Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3521. Dinsdag 12 October 1897. Toegangswegen naar Spoorwegstations. II SIT KRIJSSBSW9EL. 37e Jaargang. Personeele Iielasting. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van acLvertentien voor 3 u.ren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. NEUZEISCHE OIRWT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit tola* verschljnt W«en»d»g- e.1 VriJiiaeavon>l, nilgezomterA <»p Fe^l.laeen, bij den nltgever 1*. J. VAM De Burgemee8ter van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Direkteur der Directe Be- lastingen enz. te Middelburg, den 7 October 1897 invorderbaar verklaard kohier n°. 3 der personeele belastmg voor de kom en voor het overig deel dezer gemeente, over den jare 1897, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand ge9teld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, 9 October 1897. De Burgemeester voornoerad, J. A. VAN BOVEN Burgemeester en Wethouders Tan TER NEUZEN Gelet op art. 14 van het Koninklijk besluit van 23 Maart 1876 (Staatsblad no. 55) maken bekend, dat een afschrift van eene door het College van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland ontworpen wijziging van den ligger der toegangswegen naar de spoor wegstations en halten in Zeeland, voor wat den toegangsweg naar het station Ter Neuzen betreft, van 23 October aan- staande, gedurende dertig achtereenvolgende dagen, op de seeretarie van de gemeente ter inzage voor ieder zal worden nedergelegd. Ter Nenzen, 9 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, fd. Secretaris. Men heeft, gedurende den GriekscbTurksehen oorlog en de vredesonderhandelingen, gelegenheid genoeg gehad om te zien, dat Keizer W ilhelm's sympathie meer naar Konstantiuopel dan naar Athene gericht wasen er werd zelfs verzekerd, dat hij persoonlijk zeer vertoornd was op zijn zwager, den Griekschen kroonprins, en de verdere koninklijke familie. Die toorn schijnt. thans bedaard te zijn want de Keizer heeft nu aan zijne zuster, de Griekscbe Kroonprinses, de Louise-orde met het roode kruis verleend. Deze orde wordt slechts aan dames uitgereikt. De toestand te Athene klaart nog niet veel op. Sir Edgar Vincent, de bekende Engelsche financier en gouverneur der Ottomaansche bank, is te Athene aangekomen en heeft er een onderhoud gehad met den Minister van financien, die verklaarde, dat er vooralsnog van geen bepaalde financieele voorstellen sprake kon zijn. Sir Edgar moet toen uitdrukkelijk hebben doen uitkomen, dat de ont- ruiming van Tliessalie voor een groot deel samen- hing met de overtuiging, bij de Porte, dat de EEN ROMAN uit (fan Fransch-Duitscheji oorlog, van O. ELSTER. 29) I -■ Jeanne riclitte zich op. Zij wilde niet zwak zijn. Zij wilde den laatsten strijd der Fransche soldaten zien, zij wilde hun toeroepen liever te sterven dan te vluchten, zij wilde zichzelf in den kamp storten, met hen sterven, met hen en het vaderland ondergaan Waar wil je heen, Jeanne?" „Naar beneden, vader In den strijd ;/Je bent krankzinnig Hij hield Jeanne vast, met geweldzij staarde met schitterende oogen en gloeiend gelaat naar beneden, naar den strijd en stond daar als een panter, gereed zich op haar vijanden te storten Verder, steeds verder werden de Franschen 1n het park teruggedrongen. Hun lijken lagen overal op het vertrapte sneeuwveld. Een deel van hen ging reeds op de vluclit, een ander deel vocht met den moed der wanhoop tegen de Pruisen. Jeanne herkende Victor maar zij herkende ook Axel Zij stonden tegenover elkaar, zij hieven de wapens tegen elkaar op daar drongen zich anderen tusschen hen en de golveu van het ge- vecht scheidden hen. Plotseling kregen de Franschen onverwachts on- dersteuning. Een troep nationale garden kwam oorlogsvergoeding spoedig door Griekenland zon worden betaald. Op Kreta is de gendarmerie versterkt om de Kretenzers beter in toom te kunnen houden. De nieuwe Spaansche Regeering hesloot nu tot onmiddellijke terugroeping van Generaal Weyler van zijn commando op Cuba en zijne vervanging door Maarschalk Blanco. Of hij gewillig gaan zal Allerzonderlingste geruchten loopen in de laatste dagen omtrent zijne houding. Zoo zou hij de Regeering hebben gedreigd, wanneer men hem niet tot Juli aan het roer laat tegen dien tijd heeft hij altijd beweerd den opstand te kunnen dempen troebelen onder het leger te zullen verwekken en zich ter be- schikking der Carlisten te zullen stellen. Weyler's antwoord aan de deputatie, die te Havanna op zijn aanblijven kwam aandringen, was in dat opzicht ook verdacht en getuigde geenszins van de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid, welke een der hoofdvereisehten is van den degelijken krijgsman. Hij zou en hij wilde geen ontslag vragen zeide hij daar hij er zeker van was den opstand binnen weinige weken te zullen onderdrukken, en zulks werd met de kreten //Leve Weyler en ,/Weg met Amerika I" beantwoord, terwijl de vrijwilligers dreigden hunne wapenen te zullen wegwerpen. Houdt dat zoo aan, dan krijgt de Regeering op Cuba nog met twee soorten van opstandelingen te doen en komt zij misschien in de gelegenheid de nieuwe tot onderwerping te brengen met hulp der oude. Men kan zich in eene verwarring van die soort nauwelijks indenken. Maar zoover zal Weyler het wel niet laten komen De Minister van Oorlog heeft aan generaal Mira arrest opgelegd, omdat deze een uitdaging had doen toekomen aan generaal Azcarragua, den vorigen Minister van Oorlog. Zoo heeft Martinez Campos er ook nog altijd een van Weyler, of omgekeerd, zeker weten wij het niet. Het is nog al collegiaal van den nieuwen Minister, dat hij zijn voorganger, die juist voor een poos rust op het land was gaan zoeken, op deze wijze voor verstoring daarvan vrijwaart. Generaal Lockart, die in Britsch-Indie de cam- pagne leidt, richtte eene proclamatie tot de Afridus en Orakzais in Tirah, waarin hij hun zijne nadering mededeelt, onder verklaring, dat zulks een gevolg is van hun verbreken der ver- dragen en overeenkomsten. De groote werkstaking in het machinevak in Engeland heeft, naar Daily Telegraph berekent, met een mitrailleuse aansleepen. Vlug was zij gericht en weldra vlogen haar kogels in de rijen der jagers, die eerst terugdeinsden. Maar slechts 6dn oogenblik Toen sloten de gelederen der Pruisen zich weer. De officieren vooraan met een donderend hoera, stormden zij op de mitrailleuse los, waarom het overblijfsel der verdedigers zich scliaarde. Nog eens vuurde de mitrailleuse dicht uit de nabijheid. Een officier der Pruisische jagers liief de armeu op en viel toen ineens neer, over hem heen ging de stroom zijner manschappen, die de Franschen verdreven, steeds verder terug. Toen de Duitsche officier viel, ontsnapte aan de bleeke lippen van Jeanne een vreeselijke kreet. Met een plotselinge krachtsinspanning rukte zij zicli los uit de handen van haar vader en vloog de trappen af, zoodat de beer De Parmentier haar nauwelijks kon volgen. Beneden in de kamer lag mevrouw De Parmen tier met haar handen voor het gelaat gedrukt. Toen Jeanne in de kamer ijlde, hief zij het bleeke gelaat op. /Jeanne," riep zij, /,wat zie je er uit //Laat mij, moeder, ik moet naar buiten ,/In het park? Ben je krankzinnig geworden? Het gevecht .heeft nog niet opgehouden ,/Ik moet naar buiten, hij is dood, hij is ge- vallen O laat mij naar buiten gaan Ik wil met hem sterven." Zij zonk op de knieen, wrong vol wanhoop de handen en snikte luide, alsof haar het hart zou breken. //Mijn kind om 's hemelswil wat is er toch gebeurd aan patroons en werklieden reeds 750,000 9,000,000) gekost. De typhus-epidemie te Maidstone host der gemeente ook schatten, maar deze wil zij verhalen op de drinkwater-maatschappij, welker gebrekkige everantie van alles oorzaak is. Een Fransche expeditie van 500 soldaten en 2000 dragers is in het begin dezer week van Porto-Novo (Dahomey) opgebroken naar Nikki en let achterlaud van Lagos. De Britsche koloniale overheid in deze streken heeft, hiervan verwittigd, alle mogelijke voorzorgen genomen, dat haar gebied of invloeds-kring niet overschrede worde. De Franschen hebben ingezetenen van Lagos en lunne booten tot het doen van dienst in de expe ditie geprest. De staatsman Mr. J. Heemskerk Az. is ont- slapen. Plotseling, tengevolge van eene heroerte, werd hij Zaterdagavond 11 unr aan het Vaderland en de zijneir ontrukt. Zijn ieven was een leven van zeldzame werk- zaamheid en toewijding in den dienst van de Kroon en het Vaderland. Deze groote figuur, tot in het laatst zijner dagen arbeidende in ons midden, is te zeer be- cend, dan dat 't noodig schijnt zijn leven in vele bijzonderheden te schetsen. Heemskerk mocht den hoogen leeftijd van bijna 80 jaren bereiken. Deze uitnemende staatsburger heeft dus ruimschoots gelegenheid gehad zijne zeldzame gaven van geest en hart aan den dienst des vaderlands te wijden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat van den post van f 50,000 op de begrooting van binnenlandsche zaken uitgetrokken ten behoeve der inhuldigingsfeesten, het grootste bedrag bestemd is voor de inrichting van het gebouw der nieuwe kerk te Amerdam voor de gewichtige plechtigheid. In verband daarmede zal reeds vier maanden voor de inhuidiging de kerk ter beschikking van het Rijk gesteld worden. Tevens zou het in de bedoeling liggen, om van rijkswege een bijdrage toe te kennen voor de ontvangst van buitenlandsche journalisten, die ter gelegenheid van de feesten vreemde bladen- zullen vertegenwoordigen. De Minister-Kamerleden hebben in de afge- loopen week ook aan het afdeelingsonderzoek van de staatsbegrooting deelgenomen. De socialistische De ouders deden moeite om het tof krankzinnig wordens toe ontroerde meisje te kalmeeren. Wee- nend lag zij in de armeu harer moeder. Plotseling ging zij opstaan. ,/Stil daarHoort u het, er wordt alweer gekloptHij roept mij Ook de ouders hoorden nu duidelijk een zwak geklop aan de deur. Toen fluisterde een ge broken stem //Jeanne doe open Jeanne Jeanne je nog eenmaal zien De heer De Parmentier snelde naar de deur en opende die. Een bloedige gestalte lag voor den drempel, zij richtte zich half op. //Victor z/Ja, ik het is voorbij Jeanne Deze staarde hem met wijd geopende oogen aan. z/Ook jij ook jij," fluisterde zij met bleeke lippen. z/Ik sterf, Jeanne. Ik had je zoo lief zoo lief Jeanne, een enkele maal, zeg me een maal, dat je mij niet meer haat De heer De Parmentier richte den zwaar gekwet- ste op, die de armen nog steeds uifstrekte naar het jonge meisje. Jeanne greep zijn hand en drukte die aan haar lippen. z/Vaarwel, Victor! Ik haat je niet vaarwel o, je bent gelukkiger dan ik z/Gelukkig, ja nu ik jouw vergiffenis lieb Breng mijn groet over aan mijn vader; zeg hem hoe ik gestorven ben voor jou voor het vader land vaarwel Hij viel neer. Zacht legde de heer De Par mentier hem op den vloer. Zijn vrouw zocht eden, hehalve de heer V. d. Zwaag, hebben elken dag de sectievergaderingen bijgewoond. De Minister van Watefstaat enz. heeft be- jaald, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1898 te bezigen bij den ijk en herijk van maten en gewichten zal zijn de letter h in ge- wonen schrijfvorm. Naar het Hbl. verneemt zullen het volgend jaar geen manoeuvres plaats hebben. Daareutegen moet het voornemen bestaan een groote wapen- schouwing door de Koningin te doen houden op een der heiden van Gelderland. Daartoe zou ongeveer de geheele legermacht op een punt geconcentreerd worden. Naar de Zutph. Ct. verneemt heeft de Hooge Regeering niet het voornemen om het besluit van den gemeenteraad van Zutphen, waarbij bepaald is dat in de verordening regelende het openbaar lager onderwijs, opgenomen zal worden, dat de z/schoolvergaderingen" verplichtend zullen zijn, te vernietigen, omdat zij die bepaling in de ver ordening niet in strijd acht met de wet op het lager onderwijs. De hoofden der scholen aldaar zullen dus ten minste drie malen 'sjaars het onderwijzend perso- neel, aan hunne scholen werkzaam, samen te roepen hebben, om de aangelegenheden van het onderwijs te bespreken. De kantonrechter te Groningen heeft vonnis gewezen in de zaak tusschen kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente en iemand die weigerde hoofdelijken omslag te betalen. De eisch der kerkvoogden werd toegewezen, op grond dat de gedaagde door zijn doop te Groningen tot de Ned. Herv. kerk behoorde. De eerstvolgende algemeene vergadering der Schippersvereeniging //Schuttevaer", zal half Februari a. s. gehouden worden te Oude-Tonge. Bij het Hoofdbestuur zijn de volgende antwoorden ingekomen 1. Van Gedeput. Staten van Zuid-Ilolland, dat aan het verzoek om opruiming der steenen in den Leidschen Rijn, benoorden Woerden door die gemeente is voldaan. 2. Van den Minister van Marine a. dat in het Nieuwe Vaarwater (Oude-Tonge- Slaak) een stompe ton zal worden bijgeplaatst, midden tusschen de kogelton met rait no. 9. en de stompe ton no. 10; b. dat het Slik van Stavenisse nog nader zal worden aangeduid door 't bijplaatsen van 2 of 3 bakens en het leggen van een spitse ton, ongeveer dwars van de stee met grijs dak. het weer uit de wonde stroomende bloed te stel- pen, terwijl haar man wegsnelde om hulp te zoeken. Jeanne keek eenige oogenblikken met sombere blikken neer op den gekwetste. Toen verwijderde zij zich langzaam. Haar moeder riep haar. Maar zij ging heen, den tuin in, zonder naar haar moeders stem te luisteren Na eenigen tijd keerde de heer de Parmentier met twee bedienden terug, die den zwaar gewonden officier in de torenkamer droegen. z/Waar is Jeanne vroeg de vader. z/Ik weet het niet. Zij is heengegaan. Zij kon zeker het treurige gezicht niet 1 anger ver- dragen." z/Laat ons haar zoeken. Zij leek mij zoo vreemd toe. Het vechten heeft opgehouden. De Pruischen zijn in het bezit der stad en van het slot. Onze troepen trekken ijlings terug naar het Zuiden. Ach, het is alles gebeurd, zooals ik het wel voorzag. En al dat bloed is vergeefs ver- goten, al die verwoesting vergeefs gebeurd Waar ging Jeanne heen?" vNaar het park z/Naar het park, waar de strijd het hevigst was Blijf hier bij Victor, Henriette, ik ga zien of ik Jeanne kan vinden." Hij behoefde niet ver te zoeken. Enkele schreden maar daar lag zij bewegingloos alsof ook zij getroffen was door een vijandelijken kogel. Haar armen omklemde de levenlooze gestalte van een Pruisisch officier der jagers, haar gelaat rustte op zijn borst, waarin een vreeselijke wonde gaapte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1