II MX Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3523. Maandag den 25 October aanstaande. 1ISW0IL. Zaterdag 16 October 1897 37e Jaargang. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 1 abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLBTON TER NEUZEN, 15 October 1897. DA GEN. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Oct. 4.30 4.48 Zondag 17 5.6 5.27 Maandag 18 5.52 6.21 Dinsdag 19 6.57 7.40 Woensdag 20 8.29 9.17 Donderdag 21 10.00 10.36 Vrij dag 22 11.6 11.32 ilZEN Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »ugeZ»«ae,j «e - Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van w AXEL maken bij deze bekend, dat de jaarlijksclie veemarkt in deze gemeente D1T JAAR zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris N.B. Alvorens het vee op de markt zal worden toegelaten, zal het eerst op de Kaaiwal aan keuring van den provincialen veearts worden onderworpen. 't Is in Italie nog lang niet uit met de bewe- ging tegen den hoogen aanslag in de belasting Terwijl de Minister van Binnenlandsche zaken bij rondschrijven aan de prefecten alle meetings en volksbetoogingen tegen de belastingsverhooging verbiedt, hebben tal van kooplieden verklaard dat bij niet-aanneming van hun bezwaren, een nieuwe betooging zal worden voorbereidalle winkels zullen gesloten worden totdat de regeering hun gerechtigheid doet geschieden, en de belasting zal over de loopende drie maanden niet worden betaald. Yoorts zijn de socialisten Bissolati, Costa, Marinus en Morgari voornemens de regeering in de Kamer te interpelleeren over de wanordelijkheden van Maandagavond. De kooplui en de industri- eelen van Genua hebben tot de afgevaardigden van Ligurie het verzoek gericht naar Rome te gaan, om der regeering tekst en uitleg te geven van hun ontevredenheid. Hoe 't met die plotselinge beweging tegen de inkomstenbelasting eigenlijk gesteld is Branca, de Minister van financien, had geld noodig, veel geld, en de verschillende belastingen brachten niet genoeg op, minder doordien zij in aantal te gering zijn, dan wel doordien er door de schatplichtigen eenvoudig niet betaald wordt. Wat te doen? Branca schreef de belastingambtenaren aan de duimschroeven wat vaster aan te daaien, wat minder lui den dans te doen ontspringen in een woord wat meer gelijken plicht voor alien te doen gelden en alien te laten betalen naar hun staat. Daar had men 't lieve leventje gaandede mannen van zaken, de doctoren, de advocaten moesten er aan gelooven en er ontstond een groote beweging tegen het hebzuchtige bewind, voornamelijk van de zijde der handeldrijvenden. Moet Minister Brancra nu zijn ambtenaren weer matiging en toegevendheid voorschrijven Antwoordend op de nota van Salisbury, die deelneming van Engeland met Rusland en Japan aan de Behring-zee conferentie (over de robben- visscherij) weigert, zegt de minister Sherman, dat de Vereenigde Staten verwonderd zijn overEngelands EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. 31) „Hoe is het met Victor, moeder vroeg Jeanne angstig. //Ik verliet hem zoo pas en toen zag hij er betrekkelijk zeer goed uit." ^Een bloedstorting, o, het is vreeselijk Weer hoorde men het gereutel in de borst van den gewonde; hij hief het hoofd op, zijn lichaam trok krampachtig saam, over zijn gelaat gleed een trek van pijn, hij opende de oogen en keek om zich heen, met een wilden, woesten blik, toen viel zijn hoofd weer voorover, terwijl een bloedig schuim op zijn lippen kwam. Mevrouw De Parmentier keerde zich huiverenc af, Jeanne verborg haar gelaat in de lianden. „Legt u hem maar neer," hoorde zij den officier van gezondheid zeggen. ,/Het geeft niets meer een aderbreuk het is voorbij," besluit om niet aan zoodanige conferentie deel te nemen. Hij heeft nu in overweging, een andere conferentie te doen plaats hebben, van Engelsche, Amerikaansche Canadeesche deskundigen, overeenkomstig en Salisbury's zienswijze, afgescheiden van de confe rentie der Vereenigde Staten, Rusland en Japan, die 20 dezer bijeenkomt. De verhouding van de Vereenigde Staten en Spanje schijnt nu zeer goed te zullen worden. Generaal Woodford ging ter audientie bij de koningin-regentes en werd zeer hartelijk ontvangen en men vertelt, dat Mac-Kinley zijn best zal doen om de Cubanen over te halen tot het aannemen der autonomie. Mochten de opstandelingen aan zijn raad geen gehoor geven, dan zal hij met kracht het optreden der vrijbuiters tegengaan. Rusland, Japan en de Vert enigde Staten moeten aan den Koning van Korea den titel van Keizer lebben verleend. China is voornemens, wordt er verder verzekerd, tegen dit besluit te protesteeren. De toestand op Kreta moet zeer treurig zijn. Zoo meldt tenminste de correspondent van de „Voss. Ztg. te Kandia, die aan zijn blad het volgende seint Nooit te voren heeft men zulk een ellende op Kreta gezien. Zelfs uit vroeger rijke provincien hoort men dagelijks de wanhoopskreten opstijgen der hongerende bevolking, die steeds dieper in ellende zinkt. De oogst kon niet binnengebracht worden en de winter dreigt het werk te voltooien. Ook in de stad heerschen nood en ellende. De zelf karig betaalde Turksche troepen worden bij uitdeeling der maaltijden omringd door honderden hongerende vrouwen en kinderen. Wat uit de maga- zijnen gestolen kon worden, is reeds lang verdwenen en elken dag vermeerdert de nood. Dood en ziekte regeeren in de overvolle stad. Tegen deze vijan- den zijn ook de Engelschen onmachtig. In het hospitaal op kaap Rhodia liggen vijftig menschen doodziek neder en bijna elken dag zijn nieuwe gevallen van zware ziekten en overlijden te ver- melden. Zoowel de Turken als de Christenen zijn ten zeerste verbitterd tegen de mogendheden wegens het uitstellen van de oplossing der Kretenzer kwestie. Het Ministerie-Horring in Denemarken, is bij de algemeene beschouwingen over de begrooting, in het Folketing weinig bemoedigend ontvangen. De linkerzijde (die daar de overgroote meerderheid uitmaakt) bleek een afwachtende houding aan te nemen, maar de rechterzijde (die in Let Landting de baas speelt en waarop de Ministeries tot dusver steunden) verklaarde bij monde van Proffesor Schar- ling op zeer onvriendelijken toon dat de regeering veel behoorde te vragen voor militaire doeleinden, voor vorstelijke apanages en huwelijksgiften en dergelijke doeleinden. De linkerzijde daarentegen wil van den gunstigen financieelen toestand gebruik maken tot verlichting van lasten. Alleen de moderaten zeide der regeering hun steun toe. Een kreet ontsnapte aan Jeanne's lippen. „Neen, neen, dat mag niet dat kan niet zoo wezen," jammerde zij en omklemde het lichaam van Victor met haar armeD. //Victor, Victor, word wakker, sta op," riep zij uit en schudde het be- weginglooze lichaam. „Word wakker, word wakker Je moogt niet sterven ik heb gezworen je vrouw te worden ik houd mijn eed ik word je vrouw, schoon ik hem lief heb word wakker Victor, word wakker O, mijn hemel, ik ben het, die hem vermoord heb barmhartigheid, genade Nog eens sloeg de stervende de oogen op. Er schitterde in zijn blikken iets als van een vonk van herkenning, toen werd dit licht, het laatste vonkje weer uitgebluscht, de oogen keken in de verte, als glazen oogen, een siddering doorliep het lichaam, toen nog een diepe ademhaling, een lange zucht van verlichting en toen stilte, de stilte des doods. De dokter luisterde met het oor aan de borst van Victor. Na eenige oogenblikken richtte hij zich weer op. ,/Het is voorbij," zeide hij ernstig, ,/ik zag het lieden morgen wel komen." Naar we vernemen zouden zich tot heden voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris alhier een 28tal sollicitanten hebben aangemeld. In de op gisteren gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, is opgemaakt eene voordracht voor de benoeming van een lid van 't Bestuur en zijn daarop gebracht als eerste candidaat Abm. de Kraker Kz., als 2de J. Vinke en als 3d« can didaat Jacs Veipoorte Az., alien wonende te Zaamslag. De voordracht is opgemaakt ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van F. de Ruijter tot voorzitter van het bestuur. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft de Capucijner-Orde hier te lande, te Sluiskil 2^ gemeten land, tegen f 1200 'tgemet, van Mej. Boenne te Axel aangekocht, om daarop een klooster met kerk te vestigen, welke laatste voor openbare dienst bestemd is. Door het bestuur der Vereeniging van Christelijk onderwijs alhier werd heden herbesteed het leveren en plaatsen van schoolmeubelen voor de in aanbouw zijnde school. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Ribbens voor 925, P. J. T. Bruggeman voor 847,70, J. M. van Damme voor f 812, H. J. Ganderheijden te Vlissingen 799, J. J. leFeber te Hulst voor 795 en A. C. Rijnberg voor f 783. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is 't werk gegund. Naar wij vernemen zijn bij Ged. Staten plannen in overweging voor den bouw van eene nieuwe boot type „Zeeuwsch Vlaanderen" of /,Wal- cheren" voor den Provincialen stoombootdienst. (De Z.) Overeenkomstig het advies van den pensioen- raad is ongegrond verklaard de reclame betreffende de regeling van zijn pensioen, van den gepensio- neerden wachtmeester te voet van de marechaussee K. Roelse te Hontenisse. Benoemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor le cat. te Eede A. Hoogen, thans boekhouder 3e cat. ten kantore Enschede. Philippine. Op de Staatsbegrooting voor 1898 is f 2000 uitgetrokken voor de verbetering van deze haven. Jliddelburg, 14 Oct. Tot directeur der be- grafenis-maalschappij „Uit Voorzorg" te Middel- burg, de in den laatsten tijd zoo druk besproken betrekking, is met 459 stemmen gekozen de heer J. A. Bourdrez aldaar. Op de heeren J. H. le Clercq en D. W. Louis waren resp. 150 en 16 stemmen uitgebracht. Ongeveer 700 leden liadden aan de stemming deelgenomen. Het totaal aantal leden van bedoeld fonds bedraagt circa 12000. Met een ontzettenden kreet viel Jeanne achter- overhaar moeder ving haar op in haar armen, daar lag zij bewusteloos. „U moet mejuffrouw dadelijk te bed brengen," zeide de officier van gezondheid op bezorgden toon ,/Zij heeft zich al te zeer ingespannen bij de ver- pleging der zieken. Ik zal haar een kalmeerend middel voorschrijven. Maar u moet in elk geval voorzichtig zijn. Stilte en rust vooral De ouders leidden de langzamerhand tot het bewustzijn terugkeerende Jeanne weg. De dokter drukte den doode de oogen toe en trok de deken over het lijk. De jonge assistent van den arts keerde met eenige medicijnen terug. //Niet meer noodig," zeide deze. //Hij is ge- storten een ader gebarsten in de longen. Ik was er al bang voor, onze diagnose van heden morgen was juist. Morgenochtend heeft de be- grafenis plaats, wij hebben dan meer dooden." ,/Om u te dienen," zeide de jonge dokter. (Wordt vervolgd.) Als gold het eene politieke verkiezing waren lij circulaire, advertentie of ander middel de ver schillende candidaten door leden aanbevolen. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 14 October 1897. Mijnheer de Redacteur Vergun mij de door X. onder het opschrift Gevaarlijke hypotheken" ter sprake gebraclite zaak wat nader toe te lichten. Het is namelijk ujt het artikel van X. niet op te maken met welk doel dergelijke afkeurenswaardige akten worden verleden. Vooraf zij opgemerkt dat rechtsvragen moeten lesproken worden in een rechtskundig blad. Het aanwijzen van handelingen waardoor het publiek nadeel kan lijden, waarbij dus min of meer het openbaar belang betrokken is, behoort zeker thuis in eene courant door het publiek gelezen. Maar daartegen bestaan veelal verschillende bezwaren. Ik zal dit wel niet behoeven uit te leggen. Wat de questie zelve betreft, meen ik, als nadere toelichting het volgende te kunnen mede- deelen Het gebeurt menigmaal dat iemand bijv. een ruis verkoopt en de koopsom door een derde persoon wordt betaald. Deze laatste wil dan ivpotheek op het huis tot waarborg voor de teruggave van het geld. Dit nu kan zonder eenig bezwaar geschieden bij i&ne aktemaar dan dient de verkooper zich hypotheek voortebehouden en daarna, in dezelfde akte, stelt hij den geldschieter in zijne plaats. Deze in de plaatsstelling of subrogatie is even- wel belast met een evenredig registratierecht van IV, percent, zoodat de kosten van eene akte van verkoop met voorbehouden hypotheek en subrogatie, indien de som waarvoor gesubrogeerd wordt, wat hoog is, nog al aanzienlijk zijn. De rechten van den geldschieter zijn echter op die wijze volledig gewaarborgd. Om die kosten te vermijden en dus om zoo- genaamd goedkooper dan een ander notaris te werken, wordt het voorbehouden van hypotheek en de subrogatie eenvoudig over boord geworpeu en er wordt gehandeld als door X. is aangegeven. Maar hiermede is dan ook het recht des geld- schieters geheel op losse schroeven gesteld, ja, naar mijne meening, is dergelijke hypotheek nietig. In die opvatting sta ik niet alleen. Rechtsge- leerden als de professoren Van Boneval Faure en Diephuis denken er juist zoo over. En ook professor Hamaker is, zooals X. reeds heeft mede- gedeeld, tot dezelfde conclusie gekomen. Mijn betoog in het Weekblad voor Notarisambt en Registratie had ten doel, niet om de questie te onderzoekenmaar eenvoudig om er op te wijzen, dat een notaris, die zijne clienten op de bedoelde zoogenaamd goedkoope manier wil helpen, dient te beginnen als hij tenminste eenig be- grip van de zaak heeft met hen op de gevaren daaraan verbonden te wijzen. Een notaris, die dit nalaat, handelt m. i. onver- antwoordelijk en toont al heel weinig besef van zijne verplichtingeu te hebben. Het notariaat is geen paardenhandel, hoewel sommige notarissen er vrij wel een handelszaak van schijnen te willen maken en er zelfs een soort commis-voyageurs of depothouders op nahouden, ja zelfs zich niet ontzien zich schriftelijk en moil- deling aan te bevelen, desverlangd met opgave van prijs Achtend, Uw dw. dr., Van der Moer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1