Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 22 September 1897. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. landsch-Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng ik warme huldede offers diep betreurende, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht u in dit zittingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienstver- vanging bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop ik u eerlang aan te bieden. Yereeniging van de zorg voor de landbouw- belangen bij een departement van algemeen bestuur wordt u voorgesteld. Wetsontwerpen zullen u worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personen, tot regeling van den leer- plicht en tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt u voor Nederlandsch-Indie een ontwerp mijnwet, benevens een voorstel betreffen- de het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het militair straf- recht en de krijgstucht worden op nieuw ingediend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maatschap- pelijke toestanden, met name, betreffende de volks- huisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan verslerking der rijksinkomsten, door wijzi- ging van het tarief van invoerrechten met behoud zijner bestaande grondslagen, wijd ik mijne aandacht. Op uwen ijver en uwe toewijding tot volbrenging der veelornvattende taak, die op u rust, blijf ik bij voorduring staat- maken. Mogen uwe werkzaamheden onder Gods zegen strekken tot welzijn van ons dierbaar vaderland In naam der Koningin verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Door den heer Jhr. Mr. L. Schorer, burge- meester van Middelburg, is te's Gravenhage, namens alle burgemeesters van Zeeland, aan den heer Jhr. Mr. W. M. de Brauw, oud-commissaris der Konin gin, als een bewijs van hoogachting aangeboden een aquarel van den kunstschilder K. Klinkenberg te 'a Gravenhage, voorstellende een gezicht op de Abdij te Middelburg, benevens een kunstalbum met opdracht en tevens vermeldende al de namen der burgemeesters. (Midd. Ct.) Bij Kon. besluit is Dr. J. P. Berdenis van Berlekom, plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant, te Middelburg, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw De Minister van Biunenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 17 October e. k. Voor nadere inlichtingen zie men de Staats-Courant van gisteren De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren In een gevecht van patrouilles van Kroeng Raba tegen partijgangers van Toekoe Oemar werden gedood de luitenants Van Greuningen en Wagener en 7 minderen, gewond tien minderen. De ver- liezen van den vijand zijn onbekend en werklieden-vereenigingen uit alle oorden des lands trokken te 12 uur van de Prinsengracht naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Tengevolge van het verbod van het gemeente- bestuur bleven de vaandels opgerold. De groote zaal zelve was van boven tot onder gevuld met de betoogers en belangstellenden. Een muziek- korps opende en besloot de bijeenkomst met enkele nummers. Van de Kamerleden waren alleen de heeren Troelstra en Van Kol ter vergadering. De heer Kuijper had sympathie betuigd, maar kon niet aanwezig zijn wegens den Zondag. Ook de heeren Heldt, Van Gilse, Kerdijk, Ketelaar en Nolting hadden gemeld verhinderd te zijn, welk bericht door de vergadering, vooral wat eerstgenoemde betreft, met teekenen van ontevredenheid werd begroet. Tal van adhaesie-betuigingen waren ontvangen van werklieden-vereenigingen. Vijf sprekers voerden het woord Boerkool, Van der Goes, Eichelsheim, Troelstra en Van Kol. Een door den voorzitter voorgelezen uitvoerig gemotiveerde motie, aandringende dat de noodige maatregelen zullen worden genomeu om aan invalide en oude arbeiders van Staatswege voldoend pensioen te verzekeren, waarin noch direct noch indirect door de arbeiders wordt bijgedragen, werd aangenomen en zal aan regeering en Tweede Kamer worden opgezonden. De vergadering werd daarna gesloten en de betooging was geeindigd. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1898 zal plaats hebben de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Hulst, Dinsdag 12 Oct., 10 uur v.m. voor Hulst, 10,30 uur v.m. voor Clinge, 11,30 uur v.m. voor Koewacht, 11,45 uur v.m. voor Graauw en 1 uur n.m. voor St. Jansteen. Hontenisse, Woensdag 13 Oct., 10 uur v.m. voor Ossenisse, 10,15 uur v.m. voor Hengstdijk, 10,30 uur v.m. voor Hontenisse, 1 uur n.m. voor Boschkapelle en 1,30 uur n.m. voor Stoppeldijk. Axel, Donderdag 14 Oct., 10 uur v.m. voor Sas van Gent en Overslag, 10,30 uur v.m. voor Westdorpe, 11,15 uur v.m. voor Zuiddorpe en 11,30 uur v.m. voor Axel. Ter Neuzen, Vrijdag 15 Oct., 9 uur v.m. voor Philippine, 9,15 uur v.m. voor Zaamslag, 10,15 uur v.m. voor Hoek en 11 uur v.m. voor TerNeuzen. Oosthurg, Dinsdag 19 Oct., 9 uur v.m. voor Nieuwvliet, 9,15 uur v.m. voor Groede, 10 uur v.m. voor Breskens, 10,30 uur v.m. voor Zuidzande en 10,45 uur v.m. voor Oostburg. Sluis, Woensdag 20 Oct., 9 Aardenburg, 9,30 uur v.m. voor St. Kruis, 9,45 uur v.m, voor Cadzand, 10 uur v.m. voor Eede, 10,15 uur v.m. voor Retranchement, en 10,30 uur v.m. voor Sluis. IJzendijke, Donderdag 21 Oct., 9 uur v.m. voor Schoondijke, 9,30 uur v.m. voor Biervliet, 10 uur v.m. voor Waterlandkerkje, 10,15 uur v.m. voor Hoofdplaat en 10,45 uur v.m. voor IJzendijke. uur v.m. voor Ter bepaling van het aandeel, door de ge- Bij het departement van Kolonien is ontvangen meenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door l J 01 Anrro-r rrorlarrtpplrpnfjp t.plpcrram I i V LP --- J- --tl1 de provmcie in de lichting het volgende van 21 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneui-Generaal van Nederlandsch- Indie, betreffende gebeurtenissen in Groot-Atjeh Twee patrouilles uit Loknga stuiten op benden op den Gle Betoes van Mata Ajer. Van eerste patrouille sneuvelden een officier en drie fuseliers. Tweede patrouilles overnachtte op het terrein van deze nog alleen bekend dat een officier gesneuveld is. Toekoe Oemar nog bij het dal van Lamith De groote betooging voor Staatspensioneering, uitgaande van het Landelijk-Comite, Zondag te 's Gravenhage gehouden, is goed geslaagd. Een 600tal vertegenwoordigers van afdeelingen, bonden van Steeds heen Als het ,/Bovendien verlangde ik hier terug te komen, vervolgde Victor. //Ik wist niet wat er van u, wat er van mijn ouders geworden was zweefde je bloedig beeld, Jeanne, om mij en ik vervloekte mijn waanzinnige daad. ergste gebeurd was, als mijn schot u gedood had, dan dan wilde ik ook sterven. Bovendien kwe'lde mij de zorg voor mijn ouders. Als het ruchtbaar was geworden, dat ik, hun zoon, de aanvoerder was geweest van de bende franctireurs, die den post op Chateau Pernette had overvallen, dan zouden de Duitschers ook mijn vader ter verantwoording hebben geioepen in de meemng. dat hij verraad had gepleegd aan de in zijn huis ingekwartierde Duitsche soldaten. Ik kwam, langs allerlei geheime wegen, in de nabijheid Pfalzburg, dat zich nog niet had overgegeven Tot mijn onuitsprekelijke vreugde hoorde ik, dat je genezen waart, dat je nog altijd in het huis mijner ouders vertoefde, en dat dezen met door de Duitschers waren lastig gevallen wegens den nachtelijken aanslag. En toch, Jeanne, wist jij, dat ik het geweest was, die in dien nacht de Pruisische jagers had overvallen en die op u mijn wapen had gericht P" ,/Meen je dan, dat ik je ouders zou hebben verraden ;/De Duitsche officier zou mij ook hebben kunnen herkennen (Wordt vervolgd.) voor de nationale militie van 1898 moet worden geleverd, worden o. a. samengevoegd de gemeenten Sas van Gent en Overslag. Gisteren werd alhier door den heer H. J. Ganderheijden, aannemer van de school en onder- wijzerswoning voor de vereeniging voor Chr. onder- wijs alhier, aanbesteed het verfwerk van genoemde in" aanbouw zijnde gebouwen. Hiervan werd ingeschreven door de heeren J. J. Kroon voor 794, P. J. Harte voor 700, O. C. F. de Pauw voor 549, A. Guilliet voor f 360, P. Bruggeman en P. J. Meertens voor 325' en C. J. de Smidt voor 299. Door A. van Duijse werd alleen voor de woning ingeschreven voor f 120. Het werk is gegund aan A. Guilliet. £)e heer F. Verstraeten alhier, behaalde Zondag de zilveren medaille bij de te Hontenisse gehouden- 15 K. M. wegwedstrijd. Aan den heer H. J. Krol, predikant te Valkenswaard, is op zijn verzoek na bijna 52jangen predikdienst, eervol emeritaat verleend. Gister namiddag werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaes-polders te Hoofdplaat aanbesteedhet maken van werken ter verdediging van den oever tusscheu de strandhoofden, gelegen landwaarts van oeverwerk C van den calamiteuzen Thomaes- Minste inschrijver was de heer J. de Bree, te Ter Neuzen, voor f 5225. De heer G. G. A. Meuwissen, ontvanger der directe belastingen enz. te Hulst, is als zoodanig benoemd te Goes. Op 24jarigen leeftijd is op Lombok overleden de 2de luit. der inf. F. B. Nunnink, geboortig uit Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen). Opgeleid aan de Kon. mil. academie te Breda, werd de ge- sneuvelde in 1896 bevorderd tot 2do luitenant. Op de hondententoonstelling te Breda werden 0. m. bekroond een tweetal honden van den heer Dr. Schouten te IJzendijke. Een mastief behaalde eersten prijs in de open en een Duitsche een dog een derde prijs in de open en een reserve- prijs in de limite-klasse. Sas vail Gent, 21 Sept. Op de veemarkt van heden wareii aangebracht19 stieren, 114 ossen, 215 koeien en vaarzen en 11 schapen, samen 359 beesten, wat al een schoon getal is en denkehjk nog zal vermeerderen, daar iedere week de aanvoer van Friesche en Geldersche beesten grooter wordt, die dan ook om hunne bijzondere kwaliteit, zeer gezocht worden. Deze week was de markt minder goed, een 40 stuks bleven onverkocht. Met ingang van 1 October is tot sluisknecht alhier aangesteld J. Schutter van Hansweert. IJzendijke, 21 Sept. Het mond- en klauwzeer, alhier voor eenige dagen geleden voorgekomen, breidt zich snel uit onder koeien en schapen, vooral onder de gemeente Biervliet. In den omtrek alhier wordt ij verig gewerkt aan het rooien der winteraardappelen de uitkomst valt in het algemeen tegen, ze zijn zeer klein van stuk. Daar er hier zeer weinig handel in aardappelen wordt gedreven hoort men van de prijzen bijna nietskleine partijen zijn verkocht voor f 3,50 de 70 kilogram. 's Gravenhage, 22 Sept. De Indische begrooting voor 1898 sluit met een tekort van 11 millioen, te voorzien door een geldleening. Aangevraagd is 14 ton voor invoering der opium-regie op Java, Madura en Lombok. Ruim 9 millioen is uitgetrokken voor spoorweg aanleg en bevloeii'ngswerken. Voorgesteld werd de officieele deelneming aan de Wereldtentoonstelling te Parijs en aanschaffing van recherche-vaartuigen in Atjeh. Tweede Kamer. Besloten werd tot toelating van alle nieuw gekozen leden behalve van de heeren Van Gilse te Sneek en Geertsema te Amsterdam, waaromtrent voorgesteld werd opvraag te doen der stembiljetten van Woudsend en alle districten van Amsterdam VI. De beslissing hieromtrent wordt verdaagd tot Dinsdag a. s. Gekozen zijn tot candidaten voor het voorzit- terschap de heeren Gleichman, eerste, Donner tweede en Michiels derde candidaat. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken C. H., oud 27 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens vernieling vrijgesproken. G. L. J. L., oud 22 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. J. B. v. G., oud 19 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Er moeten valsche guldens in omloop zijn, die alleen maar wat licht en zonder randschrift zijn, maar overigens wonderveel op een eenigszins groe zeligen, veelgebruikten echfen gulden gelijken. Men zij dus op zijn hoede, vooral te dezer stede, met de kermis Te Schoondijke werd Vrijdagavond omstreeks kwartier over tienen door verschillende personen een schok waargenomen, die deuren en ramen deed schudden. Ditzelfde werd waargenomen op de Nieuwe sluis onder Breskens en Klakbaan onder IJzendijke. Het was een gevoel of er eene ont- ploffing plaats had. Zou dit eene lichte schok van aardbeving geweest kunnen zijn M. Ct. Gisteren herdacht de heer G. A. Boomgaard te Groningen zijn 109den jaardag. Zondagmorgen omstreek 11 uur brak in het particuliere gesticht voor zenuwlijders in de Gortstraat te Middelburg (onder beheer van mej. M. A. Rost) een brand uit, welke waarschijnlijk ontstaan was door een bij een bed op de boven achterkamer staand petroleumkacheltje. Deze brand werd spoedig gebluscht en richte slechts geringe schade aan. Volgens het getuigenis van deskun- digen was de brand nu totaal gebluscht. Ook werden de twee patienten, die uit het huis waren gebracht, weder teruggehaald. Omstreeks 11 uur 's avonds brak in dezelfde kamer weder brand uit, die zoo snel om zich greep dat aan het redden der goederen bijna niet kon gedacht worden. De ziekeninrichting brande geheel uit, alleen het achterhuis, waarin zich de operatie-kamer en een keuken bevonden, bleven gespaard, terwijl nog veel waardeloos werd gemaakt door het ingespoten water. Het geheele huis is eene ruine, alleen de muren bleven staan. Het aangrenzende huis van den heer Van der Weel, een sigarenwinkel, had het meest door het water te lijden. Huis en inboedel zijn verzekerd bij de Zierikzeesche maatschappij. Een pakhuis van den heer Flipse had ook veel te lijden. De inboedel en het door mej. Rost gehuurde huis waren verzekerd. De politie doet onderzoek naar de tot nu toe onbekende oorzaak van den brand. Bij het blusschen van den brand deden dapper mede eenige matrozen van den in het kanaal liggende monitor Krokodil of eenige verlofgangers. Onder Nieuwdorp speelde voor eenige dagen een kind op den schoot van zijn grootmoeder terwijl de kleine een vork in de hand had. Bij het bukken der vrouw kwam haar oog in aanraking met de vork, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel zoozeer werd beleedigd, dat de vrouw het gebruik daarvan verloren heeft. Eene geneeskundige be- handeling mocht niet baten. Zaterdag kwam men tot de ontdekking dat in de Nassaustraat te Rotterdam van eenige huizen het lood was ontvreemd. Bij onderzoek bleek dat een onbekend man op de daken geweest was, nadat hij de bewoners had wijs gemaakt dat hij gezonden was om het lood te verwijderen, daar men dit ter voorkoming van diefstal door zink wilde doen vervangen. De dief wordt beschreven als een 22jarig jonkman, middelmatig en tenger, gekleed in bruin Engelsch lederen broek en kiel, met band om het hoofd. Te Slochteren (Groningen) zijn twee kinderen onverwacht gestorven. De lijkjes zijn zoo spoedig mogelijk, gelijktijdig, ter aarde besteld, daar aan cholera gedacht werd. Strenge maatregelen om verbreiding te voorkomen, zijn genomen. Alles is ontsmet, de begrafenis had uit het huis van een buurman plaats. Te Lekkerkerk is een lljarige knaap bij het hengelen te water geraakt en verdronken. De Arnh. Ct. deelt mede, dat omtrent den brand op Sonsbeek nader het gerucht de ronde doet, dat het tusschen de twee verbrande perceelen gelegen Doolhof zou gespaard zijn, omdat de vlammen er den weg niet in wisten te vinden. Aan het Vaderland wordt uit Arnhem ge meld, dat volgens algemeen gerucht de verdachte van brandstichting op de tentoonstelling heeft bekend. Zaterdagavond omstreeks 6,30 uur, raakte de lampenist J. Wessels te Gennep, terwijl hij bezig was zijn werk te verrichten aan trein X BokstelWezel, tusschen de buffers. Hij werd onmiddellijk gedood. Zondagochtend ontstond er een begin van brand in de R. K. kerk te Valkenburg (L.). Op het koor had een gordijn door een kaars vlam gevat en het vuur breidde zich weldra uit. Alle aanwezigen, vooral vrouwen en kinderen, snelden naar de uitgangen, waar een kleine paniek ont stond. Door het kalm optreden van den kapellaan werd de orde spoedig hersteld. De brand was weldra gebluscht en zonder dat er veel schade was aangericht, kon de dienst hervat worden. Een hoogst treurig ongeluk bracht Maandag- avond te Scheveningen diepe verslagenheid teweeg. Tusschen 7 en 8 uren Hep een driejarig jongetje dat uit de woning van zijne moeder, eene weduwe, was ontsnapt, tusschen de rails van de electrische tram op het GeversDeynootplein. Voor de machinist van een uit de remise komende tram kon stoppen, was het ventje onder den wagen ge raakt. De grootmoeder, die ten huize van haar dochter vertoefde, bemerkte dat het kind weg was, snelde het achterna, trachtte het te grijpen, doch geraakte eveneens onder de tram. Grootmoeder en kind werden gedood. De bestuurder van den tram, bekend als een voorzichtig man, kon het ongeluk niet verliinderen. De heer Oscar Carre, die zich, zooals bekend is, geheel uit het circusleven heeft teruggetrokken, heeft zich te Amsterdam metterwoon gevestigd en zijn intrek genomen in zijn gebouw aan den Amstel, hetwelk hij aangehouden heeft, omdat zijne kin deren er dan naderhand als directeur in kunnen komen. De kinderen zijn thans alien in Rusland, bij den troep van hun bloedverwant Salomonsky. In diens circus zijn ook de paarden en alles wat tot den troep behoorde opgenomen, behalve de lieve- lingspaarden van Carre, die gelijk hij mededeelde aan een vertegenwoordiger van het Hbld. aan wiens interview wij deze bijzonderheden ontleenen na de laatste vtiorstelling te Scheveningen zijn doodgeschoten. De heer Carre had ze goed kunnen verkoopen, als hij gewild hadmaar hij kon de gedachte niet verdragen, dat ze later misschien nog eens voor de kar zouden moeten loopen. Verleden week reed een boertje op een sukkeldraf met zijn met den paard bespannen kar langs de Weesperzijde te Amsterdam huiswaarts. Ter hoogte van de Grensstraat hielden hem twee jonge mannen staande, die verzochten te mogen mederijden, hetgeeu geweigerd werd. Het boertje zette zijn bles daarop weder in draf, doch de ver- zoekers liepen de kar na en sprougen er achterop. De landman liet hen ongemoeid zitten tot even voorbij de Deli-Brouwerij, toen drukte hij op een veer, en daar het voertuig een ledige stortkar was, wipten de beide passagiers, tot groote hilari- teit der voorbijgangers, op de straatsteenen en rolden vrij onzacht over elkander terwijl het boertje zich in gestrekten draf uit de voeten maakte. In een logement te Leiden vertoefde dezer dagen een 17jarige Duitscher, die geen geld bezat om zijn logies te betalen, waarom hij als vreem- deling zonder geld of middel van bestaan naar het politiebureau werd overgebracht. Bij zijn verhoor vond de commissaris van politie hem ietwat zonderling en liet hem, toen hij een dag later een brief van zijne moeder uit Berlijn ontving, nauwkeurig gadeslaan. Weder voor hem gebracht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2