n een HOEFJE GRASKALVEREN, N.-H. Graskalveren. Vlooswijkpolder Sluisp older KRONINGSFEEST V01KSVSB8AMBIIB CoSperatieve Broodhakkerij. UITVOERING Verpachting. En andsrs GQEDEREN* Gemengde berichten. Tooneelvereeniging„0NS GENOEGEN". Den eersten W^Oensdag* is Dr. HIRSCHEL, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. voor het nieuwe kanaal Openbare Vergadering op Zaterdag 30 October 1897, des avonds 51/! ure, 14 4!%©@P BAIi* H.HLandbouwers van Hontenisse en omstreken 40 schoone Noord-Hollandsche 30 puike Yoor de huldebetooging der gezamenlijke N ederlandsch e lief hebberij -m uziekgezelschappen (harmonie- en fanfarekorpsen) bij gelegenbeid der a. s. kroningsfeesten, hebben zich reeds meer dan 200 gezelschappen tot deelneming aangemeld. Eene vergadering der voorzitters dezer gezelschappen zal binnenkort te Utrecht of Arnhem plaats hebben. Alsdan zal een definitief bestuur worden gekozen en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wijze de betooging zal plaats liebben. In geen geval kan deze op den feestdag zelf gehouden worden, daar dien dag de gezelschappen in hun eigen gemeente noodig zullen zijn ter opluistering van te houden festiviteiten. Deze hnldebetooging wordt op touw gezet door den heer M. J. H. Kessels, te Tilburg, die in 1895 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noord-Brabantsche muziekkorpsen inrichtte bij gelegenheid van het bezoek van H. H. M. M. de Kor.inginneu aan Tilburg. Eergisteren heeft te Antwerpen de Neder- landsche consul-generaal de heer De Kujper zich in groot uniform naar het stadhuis begeven, om aan den burgemeester den heer Jan van Rijswijck het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw te overhandigen. De burgemeester wachtte met de vijf wethouders, alien in ambtsgewaad, den consul op en beantwoordde hartelijk de toespraak van dezen. Hij zeide de hem verleende onder- scheiding op hoogen prijs te stellen, als vernieuwd bewijs van de hecbte vriendschapsbanden die tusschen Nederland en Belgie hestaan. Onder redactie van den heer J. K. van der Veer is een nieuw blad verschenen. Het heet //Vrede orgaan tot bespreking van de praktijk der liefde", en zal voorloopig om de 14 dagen, en bij voldoenden steun na 1 Januari iedere week verschijuen. Tolstoi, die tot de medewerkers behoort, heeft de zending van de kopij toegezegd van een geschriftje, waaraan hij arbeid, dat ge- richt is Aan de, arbeiders van de christelijke wereld. Door de Kamer van Koophandel en Eabrieken te Haarlem is aan den heer M. Schuijlenburg, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, aldaar, wegens zijn overplaatsing naar 's Gravenhage, in een schrijven haar dank betuigd voor de welwillendheid en den steun, door hem steeds aan de Kamer bewezen. Aan het Belgische grensstation Esschen zijn eergisteren niet minder dan 64 stuks vee uit Nederland voor den invoer in Belgie geweigerd. Slechts een enkel stuk vee werd verdacht verklaard waarop de geheele lading werd afgekeurd en naar Nederland is teruggezonden. De teleurgestelde kooplieden, die de beesten op de Tielsche markt duur hadden gekocht, gaven in hun spijt dan ook volmondig te kennen, dat zij den handel in Hollandsch vee onmogelijk kunnen volhouden. Twintig verdachte beesten zijn des nachts t,e Rozeudaal in eene schuur geslacht. er geen vijandschap tusschen uw volk en mijn volk, dan nog zou ik niet de uwe kunnen worden." z/Ik begrijp u niet, Jeanne z/Ziet u daar dat eenvoudige marmeren kruis midden in dat rozenboschje?" z/Ja, dat is het gedenkteeken op het graf van Victor Hoffer, die hier in het slot aan zijn kwets- uren stierf." z/Het is het gedenkteeken van dien man, met wien ik mij kort voor zijn dood heb verloofd, wien ik gezworen heb, zijn vrouw te worden ik kan mijn woord niet houden, de dood is tusschen- beide getreden, maar ik kan ook niet de vrouw van een ander worden." z/U zegt, dat u mij liefhadt, en toch kondet u hem zweren, dat u zijn vrouw zoudt worden z/Ik mocht u niet liefhebben u, den vijand van mijn vaderland. Victor hield van mij, hij had mij hartstochtelijk lief, zoozeer, dat hij mij liever gedood zou hebben, dan mij te zien in de artnen van een vijand van ons land de boete voor mijn liefde moest wezen, dat ik afstand deed van die liefde, om de vrouw van Victor te worden..." //Jeanne, Jeanne, ik begrijp u niet meer riep Axel bijna toornig uit. //Ik zie in uw hart liefde en haat met elkaar strijden. In uw hart duurt de worsteling nog voort, die tusschen onze volken reeds lang is beslist. Kijk om u heen, Jeanne De aarde schittert in het lentegewaad De mensch- heid jubelt over de herwonnen vrede De volkeren reiken elkaar over de graven hunner dooden de handen tot den vrede, tot de verzoening de vrede, de liefde treden weer in hun rechten, en u, u wilt nog altijd niet vergeten Uw hart koestert nog altijd den haat, de tweedrachtU denkt nog altijd aan strijd en worsteling, terwijl aarde en heme), de volkeren, de geheele menschheid opgaat in den juichkreet: //vrede, vrede!" O, Jeanne, in het strijdgewoel heb ik u gevonden, in het strijdgewoel uw hart, uw liefde veroverd als het kostelijkst, het onverwachtst geschenk des hemels en nu zou de vrede deze liefde verwoesten nu zou de vrede onze harten vaneen scheuren, die elkander vonden in het strijdgewoel, die door den oorlog aan elkaar gebonden zijn Neen, duizendmaal neen, zoo kunt, zoo moogt u niet denken Jeanne had de handen voor het gelaat geslagen en zat daar nu bewegingloos. 0, hoe diep dron- gen zijn woorden haar in het hartHoe ver- Onder hen die te Arnhem deelnamen aan de loting voor de natiouale militie, was een jong- mensch, P. M., die nog geen meter groot was. Donderdagochtend is te 's Gravenhage ge- arresteerd de ontslagen brievenbesteller K., die Woensdag door een particulier op heeterdaad betrapt werd bij het lichten van brievenbussen. Hij was in uniform als brievenbesteller gekleed. Te Vuren hebben lotelingen gruwelijk ge- vochten waarbij drie personen ernstig met messen gekwetst werden. De justitie uit Dordrecht heeft een ouderzoek ingesteld, waarop twee der ver- moedelijke daders gearresteerd en naar het huis van bewaring te Dordrecht zijn overgebracht. Bij de loting voor de nationale militie te Kollum trokken drie broeders (drielingen) alien een hoog nummer. Een idioot trok no.... 11 De hilariteit der aanwezigen werd echter door den stumpert niet begrepen, hij lachte mede. Dinsdagmiddag is te Haarlem bij de firma Leo Miintheim, in de Koningstraat, een brutale diefstal gepleegd. Tegen drie uur kwamen daar een paar dames in de winkel om het een en ander te bezichtigen, en kochten voor ongeveer f 22 aan coupons manufacturen, verzoekende die te willen bezorgen aan haar adres Kruisweg 23. Ze gaven op Bergen te heeten. Even nadat de dames vertrokken waren, kwam de eene terug, en vroeg om eene parapluie ter leen, daar het was begonnen te regenenals het goed gebracht werd, zou de parapluie mee terug- gegeven worden. Kort daarna mistte de winkel- juffrouw een coupon, en toen de overige aan den Kruisweg werden bezorgd, bleek het, dat daar geen dames Bergen woonden, en dat men van niets afwist. Men wasdusdecoupon,benevensdeparapluie kwijt. Men denkt, dat de dames van een oogen- blik, dat de winkeljuffrouw zich omkeerde, gebruik hebben gemaakt om een coupon onder de japon te verbergen. De firma looft thans 20 uit voor dengene, die aanwijzingen kan doen, welke eene arrestatie der oplichtster tengevolge hebben. Met een lijst voor een //verloren" schaap of koe heeft menigeen kennis gemaakt. 't Hangt heel veel van den //kop" af, wat er geteekend wordt. Een burgemeester in een der Oldambtster gemeenten leidde zoodanige lijst in met deze versregels z/Och Grijtjemui heur schaop is dood 't Verdrijt van 't olle mensch is groot. Maor dut nou elk zien puutje open, Dan ken ze weer zoo'n dijrtje koopen." De menschlievende burgemeester had zich niet vergist overal werd Grijfjemui's lijst met gelach ontvangen en er werd flink geteekend Door de politie te Denekamp is de hand gelegd op een paar personen, genaamd Carl Eliigge, in scheurden, hoe martelden zij haar arme ziel, die den weg tot den vrede tot de verzoening nog niet had gevonden. O, als de doode daar, onder het marmeren kruis, maar kon sprekenAls zijn bleeke lippen maar haar liefde wilden en konden zegenen, dan wist zij, dat ze niet verkeerd deed als ze deze liefde volgde. Maar de lippen, die den band van den eed van haar konden nemen, waren voor altijd verstomd. Het hart, dat haar eed met zulk eenjubelende vreugde had vernomen, dat het onder de macht dier vreugde brak dat hart was dood en stil en had haar eed meegenomen voor altijd. Een poos keek Axel met somber gelaat op de neergebogen gestalte. Toen richtte hij zich snel op, tranen verdonkerden zijn blikken, zijn stem beefde. z/Vaarwel, Jeanne," zeide hij. Ik ga zonder hoop, zonder liefde." Hij keerde zich af. Toen kwam er een geluid van haar lippen als de doodskreet van het getroffen wild, zij sprong op en wierp zich aan zijn borst, hem vast met haar armen omklemmend. //Jeanne, mijn lieve beste Jeanne. z/Waarom trof dat schot mij niet doodelijk," snikte zij, terwijl zij haar gelaat aan zijn borst verborg en bitter weeude. z/Omdat je leven moet Jeanne, beminnende en bemind," antwoordde hij teeder en op fluisterenden toon, //wijl je de macht der liefde erkennen moet, die sterker is dan de haat der menschen en der volkeren De liefde, die alles overwint, zelfs den dood z/Kan de liefde mij ontheffen van den eed, dien ik den doode heb gezworen z/Dat kan zij, mijn kind sprak nu een diepe, bewogen stem en kapitein Hoffer kwam van achter het prieel te voorschijn. ,/Oom Jeanne wierp zich in zijn armen. z/U waart getuige u hebt gehoord z/Vergeef mij, dat ik tegen mijn wil voor luis- tervink spelen moest," antwoordde de oude kapitein. //Mijn wandeling leidde mij in de nabijheid van het prieelik zag, hoe onze jonge vriend afscheid van je wilde nemen, zag je liefde, je strijd en hoorde je wanhopige vraag. Ja, mijn kind, de liefde, die je koestert voor onzen vriend, ontheft je van den eed der trouw jegens den doode, aan wiens hartstocht jij je zelf zoo edelmoedig ten 25 jaar, en Tom Brettharte, 21 jaar, die verdacht werden des nachts bij verschillende ingezetenen in het Nordhern (Pruisen), inbraak te hebben gepleegd, en o. a. een fiets en eenige flesschen cognac te hebben ontvreemd. Zij trachtten bij een horloge- maker een horloge te verkoopen, toeu zij juist gearresteerd werden. De een poogde te ontvluchten doch werd spoedig achterhaald. Bij hun visitatie bleek, dat zij in het bezit waren van 16 zilveren remontoir-horloges, eenige gouden- en onderscheidene nikkele horloge-kettingen, zoomede een flesch cognac. Na ondervraging bekende laatstgenoemde deze voorwerpen in gezelschap gestolen te hebben zoo ook de fiets en de flesschen cognac, terwijl eerstgenoemde bleef ontkennen, voorgevende een en ander gekocht te hebben. Ze zijn beiden ge- boeid naar Almelo overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De eerste had in Duitsch- land reeds 2y2 jaar gevangenisstraf ondergaan. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Oct. 11.54 Zondag 24 0.14 12.33 Maandag 25 a 0.52 1.11 Dinsdag 26 1.29 1.48 Woensdag 27 2.7 2.27 Donderdag 28 n 2.48 3.9 Yrijdag 29 n 3.31 3.54 Belanghebbenden bij den verkoop van gronden in den worden uitgenoodigd te zamen te komen ten kantore van ondergeteekende op Doilderdag 28 October, des voormiddags te 10 uur, om te trachten tot eene prijsbepaling te geraken. VAN DER MOER, Notaris. TE SLUISKIL. op Zaterdag 23 October, des avonds te 6 uur, in de Openbare School. Getrouwe opkomst zeer gewenscht. offer wildet brengen Het leven is sterker dan de dood, en de liefde is de bron van alle leven. In uaam van mijn zoon, die zijn schuld heeft geboet met den dood op het veld van eer, onthef ik je van je eed en geef ik je aan hem, dien jij liefhebt Jeanne weende aan zijn hart. Axel greep de hand van den ouden man en kustte die vol eerbied en dankbaarheid. En de zonnestralen schenen nog eens zoo helder te schitteren En de bloemen schenen nog eens zoo zoet te geuren En de boomen en struiken ruischten zoo geheimzinnig en zoo vol troost, en de zwaluwen jubelden in den diep-blauwen hernel z/Vrede, vrede op aardeVrede voor alle menschen Een jaar is voorbijgegaan. De wonden van den oorlog sluiten zich. Ook het in puinhopen gevallen stadje Pfalzburg, hoog op den top der Vogezen heeft den oorlog bijna vergeten en schooner en vriendelijker dan ooit herrijst het uit zijn puinhoopen onder de Duitsche heerschappij. Eenzaam en stil ligt nog, als anders, Chateau Pernette, aan den rand van het bosch. Maar de de goede fee, die, volgens de sage, haar woonplaats heeft opgeslagen aan de bron in 't ruischende bosch, schijnt naar het kleine slot verhuisd te wezen en vroolijk en vol stil geluk staat het kasteel daar in den groenen krans der tuinen en boschjes. Het is in andere handen overgegaan. De oude kapitein leeft met zijn gezin in Pfalzburg eigetiaar van het kleine slot is een jonge invaliede Pruisische officier geworden, die nog altijd den linkerarm in een smallen zwarten band draagt. Axel von Simmern is de meester van Pernette geworden en Jeanne, zijn jonge vrouw, de be- koorlijke meesteres. Op de veranda staan zij, de armen om elkaar geslagen en zij zien naar de groene wouden der Vogezen, naar de bloeiende weiden en akkers, en naar de kerk, opnieuw ver- rezen uit de puinhopen en zich daar verheffend te midden van het verjongde stadje. In het kleine slot in het woud hebben eens hun harten elkaar gevonden, in het strijdgewoelhet kleine slot in het woud zal voortaan hun thuis zijn in den blijden, stillen vrede. E I N D E. op Zaterdag 23 October a. s., om 8 uur des avonds, bij Th. Ackh. Gelegenheid tot betaling iedere Zaterdag van 8 tot 10 uur 's avonds, bij ANT. WISSE, Tholensstraat G 17. J. RENSKERS, Voorzitter. S. VAN DER HOOET, Secretaris. b ij d h r. C. 't G I L D E Jr., te ZAAMSLAG. Entree SO cent. Ingevolge ons besluit van onze laatst gehouden algemeene vergadering verzoeken wij U beleefd lid te worden van de Afdeeliug „HONTENISSE" van de vereeniging van //Landbouwers die suiker- bieten verbouwen" voor of op 8 November a. s., daar er na dien tijd geene leden meer worden aangenomen. Men kan zich bij een der onder- geteekenden aanmelden. P. D. BRUGGEMAN, Voorzitter. G. VAN KAMPEN, JAC" BUIJSROGGE, Commissarissen. J. A. PATEER, J. J. VAN ARENTHALS, Secr.-Penningm. van Iedere mnand Chirurgijn en Tandmeester, te spreken bij den heer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Kunsttanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. Bij inschrijving te pachten voor 6 jaar in den Zuiddorpepolder Noorddeel, gemeente Zuiddorpe, groot 2 hektaren 37 aren of ruim 5 gemeten, eigendom van den heer EERCKEN te 's Gravenhage, in huur bij Eiiancies de Munck te Zuiddorpe. Inschrijvings-biljetten vermeldende namen en woonplaats en prijs per jaar worden ingewacht voor 10 November aanstaande ten kantore van ondergeteekende, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. VAN DER MOER, Notaris. HDeurwaarder Huinemau, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den heer J. A. VAN BOVEN te Goes, op Woensdag 27 October 1897, des voormiddags ten half twaalf ure, op het erf van het //Hotel der Nederlanden" bij Mej. de Wed. Susijn, publiek verkoopen van de beste kwaliteit, door deskundigen gekeurd. Deurwaarder Adriaanse, te Hulst, zal voor A. v. d. LINDEN te Rot terdam, op Dinsdag 2 November a. s., 'smiddags 12 uur, buiten de Gentsche poort, aan de herberg van de wed. Boel te Hulst, verkoopen H H H EN DEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2