BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 23 October 1897. No. 3526. Gemengde berichten. BURGERL1JKEST AND. s Dinsdagnamiddag zijn bij het gehucht Kruis- dorp een van Schoondijke komende ledige grint- trein en een van Breskens komende ledige trein voor bietenvervoer tegen elkander gereden. De machinisten hadden de tegenwoordigheid van geest den stoom af te sluiten, te remmen en daarna van de machines te springen. Daardoor bleven persoon- lijke ongelukken uit en bepaalde alles zich tot materieele schade. De loop der passagierstreinen was daardoor in de war, doch Woensdag ging weer alles geregeld zijn gang. Voor de vacante betrekking van vader en moeder in het Herv. diaconie-verplegingigesticht te Zierikzee hebben zich 76 echtparen aange- meld. Een ham die onlangs per vrachtkar uit Goes moest verzonden worden, werd op een verkeerde kar gelegd, zoodat het voorwerp zijn bestemming niet bereikte. Het slot was dat de ham in het huisgezin van den eigenaar dier kar werd opge- peuzeld. Deze had naar het schijnt daarmede echter geen kwade bedoeling, want hij wilde het vleesch betalen. Daar men het echter over den prijs niet eens worden kon is nu tegen hem proces- verbaal opgemaakt. Dinsdagavond stapte aan de halte te Groningen een reiziger in den trein naar Delfzijl. Aan het station Sauwert misten de medereizigers hem. Er werd naar de halte getelegrafeerd, men ging de lijn op en vond op ongeveer 100 pas van het station 't lijk van den man. De wagens waren blijkbaar midden over 't lichaam gegaan. Men heeft zijn identiteit niet kunnen vaststellen. Nader wordt gemeld dat het lijk door de familie is herkend. Het bleek te zijn S. Bolhuis, land- bouwer te St. Annen. De man is door het over- stappen van de 24e in de 3d' klasse onder den trein geraakt. In den nacht van Zondag op Maandag is op het Kolenpad der gemeente Nieuw-Helvoet een fatsoenlijke, getrouwde vrouw gewelddadig aan- gerand en na haar verweer mishandeld en in de sloot geworpen, waar ze eerst na een groot uur uitkwam. Na een moeilijk onderzoek is het den brigadier-rijksveldwachter Yan Keulen te Nieuwen- hoorn gelukt den vermoedelijken dader een marine-matrooa op te sporen. Dinsdag veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank den bedrieger die, door zich voor te doen als een sedert lang doodgewaanden zoon, twee arme gezinnen oplichtte, tot twee jaar ge- vangenisstraf. Men schrijft uit Loosduinen In de duinen onder deze gemeente staat een eenvoudig onooglijk huisje. Of er een vloer in is moet nog blijken. Wei bedekt een laag vuil, hooi en stroo den grond, waarop een paar kreupele, verteerde stoelen het huisraad uitmaken, terwijl een hoek van het vertrek dienst doet als bergplaats voor alle faecalien. Te midden van die verpeste omgeving leefde #Dolf", de zonderlinge om zijn originaliteit bij oud en jong bekende Dolf. Daar, op die vloerbedekking, sliep hij ook, terwijl men later op zolder een flink, ongebruikt bed vond. Met veel moeite hebben zijn naaste betrekkingen hem uit dien mesthoop en in het r.-k. ziekenhuis te 's Gravenhage weten te krijgen, waar hij nu de vorige week overleden is. Bij het opruimen in zijn huisje vond men, in den grond verborgen, vele contanten en ook sieraden, gouden horloges enz., terwijl het bekend is dat velen in de gemeente geld van den zonderling ter leen hadden. De besprekingen door een mijnheer Kuipers gehouden over de Nieuwe Hollandsche Kolonie //Nederland" in Z. 0. Texas (Amerika) en de schoone vooruitzichten welke daar voor flinke, ontwikkelde landbouwers en handwerkslieden zouden bestaan, was oorzaak dat ook twee jongelieden te Utrecht de een timmerman en de ander hovenier en boomkweeker van beroep tot het besluit kwamen samen naar de Nieuwe Wereld te trekken. Daar de heer K. reeds den 23 dezer met zijne tochtgenooten naar het beloofde land zou ver- trekken was er echter niet veel tijd te verliezen, doch daar de ouders zich tegen hun voornemen niet verzetten en de timmerman in staat was de geldkwestie op te lossen, was men spoedig voor de reis gereed. Jammer dat het schoone plan onverwacht in duigen schijnt te zullen vallen. De hovenier namelijk aan wien, als zijnde de oudste, het beheer over de kas ruim 600 door den ander gestort, was toevertrouwd, maakte eerst de achterdocht bij zijn kameraad gaande doordien hij op den bepaaiden tijd wel diens bagage verzond, doch de zijne terughield, terwijl toen deze ver- gissing aan het licht was gekomen en het vertrouweu in den administrateur was geschokt, bij het opmaken van de kas daarin nog slechts 800 bleken aanwezig te zijn. Na deze ontdekking wilde de timmerman natuur- lijk van samengaan niets meer weten en eischte zijn geld terug, waaraan de ander evenwel niet kon voldoen, zoodat de hulp der politie werd ingeroepen en toen dit zonder gewenscht resultaat bleef, de zaak in handen werd gesteld van een rechtsgeleerde. Daar de timmerman van geen schikken schijnt te willen weten is het best mogelijk dat beiden het beloofde land vooreerst niet zullen be- treden. Ds. Boerma te Hollandscheveld schrijft in de Hoogev. Ct. Dezer dagen kwam iemand mij vragen om zijn schoonmoeder te bezoeken, omdat zij gevaarlijk ziek was. Tot mijn blijdschap kon ik dadelijk met hem gaan. Op een afstand van ongeveer 20 minuten van Hoogeveen bracht hij mij bij een groot hok aan het Krakee]. Binnen gegaan zag ik den vloer met plassen water bedekt. Dat water was daar gekomen niet door het lekken van het dakhet hok had geen dak. Dit verblijf wordt bewoond door zeven personen, van wie de oudste, wed. Eilegant, zeventig jaar is en de jongste vijf maanden In 1882 ging te Yenlo failliet de kassiers- firma Wolters. Het deficit bedroeg ruim twee millioen gulden, meest gelden van handwerkslieden en kleine burgers. Thans hebben de schuld- eischers, dus na 15 jaren, aanschrijving gekregan, om 817/25 ten honderd, als derde en laatste uit- keering hunner geverifieerde vorderingen, in ont- vangst te nemen. In het geheel is 2817/36 uitgekeerd. In de jongstgehouden raadsvergadering te 's Hertogenbosch ontspon zich de volgende, zooveel doenlijk woordelijk weergegeven discussie Raadslid BogaertsIk zou gaarne ontslagen zijn van het lidmaatschap van de commissie voor de gemeentereinigingik heb geen verstand van reinigingszaken. Voorzitter Gaarne zou ik toch het lid Bogaerts in die commissie zienzij 't dan ook als ,/dwars- kijker." Bogaerts Als u een ,/dwarskijker" daarvoor noodig hebt, ,/vat" dan het lid Jhr. Mr. van Sasse van Ysseltdie is veel beter dwarskijker dan ik. Jhr. Mr. v, S. v. Y.Ik dank je hartelijk Mijnheer de Voorzitter, ik ken geen beter raadslid en geen beter ,/dwarskijker" dan ons medelid, de heer Bogaerts I De heer Bogaerts zal lid dier commissie blijven. Op een examen moet onlangs het volgende zijn voorgevallen ,/Wat weet ge van de werking van de milt?" vraagt een professor aan een candidaat, die examen in de medicijnen doet. z/De werking van de milt stamelt deze, die gevoelt, dat het voor een aanstaand medicus betamelijk is, daarmede niet onbekend te zijn, ,/ach, ja, professor, ik heb het geweten, maar ik kan't me op't oogenblik volstrekt niet herinneren." „Rampzalige roept de hooggeleerde hem toe, „geen sterveling heeft het ooit geweten, en jij, die het wist, jij gaat het vergeten 1" Te Ostende is een geval van krankzinnig- heid voorgekomen ontstaan door een beet van een dolle kat. Het slachtoffer is een spoorwegwachter, zekere Cooreman. Hij overleed na een hevigen doodstrijd. Een zijner kinderen, die eveneens door het dier gebeten werd, is gevaarlijk ziek. Naar aanleiding van de beleediging, den Koning der Belgen door den Hamburgschen journalist Stenzel aangedaan en de vervolging deswege ingesteld, berichtten sommige Belgische bladen, dat de Duitsche regeering aan de Belgische had uitgenoodigd, de aanvrage tot vervolging te doen. De Reichsanzeiger spreekt deze mededeeling tegen door te verklaren, dat de Belgische regeering door haar gezant te Berlijn een vervolging tegen den redacteur Stenzel heeft doen instellen zonder tusschenkomst van de Duitsche regeering. Begrijpelijke verwondering spreken de Belgische bladen uit over een verdict van het Brabantsche gerechtshof in zake Therese Idou, beschuldigd van haar man gedood te hebben, die aan vergiftiging gestorven moet zijn. Op de vraag, of Therese Idou schuldig was aan het opzettelijk veroorzaken van den dood van haar man, antwoordde de jury bevestigendop de vraag, of zij daarvoor vergif gebruikt heeft, ontkennend. Dus zegt de verdediger heeft de beklaagde haar man vergiftigd zonder vergif te gebruiken Onder deze omstandigheden meende hij vrijspraak te mogen vragen, doch het gerechtshof oordeelde anders, beschouwde de ontkennende beantwoording van de tweede vraag slechts als het toekennen van verzachtende omstandigheden en veroordeelde de vrouw tot levenslangen dwangarbeid. Door de Amerikaansche pers wordt melding gemaakt van een nieuwe uitvinding, die met goed gevolg door de post-administratie te New-York beproefd is. Zij betreft een soort van brievenbus, die automatisch de brieven, die men er in werpt, registreert. Telkens wanneer men een stuk aan de brieven bus toevertrouwt, wordt dit onmiddelijk van een nummer voorzien en verschijnt een ontvangbewijs waarop dit nummer staat, benevens de datum en de onderteekening van den directeur der posterijen. De herstellenden in het militair hospitaal te Saargemund worden naar het schijnt bezig ge houden met schietoefeningen in de zalen. Dezer dagen waren eenige oppassers en herstellenden bezig zich te oefenen in het schieten met de revolver. Een der schutters mikte op de deur. Juist toen hij afdrukte, werd deze van buiten geopend en kwam een soldaat binnen. Den ongelukkige drong de kogel in den schedel. Waarschijnlijk zal het ongeluk zijn dood tengevolge hebben. In den Oostenrijkschen Rijksraad heeft men vreemdsoortige ledeneen kellner, die zich aan diefstal had schuldig gemaakt, een ander lid dat bedrog had gepleegd, een derde die in de ver- gadering werd overtuigd van het afleggen eener valsche verklaring, en nu heeft een der groepen een lid moeten uitstooten omdat hij op het spreek- gestoelte zoo dronken was dat hij omviel. Er schijnt inderdaad ernstig gevaar te bestaan voor de lieden die, in weerwil van de waarschu- wingen, in het slechte seizoen naar de goudvelden van Klondike gegaan zijn. Men vreest dat velen van honger zullen omkomen. In het voorjaar zal een spoorweg gelegd worden langs de Strickeen rivier, van Glenora naar het Tehu meervandaar naar Dawson City is het verkeer te water zeer gemakkelijk. Het aantal misdaden van den Franschen Jack the Ripper, Vacher, den moordenaar van herderinnen en herders, moet volgens de laatste berichten, niet minder dan twintig bedragen. Yacher heeft beloofd, nieuwe bekentenissen te doen. Door naamlooze brieven gewaarschuwd, is de politie te Rouaan op het spoor van een zeld- zame misdaad gekomen. Een 20jarige gehuwde vrouw heeft haar tweejarig kind zoo mishandeld, dat de kleine hezweek. Het lichaampje zat vol met wonden, terwijl aan het hoofd een zoo groote was, dat de hersens zichtbaar waren. De vader bleek van deze slechte behandeling niet geheel op de hoogte. Een dezer dagen in Noord-Italie overleden winkelier heeft zijn geheele vermogen bestemd voor de propaganda voor toelating van echtschei- dingen in Italie. Men vermoedt dat de man onder- vonden heeft, hoe knellend een onverbreekbare huwelijksband kan zijn. Zaterdag van de vorige week werd te Weenen wegens moord op eene oude vrouw een zekere Dolezal opgehangen, ondanks zijn verklaring dat hij geen moordenaar was. Zelfs in een afscheids- brief aan zijn ouders schreef hij dat hij, hoewel een slecht mensch geweest zijnde, toch geen moordenaar was en den dood niet had verdiend. Die tot op het laatst volgehouden ontkentenis maakt te Weenen nogal sensatie. De eenige die wellicht in deze duistere zaak opheldering zou kunnen geven, maar niet mag spreken, is de biechtvader, die wellicht alles weten zal, omdat delenquent zoo berouwhebbend gestorven is. Door de justitie wordt aangenomen dat de door de jury ter dood veroordeelde oor- spronkelijk niet de bedoeling had de oude vrouw te dooden, maar haar te bedwelmen om te stelen en dat Dolezal eerst de vrouw om het leven bracht toen het niet anders meer ging en daarom in zijn afscheidsbrief schreef niet den dood ver diend te hebben en geen moordenaar te zijn. Een geval van gruwelijke mishandeling en verwaarloozing van kinderen is te Berlijn ontdekt. Yier kinderen, twee jongens en twee meisjes, zijn door hunne ouders, gehuwde lieden, in hunne woning in de Anklauerstrasse hun leven lang opgesloten gehouden in een benauwde kamer, levend begraven, in een toestand van de grootste onrein- heid. De arme kleinen zijn thans eindelijk, door de bemoeiingen van een overheidspersoon, die hun toestand ontdekte, van hunne ouders afgenomen en naar een weeshuis gebracht. Toen zij, met behulp van de politie, werden afgehaald, vond men de kinderen neergehurkt in het walgelijke hoi, waar zij nooit uit waren geweest, dicht tegen elkander aan, in lompen, en overdekt met vuil en ongedierte. Zij betoonden zich, toen zij naar buiten gedragen werden, verbaasd en verrukt over alles wat zij zagen. Onder de vele plannen, die voor de aanstaande tentoonstelling te Parijs worden voorgesteld, be- hooren nog steeds een aantal nieuwe clous. Een ondernemend man heeft aangeboden een electrischen luchtspoorweg aan te leggen, die in staat is 51,782 reizigers met een snelheid van 2,7 M. per secoude te vervoeren over een omtrek van 4 kilometer straal. Een ander wil een reuzen-ballon aan een kabel leggen met een schuit voor 18 tot 60 personen. De ballon zal 600 meter kunnen stijgen en op het taf zullen de twaalf maanden met olieverf worden geschilderd. Een derde wil den eiffeltoren overbodig maken door middel van twee spion-spiegelsden aan den top en den aan den voet van den toren. De bovenste spiegel weerkaatst het geheele panorama dat men van den top ziet in den ondersten en iedereen zal, beneden, het heerlijk schouwspel kunnen genieten en niet behoeven te klouteren of zich laten heen en weer zwiepen op de boven ste verdieping van dezen ijzeren hengelstok. Nog een ander heeft voorgesteld, een heel eafd- chantant in spiraalbeweging langs den toren te laten opstijgen, zoodat de bezoekers op elke ver dieping, geen oogenblik hun lust behoeven te bedwingen liefelijke muziek te genieten bij een bock of een cafd noir. En een concurrent zoekt zijn geluk in plaats van in de hoogte, in de diepte hij stelt voor een restaurant, als een reusachtige duikerklok te laten zakken in de Seine, zoodat men, behalve andere aantrekkelijkheden, tusschen de peer en de kaas de visschen in den natuurstaat zal kunnen gadeslaan. Een Parijsche dienstbode had geld van haar meesteres gestolen en daarvoor een premielot gekocht. De zaak werd ontdekt, het lot wordt in beslag genomen en nd valt er een prijs op. Over de vraag aan wie de prijs toebehoort zal wellicht worden geprocedeerd. De motorwagens zijn de eigenaardigste ver- siering die de Parijsche boulevards in den laatsten tijd hebben gekregen. Men ziet ze overal, bij voorkeur in de drukste straten, voortbewogen door stoom of door petroleum. Yan verre hoort gij een schor getoeter, dan een muzikaal brommen en, vroolijk huppelend op elastieke banden, snort weldra het vierwielige, paardelooze voertuig voorbij met vier, zes of meer parmantig recht zittende reizigers. Er zijn ook driewielers die als vanzelf de Parijsche Montagnes Russes op- en afklimmen, terwijl ze een wolkje petroleumstoom achterlaten. Vele groote winkelondernemingen hebben voor het vervoer van pakken automobielen in gebruik. Frankrijk is voor automobielen het beloofde land. En toch was Engeland er het eerst bij om electrische cabs in te voeren, die te Parijs nog altijd ontbreken. Reeds sedert eenige weken worden deze nieuwe voertuigen in Londen gebruikt. Vijftien electrische rijtuigen met accumulatoren zijn door de electrisehe-rijtuigmaatschappij in ver keer gebracht. Het zijn coupds met een bok. De batterij be- vindt zich onder het rijtuigzij bestaat uit 40 accumulatoren met een vermogen van 170 ampere- uren, die een motor-systeem Johnston Lundell van 8 paardekrachten, dat zich achteraan bevindt, in beweging brengen. Door een ketting wordt die beweging op de achterwielen overgebracht en een snelheid van 5 tot 12 en zelfs 15 K.M. per uur kan aldus gemakkelijk worden bereikt. Het geheele rijtuig met motor en reizigers weegt 1524 K.G. De koetsier heeft ter zijde een hefboom waarmede hij de vaart van het rijtuig kan regelen of het achteruit kan bewegenmet den voet kan hij de rem vastzetten. Het sturen is zoo gemakkelijk, dat van 15 koetsiers met welke men een proef nam, twaalf na twee dagen oefening, in staat werden geacht het rijtuig door de Londensche straten te sturen. De werktuigen van dit rijtuig kunnen alleen in beweging worden gebracht met behulp van den sleutel dien de koetsier in zijn bezit heeft. Als deze gaat koffiedrinken doet hij eenvoudig zijn cab op slotniemand zal er dan mede wegloopen. De electriciteit wordt geleverd door dezelfde maatschappij, die de stad van electriciteit voorziet, de Londen Electric Supply Corporation. Dit komt der rijtuigmaatschappij voordeeliger uit dan de beweegkracht zelve te wekkenzij betaalt ruim 7 cents per kilowatt-uur, hetgeen voor een reis van 80 kilometer, die het rijtuig, volledig bezet, kan maken, neerkomt op een uitgaaf van 1,20. Dan is het rijtuig een uur of 10 a 12 per dag in dienst. De paarden kunnen onder die omstandigheden wel hun testament maken. ZEET1JDINGEN. Yan 20 tot en met 21 Oct. s a Van 20 tot en met 21 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op- en 38 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 2 afgeschut. VAN Dil VAN HengstdljU. Huwelijks-aangiften. 14 Oct. Petrus Serrarens (van Hontenisse), oud 47 j., weduwn. en Louisa de Maagt, oud 36 j., jd. VLAQ. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuzen I 20 Eng. s.s. Hanover 4561 Bilbao minerie 21 idem Faraday 2525 New-Castle stukg. idem Abbotsford 2979 Leith idem idem Hailing 2199 Londen idem Voil Ter leiiien i 20 Eng. s.s. Folda 3870 Burntisland ledig idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor (went 20 Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. Ned. s.s. Prima 1779 Frederikshatn hout Duits. s.s. Alice 3270 Petersburg idem Eng. s.s. Ibis 8024 Manchester stukg. 21 idem Albertina 1947 Londen stukg. idem Sea Gull 2100 idem idene Duits. s.s. Martha 2382 Danzig hout Zw. brik Flaudern 1365 Frederikshal idem Van (lent! 20 Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. Duits. s.s. Secunda 2016 Grangemouth ledig Eug. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Ouse 2158 Goole idem 21 Eng. sch. William Gilmore 337 Porsmouth aardapp. Rus. sch. Ingrid 813 Nystad ballast Eng. s.s. Egret 3492 Antwerpen stukg. Duits. s.s. Alice 3270 New-Castle ledig Eng. s.s. Ennismore 4242 Grangemouth idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 5