Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3525. Donderdag 21 October 1897. 1 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10- Voor BelSi6 1'40, Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENT -I EN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. De buitengewone zitting van Frankrijks Kamer en Senaat is geopend onder groote kalmte en, voor 't moment althans, onder bijna algeheele afwezigbeid van belangstelling tevens. 't Was en in het Palais-Bourbon en in het Luxembourg vol van de menscben die er met waren wat vrij zeldzaam is een dag voor de hervatting van den arbeid. t Zal dan ook zeer weinig belangwekkend zijn. Brisson in de Kamer, Loubet in den Senaat zullen in hun kwaliteit van president dier lichamen misschien wel een kleine redevoering houden met een vaderlandslievend tintje (Faure's reis naar Rusland geeft er een ongezochte aanleiding toe) hoewel Brisson de noodzakelijklieid van zulk een afwijking van den regel niet inzag. 't Vorige jaar werd er ook wel een toespeling gemaakt op des czaren bezoek aan Frankrijk, doch Brisson meent, dat men bij alles maat moet weten te houden en dat een verkondiging van de Fransch-Russische alliantie waarlijk niet meer noodig is of eigenlijk van het goede te veel zou zijn na al de beschouwingen over de officieele woorden van Nicolaas II en Felix Faure aan boord van de „Pothuau." Enfin 't zij de heeren nog eens weer een frase of wat debiteeren over het bondgenootschap dan wel of zij dit achterwege laten de vrede van Europa zal er niet door in gevaar komen Eergisteren heeft te Konstantinopel plaats ge- vonden de eerste zitting der Grieksche en Turksche gedelegeerden voor het definitieve vredesverdrag de premier van Griekenland Za'imis heeft den leden der controle-commissie, voor zoover te Athene aanwezig, verzocht alvast den voorbereidenden arbeid te beginnen en de Kretensische afge- vaardigden van Kanea en omstreken zijn aan boord van een Italiaansch oorlogsschip naar Castelli- Milopothamo in de provincie Retimo vertrokken, waar de verkiezing van een president der Nationale vergadering moet plaats vinden. Volgens de Akropolis zijn in Thessalie gesneuveld van de infanterie 283 man, van de bergtroepen 60, van de artillerie 19, van de cavalerie 19, van de pioniers 7, van het vreemdelingen-legioen 7, van de Garibaldianen 13 man. Gewond zijn van de infanterie 1082 man, van de bergtroepen 239, van de artillerie 706, van de cavalerie 59, van de pioniers 25, van het vreemdelingen-legioen 33, van de Garibaldianen 48 man. De ziekendragers en de trein hadden elk een gewonde. Men komt dus in Thessalie tot een FETJILLETON. EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschett oorlog, vati O. ELSTER. 33) - Een zacht geklop aan de deur onttrok hem aan zijn overpeinzingen. Eer hij ,/binnen" kon roepen, werd de deur reeds geopend en de oude kapitein strompelde de kamer binnen. Kapitein! Mijn beste meneer Hoffer riep Axel blij verrast uit en stak den ouden man de gezonde rechterhand toe. De oude kapitein greep die en drukte haar voorzichtig. ,/Uw oppasser zeide mij, dat u mij gaarne wildet zien, daar ben ik, mijn jonge kameraad. Het verheugt mij inderdaad z/lk vernam eerst hedeu, meneer Hoffer, dat u hier woont, en dat u zoo dikwijls naar mijn toestand hadt vernomenhad ik het ecrder ge- weten, ik zou u reeds vroeger om een bezoek hebben gevraagd. Ik vernam eveneens vandaag, op welk een edele wijze de beer De Parmentier en mejuffrouw Jeanne voor mij gezorgd hebben en dat Jeanne nu ziek is o, meneer Hoffer, welke tijden beleven wij Maar den hemel zij dank, de wapenstilstand is gesloten, de vrede zal spoedig volgen ,/Ja, de vrede zal spoedig volgen Maar welk een vrede hij geeft ons de dooden niet weer totaal van 408 dooden en 1609 gewonden, een betrekkelijk gering getal, een ,/belachelijk klein getal" zegt de Atheensche correspondent van een Duitsch blad. Van de officieren worden geen opgaven gedaan. Echter schijnt men als zeker te mogen aannemen dat het aantal gesneuvelde en gewonde hoofd- officieren grooter is dan dat der officieren van ageren rang. Beneden den rang van majoor nemen de gesneuvelden en gewonden in aan tal af De verliezen van het leger in Epirus zijn nog niet bekend. Men neemt evenwel aan dat deze, door den slag bij Gkimbowo, grooter zullen zijn dan bij de troepen in Thessalie. Op plechtige wijze werd eergisteren te Wiesbaden let standbeeld onthuld, daar opgericht ter eere van Keizer Friedrich III. Behalve de wed uwe van den edelen vorst waren de Keizer, de Keizerin en de jonge Prinsen, bene- vens eene zeer groote menigte belangstellenden, tegenwoordig. De anders zoo woordeurijke Keizer heeft, naar let schijnt, bij deze gelegenheid geen toespraak gehouden. Met een hoofdknik gaf hij het teeken tot het doen vallen van het omhulsel. Hij heeft slechts aan een na afloop gehouden feestmaal getoost en daarin het beeld geprezen en gezegd, dat zijn vader zoo gaarne te Wiesbaden placht te vertoeven, en voorts zijne moeder Keizerin Friedrich benoemd tot chef van het tachtigste regiment fuseliers Eergisteren is ook een standbeeld van Von Bismarck onthuld, te Leipzig. Keizer Frans Jozef ontving eergisteren te Buda pest eene delegatie ten gehoore, die hem nogmaals kwam bedanken voor zijn bekend besluit om stand- beelden of gedenkteekenen te doen oprichten voor een tiental verschillende beroemde Hongaren. Z. M. verklaarde in zijn antwoord op de rede van den woordvoerder dezer depulatie, dat het hem verheugde zijne vaderlandslievende bedoelingen begrepen te zien door de bevolking en te bespeuren, dat deze met hem dezelfde gevoelens koestert. De betuigingen van getrouwheid, bij deze gelegen heid ontvangen, hebben Z. M. goed gedaan, en het is zijn vaste overtuiging, dat de bevolking voor en na alles zal blijven ten koste leggen aan het welzijn en den voorspoed van het vader- land. Een uitdrukking van groote droefheid trok over het gelaat van den oud-soldaat. Er kwam een vochtige glans in zijn oogen. ,/Ook de dooden hebben hun vrede, meneer Hoffer," zeide Axel zacht, maar ernstig. //Ik hoop, dat u, mijn beste oude vriend, geen nabij- zijnden verwant hebt onder de slachtoffers van dezen oorlog ,/Mijn zoon heb ik ter eeuwiger rust gelegd in het park van St. Agathe, hij was zwaar gewond en stierf hier in het slot." z/Uw zoon was officier z/Ja luitenant." vHij hij werd door mejuffrouw Jeanne ver- pleegd hij was de verloofde van mejuffrouw Jeanne De heer Hoffer keek Axel aan met een droevig lachje. Hij las in het biunenste van den jongen officier, hij toch wist alleen het geheim zijner liefde voor Jeanne. z/Wij hadden gaarne gewild, dat mijn zoon en Jeanne een paar werden," antwoordde hij toen met een zachten zucht. //Maar wat zijn de wen- schen van menschen wat zijn de verwachtingen van menschen Neen, mijn jonge vriend, mijn zoon en Jeanne waren nog niet verloofd." Axel haalde met een verlicht hart adem. Zijn innerlijke vreugde weerspiegelde zich zeker op zijn gelaat, want de heer Hoffer knikte verscheidene malen met het grijze hoofd, terwijl om zijn lippen een zachte glimlach speelde. Axel echter greep de hand van den ouden man z/Hoe beklaag ik het verlies, dat u geleden hebt," zeide hij op hartelijken toon. Dat moet gedragen worden, jonge vriend De Koninginnen hebben Zaterdag haar bezoek aan Arnhem gebracht om daar deel te nemen aan een galadiner, haar door de Prov. Staten van Gelderland aangeboden. De tocht van het station waar zij om 1.2 (spoortijd) aankwamen, naar de woning van den Commissaris der Koningin op de Groote Markt, geschiede in open rijtuigen die ook toen er eenige regen viel, niet gesloten werden. De Koningin was gekleed in witte zijde met een mantel van wit cacheuere met bont, de Koningin- Regentes in 't zwart. Hare Majesteiten werden overal op haar weg levendig toegejuicht. Van 2 tot 4 uur werd in bovengenoemde woning audientie gegeven. Bij het diner richtte de Commissaris der Koningin het woord tot de Hooge Gasten en werd door de Koningin-Regentes beantwoord. De commissie uit de Tweede Kamer betrek kelijk de geloofsbrieven van den afgevaardigde voor Sneek, Mr. Van Gilse, hield heden zitting tot hervatting van het onderzoek. De heer Pyttersen, lid van de Tweede Kamer, teeft aan de Kamer kennis gegeven, dat hij, met let oog op de plannen der Regeering tot con- centratie der landbouwbelangen, de behandeling zijner motie van orde, betrekkelijk het toezicht op de boter op dit tijdstip ontijdig acht en die motie daarom intrekt. Deze zal nu van de lijst der werkzaamheden worden afgevoerd. Enkele leden der Tweede Kamer wenschten dat een gedeelte der in Nederland te verkoopen koffie, niet enkel in Amsterdam en Rotterdam, maar ook in de pakhuizen te Dordrecht, Schiedam en Middelburg kon worden opgeslagen en verkocht, en dat ook zeilschepen voor het vervoer van het product in aanmerking zouden komen. Eenige leden vroegen staatshulp voor de, door de steeds dalende suikerprijzen achteruitgaande suikerindustrie op Java, waartoe zij afschaffing van het uitvoerrecht onvoldoende rekenden. In de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen o. a. de volgende voorstellen van het Gedeputeerd college worden behandeld tot intrekking van het in de zomervergadering van 189.7 vastgestelde reglement op de verveningen en tot vaststelling van een nieuw reglementtot wijziging van het reglement op de tramwegen omtrent het verzoek van W. Moelker c. s. om wijziging van het besluit der Staten, waarbij subsidie is verleend voor den wagendienst tusschen ter wille van het vaderland. Mijn zoon stierf als een braaf soldaat eere zij zijn aandenken 1" Ja, eere zij de nagedachtenis van alle dapperen, die voor hun vaderland zijn gestorven eere al de dapperen, die thans in het graf rusten, in hun eigen of in een vreemd land Axel zeide dit met een diep ontroerde stem. Toen heerschte er een diep stilzwijgen tusschen hen beiden. Maar ook zonder woorden verstonden zij elkaar, wisten zij, dat in hunne harten geen plaats was voor den onverzoenlijken haat, die de volkeren scheidde, waartoe zij behoorden, zij be grepen dat in hun hart de trouwe kameraadschap- pelijkheid leefde van den soldaat, die ook den vijand hoog acht en eert, schoon hij hem ook moet bestrijden met de wapens in de hand. z/En vertelt u mij nu eens, meneer Hoffer, hoe het u en de uwen gegaan is," nam Axel weer het woord. Een uur lang bleef de kapitein wel bij Axel. Toen hij afscheid wilde nemen, hield de Duitsche officier zijn hand vast en zeide, niet zonder eenige verlegenheid//Nog een vraag, meneer Hoffer, hoe gaat het met mejuffrouw Jeanne en zou ik mogen hopen, haar spoedig terug te zien De kapitein glimlachte met een goedaardigen lach. z/Mijn nicht mag voorloopig haar kamer niet verlaten," antwoordde hij. //En later, ja, beste luitenant, wat zal ik daarvan zeggen," antwoordde hij. //Jeanne heeft een eigenaardig karakter. Zij gevpelt diep de neerlaag van Frankrijk, ik weet niet, of zij u wel zal willen terugzien." z/Vraagt u het aan Jeanne, meneer Hoffer. Ik verzoek er u om. Ik zou haar gaarne mijn dank betuigen voor haar edelmoedige verpleging." Tholen en St. Maartensdijk en aaugaande eere verzoek van het bestuur van den Isabellapolder lenoorden Aardenburg om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Yerder tot vaststelling van een reglement be- treffende de veeartsenijkundigen dieust in de provincie Zeeland, ter vervanging van het reglement Ijetreffende de veeartsenijkundigen dienst en politie in de provincie Zeelandtot het verleenen van een subsidie gedurende drie jaren aan de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundveestamboek naar aanleiding van een adres van de heeren F. C. O. M. Hombaeh te Hulst en C. A. H. Wagtho te Tholen, voorzitter en secretaris der afdeeling Zeeland Nederlandsch Paardenstamboek, omtrent de uitkeering van het subsidie uit de Provinciale fondsen ter bevordering en aanmoediging der paardenfokkerijaangaande een adres van de afdeeling Middelburg van den Algemeenen Neder- andschen Typografenbond in Nederland omtrent het werken op Zondag tot wijziging der begrooting van de enkel Provinciale en huishoudelijk inkomsten en uitgaven over 1897 en tot wijziging der be grooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1898. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat bij Ged. Staten dezer provincie het voornemen bestaat tot aanschaffing eener derde snelvarende boot type Walcheren of Zeeuwsch-Vlaanderen. Iu hoever het laatste waarheid is weten wij niet, wel meenen we te weten, dat bij een of meer leden der commissie uit Ged. Staten voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde, het plan heeft bestaan ook eens andere stoomschepen ge- schikt voor zoo'n dienst te gaan bezichtigen, omdat het type Walcheren of Zeeuwsch Vlaanderen naar men meent niet tot het volmaakste behoort. (Z. Dbld.) Het Haagsche Dagblad zegt met zekerheid te kunnen mededeelen, dat Mr. C. J. Sickesz, te Lochem, bestemd is om eventueel op te treden als directeur-generaal van landbouw. De Belgische bladen melden, dat Jan van Rijswijk, burgemeester van Antwerpen, benoemd is tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Het mond- en klauwzeer onder de her- kauwende dieren en varkens in de provincie Friesland, is sedert de laatste weken belangrijk aan het afnemen. De veestapel heeft intusschen in hevige mate van de ziekte geleden. Dit zal duidelijk worden als men weet, dat het geheele ffEn nog iets anders! Niet waar? Nu, ik zal Jeanne vragen. Wie weet, 't toeval komt u misschien te hulp." z/Brengt u mejuffrouw Jeanne dit ruikertje De oude man hield den kleinen ruiker aarzelend in de hand en keek er besluiteloos naar. z/Mijn beste meneer Hoffer," vervolgde Axel hartelijk, //zijn er nog niet genoeg offers gevallen van den haat en de tweedracht Is er nog niet genoeg gestreden en geworsteld Moeten zij, die aan den strijd gelukkig ontkomen zijn, nog steeds nieuwe offers brengen Zal de haat, de tweedracht nooit eindigen De kapitein drukte de hand van Axel. z/Ik zal Jeanne uw viooltjes brengen, zeide hij op vasten toon en verwijderde zich. Van dien dag af kwam de kapitein elken dag terug. Steeds praatten zij over vrede en oorlog, over velds] agen en belegeringen, over de toekomst van Frankrijk en van Elzas-Lotharingen, over den afstand dezer provincien aan Duitschland, over Jeanne en haar ouders. Eens vertelde de kapitein, dat een zoon van den heer De Parmentier sedert den slag bij Sedan vermist werd zekere tijding van zijn dood had men nog niet, maar men nam aan, dat hij ge vallen was. Oplettend hoorde Axel naar de woorden van zijn ouden vriend. z/Bij welk regiment stond de zoon van meneer De Parmentier?" z/Bij het vierde regiment der kurassiers z/Ik vermoedde het al Hij is het //Wat scheelt u //Ik kan u bepaalde berichten geven over den ZENSCHE COIIRA Uit Haandag., WIen Vrijrtagavon.l, »itse«.m=ier,1 »p KeesUlagen, toij den nitsever V. J. VAM I»« WAMUE te Ter *eu»en Lgaga

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1