek. Er groeiden een paar cacaoboomen en bananen, verder waren er duiven. Tien maanden lang brachten de zwervers hier door, levende van de vogels die zij met de hand moesten vangen en van de vruchten der boomen, voordat een schip in zicht kwam dat hun teekens opmerkte. Reeds tweemalen in dezen tijd was bij hun de hoop gewekt dat zij uit hun ballingschap verlost zouden worden, maar tweemalen waren hun teekens niet gezien en de hoop vervloog. Eindelijk werden de schipbreukelingen opgenomen door de Clyde, een regeeringsstoomboot van de Fidsji-eilauden, die hen naar Suva bracht. Van daar kwamen zij dezer dagen in Engeland aan. TerWeuien, Huwelijks-roltrekkingen. 21 Oct. Johan nes Jacobus Kolgn, ond 23 j.,jm. en Cornelia Framjoise Kaan, ond 19 j., jd. Geboorten. 17 Oct. Jacobus Adriaan, z. van Willem Marinus Riemens en van Elizabeth Adriana de Smit. 21 Oct. Elizabeth Hendrica Theodora Maria, d. van Willem Dirk Johannes Hammecher en ran Christina Gerardina Maria de Haan. Maria Johanna, d. van Martinus Verhelst en van Johanna de Doelder. 22 Oct. Pieter Abraham, z. van Jacobus do Vuijst en van Maatje Lijbaart. 23 Oct. Adri ana Aletta d. van Andries Jacobus Klaassen en van Johanna Helena Will. ZEET1JDINGEN. Van 22 tot en met 24 Oct. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van on naar. Lading. Van Ter Veiizen t 23 Eng.3m.sch. Alert 462 Londen phosph. Eng. Hailing 2199 idem stukg. Voor Kent I 22 Eng. t.«. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem 23 idem Altona 1901 Goole idem Noor. brik Gambetta 722 Christiansand hout Noor. bark Bravo 1317 Hernosand idem Deens. a.s. Volmer 4336 Riga idem 24 NoorSm.sch. Peter Aneua 1180 Drammen idem Bittern 2493 Manchester stnkg. idem Sea Bella 2152 Londan idem Van Kent i 22 Duita. a.a. Riga 1830 New-Castle ledig Eng. a.s. Ibia 3024 Antwerpen stukg. 23 Zweed. a.s. La France 4039 New-Castle ledig Eng. a.a. Albertina 1947 Londen stukg. idem Sea Gull 2100 idem idem idem Faraday 2525 New-Castla idem 24 idem Dynamo 1364 Hull idem Ned. a.a. Prima 1779 Methil ledig Eng. ach. Livingatone 512 Londen phosph. Eng. bark Izabel Browne 3751 Cardiff ballast Eng. a.s. Abbotsford 2979 Leith stukg. Vlas en Lijnzaad met ruimer aanvoer. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten 7,25 per 100 kilo en 6 cent per lifer. Java-Koffie onveranderd in balen 45 cent en Santos 23f cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. De middenprijzen van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie hebben geene verandering ondergaan. Ze waren nog sterker bevoorraad dan de voorlaatste week. Vette kalvers zijn een paar centimen op- en daarentegen vette varkens een paar centimen per kilo levend gewicht afgeslagen. H U II Op a. s. Donderdag, 28 October, hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder JANNA KLAASSEN, haar 70atcn verjaardag te vieren. Hare dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Hoek, 25 October 1897. Voorspoedig geboren ADRIANA ALETTA, dochter van A. J. KLAASSEN en 3. H. KLAASSEN—Will. Ter Neuzen, 23 October 1897. Van 22 tot en met 24 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 54 binnenvaartuigen op-en 57 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 7 afgeschut. Rotterdam, 25 October 1897. Binnenl. Granen. Tarwe en Gerst met kleinen aanvoer. Rogge en Haver prijshoudend. Boonen en Erwten werden aangeboden. Men noteert Jarige Tarwe 7,25 a 8,30; nieuwe 6,50 it 8,25Canada als voren Rogge 5,a 5,70; Wintergerst 5,20 a 5,50; Zomergerst /4,50 a 5,Chevaliergerst 5,50 a /6,- Haver 2,50 a 3,40 per hektoliter. Witfe Boonen 7,25 a 9,75 Bruine Boonen 6,50 a 8,Paardeuboonen 5,80 a 6, Kookerwten 6,50 a 7,40; niet kokende 6, a /6,50; Kanariezaad 4,50 a 6,50, alles per hektoliter; Karwijzaad jarig 11,25 a 11,50 dito nieuw 10,75 a 11,25 per 50 kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo op levering onveranderd Nov. 215, Maart 213, Mei 211Rogge op levering per 2100 kilo Maart 129, Mei 128 a 129 Helena-Rogge 149 a /152; Gerst Zwarte zee 97 a 102 Amerik. Mais 86 a /90; Cinquantin /'110 a /115 per 2000 kilo. Petersburger Haver 7, 7,25Amerik. 6,60 Tarwe 9,50 10,35 per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch 14,25 a 14,75; le soort 13,a 13,75; idem Duitsch /13,h 13,75; extra puik Hong, 18,75 a 19,50; 1« soort 16,50 ft 17,50; Prima Amerik. 14,50 it 15,le soort 13, a 13,502e soort 11,75 it 12,50 Zeeuwsche Tarwemeel 14,it 14,25; ongebuild 11,25; Duitsche Roggebloem 9,50 A 9,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 40 it 60; Stieren 30 48; Kalveren 52 it 75; Schapen 35 it 45 Varkens 36 a 44 cent per kilo. Melk- en Kalfkoeien /140 it 200 Stieren 75 it 130 Graskalveren 20 a 45 Pinken 50 it 75; Vaarzen 65 a, 130 Biggen en nuchtere Kalveren 7 it 15 per stuk. Boterprijzen in vaten 48 it 56 stukken 60 it 70 cent per half kilo. Z o e t e m e 1 k s c h e kaas 25,it/27, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 4,20 it 4,50. Buitenlandsche 4,per 100 stuks. Zeeuwgche Ajuin 70 a 75 cent per 50 kilo. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens door het overlijden van mijne geliefde echtgenoote MAGDALENA JOZINA VERLINDE, in den ouderdom van 26 jaar en 6 maanden, na een kortstondige echtverbintenis van slechts 11 maanden. Breskens, 22 Oct. 1897. A. LUTEIJN. Vrijdagavond behaagde het de Heere van leven en dood na een langdurig doch geduldig lijden van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde dochter, zuster en behuwdzuster MAGDALENA JOZINA, in den nog jeugdigen leeftijd van 26 jaar en 6 maanden. Allen die haar van nabij gekend hebben, kunnen beseffen hoe zwaar ons dit verlies treft.; de hoop alleen dat haar heengaan vrede was, lenigt onze smart. Ter Neuzen, 22 Oct. 1897. L. J. VERLINDE Jz. J. J. VERLINDEGuequierre. J. M. VAN DER MOLENVerlinde. A. VAN DER MOLEN. D. J. DE WITTE—Verlinde. R. L. DE WITTE. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze echtgenoot en vader H. RIEMENS, in den ouderdom van 91 jaar 6 maanden en 18 dagen, oud-strijder van 183031 en drager van het Metalen kruis. Wed. H. RIEMENS—De Mul en Kinderen. Zaamslag, 23 October 1897. te Axel opZaterdag 6Nov. tell uur Hulst u Maandag 8 n //ll n u Kloosterzande n Dinsdag 9 n 11 u IJzendijke n Woeusdag 17 11 u Oostburg Donderdag 18 u^\u voor stlereu, die minstens 2 breede tanden hebben (2 jaar oud), waarvoor beschikbaar worden gesteld als l8te prijs /45,— h 2dc a 30, h h u 15> Bekroonde dieren moeten tot 1 Mei 1898 in den kring, waarin zij een prijs behaalden, ge- stationeerd blijven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3