Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 20 September 1807. IN MEMORIAM. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot ambte naar van het openbaar ministerie bij de kanton- gerechten in het arrondissement Utrecht voor de kantons Urecht en Wijk bij Duurstede, ter stand plaats Utrecht, Mr. L. Besier, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburgtot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, Mr. J. C. G. Boot, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantons Utrecht en "Wijk bij Duurstede. Het detachement infanterie alhier, onder bevel van den 2e luitenant J. A. Maas, zal met 1 October a. s. naar het garnizoen te Vlissingen terugkeeren en vervangen worden door een detache ment van het garnizoen te Middelburg, onder bevel van den 2e luitenant W. J. van Hattem. Vrijdagnamiddag werd, tijdens de afwezigheid der bewoners, bij P. Dhaene in den Vogelschor- polder onder deze gemeente, door buiten- en binnen- braak, ten diens nadeele ontvreemd, een gouden ketting met een diamanten kruis, twee gouden oorbellen, twee gouden ringen enz. Na van het gebeurde te zijn onderricht, werden door de politie terstond maatregelen genomen om den dader op te sporen en in handen te krijgen. Door den brigadier Uijterschoot van de brigade marechaussee te Hulst, werd gisteren onder de gemeente Graauw de vermoedelijke verdachte aan- gehouden en gearresteerd. Hoewel deze, zekere L. d. S., geboren te Ede, werd bevonden in het bezit van genoemde voor- werpen, ontkende hij zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Heden morgen is hij gevankelijk alhier binnen- gebracht en later te Sluiskil geconfronteerd. Door deze aanhouding kreeg men ook vermoeden, dat de diefstal te IJzendijke (de vorige week door ons vermeld) door hem is bedreven, waarom hij morgen ter confrontatie naar IJzendijke zal worden vervoerd. De voordracht voor een gezworene van den Van Alsteinpolder, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Bouwens, opge- maakt door de ingelanden, bestaat uit de heeren J. Bouwens, L. van Waesberghe en A. van den Eeckhout. Bij kon. besluit is aan Mr. H. E. van IJsendijk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van re- genten over het huis van bewaring te Oostburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten Mr. M. J. E. P. H. Erens, griffier bij het kantongerecht te Oostburg. Naar aan de Midd. Ct. gemeld wordt, zijn de bedijkingswerken in het verdronken land van Saeftingen bijna over de voile lengte gevorderd tot 3 meter boven gewoon hoogwater. Het nog op te brengen bovenste gedeelte van den dijk, zijnde van geringe afmetingen, zal spoedig zijn aangevoerd. Bezoding en bekramming, alsmedehetaanbrensren van steenglooiing, ter plaatse waar de dijk is ge- legen in het Graauwsche-, Zandbergsche- en Kiel- drechtsche gat, is ook reeds voor een goed deel afgewerkt en men is in den nieuwen polder reeds aan het slooten graven en wegen aanleggen, ter- wijl men deze week denkt aan te vangen met het maken der verbindingen van deze wegen met die in de aangrenzende polders. Zijn reeds eenige ploegen werkvolk bedankt, spoedig zullen ook vele anderen gedaan krijgen en zal het waarlijk groote werk tot het verledene behooren. na Sedan een eervollen vrede had moeten sluiten, daar er toch geen hoop meer was, dat Erankrijk overwinnen zon. Hij schatte het republikeinsche leger niet heel hooghij had de dapperheid en de kracht van het Duitsche leger leeren kennen; als niet eens het oude keizerlijke leger, met veld- heeren als Mac Mahon en Bazaine, den Duitschers een tegenstand van eenig belang had kunnen bieden, hoe konden dan de bijeengeraapte bataljons der republikeinsche nationale garde weer de zege- praal aan de zijde van Erankrijk brengen Derhalve begroette de kapitein ook de over- gave van Pfalzburg met een gevoel van voldaanheid. Op deze wijze werd er ten minste een einde gemaakt aan het nutteloos lijden der inwoners. Tweeendertig officieren en achttienhonderd man- schappen legden de wapens neer, nadat op bevel van majoor Tailland de 65 stukken geschut der vesting vernageld waren. Het huis, dat aan de ouders van Jeanne behoorde, was inderdaad door de beschieting zoo beschadigd, dat mevrouw De Parmentier besloot ook verder bij den kapitein in huis te blijven. Het huis van den heer Hoffer, een mooi gebouw van twee verdiepingen, in welks onderste vertrekken een koffiehuis gevestigd was, lag aan de Groote Markt in het midden der stad. Op dit groote plein, de verzamelplaats der Pfalzburgers, bevond zich het gedenkteeken van den beroemden zoon der stad, van Maarschalk Mouton, graaf De Lobau. Op het voetstuk van het gedenkteeken stonden de woorden van Napoleon I, waarmee deze het gedrag van den generaal in den Gister is door den dood een kundig en steeds ijverig ambtenaar aan onze gemeente-administratie ontvallen. Aan de gevolgen eener slepende ziekte, die hem het vervullen zijner taak meermalen moeilijk maakte of belette, overleed na een lang- durig lijden de heer J. Dieleman Wz., secretaris dezer gemeente. Den 11- Augustus 1857 werd de heer Dieleman, destijds bij de posterijen werk- zaam, benoemd tot secretaris en den 17 daaraan- volgende als zoodanig gei'nstalleerd. De werkzaam- heden en de administratie der sedert in bevolking meer dan verdubbelde gemeente namen steeds toe, doch de heer Dieleman toonde zich volkomen berekend de hem toevertrouwde taak naar behooren te vervullen. Minzaam en bereidwillig om ieder met raad en daad te helpen, ook voor zaken buiten het ge- meentebeheer, genoot hij allerwege de aehting der inwoners en van velen daar buiten. Als blijk van aehting en waardeering schonk de gemeenteraad hem onlangs bij gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubile, toen hij, helaas, niet meer in staat was zijn betrekking waar te nemen eene gratificatie. In Eebruari 1856 werd hij benoemd tot secretaris ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur en was thans nog in die betrekking werkzaam. De overledene was tevens ontvanger van de gemeente Hoek, en vervulde ook daar tal van jaren de betrekking van secretaris. Gedurende vele jaren was de heer Dieleman lid van het Provinciaal kerkbestuur en werd ook gedurende 6 jaar afgevaardigd bij de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk. Hij was ook ontvanger-griffier van verschillende polders en sedert de oprichting in 1868 bestuurslid, laatstelijk secretaris, van het fanfarengezelschap //Apollo." Waar de overledene alzoo uithoofde zijner betrekking met velen in aanraking kwam, zal het overlijden van zoo'n verdienstelijk man bij velen worden gevoeld en eene leemte achterlaten. Hij ruste in vrede Middelburg, 20 Sept. Heden nacht is het Te Huis voor zenuwlijders, in de Gortstraat alhier afgebrand. De patienten zijn tijdig in veiligheid gebracht. Ofschoon de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleven, dank zij de windstilte de omliggende perceelen gespaard, behalve het neven- staanue sigarenmagazijn. De oorzaak is tot heden onbekend. Eenige jaren geleden vermaakte iemand te Meeden zijn boerderij, te Westerlee gelegen, aan zekeren heer D. te Meeden. De erflater was toen weduwnaar en kinderloos. Later hertrouwde hij en werden uit dien echt 2 kinderen geboren. Nu is de man gestorven en daar indertijd vergeten was het testament te herroepen, zijn de 2 kinderen onterfd en blijft de heer D. erfgenaam. Laatstgenoemde nu wil de erfenis niet aanvaarden en wenscht daarvan afstand te doen ten behoeve van de 2 kinderen. Als een staaltje welke prijzen te Boskoop worden besteed voor tuin- en bouwgrond, kan dienen, dat op een dezer dagen gehouden openbare verkooping voor een perceel tuingrond, groot 1665 Rijnl. roeden, werd betaald 15,050, terwijl voor een perceel bouwgrond, ter grootte van 550 M2., werd betaald 3400. Bovendien moesten de koopers nog 7 pet. kosten betalen. Te Rinsumageest (Friesland) is door Dr. B. van der Sluis, uit Marmerwoude, in een huis- gezin typhus geconstateerd bij 3 persouen, waarvan reeds een is overleden. Het gebruik van vleesch eener zieke koe moet de oorzaak van de ziekte zijn. De Engelsche edelman, die tegenwoordig te Einsterwolde vertoeft en voornemens is aldaar 5 a 6 weken te blijven, om dagelijks met een klein kanon op de Dollard op waterwild te jagen, is in de eerste jachtdagen niet bijzonder gelukkig geweest. Geen enkele keer werden meer dan 30 eenden, talingen enz., door hem meegebracht. Het wild wordt gedeeltelijk weggeschonken en gedeel- telijk door den knecht, een Schiedammer, te zijnen bate verkocht. Elk schot kost den Engelschman aan kruit en lood f 1,20. Yrijdag is te Arnhem, op last van den rechter van instructie, gearresteerd, de handelaar in muziek-automateu V. H. de G., verdacht van moedwillige brandstichting in het hoofdgebouw der Arnhemsche tentoonstelling. Hij had een belangrijke inzending op de tentoonstelling. Eenige dagen vroeger had hij zijn polis aanmerkelijk verhoogd. Bij zijn etalage moet de brand het eerst zijn waargenomen. De tentoonstellingsverloting wordt voortgezet. De verbrande prijzen zullen opnieuw worden ge- het eiland Lobau had gekenschetst;/Mon Mouton est un Lion" (Mijn schaap is een leeuw). Een laan van een dubbele rij platanen omringde het plein, dat trouwens aan den eenen kant op een puinhoop geleek. (Wordt vervolgd.) leverd. De trekking zal dus alleen eenige weken vertraagd worden. De bestuurders van verschillende vakvereeni- gingen, die de vorige maand reeds bijeengekomen waren om te spreken over de wijze waarop tegen de aanvrage aan de gemeente om voor 10,000 deel te nemen in het waarborgfonds der tentoon stelling op Sonsbeek zou kunnen geageerd worden hebben besloten, nu het hun gebleken is, dat die aanvrage nog niet is teruggetrokken, een adres aan den raad te richten om te protesteeren tegen de gevraagde deelneming. Een sterke minderheid heeft besloten te dezer zaak tevens eene protestmeeting te beleggen. Te Schiedam stond de vorige week voor het huis van den timmerman Wuisman een wagen met hout, waarvan men bezig was eenige deelen af te nemen. Zonder dat iemand het opmerkte, was het tweejarig dochtertje van W. onder den wagen gekropen. Bij het ontladen wipte ongelukkig de wagen over naar den kant, waar het kleine kind zat, zoodat het een gedeelte van den nog zwaar beladen wagen op het hoofdje kreeg. Het werd daardoor zoo ernstig verwond, dat het aan de gevolgen is bezweken. Een zeer interessante waarneming werd dezer dagen te Haaksbergen (Overijsel) gedaan. In een deel van het dorp kwamen eenige gevallcn van abdominaal-typhus voor, en toen bleek dat al het drinkwater daar uit een put werd gehaald, liet de geneesheer het water opzenden naar prof. Spronck in Utrecht, en deze vond er typhusbacillen in. Inmiddels was het gebruik van het water verboden, en da^rna kwamen geen gevallen meer voor. In het geneel werden er 5 menschen ziek, waarvan er 2 overleden. Te Maastricht heeft Vrijdag een poging tot doodslag plaats gehad. Een zekere S. aldaar loste bij een woordentwist drie revolverschoten op den fabrieksarbeider Croes, die echter niet werd getroffen een der schoten ging door zijn hoofd- deksel en rakelings langs zijn hoofd. De dader is door de politie aangehouden. In de Ridderstraat te Amsterdam woont Nelis de Piepertjesman, aldus genaamd om de negotie in blaas- en piepinstrumenten, die hij langs 's heerenstraten drijft. Vrijdagnacht kreeg hij het te kwaad met zijne vrouw, en wel zoo erg, dat zijn vrouw's zwager, die in hetzelfde huis woont, er bij te pas kwam. De mannen raakten handgemeen en Nelis kreeg een steek in de zijde, die zijne overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk maakte. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek dat de wonde levensgevaarlijk is. Aan de broodfabriek De Ruijter" te Zaandam, had Vrijdagmiddag een bakkersgezel, terwijl hij op een trap staande bezig was den riem om de as van de machine te doen, het ongeluk door den riem aangegrepen en medegesleurd te worden, waardoor hij tusschen de machine bekneld raakte, met het gevolg, dat een been en een arm bijna geheel van het lichaam werden gescheiden. Hij werd, na de eerste hulp te hebben ontvangen, per brancard naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij spoedig overleed. Bij de Rijkspolitie te Zevenbergen (N.-Br.) meldde zich dezer dagen iemand aan, die verzocht hem een onderkomen en voeding te willen ver- strekken, daar hij zonder middelen van bestaan was en sedert eenigen tijd (de man is weger van beroep) zoekende was naar werk. Aan zijn ver zoek werd voldaan. Den volgenden morgen begaf hij zich het eerst naar het station en haalde daar zijn rijwiel, dat hij voor alle zekerheid aldaar had weggezet. De man was afkomstig uit Den Haag en was bedelende en werkzoekende per rijwiel. Het bericht dat G. van Gelder, die thans te Leeuwarden levenslang gevangen zit ter zake van den moord, gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman, onlangs een volledige bekentenis zou hebben afgelegd, moet nu weer niet juist zijn. Het was toch niet hij, die onlangs de bekentenis deed, maar zijn medeplichtige Van Berkum, meer bekend onder den naam van den jongen Baron, die tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Zaterdagnacht vroeg zekere Adolf S. aan het politiebureau te Groningen om nachtverblijf. Het werd hem verleend, maar in anderen zin dan het gevraagd was, want men ontdekte aan het bureau, dat de man, wijl hij nog vier maanden gevangenisstraf moet ondergaan, in het politieblad gesignaleerd is. Hij is indertijd als huzaar met paard en voile wapenrusting gedeserteerd. Men schrijft uit Haarlem De Zijlvest bood Zaterdagochtend een aardig schouwspel aan. Daar was gevestigd geweest het beruchte bureau Hollandia, waaraan de niet min der beruchte vijfcents-loterij was verbondendaar had gewoond de met de noorderzon vertrokken directeur W. J. M. Zaterdag zou het perceel op verzoek van de eigenares worden ontruimd, en behalve de deur- waarder Waning, was een groote menigte samen- gestroomd om daarvan getuige te zijn. De deur werd opengestoken en zoo kwam men eerst in het kantoor, waar niets was te vinden dan tal van polissen, kwitantie's enz., eertijds de roem en de eer van het bureau en de hoop van velen, thans als oud waardeloos papier op straat gesmeten. In de achterkamer had M., grappen- maker als hij steeds geweest is, den uitzetters een verrassing bereid. Op een gas ornament stond een hooge hoed, een jas was er omheen gestagen en uit die jas hing een pantalon, zoodat het er veel van had of daar een mensch hing, doch dit bleek zoo niet, maar toen men dichtbij kwam hing wel uit den broekzak, aan een touwtje gebonden een geledigde z. g. harmonica-portemonnaie. Veel had M. niet achtergelaten. Een paar stoelen een trapnaaimachine, zeker te zwaar om te vervoeren, en een paar bed- den, doch overigens rommel. Het publiek liet allerliefste uitdrukkingen aan M's adres hooren, waaronder die van smeerlap en schoelje nog zacht klonken. Velen die tekort waren gekomen, wilden het een en ander medenemen, doch hiertegen waakte de politie. De rommel werd onder haar toezicht naar de vuilnisbelt gebracht. Door de buitenlandsche pers doen dezer dagen verscheiden karakteristieke woorden van den Koning van Siam de rondte. Ziehier een er van. Men bood den Koning een plaat aan, voorstellende den triomf van Bacchus. //Een echt Europeesch onderwerp", zeide Koning Chulalongkorn de Wijze. Toen de Koning te Parijs in de opera de Don Juan gehoord had, zeide hij //Heel mooi, maar ik lees liever een stuk van Shakespeare in een leunstoel aan den haard. Joaquin Arrorjo, de man die president Dias van Mexico aangevallen had, is door het gepeupel, dat eerst de deur van de gevangenis inboomde, gelyncht. Nadat de wacht overrompeld was werd de gevangene, die een dwangbuis aan had, in stukken gehakt. Een twintigtal personen zijn gearresteerd. Renter seint uit St. Petersburg z/Volgens een bericht door het Russische tele- grammenbureau uit Krasnojarsk ontvangen, heeft men in het dorp Antziferoskoje, district Jeniseisk, den 14den dezer, te elf uur 's avonds, vijf minuten lang, in noordwestelijke righting een ballon gezien. Men gelooft dat het die van Andree was." De N. R. Ct. teekent daarbij aan z/De onwaarschijnlijkheid dat Andree's ballon (11 Juli opgestegen) 65 dagen lang kou blijven zweven, ligt voor de hand. Maar is't Andree's ballon en zijn de reizigers nog in het schuitje, dan zullen zij nu toch wel behoefte gevoelen om hun lede- maten eens te rekken door een wandeling naar 't dichtstbijzijnde telegraafkantoor. We hooren er dan spoedig meer van." Op de Wolga bij Astrakan zijn twee stoom- booten in aanvaring gekomen. Daarbij ontstond aan boord van een der booten, de Tsesarervitsj, een paniek, tengevolge waarvan een veertigtal passagiers verdronken zijn. Dezer dagen zijn voor een Engelsche recht- bank drie kappers veroordeeld, omdat zij zonder vergunning het gevaarlijke petroleum haarwater verkochten. Merkwaardig was in dit geding de ver- klaring dezer kappers, dat sedert de noodlottige ontvlamming van het bewuste haarwater op het hoofd van een Londensche dame, die tengevolge daarvan een afschuwelijken dood stierf, het aantal vrouwen, die zich met het verderflijke goed het hoofd laten wasschen, sterk toegenomen is Japan slaat er van door op den weg der beschaving. Volgens //Central News" gaat het eene 5 pCts. leening van 45 millioeu yen sluiten, tot dekking van tekorten. Om de bewerking van de uitgestrekte mijnen van Colorado gemakkelijker te maken, gaat men een tunnel van 50 kilometers boren, 1800 2000 meters boven de oppervlakte der zee. De tunnel zal 4 M. hoog en 5 M. breed en met 150 gloei- lampen verlicht zijn. Hij zal o. a., op eene diepte van 2000 M., onder de stad Victor-city doorloopen. Men rekent, dat de bouw 20 jaren zal duren. De Gotthardtunnel is 15 kilometers lang. Een neef van koning Umberto van Italic heeft met zijn adjudant, luitenant Cogni, den president der Turijnsche Alpenclub Gonema, den photograaf Sella en vijf gidsen van de Alpen den ruim 6000 M. hoogen St. Eliasberg in Alaska (Amerika) beklommen. Nog nooit had iemand een voet op den kruin van dien bergreus gezet. Zij hebben nergens sporen van vulkanischen aard aangetroffendaarentegen doen zandsteen, fossiele schelpen en kiezelbeddingen vermoeden, dat eertijds de bergtop onder de zee heeft gelegen. Voor eenige dagen stapte aan het station te Genua de minister Di Rudini af, die van Monza kwam, waar hij met den Koning van Italie over zaken was gaan spreken, voor het vertrek van Z. M. naar Homburg. Terwijl hij op het perron door den chef begroet werd, liet deze ambtenaar hem plotseling staan om een schoon oud man, die uit denzelfden trein stapte, eerbiedig te gaan begroeten. De markies riep hem terug en vroeg op strengen toon waarom hij hem liet staan en voor wien. ,/Maar het is Verdi z/Ha! is het Verdi! Dan deedt gij uw plicht. Stel mij aan hem voor. Ik heb nooit de eer gehad hem te ontmoeten." Vijf minuten later drukten de maestro en de minister-president elkauder de hand en traden in de eetzaal om een weinig te praten. Dit tooneeltje was gezien door twee Engelschen. Zij volgden het tweetal en verloren geen woord, geene beweging. Weldra bemerkten zij, dat de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2