Gemengde berichten. TER NEUZEN, 20 October 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. getal runderen, schapen, geiten, bokken en varkens, bij het einde van 1896 te zamen bedroeg ruim 871,000 en dat gedurende de eerste zeven maanden van 1897, niet minder dan omstreeks 333,000 stuks behoorende aan 8750 eigenaren, door de ziekte waren aangetast. Nu is het waar, dat verscheidene runderen, bij herhaling werden aan getast, doch ook als dat in aanmerking wordt ge- nomen, zal het eiudcijfer nog wel ruim 300,000 zijn. Het grootste cijfer werd bereikt in Juni, nadat het vee korten tijd geleden van de stallen in de weide was gekomen, nl. 3298 eigenaren met 162,507 gevallen. Niet een van de 43 Friesche gemeenten bleef van de ziekte verschoond, zelfs niet de eilanden Ameland en Schiermonnikoog, die jaren geleden bij het hevigst heerschen van de besmettelijke longziekte onder het rundvee, onaan- getast bleven. Naar verhouding van het getal gevallen was dat der sterfte aan de ziekte zelve niet groot, doch de veehouders leden niettemin belangrijke geldelijke schade niet alleen aan melkTerlies, maar ook door- dien de aangetaste dieren geruimen tijd noodig hadden, om weder op hun verhaal te komen. Vele dieren stierven echter later, als het eigenlijke ziekte-proces reeds lang voorbij was, aan de ge- volgen van het mond- en klauwzeer, b. v. aan gewrichtsontsteking, doorliggen, infectie, longaan- doening, enz. Wij vernemen dat op den 27 October a. s. te Harderwijk de aanbesteding zal plaats hebben, van het doen eener proefboring yoor de aan te leggen waterleiding alhier. Van den uitslag dier boring zal grootendeels afhangen of het waterleidingvraagstuk voor deze gemeente op geschikte wijze tot oplossing is te brengen. Door den heer d. F., cafehouder aan het station alhier, was aan een straatmaker uit Temsche opgedragen het bekeien van de door hem aangelegde straat en tevens om de noodige steenen aan te koopen. Onder voorgeven van de steenen bij den heer Jansen alhier te hebben gekocht, doch dezen dadelijk te moeten betalen, kwam de straatmaker om f 305 vragen, welke soin hem werd verstrekt. De steenen bleren echter uit en het aanvangen van het werk werd steeds uitgesteld, waarom d. F. argwaan begon te koesteren en bij informatie vernam dat het geld door den heer Jansen niet was ontvangen. Toen de zaak in het geheel niet meer vertrou- wende, gaf d. F. de gemeenfepolitie van een en ander kennis, die Maandag met hem den straatmaker te Sluiskil, alwaar hij werkte, ging opzoeken. Toen men hem mededeelde dat volgens informatie het geld niet aan den heer Jansen was betaald, antwoordde hij van dezen nog meer dan het ont vangen bedrag bad te vorderen en naar Ter Neuzen moest om met hem af te rekenen. Men reisde nu te samen naar hier, doch onder het voornemen van even een boodschap te moeten doen en dadelijk terug te zullen komen wist de straatmaker zich te verwijderen, en in plaats van terug te komen in de rich ting van Axel het hazenpad te kiezen. Onze politie daar spoedig de lucht van hebbende wist hem met behulp van paard en rijtuig v6dr te komen. Zij verscholen zich bij den ingang van Axel, en toen de vluchteling daar aan kwam werd hij ingepikt, niettegenstaande hij met vlugge sprongen zijne arrestatie trachtte te ontkomen. Hij werd nu weer naar Ter Neuzen gevoerd en in arrest gehouden. Juist stond men gisteren- middag gereed om hem per pro v. boot naar het huis van bewaring te Middelburg over te brengen, toen het bevel kwam hem in vrijheid te stellen. broeder van Jeanne. Ziet u eens, meneer Hoffer, dezen ring dit kruis Hij haalde uit zijn portefeuille de beide voor- werpen te voorschijn, die de stervende officier bij de kurassiers hem na den slag bij Sedan had gegeven. ,/Dit wapen is dat het wapen der familie De Parmentier ,/Ja, jaHoe komt u aan die voorwerpeu Dit kruis behoorde aan mijn neefMaxime. Jeanne draagt er precies zoo een mevrouw De Parmentier heeft die aan haar kinderen gegeven." „De vrede geeft de dooden niet terug, mijn beste oude vriend," antwoordde Axel diep bewogen. ,/Ik breng bericht van hem, maar van iemand, die gelijk uw zoon den heldendood van een dapperen soldaat stierf. De jonge officier bij de kurassiers en ik, wij hebben onze degens gekruist voor Sedan, hij heeft mij gekwetst, maar ik was het niet, die hem de doodelijke wond toebracht. In den woesten strijd van man tegen man werden we weer gescheidenna den slag vond ik hem weer, een schot had hem neergeworpen in zijn doodstrijd mocht ik hem nog verkwikken met een laatsten dronk, bijna bewusteloos gaf hij mij dit kruis en den ring om ze aan zijn moeder te geven. Voor hij mij echter den naarn kon noemen stierf hij in mijn armen. De oorlog veroorloofde mij niet onderzoek te doen naar de familie van den gestorvene, het toeval, neen, een beschikking des hemels heeft mij hierheen gevoerd, waar ik zijn ouders vind. Meneer Hoffer, neemt u het kruis en den ring en geeft u ze aan mevrouw De Parmentier." „Welk een wonderbare beschikking Ach mijn Bij de te Hoofdplaat door het bestuur van de Hoofdplaat- en Thomaespolders gehouden aan besteding van het verdedigeu der oevers tusechen de peilraaien 47 en 50, was minste inschrijver de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 47,600. O. m. werd nog ingeschreven door de heeren P. Monje te Breskens, voor f 49,200, A. Tholens Dingz., voor f 48,347 en J. de Bree Fz., voor 48,175, beide laatsten te Ter Neuzen. Zaterdag kwamen te Aardenburg belang- hebbenden in de oprichting eener roomboterfabriek bijeen, om te hooren het resultaat van het onderzoek der commissie, die dergelijke inrichtingen te Sluis, 's Heer Arendskerke en Axel bezocht hadden. Bij monde van den heer Mr. P. C. J. Hennequin werd van de daar opgedane bevindingen mede- deeling gedaan en gewezen op de gunstige resul- taten, die daaruit voor den landbouw kunnen voortvloeien. Ten slotte traden 21 landbouwers met 141 koeien als deelnemers toe. Aan onderstaande gemeenten is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij artikel 45 der onderwijswet, tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs eene buitengewone subsidie toegekend, tot het bij ieder gemeente vermeld bedrag: Boschkapelle f 300, Graauw f 750, Koewacht 3550, Overslag 250, Philippine f 1150, Retranchement /"600, Stoppeldijk /2050, Westdorpe 1900 en Zuiddorpe f 1200. Axel, 20 Oct. Tot rijks-ambtenaar is aan- gesteld V. A. van Aerde, wonende alhier, en tot standplaats, met ingang van 1 November e. k. aangewezen de gemeente St. Jansteen. Sas van Gent, 19 October. Op de veemarkt van heden waren aangebracht14 stieren, 76 ossen en 156 koeien en vaarzen, samen 246 beesten. Het kleine aantal slagers, dat was opgekomen, had weinig kooplust, er werd daarom langzaam verkocht aan lage prijzen, 71 stuks vee bleven onverkocht. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken 1«. L. B. G., oud 43 j., 2°. P. d. S., oud 73 j., schaapherders te Westdorpe, de le. gedetineerd te Middelburg, zijn de 1". ter zake van verduis- tering in dienstbetrekking veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis, de 2e. vrijgesproken van het aan hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde. P. G., oud 29 j., werkman en stoelenmatter te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3, of 3 dagen hecht. De toestand van den binnenloods Willemsen te Vlissingen is thans zooveel verbeterd, dat hij Maandagmorgen per brancard uit de wachtkamer der loodsen, waarin hij tot dusver was verpleegd, naar zijn woning kon worden vervoerd. Namens den Minister van Marine is aan den heer Breukink, arts te Ylissingen, bijzonderen dank be- tuigd, voor de wijze waarop hij Willemsen van af den tijd dat't ongeval plaats greep, behandeld heeft. Yerleden week is te Borssele een net, volledig opgetuigd miniatuur driemastschip ge- strand, dat niettegenstaande zijn reis zonder stuurman of verdere bemanning weinig schade geleden had. jonge vriend, nu zal alles zich ten beste keeren. De vrede geeft ons wel niet de dooden terug, maar onze dierbare overledenen zijn niet vergeefs gestorven, zij hebben voor ons niet alleen den vrede verworven, hun bloed is ook het zaad, waaruit voor ons de bloemen van het geluk zullen opschieten." ,/Meneer Hoffer ,/Ja, de bloemen van het geluk voor u en Jeanne, mijn arm, trotsch ineisje. Ik snel heen, om deze voorwerpen aan den heer De Parmentier en zijn vrouw te overhandigen. Nu zullen zij niet wei- geren om u, mijn vriend, te ontvangen wZij wilden mij dus niet ontvangen Om welke redenen niet ,/Wijl zij wisten dat Jeanne u liefheeft Stil, stil, mijn beste jongen je behoeft niet te blozen Het lot heeft mij nu eens uw advocaat gemaakt, ik zal mijn post ook tot het einde waar- nemen. De heer De Parmentier vond zijn dochter machteloos aan uwe zijde liggen na het gevecht in het park uit allerlei andere feiten kwam hij tot het juiste inzicht, dat tusschen Jeanne en u Maar mijn beste jonge kameraad, wat sta ik hier nog en babbel met u Dat alles kan Jeanne u nog het best vertellen Tot weerziens tot weerziens Hij snelde weg, Axel in diepe ontroering achter- latend, die half van blijden, half van angstigen aard was. Na korten tijd keerde de kapitein terug, met hem trad de heer De Parmentier binnen. Sedert verscheidene dagen had Axel reeds het bed verlaten, hij ging nu den binnentredende vlug tegemoet. Iemand oppert het denkbeeld, op het uur der inhuldiging van Koningin Wilhelmina in September 1898 in geheel Nederland overal luchtballonnetjes met oranjelinten en andere toepasselijke versieringen los te laten. Er zullen in de eerstvolgende elf maanden nog wel meer malligheden worden uitgedacht. Van verscheidene zijden is beproefd, om ons volkslied eenigermate om te zetten, zoodat het toepasselijk werd op het geval, dat eene Koningin regeert. Loffelijk zijn die pogingen, maar een lied dat nu eenmaal in het volk is vast- geworteld, kan niet zoo gemakkelijk worden veranderd. De eenvoudigste manier om het toepasselijk te maken zonder veranderingen in den tekst, hoorden wij bij het bezoek der Koningin op 1.1. Zaterdag te Arnhem. Een straatzanger eindigde het nieest misschien zou men kunnen zeggen het eenig algemeen bekende couplet met achter het woord vorst doodeenvoudig ffin" te laten volgen, om maat of melodie bekommerde hij zich nietals hij het woord vorst" had gezongen, zeide hij er achter ,/in." In den nacht van Zondag op Maandag 1.1. is te Sondel (Fr.) een stout stuk uitgehaald, een daad, die vroeger nog al eens voorkwam, maar waaraan thans niet meer gedacht wordt. Bij den landbouwer S. aldaar is n.I. een mestwagen uiteen- genomen en door de daders, deel voor deel, naar den nok van het dak gebracht en daar netjes in elkaar gezet. Ook omdat het dak nog al be- schadigd is, heeft de eigenaar van een en ander aangifte gedaan. Maandagavond ging een schipper te Schiedam naar zijn schuit om die buiten de haven te brengen. Dinsdagochtend dreef zijn vaartuig in de buiten- haven, terwijl van den schipper geen spoor te ontdekken was. Vruchteloos is naar hem gedregd. Terwijl deze week een tweejarig meisje te Geldrop op straat speelde, geraakte het onder een boerenkar. Een der wielen ging de kleine over het hoofd, en op de plaats bleef het kind dood. Te Grave is in een twist tusschen de gebr. v. D., steenleggers uit Berchem, en twee arbeiders, de jongste der gebroeders met een mes in den hals en over het gelaat verwond. Den oudste werden verwondingen toegebracht met een steenen luciferspot. De aanvallers zijn gearresteerd. De toestand der gekwetsten is niet gevaarlijk. Een tweejarig knaapje te Helder, met andere kinderen in de nabijheid der ouderlijke woning spelende, viel in een beerton en is daarin gestikt. Terwijl een kindje van den arbeider Koene Hagenus, te Beerta (Gr.) in de wieg lag te slapen, werd door een ander kind daarin brand veroorzaakt. Toen op het geschrei de moeder kwam toeloopen, was het kind reeds met brandwonden als overdekt. Er bestaat weinig hoop voor het leven der kleine. De Friesche Ct. schrijft uit Leeuwarden Blijmoedig fluitend wandelde op een onzer singels een amateur-fotograaf. Af en toe stond hij stil, taxeerend de diepte en het lichteffect, maar toch scheen 't niet te zijn wat hij zocht. Weer staat hij stil en nu toch schijnt hij bevredigd. Een rij schepen, een molen met boomen op den achtergrond en links een brug. Behoedzaam stelt hij in. Daar duikt plotseling van uit het vooronder een schippers- vrouw op, nog niet geheel en al gekleed en met loshangende haren. Een oogenblik tuurt ze naar den niets kwaads vermoedenden amateur en begint dan luidkeels te schreeuwen Pier Pier smiet die kerel met die zwarte doek daar weg. Hij wil wij utpotretteere Haastig komen een paar schippers op den fotograaf af met niet te miskennen bedoelingen. ,/Blijft u zitten, meneer," zeide de heer De Par- mertier, aan wiens bleek gelaat men nog kon zien, welk een droefheid de mededeelingen van den kapitein hem hadden bereid. brengt tijding van mijn zoon ach, het spijt mij, dat ik u niet reeds lang heb opgezocht Ik vraag u wel vergiffenis deze vreeselijke oorlog heeft onze harten verbitterd nogmaals, ik vraag u vergiffenis ,/Vertelt u van mijn zoon," verzocht hij toen met een lichl bevende stem. En Axel vertelde van den laatsten rit der Fransche ruiters, hoe zij zich als helden der oudheid hadden opgeofferd om de bedreigde infanterie te helpen, hoe zij zonder te aarzelen in den dood waren gegaan. Hij vertelde van het gevecht zijner jagers met de Fransche kurassiershoe de jonge officier was gevallen, hoe hij hem had ondersteund en hoe de jonge man hem het kruis had gegeven om het aan zijn moeder te brengen. yGelooft u mij, meneer De Parmentier, ik en al mijn krijgsmakkers, die den aanval der Fransche ruiters hebben gezien, hun dapperheid en doods- verachting, zullen nooit zonder een rilling van eerbied en ontzag voor zooveel moed aan hen kunnen denken." De heer De Parmentier zat zwijgend neer, het hoofd op de hand leunende, terwijl over zijn bleeke wangen traan op traan rolde. Eindelijk richtte hij langzaam het hoofd op en reikte Axel de hand. ,/lk dank u, luitenant," zeide hij op bewogen toon. ,/De eerbied voor de nagedachtenis van onze gevallen helden, die gij en uwe kameraden koesteren in uw hart, is even vereereud voor ons 't Fotografenhart slaat acht en tachtig. Met een ruk grijpt hij zijn toestel van den grond en looptloopt Men heeft hem er nooit weer gezien. In een courant stond Te koop een zeer weinig gebruikt amateur-fotografie-toestel, form. 13 bij 18. Op de Noord-Blaak te Rotterdam wist j.l. Zaterdagavond een 14jarige jongen het medelijden van het publiek op te wekken en eenige menschen om zich te verzamelen, door al schreiende te vertellen dat hij zijn weekloon, groot 2, had verloren. Eenige lieden brachten in een oogwenk het geld bijeeu en gaven den jongen bovendien nog een dubbeltje voor zijn angst. Een inspecteur van politie echter, die daar ook bij kwam, ver- trouwde de zaak niet al te best, nam den jongen mee en na ingesteld onderzoek bleek, dat de jongen reeds voor acht dagen door zijn patroon was ont- slagen. Hij had nu de geheele week langs de straat geslenterd en dit voor zijn ouders ver- zwegen, waarom hij op bovenbeschreven wijze toch aan zijn weekgeld trachtte te komen. Zondagmorgen half zes vielen te Rotterdam 4 personen een vijfde aan. Zij sloegen er duchtig op los en ten slotte werd hij in den Schiedamschen Singel geworpen. Zij liepen daarop kalm door. De drenkeling wist zich zelf te redden. In de Spoorhaven te Zuidbroek (Groningen) kwam dezer dagen een vaartuig aan met een machine voor eene stoomolieslagerij. Bij 't ophalen echter brak de kraan en plofte de machine in 't water. Een deskundige nam op zich, haar te lichten, wat ook gedeeltelijk gelukte maar een zware ijzeren cilinder was met geen middel van zijn plaats te brengen. Daar duikers veel geld zouden kosten, besloot men, het gedeelte der haven af te damtnenmaar ook dit baatte nietwant de cilinder bleef zich aan het modderbad, waarin hij was neergezakt, vastklemmen. Toen meldden zich twee mannen aan, om hem voor f 45 boven water te brengen de eene was een dansmeester, de andere een scharenslijper. Hoewel de eigenaar niet veel ver- trouwen stelde in deze dilettant-duikers, nam hij toch het aanbod aan en beloofde nog 10 boven dien. De duikers lieten zich met een spons in den mond in het water glijden, krabden het zand onder den cilinder weg, sloegen er toen een ketting om en haalden hem daarna op. Zij hadden binnen een uur f 55 verdiend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de concistoriekamer der Ned. Herv. kerk te Koog aan den Zaan. De brandkast werd geforceerd en een geringe geldsom ontvreemd. Het aanwezige bedrag moet slechts enkele guldens hebben bedragen. Een begin van brand, door petroleum bevorderd, heeft zich bepaald tot een gat in den vloer, en is vermoedelijk gebluscht door gebrek aan luchtstrooming, aangezien de kwaadwillige(n) de deur had gesloten. Dit is binnen korten tijd de derde inbraak in die gemeente. Zondagavond is in de rivier de Waal, nabij de Nieuwe Haven te Nijmegen, van een aldaar liggend turfschip overboord gevallen en verdronken F. K., oud 54 jaar, machinist op de sleepboot Prins Hendrik II. De ongelukkige laat eene weduwe met 8 kinderen achter. Zondagnacht geraakte aan den Zuid-West- Buitensingel in Den Haag een 19jarige koetsier te water. Hoewel een agent van politie dadelijk met een dreg ter hulp toeschoot, slaagde men er niet in den jonkman te redden en werd na een paar uur zijn lijk opgehaald. De macht der gewoonte. Een jongen uit Loosduinen, die Maandag voor de Haagsche rechtbank als getuige werd gehoord, antwoordde op een vraag van den president der strafzitting heel gemoedelijk ,/jawel, baas." Men meldt van het eiland Marken Dezer dagen ontdekte de veehouder K. Kes, dat van een zijner koeien een stuk van den staart was afgesneden. Het stuk werd door hem ge- vonden in een ander land, terwijl de koe hevig bloedde. Was hier wraakneming of kwaadwillig- heid in het spel Men weet het nog niet, maar genoemde Kes gaf de zaak aan bij den burgemeester en deze deed dadelijk onderzoek. In eenige ge- gevens meende de burgemeester vrijheid te vinden als voor u. Waarom kunnen wij niet schouder aan schouder staan Waarom kennen niet al mijn landslieden de Duitschers zooals ik ze nu heb leeren kennen? Dan zou er veel ongeluk, veel jammer en ellende vermeden zijn Maar kunnen wij geen vrede stichten tusschen de volken, wij kunnen toch, mensch tegenover rnensch, vrede en vriendschap onder elkander bewaren. Dat willen we doen. Voelt u zich sterk genoeg, meneer Von Simmern, mij te vergezellen Mijn vrouw en mijn dochter zullen zich verheugen, als ik u bij hen breng." ffHet zal een eer voor mij zijn, de dames te mogen begroeten," antwoordde Axel, wien het hart bonsde bij de gedachte, dat hij binnen een paar minuten Jeanne zou zien. ,/Neemt u mijn arm steun er maar stevig op. Kom, kapitein de dames wachten ons." Hij reikte Axel den arm en leidde hem voor- zichtig de lange gang door en de trap af naar het salon zijner vrouw. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2