Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3507. Donderdag 9 September 1897. KERMIS BTOSIBLiJKBS STASB. II HIT KEUBSiSWOBL 37e Jaargang. Avond- en herhalingschool. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3 uren op den dag der uitgave. te TER NEUZEN op de gewone wijze van Maandag 20 tot Zaterdag 25 September 1897. Ter Neuzen, 31 Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, fd Seeretaris. POLITiEK OVERZICHT. Behalve het bericht, dat de admiraals besloten hebben, den 12 dezer de blokkade van Kreta (of enkel van Kanea of te heffen, is er geen ander nieuws, dan eenige geruchten en gissingen. De Engelsche Regeering moet nieuwe voorstellen hebben gedaan, om een einde te maken aan de financieele bezwareu, welke nog bestaan om de vredesonderhandelingen tot een goed einde te brengen. Uit Odessa wordt voorts gemeld, dat de heer Nelidoff, deRussische gezant, bevel heeft ontvangen, 14 September Konstantinopel te verlaten, wanneer dan nog de vredesonderhandelingen niet definitief onderteekend zijn, en dat de gezant te Londen belast is, zijnerzijds bij lord Salisbury aan te dringen op goedkeuring der vredespreliminairen. De gezanten moeten een memorandum aan de Porte hebben gezonden, waarin zij haar verzoeken den terugkeer der Grieken in Thessalie te verge- makkelijken. Wanneer de bezetting van Thessalie door de Turken nog zes weken duurt, zal, zegt een telegram FETJ ILL FT O N EEN ROMAN uit den Fransch-Duitschen oorlog, van O. ELSTER. Achter het bosch van Garenne doemden de eerste escadrons op der vijandelijke ruiters, huzareu en chasseurs te paard. Zij draafden langs den rand van het bosch en marcheerden in gelederen op. Op hen volgden 3 regimenten Afrikaansche jagers van generaal Gallifet. Links van hen mar- cheerde de lanciersbrigade van generaal Savaresse, waarbij zich de kurassiers van generaal Bonnemains aansloten. De witte mantels der ruiters fladderden in den wind, de kleine Noord-Afrikaansche paarden, waarop de huzaren en de chasseurs zaten, draafden moedig voorwaarts, zij schudden de halzen met de lange manen en brieschten vroolijk. Ongeveer honderd schreden voor de geweldige massa der cavalerie reed een generaal met zijn adjudanten en zijn trompetter. Zijn mooie, witte schimmelhengst was prachtig getuigd. Als uit metaal gegoten zat de krachtige gestalte van den cavalerie-generaal in den zadelAxel kon door zijn kijker duidelijk het bronskleurig gelaat, met de gespierde trekken van den moedigen officier herkennen. Nu verhief hij zich in den zadel, keerde zich uit Athene, van den ganschen oogst niets meer terecht komen. Ten slotte nog een nieuwtje uit Athene Generaal Smolenski, de eenige Grieksche bevel- lebber, die in den oorlog een behoorlijk figuur leeft gemaakt, is, wegens zijn groote populariteit, in ongenade gevallen bij den Koning en den Kroonprins. In ongenade bij den grooten veldheer Constantinos, dat moet iets verschrik- telijks zijn! Tot demping van den opstand in Britsch-Indie lebben nu ettelijke inlandsche vorsten hulptroepen aangeboden, van welk aanbod in de meeste ge- gevallen wordt gebruik gemaakt. Omstreeks 4000 man van deze troepen worden in bet veld gebracht. Sir William Loekhart is al van Brindisi ver- trokken, op weg naar zijn post als opperbevelhebber. De Hertog en de Hertogin van York zijn op lunne Iersche reis thans te Londonderry aange- comen en ook daar met buitengewone hartelijkheid ontvangen. Tal van adressen werden hun aan geboden, in antwoord waarop de Hertog verklaarde, dat hij en zijne gemalin ten zeerste getroffen waren door een ontvangst, zooals slechts van warme Iersche harten kon uitgaan, en niet in gebreke zouden blijven aan de Koningin rnede- deeling te doen van de geuite loyale gevoelens. Van andere zijde meldt men, dat een troep fabrieksmeisjes het paar heeft uitgejouwd. In den jongsten Franschen ministerraad moet door President Faure verslag gegeven zijn van zijn Russische reis en mededeeling gedaan van een nieuw voorgenomen bezoek van den Czaar aan Frankrijk met de Keizerin en zijn beide dochter- kens. Het bezoek zou echter ditmaal geen officieel karakter dragen en plaats vinden in April of Mei. President Faure's Russische geschenken zijn behouden te Havre aangekomen. De President is voornemens er te Parijs eene openbare tentoon- stelling van te houden. In den toast, waarmede Keizer Wilhelm Zaterdag te Homburg zijne gasten, den Koning en de Koningin van Italie, verwelkomde, heeft Z. M. o. a. het volgende gezegd „Niet alleen mijn leger, maar geheel Duitsch- land begroet in Uwe Majesteit den grooten Yorst, den vertrouwenden vriend van wijlen mijn vader, den trouwen bondgenood, wiens tegenwoordigheid te dezer plaatse voor ons op de wereld opnieuw bewijs aflegt, hoe onwankelbaar en vast het Drie- voudig Yerbond staat, dat in het belang van den vrede gesticht is, en dat, hoe langer het bestaan blijft, des te vaster zal wortelen in den volksaard, en dienovereenkomstig vruchten zal afwerpen." Vervolgens sprak de Keizer de volgende vleiende woorden tot Koningin Margarita half achterom en wenkte met den sabel. De regimenten der ruiters stelden zich in galop. Daar sprong ineens de hengst van den aanvoerder kaarsrecht in de hoogte. De generaal viel achter- over, de sabel ontzonk aan zijn hand, de adjudant en de trompetter wilden hem te hulp Snellen, maar hij gleed uit den zadel en zonder ruiter joeg het prachtige witte paard brieschend op de Duitscbe soldaten in, als wilde het op ben den dood van zijn meester wreken. Een oogenblik hield de geweldige massa der Fransche cavalerie stil. Generaal Gallifet, de commandant der Afrikaansche jagers stelde zich aan het hoofd der divisie en steeds verder bruisten als een storm de ruiter-benden voorwaarts, als zouden zij in een oogenblik de dunne gelederen der Duitsche infanterie overstroomen, tegen den grond werpen, vernietigen. Maar reeds sloegen de Duitsche kanonkogels, de granaten, in de dicht opeengedrongen Fransche escadrons, en maakten er gapingen in. Bovendien kwamen aan deze laatsten heggen en greppels, grachten en tuinmuren in den weghun verband werd allengs losser, het viel ten slotte uiteen en in afzonderlijke, kleine afdeelingen streden de ruiters tegen de Duitsche troepen, waar zij die ontmoetten. De Pruisische infanterie wacbtte in vaste onver schrokken houding den stormaanval af. Dichter aaneen sloten zich de gelederen, die zich zochten te dekken achter heggen, rnuren, boomen, in grep pels waar zij op een open vlakte stonden, sloten zij zich dicht aaneen tot een opeengepakte massa. ,/Ik heet tevens uit naam van mijn volk de hooge Koningin welkom, die niet geaarzeld heeft haar rust en haar sfeer van kunst en litteratuur te verlaten, om hier te midden van het kamp van onze soldaten haar vriendelijke verschijning te laten zien. Uwe Majesteit is ons Duitschers bijzonder Jef, omdat zij het evenbeeld is van het hooge gesternte, waarop haar volk en haar vaderland met vertrouwen ziet, omdat de kunstenaar, de wijsgeer, de musicus en de geleerde steeds vrijen toegang tot uwe Majesteit hebben, omdat in uwe schaduw zoovele Duitschers hun wetenschap beoefenen en zoovelen lerstel zoeken in het schoone zonnige Zuiden." Koning Umberto, die in het Fransch antwoordde, egde vooral nadruk op het vredelievend karakter van den Driebond. Koningin Margarita is door Keizer Wilhelm benoemd tot eerechef van het 11" bataljon jagers. Koning Umberto en Koningin Margarita hebben, ter herinnering aan het bezoek, ieder een boom geplant in het park van Friedrichshof, het slot van de weduwe van Keizer Friedrich, bij wie zij meer dan een bezoek hebben afgelegd. Het trekt de aandacht, dat de Prins van Wales, een stamgast te Homburg anders, er dit, jaar niet iwam en ook niet tot het bijwonen der manoeuvres werd genoodigd. Dit zou een gevolg wezen van den gespannen toestand tusschen de Engelsche en Duitsche Hoven ontstaan en reeds aan het licht gekomen door het niet noodigen van Keizer Wilhelm tot de jubileumsfeesten. en dan is hef in ieder geval met dit ,/Voorbehoud" gedekt. Daar de fabrikanten niet hebben willen toegeven, is tot de werkstaking te Almeloo besloten bij de heeren H. en B. Scholten met 110 stemmen voor en 8 tegen, bij de heeren ten Cate met 202 tegen 36 en bij de Katoenmaatschappij met 245 tegen 19. Aan de ffJava" stemden 141 tegen en 131 voor. De ffTel." vernam, dat in de brillantnijverheid te Amsterdam op dit oogenblik een ongewone levendigheid heerseht. Een drie weken geleden werd er voor ettelijke millioenen aan geslepen brillant gekochtalleen de firma Stern Brothers en Cy. te New-York kocht in twee dagen voor omstreeks 7 ton. Deze levendigheid is een gevolg van de aan- neming van het nieuwe tarief van invoerrechten in de Vereenigde Staten, waardoor het vroegere invoerrecht van 25 pet. op geslepen is gedaald op 10 pet. De stilstand in den handel op Amerika, een gevolg van de onzekerheid waarin men te dien aanzien verkeerde, is toen onmiddellijk gevolgd door eene groote levendigheid. Het weekblad „De Amsterdammer" bevat het lijstje van de wetsontwerpen waarmede het nieuwe Ministerie de parlementaire campagne zal beginnen. Het zijn de volgende Invoeriug Midden-Europeeschen tijd, met zomer- dienst, in 1898. Herziening armenwet. Her- ziening (verscherping) drankwet. Herziening (verscherping) der wet op den kinderarbeid. Voorschriften enz. regelende de a. s. de kroning der Koningin. Staatstoezicht op verzekering- maatschappijen. Droogmaking der Zuiderzee. Algemeene dienstplicht. Leerplicht. Over- brenging van een deel der landbouwschool naar Delft. Pensioenwetten. Verschillende wets- herzieningen betreffende Indie, waaronder //rege- ling der tndische pensioenen bij de wet." Het blad voegt er bij dat zij het nieuws uit eene goede brou heeft, maar dat het toch onder voorbehoud medegedeeld wordt. Er schijnt dus aan de volkomen geloofwaardigheid nog wat te haperen, of misschien is het blad bevreesd dat er later nog veranderingen kunnen komen op de lijst, Een knetterend snelvuur ontving de ruiterbende der Franschen. Als een golvehd korenveld door dikke hagelsteenen werden door de Pruisische kogels de eerste escadrons neergeworpen, de volgende aarzelden en schenen terug te deinzen voor den kogelregen. Maar de storm was niet terug te houden, voor den stroom kon geen dam worden gezet. Als een door een orkaan opgezweepte zee kwamen de ruiters aanstormen, overstelpten als golven de gelederen der Duitschers, braken door dezen heen en joegen door naar de stellingen, die verder naar achter stonden. Tot voorbij Floing kwamen de Fransche ruiters. De Duitsche batterijen, die daar stonden, schoten met kartetsten, toch drongen de Franschen door, zoodat de man- schappen, die de stukken bedienden, naar de blanke wapens moesten grijpen. Eerst het ver- derfelijk snelvuur van een Pruisische compagnie dreef de ruiters terug en redde de batterijen. De kurassiers kwamen insgelijks over de eerste gelederen heen. Maar daarna stieten zij op de Pruisische huzaren, die zich terstond op de kurassiers wierpen. Een moorddadig gevecht van man tegen man begon. Aan alle kanten waren de kurassiers omringd, toch gelukte het aan een deel daarvan naar het Noorden door te breken, verwarring te brengen in de troepen, die daar lagen en ten slotte zich te redden in de bosschen op de Belgische grenzen. Het bataljon jagers, waarbij de compagnie van Axel behoorde, werd door lanciers aangevallen. De Fransche soldaten met hun lansen reden een TER NEUZEN, 8 September 1897. 't Loopt tegenwoordig weer bijzonder mee met den provincialen stoombootdieust op de Wester- Schelde. Moest Maandagmorgen een reis vervallen door een gebrek aan de machine van de n Zeeuwsch- Vlaanderen," dezen morgen is de boot opnieuw defect geraakt. Toen zij voor de reis van 10,20 van hier was uitgevaren, moest zij even buiten de haven ankeren, daar men niet kon doorvaren wegens een gebrek, naar we hoorden, aan de raders. De conducteur met de stuurinan zijn toen per roeiboot naar hier teruggekomen ten einde het ge- beurde ter kennis te brengen van den heer Van Rompu,lid vanGed. Staten. MetdesleepbootGiesen- dam,behoorende bij de baggermolen thans in de haven werkzaam, werden daarna de post en de passagiers van de Zeeuwsch-Vlaanderen afgehaald en hier aan wal gebracht, waarna naar Vlissingen om een andere boot werd geseind. Daar ook de ,/Walcheren in reparatie ligt, zijn op dit oogenblik de beide nieuwe booten buiten dienst. Vele passagiers, (die van de boot van 10,20, vermeerderd met hen die met de middagboot hadden willen vertrekken) verbeidden in den omtrek van de aanlegplaats de komst van een boot, waarom van hier geseind was, om hen naar Vlissingen te vervoeren. Dat er aan gemor geen gebrek was en de gesprekken van hen, die hun reisplan gestoord zagen, niet opwekkend waren, laat zich begrijpen. Duitschen troep, die zich niet vlug genoeg ver- zamelde, onden voet, toen echter kwamen zij onder het vernielend snelvuur der andere compagnien en stoven uiteen als kaf voor den wind. Maar nauwelijks was deze aanval voorbij of een nieuwe ruiterbende kwam aanstormen. Ditmaal waren het de karassiers. Axel bewonderde de houding der flinke ruiters, het prachtige regiment, dat bijna geen andere paarden dau schimmels telde. Trappelend, brieschend, snuivend, rinkelend kwamen de gepantserde ruiters aansnellen. Zij riepen niet hoera, zij schreeuwden niet hun gewoon Leve de keizer, niet eens hun Leve Frankrijk De tanden opeengeklemd, den degen in de vooruitgestrekte hand met schitterende oogenen vale,gelegezichten, zoo snelden zij zwijgend den dood, het verderf tegemoet. Een gevoel van medelijden kwam op in Axel's hart. Binnen weinige minuten zou die trotsche schare ruiters een verwarde hoop van bloedige lijken en gewonden zijn. Nu klonk van de zijde der Duitschers het commando tot vuren. Salvo op salvo regende op de gepantserde ruiters neerde kogelregen maaide de voorste gelederen weg, maar de dappere kurassiers aarzelden geen oogenblik zij lieten vallen wat er viel, de overblijvenden welhaast maar een handvol ruiters drongen door de gelederen der Duitsche jagers, hieuwen om zich heen, staken toe met scherpe wapens, tot de een na den ander neerzonk op de met bloed ge- drenkte aarde. Slechts enkelen der moedige krijgers ontkwamen. ("Wordt vervolgd). VE1ZEVSCBK COlRlvT Woensdag- en Vrijdagavoad, uttgezo^derd op Fee,tdagen, bij tea uHgever J. VAX PK BAXPE te Ter »e»zen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Raad in zijne vergadenng van heden, is herbenoemd tot Ambtenaar van den Burgerlyken Stand de heer A. C. W. CSREWIT. Ter Neuzen, 7 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, P Seeretaris. Toelating tot de avondscholen A, H en C in de kom der gemeente en 11 op Sluiskil, zoomede tot de herhalingsklasse aan school A. Zij, die met 1 Octolier aanslaande wensclien te worden toegelaten tot bovengenoemde inrichtingen moeten zich daartoe voor 29 dozer aanmelden ter gcmeente-secretane of bit het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 8 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, f® Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1