Telegrafische berichten. Gemengde berichten. 's GRAVENHAGE, 13 Sept. I)e Arnhemsche Tentoonstelliug is afgebrand. Bijzonder- liedeii ontbrelten. van f 25. Hierbij gold de overweging, dat dit fonds thans wel gunstig staat, maar men de gelden door onvoorziene talrijke ziektegevallen ook kan noodig hebben en men dus daarover ten alien tijde moet kunnen beschikken. Besloten werd ten slotte pogingen aan te wenden om eene bakkerij op zich zelf staande op te riehten. Men zal het daarvoor benoodigd kapitaal trachten te vinden door het plaatsen van aandeelen van 3 a 5 gulden. De deelname daaraan zal algemeen worden opengesteld en een nadere vergadering zal worden gehouden. Naar we vernamen verklaarden staande de vergadering ongeveer 60 aanwezigen aan de op- richting te willen medewerken. De stoot tot dit voornemen is wel voornamelijk gegeven, door de sterke stijging der (inmiddels weer gedaalde) brood prijzen. Yielen tot nog toe geen ongeregeldheden voor bij de samenkoinsten van het //Leger des Heils" alhier, gisteravond was dit wel het geval. Een voormalige bekeerling kwam met twee anderen in de avond-bijeenkomst, eenigszins in een toestand dat de officieren meenden dat zij daar niet be- hoorden. Zij werden daarom verwijderd, waarbij eenige slagen moeten gevallen zijn. Door den afvalligen soldaat is althans een aanklaoht wegens mishandeling bij de politie ingediend, tegen zijn vroegere makkers. Gisteravond werden in het bierhuis van L. E. B. alhier, eenige bezoekers haudgemeen, waarbij drie personen gewond werden met een mestwee ont- vingen een messteek onder den schouder en een in zijn zit-deeleen van de verwonden had aan den strijd in het geheel niet deelgenomen. Ter- stond na het gebeurde was de politie aanwezig, die den gevluchten dader der verwondingen op- spoorde en na hem verhoord en proees-verbaal te hebben opgemaakt weder op vrije voeten stelde. Het mes waarmede de verwondingen werden ge- pleegd werd in beslag genomen. Hoewel de wonden niet van ernstigen aard waren, werd het toch noodig geacht voor een nog dezen nacht en voor een tweede dezen morgen heelkundige hulp in te roepen. Gisteravond zaten in het logement en esta- minet van B. P. d. B., alhier, twee Rotterdammers, leurders in bruin aardewerk, kunstjes te maken met kaarten. Van lieverlede ontaarden de kunstjes in spelen om geld, n.l. op een van 3 kaarten een kwartje zetten, en de gekozen kaart, nadat ze dooreeu geschut wareu er uit te halen. Een alhier gedetacheerd infanterist (wel toevallig ook een Rotterdammer) verklaarde het spel ook te kennen en speelde mede, waarna ook anderen begonnen mede te doen, die verloren. Een Ter Neuzenaar, die een en ander argwanend had staan afkijken, kwam nu tusschenbeide, daar hij in de handeling een truk van kwartjesvinders zag, en verzocht het spel te staken. Toen de kooplieden zich beleedigd achtten, waarschuwde hij de politie, die, na van een en ander te hebben kennis genomen, proces-verbaal opmaakte. Heden werd alhier door de marechaussees van Philippine gevankelijk binnengebracht en verder naar Middelburg getransporteerd een Belgisch heer. Deze heeft gedurende eenigen tijd gewoond bij den landbouwer Van Arenthals in den Coegorspolder. Niemand wist iets bepaald omtrent zijn herkomst, doch thans is hij op verzoek van de Belgische justitie gearresteerd, wegens het plegen van een misdrijf in Belgie, om later aan haar te worden uitgeleverd. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calam- teuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendrag- polders de heer E. de Ruijter. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werden in zijne vergadering herbeuoemd tot secre- taris de heer C. F. Zeeman, predikant te Zonne- maire en tot vice-president de heer A. Scholte, predikant te Oostburg. De betrekking van burgemeester-wethouder ziet men vereenigd in den heer J. A. Bekaar, burgemeester van Waterlandkerkje, wonende te IJzendijke, die in laalstgenoemde plaats tot wet- houder is benoemd. Toen de Koning van Siam Amsterdam be- zocht, stond op den Dam onder de toeschouwers een heer, die bij het voorbijrijden zich wrevelig liet ontvallen Wat maakt men toch een drukte voor dieu sinjeur, 'twas beter dat hij mij mijn hoed teruggaf De omstanders keken nieuwsgierig om en dachten eerst dat 't een mop was, doch de meneer, die blijkbaar een gepensioneerd O. I. militair was, vertelde nu dat hij bij het bezoek van den Koning aan Java een partij ter eere van den Koning had bijgewoond. Onze ambtenaar was daarbij in officieele kleeding en bediende zich van een chapeau-claque, die hij nu en dan uit ver- veliug open en dich deed. De Koning kreeg den voor hem zonderlingen hoed in de gaten en zond een adjudant op ouzen ambtenaar af, of Z. M. dat „rare ding" ook eens mocht zien. De Koning vermaakte zich niet weinig met den chaquezelfs zoo, dat hij vergat hem aan den eigenaar terug te geven De heer Goeman Borgesius, onze huidige Minister van Biunenlandsche zaken, is geboren te Schildwolde, gemeente Slochteren. Reeds vele jaren geleden nam hij daar met eenige dames en heeren deel aan een zeiltochtje op het nabijgelegen Schildmeer. Door een windvlaag sloeg toen het schuitje om, en de opvarenden werden slechts met groote moeite gered door den kastelein van het Hee- renhuis aan het meer, dat den weidschen naam Sans Souci draagt. Toen echter eenige jaren later de heer Borgesius de gelukkige vader was geworden van de fameuse vergunniugswet, schreef zijn redder, een ruwe kerel, hem een hartig briefje, waarin hij onomwonden verklaarde, //dat zoo hij geweten had, dat de heer B. zoo'n wet zou maken, hij hem zou hebben laten verzuipenNaar men vertelt, beantwoordde de gelukkige vergunnings- wet vader dezen heilwensch meteen bankje Een landbouwer te Anna Polowna (N. H.) vond Donderdag ongeveer 60 doode vogels (pi uvie- ren) bij elkaar op zijn land. Enkele waren geheel vermorseld. Naar het scheen waren de dieren door den bliksem gedood. De arbeiders G. v. d. Lee, oud 50 jaar, weduwnaar, en S. Kuiper, 35 jaar, gehuwd, waren naar Grouw geweest om te maaien. Op de terug- reis schijnen zij in de weide te veel sterken drank gebruikt te hebben, want toen zij bij den kastelein Haverinans te Beets kwamen, waren zij beschonken. Na daar geruimen tijd vertoefd te hebben, kwamen zij te Beesterzwaag. Ook daar werd een bezoek gebracht aan een herberg, waar zij echter geen sterken drank konden krijgen. Een derde persoon, die bij hen was, had hen verlaten. Daarop gingen V. d. L. en K. te zamen den weg op naar Lippen- huizen, huune woonplaats. Tusschen de bocht bij het Koningsdiep en het Tolhek, schijnen zij tusschen de rails van den tram neergevallen en in slaap geraakt te zijn. Kwartier over elf moest daar de tram passeeren. De machinist bespeurde niets, maar de conduc- teur voelde een lichte schok en liet dadelijk stoppen. Na onderzoek bleek het, dat beide personen overreden waren en deerlijk aan hoofd en beenen waren gekwetst. De een was reeds dood, terwijl de ander nog eenig teeken van leven gaf, door met de schouders te trekken, doch daarna ook den laatsten adem uitblies. De lijken werden in een waggon gedragen en vervolgens naar Beetsterzwaag vervoerd, waar de hoofdveldwachter werd opgeklopt. Deze verzocht om dadelijk terug te stoomen tot de plaats van het ongeval. Daar gekomen, ging een persoon tusschen de rails liggen, de veldwachter ging zelf met den machinist op de machine staan nu werd de locomotief in beweging gebracht, en hoewel scherp werd uitgezien, kon men op geen afstand van 5 meter onderscheiden of op de rails een man lag of dat het was een zware schaduw van de boomen aan den kant van den weg, die daar met hoogopgaand hout dicht beplant is. Aan het trampersoneel is dan ook geen de minste schuld te wijten. De Amsterd. schrijft Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van een bericht in de bladen dat zekere D., die vroeger wegens een vergrijp in den militairen dienst met de gevangenis heeft kennis gemaakt, doch sedert bij een onderneming te Amsterdam een portiersbetrekking tot ieders genoegen waar- nam, door veelvuldige aanmaningen van de politie bij de directrice der onderneming uit die betrek king ontslagen en thans broodeloos is. Op ons maakt deze geschiedenis den indruk een persoonlijke kwestie te zijn. Immers is door een rechercheur naar dezelfde betrekking gesolliciteerd en het vermoeden ligt voor de hand dat //de politie" in casu uit den telkens weerkeerenden rechercheur bestond. Inmiddels is door den ontslagen D. een klacht bij den officier van justitie ingesteld tegen den commissaris van politie op het Leidsche Plein. De politie te Delft heeft door aanhouding van een man die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van twee klokken te 's Gravenhage, de hand gelegd op een zeer gevaarlijk persoon. Hij is 30 jaar oud en heeft reeds versehillende vonnissen voor diefstal achter den rug, waarvoor hij 8 jaar in de gevangenis doorbracht. De in het voorjaar in zee opgevischte en langs de kust van Texel aangespoelde voorwerpen (voor zoover deze onbeheerd waren) werden Zater- dag door de strandvonderij in het openbaar ver- kocht en brachten 1038,95 op. Vrijdagnacht is in de lacite-fabriek, staande in de Schrans bij Leeuwarden, ingebroken. De dief of dieven die met den plaatselijken toestand bekend moeten zijn geweest, wisten zich toegang tot het kantoor te verschaffen. Daar werd een lessenaar opengebroken, waarin de sleutel van de brandkast werd bewaard. Met deze sleutel werd de brandkast geopend, die echter slechts ruim 46 inhield, waarvan 16 aan Duitsch geld. Donderdagavond, tijdens het onweder, was de vrouw van den arbeider Okko Blaauw, wonende bij het Schildmeer onder Siddeburen, met haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuisde man deed eene boodschap naar het dorp. Vrouw Blaauw, medelijdenheb bende met hare schapen, die bij zulk onweder buiten inoesten zijn, ging even been om de dieren in het hok te brengen. Terwijl zij hiermede bezig was, kwam er een zeer zware slag. Het zieke kind riep herhaaldelijk om moeder, maar moeder kwam niet, en toen vader thuis kwam, vond hij zijne echtgenoote dood bij het schapenhok liggen. De bliksem had haar gedood. Vrijdagavond werd tusschen de Bildt en Zeist een conducteur der Stichtsche Tramweg- maatschappij door een tramwagen een been afgereden. Hij werd ook aan het hoofd verwond. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft G. van Gelderen, indertijd veroordeeld tot levenslange gevangenis wegens den moord, gepleegd op den wachtmeester Hoekman, te Osch, die tot nu toe zijne onschuld had volgehouden, in de gevangenis bekend de moordenaar te zijn en een volledige bekentenis afgelegd. Dr. H. Burger vestigt in het Tijdschrift van Geneesk. de aandacht op een dissertatie van den heer Ed. Veaux te Bordeaux over het door- booren van oorlelletjes. Allerlei infectieuse ont- stekingen kunnen daar het gevolg van zijn. Veaux haalt een aantal gevallen aan, waarin lupers (huid-tuberculose), gezwellen, en soms ergere ziekte verschijnselen veroorzaakt waren door het perforeeren der oorlelletjes gezwegen nog van de gevolgen van inscheuring die dikwijls daarna plaats heeft. De schrijver der dissertatie betoogt, dat bijna al de bedoelde ziekte verschijnselen kunnen worden voorkomen, door bij deze operatie ter wille van opsiering, dezelfde voorzorgen van rijnheid toe te passen, als bij elke andere heelkundige hande ling. Daartoe zou allereerst de operatie uit de praktijk der juweliers moeten verdwijnen. Het verkieslijkste zegt Dr. Burger, ware voor- zeker, zoo het Indiaansche gebruik, om de kinderen louter voor de aardigheid lichamelijk te schenden, geheel werd verlaten. Gelukkig dat de mode zich tegenwoordig met de oorlelletjes minder dan vroeger bezig houdt. Veertien dagen geleden verloor te Schevenin- gen een dame bij het baden in zee haar fraaien gouden trouwring, waarin haar naam gegraveerd stond. Woensdag j.l. vond zoo verhaalt het z/Vad," een jongejuffrouw, bij het baden haar hand in het zand stekende om schelpjes te grijpen, den ring terug. Het kostbare voorwerp is aan de eigenares op- gezonden, terwijl de belooning, op het vinden er van uitgeloofd, door de familie der jongejuffrouw voor de badvrouwen is bestemd. Bij de firma A. Bikkers Zoon te Rotterdam is op haar initiatief een eenvoudige reddingsladder ten dienste der brandweer vervaardigd. De ladder bestaat uit drie deelen, ieder 5 M. lang, die over elkaar kunnen schuiven door middel van een draaitoestel, dat zoowel tot het opwindeu als het in elkander schuiven dient. Het geheel is op een tweewielig onderstel bevestigd, waaraan een gereedschapskist tot berging van springzeilen, reddinggordels, slangen enz. is aangebracht. Het toestel kan door twee man bediend worden. Zoo noodig kan de ladder, geheel vrij staande, door de brandweermannen bestegen worden. Deze ladder moet bij een proef, ten overstaan van de autoriteiten gehouden, goed voldaan hebben. De vrouw van een landbouwer te Dinxperloo wilde een stier op stal brengen, Het dier werd zoo woedend, dat hij de vrouw met kracht aanviel, met het gevolg dat deze door de toegebrachte verwondingen na eenige oogenblikken den geest gaf. Men zal zich de schandaaltjes herinneren, die eenigen tijd te Wijster voorvielen naar aan- leiding van de weigering van een bakker om een meisje waarmee hij omgang had gehad, te trouwen. De man is thans weer goede maatjes met zijn mede-ingezetenen, doch de justitie doet onderzoek naar het gebeurde en heeft reeds versehillende personen gehoord. Twee personen uit Ruinerwold, die van een plezierreisje naar Arnhem met hunne meisjes huiswaarts keerdeu, werden op den weg van Meppel naar Ruinerwold plotseling overvallen door vier vermomde boerenjongens/ die zoodanig met hunne messen te keer gingen, dat de kleeren der aan- gevallenen geheel vernield werden en een van hen bovendien nog verscheidene belangrijke wonden aan het gezicht en aan den arm kreeg, zoodat heelkundige hulp noodzakelijk was. De twee hoofddaders zijn opgespoord en hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Een week geleden werd bij de Brusselsche politie door den heer Andriesse, directeur der margarinefabriek van Van den Bergh Co. filiaal der Rotterdamsche firma gevestigd in de Rue Bonne te Molenbeek, aangifte gedaan van het spoorloos verdwijnen van zijn bediende Emile Lavergne, die met het innen van gelden was belast en die den 1 September, den dag waarop hij was verdwenen, 5000 francs moest incas- seeren. Daar de man te boek stond als zeer eerlijk en oppassend, meende men reeds aanstonds, dat ver dwijnen te moeten toeschrijven aan een misdaad. Intusschen bleven alle navorschingen zonder eenig resultaat. Maar Donderdagavond heeft men het lijk van Lavergne ontdekt in een leegstaand huis op den boulevard Bartlielemy, dat tot en met 1 September bewoond was door eene lichte vrouw, die er een kroeg en een minnaar had, naar men zegt een Turk,die dikwijls van naam veranderde, maar bekend stond als Georges Moors. De eigenaar van het huis ontdekte het in vergevorderden staat van ontbindiug verkeerende lijk. De hersenpan was verbrijzeld. Naast liet lijk lag de pet van het slachtoffer. Het is zoo goed als zeker, schrijft men aan de z/N. R. Ct.", dat Laverg ne door Georges Moors en de kroeghoudster is vermoord. Beide mannen hadden vroeger in Tonkin bij het Eransche leger gediend en daardoor kameraadschappelijke betrek- kingen onderhouden, en zoo kwam Lavergne wel meer daar aan huis. Het feit, dat de vrouw en haar minnaar, die reeds sinds een heel tijdje te boek stond als een bedrieger, spoorloos zijn ver dwenen, versterkt de justitie in haar vermoeden. De //fndependance" deelt nog mede, dat Moors in Algiers is geboren, en dat hij waarschijnlijk medeplichtigen heeft. Hij bracht op den dag van den moord bij een bevrienden kroeghouder een grooten koffer, dien hij later zou terughalen. Men vond in dien koffer niets dan eenige meters linnen. Vermoedelijk was die koffer bestemd, om het lijk er in te verbergenmaar de moordenaar is waarschijnlijk gevlucht, eer hij aan dat voor nemen gevolg kon geven. Nabij Krakau ligt het dorpje Mogila, waar, naar de sage meldt, koningin Wanda zich in den Weichsel heeft geworpen, uit afkeer voor een Duitschen hertog die naar haar hand dong. Hier heerschte in den laatsten tijd groote schrik onder de bijgeloovige boeren. Elken dag steeg, zeiden zij, een groot monster uit het water, het koesterde zich in de zon en keerde daarna in de rivier terug. Zij meenden dat het een draak was, die luidens de overlevering lang geleden het naburige Wawelslot bewoond had. In hun nood riepen zij de hulp in van eenige heeren uit Krakau. Deze heeren legden zich op den loer en zagen tot hun groote verbazing een krokodil uit de Weichsel komen en zich aan den oever neerleggeu. Toen het beest gedood was, bleek het een leogte van 2 M. te hebben. Men veronderstelt dat de krokodil uit een reizende menagerie, die eenigen tijd geleden in Krakau was, ontsnapt is. De Belgische regeering zal aan de Kamers 15 millioen francs aanvragen, om al de telefonische geleidingen ondergrondsch te maken. Aan de grens bij Lillo betrapten de douanen eenige smokkelaars, die met twee koeien op weg waren, en trachtten deze beesten in beslag te nemen. De smokkelaars trokken echter hun re volvers, en losten eenige schoten, waarbij een der douanen doodelijk werd getroffen en twee uur later stief. De smokkelaars namen de vlucht. In het station Waes te Gent is Vrijdag- ochtend een trein tegen een muur gereden, met het gevolg dat deze instortte. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Te New-York kan men een waschvrouw ontmoeten die met 20,000 dollars goud en het eigendomsrecht op een mijnperceel ter waarde van 200,000 dollars uit Canada terugkeerde. De dame kleedt zich in kostbare zijde, draagt juweelen en houdt equipage. Hoe lang zulk een leven van een zoo bescheiden kapitaal zal kunnen worden voortgezet In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een ontzettende brand een deel der ateliers ver- nietigd van de bekende uitgeversfirma Hachette C°. te Parijs. De brand is uitgebroken in den rechtervleugel van het groote gebouw, waarin tien meesterknechten met hun families woonden. Des nachts om half twee had de nachtwaker nog de ronde gedaan en niets bespeurd kort daarna merkte de concierge een eigenaardig licht op de trap en onmiddellijk sloegen de vlammen naar buiten, die natuurlijk uitstekende voeding vonden in de massa's papier. Van alle kanten kwamen spuiten aanrukken, die stroomen water in het gebouw wierpen, met het gevolg, dat men om 4 uur den brand meester was. Een voorloopige raming schat het materieel verlies op een millioen francs. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het in contact komen van fwee electrische geleidingen, Het plaatselijk schooltoezicht te Mainz heeft, op voorstel van het dagelijksch bestuur der gemeente, besloten, het onderwijs in de kookkunst op de hoogere klassen der openbare lagere scholen voor meisjes verplicht te stellen. Reeds met het begin van den aanstaanden leergang wordt er een aanvang mede gemaakt. Niet zeer doeltreffend is de straf die de Londensche rechter aan een oplichter, een zekeren Walter King, heeft opgelegd. Walter King had voor de beste oplossing van een zeer gemakkelijk prijsraadsel de som van 70 pond uitgeloofd. Deelnemers moesten hun oplos sing vergezeld doen gaan van een postwissel it 1 shilling. Hij ontviug 36000 oplossingen. Toen de prijs onder de daarvoor in aanmerking komende verdeeld werd, kreeg elk van hun een halven penny. King verdiende daarmee de som van 1700 pond en werd door de rechtbank tot een boete van 100 pond veroordeeld. Blijft 1600 pond winst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2