Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aankondiglng1. No. 3517. Zaterdag 2 October 1897. 37e Jaargang. wijziging van den ligger van wegen en Yoetpaden i Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: f 1,Franco per post Voor Amerika f 1,82.J. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVESTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangbebbenden, dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad n°. 2 van 1887, gedu- rende veertien werkdagen, en wel van 4 Oc tober e. k. tot en met 19 dier maand dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een door den Gemeenteraad voorloopig vastgestelde in voornoemde gemeente, alsmede dat binnen dien termijn scliriftelijk bezwaren kunneu worden inge- bracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden welke zich door wijziging van het ontwerp, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. 1 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Zaamslag, Bij Kon. besluit is aan Mr. W. van der Kaay, oud-Minister van justitie, een pensioen ver- leend van f 4000 'sjaars'. Men schrijft uit Middelburg Minder gunstige gezondheidsredenen hebben Mr. W. A. van Hoek, alhier, deken der orde van advocaten en fungeerend Rijks-advocaat, genoopt zijn werkkring neer te leggen, om zich metterwoon elders te gaan vestigen. De gemeente verliest hierdoor een ingezetene, aan wien zij groote verplichting heeft. Door zijn groote kennis en nobel karakter stond bij bij zijn medeburgers in ongewoon hoogaanzien, getuige zijn lidmaatschap van den Raad, van een aantal be- sturen en commissien. Mr. Van Hoek was een man, die door partijgenoot en tegenstander werd geeerd en geacht, en met leedwezen verneemt men de redenen, die hem drongen om in rustiger omgeving herstel van gezondheid te zoeken. FKUILLETON EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. 25) Toen zij opende, na eenige oogenblikken de oogen weer r zij, dat zij alleen in de kamer was. Haar vader had zich verwijderd. De schemering verspreidde zich reeds in het vertrekhet vlam- mende avondrood werd allengs donkerder en ging uit, en na korten tijd bedekte het donker floers van den nacht hemel en aarde. Jeanne ging naar de kamer harer moeder, waar zij ook haar vader dacht aan te treffen. Maar deze had het huis verlatenniemand wist waarheen hij gegaan was. Na verloop van een unr keerde hij terug. De sneeuw in zijn baard en haar, die ook stijf bevroren waren, zijn natte kleeren en laarzen bewezen voldoende, dat hij een verren weg moest hebben afgelegd. Op zijn gelaat zetelde een diepe ernst; zijn geheele wezen toonde een groote onrust, die hij tevergeefs traehtte te ver- bergen. jWaar bent u geweest, vader?" vroeg Jeanne in groote spanning. ,/Ginds in het bosch ffJa, mijn kind." z/Hebt u de onzen gezien „Stel je gerust, Jeanne, en ook jij, Henriette, wind je niet te zeer op. De soldaten, die wij gezien hebben, waren maar afzonderlijke patrouilles. De hoofdmacht van generaal Cremer is nog ver ver- TER NEUZEN, 1 October 1897. Gisteren werd te Bergen op Zoom door den kapitein eerstaauwezend ingenieur der genie aldaar, aanbesteed het vernieuwen van de brug naast den Zuidbeer te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen op Zoom. (Raming f 11000). Hiervoor werdt het minst ingeschreven door de firma J. M. van Ditmars Zoon te Middelburg voor f 11300. Tot havenmeester te Bergen op Zoom is, uit de voordracht benoemd de heer Ph. Buys, beurtschipper. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot candidaat-arls de heer P. M. Fruijtier, geboren te Hontenisse. Volgens de bij den Raad van State inge- komen koninklijke beslissing is ongegrond ver- klaard de reclame tegeu de afwijzende beschikking op de aanvrage om pensioen van den tijdelijk ge- pensioneerden stukrijder P. F. FermontteKoewacht, wiens aanvrage strekte om verhooging van tijdelijk pensioen. De veldwachter Aartsen te Ginneken (vroeger als marechaussee gestationeerd te Axel en Sas van Gent,) stootte op 2 stroopers die op jacht waren met een lichtbak. Hij ontving bij deze gelegenheid een schot in de beenen ook hij schoot een der stroopers, althans des morgens vond men den licht bak waaraan bloedvlekken waren. Sas van Gent, 1 Oct. Woensdag is hier weder ;n wagon met runderen teruggekomen uit Sel- zaete, als lijdende aan mond- eu klauwzeer, welke na keuring hier zijn geslacht en weder naar Belgiti zijn verzonden. Wegens terugzending van die eene wagon moest al het vee, dat Woensdag was ingevoerd te Selzaete, daar wachten op de beslissing van den Minister, die zeer ten nadeele der koopmans en slachters uitviel, daar Donderdag al het vee, een 180 stuks, hoewel daar reeds goedgekeurd, teruggezonden werd naar hier. Het vee werd hier weder ge- keurd en alles goedbevonden, waarna het in de weide is gebracht, in afwachting of het Zaterdag weder zal mogen ingevoerd worden. Algemeen wordt geheele sluiting van Belgie verwacht. 's Gravenliage, 1 Oct. Benoemd tot burge meester van Vlissingen Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, thans burgemeester van Veere en Vrouwepolder. wijderd. In de eerste dagen het hier in elk geval nog niet tot een botsing komen." Hij zeide dat alles op heftigen toon. Jeanne zag het aan hem, dat hij niet de voile waarheid zei om haar en haar moeder geen angst aan te jagen. Zij wilde zich met verdere vragen tot hem wenden, toen een bediende binnentrad en meldde, dat het souper opgediend was. De heer De Parmentier bood zijn vrouw den arm en voerde haar in de eetzaal. Jeanne volgde met gebogen hoofd en kloppend hart. Onder het eten kon zij geen verdere vragen doende rent- meester en diens secretaris, de hnishoudster en de gezelschapsjuffrouw harer moeder namen aan het souper deel, en in tegenwoordigheid van deze alien mocht Jeanne niet over haar vrees spreken Tegen het einde van het souper, dat tamelijk stil voorbij ging, verzocht de heer De Parmentier de aanwezigen om hem eenige oogenblikken ver hoor te verleenen. Ook de beide bedienden en de keukenmeid liet hij komen. „Ik wilde er u opmerkzaam op maken," zeide hij op ernstigen toon, ,/dat misschien reeds in de eerste dagen in of bij Chatillon gevechten zullen plaats grijpen tusschen de Duitschers en ons Zuiderleger, waarvan reeds afzonderlijke benden zich in onze nabijheid hebben laten zien. Ik waarschuw u om geen onvoorzichtigheid te begaan doordat gij misschien denkt, dat gij de onzen in de hand moet werken. Ik weet, dat in Chatillon eenige onvoorzichtigen zich hebben laten vinden om tegen de Duitschers samen te zweren. De vreedzame burger moet zich niet onnoodig in den oorlog mengen. Wie zich krachtig en bekwaam genoeg gevoelt om zijn vaderland te verdedigen, RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 October de volgende vonnissen uitgesproken M. Th. d. K., oud 18 j., timmermansknecht Hulst, is wegens beschadiging vrijgesproken. te P. V. P., oud 27 j werkvrouw te Hulst, is veroordeeld tot f 3 boete huisvrouw van E. d. N., wegens mis'nandeling of 3 dagen hechtenis. De sergeant der jagers M., die wegens wederspannigheid tegen een burgemeester in Fries- aud, werd gearresteerd, onder toezegging van een nauwkeurig onderzoek, is Woensdag door den auditeur-militair weder op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk zal deze zaak later nog voor den krijgsraad worden gebracht. De /Kaiser Wilhelm der Grosse" heeft dezer dagen de snelste reis tusschen het vasteland van Europa en Amerika gemaakt. Dit /record" is, van Southampton naar New-York, 5 dagen, 22 uren en 45 minuten. In 1866 was de snelste reis nog 8 dagen en 3 uren. Te Worcester, in Engeland, is in het gast- huis een meisje overleden, tengevolge van het eten van waskaarsen. Zij deed dat om een mooie gelaatskleur te krijgen. Dubbele moord in de Schooterboschstraat te Rotterdam. Omtrent dit drama, in ons vorig nummer kort vermeld, lezen we in het R. N. het volgende In de rustige Schooterboschstraat, een der ver- bindingswegen tusschen Hofdijk en Zomerhofstraat, is Dinsdag avond een drama afgespeeld, zoo afschu- welijk als men het maar zelden in de annalen der criminaliteit vindt opgeteekend. Zonder dat iemand uit de vrij dicht bevolkte buurt er iets van vermoedde, zijn daar een 22jarige vrouw, die binnenkort voor de tweede maal moeder zou worden, en haar kind, een meisje dat den 2 October 1896 geboren werd, letterlijk geslacht door het hoofd des gezins. Voorop dient te worden gesteld, dat niemand iets van het feit gezien of gehoord heeft, zoodat alle verhalen van een dronken moordenaar met bloedige handen enz. enz., die eergistermorgenna het verschijnen van voorbarige of speculatieve //bulletins" de ronde deden, als uit de lucht ge- zijn plaats is in het leger. Indien de vreedzame burger een stillen strijd wil beginnen tegen het leger van den vijand, dan zouden de jammeren van den oorlog niet te overzien zijn. Weest dus voorzichtig en verstandig, geeft de Duitschers niet het recht wraak op u uit te oefenen, zooals velen onzer landgenooten hebben gedaan, die den vijand uit een hinderlaag meenden te mogen be strijden. Wat er ook gebeuren moge, houdt u rustig thuis. Komt het hier tot een strijd, dan ondersteunen wij het best onze broeders, door de zieken en gewonden te verplegen. Zoo zullen wij onzen plicht tegenover het vaderland vervullen En gaat nu aan uw werk. U, meneer," zeide hij tot den rentmeester, //zorgt er voor, dat niemand van de knechts en de arbeiders naar de stad gaat." In de huiskamer teruggekeerd, sloeg Jeanne de armeu om haars vaders hals. ,/Zeg mij alles, vader," vroeg zij zacht. ,/U weet meer, dan u ons vertelt." z/Ik weet alleen, Jeanne, dat wij een moeilijken tijd tegemoet gaan," zeide hij op een toon vo" vriendelijken ernst. //Jelui moet mij hedenavonc verontschuldigen, als ik mij terugtrek in mijn kamer. Ik heb nog eenige brieven te schrijven en wat te werken. Jij en mama moeten vroeg naar bed gaan wie weet wat de komende dagen brengen en of wij dan wel tijd vinden om te rusten." Hij kuste Jeanne teeder op het voorhoofd knikte zijn vrouw vriendelijk toe en verwijderde zich. Ook de dames trokken zich spoedig terug in haar kamer. Jeanne beproefde om te slapen. grepen moeten worden beschouwd. Uit het onder- staande, ofhcieele relaas zal men de ware toedracht der zaak vernemen. Dinsdag avond te tien uur ongeveer, vervoegde zich bij den politieagent der 3e klasse H. H. van t Woudt, dienstdoende voor het Centraal-bureau van politie aan de Kaasmarkt, een man, die later Reek te zijn de 32jarige horlogemaker Gustav Carl Friedrich Miiller, wonende Schooterboschstraat No. 18. Doodkalm deelde deze man aan bedoelden politieagent mede, dat hij kort te voren zijn vrouw en zijn kind had vermoord. Op het bureau voorloopig in verhoor genomen, verklaarde hij letzelfde, waarbij hij, tot staving van zijn bewering, let oor van zijn vrouw vertoonde, dat hij had afgesneden en in een taschje bij zich droeg. De man werd onmiddellijk daarna overgebracht naar het politiebureau aan de Pauwensteeg, waar lij aan den commissaris van politie der le afdeeling, den heer J. W. C. Strang, een gelijk verhaal deed, terwijl hij tevens den sleutel van zijn woning overhandigde. De heer Strang begaf zich daarom, vergezeld van eenige ondergeschikten, naar de Schooter boschstraat. In de straat was het even kalm als gewoonlijk en blijkbaar had niemand in de buurt een flauw vermoeden van het somber drama dat daar was afgespeeld, van 't afschuwelijke misdrijf, waarvan Miiller zichzelven beschuldigd had. De politie verschafte zich toegang tot het be- nedenhuis van pand No. 18, bij Miiller in gebruik, en trad allereerst de voorkamer binnen, waar men bij het licht der lamp een ontzettend schouwspel waarnam. Op den vloer, in een buitengewoon grooten bloedplas, lag het lijk eener gedeeltelijk ontkleede vrouw. Zij droeg een witten onderrok, zwarte kousen, een wit onderlijfje en heur haar was opge- maakt. Het hoofd lag met de rechterwang op den grond, en door deze omstandigheid merkte de politie onmiddellijk op, dat het linkeroor was afgesneden. Niet ver van het nog warme lijk stond een kinderwagentje, waarin het lijkje lag van een oogenschijnlijk eenjarig meisje, eveneens onthalsd. Moeder en kind waren op dezelfde wijze vermoord. Beiden vertoonden aan den hals een afzichte- lijke, groote wond, waarin men wel een vuist kon steken. De strottenhoofden en de halsspieren waren totaal doorgesneden. Aan den politiegeneesheer Dr. Mees, die intus- schen ontboden werd, bleef niets over, dan het constateeren van den dood der slachtoffers. Zoo lag zij dan wakend, met wijd geopende oogen op haar legerstede en staarde in de duisternis, met bonzend hart luitsterend naar de stilte van den nacht. Op den duur werden die duisternis en die stilte haar onverdragelijk. Zij stond op, stak licht aan en hulde zich in een warmen mantel. Toen trad zij naar het venster en keek in den nacht uit. Zij kon evenwel niets zienals een donkere zwarte muur stond die duisternis voor haar oogen. Eensklaps zag zij in de duisternis een snel verdwijnende lichtende vonk. Daar bemerkte zij plotseling een patrouille Duitsche soldaten. Tusschen de beide voorsten liep een boer, waar- schijnlijk een gevangen spion. Sleschts een oogenblik zag zij de troep toen was alles in de duisternis verdwenen. Tegelijk hoorde zij een zeer zwakken knal. Jeanne beefde. Zij kende reeds bij ondetvinding dit bliksemsnelle licht, dien scherpen korten knal. Er was een schot gevallen in het woud daar ginds. Ylug opende zij het venster. Weer bliksemde er een licht nog weer en nog weer en toen hoorde men, kort op elkaar, geweerschoten knallen. Verder vernam men een rumoer als van vele stemmen, een lang gerekt gedreun, alsof groote massa's werden voortbewogen. Een zacht gekletter, een dof stampen op den besneeuwden grond daarna hoorde men duidelijk Fransche commando's. Steeds opnieuw knetterde het geweervuur, zag men de korte vonken schitteren, en luider en luider werd het rumoer van een gevecht, dat langzamerhand zich ontwikkelde. (Wordt vervolgd.) MfflSCHE COURAIV Hit blail verscliijnt a8aaml»*g-» en Vri1da.tavo.nl, uitgezonderd op~j>^rtagen, bij den nitgeve* P. J. VAM 1>« N4>l>l IVr .aaa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1