Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3515. Dinsdag 28 September 1897. BlXlIlflBAAD. 37e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van. advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave POLITIEK OVERZICHT. Het voorloopig vredesverdrag, dat een einde maakt aan den oorlog tusschen Griekenland en Turkiie, is eindelijk tot stand gekomen en reeds door den Sultan bekrachtigd. Artikel 2 van dit verdrag bepaalt, dat Griekenland aan Turkije een oorlogschatting van vier millioen Turksche ponden zal betalen. De noodige schikkingen voor de verinakkelijking van de spoedige betaling zullen worden gemaakt in overleg met de mogendheden en wel zoodanig, dat erkende rechten van de oude schuldeischers, de aandeelhonders van de Grieksche openbare schuld, niet zullen worden geschaad. Te dien einde zal te Athene een internationale commissie worden ingesteld, gevormd uit vertegen- woordigers van de zes groote mogendheden. Artikel 6 bepaalt, dat de toestand van oorlog tusschen Griekenland en Turkije zal ophouden, zoodra het voorloopig verdrag geteekend is. De ontruiming van Thessalie zal geschieden een maand, nadat de mogendheden de voorwaarden, vervat in de beide laatste paragrafen van artikel 2, vervuld zullen achten en nadat het tijdstip voor de uitgifte van de Grieksche leening voor de oorlogschatting vastgesteld zal zijn door de internationale commissie in overeenstemming met de bepalingen in genoemd artikel aangegeven. De wijze van ontruiming en de teruggave van de ontruimde plaatsen aan de Grieksche overheden zal worden vastgesteld door gedelegeerden van beide betrokken partijer. met medewerking van de vertegenwoordigers der groote mogendheden. Het schijnt, dat men te Athene zich met zachtere voorwaarden gevleid heeft en eerst nu de werkelijkheid inziet. De bladen toonen zich althans zeer verontwaardigd en in Patras en andere plaatsen worden protestmeetings tegen den vrede gehouden. In regeeringskringen schijnt men ge- neigd alle bepalingen, die op den eigenlijken vrede betrekking liebben, aan te nemen, doch bij de mogendheden protest aan te teekenen tegen de financieele controle met de verklaring dat deze FEUILLBTON EEN ROMAN uit den Fransch-Duitscken oorlog, van O. ELSTER. Somber staarde Victor voor zich op den groud. Hij wilde antwoord geven, zich verdedigen, maar hij gevoelde maar al te zeer, hoeveel recht zijn vader had voor die beschuldigingenhij kon geen woorden vinden om antwoord te geven en zweeg daaroin met opeengeperste lippen. ffWeet je dan," vervolgde de kapitein, //welke gevolgen de onoverdachte aanval van je kameraden op Chateau Pernette heeft gehad Jeanne werd zwaar gewond in den strijd het is een wonder dat zij nog genas. Dat is het eenige gevolg ge- weest van je onderneming. Een meisje, een on- schuldig kind heb je neergeschoten Waarachtig, een heldendaad Victor huiverde. Hij omklemde met kramp- achtige vingeren de leuning van een stoel, hij moest er op steunen om niet neer te vallen. Een doodelijke bleekheid bedekte zijn gelaat. De kapitein zag met verwondering de verandering in het gelaat van zijn zoon. ,/Wist je van de kwetsuur van Jeanne vroeg de kapitein. ,/Ja vader Waarom liet je nooit iets van je hooren, toen je met je bende in de Vogezen lag? Waarorn keer je nu terug, als een dief in den nacht Waarom kom je niet vrij en openhartig je ouders quaestie niets uit te staan heeft met de zaak, waarvoor de mogendheden hun bemiddeling aan- geboden hebben. De Duitsche oppositie in den Oostenrijkschen Rijksraad liet het niet bij schelden en schreeuwen tegen Minister Badeni, maar zij heeft ook een voorstel ingediend, om hem, wegens het uitvaardigen der bekende, voor de Duitschers nadeelige taal- verordening in Boheme, in staat van beschuldiging te stellen. De tooneelen bij gelegenheid der openingszitting, zijn eenvoudig zouder voorbeeld geweest, Reeds toen de Minister President Badeni binnenkwam begroetten hem tartende kreten en spottend gelach. Hij kreeg een kleur en keek verlegen. Maar het zou nog erger worden. ,/lk hoor dat er verkleede politie-agenten in de zaal zijn riep een der leden. Dit deed opnieuw een oorverdoovend rumoer ontstaan, meer ook in het bijzonder tegen den Voorzitter germht, wien men toeriepnAgent van politic, politie President enz. enz. Ook elkander onderling spaarden de leden geens- zins. Toen gestemd werd hoorde men ,/Schurk Verrader HondenzielComedianten dergelijke liefelijkheden en de gekozen President Kathrein kreeg„Schaam u Huisknecht van Badeni Judas!" en dergelijke naar het hoofd. Dat belooft eene zitting te worden Te Budapest werkt de ingenomenlieid met Keizer Wilhelm's toast nog steeds na. De studenten trokken en corps naar het Duitsche consulaat, met een dank-adres aan den Keizer, en de Duitsche journalisten, ter gelegenheid van 's Keizers bezoek medegekomeu, zijn op een van stadswege gegeven feestmaal schitterend onthaald. In Croatie, niet in Hongarije, ligt het Senieak, waar de vermelde ongeregeldheden plaats hadden naar aanleidiug van geruchten omtrent aanstaande dwangmiddelen tot het doen overgaan van Grieksch- orthodoxen tot de Katholieke Kerk. Er zijn ver- scheidene dooden gevallen, ook eene vroaw, en het dooden geschiedde op zeer wreedaardige wijze onder verminking der lijken. Er zijn nu overal militairen ingekwartierd. De regeering van Spanje heeft nog steeds met allerlei moeielijkheden in 't binnenland en de ko- lonien te worstelen. Onlangs is er weder een nieuw geschilpunt bijgekomen. De bisschop van Majorca heeft namelijk gemeend den banvloek over den minister van financien Navarro Reverter te moeten uitspreken, omdat deze kerkelijke goederen op het eiland in beslag had laten nemende minister verklaart echter volkomen correct ge- te gemoet Niemand van de Duitschers kent je toch als voormalig officier van het Fransche leger. Je hadt zonder vrees bij ons kunnen komen. Waarom deedt je dat niet?" ,/Ik ik ik wilde de verdenking niet op u richten Verdenking op mij O, daar hoefjeniet bang voor te wezen Maar je wist van Jeanne's verwonding en je kondet toch maanden laten ver- loopen, zonder naar haar te vragen En nu wil je nog zeggen, dat je haar liefhebt Vader, kwel me niet langer met uw vragen Nog is het niet te laat om mijn misslag goed te maken. Ik zal door Zwitserland naar het Zuider- leger gaan, daar zal ik u bewijzen, of ik een lafaard ben." ,/Je wist dat Jeanne gewond was?" vroeg de kapitein op peinzenden toon. ,/Je wist het je weet misschien ook, wiens kogel Jeanne wondde //Vader ,/Je weet het z/Ja, ik weet het Jij weet het dan was jij het zelf z/Ja vader ik was het zelf De kapitein hief zijn hand op, de gebalde vuist, om zijn zoon te slaan, die met diep gebogen hoofd voor hem stond, als verwachtte hij den genadeslag. Maar langzaam liet de kapitein den uitgestrekten arm dalen, trad een paar schreden achteruit en fluisterde met trillende lippen z/Foei foei lafaard eerlooze Toen keerde hij zich om, alsof hij zijn zoon geen blik meer waardig keurde. handcld te hebben, daar de prior van het betrokken klooster de goederen sedert 1885 voor de schatkist begeerde. De geestelijkheid heeft in 't algemeen voor den bisschop partij getrokken en er was een oogenblik sprake, dat de minister van financien zou aftreden, daar hij in den ministerraad van zijn collega's geen gelijk had gekregen. Dit bericht is echter niet bevestigd en de regeering schijnt voornemens eerst de uitspraak van den paus af te wachten, wien door den gezaut bij den pauselijken stoel een memorandum over de zaak zal worden ter hand gesteld. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer op de troonrede luidt als volgt ,/Mevrouw z/Hoogelijk waardeerde de Tweede Kamer der Staten-Generaal het voorrecht, Uwe Majesteit, vergezeld van hare Majesteit de Koniugin, te midden der volksvertegenwoordiging te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. ,/Is het een dierbare volkswensch, dat het hare Majesteit de Koningin gegeven worde in den loop van dit zittingjaar de Regeering te aanvaarden. Uwe Majesteit moge zich verzekerd houden van de innige dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor de liefderijke en wijze zorg, waarmede Uwe Majesteit hare beminde dochter voorbereidde tot de gewichtige taak, die haar wacht. ,/Voor de ons gedane mededeelingen omtrent den toestand van het moederland en de kolonien betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Instemmende met de warine hulde, door Uwe Majesteit gebracht aan het door de vloot krachtdadig gesteunde Nederlandsch-Indische leger, betreuren ook wij diep de offers, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. //Met belangstelling zien wij de indiening der door Uwe Majesteit genoemde voorstellen te gemoet. Het zal ons ernstig streven zijn naar onze beste krachten te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit eenberoep doet op onzen ijver en onze toewijding ter vervulling van de veel omvattende taak, die op ons rust. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de volksvertegenwoordiging, onder Gods zegen strekken tot welzijn van het dierbaar vaderland. De geneeskundigen te Delft hebben eenparig een schrijven gericht tot den heer Mr. H. A. van Victor hijgde naar adem. Hij wilde spreken, maar het was, alsof een centenaarslast op zijn borst drukte en hem de keel samenpersteten laatste strekte hij smeekend de armen uit naar zijn vadermaar deze had niets voor hem dan een afwijzeude beweging. „Ga," liet de oude man met moeite hooren. z/Ik zou willen, dat je met je brave krijgsmakkers onder het gras laagt, dat thans groeit op het slagveld van Reichshofen. Ga, ik wil je niet weerzien ik heb geen zoon meer „Vader 1" Een kreet als van iemand die doodelijk ge- troffen is, kwam over de lippen van den ongelukkige. Zijn vader trad op hem toe, zag hem vast in de oogen en zeide met doffe stem ,/Wisch met uw bloed die ongelukkige daad uit opdat ik je als een eerlijk man kan gedenken Victor greep de hand van zijn vader, en neer- zinkend aan de voeten van den grijsaard, kuste hij diens vingeren, hem met zijn tranen bevochtigend. Toen stond hij op. z/Vaarwel vader," zeide hij. //U zult als een eerlijk man aan mij gedenken." Hij snelde heen. De oude kapitein viel in een leunstoel neer, en verborg zijn gelaat in de handen. Zoo bleef hij een tijdlang bewegingloos zitten. Plotseling voelde hij twee zachte armen om zich heen. Hij liet de handen van zijn gezicht neervallen en zag in de met tranen gevulde oogen van Jeanne, die voor hem knielde en de armen om hem heen geslagen had. Oom, u hebt hem weggezonden in den strijd de Velde, lid der Tweede Kamer, in welk schrijven zij den ellendigen toestand der waterverversching en van de atmosfeer dier stad blootleggen, en hem verzoeken dien toestand op eene of andere wijze in de Tweede Kamer ter sprake te brengen. Van dien brief is een afschrift gezonden aan den Delftschen gemeenteraad. De alphabetische voordracht voor directeur der begrafenis-maatschappij ,/Uit Voorzorg" te Middelburg, j.l. Vrijdag door commissarissen opge- maakt, bestaat uit de heeren J. A. Bourdrez, J. H. le Clercq en D. W. Louis. De benoeming zal vermoedelijk half October plaats hebben. Door het hoofdbestuur der Friesche maat- schappij van landbouw is aan de afdeelingen om advies gezonden een door het dagelijksch bestuur ingediend voorstel, om geldelijken steun te ver- leenen voor het houden van wedstrijden doer arbeiders in het greppels maken in de hooilanden, het ploegen en het maaien. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de laatste jaren was het rooien van beet- wortelen om dezen tijd reeds in vollen gang, omdat de beeten voor 1 October geleverd extra werden betaald. Thans geschiedt dit niet meer en van vroege levering is dus in het algemeen geen sprake. Intusschen is men toch reeds hier en daar be- gonnen enkele perceelen te rooienna den buiten- gewonen oogst van het vorige jaar valt de opbrengst natuurlijk aanmerkelijk tegen. Toch mag men in Zeeland en Noord-Braband rekenen op een ge- middeld gewas, hoewel er streken gevonden worden waar dit op verre na niet zal worden bereikt, Tengevolge daarvan en van minderen uitzaai in 't algemeen zullen sommige fabrieken, die het vorige jaar veel te veel wortelen ontvingen, nauwe- lijks genoeg hebben voor een volledige campagne en zal bij alle de werktijd slechts kort duren. Waren dit jaar vele landbouwers ook nog als 't ware gedwongen om beetwortelen te zaaien, daar zij hun landerijen bij voorbaat door bemesting enz. voor deze cultuur hadden in gereedheid gebracht, thans behoeven de fabrikanten er niet op te rekenen dat dit opnieuw geschieden zal. Sterke inkrimping dezer cultuur, die dit jaar om die reden niet kon worden doorgevoerd, zal in de toekomst dan ook ontwijfelbaar zijn, indien de tegenwoordige prijzen en voorwaarden van leve ring door de fabrikanten blijven gehandhaafd. In de veenkolonien is een oorlog uitgebroken tusschen de aardappelmeelfabrikanten en aardappel- „Daar is zijn plaats," zei op ruwen toon de oude man. „Ik vraag u wel om vergeving, oom mijn woorden van straks waren niet overlegd De kapitein nam haar hoofd tusschen zijn handen, zag haar lang in de smeekend op hem gerichte oogen en kuste haar toen op het voorhoofd. z/Ik dank je, mijn kind," zeide hij diep bewogen. z/Ik ben nu tot de erkenning gekomen, dat je een groot en edel hart hebt. Wie een daad als die van mijn zoon kan vergeven die moet een dapper, sterk en edel hart bezitten z/Welke daad, oom z/Je hebt het mij verzwegen, wat mijn zoon gedaan heeft. Maar je weet het, je wist het reeds lang en toch zweeg je dat zal ik nooit vergeten Jeanne schudde treurig het hoofd. //Hij deed het in een op welling van krankzinnige jaloerschheid z/Jaloerschheid, Jeanne Op wien z/Vraag mij niet, oom z/Jaloerschheid ach, Jeanne jijjij hebt den Pruis lief?" z/Het is voorbij, oom neemt u het mij niet kwalijk maar het is nu voorbij. z/Nu, ik ben niet boos op je, arm kind ik beklaag je veel meer. Wij mannen brengen slechts onzen trots het vaderland ten offer, jij, mijn arme Jeanne, jij moet het hoogste geluk, jij moet de liefde van je hart aan het ongelukkige vadeiland ten offer brengen." z/Ik weet het, oom ,/Wees sterk, mijn kind, sterk, zooals wij alien moeten wezen in deze dagen van groot ongeluk, van den diepsten nood." mm COUMNT ^>l< Mad ver»chynt Woeasdag- en Vgijrtagavond, uitge»oniletJ opj'eestrtagen, bij den altyever lP!JJ:_VA^_PK_*AMl»K_tejrer_Xeu»enr De Bargemeester der gemeenie TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 30 Sep tember 1SJU, voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 27 September 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1