Nieuws Aigemeeo en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 3520. Zaterdag 9 October 1897. 37e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. Verkoop sterken drank in het klein. Telegrafische berichten. abonnemen t Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendincr van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel De dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse besloot met algemeene steminen tot een jaarlijksche uitkeering, geheel ten iaste van bet waterschap, van f 400 aan eventueel na te laten weduwen en weezen van den waterbouw- kundigen ambtenaar. Door den Bond van brievengaarders, een duizend leden tellende, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waariu zij den steun van deze inroepen in den voor velen onrecbtvaardigen en onhoudbaren toestand. Zij zetten dien uitvoerig in hun adres uiteen. Zij verlangen onder anderen eene verdeeling in klassen, evenals voor de post- en telegraafkantoren. Bij Kon. besluit is aan Jhr. Mr. W. M. de Brauw, oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, een pensioen verleend van f 1680, met instandhouding van het hem als gewezen Minister van kolonien verleende pensioen van 1507. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij de Regeering het voornemen om den vroeger bestaan hebbenden vijfjarigen duur van militairen dienst- plicht, die reeds herhaaldelijk met twee jaren ver- lengd is, en thans door de wet tijdelijk, namelijk tot 1 Mei 1808, op zeven jaren is bepaald, andermaal na dien datum met twee jaren te ver- lengen en op zeven te doen vaststellen, en wel gedurende drie jaren, dus tot 1901. Dit zou dan geschieden onafhankelijk van de in de Troon- rede uitgesproken voornemens tot afschaffing van de plaatsvervanging. Men mag dus eene indiening van de voor die verlenging noodige wetsvoordracht welhaast tege- moet zien. Mr. P. J. Troelstra heeft in een brief aan den voorzitter der meeting te Amsterdam in zake de gebroeders Hoogerhuis medegedeeld, dat liij deze zaak ter sprake zal brengen bij het schriftelijk en mondeling debat over hoofdstuk justitie der staatsbegrooting, omdat op die wijze een grondiger onderzoek kan plaats hebben dan bij een gewone interpellate mogelijk is. FEUILLETON ST EEN ROMAN nit den Fransch-Units chen oorlog, van O. E L S T E R. ZEST1ENDE HOOFDSTUK. In de opperste leiding van het Duitsche leger had men zeer goed bemerkt, dat het operatie-plan in het Zuiden door het voortdringen van het leger van Bourbaki ernstig bedreigd werd, en reeds voor eenigen tijd had men toebereidsele om dit gevaar te ontgaan. Onder generaal Man- tenffel werden verscheidene legerkorpsen naar het Zuiden verlegd, die te zamen een zoogenaaind Duitsch-Zuider-leger vormden en aan den eenen kant zouden optreden tegen de legermacht van Bourbaki, aan den anderen kant de hand zouden reiken aan den in het Zuidoosten kampeerenden generaal Werder. Het Zuiderleger was reeds sedert eenige dagen op marsch en de voorhoede der divisie, die op Chatillon en Djon aantrok, kwam juist bijtijds voor de stad om de verdreven land- weercompaguien de behulpzame hand te bieden tot een herneming van Chatillon. Zonder aarzeling ging men terstond tot den aanval over. Terwijl de kanonnen van de Noordelijke hoogten donde- rend hun verderf aanbrengenden inhoud in het ongelukkige stadje zonden, om den eigenlijken aanval er op voor te bereiden, trok een afdeeling infanterie bet stadje om en viel de stelling van den tegenstander aan op de zuidelijke hoogten. Uit de vensters van het slot St. Agathe kon men het altijd heviger outbrandend gevecht nauw- keurig gade slaan. Jeanne was niet te bewegen haar plaats aan een der vensters, in een vooruit- stekenden hoek, te verlaten, van waar zij het TER NEUZEN, 8 October 1897. Daar de administratie van de magazijnen der artillerie alhier worden opgeheven, wordt de Is luitenant-magazijumeester, de heer F. D. de Witte alhier overgeplaatst naar Amsterdam. De tijdelijke telephoniste mej. S. R. L. Faas is thans benoemd tot telephoniste te Dordrecht. Heden werd door den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier in tegenwoordig- heid van alle ambtenaren en bestellers, ook namens hen, aan D. Versluijs, die met 1 Oct. j.l. als besteller den dienst had verlaten, een fauteuil aangeboden. In een korte toespraak schetste liij hoe Versluijs 40 jaren trouw zijn plicht had vervuld en hoe alien hoopten dat bij nog vele jaren van zijn welverdiende rust mag genietenhet bovengenoemd cadeau werd hem geschonken als blijk van de achting die alien den oud-besteller toedragen. Met hartelijke woorden dankte daarna Versluijs zijne vroegere superieuren en kameraden, voor bet hem geschonken blijk van waardeering. Donderdag werden pogingen aangewend om het vaartuigje van schipper P. de Klerk uit Vlis- singen, in de Oostelijke buitenhaven alhier gezon- ken te lichten en het in de gemeentehaven te brengen. Bijna was men daar met het scheepje gekomen toen een ketting, waaraan men het had gelicht brak, en het opnieuw naar het midden der haven wegzonk, nog meer hinderlijk voor de vaart liggende. In den afgeloopen nacht is het vanwege den waterstaat gelicht en in de gemeentehaven gebracht, geheele dal en de stad Chatillon zelf kon overzien. Zij haalde diep adem, toen de Pruisische voet- knechten zicb vertoonden, langzamerhand hun kracht ontwikkelende en zich dekkende achter heggen en lage muren om de wijngaarden. Zij kende ze reeds, deze lange, doukere lederen, die zich als een monsteraclitige grijs-zwarte slang kronkelende over de velden, nu eens vlugger, dan langzamer; zij had reeds hetzelfde schouwspel gezien bij Pfalzburg, tegenover het keizerlijk leger, waarop zij, evenals geheel Frankrijk, zoo trotsch was geweest; nu was zij nieuwsgierig te zien, of de republikeinsche soldaten, die voor het grootste gedeelte uit vaderlandsliefde alleen naaar de wapens hadden gegrepen, den aanval der Duitschers zouden uithouden. Maar zij zag spoedig in, dat deze soldaten voor de Duitsche tegenstanders nog minder stand konden houden dan de krijgers van Napoleon, die ten minste oud geworden waren in het vuur en be- proefd onder de wapens. Het scheen Jeanne toe, alsof de Duitschers zich niet eens zooveel moeite gaven om liet gevecht door een goed onderhouden geweervuur behoorlijk voor te bereiden. Na een kort kogelgevecht gingen zij met gevelde bajonet in stormpas tot den aanval over en wierpeu de ,/Nationale Garde," de //Jagers der Vogezen," de ,/Verloren kinderen van Parijs" en de //franctireurs van Chatillon" met gemak uit de eene positie in de andere. Evenals Jeanne zag ook haar vader met verdriet het zegepralend voorwaarts-dringen der Duitschers. ,/Ik heb het wel gedacht," fluisterde hij zeer opgewonden. K Wij hadden na Sedan vrede moeten sluiten." Plotseling scheen Jeanne te schrikken. Zij boog zich ver voorover, terwijl een hooge bios haar wangen bedekte. //Geef mij eens even uw verrekijker, vader,' vroeg ze. van waar bij laagwater de brikken gelost en het water er uitgepompt is. Het vaartuigje heeft nogal geleden, en ook de mast is gebroken, doch het is niet lek. Naar de N. R. Ct. meldt is in den nacht Maandag op Dinsdag door een inwoner van Ter Neuzen bij de politie in de Lange Torenstraat te Rotterdam aangifta gedaan van de vermissing van een bankhiljet. Of en waar het hem ontstolen of ontrold was kon onze stadgenoot niet vertellen. Gedurende de le helft der maand September zijn door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brieven verzonden, aan de adressen van J. Huisman, RotterdamC. van Eerdenburg, Antwerpen. Niettegenstaande Belgie voor den invoer Nederlandsch fokvee gesloten is, gaat toch Dog al meuig stuk vee voor de slachtbank over de grenzen. Langs de grensstations Roosendaal Esschen werden in de laatste vier weken ruim 7000 stuks vee uit Nederland naar Belgie ver zonden, voor een aangegeven waarde van ruim vier ton. Zooals telkens uit ons bericht omtrent de week- markt te Sas van Gent blijkt, wordt ook daar veel vee aan de Gentsche slagers verkocht. Het Hollandsch vee blijft in Belgie nog het meest in trek. IJzendijke, 6 Oct. In eene algemeene ver- gadering van aandeelhnuders der naamlooze ven- uootschap der maatschappij van den straatweg van IJzendijke naar de Belgische grens, gehouden te Gent op den l3ten dezer maand, zijn benoemd tot president de heer Hyp. Lippens, oud-burgemeester der stad Gent, tot commissarissen de heeren Chs. van Hijfte, particulier en P. Zylstra, notaris, beiden alhier woonachtig, met toevoeging vaD den heer J. F. Carpreau, als cominissaris-thesorier. IJzendijke, 6 Oct. Door den burgemeester Biervliet is 35 ontvangen van H. M. de Koningin-Regentes om aan het dochtertje van De Meijer aldaar ter hand te stellen om te voor- zien in de gedeeltelijke kosten voor het koopen van een naaimachine, waarmede het meisje voor haar en haren gebrekkige vader den kost moet verdienen. Dit was H. M. 's Gravenhage, 8 Oct. Tweede Kamer. Zonder stemming is hesloten tot toelating van den heer Geertsema als Kamerlid. Woensdag zal de nominatie voor den Hoogen Raad worden opgemaakt. De heer Van de Yelde heeft eene interpellatie aangekondigd over den toestand der openbare wateren in Delft. een van aan het antwoord op gericht verzoek. een door het meisje Tegen den bekenden wielrijder J. Klinkenberg te Loosdrecht, die een hond bezigt als gang- maker, is proces-verbaal opgemaakt wegens het plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig. De bevolking vanAmsterdam bereikte gisteren aantal van een half millioen. Van af 1830, toen de bevolking 202,364 zielen telde, tot 1869, met een bevolking van 264,694, de stijging matig geweest en toen door de aanbouw van nieuwe wijken sneller vooruitgegaan. In 1896 was de stijging buitengewoon groot (38,000) wegens de uitbreiding van de grenzen der gemeente. Donderdagmiddag raakte te Amsterdam het rijtuig waarin een pas aangeteekend jong paartje zat, in den O. Z. Voorburgwal te water. Het paard was bepaald wat schrikachtig geweest, ver- zekerden enkele ooggetuigen, en de koetsier had het misschien een tik met den zweep gegeven. De bruigom zag gelukkig het ongeluk aankomeu, zoo- dat hij nog juist den tijd had het portier open te rukken en er zich half uit te wringen. Hij kwam hierdoor vrij onzacht met den walkant in aanraking en stortte, evenals de koetsier te water. De bruid werd door haar bruigom met behulp van enkele burgers, die zich te water hadden begeven, uit haar benarden toestand verlost en op het droge gebracht, waarna het jonge paartje in een woning liefderijk werd opgenomen en van droge kleeren voorzien. Paard en rijtuig werden kort daarop ook opge- vischt. De O. Z. Voorburgwal stond natuurlijk naar aanleiding van een en ander zwart van menschen, die liet tragisch-comische geval nog langen tijd stonden te bespreken. z/Hier. Wat overkomt je toch, je ziet er zeer ontroerd uit." Een poos keek Jeanne oplettend door den kijker naar een punt, waar een donkere massa zich oploste in afzonderlijke troepjes en gelederen, om terstond daarna weer deel te nemen aan het ge vecht. Verlieht ademhalend gaf zij haar vader den kijker terug. Zij had de shako's der Pruisische jagers herkend, en zij had gebeefd bij de gedachte, dat het bataljon van Axel daar kon zijn. „Men is om de stelling der onzen heenge- trokkeo," zeide zij met een zachte, heesche stem. //Ziet u het bataljon, dat opnieuw aanvalt Het valt de onzen nu in de rechter flank aan. „Ik bemerk het wel," antwoordde haar vader. „Een flinke aanval ah De onzen geven hun positie op, trekken zich terug, hun terugtocht gaat recht op St. Agathe aan. De hemel beware ons, dat ons buiten het toorieel wordt van een gevecht." Maar die wensch was vergeefsch. De stroom der teruggeworpen Eranschen drong recht op St. Agathe "aan. Reeds troffen eenige kogels der Pruiseu de muren van het kasteel. Een escadron van de //vrijwillige ruiters van Chatillon kwam in vollen ren op het slotplein gegaloppeerd, sprong uit den zadel en bezette de muren om den tuin, waarachter zij terstond een hevig vuur openden uit hun karabijnen op de gelederen der Pruisische troepen, die een oogenblik stand hielden, zoodat ook de teruggeworpen nationale garde tijd vond zich in goede orde op St. Agathe terug te trekken. Een offlcier snelde de kamer binnen, waarin het gezin van den heer De Parmentier vereenigd was. ,/Victor, jij hier?" riep de heer De Parmentier verwonderd uit. ^Maar voor een oogenblik, antwoorude de jonge officier liaastig. //Ik wilde u meedeelen, i dat de strijd zich gaat concentreeren om St. Agathe. Het slot zal door de onzen bezet worden, wij moeten het in alien gevalle houden, daar anders de Pruisen ons in den rug kunnen vallen in onze positie van Chatillon. Het zal een verbitterde, een wanhopige strijd worden. Ik zou u daarom willen verzoeken, beste oom, en u, lieve dames om u te verbergen op een veilige plaats. Het slot zal veel te lijden liebben van de kanonnen der vijanden." Zijn vlammende oogen zochten met een angstige smeekbede de blikken van Jeanne. Maar het jonge meisje stond daar kalm en bedaard, schoon ook met doodsbleeke wangen, en zag met groote sombere blikken naar het sneeuwlandschap, waarop de donkere gelederen der Pruisische infanterie zich in steeds enger kring om het kasteel sloten. z/Ik dank je, Victor," zeide de heer De Par mentier. //Wij zullen je raad opvolgen. De oude toren zal ons volkomen beveiligen. Kom, Henriette, kom, Jeanne. En gij," wendde hij zich tot de dienstboden, vgij moogt u verbergen in de kelders. Daar zijt gij eveneens veilig." De bedienden, de mannen zoowel als-de vrouwen, snelden been. Mevrouw De Parmentier greep den arm van Jeanne, die nog altijd bewegingloos voor zich stond te kijken. //Kom Jeanne zeide de oude vrouw haastig. Jeanne kwam tot zich zelfzij wendde het hoofd om. z/Waarheen, mama?" z/Mijn hemel, heb je dan niets gehoord Wij willen bescherming zoeken tegen de Pruisische kogels in den ouden toren." i/O, ik vrees de Pruisische kogels niet." //Jeanne De heer De Parmentier keek verbaasd zijn dochter aan. Victor naderde het jonge meisje en zeide //Jeanne, als ik je bidden mag, om mijnentwille, stel je niet bloot, breng je zelf in veiligheid." C01IMNT. en Vri1.|asavoa«l, nitgeson<ler ,1 op »^t7|agen, bij den ui«geve, J. VAM OK .e leuzen. Hit blad verschijnt jfaandatf Ingekomen verzcekschrift om vergonning tot hat verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente: N A A M VAN DEN VERZOEKER. LOC ALITEIT waarvoor vcrgunning wordt verzocht. Verdere toelichting. Kramer Herman Willem Rudolph. Beneden lokaal Wast- kolk, wyk D 37 (West- kolkstraat.) Yroeger H. R. Kramer. Ter Neuzen, 5 October 1897. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, R Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1