Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TEH NEUZEN, 29 September 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelbnrg. titularissen geld genoeg verdienen, en de gemeente het buitenkansje best zelf gebruiken kan. In vele gemeenten evenwel is reeds geadviseerd tot verhooging der jaarwedden, in verband met de rijksuitkeering. De vorige week Dinsdag werden een tweetal zaadbanken op de Wester-Schelde voor de visschers opengesteld. Het zaad op de Breskensplaat kwam niet boven, zoodat voor de visschers hier niets te halen viel. Dit was wel het geval op de Savooi- aardsplaat in den mond van den Brakman. Maar hier lag zoo weinig zaad en was het aantal vaar- tuigen zoo groot ongeveer 60 a 70 dat ook hier niet veel te verdienen was. Het zaad werd verkocht voor 1 fr. 1£ fr. per ton. (Midd. Ct.) Dr. J. A. Schagen van Leeuwen, het hoofd van de crimineele afdeeling van het departement van den staatsprocureur van Transvaal en voor de benoeming van Gregorowski waarnemend staats procureur, heeft naar gemeld wordt, zijn ontslag ingediend. De tegen heden uitgeschreven zitting van den gemeenteraad te Zaamslag kou niet gehouden worden, daar, behalve de Burgemeester, alleen de Wethouders tegenwoordig waren. Een nieuwe zitting is uitgeschreven tegen morgen voormiddag. Bij deze maken wij er de liefhebbers op attent dat de Zondagmiddag-voorstellingen in de Groote Schouwburg te Gent, z. g. morgenstond aanstaanden Zondag aanvangen. De op te voeren stukken zullen iedere week in dit blad worden vermeld. De persoon, verleden week gearresteerd als verdacht van de inbraak en diefstal te Sluiskil, is dezelfde die drie jaren geleden te's Gravenpolder verdacht werd van diefstal van geld in een arbeiders- woning, waarvoor hij eenigen tijd in preventieve hechtenis doorbracht, doch bij gebrek aan bewijs door de rechtbank vrijgesproken werd. De heer J. M. Mulder, surnumr ter directie 's Hertogenbosch, is met 1 October a. s. belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. te Hansweert. Hoek, 27 Sept. In de heden alhier gehouden raads vergadering, waarbij alle leden met uitzon- dering van den heer Jurrij tegenwoordig waren, merkte de heer De Regt op dat in de notulen der vorige zitting wordt vermeld dat vergunning is geweigerd aan het zanggezelschap tot het houden van oefeningen enz. in het oude schoollokaal. Dit is volgens hem niet het geval daar slechts geweigerd is daarin tooneelvoorstellingen te geven. Hierover hebben eenige besprekingen plaats, waarop de notulen, na resumptie in den geest van het door den heer De Regt gesprokene, worden goed- gekeurd. In verband met de betrekkelijke circulaire van Gedeputeerde Staten wordt met algemeene stemmen besloten te kennen te geven dat de Raad zich wel kan vereenigen met het besluit van genoemd college om de jaarwedden van den burgemeester en van den secretaris te bepalen op 600. Bij het lezen van het bericht van het overlijden van den gemeente-ontvanger, de heer J. Dieleman, betuigt de Raad zijne deelneming in het door de familie geleden verlies, waarop het bericht voor kennisgeving wordt aangenomen. Op het verzoekschrift van D. Scheele Jz. en J. Dekker om adhaesie te verleenen aan hun adres aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid tot het verkrijgen eener brug over de sluis in den nieuw te maken kanaalarm bij Ter Neuzen, wordt goedgunstig beschikt. Mijnheer De Parmentier streelde zacht en liefkozend de bruine lokken van zijn dochter. ,/Je bent een moedig, sterk meisje," zeide hij met bewogen stem. z/Ik denk aan mijn broeder, vader, en schaam mij, dat ik zoo heelemaal niets voor het vaderland kan doen." z/Je hebt voor Frankrijk je bloed vergoten, mijn kind. Wie zou meer van je vorderen Jeanne liet het hoofd zinken, terwijl een gloed haar wangen overtoog. Haar vader, evenals alien, met uitzondering van den ouden kapitein, meende, dat een Pruisische kogel Jeanne gewond had. Jeanne waagde het niet, dit tegen te spreken. En toch kwam steeds de schaamte in haar op, als zij er aan dacht, dat zij niet voor het vaderland haar bloed had gestort, maar dat zij die wond had ontvangen, toen zij een vijand van haar volk beschermde met haar lichaam. Zij antwoordde haar vader niet, maar trad naar het venster, peinzend uitziende naar het besneeuwde landschap, waarop reeds langzaam de sluier van den nacht neerdaalde. Achter de bergen in het Westen ging de zon onder. De hemel stond in een rooden gloed en wierp een bloedige weerkaatsing op het witte sneeuwveld. Plotseling werd Jeanne's opmerkzaamheid gewekt door iets, wat zij zag gebeuren aan den rand van het bosch, aan den overkant van den weg. Slopen daar geen gewapende mannen door het kreupelhout? Schitterden de laatste stralen der zon daar niet op bajonetten en geweerloopen Nu eens verdwenen de gestalten weer in het bosch, dan kwamen ze weer te voorschijn. Nu eens gingen zij vlug yooruit, dan weer stonden zij bewegingloos, alsof Zaamslag. Onder deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken bij de landbouwers D. Dekker en J. Vinke. Sas van Gent, 28 Sept. De veemarkt van heden, was minder goed bezet, dan de vorige week en de kooplust was ook niet groot. Aangebracht waren24 stieren, 95 ossen en 107 koeien en vaarzen, samen 226 beesten, waar van er 23 onverkocht bleven. Koewacht, 28 Sept. Heden had alhier de plechtige begrafenis plaats van den heer A. B Plasschaert, in leven wethouder dezer gemeente. Het lijk werd gedragen door het onderwijzend personeel, terwijl de leden van den gemeenteraad de slippen van het lijkkleed vasthielden. De leden van het R. K. kerkbestuur, der armbesturen, den familie en talrijke belangstellenden volgden de stoet. In de kerk werd eerst de H. mis opgedragen door den zoon van den overledene, kapelaan te Wouw en daarna had er eene plechtige dienst plaats met assistentie door de heeren gees- telijken dezer parochie. Na afloop der kerkelijke plechtigheden werd het lijk grafwaarts gedragen. De heer C. Dierick, burgemeester, nam bij de geopende groeve het woord en schetste in eene schoone rede, wat de overledene geweest was als lid van het R. K. kerkbestuur en van den ge meenteraad, welke beide betrekkingen hij meer dan eene halve eeuw met eere vervuldedoch vooral wat hij voor de gemeente gedaan had gedurende de bijna 25 jaren, dat hij als wethouder deel uitmaakte van het dagelijksch bestuur. Ook herdacht hij hem als dijkgraaf van den polder Oud Beoostenbleij, waarvan de overledene 53 jaar bestuurslid was. Spreker schetste den doode als een braaf christen, zorgvol huisvader en trouwe vriend met wien hij steeds vriendschappelijk had omgegaan. De overledene bereikte den leeftijd van 83 jaar. Rotterdam, 29 Sept. De horlogemaker Miiller heeft zijne zwangere vrouw en zijn eenjarig kind doodgestoken, waarna de waanzinnige zich aan het politiebureau aanmeldde. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Sept. het volgende vonnis uitgesproken J. L. B., oud 21 j., werkman te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De als verdacht van het plegen der inbraken te Middelburg in hechtenis genomen P. B., van beroep opperman, gehuwd en vader van twee kinderen, heeft na zijn arrestatie bekend. Hij heeft de inbraken alleen gepleegd. Er was door hem ook eene poging beproefd om in de Luthersche kerk aan den Zuidsingel te komen. Hij stond ongunstig bekend en op hem rustte reeds verdenking de hand te hebben gehad in de in het begin van het jaar gepleegde diefstallen met braak. Naar men zegt zou met het oog op de kroningsfeesten leeds nu al het mastgroen in de provincie Noord-Brabant verkocht zijn. Te 's Graveland is een groenboer, die met een boolje uitging om melk te halen, te water geraakt en veidronken. Het was juist zeventien jaar geleden, dat zijn broeder in het water den dood vond. Bij het station te Groningen stonden twee wisselwachters tusschen de rails bij elkaar te zij stil de in het dal liggende stad beschouwden. Jeanne riep haar vader en maakte hem opmerk- zaam op die gestalten. Mijnheer De Parmentier gevoelde zich zonderling ontroerd; hij snelde haastig weg om een verrekijker te halen en keek daar een tijdlang door. Toen liet hij met een diepen zucht het instrument zinken. z/IIet zijn Fransche soldaten, mobiele garden en franc-tireurs," zeide hij met een stem, die beefde van opgewondenheid. //Zoo dichtbij had ik niet gedacht, dat de onzen waren Men schijnt een aanval op Chatillon in den zin te hebben. De Pruisen hebben nog niets bemerkt van de aan- wezigheid ander® zouden *'j r<wls patrouilles gezonden hebben. Maar nu trekken de soldaten zich weer terug. Misschien zijn het ook maar afzonderlijke benden geweest. Ze zijn weer in het bosch verdwenen. Niets beweegt zich meer. Dat zal een verrassing voor de stad zijn." Donkerder werd de roode hemel boven de bergen in het Westen. Als de bloedroode vlammen van een hevigen brand verschenen hier en daar vurige strepen aan den hemel en overstroomden de stad in het dal met een rood licht, alsof zij lag in een schitterend, bloedrood vlammend meer. Een troep kraaien fladderde moede en met zware vleu- gelen over de huizen heen, hief een luid, schor gekras aan en verdween in den nevel in de verte. Daarop heerschte er een diepe, onbehagelijke stilte alleen de wind zuchtte en ruischte in de hooge boomen van het park, en het scheen Jeanne tbe, alsof het roode meer van vlammen, dat de stad omgolfde, dit onaangenaam zuchten en bruisen voortbracht, alsof het gekras der kraaien onheil praten en zagen niet dat er een locomotief in aan- tocht was. Een hunner werd door de locomotief gegrepen, met het gevolg dat hem een been werd aigereden. u f~ B00' iem„and is voor «n enkel raam van het caf<5 „De Bisschop" op den hoek van Dam en Damrak 600 geboden, uitsluitend voor den ochtend van den intocht, terwijl 'n ander voor 3 ramen gedurende de feestweek 5000 wilde geven. Van particulieren kwamen schriftelijk aanvragen in met aanbiedingen van 300 tot 500 per plaats, en geen wonder dus dat meenigeen, die door gunstige ligging geld van zijn woning zal kunnen maken, van de gelegenheid zal profiteeren en goede zaken zal maken ook. Want dit zijn geen uit de lucht gegrepen cijfers zij werden geboden, met eens gevraagd, en dit wetende zal men het ook verklaarbaar vinden, dat een combinatie aan de tirma Kattenburg op den hoek van den JNieuwendijk met minder dan 25,000 geboden moet hebben als zij gedurende die week haar geheele huis wilde afstaanWat zou dan een huisals dat van den collecteur Cretier wel waard zijn Men schijnt evenwel de kat eerst uit den boom te wil en zien, daar, als het publiek nu reeds zoo willig blijkt te zijn, er bepaald nog wel meer ammo za] komen. En ieder vischt op zijn getij. Zoo denkt bepaald de eigenaar van het huis op den Dam, waarin de factorij van de Staatsspoor gevestigd is, er ook over, want hoewel het boven- huis daarvan leeg en te huur staat, werd een lief- hebber, die het huren wilde, teruggewezen met de mededeeling, dat het eerst primo October 1898 betrokken kon worden. Men wil het dus liever nog een jaartje laten leegstaan, overtuigd, dat men die huurpenningen er dubbel en dwars zal uitkloppen. Te Lonneker verkocht dezer dagen de landbouwer Ter Weele eeen paard op de Deldensche markt. In den nacht, omstreeks twaalf uur, hoort Ter W., die met zijn gezin ter ruste lag, geklop op de deur. Hij staat op om te zien wie er nog zoo laat aanklopt, opent de deur en voor hem staat het paard, dat hij den vorigen dag had verkocht. Het dier had zijn halster doorgebeten en vervolgens zijn eersten baas weer opgezocht. Men zal zich herinneren dat, op verzoek van eenige vereenigingen, die speciaal de jacht beoefenen, door de provinciale besturen de opening van de jacht op hazen en fazanten eerst is vast- gesteld op 2 October. Aaar het N. v. N. meldt ging een oud-lid der Tweede Kamer, een groot jager, voorleden week van zijn womng naar zijn club in de Kalverstraat te Amsterdam. In een der hoofdstraten, die hij doorwandelde, zag hij in de etalagekast van een poelier drie mooie hazen hangen. Dat was dan toch al te brutaal In zijn societeit gekomen, schreef hij een brief aan den procureur-generaal en stelde dezen van de overtreding in kennis. Een brigadier van de rijksveldwacht trok den volgenden dag naar de bewuste straat zag de drie hazen hangen, trad den winkel binnen en zeide, tevens beslag leggende op de drie corporadelicti, tegen den poelier, dat hij tegen hem proces-verbaal opmaakte. Met een leuk lachje reikte de poelier den brigadier de drie langooren over, en toen bleek het dat deze gevuld waren met strooHet waren reclame hazen Men meldt uit Almelo Niet een vrijwillige, maar een gedwongen werk- staking is hier thans aan de orde. Tijdens de laatste arbeidersbeweging, werden door de meeste fabrikanten geen grondstoffen ingeslagen en nu begint op de Almelosche stoomspinnerij, ververij en weverij de voorraad zoodanig te minderen, dat spelde voor de stad, die ten ondergang gedoemd was door de vlammen en die zij daarom verlieten. Zij huiverde, alsof zij koud was en keerde zich af. Haar oogen waren verblind door den rooden gloed aan den Westelijken hemel en de weer kaatsing op de blinkende sneeuw. Zij viel in een stoel neer, steunde het voorhoofd in de hand en sloot de moede oogen. Zoo zat zij daar een poos lang. Een vreeselijk gevoel van angst scheen haar hart ineen te persen, als het voorgevoel van een naderende, ontzettende gebeurtenis. Zij dacht aan de stad, waarin men niets vermoedde, aan de inwoners, die rustig aan hun werk waren zij dacht ook aan de Duitschers, die ingekwartierd waren in de stad en geen voor gevoel hadden van het nabijzijnde, vreeselijke gevaar, dat hen dreigde. Meermalen reeds, wanneer zij in de stad ging, had zij met innig genoegen de rust en orde, den stillen vrede en de veiligheid bemerkt, die er oyeral heerschte. Als de Duitsche soldaten er niet geweest waren, zou men niet geloofd hebben, dat men zich bevond in een land, dat in vollen oorlog was en waarin wilde bloedige gevechten plaats grepen. En dat zou nu heel anders worden Ook in het vreedzame dal van haar geboorteplaats zou weer de oorlog ontbranden, en wie kon zeggen, hoe lang hij zou duren, hoeveel offers hij zou eischen De bloedige vlammen van het avondrood, het luide gekras der raven, het zuchten en ruischen van den wind, vervulde haar hart met een bange vrees. (Wordt vervolgd.) men nog maar halve dagen werkt. Denkelijk zal j deze maatregel wel van korten duur zijn - Een zestiental werklieden, werkzaam aan de meuwe Roomsch-Katholieke kerk in den Noordhoek te Iilburg, vroegen Dinsdagochtend van den aan- nemer een cent per uur verhooging. Toen dit geweigerd werd, staakten zij het werk, nadat hun het verdiende loon was uitgekeerd. Hierop volgde herbergbezoek, wat tot baldadigheden aanleiding gat. Zoo werden bij twee herbergiers B en M op den Broekhovenschen weg de ruiten stuk ge stagen. Een der ruziemakers werd door B. met een nek gestoken. Rijks- en gemeentepolitie was ter ptaatse aanwezig om erger te voorkomen. Een der stakers werd gearresteerd. het, overzetten van eenige personen die Maandagavond negen ure van de Maasbrachter kermis naar Wessem (L.) terugkeerden, sloeg de veerman bij bet aantrekken van een veerketting overboord en verdween in de diepte. Ondanks terstond aangewende pogingen, slaagde men er tot nu toe met in zijn lijk op te visschen. Maandagavond werd door de Gooische stoom- ram weder een ongeluk veroorzaakt tusschen I llversum en Laren. Een gebrekkige man, in de te Laren woonachtig, reed in een hondenkar tegen ongeveer acht uur dicht bij de rails van de tram. Aangezien hij zonder licht reed, merkte de machinist hem eerst op, toen een ongeluk niet I meer te voorkomen was. De machinist remde wat hij kon, doch de kar werd door de machine gegrepen. Den hond werden een paar pooten afgesneden, zoodat het dier Dinsdagochtend moest worden afgemaakt. De man, die lam was en zijn karretje niet had kunnen verlaten, werd vrij ernstig gewond naar zijn woning gevoerd. In de buurt weet ,/men" het ongeluk aan de tram, maar bij een door ons te Laren ingesteld onderzoek zegt het Hbl. is ons gebleken, dat het slachtoffer het ongeval aan zichzelf had te wijten. Vele burgers wisten te verlellen, dat hij dikwijls gevaarlijk dicht bij de rails rijdt en nooit licht op heeft 's avonds. I*e sergeant bij de jagers M., die een detachement groot verlofgangers naar Leeuwarden moest geleideu, geraakte met den burgemeester van een der omliggende gemeenten handgemeen bij het bespreken van de inkwartiering. Hij is op hooger last geboeid naar Leeuwarden en van daar naar Den Haag overgebracht en ter beschikkiDg gesteld van den auditeur-militair. Door de rijkspolitie uit Groenlo zijn ter beschikking van den officier van justitie te Zutphen gesteld en in het huis van bewaring opgesloten een man en vrouw, reizende met een woonwagen, die brutaal bedelden en de voorbijgangers aanhielden, daarbij gebruik makende van een grooten, ge- vaarlijken hond. Bij de arrestatie verzetten zich deze personen tegen de politie, hierin bijgestaan door den hond, die een rijksveldwachter in de hand beet en de unif&rmjas stuk scheurde, waarop de rijksveldwachter den hond door een revolverschot onschadelijk wilde maken, toen de vrouw boven op den hond ging liggen. Op de boerderij De Vicarie te Ochten, waar reeds meermalen voorwerpen zijn gevonden uit den tijd der Batavieren en Romeinen, zijn nu eenige niunten opgegraven, die door den directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden zijn herkend als een middelbrons van Faustina, een middelbrons van Nero en een grootbrons, waar- schijnlijk van Trajanus. Uit de Waal bij Ochten is opgebaggerd een Romeinsche mantelhaak van brons, een voorwerp dat in constructie veel over- eenkomt met een tegenwoordige veiligheidsspeld. Maandag werd voor den rechter-commissaris te Zwolle gebracht zekere W. K., die verdacht werd zijn vader, terwijl die lag te slapen op zijn schip, liggende te Vroomshoop, een bankbiljet van f 25 te hebben ontstolen, nadat eerst door hem een kast in het vooronder was opengebroken, waarin hij wist dat geld geborgen was. De ver- dachte bekende den diefstal te hebben gepleegd om eens voor plezier uit te kunnen gaan, welk plezier hoofdzakelijk zou bestaan uit het drinken van jenever, waarvan hij gemeenlijk veel gebruik maakt. Bij zijn aanhouding had K. het bankbiljet nog in zijn bezit. De verdacht, J.'c reeds meer malen met de justitie in aanraking is geweest, is op last van den rechter van instructie naar het huis van bewaring overgebracht. Zaterdagmorgen werd onder Wassenaar uit de vaart voor de woning van den houtvester van Baron Van B. het lijk opgehaald van diens diensibode, die Vrijdagavond plotseling ver dwenen was. Terwijl de visscher Claessens te Meers bij Stein (L.) Zondagmiddag op de Maas bezig was met het ophalen zijner netten, sloeg hij eensklaps achterover uit zijn bootje in het water. Hoewel men er spoedig in slaagde hem op te visschen was het leven reeds geweken. De ongelukkige was een oppassend jongmensch, 25 jaar oud. Maandagmiddag is de negenjarige Maria Bode, in de Boschlaan te Rotterdam, door een tot nog toe onbekend gebleven meisje, van onge veer 12 jaar, van haar gouden oorbelletjes beroofd. In de vaart van Charleroi viel een Iwaalf- jarig meisje in de vaart en zonk onmiddellijk. Twee jongens riepen om hulp en een meubelmaker sprong het kind achterna. De drenkelinge klampte zich echter zoo vast aan haren redder, dat onge- twijfeld beiden zouden verdronken zijn, zoo niet een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2