Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TEH NETJZEN, 14 October 1897. RECHTSZAKEN Arrondlssements-rechtbauk te Middelburg. het afsluiten van het dijkwater en het opruimen ▼an het Sas, met het daarmede in verband staande plan der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij tot het leggeu van een dam met sluis in het dijkwater. Op Tessel hangen alle boschjes weder vol met lijsterstrikken. Door een der poeliers werden in de vorige week op een dag 900 lijsters gekocht. Men vangt verschillende soorten, namelijk zing- lijsters, kramsvogels, koperwiek- en beflijsters, zwarte en groote lijsters. Ook verdwalen vele vinken, keepen, meezen en gaaien in de strikken, terwijl ook wel eens zeldzame vogels gevangen worden, als postvogels en appelvinken. Een oesterkweeker te Wemeldinge heeft zich 240 jonge kreeften aangeschaft om met het kweeken van deze dieren een proef te nemen. Genoemde dieren vertoeven in een oesterput, welke aan den buitenkant van den dijk ligt en naar verlangen van versch water kan worden voorzien. Wederom had gisteren de Provincial stoomboot een defect aan de machine, waardoor zij een uur te Borssele heeft stil gelegen en de afvaart van Ter Neuzen van 's morgens 7,30 uur ruiin 1 uur vertraging ondervond, tot groote teleurstelling der reizigers, die in Vlissingen weder de aansluiting op het spoor misten. Boor de alhier bestaande volksbibliotheek werden in het vorige leesjaar, van 1 October 1895 tot 30 Mei 1896 uitgereikt 10452 boekdeelen, wat gemiddeld per maand 1306 of per week 307 boeken bedraagt, wel cijfers die genoemd mogen worden. Wij meenen deze inrichting wel in de belang- stelling, ook van meer gegoeden, te mogen aan- bevelen, zoo voor het schenken van geschikte lectuur, als voor het zich doen inschrijven als donateur tegen eene jaargift van ten minste f 1. Naar men ons mededeelt is bij een grond- boring op het stations-terrein alhier, op een diepte van 45 meter, in eene laag groenachtig zand, eene vrij voldoende hoeveelheid reukeloos zoet water aangetroffen. De spoorweg-maatschappij deed deze boring verrichten om te beproeven voor hare locomotieven en voor haar personeel voldoende goed water te ver- krijgen en welke poging dus als gelukt is te beschouwen. Sas van Gent, 13 Oct. Op de veemarkt van gisteren waren aangebracht9 stieren, 92 ossen en 124 koeien en vaarzen, samen 225 beesten, die alien werden verkocht, aan gewone prijzen. Weder werd het vee hier tweemaal gekeurd, hetwelk blijkt eene goede maatregel te ziju, daar er zich thans bij de verzendingen, te Selzaete, geene moeielijkheden meer voordoen. 's Gravenhage, 13 Oct. Tweede Kamer. Be- sloten is Vrijdag te behandelen het rapport over den geloofsbrief Van Gilse. De nominatie voor raadsheer bij den Hoogen Raad bestaat uit de heeren Laman Trip, Van Heukelom, respectivelijk presidenten der rechtbanken te Zutphen en Rotterdam en Van Teylingen, raadsheer te's Hage. De heer Van der Zwaag heeft eene interpellatie aangekondigd over de uitzetting van Karl Wuller en Louise Kronauer. 's Gravenhage, 13 Oct. Heden overleed alhier de Staatsraad Des Amorie van der Hoeven, oud- kamerlid voor Breda. 's Gravenhage, 13 Oct. Heden had alhier de begrafenis plaats van Mr. J. Heemskerk Az., en basstem van den Duitschen militairen arts naast zich hoorde. ,/Mijn beste juffrouw," zeide de arts op vriende- lijken troostenden toon, //neemt u toch het lijden van uw neef niet zoo ter harteAls God wil, zal hij binnen enkele weken genezeti. Het is toch niet erger met hem geworden „Neen, rneneer," antwoordde zij haastig, haar tranen afdrogende. ,/lk kan u ook een ander blij bericht brengen, vervolgde de dokter. Luitenant on Simmern, wiens verpleging u met zooveel goedheid op u hebt genomen, is uit zijn bewusteloosheid ontwaakt. Hij heeft een wonderlijk krachtig gestel, misschien zal hij genezen ,/Ach, werkelijk vJa, mejuffrouw, als er ten minste niets bijkomt. Maar, ofschoon hij al genezen kan, een invalide zal hij zijn geheele leven blijven." ,/0 God, ik dank u De dokter zag verwonderd naar Jeanne, die de gevouwen handen vast op het onstuimig kloppend hart drukte en met blijde dankbaarheid opkeek naar den hemel, terwijl op haar bleeke wangen een zachte bios kwam. ,/Mag ik naar hem toegaan, dokter?" z/Zeker, juffrouw. Ik denk dat het gezicht zijner trouwe verpleegster hem niet anders dan goed kan doen." Zij snelde naar de kamer, waarin Axel lag. Voor de deur moest ze even blijven staan. Zij legde de handen op haar kloppend hart, dat uit haar borst scheen te willen springen. Zij bedwong met geweld haar koortsachtige opgewondenheid ,en trad binnen. wel op zeer eenvoudige wijze, volgens wensch van den overledene. In den rouwstoet was een hof- rijtuig met een vertegenwoordiger, vele Ministers, oud-Ministers, Staatsraden, Kamerleden enz. Mi nister Pierson huldigde de groote begaafdheden, de oranjeliefde, de werkkracht en de vaderlands- iefde van den overledene. Nog werd gesproken door den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der afschaffings-vereeniging en de directie der andsdrukkerij een commissie van werklieden dier inrichting legde een krans neder als dankbare lulde voor 't geen de ontslapene vroeger als Minister speciaal voor het pensioenfonds heeft gedaan. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken E. v. A., oud 23 j., veldarbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. C. d. M., oud 16 j., schoenmakersknecht te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang., met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Voor bovengenoemde rechtbank stonden gisteren terecht L. B. G., oud 43 j., schaapherder, en P. d. S., oud 73 j., daglooner, beiden te West dorpe, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat de eerste beklaagde op of omstreeks 24 Juli 1897 te Bierrliet opzettelijk 11 schapen, toebehoorende aan J. J. Calon, althans aan een ander dan aan hem bekl., welke door evengenoemde Calon, bij wien hij als schaapherder in dienst was, aan hem bekl., waren toevertrouwd om daarover het opzicht te houden en die te verzorgen, welke schapen hij derhalve uit hoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend, door er over te beschik- ken en ze aan den tweeden bekl. over te geven, en dat de tweede bekl., le ten tijde en plaatse als vermeld den eersten bekl., opzettelijk heeft uitgelokt om bovenvermelde, hem toevertrouwde schapen opzettelijk wederrechtelijk zich toe te eigenen, door hem te vragen of hij (G.) eenige schapen uit de aan zijne zorg toevertrouwde kudde wilde nitnemen en aan hem, De S., over- laten, onder belofte dat hij hem dan voor ieder schaap 3 zou geven, althans dat hij den eersten bekl. opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van het boven omschreven feit door te Biervliet te komen en in vereeniging met den eersten bekl., uit de aan diens hoede toevertrouwde kudde, 11 schapen uit te zoeken, die schapen van den eersten bekl. in ontvangst te nemen en die vervolgens naar Westdorpe te vervoeren en 2" op of omstreeks 24 Juli 1897 te West dorpe, opzettelijk een som van ongeveer 225 fr., welk geld B. Schillemans, bij wien hij, bekl., als schaapherder in dienst was, aan hem had ter hand gesteld om daarvan, ten behoeve van ge- noemden Schillemans, schapen te koopen, weder rechtelijk zich heeft toegeeigend. In deze zaak waren elf getuigen gedagvaard, waarvan er een, wegens ziekte, niet was verschenen. Aan den eerste beklaagde was ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer Mr. K. WBrevet en aan den tweeden beklaagde Mr. J. de Witt Hamer, in wiens plaats echter optrad de heer Mr. C. de Witt Hamer. Door den eersten bekl. werd het hem ten laste gelegde volledig bekend, doch de tweede beweerde de schapen niet voor zichzelf, maar voor Schillemans gekocht te hebben en van dezen ook geen 225 fr. te hebben ontvangen. Na het verhoor der getuigen de ambtenaar van Axel lag met gesloten oogen. Hij scheen te slapen. Een zachte zijden deken overdekte zijn lichaam tot aan de borst. De rechterarm, die niet gewond was, lag op de deken, soms trokken de vingers der slanke magere hand zich samen, alsof zij in den droom nog een voorwerp wilden grijpen. Op zijn bleek gelaat lag een trek, alsof hij glimlachte in zijn slaap. Jeanne knielde neer bij zijn leger, greep zijn hand en kuste die zacht. Toen legde zij het voorhoofd tegen zijn hand en bleef in deze houding liggen, terwijl zij een stil gebed voor zijn genezing ten hemel zond. Zij bemerkte daardoor niet, dat de gewonde de oogen opende en verwonderd op de knielende neerzag. Plotseling herkende hij haar en zijn hand beefde in de hare. Toen hief Jeanne het hoofd op. Hare blikken ontmoetten elkaar en diep zagen zij elkaar in de ziel. Zoo hangt het oog van den dorstende in de woestijn aan den hemel, die met wolken bezet is, waaruit het water vloeit Zijn lippen bewogen zich zacht, alsof hij wilde spreken. z/Spreek niet geen woord u moet leven, u moet gezond worden Een glimlach vloog over zijn gelaat. /Jeanne," fluisterden zijn lippen echter, schoon heel zacht. „Jij hier? Waar ben ik dan?" z/Stil, stil u werd zwaar gewond in den oorlog, wij brachten u in het slot mijner ouders, Chateau St. Agathe, u hebt verscheidene dagen bewusteloos gelegen voor korten tijd zijt u ontwaaktnu weet u alles Vf ees nu ret O. M. aan het woord komende, achtte deze de schuld van den eersten beklaagde wettig en overtuigend bewezen en achtte de tweede beklaagde medeplichtig aan de verduistering van de schapen en van het geld. Hij vorderde veroordeeling van den eersten tot 1 jaar en van den tweeden bekl. tot 1£ jaar gevangenisstraf. De verdediger van den eersten bekl., Mr. Brevet, toegevende dat het ten laste gelegde is bewezen, riep de clementie van de rechtbank voor zijn client in met het oog op zijn ongelukkigen lichaamsbouw, weinige verstandelijke vermogens en vlekkeloos verleden. De verdediger van den tweeden bekl., Mr. C. de Witt Hamer, wees op verschillende tegenstrijdig- heden in de getuigen verklaringen en achtte de schuld van S. niet wettig en overtuigend bewezen, Hij is 20 jaar in een dienst werkzaam geweest en nooit viel er op hem wat aan te merken. Op grond van het door hem aangevoerde vorderde hij in de eerste plaats onmiddelijk ontslag uit de hechtenis van deze bekl. en verder vrijspraak van het aan hem ten laste gelegde. Nadat de rechtbank in raadkamer gegaan was werd de bekl. S. onmiddellijk in vrijheid gesteld en de uitspraak bepaald op 19 dezer. Wij lezen in de Vlissingsche Crt Lofwaardige voorbeelden die navolging ver- dienen Eergisteren kwam bij het gemeentebestuur alhier eene gift in van fr. 50, voor de nagelaten weduwen en weezen van de bij de ramp van 3 October omgekomen roeiers. De heer L. Lammens te Parijs, die dit bedrag zond, had vooraf aan het gemeentebestuur alhier om inlichtingen verzocht of hetgeen over die ramp in de dagbladen was vermeld, waarheid bevatte. Zooals reeds vroeeer is gemeld, schonk ook de firma Spindler Topping alhier, voor datzelfde doel 100. De dezer dagen te Zaandam overleden heer C. Corver van Wessem heeft bij uiterste wils- beschikking bepaald, dat zijne talrijke pachters over 1897 vrij zullen zijn van de voldoening der huurpenningen. Het vangen van spreeuwen is in de omstreken van Harderwijk weer in vollen gang, en menig vogelvanger schijnt daarmede goede zaken te maken, want, in weerwil dat reeds velen hunner, behalve dat hunne vogels en netten in beslag werden genomen, deswege met den kantonrechter kennis maakten, blijven zij nog steeds dat bedrijf uitoefenen. Zaterdag legde o. a. de Harderwijker- politie de hand op een mandje, dat reeds voor de verzending naar Dordrecht aan het spoorwegstation was afgegeven en dat ongeveer 200 van die voor de houtteelt zoo nuttige diertjes bevatte. Te Tienraai is Maandagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een zekere Haegens uit Wel stond met paard en kar nabij het station voor een gesloten slagboom. Het paard schrikte toen voor een sneltrein die voorbij kwam. De man kwam daardoor te vallen en het wiel ging hem over het hoofd waardoor de schedel zwaar gekwetst werd. De ongelukkige gaf spoedig den geest. Eene gedurende een week spoorloos verdwenen bakker te Winschoten keerde Zaterdag terug. De familie echter ontving hem niet met open armen en dientengevolge misschien maakte hij Zondag door ophanging een einde aan zijn leven. Te Rotterdam is ontdekt, dat eene weduwe, in de Delftsche straat wonende, een jaar geleden kalm. II moogt niet spreken als ik u bidden mag Weer lachte hij zacht tegen haar, drukte zacht haar hand en fluisterde weer//Jeanne, lieve Jeanne Jeanne schudde zijn hoofdkussen op. vMag ik u wat te drinken geven Hij knikte. Zij hield hem het glas met den verkwikkenden drank aan de lippen hij dronk in lange teugen. z/Ik dank je Jeanne Zij legde waarschuwend haar vinger op de lippen en hij knikte glimlachend met het hoofd, ten teeken, dat hij haar vermaning had begrepen en zou opvolgen. Een hospitaalbediende trad binnen. //Mejuffrouw wordt verzocht spoedig bij den Franschen luitenant te komen," zeide hij. //De ouders van de juffrouw waren bij dezen en het ging hem lang niet goed. Ik heb reeds den dokter geroepen," voegde hij er bij. Jeanne groette Axel nog eens met een vrien- delijken blik en ging toen heen. Wat innige vreugde vervulde thans haar hart. O, er was toch nog geluk op de wereld Het geluk, nl. om beminde menschen uit een moeilijk gevaar gered te zien. Haar vreugde over Axel's genezing was rein en waar. Geen gedachte aan haar eigen lot, geen gedachte aan haar liefde, aan haar besluit, zoo pas genomen aan het bed van Victor, ontwijdde de reine gewaarwording. Had zij voor kort nog gedacht met een aan onverschillig- heid grenzende wanhoop aan den dood van Axel, in plaats dier doffe vertwijfeling was nu een diep, innig, zalig gevoel gekomen van reine vreugde, valschelijk aangifte heeft gedaan, dat haar een kind was geboren. Het kind bestaat, maar zou,. volgens de vermoedens der jusfitie, eene andere moeder hebben. Er is tot 5 jaren gevangenisstraf tegen zulk een //verduistering van staat" bedreigd. De correspondent van de N. R. Ct. schrijft d.d. Maandagavond Op een paar punten dient mijn brief ver- betert te worden. Bij een bezoek aan het Werk- huis in de Mint-street, waar Gustav Miiller opge- nomen werd, alvorens naar Banstead te worden overgebracht, is mij gebleken, dat hij op straat lanterfantend en geheel uitgeput gevonden is (uoor den konstabel Ridgway van de City-politie, die sedert echter, twee jaren geleden, op wachtgeld is gesteld), in den avond van 30 Maart 1393. Voorts is mij daar gezegd, dat het terugbrengen van Miiller in Juni uit Banstead naar de Mint- street op een misverstand berust. Hij is reeds 26 Juni 1893, over Vlissingen, naar Berlijn teruggezonden op kosten der familie in Duitsch- land. Het Duitsche consulaat-generaal te Londen heeft die kosten voorgeschoten en Miiller naar den boottrein laten brengen, maar heeft naderhand dat voorschot terugontvangen door de bemiddeling van een bekend advocaat te Berlqn. z/Eert de vrouwen, zij vlechten en weven Hemelsche rozen in 't aardsche leven." Als Schiller, aan wien deze woorden zijn ont- leend, weten kon wat er drie avonden achtereen in //Odeon" te Rotterdam gebeurt, zou hij zich zeker in zijn graf om keeren. Wanneer iemand een advertentie plaatst, waarin hij een lief, zachtzinnig vrouwtje vraagt en hij onder de ingekomen brieven er een vinden mocht van zekere juffr. Carrie Wilkiesons uit Engeland of van een andere juffr. Marie George uit Amerika, dan zal hij verstandig doen die brieven maar zonder meer voor kennis- geving aan te nemen. Die dames namelijk zijn een paar worstelaarsters of worstelaressen al naar men 't hebben wil die met veel gratie en bevalligheid elkaar thans kennis laten maken met den grond van het tooneeltje in Odeon, iederen avond en telkens net zoolang tot een harer, volgens de regelen der edele worstelkunst, met beide schouders die planken heeft gekust. De dames zijn ongeveer van 17- en 18jarigen leeftijd meldt men en strijden met hangende haren. Natuurlijk gaat het worstelen minder woest dan van de mannen. Dat //minder woest" is bepaald veelbelovend, vooral wanneer men in aanmerking neemt, hoe die mannen zijn. Vooreerst Greek George, bij wien Simson zaliger nog maar een kleine jongen is. Deze mijnheer laat zich' door zes man aan elken arm aan een touw trekken zonder te verwikken of verwegen, terwijl hij op zijn beurt, alsof't zoo maar niets was, dit twaalftal inhaalt en viert, al naar genoegen. Voor aanbeeld zou hij ook te bezigen zijn, want hij laat zoo maar zonder veel .complimenten op zijn buik een zwaar steenblok door een zijner //kunstbroeders" met een moker aan stukken slaan. Het ijzer behoeft voor hem niet heet gemaakt te worden om het te buigen, want hij slaat een dikken staaf eenvoudig op zijn arm krom. Wie na al deze krachtproducten nog lust heeft een toertje met hem te bakkeleien pardon, worstelen die kan zijn hart er aan ophalen. Een Belgische kampioen was het, die tegen hem uitkwam, maar kapioen of niet, binnen 10 minuten moest hij het afleggen. Kenners beweerden, dat de Belg geen routine had van //op den grond worstelen", wat best mogelijk is. Om den atldeet daarna tijd tot uitblazen te geven, begonnen twee heeren uit liefhebberij elkaar aan 't lichaam te trekken en te sjorren, totdat een hunner, de heer Lagerwaard, als de bolleboos zijn tegenpartij naar de grondvergadering stuurde. 1 nmammnmm i mi mi iiwaaiiMji jmuu n» - zooals een moeder ondervindt, als zij haar kind, haar Leveling gered ziet. z/Ik dank u, mijn God Meer kon zij niet zeggen. Zij vond geen woorden, maar in haar oogen schitterde een gloed van bovenaardsche vreugde. Daar werd aan den anderen kant van de gang de deur van Victor's kamer geopend een assistent- arts trad naar buiten en snelde vlug de trap af naar beneden. Opeens stond voor Jeanne's oogen weer het bleeke gelaat van Victor. Zij beefde bij.de gedachte, dat zij zijn toestand erger kon hebben gemaakt. Vlug trad zij de kamer binnen, maar bleef daar ineens staan vol schrik en verrassing. Victor lag, geheel bebloed, in de armen van Jeanne's vader, die moeite deed hem overeind te houden. Het hoofd van den gewonde hing voor- over op de borst, zijn oogen waren gesloten, een doodelijke bleekheid bedekte zijn wangen, soms hoorde men een dof gereutel uit zijn hijgende borst en dan gleden er bloeddroppels als roode parels over zijn bleeke lippen. De officier van gezondheid had het oor gelegd aan de borst van den zieke en luisterde opmerk- zaam naar de snerpende tonen, die opkwamen uit de borst van den jongen man. Met krampachtig gevouwen handen, de groote donkere oogen wijd geopend, met een bleek verschrikt gelaat stond mevrouw De Parmentier naast het bed. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2