Gemengde berichten. TER NEUZEN, 11 October 1897. Nu men allerwege in het land begonnen is met de jaarwedden van burgemeesters en secre- larisseu te verhoogen, terwijl slecbts enkele gemeen- ten daaraan niet mededoen, geeft het ,/Utr. Dbl." zijn verwondering te kennen dat ook de gemeente- ontvangers en de gemeente-politie in dit voorrecht niet deelen, daar zij het heele land door eene bezoldiging hebben, ongeevenredigd aan de zwaarte van hunne verantwoording, de groote van hun borg en den omvang hunner werkzaamheden. De wet rept wel is waar niet van verhoogen der bezoldiging, maar de wet staat ook zoo'n her- ziening in hun belang niet in den weg. Naar we vernamen zal de volgende week een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden voor de telefonische verbinding van Hoek met Ter Neuzen. In een alhier gehouden bijeenkomst van de besturen der liberale kiesvereenigingen van Ter Neuzen en Zaamslag, werd besproken een plan tot oprichting van een eentrale kiesvereeniging, gegrond op de beginselen vervat in het program van de Liberale Unie, zonder zich echter daaraan vooralsnog aan te sluiten. Benevens het maken van propaganda voor de vrijzinnige beginselen zou de eentrale vereeniging optreden bij verkiezingen voor de Prov. Staten in het district Hulst en voor de Tweede Kamer in het district Oostburg. De besturen, die zich met het doel geheel konden vereenigen zullen in hunne vereenigingen een voorstel om daartoe te geraken in behandeling brengen. Een vijftal personen te dezer stede, die in den nacht van Zaterdag op Zondag laat op het pad waren, schijnen zich te hebben willen //ver- maken", op eene wijze echter, waarmede de justitie zich niet kon vereenigen. In de Dijkstraat werden eenige aan den publieken weg liggende balken over de straat geworpen en in de tuinen van de Visser-Donzestraat te veld staande koolen afgesneden. Ook werd aldaar een hardsteen op een erf achter de huizen liggende op de straat gelegd. In de Vlooswijkstraat werden bij een metselaar een paar varkensbakken meege- nomen en een eind verder op de stoep van een woning neergezet. Aan de Heerengracht moest een houten heining het ontgelden en werd deze beschadigd. De twee surveilleerenden agenten hadden van een en ander de lucht gekregen, zonder te weten wie de bedrijvers der baldadigheden waren, en gingen hen op de Heerengracht ziende er op af. Bij de ontmoeting trok een der baldadigen een mes, daarmede een der agenten bedreigende. Deze met eene hand de pols grijpende van de hand waarin de bedreiger het mes hield, schoot met de andere zijn revolver in de lucht af. Hier- door wellicht ziende dat het meenens zou worden, bedaarden de lui en ging ieder zijn weegs. Toen de agenten later in de politiewacht waren hoorden zij de personen op de Markt, waar een glasruit van het //Hotel de Commerce" het moest ontgelden en later ook tegen de politiewacht een llesch werd geworpen, waarua de agenten zich weer met hen bemoeiden en tot kalmte aanmaanden. Teneinde omtrent het aandeel dat ieder in de gepleegde feiten heeft gehad een onderzoek in te stellen werden zij gisteren verhoord en een drietal langdurig in arrest gehouden, tot eindelijk 's namid- dags bleek dat 4 van hen de daders waren terwijl een vijfde meer lijdelijk toeschouwer is geweest. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. St. Agathe was als 't ware een hospitaal ge- worden. De strijd had juist in het park en den tuin van het slot het hevigst gewoed en daar de talrijkste slachtoffers gevraagd. In het park begroef men de gevallenen in een reusachtig algemeen graf, de gewonde legde men neer in de zalen en kamers van het kasteel. In lange rijen lagen zij daar, grootendeels op stroo, wijl er geen bedden genoeg warenzij lagen daar naast elkaar de blonde Duitsche jagers met de gebronsde gezichten en de blauwe oogen, de zwartharige, donkeroogige zonen uit het Zuiden van Frankrijk, op de geelachtige gelaatstrekken den smartelijken trek van zieleleed, in de donkere oogen een stomme bede om hulp. De Pruisische geneesheeren en hospitaalbediendeu waren dag en nacht bezig, toch zouden zij tijd te kort zijn gekomen voor hun arbeid, als niet Eransche artsen en vrouwen en meisjes uit Cha- tillon en den omtrek hun ler zijde hadden gestaan, die zich, na een opwekking van mevrouw De Par- mentier, beschikbaar hadden gesteld voor de ver- pleging der gekwetsten. Ook Jeanne wijdde haar kracht aan de slacht offers van den ooilog. Als haar gestalte in de tot ziekenzalen ingerichte vertrekken verscheen, richtten zich de oogen van alle gewonden op haar bleek edel gelaat, waarop sedert den dag van het gevecht een trek van het diepste zielelijden lag.# Niet zoo dikwijls echter als de gewonden het wenschten, verscheen zij in de gemeenschappelijke ziekenzalen. Den meesten tijd vertoefde zij bij de beide officieren, die, ieder voor zich, een kamer hadden in de bovenverdieping van het kasteel. (Wordt vervolgd.) Door het bestuur van de Yereeniging voor Christelijk onderwijs te Ter Neuzen, werd Zaterdag alhier aanbesteed het leveren en plaatsen van schoolbanken voor de in aanbouw zijnde school. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren C. L. de Smidt voor /"1190, J. A. Rijnberg voor f 995, H. J. Ganderheijden te Vlissingen voor 929, P. J. T. Bruggeman voor f 915,25, B. H. Reuling te Hulst voor f 882, P. A. Mielen voor 860, J. van Damme voor f 812 en A. C. Rijnberg voor 623. De inschrijvers achter wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Naar wij vernemen is het werk niet gegund en zal een herbesteding plaats hebben. Ds. L. D. G. Krol Lz., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Weidum heeft het beroep naar die gemeente te Valkenswaard aangenomen. De heer K. ter Laan, hoofd eener o. 1. school te Sluis is als zoodanig benoemd aan school no. 3 te Delft. Bij koninklijke besluiten zijn o. m. de vol gende pensioenen verleend aan J. H. Wustenrath, zich schrijvende Weustenraeth, als hoofd eener school van openbaar lager onderwijs te Bosch- kapelle en aan F. B. Remerj, idem te Westdorpe, ten bedrage van 600. Mej. T. Boes, telefoniste te Hoofdplaat, is met 1 Januari ook belast met de waarneming van het hulpkantoor der posterijen, in plaats van haar vader den heer J. Boes, aan wien met ge- noemden datum eervol ontslag is verleend. Dezer dagen werd verhaald dat den Minister van Waterstaat door eene vrouwelijke beambte geweigerd was tijdens de sluiting van het kantoor te Odoorn van de telefoon gebruik te maken. Deze mededeeling was, aldus wordt thans verzekerd, wat het feit betreft juist, maar niet wat den persoon aangaat, daar het antwoord werd gegeven aan een der lioofdambtenaren, die den Minister op zijne reis in Drenthe vergezelden, en die aan de juffrouw te kennen gaf, dat hij moest telefo- neeren voor den Minister. Te Haarlemmermeer is het 5jarig zoontje van een landbouwer bij het op hoi gaan der paarden van den wagen gevallenhet kind ge- raakte daarbij onder een der wielen en bekwam zoodanige kneuzingen, dat het spoedig daarna overleed. Een jongmensch uit Hoogezand, dat vlee misbruik maakte van sterken drank, kwam met twee vrienden, alien beschonken, langs het kanaal en er werd besloten samen uit de grap gekleed te water te springen. De beide vrienden waren spoedig weder op het droge, maar toen de derde met veel moeite opgehaald werd, was hij bewus- teloos. Naar zijn woning vervoerd overleed hij spoedig. Eenige weken geleden was hij ook al eens, maar toen ontkleed, in het kanaal gesprongen, waaruit hij toen gered werd. Thans heeft deze dronkemausgril hem het leven gekost. De te Rotterdam aangehouden knaap W. A. Claris, Vrijdag van Overschie weder naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht, bekende eindelijk des avonds dat zijn geheele moordverhaal een verzinsel was. Als beweegreden gaf hij op, dat hij zijn naam bekend en berucht wilde maken, evenals de moordenaar Miiller. Er is tegen hem een vervolging ingesteld wegens het docn van een valsche aangifte. Donderdag-avond kwam het stoomschip z/Bromo" te Rotterdam binnen van Java, en bracht eenige terugkeerende soldaten van het O.-I. leger mede. Een dezer werd, zonder dat hij gelegenheid had om zijne ter begroeting aanwezige familie tespreken, terstond in een gereedstaauden celwagen gebracht en naar de gevangenis vervoerd. De oorzaak hiervan was, dat hij op zee een moord begaan had. Hij had twist gekregen met een korporaal over een naald, waarvan beiden eigenaar zeiden te zijn. De beleedigde korporaal liet zijn mindere drie dagen in de provoost opsluiten. //Ik zal je wel krijgen", had deze toen gezegd, en toen op zekeren dag de korporaal bij de verschansing stond, wipte hij hem er over in zee. De man verdronk en de moordenaar werd in arrest gehouden. Te Haarlem zouden vier raadsleden leeren wielrijden. De een wilde het niet weten voor den ander en daarom werden dan ook vier verschillende rijwielhandelaars in den arm genomen, die alle vier een plaatsje wisten waar zoo goed als niemand kwam. Toen de heeren voor eenige dagen zouden beginnen, kwamen ze samen op een zelfde plek, de handelaren hadden alien dezelfde stille plaats uitgekozen. Tableau Een 22jarig ertswerker te Rotterdam, Vrijdag- avond half dronken thuiskomende, verlangde van de vrouw met wie hij leeft zijn oude werkpak, omdat hij om 9 ure op zijn werk moest zijn. Zij weigerde hem die kleeding waarop een twist ontstond, die haar de hulp der politie deed inroepen. Een agent verscheen op de kamer waar beiden vertoefden om hem tot kalmte aan te manen, doch nauwelijks had hij zich vertoond of de erts werker dreigde hem met een mes en wierp hem eenige dingen naar het hoofd. Tot zelfverdediging trok de agent zijn sabel en toen de ertswerker een poging deed om hem te steken, gaf hij hem een geduchten slag over het hoofd, waardoor een lange bloedende wonde ontstond. De verwonde werd naar een politiebureau overgebracht en aldaar verbonden. In de nabijheid van Montfort (L.) ligt de groote bouwval van het kasteel, waar Arnoud van Gelre gevangen heeft gezeten. Het slot ligt langs een uitgestrekt moeras, het- welk zich uitstrekt tot Sittard. Vroeger vond men in dat broek of moeras een houten brug, welke men voor Romeinsch hield. Af en toe komen er werktuigen uit te voorschijn. Zoo zijn in den laatsten tijd opgegraven eenige steenen en bronzen wiggen, een steenen zaag uit de steen- periode. Een en ander is in bezit gekomen van den heer Van Beurden, landmeter van het kadaster en secretaris van het genootschap Lim- burg, die een paar specimens aan het museum der R. H. Burgerschool heeft geschonken en de rest zelf behield. Ook in Melick-Herkenbosch worden nu en dan beitels en messen uit de steen en bronsperiode gevonden. Hoe gevaarlijk het is om den stoel achter iemand weg te nemen, wanneer deze even opstaat, is weder te Utrecht gebleken. Tijdens een bruilofts- partij aldaar had namelijk een der gasten iets voorgedragen, van welke gelegenheid een naast hem zittend meisje gebruik maakte om, zonder dat hij zulks bemerkte, zijn stoel achter hem weg te schuiven. Toen hij dan ook weder wilde gaan zitten, tuimelde hij tot groot vermaak achterover op den grond. Groot was echter de ontsteltenis toen de man bewusteloos werd opgenomen en door den te hulp geroepen geneeskundige vermoedelijk herschenschuding werd geconstateerd. Hoe buitengewoon ongelukkig iemand toch kan te land komen. Een juffrouw, die in een circus te Amsterdam voorstellingen gaf, viel dezer dagen bij een harer luchtsprongen en kwam tegen een paal terecht. Zij kwam er af met 't verlies van drie tanden, die haar uit den mond werden geslagen maar nu is de juffrouw toevallig juist tandkunstenares in de kracht van haar gebit was hare specialiteit gelegen. Bij den veehandelaar P. H. te Workum zou men een koe wegbrengen, nadat men eerst een kalf uit hare nabijheid had verwijderd. De koe werd eensklaps woedend en rende in woeste vaart eerst op het zoontje van H. aan, die gelukkig wist te ontkomendaarna moest een in de buurt grazende geit het ontgelden, en ten slotte werd de bejaarde arbeider H. R. zoodanig door het razende dier mishandeld, dat de man verscheiden ribben brak. De 70jarige schipper van de reddingboot op West-Terschelling, Willem van Keulen, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn betrekking werd aangesteld. Zes maal heeft hij in dien tijd met de reddingboot ter dood gedoemde equipages geredzevenmaal deed hij dat met zijn eigen vaartuig, als de reddingboot het wrak niet kon naderenvijftienmaal deed hij vergeefsche tochten met die boot en tweemaal weigerde de bemanning het schip te verlaten, schoon men ze later van zeezijde moest redden. Meer dan 60 menschen heeft hij helpen behouden. De Duitsche regeering vereerde hem een kostbaar gouden horloge namens de regeering van Noorwegen werd hem een gesehenk in geld overhandigd het hoofbestuur der reddingmaatschappij schonk hem tot tweemaal toe een vereerend diploma. En nog staat de man gereed om met vaste hand, scherp oog, groot zeemanschap en warme menschen- liefde zijnen zwaren plicht te vervullen. De Prinsen van Koelei schijnen voldoende inkoopen te hebben gedaan om bij hun terugkeer de geheele laadruimte van het schip te vullen. Zoo o. a. zijn uit Amsterdam een 4tal fornuizen van buitengewone grootte en zwaarte naar Rotter dam verzonden, om. van daar de reis over zee te maken. De correspondent van de N. R. Ct. te Londen heeft een uitstapje gemaakt naar het krankzinnigengesticht aan den straatweg naar Ban- stead, om te weten te komen of Gustav Miiller, de moordenaar uit de Schooterboschstraat te Rot terdam, inderdaad aldaar heeft verblijf gehouden in de lente van het jaar 1893. Uit zijn mede- deeliugen stippen wij het volgende aan Gustav Miiller (zoo, met dien enkelen voornaam staat hij geboekt in het Groote Register der in- stelling) is den 15 April 1893 te Banstead opge nomen. Hij was na de overlegging van een rechterlijk bevelschrift en een geneeskundig attest in het begiu van April 1893 door de politie van Southwark gevat als ronddolende zonder middelen van huisvesting. Hij is toen, op de hier ge- bruikelijke manier van doen, naar het Werkhuis overgebracht, waar er spoedig twijfel begon te ontstaan over 's mans geestvermogens. Hij ver- telde den ambtelijken wijkdokter zonderlinge ge- schiedenissen, zooals dat hij zijn vader, moeder, vrouw en tien kinderen had vermoord, benevens nog wel vierduizeud andere menschen, maar dat de justitie hem nu op de hielen zat, om hem op te knoopen, enz. Te Southwark was men op 9 April 1893 over- tuigd, dat Gustav Miiller 1°. leed aan vallende ziekte; 2°. leed aan zelfmoordlust3°. niet was bij zijn voile zinnen. Daarom lokte men een bevelschrift uit van een magistraat en werd Miiller krachtens dat bevelschrift naar Banstead over gebracht. Gedurende den geheelen tijd, dat Miiller te Benstead vertoefde, verried hij hoegenaamd geen teekenen van vallende ziekte of van eenigerlei geestesstoornis. „Hij was", zegt het rapport van Dr. Bond, adsistent-medisch-directeur, //kalm en leuk (placid)Hij doet zijn best, en doet gewillig wat men hem beveelt te doen. De gelaats trekken duiden geen verbastering van het ver- stand aan Op 19 April 1893 had Dr. Shaw, die Duitsch verstaat, zijn eerste onderhoud met Gustav Miiller. In den loop van dat onderhoud vertelde deze hem, dat hij, in Britsch-Indie zijnde, anderhalf jaar geleden (derhalve einde 1891) van een olifant ge vallen was, en dat hij zijn toevallen daaraan toeschreef. Hij werd in Britsch-Indie in een gasthuis verpleegd, ging daarna naar Frankrijk, en was eindelijk via Dover in Engeland beland. Hij verklaarde aan Dr. Shaw, dat hij niet gehuwd was. //Hij schijnt nu," rapporteerde toen Dr. Shaw, //zeer helder van geest en geheel vrij van hersenschimmen. Hij is rustig en werkt geregeld op de pachthoeve." Al de latere rapporten luideu in dien geest, en al beter en beter. Eindelijk volgde op 22 Juni 1893 het ontslag van Miiller uit het gesticht als //genezen." Door den hurgemeester van Molenbeek, Hollevoet, zal in het vervolg, uit zijn eigen middelen voor elk kind van behoeftige ouders dat aan den burgerlijken stand wordt aangegeveu een frank op de spaarbank worden gezet. Op die wijze wil hij bij de armen den zin voor spaarzaam- heid aanwakkeren, en aan rijke menschenvrienden een goed voorbeeld geven. Toen Barnato van het stoomschip Scot in zee sprong, werd hij door den stuurman Clifford nagesprongen. Deze heldhaftige daad heeft hem geen windeieren gelegd. Vooreerst heeft hij in- eens een sorn van f 12000 gekregen en voorts uit de nalatenschap van Barnato een dadelijk in- gaande lijfrente van f 3000 eindelijk gaat hij nu trouwen met de dochter van een Zuid-Afri- kaanschen rijkaard. Het meisje zag het aan, hoe Clifford zijn leven waagde, bewonderde hem en wat daar verder volgt. Onder den naam //Frei Post," is te Berlijn een nieuwe onderneming opgericht. Deze maat- schappij stelt zich voor niet alleen papier en enveloppe, maar ook den daarbij behoorenden 10 pfenning postzegel geheel kosteloos te leveren. De onkosten van de onderneming zullen daardoor gedekt worden, dat het papier dat als briefomslag te zainen kan gelegd worden, op de binnenzijde met advertentien bedrukt wordt. Volgens mededeelingen van een Amerikaansch blad woont in Zuid-Florida eene vrouw, die het beroep van duiker uitoefent. Zij is eene vrouw van 38 jaar en voert sedert 10 jaar haar gevaarlijk beroep uit. Haar man, die van eene talrijke familie van duikers afstamt, leidde haar in het vak op en weldra werkte zij met dezelfde gernak- kelijkheid en dezelfde zekerheid als hij. Zij draagt een lichtere uitrusting dan haar man, en heeft zelve een hoofdbedekking voor duikers uitgevonden, met een geheel bizonder systeem van buizen voor den toevoer van lucht, waarvan het geheim alleen aan haar en haar man bekend is. Met deze helm op het hoofd kan zij op een gezonken wrak lang werkzaam wezen, zonder te vreezen dat de luchtverbinding in gevaar kan worden gebracht. Door een gasontploffing bij een vertooning van den cinematograaf is te Raildon, bij Bradford, brand ontstaan. De vlam sloeg naar de zoldering over de hoofden der talriike toeschouwers heen maar de twee mannen, die het toestel behandelden, draaiden de gaskranen dicht en voorkwamen zoo een uitbreiding van den brand en het ontploffen van de cylinders. De toeschouwers namen verschrikt de vlucht. Eenige dames vielen flauwvrouwen en kinderen geraakten onder den voet. Een aantal flinke mannen, die zich aaneen- sloten tot een reddingstroep, wisten maar niet dan na groote inspanning de lieden naar buiten op straat te krijgen. Verscheidene menschen zijn gekneusd of hebben brandwonden bekomen. Velen werden ook ziek tengevolge van den schrik. Bismarck heeft zich dezer dagen als een vriend van het wielrijden doen kennen. //Als ik niet zoo oud was," moet hij gezegd hebben, //dan zou ik gaan het leeren." Is ook de oud-kanselier in den laatsten tijd een groot liefhebber van het Skatspel. Reuter seint uit Denver, dat daar een ge- rechtelijke dwaling aan het licht is gekomen. In 1891 werden vijf Italianen wegens moord op den Italiaanschen consul tot levenslang veroordeeld. Nadat het geding nu opnieuw geopend was, bleek dat de mannen onschuldig waren. De ware moordenaars hadden in 1891 den tolk bij het gerecht omgekocht en zoo wisten de beschuldigden zich niet te rechtvaardigen. De vijf mannen zijn op vrije voeten gesteld. Te Parijs is een jong meisje gestorven aan hondsdolheid, zonder dat haar hond, die dol ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2